Ombudsman verkeert in (financiële) ademnood rtjgh^dtai... Foto-puzzel ...e/7 gisteren 1 1 Marcel van Dam: Programma loopt geen gevaar FOTO 12 - LETTERS 3 EN 4 Gewestelijk musiceerde Orkest zuiver C/Hjl/grogre/mra] Goede dramatisering van Kafka's Het Proces WOENSDAG 12 JANUARI 107g RADIO - TV - KUNST ied^HILVERSUM De VARA begint zich langzamerhand financieel te vertillen aan het Om- itkejidsmanprogramma. Dit seizoen staat het programma al voor één miljoen gulden op de be- rdojptiHg en 017 *s Seen enkele zekerheid dat dat bedrag voor een volgend jaar nog niet verder zal zen Hopen. Marcel van Dam en de VARA zoeken dan ook naar een oplossing om de omroep uit ideij financiële ademnood te hal'en en het programma in zijn huidige vorm toch te handhaven. )lik fearom kost het ombudsmanpro- e ^mma zoveel geld? Voor het eerst b ntókte Marcel van Dam gewag van -llegi financiële problemen tijdens de ton piking van de Forester-prijs, die er j veertien dagen geleden verwierf. Did kondigde toen meteen als ver- ;kerjsende mogelijkheid een stichting moi, die van de VARA het grote jflit dat is het geldverslindende 61 van het programma. De 30.000 ==jBfschrijvers, die per jaar aan Lrcel van Dam hun problemen jtt-leggen krijgen allemaal ant- Dat antwoord kost geld. Aan lan het raadplegen van etc. werk, de nazorg van de pro- rjinma's, die op tv worden uitge- Qden, wil de VARA graag over al aan een stichting. Want wat (itbaar wordt van de ombudsman tv is sleohts een klein deel van stosores, waarmee dagelijks twintig de e-lancemedewerkers in min of ter vaste dienst bezig zijn en ze- öel|tig tot tachtig medewerkers, die tkendeo de ombudsman door zijn ge- Jdeld honderdvijftig brieven per e heen helpen. de e functioneert dat ingewikkelde IgJaraat. Eén willekeurige vrijdag- Itend in de VARA-villa aan de 9€eïhalaan in Hilversum brengt enig tan<r- De ruimten, die door de om- Isman worden bezet zijn sober gek^richt. Wat bureaus en telefoons Hinpn in de kamer van de mede- rkers, die de ingekomen post be- Welen. Tegen de wand staan vier in rft grijze ladenkasten, inhoud cir- ei dertig duizend brieven, gerubri- |rd op onderwerpen^ die uiteenlo- r vei van Bijstandswet tót Echtschei- I^Xsproblemen. Daarboven kleinere enkastj es met briefkaarten, even- keurig gerubriceerd op diverse lerwerpen. enzend aan dat vertrek de Marcel van Dam zelf. lelig, zonder chic. Het hoogno- hijife heeft er een plaats gekregen. beftiwaald *n de kamer staan post- eeijes opgestapeld. Eén ervan ïr zagt het opschrift „fanmail". Het nogtje is leeg. Een kamer verder ze de 1 edei telt de redactie, die samen met Van Dam het veertiendaagse tv-pro gramma samenstelt. Bovendien fun geert de ruimte als vergaderkamer. Vergadering 9.30 uur. Er heerst in de lokalen van de ombudsman nog een vol strekte rust. Die ochtend zal er cor respondentvergadering zijn. Mede werkers, die in het land bezig zijn met diverse onderwerpen waarin zij langzamerhand gespecialiseerd zijn. Veel studenten zijn er onder hen. Op het vroege ochtenduur ratelt af en toe al een telefoon: men sen die rechtstreeks naar Marcel van Dam vragen voor het lozen van een pro bleem. Marcel van Dam is nog niet aanwezig. Ook al zou hij aanwezig zijn, medewerkers verbinden maar zelden door. Eén van hen: „Het is logisch dat de mensen naar Marcel vragen. Dat is ook de bedoeling. Men zoekt persoonlijk contact, niet met een organisatie. Maar telefo nisch behandelen we nooit proble men. We vragen de mensen' altijd te schrijven als het even kan". 10.00 uur. Marcel van Dam is nog niet aanwezig. Iemand wordt erop uitgestuurd om hem eraan te herin neren, dat op dilt tijdstip de zoge naamde „correspondenten-vergade ring" een aanvang neemt. 10.10 uur. Marcel van Dam laat we ten, dat hij in gesprek is met het VARA-bestuur. Hij is de vergade ring niet vergeten. Medewerkers zijn intussen binnengekomen. 10.30 uur. Marcel van Dam komt binnen. Zegt een kort „hoi" in alge mene richting. Heeft al een kapsel, dat weerbarstig alle kanten op is gesprongen. Hij handelt wat tele foontjes af. Daarna maken we ken- 10.45 uur. De vergadering begint. Onderwerpen voor de uitzending van 18 januari passeren de revue. Pro-deo advocaten, reclassering, kin dermishandeling, woningnoodproble men, eventueel bijstandswet en CBR. Marcel van Dam zegt: „Ik ben gis teren vijf jaar ouder geworden. Zoiets heb ik nog nooit meege maakt. Ik heb veel ellende gezien, ont De laatste foto van deze puzzelserie, zoals gezegd beslist niet de eenvoudigste. Een hulpje is wel, dat u nu vermoedelijk zult weten, welke letters er nog nodig zijn t op om de gezochte spreuk vol te maken. H Van iedere fotobenaming moesten twee letters worden genomen, waarvan de nummers bij iedere foto waren aangegeven. Deze 24 letters tezamen vormen in de 'volg orde van publicatie de gezochte spreuk. HOE LUIDT DIE SPREUK EN WAT STELDEN DE FOTO'S VOOR? Volledige goede antwoorden dingen mee naar een j van de zestien prijzen: een eerste prijs van honderd en vijftien prijzen van tien gulden. Uw oplossingen moeten uiterlijk maandag 17 jan. om S 12 uur in het bezit zijn van de redactie, Witte Singel 1 te Leiden, liefst op een briefkaart. maar dat was verschrikkelijk". Hij heeft een aantal interviews opge nomen met ouders, die iets met kindermishandeling te maken heb ben. Er moet gezocht worden naar een manier waarop deze ellende aan de kijkers moet worden voor gezet. Bij de gesprekken is niet ge filmd. Suggesties vliegen over de tafel. Problemen heersen er ook binnen het team van medewerkers. Zij kla gen bij Van Dam over te weinig communicatie tussen de program mamakers in Hilversum en „de werkers in het veld". De medewer kers willen over dat probleem ver gaderen met de redactie en met Van Dam. De Ombudsman zelf waarschuwt voor het symptoom ver- gaderziekite. dat hem toch al zo be lemmert in zijn werkzaamheden. „Laten voor eerst beseffen, dat er iedere veertien dagen een program ma moet zijn. Aan die vergader ziekte die alom heerst, ben ik twee hele dagen per week kwijt". Van Dam belooft zijn medewerkers be terschap inzake de communicatie. Andere onderwerpen die de mede werkers uit de post hebben gehaald passeren de revue. Ideeën voor pro gramma-onderwerpen worden ge noteerd 11.30 uur. De vergadering wordt gesloten. Marcel van Dam neemt plaats in een van de twee gemakkelijke, maar puur zakelijke fauteuiltjes in zijn kamer. Hij ziet er op dit uur van de dag al vermoeid uit. Links en rechts om zijn oren ratelen telefoons. Hij glundert als hij meedeelt dat voor de stichting in oprichting al meer dan tienduizend gulden binnen is. En dat na een simpele mededeling in een ochtendaotualiteitenrubriek op de radio, waar hij een reactie gaf op het verwerven van de Fores- ter-prijs. Vrijwillige: Marcel van Dam: „Kijk het is niet zo. dat het programma gevaar loopt. De VARA heeft al besloten, dat hoe dan ook het programma na drie jaar, waarin het is gaan func tioneren in onze samenleving, niet kan worden stopgezet. We zouden volgend jaar gewoon doorgaan. Al léén. het is te begrijpen, dat een VARA alléén, niet meer dat grote apparaat in stand kan houden, dat uit deze uitzendingen is voortgeko men. Toen we drie jaar geleden be gonnen hadden we wel op veel, niet op dit gerekend. De sociale hulpver lening buiten de uitzendingen om is zo enorm toegenomen, dat is met betaalde krachten niet meer te be kostigen. Geruime tijd geleden zijn we dan ook al met vrijwilligers be gonnen. Maar dat kost ook geld. Onkosten moeten tenslotte ook wor den betaald". Heeft hij ooit gedacht over een samenwerkingsvorm m groter Hilversums verband? „Ik zie nog niet hoe dan zou moe ten. Met de NOS kan niet. Want de NOS mag alleen maar ontmoetings programma's maken. Bij het behan delen van zaken moet je wel eens op de tenen van officiële instanties gaan staan, zonder ze eerst om een mening te vragen. Je moet ze ag- Nieuwjaarsconcert in Leiderdorp LEIDERDORP K en O heeft in de daarvoor zo geschikte Herv. Kapel het Gewestelijk Orkest voor Zuidhol land laten optreden met medewer king van de alt Aaf je Heynis. Dit on der de noemer Nieuwjaarsconcert en zoals sinds de restauratie gebruike lijk, bij kaarslicht Hans v. d. Hom- bergh, de nieuwe orkestdirigent, heeft van zijn drie dozijn strijkers en bla zers een opvallend gaaf musicerend, en eensdenkend ensemble gemaakt. Een groep Leidenaars herinnert zich Van den Hombergh nog wel, daar hij tegen 1960 aan hier het Leids Stu denten Zangkoor dirigeerde en Colle gium MUsicum, het daarmee gelieer de orkest. Het „Gewestelijk" had voor zich de Ouverture en de Treurmars van Handel's oratorium Samso op het programma staan. Wagner's, Sieg fried Idyll, Ravel's Pavane, een door Ravel geïnstrumenteerde dans (een tarantelle) van Debussy en driedelen Bizet's Jeux d'Enfants. Door de- drie kostelijke orkestminiatu- eindigde met kinderspelletjes een bont concert, waar vooraan een (wat blazerscoloriet betreft) merkwaardi ge treurmars had gestaan. Gebrek speellust kon men 't Gewestelijk niet verwijten, want de dirigent gooi de er nog extra een fragment uit een Stravinski-suite door en een Scherzo uit een Brahms-serenade. In die legkaart moest nog het aan deel van de alt ingepast wordenSta- bat Mater van Vivaldi (waarvan de koepletten 1, 4 en 5 in de teksten af gedrukt waren), 2 Mahler-liederen (Einen linden Duft en Der Welt ab- handen gekommen en Les Prières van Caplet. De vocale positie van Aaf je Heynis is een beetje een raadselachtige. Ca plet, na de pauze, bleek magnifiek, de stem was vrij gekomen in een een heid van geest en stof, geïn tegreerd in de orkestweefsels. Vival di en Mahler vonden niet die echt heid van leven, al bleef steeds de heel mooie stemkleur: lichte on zuiverheden vielen waar te nemen, iets te laag pakken van de toon, flak kering bij langer stilstaan op een toon, keliger klank soms, euveltjes die instrumentaal belijnen van de stem in de weg stonden. In de climax van Vivaldi kon de alt het orkest niet overstralen. Men zegt dan gauw; het orkest speelde te luid. Neen, men mag hier niet aan soliëren denken, de zangstem is er instrument evenzo als de altviool of de cello. Maar als gezegd, als vergoeding was er die su blieme Caplet. Het orkest, dat ongebroken alle vor men hooghield, danken we vooral, voor het, intussen al een eeuw „oude" Siegfried Idyll, dat Wagner uit de pen gleed na de geboorte van zijn zoon Siegfried en dat de thematiek uitwerkt van de derde acte van zijn opera Siegfried, waarmee hij toen bezig was. Een lyrisch hoogtepunt in de muziekliteratuur. De hoorn solo klinkt ons nog door in de oren. Dank ten tweede voor die Debussy- dans, 't meest echter voor die tover achtige instrumentering van de klanktovenaar Ravel. KEES VERHOEF Ko Prange overleden DEN HAAG De graficus J. M. Prange is op 67-jarige leeftijd in Den Haag overleden. De in Soera- baja geboren Ko Prange is vele Jaren kunstrecensent van Het Parool ge weest. Hij kreeg vooral grote bekend heid door de felheid waarmee hij vele moderne richtingen in de beel dende kunst, met name die van de abstracten, aanviel. Ombudsman Marcel Dam kunnen benaderen. Nee, dat volstrekt onmogelijk zijn. Ik geloof ook niet dat een KRO en NCRV erg happig zouden zijn om met de VARA zoiets op te zetten. Maar afgezien daarvan, de VARA zal dit werk niet loslaten. Het is tenslotte een stokpaardje van de omroep geworden. Het is wel zo als wij zouden stoppen, staan alle andere omroepen te trappelen van ongeduld om het programma over te nemen." Hoeveel geld moet die stichting „Het bedrag weet ik niet. Het hoeft geen miiljoen gulden te zijn natuur lijk, want de uitzendingen op zich wil de VARA graag blijven bekosti gen. Ik maak mij ook geen enkele zorgen dat er niet een aardig be drag zou binnenkomen voor die stichting. Belangrijk is ook dat het stichtingsbestuur mij veel werk uit handen zou kunnen nemen. Ideaal zou zijn dat ik mijn handen vrij zou krijgen voor de uitzending al leen." Subsidie Komt de stichting in oprichting in aanmering voor overheidssub sidie? „Ik denk het wel. We hebben dat nog niet onderzocht. Maar als de telefonische hulpdiensten subsidie krijgen, dan zie ik niet in, waarom deze stichting dat niet zou krijgen." „Ik zou graag zien dat er in het bestuur mensen zitting nemen uit organisaties van het maatschappe lijk werk. Natuurlijk ook particulie ren. Maar het is wel duidelijk, dat de werkzaamheden van de stichting en het Ombudsmanprogramma aan elkaar verbonden blijven. WOENSDAG 12 JANUARI 10.45 Schooltelevisie (NOS/NOT) 17.00 Kinderprogramma (KRO) 18.45 De Fabeltjeskrant (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Van gewest tot gewest (NOS) 19.50 Tips van het Nationaal Bureau voor Toerism (NOS) 20.00 Journaal (NOS) 20.20 Politieke partijen: ARP (NOS) 20.30 Stichting Socutera 20.35 Diamond head 22.15 Interpellatie (NOS) 22.45 Journaal (NOS) 22.50 Den Haag vandaag (NOS) 22.55 Europese kampioenschappen kunstrijden voor paren te Gothenburg, samenvat ting (NOS) NEDERLAND II 18.45 De Fabeltjeskrant (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Mik (KRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Studio Vrij (KRO) 22.05 Kenmerk (IKOR/CVK/RKK) 22.30 Journaal (NOS) Het was gisteren kiezen of de len. Ik heb bijvoorbeeld geko zen voor „Mijn tante Victoria" (ten koste van „Mijn idee" in de nieuwe opzet), maar achter af gezien viel deze tweede afle vering me wat tegen. Voor een serie van acht afleveringen is er te weinig ontwikkeling. Er is nu nog niets gebeurd met Lex Goudsmit, Silvia de Leur en Bob de Lange dat er vorige keer ook al niet was, alleen van Mary Dresselhuys zijn we iets meer raadsels te weten ge komen, maar te weinig voor een hele aflevering In Peyton Place, dat niet acht afleverin gen telt maar acht miljoen, gebeurt er in een half uur achtmaal zoveel. Hadimassa begon gelijk met Hier Nu, dus koos ik voor Hadimassa, al was het alleen maar omdat het werd aange kondigd als „de splinternieuwe 1972-versie van Hadimassa". Uit mijn ooghoeken zag ik nog wel dat Hier en Nu de Konin- ginnekerk in Rotterdam, die alsnog wordt weggebombar deerd. behandelde. Wat „Hadimassa" betreft moge ik het woord van Henk van Dorp aanhalen, dat het leukste ervan was dat het weer terug was. Terug in zijn oude ge daante, d.w.z. terug in tweede versie, want bij het terugstap- pen van de vierde versie (aan eensluitend verhaal) naar ach teren hebben Dimitri, Kees en Wim de derde versie met pu bliek overgeslagen. Daaruit 'blijkt maar weer, dat Hadi massa „Flexibel, Jong dyna misch en fris" is. De reden van die stap terug was, dat Kees van Kooten en Wim de Bie zich niet gelukkig voelden in die steeds terugke rende rol van sociologie-stu denten. Bovendien hadden ze het gevoel dat het voorhanden materiaal niet altijd in de ver haaltrant gebruikt kon -worden. We zagen Kees, Wim en Ton van Duinhoven, door Marijke Philips, Joost Prinsen en Tim Krabbé nu in een elftal sketches en liedjes, waarvan „De foppies", „Gelul 2000" en de parodie op Van Swol en Musaph de beste wa- De VARA besloot met een dis cussie over „tussentijdse ver- kiezingscijfers" met een afwij king van twee procent en te vens een afwijking naar links: de PvdA en CPN wonnen, DS '70 en PPR verloren, de rest bleef zo'n beetje stabiel. Marcel van Dam becommentarieerde de cijfers, als vakman, de voorzitsters Haya van Someren (VVD) en Ruby van der Scheer (D '66), de voorzitters André van der Louw (PvdA) en Fred Polak (DS'70) en de KVP-er De Bruin gaven hun commentaar als politici. Vooral freule Haya stribbelde wat tegen, Ruby bepleitte actie om alsnog de politieke partij structuur te doorbreken. Fred noemde zijn partij „flexibel" jong, dynamisch en fris", An dré dacht dat de winst een be loning was voor de duidelijke houding van zijn partij en Rob (of Rudy, of Rinus, of Radbout de Bruin) maakte uit de cij fers op, dat het publiek wel degelijk reageert op politieke gebeurtenissen als de troonre den en noemde dat verheu gend. Haya concludeerde dat ook de progressieve combinatie met deze winst (die zij overigens niet zag zitten) niet zou kun nen regeren. Fred legde uit dat hij Barend nooit gedreigd heeft eruit te stappen om te gaan freewhelen en Marcel verklaarde waarom enkele cij fers geflatteerd waren. Dat kwam door de deconfessio nalisering, waardoor ontker stende kiezers niet naar de stembus zullen gaan, hoewel zij in deze enquête, die naar hen toekwam, natuurlijk wel mee stemden. NICO SCHEEPMAKER DONDERDAG 13 JANUARI 1972 7.55 (S) po- gr). 8.10 (S) gewijde muziek. 8.30 Nieuws. 8.41 (S) Schoolradio. 10.30 Nieuws. 10.33 de zieken. 11.05 Geestelijke 11e- Nu. 11.32 (S) London Theatre Group Het is eigenlijk een wonder, d'at dra matiseringen van „Het proces" van Franz Kafka mogelijk blijken: Kaf ka's benauwde verhaal klinkt als een voortdurende monologue interieur, een samenspraak met zichzelf. Een samenspraak, waarin ieder zichzelf kan herkennen dat is misschien dan ook de reden waar door de voorstelling, die de Londen Theatre Group ervan geeft in de voorlopige Amsterdamse behuizing van Mickery, de Noor der kerk, de indruk maakt van een moderne vormgeving van het Elckerlyc-the- ma. Als Elckerlyc is Joseph K. op de kruisweg van het leven, en als voor zijn middeleeuwse voorganger is die weg gemarkeerd door staties: de geseling, de vervolging, het lij den het winterse klimaat van het leven. De Britse voorstelling, in het oude Amsterdamse kerkgebouw, geeft er een geïnspireerd, zij het niet volmaakt beeld van. Steven Berkhoff, een van der acteurs bewerkte en regisseerde het spel: hij deed de vondst de spelers ieder uit te rusten met een verplaatsbare hou ten raam, dart. verschillende functies kon hebben: raam, spiegel, deur, begrenzing. Decor is er verder niet: de gebruikte toneelmiddelen zijn bescheiden licht, geluid. Maar hij, en het gezelschap, maakt een uiterst expressief gebruik van het lichaam, en men lijkt daarbij sterk geïnspireerd door het New Yorkse New Theatre, dat op zijn beurt weer te beinvloed door het Living Theatre. Die uiterste beweeglijkheid, die aan de mime grenst, geeft de voorstel ling een grotere dimensie, die nog groter had kunnen zijn als het spel werkelijk in de ruimte was ge plaatst: dat gebeurde in deze kerk nu in feite wel, maar op te veel plaatsen bleek dat de voorstelling toch lineair, als „kijkkast", was geënsceneerd. Er zijn niettemin duidelijke hoogte punten: de arrestatie van Joseph K., de hallucinatie scene met miss Burstner, het beeld van recht en rechter, en zeker de slotscène, spe lend in de kathedraal, en dat werk te hier in deze omgeving zeer in drukwekkend Populaire klassieke muziek. 11.55 Me dedelingen. 12.00 Los-Vast. (12.10- 12.15 Kunst- en vliegwerk; 12.26 Me- 12.30 Nieuws; 12.41-12.50 Hier en 13.00-13.04 De tafel van drie). Volksmuziek. 13.45 Voordracht 15.33 (S) Meisjeskoor geleiding. 16.00 (S) Jeugdland. 17.00 (S) Popmuziek. 17.30 Nieuws. 17.32 Hier en Nu. 18.00 (S) Licht ensem- 18-24 Op de man af, praatje. 19.05 (S) Orgelconcert. 19.3 Koorzang en harmonie-orkest. nu.Oö De kleine wereld, vervolghoorspel. 20.30 (S) Radio Actief: gevarieerd programma. 22.20 Avondoverdenking. 22.30 Nieuws. 22.40 Den Haag van daag. 22.50 Middelaar of/en Joods Pre diker?, lezing. 23.10 (S) Metropole-or- kest en solisten. 1,55 Nieuws, i FM-kanalen. HILV. II. 298 m 7.00 AVRO. 19.30 IKOR. 20.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnastiek. 7.20 (S) Dag met een plaatje (gr.) (Om 8.30-8.33 De groenteman.) 8.50 8.00 Nieuws. 8.11 RadloJ [gr.). 9.35 Waterstanden. 9.40 School radio. 10.00 Voor richten).. Nieuws. (S) Klassieke de zieken. 16.00 Nieuws. 16.03 vragen rondom chansons. 23.10 RadiojournaalT 23.20 TS) Muziek zonder podium. 23.55 Nieuws. HILV. III. 240 m. en FM-kanalen. <.00 TROS. 11.00 EO. 12.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.02 De Hugo van Gel deren Show. (8.00 Nieuws.) 9 00 Nieuws. 9.03 Take nine. 10.00 Nieuws. Robbie Dale on Radio. 11.00 12.00 Nieuws.) op Drie. Nieuws.) 13.0 Raden

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5