HOE BEREIK JE DE MENSEN?" emeente Leiden hinkt op twee gedachten' rootste probleem voor Kooi-comité voorzitter Van Westbroek ÉNSDAG 12 JANUARI 1972 ADVERTENTIE OPRUIMING ~~tlDEN Afgelopen zaterdag trokken burgemeester Wethouders van Leiden en een peloton raadsleden door £ooi, als gold het een zeer bezienswaardig reservaat, je kijken wat er in die oude wijk allemaal aan schortte, jgebeurde op verzoek van Piet van Westbroek, voor- f van het bijna een jaar oude wijkcomité de Kooi. buurt is wat de leefbaarheid een zorgenkind geworden, zo- |delijk bleek uit een vorig jaar r^gjracht rapport van het Maat- belijk Contact Orgaan. Een so- van dit instituut zei bij die i Paauw ïheid: "Het is een wijk die na isjaren niet meer aan bod is En: "Als de VPRO nog documentaire wil maken Je jaren '20'30 dan kan men Ie Kooi terecht, want daar is onveranderd". Géén pret- iluiden. Om te proberen daar ering in te brengen, is het ;Jnitê opgericht, dat uit onge- ilfintig personen bestaat. apie aanvoerder een Nieuwe Partij. Zie de Sleuteltjes. Op de hoogte Heeft het wijkcomité de gemeente raad uitgenodigd omdat het vond dat men in die kringen niet voldoende geïnformeerd was over de proble men van de Kooi? Van Westbroek: "Nee. dat was het niet. De raadsleden zijn er wel van op de hoogte, een aantal is al eens bij me geweest om erover te praten. Kijk, het wijkcomité is er van over tuigd dat deze mensen erg hard wer ken. Of ze het goed doen laat ik maar even in het midden. Er wordt ontzettend op de raad afgegeven, maar daar doe ik niet aan mee. Ik ben bijv. altijd heel plezierig be handeld door mevr. Den Haan; als het maar even kon maakte ze tijd vrij om over verschillende zaken te praten. Mijn stelling is dat als alle Leidenaars 1% zouden verzetten voor de stad van hetgeen deze mensen doen dan waren we al een heel eind yerder. De raadsleden beseffen heel goed dat er in de Kooi iets moet ge beuren. Wat kun je dan beter doen dan ze nog eens met deneus op de feiten drukken? Vandaar die rond gang. Het heeft nut, daar ben ik ze ker van. De kwestie-Gijzenij is daar een voorbeeld van. Die is ftiiandag in de raad behandeld. Het is be paald onze bedoeling niet dezaak van die man de nek om te draaien. Maar hij heeft daar een schroothoop liggen van 13 meter hoog, terwijl hij krachtens de verordeningen maar drie meter boven het maaiveld mag Ander systeem van uitkering LEIDEN Burgemeester en wet houders van Leiden hebben aan de ministers van Binnenlandse Zaken en Financiën gevraagd bij het toe kennen van leen aanvullende bijdra ge voor 1972 en volgende jaren de reële structurele tekortpositie als uit gangspunt te nemen. Voor 1972 be tekent dat niet een tekort van f14 436 000, maar van f35 680 000. Zij vragen dit in verband met de ontoereikendheid van het tot dusver gevolgde systeem en ze verzoeken de ministers de zaak mondeling te mo gen toelichten. uitkomen. Het is voor de mensen niet leuk tegen die berg aan te kij ken. Er wordt nu iets aan gedaan. Datzelfde zal moeten gebeuren met Zitman. Als je iets aan je huis wilt veranderen krijg Je de schoonheids commissie op je dak. Dan moet er ook ingegrepen worden als iemand zo maar allerlei dingen op een gras veld zet dat is pok schoonheid be derven". Verlichting U bent niet bang dat de indrukken die de raadsleden tijdens de wande ling in de Kooi hebben opgedaan weer snel zullen vervluchtigen? "Nee, maar je kunt niet alles in eens verlangen. Ik besef dat als er iets voor de Kooi wordt gedaan, dan moet het passèn in het gemeentebe leid. Maar neem nu eens de verlich ting in bepaalde delen van de Kooi. Die is beroerd. Er is over gepraat. Ik verwacht niet dat het morgen wordt rechtgetrokken. Wel ga ik er van uit dat er binnenkort verbete ring in komt". Wat is nu de belangstelling van de Kooi-bewoners voor het wijkcomité? van Wéstbroek: "Nou, die is er na tuurlijk, anders viel er niet te wer ken. Het wijkcomité doet immers niet zelf zo maar wat. Het probeert er achter te komen wat er aan wen sen leven bij de bevolking en die te realiseren. Daar gaat het om. Maar ja, belangstelling hebben is aardig, maar er ook iets voor dóén, dat is heel iets anders. In de Kooi krijg ik de indruk dat wanneer er ergens di rect financieel voordeel bij te halen is (huurkwesties bijv.) dan komt iedereen er wel op af, maar om iets te doen voor je straat, voor je wijk. dat is héél moeilijk. Helpen, met de intentie te helpen en niet zeggen: wat levert hem me op in het handje, dat tref je niet zo veel meer aan". Ook aan het meedenken schort nog wel het een en ander, volgens Van Westbroek. "We proberen tot een verkeersre geling te komen in de Kooi, éénrich tingsverkeer voor bepaalde straten en zo. Dat heeft gestaan in het wijk- krantje. Daar krijg Je vier, vijf re acties op. Het tragische bij dit soort dingen is: als op zeker moment dan veranderingen worden doorgevoerd en men ervaart de consequenties dan loop Je de kans dat de hel losbreekt. Dan wordt er gezegd: waarom doet het wijkcomité niet zus en waarom niet zo. Maar zijzelf hebben hun kans laten voorbijgaan. En daarmee kom Je eigenlijk op het grootste pro bleem: hoe bereik je de mensen, hoe doorbreek Je hun passiviteit". Crèches Er zijn meer dingen die Van West broek en het comité te denken ge ven. "Uit de enquête van het Maat schappelijk Contact Orgaan bleek dat er grote belangstelling was voor crèches, kinderdagverblijven. De crèche in de Mirt werd geen succes. Vreemd. Ook al ken ik de bezwaren die Je tegen de Mirt kunt aanvoeren. De belangstelling voor het kinder dagverblijf (voor kinderen die tussen de middag overblijven) is gering. Je vraagt je af: hoe kan dat?" Veel verbeteringen hangen af van geld. Dat heeft de gemeente niet. Wat kan er nu in de Kooi worden verbeterd zonder dat het veel geld kost? Van Westbroek: "Maak van het terrein naast de Paulusschool een trapveldie: plaats wat zitbanken bij Albert Hein en bij de Zijl (achter de Paramaribostraat)De Kooi telt veel bejaarden die niet meer zo goed ter been zijn en die daar dan kunnen zitten; tref maatregelen op dat het Kooipark, het enige stukje groen dat er nog is, niet langer als racebaan wordt gebruikt; maak de wijk wat fleuriger door middel van bloembakken e.d." Maar in tussen gaat de "verste ning' van de wijk door Op het fijne vliegerveldje aan de Sumatrastraat zet men nu 'n school neer. En in het Paramaribohof, achter de Corantijn- straat, komen 80 flats waardoor het daar overvol dreigt te worden. Van Westbroek: "Daar heb Je weer zo iets.Laat de mensen die daar wonen het wijkcomité dan eens een teken geven. Dan kan er geza menlijk iets aan worden gedaan". dat de grond tussen Surinamestraat en Ring kade nu bestemd voor uit breiding van de school daar een andere bestemming krijgt. Laten we daar een club- en buurthuis zetten. En trekt u daar een miljoen voor uit. Ik heb geroepen: is iemand daar te gen? Nee? Nou, dan is het aangeno men" Grijnst even en zegt: "Ik heb dat miljoen nog niet op mijn girore kening ontvangen, hoor". Het wijkcomité is een keurig ge zelschap, zoals blijkt uit deze woor den van Van Westbroek: "Als onze wensen niet worden ingewilligd dan zullen we naar andere middelen zoe ken om de problemen op te lossen. Maar we zullen ons daarbij steeds loyaal opstellen tegenover het ge meentebestuur en de verschillende diensten". De toekomst zal uitwijzen wat je in deze maatschappij kunt bereiken met een keurige, democratische houding. Tot slot nog dit: de bekendheid die Van Westbroek door het werk voor het wijkcomité heeft, wordt niet door iedereen on de juiste wijze gebruikt. Van Westbroek glimlachend: "Nog niet zo lang geleden stond een jonge tje hier in de straat met een kapot te fiets. Zijn snelbinder was tussen de spaken geraakt. Hij belt bij mee aan en zegt: "U bent toch van het wijkcomité, maakt u hem dan even". Geen arts Een schrijnende zaak is nog altijd dat er in de Kooi geen arts woont. Van Westbroek: "Het zal wel terug te voeeren zijn op de moeilijke huis vesting hier. Daarom willen we ook zo graag dat er een buurt-en club huls komt. waar je ruimte maakt voor een sociale raadsvrouwe, voor de schooladviesdienst, voor een arts enz. Ten de raadsleden hier waren, heb ik gezegd: we zouden graag zien SMOKE EATERS cup international vrijdag 14januari 20.30u. Toegangsprijzen 3,25 6,25 Voorverkoop kassa "HOKY" Den Haag en Bespreekburo Haagse Courant Advertentie aangeboden door: Menken - Landbouw Melk Smyrna karpetten 200x300 van 295,— voor 207,— 225x320 van 344,— voor 238,— Extra grote maten HOOGPOOL SMYRNA 250x350 van 790,voor 449,- 300 x 400 van 925,voor 654,- 2-zits bank van 950,voor 625,- Fauteuils 450,525,790,- speciale aanbieding. Kussen- en rankenkasten vanaf 1195, Nu zéér voordelig kopen bjj BULTHUIS BOTERMARKT 23 FILMCLUB 16 LEVERDE EEN PREMIERE LEIDEN Filmclub 16 is van K en O verhuisd naar het rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat waar zij een drietal films vertoonde. De eerste film (Time in the sun) van Eisenstein, samengesteld door Marie Seton, gaat over Mexico. De film handelt over de geschiedenis van het land met zijn hoogstaande In dianenculturen (Maya's en Azteken,), die naderhand werden vernietigd. De tweede film (City of gold) gaat over het stadje Dawson City ten tijde van de goudkoorts, die veel mensen naar het stadje toetrok. Van de film Jeanne d'Arc van Carl Dreyer zou oorspronkelijk slechts een gedeelte worden vertoond. De film was echter zo goed en vooral ook zo indringend, dat men besloot deze he lemaal te draaien. Het leven en lij den van Jeanne onder het juk van de door het christendom vergiftigde "rechters" werd uiterst realistisch weergegeven. Zeer indrukwekkend was de verbrandingsscène, die de bi zarre realiteit, zoals die op dit mo ment in vele landen nog heerst be nadrukt. Wat dat betreft ls het ge geven nog steeds actueel. Alleen is godsdienstige overtuiging nu meer vervangen door een politieke. Auto's er uit en wandelen maar OF moeizaam zoeken naar een vrije parkeerplaats in de buurt Het lijkt erop of de stof, Leidse wandelgebied heeft a cPwaaien, een beetje aan het orctóWr, js< Vooral in het begin voor- en tegenstanders van van straten zich be- o.a. via ingezonden stuk- Standpunt uiteen te zetten, is de discussie gesloten, en rust weergekeerd. Dit wil ech- zeggen dat de tegenstanders Jet de situatie hebben verzoend van de ijverigste ingezonden Inschrijvers, de heer H. van heeft onlangs een klein boek- samengesteld over de Leidse (rssituatie, waarin hij naast al- bublikaties uit de kranten enige [nlijke verkeersnoten kraakt, ïeën van het „boekje" zijn ge- aan alle fractievoorzitters in jdse raad, en aan diverse wet- rs. Jet gesprek dat wij met de heer pk hadden was ook de heer H. J. ianwezig. ,De heer Maas is eveneens pot tegenstander van het wandelge- fels Leiden dat op dit momen kent. heren waren het er duidelijk over ft de toestand in Leiden erger is pt. Maas: „Zoals het nu gaat wordt ptrum extra belast in plaats van Van Eek: „Inderdaad, men roept nu dat het zo niet langer kan, maar men brengt wel dezelfde auto een paar maal over dezelfde straat. Geen wonder dat het verkeer volkomen vastloopt". Maas: „Als ze nu eens waren begonnen met bijvoor beeld in het oude postkantoor een par keergarage te maken, zou er al veel ge- zijn". Gelooft U niet dat het particulier vervoer met name in een zo nauwe bin nenstad als de Leidse een onevenredig grote hoeveelheid ruimte opslokt? Van Eek: „Wie maakt uit wat oneven redig ls? Bovendien wordt op deze manier alles duurder. Het vervoer duurt langei1, er moet meer omgereden worden, dus transportkosten stijgen. Het is niet waar schijnlijk dat iemand voor zijn plezier door de Leidse binnenstad gaat rijden. Mensen die er niet dringend moeten zijn. kijken wel uit. Wat ik ook niet in de haak vindt is dat bij buspassagiers het feit dat men met zware pakjes moet zeulen wel een probleem wordt gevonden, terwijl dat bij automobilisten kennelijk geen rol speelt. Trouwens, ook voor de midden stand moet het wandelgebied toch wel een klap zijn". Maas: „Neem bijvoorbeeld het pand van G er zon aan de Breestraat. Dat staat al zo lang leeg, dan kun je wel nagaan dat de winkeliers kennelijk niet meer zo happig zijn op een zaak in het centrum. Je kunt de auto gewoon niet meer wegdenken. En wanneer een zaak geen „loop" heeft, is het uitermate moeilijk om hem terug te krijgen". Wij hebben enige tijd geleden een onderzoek gedaan, waaruit bleek dat de klant zijn directe levensbehoeften over het algemeen in het meest nabije winkel centrum inslaat, maar dat hij voor de meer luxueuze artikelen graag naar een gezellig stadscentrum gaat, ook al moet hij daar meer lopen. Je ziet deze tendens In veel grote steden. Maas: „Ik ben zelf al herhaaldelijk van plan geweest om naar één van de groot winkelbedrijven in het centrum te gaan. waar ik dan later maar van af zag. Voor een paar kleine dingen ga je maar niet nqar de stad, maar tel eens op wat al die kleine dingen voor het groot-winkelbe drijf schelen in omzet? Van Eek: „iemand die zich zo door het verkeer moet wringen kan toch niet meer gaan winkelen? Hoe komt dat „wringen"? Betekent dat niet hetzelfde als: er zijn teveel auto's in de binnen stad? Van Eek: „Dat wringen zit hem volgens mij in het afsluiten van straten. Op die manier krijg je een opeenhoping van het verkeer op andere straten. Mijn grootste bezwaar tegen de hele situatie: men is niet klaar. Bijvoorbeeld de Haarlemmer straat. Die vind ik best gezellig, maar waarom heeft men niet met afsluiten ge wacht tot die brug over de Oude Singel er was? Mijn indruk is dat de gemeente hinkt op twee gedachten. Aan de ene kant willen ze straten afsluiten, maar als je dan zegt: gooi die Oude Singel dicht dan komt er onmiddellijk 'n monumenten man op de proppen om dat te beletten. Maar je hoeft van elke stad toch geen tweede Enkhuizen te maken? Vroeger had je inderdaad genoeg aan een straat die twee meter breed was, maar tegenwoor dig kan dat gewoon niet meer. Auto's worden wel eens gezien als opdringende monsters, die steeds meer ruimte voor zich opeisen, en de zaak steeds verder verstikken. Van Eek: Alles wat nieuw was is be streden, of dat nu de fiets was, de brom fiets of de auto. Maar, nogmaals, een stad moet zich aanpassen aan de mo derne omstandigheden. We zijn niet bang om te slopen, laten we dat dan ook goed doen, ruimte scheppen. Je moet bovendien niet vergeten dat de auto een belangrijke bron van inkomsten ls. Men kan nu wel roepen dat al die auto's weg moeten, maar ga maar eens na hoeveel mensen er dan op straat ko men te staan uit autofabrieken, garages etc. Het is tegenwoordig erg „in" om tegen auto's te kankeren. Ik heb het idee dat de bezwaren erg veel uit dezelfde hoek komen: het zijn doorgaans jonge mensen die nog niet aan een auto toe zijn die het hardst tegen de auto aanschop pen". Van Eek: „Openbaar vervoer is naar mijn idee autoritair. Je wordt ergens af gezet waar je helemaal niet moet zijn, en dan moet je maar zien dat je er komt. Ik vind trouwens dat het openbaar ver voer veel te veel naar voren wordt ge schoven ten koste van het particuliere vervoer. Waarom kan het openbaar ver voer niet zelf-supporting zijn? Laten de mensen er, net als wij (de automobilisten) voor betalen. Ik zie teveel lege bussen voorbij rijden. Waarom dan toch ten koste van alles het particuliere vervoer verja gen? Het openbaar vervoer kan gewoon geen goed alternatief zijn voor het parti culier vervoer. Alleen als Je het openbaar vervoer gratis zou kunnen maken, zou het misschien een oplossing kunnen zijn, Wat mij zoveel zorg inboezemt is de hele tendens: het is niet toevallig dat er een Drees minister is die zelf zegt dat hij van verkeer „geen klap verstand" heeft, en dat tegelijkertijd in diverse steden ook zo iemand wethouder van verkeer is. Ik ben gewoon verontwaardigd over dit be leid, vooral over de cruheid waarmee het over je komt. Het lijkt my niet onmogeiyk dat men door het verkeer zoveel mogelijk in de aandacht te brengen andere problemen naar de achtergrond probeert te schui ven". Werkt U daar zelf niet aan mee door zo hard op het verkeersprobleem in te bakken? Van Eek: „Ik heb gelukkig geen andere problemen om me druk over te maken, wy wonen nu sinds tien Jaar In Lelden, we houden van de stad, en we vinden het byzonder jammmer dat het in deze stad altyd „ïyden" moet zyn wat de klok slaat. Ik zou dat heel graag anders hebben. Maar. nogmaals, dan moeten we beginnen de stad toegankelijk te maken, zodat er liet alleen verkeer binnen kan komen, naar ook industrieën. BERT VAN DOMMELEN.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3