VADER EN ZOON HOMAN MAKEN LICHT IN HELFT NEDERLAND Verlaten echtgenoot liet voor zich spreken pistool BEJAARDE PATIËNTEN KOMEN NIET GOED TERECH1 t*hè Sassenheimse huisarts constateerde schrijnende toestanden Voorraad in Nieuwveen: 60.000 gloeilampen Bankrover Vicenik overleden Raadselg op Mar® Eis drie jaar voor poging tot doodslag LEIDSEBAAI PAGINA 4 STREEK WOENSDAG 18 JANUARI lty 'Van één onzer verslaggevers) SASSENHEIM „Een belang rijk gedeelte van de bedden in ver pleegtehuizen wordt bezet door pa tiënten die er eigenlijk niet meer in thuishoren". Tot deze conclusie is de Sassenheimse huisarts dr. W J. de Graaff gekomen gedurende de drie maanden dat hij als waar nemend geneesheer-directeur op trad van de Sassenheimse St. Ber- nardus, naast bejaardentehuis ook een verpleeg- en reactiveringscen trum. In het KRO-radioprogramma "Echo" kwam dr. De Graaff gis teravond tot het volgende relaas „Ik werd bij een patiënt geroepen met een ernstige bloeding. Je geeft om te beginnen wat pilletjes en probeert daarna die patiënt onder te brengen. Ik ben aan het leuren geweest. Bij ziekenhuizen. Maar de leeftijd, 83 jaar, vormde een be letsel. Ik ben ook gaan kijken in een verpleegtehuis. Daar horen deze ernstig zieke mensen thuis Maar dan blijkt dat de opname capaciteit schrijnend beperkt is De patiënt moet hierdoor langer thuisblijven. Onnodig, omdat mij in de drie maanden van mijn waar nemerschap is gebleken, dat een groot gedeelte van de bedden te lang wordt bezet door patiënten die al lang in hun eigen omgeving hadden kunnen terugkeren of dip beter op hun plaats zijn in een bejaardentehuis". Dr. de Graaff heeft dat aantal onnodig bezette bedden ook in de drie maanden van zijn waarnemer schap gekwantificeerd. „Vijfenveer tig van de 114 bedden; ongeveer een derde gedeelte dus. Het eerste wat ik meende te doen toen ik er kwam, was een zo groot mogelijk aantal plaatsen vrij te maken voor patiënten, die er werkelijk behoefte aan hadden. Ik ben namelijk van mening, dat door het feit dat er geen voldoende doorstroming is, je aan twee kanten mensen schade berokkent. Allereerst bij de pa tiënten, die je een half jaar tot twee jaar te lang hebt laten liggen. Die hebben schade opgelopen, door dat zij te lang buiten de normale samenleving zijn gehouden. Je be rokkent, en dat is de tweede kant, ook schade bij de mensen, die eigenlijk hadden moeten worden opgenomen. Je ontneemt hen de kans op een betere revalidatie". Doorstroming Dr. De Graaff heeft in 3 maan den voor zoveel mogelijk doorstro ming trachten te zorgen. Hij is daarbij gestuit op een wereld vo'. ellende. Op de onmogelijkheid bij voorbeeld om mensen in bejaar dencentra onder te brengen, waar zij feitelijk thuishoorden. Op het feit ook, dat bij de patiënten die om allerlei redenen veel te lang binnen de beschutte omgeving van het moderne verpleeg tehuis/reac tiveringscentrum waren geweest, de bestaanszins in de eigen omgeving volkomen afwezig bleek te zijn Omdat de opvang dan volkomen rot was bij gebrek aan alternatie ven (bejaardencentra etc.). Een triest voorbeeld, verteld door dr. De Graaff: ,.Ik heb ook iemand ontslagen, die volgens mijn mening ongeveer twee jaar te lang in bed had gelegen. De verplaatsing naar huis leverde problemen op. De pa tiënte kon nauwelijks meer in haar oude omgeving wennen. Ik werd na enkele dagen door een familie lid opgebeld en kreeg deze mede deling. Ik heb toen gezegd: pro beer haar beter op te vangen. Probeer het haar zoveel mogelijk naar de zin te maken, omdat zij ook buiten het verpleegtehuis moet kunnen leven Drie dagen later kreeg ik tenslotte het telefoontje. in het water was gelopen. Op dat moment vroeg ik mij af; is de fout niet geweest, dat ik haar toch te vroeg heb ontslagen? Ik heb er over nagedacht. Ik geloof te kunnen zeggen, dat de fout was, dat. zij juist te lang in de beschutte omgeving was gebleven. Dat haar bestaanszin buiten het verpleeg tehuis niet meer bestond" Dr. De Graaff heeft (voorlopig?) zijn huisartsenpraktijk sinds 3 ja nuari weer opgenomen. Dr. J. H. van Nes, rustend huisarts, heeft de functie van geneesheer-directeur van St. Bernardus opnieuw opge nomen. Hij zegt het in grote lijnen wel met zijn collega De Graaff eens te zijn. Dr. Van Nes, die na het neerleggen van zijn praktijk half augustus in het verpleegte- hius/reactiveringscentrum startte („Misschien nog een jaar, dan wordt het wellicht tijd dat een Jongere het over neemt") heeft van half augustus tot half oktober (toen hij enkele maanden met va kantie ging omdat hij de laatste jaren er nauwelijks meer aan toe was gekomen) ook gemerkt, dat er iets „fout" zat. „Het was toen inderdaad zo. dat een groot percentage van de pa tiënten niet op een goed bed lag, zoals wij dat in medische termen zeggen. Ik heb mij niet zo diep in het geheel verdiept om te kunnen zeggen of dit ook een structureel probleem is. 't Kan natuurlijk van verpleegtehuis tot verpleegtehuis verschillen, maar in grote lijnen is het niet alleen in Sassenheim zo. Ik verwacht zelfs, dat dit schering en inslag is". Economisch Een gevolg van onvoldoende plaats in bejaardentehuizen? Dr. Van Nes: „Die bejaardentehuizen worden geopend en men is dan erg blij, wanneer men alles vol heeft. Een economische kwestie. Er zijn, enkele jaren geleden, bijvoorbeeld ook vele "bejaarden" geweest, die zich voor tehuizen hebben opge geven. Ook al omdat men ervan uitging dat wanneet men ziek zou zijn die tehuizen hem of haar niet meer zou willen hebben. Een kwes tie van safe zijn van de kant van de bejaarde. De besturen van de bejaardentehuizen, want daar speelt dit, hebben gezegd: laat ze maar komen. Dan zitten wij in ieder ge val vol. En nu zitten die tehuizen vol en raakt het een beetje ver stopt omdat de mensen wat langer blijven leven. Wij kunnen hierdoor inderdaad minder mensen over plaatsen naar het voor hen betere bed buiten de verpleegtehuizen Wij zullen dan ook blij zijn, wan- neer straks in Noordwij kei-hout het bejaardencentrum klaar is en ook onze eigen nieuwbouw kan worden geopend. Op het ogenblik kampen we in ieder geval, ook al omdat ons oude bejaardentehuis is ge sloopt, met een plaatselijke ongun stige toestand". Als gevaar van een (te) lange reactivering onderkent ook doktei Van Nes de door dokter De Graaff aangehaalde vermindering van de bestaanszin buiten het verpleeg- tehuis. Het ene geval is het an dere natuurlijk niet. maar als ze een poos zijn gereactiveerd moeten we toch wel eens met de mogelijk heid rekening houden, dat het dan misschien wel lichamelijk kan, maar dat men dan toch gaat ver eenzamen. Die patiënten horen dan ook niet thuis terug, maar in een bejaardencentrum. Daar heeft men aanspraak. De vereenzaming be dreigt elk mens. dat ouder wordt. Dat voelt men des te meer, wan neer men een poosje in een gezel lige omgeving is geweest". Toch moet ontslag tijdig volgen "Verstopping" van de verpf tehuizen zoals door dokte Graaff gesignaleerd is eveq een kwalijke zaak. Mensen, die nische hulp zouden moeten gen. zouden deze dan niet kuj ontvangen. Dr. Van Nes: „Dej stopping aan beide kanten, he jaardentehuis en het verplet hu is/ reactiveringscentrum is nare zaak. Beter zou zyn, waq er in beide categorieën m| plaatsingsmoeilijkheden zoudefl Wanneer de besturen van be) dentehuizen niet zo maar ied(H op overigens niet te ontkef economische noodzaak zouden hoeven op te nemen, waardor vanuit de verpleegtehuizen >10 vloeiingsmogelijkheden zoudeij f men. Wij hebben voor ons pleegtehuis op het ogenblik wachtlijst. Niet zo'n grote waar, omdat er de laatste den door het werk van collegj f: Graaff die lijst verkleind konp den. Noodgevallen staan er ik niet op die wachtlijst. Di^ gen meestal in het zieke# hoewel, en ook daarin mol collega De Graaff ondersch: leeftijd bij de opname zekei een rol kan spelen". NIEUWVEEN In Amsterdam hadden we een grote feestverlichting staan. Dat was een rad van een paar meter doorsnee, aan de buitenzijde zaten allemaal verlichte harten. Op een nacht houdt de Amsterdamse politie twee jongelui aan, die ieder met zo'n hart liepen te sjouwen. Dat bleken studenten te zijn zij brachten hun meisje een hart Illuminatie-specialist P. Homan vindt dit wel één van de aardigste verhalen uit de tienjarige verlich- tings-geschiedenis die hij nu samen met zijn vader heeft geschreven. Sinds twee Jaar zit het bedrijf in Nieuwveen. In het pand was vroe ger een graanmaalderij gevestigd, aan de buitenkant is dan ook hele maal niet te zien dat hier mensen zitten, die half Nederland rond de feestdagen verlichten. Door Pieter Taffijn Foto Will Dijkman In zijn hart is Homan nog een ras echte "Mokumer", aan zijn gezel lige) spraak is dat ook duidelijk te merken. Het bedrijf moest Amster dam echter verlaten, omdat de hele wijk Haarlemmerhouttuinen werd weggesaneerd. Vanuit Nieuwveen is het ook best mogelijk om alle delen van Nederland te bereiken en dat is wel nodig niet alleen worden hele winkelstraten feestelijk verlicht, maar ook worden ieder Jaar meer dan honderd kermissen op elektrici teit door de firma Homan aangeslo ten. Vader en zoon Homan hielden zich oorspronkelijk ook bezig met particu lier werk, maar na het samengaan met een ander bedrijf in 1961 veran derde dat. Nu beweegt men zich nog alleen op de terreinen van de illumi natie en de kermissen. Voor dat laatste wordt men uitgenodigd door een gemeentebestuur of een organi satiecomité en met behulp van een gedeelte van de kilometers voorraad armdikke kabel wordt dan gezorgd, dat alle exploitanten stroom kunnen betrekken. Tienduizenden Opgeborgen in het drie verdiepin gen hoge bedrijfspand liggen de gro te voorraden, zoals tienduizenden (in totaal ongeveer 60.000) gloeilampen. Dit zijn lampjes van 15 Watt, met een speciaal versterkt gloeidraadje- Vooral het vervoer "nekt" veel van deze bolletjes, maar er zijn ook pun ten ln sommige steden, waar de lie ve Jeugd de helft van de lampjes ka pot gooit. Daar geldt dan ook niet de afspraak, dat Homan zorgt voor ver vanging van defecte lampjes. Maar er is nog veel meer dan al leen die lampjes: kabel in allerlei variëteiten, fittingen, hout. palen en ook bouwsels van vorige verlichtin gen. Buiten het seizoen wordt alles nagekeken, wat niet goed is wordt vervangen, er wordt geschilderd en bepaalde dingen worden soms hele maal weggegooid. Dat gebeurt omdat het al te vaak is gebruikt of omdat het niet meer is te herstellen. Een dozijn werknemers bijna nooit op de thuisbasis is voortdu rend bezig verlichting op te bouwen of af te breken. Vooral bij de feest- weken in Amsterdam heeft men het erg druk, maar ook andere gelegen heden verschaffen veel werk. Zoals de Recreade '71 in Den Haag en de C'70 in Rotterdam. Niet te leren „Je kan ons vak nergens leren' verduidelijkt zoon Homan. „Je gaat wel steeds dingen verbeteren, als Je in de praktijk merkt dat iets niet bevalt. Zo hadden we ln het begin veel last van uitvallende verlichting omdat er sluiting optrad Nu maken we de ornamenten met dubbele fra mes, zodat de fittinkjes altijd naar beneden hangen. Als je het zo vertelt is het erg eenvoudig, maar Je doet het toch altijd eerst een keer ver keerd". Alle ornamenten worden in eigen werkplaats gemaakt, vaak naar eigen ontwerp. Maar ook kan het natuur lijk gebeuren naar de Ideeën die worden gegeven. Wat voor de ene plaats is gebruikt, kan zo een jaar later weer ergens anders worden op gehangen of neergezet. „Bij bepaalde ornamenten in de Leidse straat in Amsterdam hebben beeld van de Scheveningse Pier. ln januari 1968 maakten we offer te voor een bepaalde illumina tie. Daar hoorden we niets meer van dus we dachten al dat een ander voordeliger was. Totdat 29 april de telefoon rinkelde. We hadden het erg druk met allerlei toestanden rond Koninginnedag en hoopten al dat het geen spoedkarwei zou zijn. Was het de man van Scheveningen, die' zei. dat wij de opdracht kregen. Oké. zeg ik, we komen over veertien da gen Antwoordt die man: dat kan he lemaal niet. het moet morgen klaar we eens gebruik gemaakt van plastic Even heb ik nagedacht en toen ge strips. Omdat we wat benauwd wa- zegd, dat het in orde zou komen ren of dat wel sterk genoeg was, Met zeventien man zijn we er naar hebben we het eerst thuis uitgepro- j toe gegaan en 't was op tijd klaar beerd. Daarvoor riepen we de hulp ook". an de boksersfamilie Lubbers, die we kennen van de kermissen en die ons nogal eens helpt- Met alle macht trokken ze eraan, maar het wilde niet kapot. Maar toen het bulten hing. ging 't vriezen en had den we iedere dag werk om links en rechts het plastic te vernieuwen Vernielen van spullen valt over het algemeen wel mee. Op sommige plaatsen gaat men nog weieens te keer, maar maatgevend is dat niet. Wel is het zo, dat altijd de onderste lampen verdwijnen uit de kerst boomverlichting, die buiten wordt opgesteld. Snelheid en gemaakte af spraken is een eerste vereiste. Je kan moeilijk op 7 december de sinter klaas-verlichting komen ophangen. Morgen klaar Hoe snel het kan, bewijst het voor- SAARBRUCKEN iDPAi De Oostenrijkse bankrover Kurt Vice nik is gisteren in het academisch ziekenhuis van Homburg in Saarland overleden aan de zware verwondin gen die hij op 29 december tijdens zijn arrestatie had opgelopen. Hij was tijdens onderhandelingen met de politie op een autoweg in Saarland door een commissaris van politie door maag en lever geschoten. De 44-Jarige Vicenik had op de dag na Kerstmis met twee Franse medeplichtigen ruim 300.000 mark geroofd uit een bankgebouw aan de voet van de Keulse Dom. Op hun vlucht namen zij twee politie-officie- ren als gijzelaars mee. Na een dolle rit door het Rijndal naar het zuiden, lieten de rovers hun gijzelaars vrij. Zelf verdwenen zij in de bossen van Saarland, dichtbij de afgesloten Franse grens. Een klopjacht had geen succes, maar op 29 december werd het drietal met een auto in de buurt van Balterweiler ontdekt. In middels hadden zij opnieuw iemand gegijzeld en er volgden midden op straat gespannen onderhandelingen, die met het neerschieten van Vicenik een dramatisch einde kregen. Zijn twee medeplichtigen konden worden overmeesterd, de gijzelaar bleef on gedeerd. Slechts een enkel voorbeeld uit de praktijk van het verlichtings- bedrijf. waar de familiebanden sterk zijn: vader en zoon. met een zwager van de vader en zijn zoon. en nu ook weer een zwager van de zoon. Op de foto boven: vader (l.) en zoon Homan, bij één van de vele ornamenten voor feestver lichting, onder het ronddraaiende rad met de verlichte harten. 1 hti ti PASADENA (AP) De stol S( men. die de oamera's van de £-■ ner-9 tot voor kort hebben belC goede foto's van Mars te makende gaan liggen, waardoor de |^j ragscherpe opnamen naar de e konden worden geseind. Zij lev?^ een groot aantal verrass ingeeft Deskundigen zijn aan de han<fk 3 si deze foto's tot de conclusie gek^r dat de planeet, in tegenstelling b.v. de „dode" maan, zich nog L' ontwikkelt. Er hebben zich in rft i te tijd nog erosie-verschijnselen^' de atmosfeer en door water vc» i daan, terwijl er grote vulkaiP activiteit is geweest en wellichj, is. i Bepaalde gebieden lijken ste^e j aardse formaties, maar er zij%u reeksen formaties en verschijn I waargenomen, waarvan het beU I nimmer was vermoed en die eeije I dere studie vergen. Zo zijn er z|a§ j vlekken geregistreerd, die nogtje waren waar te nemen door de j ners 6 en 7 twee Jaar geledi komen kloven en ravijnen voor) ter en dieper dan de Grand Cal Elders wrerd een 2100 meter 1 plateau gefotografeerd dat zo I groefd is met scheuren dat h< een olifantenhuid lijkt. Op 80( van de zuidpool zijn putten van tot tien kilometer doorsnee oni die niet van vulkanische oorsj I kunnen zijn of door metoriet-i) werden veroorzaakt. I Er zijn aanwijzingen, dat opj paalde gebieden van Mars j nent stofstormen woeden. DEN HAAG Hij zocht zijn weggelopen vrouw op om met haar te „praten". Maar hij zei het met kogels. Na zijn arrestatie vond de politie bij hem een pistool, een ka rabijn en een luguber apparaat, dat er uitzag als een autocrick, maar dat in werkelijkheid een ge raffineerd vermomd vuurwapen bleek te zijn. Importeur Jan (34) uit Oegst- geest was op zijn reizen altijd ge wapend met het geladen pistool en zijn dodelijke schietcrick. Zijn veelvuldige schuttersoefeningen hield hij bij voorkeur in de bossen van noord-Frankrijk. Maar op 1 maart vorig Jaar bracht hij zijn schietijzer ook mee op familiebe zoek in Katwijk. „Ik kan nog geen vogeltje doodschieten," sprak Jan gisteren ceder tot de Haagse rechtbank. Hij stond terecht voor poging tot moord. De man die geen vogeltje kwaad kan doen had zeven scho ten gelost op zijn eigen duifje, de j vrouw van wie hij zó veel zegt te houden dat hij haar niet gunt aan zijn neef. Twee kogels misten doel: vijf ko gels zijn later operatief verwij derd uit Thea's longen, uit haar linkerheup en uit haar slokdarm. Zij heeft de liefde van haar echt genoot te nauwernood overleefd. Toen Jan od 8 juni vorig jaar voor de Haagse rechtbank stond, moest de behandeling van de zaak worden aangehouden omdat Thea nog steeds geen verklaring had kunnen afleggen. En de rechtbank vond dat er geen recht gedaan kon worden zonder ook Thea's lezing te hebben gehoord. Want volgens Jan was zijn be minde vrouw een ontrouwe sloerie geweest: een overspelige echtgeno te. die zich uit geldzucht prostitu eerde en die tijdens zijn laatste za kenreis in het geniep zijn huis uit vluchtte met medeneming van zijn handelsgeld en een deel van de in boedel. Volens Jan had zij hem drie jaar geleden zelfs besmet met een geslachtsziekte. Gisteren leek dat een groot deel van zijn aantijgingen naar het land der fabelen moet worden verwezen. Het woord laster is nog net niet gevallen, maar recht bankpresident prof. mr. Van Hat- tum zei wel dat Jan hoogstwaar schijnlijk niet is besmet door zijn vrouw, maar dat juist Thea moet zijn besmet door haar man. Zij waren in 1964 getrouwd. En het is komen vast te staan dat Jan in 1958 al leed aan een geslachtsziek te. Van Thea's zogenaamde prosti- titie is niets gebleken. Ir. regen- deel: zij staat alom bekend als een keurige vrouw, op wie niets viel aan te merken. Het enige wat overblijft is dat de vrouw inderdaad de ech telijke woning heeft verlaten, na dat zij verliefd was geworden op een neef van haar man. Dat Thea het handelsgeld van haar man zou hebben meegenomen is al evenmin komen vast te staan. Thea ontkende dan ook met klem toen Jan haar op 1 maart vorig Jaar in de familiekring te Katwijk deze diefstal voor de voeten wierp. „Ik heb papieren om het te be wijzen," schreeuwde Jan. „Die wil ik dan wel eens zien," antwoordde Thea. Jan greep naar zijn binnenzak. Maar in plaats van papieren bracht hij zijn pistool te voor schijn. Voor de ogen van zijn ont stelde familieleden schoot hij Thea vijf kogels in het lichaam. Toen ging hij zich melden bij de Kat- wijkse politie. „Ik had het wapen alleen maar meegenomen om haar te dreigen. De schoten heb ik gelost in drift. Ik wilde haar niet doden. Want dan had ik 't wel gedaan. Als goed schutter heb ik daarvoor maar één kogel nodig," sprak de revolverheid j uit Oegstgeest. het toebrengen van zwaar 1 melijk letsel. De advocaat za daad van zijn cliënt als de get ontlading van een man die tol uiterste was gekweld. Uitsprai Januari. Psychiater dr. Havermans had Jans daad gekenschetst als een .crime passionel". Hij achtte de lader zwaar verminderd toereke- ïingsvatbaar. Sindsdien is een ïieuw onderzoek naar Jans 'geestvermogens ingesteld door dis trictspsychiater dr. Mulder en drs. Kleyne. Zij zien de crime passio- j TiP 17* T]\[ rl1Jf1 F| nel niet zo zitten en Jans toereke- \-J-J±l i 1 l_j' 7 AAI ningsvatbaarheid vinden zij wel verminderd, maar niet zwaar ver minderd. Officier van Justitie mr. J. D. I LEIDEN Het comité Lulofs zag sterke aanwijzingen dat Leidse Baan: nee!" laat zatd Jan geprobeerd heeft Thea te do- ochtend 22 januari een special den met voorbedachten rade. Maar I tietrein van Leiden naar Den de officier achtte alleen het be- rijden tegen de Leidse Baan. Del wijs Hij kon zich overigens wel voor stellen dat de dader ten einde raad is geweest toen zijn vrouw was weggelopen en zij haar toe vlucht had gezocht bij Jans neef, uitgerekend in de kring die tot dan toe voor Jan altijd had gediend als veilige haven: het gezin van zijn oom en tante te Katwijk. Mr. Lu lofs eiste dat Jan wegens poging tot doodslag zal worden veroordeeld tot drie Jaar gevangenisstraf met aftrek. Advocaat mr. A. van Zalingen bepleitte een nog lagere straf, niet voor poging tot doodslag want de opzet daartoe is volgens pleiter niet bewezen maar terzake van poging tot doodslag gele- i vertrekt om 10.36 uit Leiden en| I om 10.58 in Den Haag aan. Vo( gelegenheid gaat de trein verder! het toekomstige station Den centraal (aankomst 11.03). De gers gaan te voet naar het provij huis, waar enkele sprekers kon jj woord zullen voeren. Donderdag 20 januari orga; het instituut Stad en Landschi Diligentia in Den Haag een i lichtings- en discussie-avond Leidse Baan. Sprekers zijn drs. van Keulen, planologisch ondef ker in het gewest Leiden, W. Keurs van de werkgroep milieutop van de Leidse universiteit en i Zeeven van de Nederlandse wegen. Ook de provincie is uiti digd om het standpunt uiteej zetten.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4