jong Oranje oed voor iet moreel EERSTE BONDS TRA INING VOOR WOUTER FOK (17) LANGEWEG IN TIJDNOOD 'WEGGEVAAGD' Den Haag boos op KNVB na wegsturen Kila adrhonc kiest reserveSimon van Vliet Lubbers tegen Urtain lENSDAG 12 JANUARI 1972 SPORT PAGINA 21 'EIST Vierelfde van Jong Oranje is, bij de betrokken )s, nog onrijp voor het A-elftal. Het kwartet: Barth, v. :t, Rijsbergen en Rep. Doelman Leen Barth, gisteren ntig geworden, ligt sinds kort als militair in Nijmegen. :en in de weekeinden loopt hij rond bij Anderlecht, ir Ruiter in de gratie is. Van Vliet, Rijsbergen en Rep eren al even ongedurig door de wachtkamer van de re- res. bemande, met Neeskens, al de centrale verdediging Oost-Duitsland onder 23. was hij reeds ondergedoken et tweede. Fadrhonc: „Ik wil eens met hem experimente- In Tilburg klopte het niet tussen hem en Neeskens. en ertegen om hem pardoes ten vallen. Maar als het ver van de wedstrijd mij daar- dwingt, ruil ik hem tegen \r. Die wordt dan linksback chuift Krol naast Neeskens. ewaarschuwde Simon van Vliet zal vanavond in Utrecht alles om het commando van de scoach denkbeeldig te hou- Jong OranjeWest-Duitsland ïpische selectie) onderbreekt hem immers even de grauwe van het frustrerende B-team. zelfvertrouwen was al aardig iet minderen. Dit stimuleert de Ja, het overrompelde me t ik werd gehandhaafd. De drie, vier maanden was ik meer in de picture. De heer ïonc heeft mij gezegd dat hij rotsvast in mij gelooft. Nadat PC Den Haag eei>' poosje op veede plan moet blijven.' Niet om Kees open zondag ritste hij het trai- pak open, toen de Zoete met in de ribbenkast afmarcheerde, riep om Sirnon en niet om tWeimar). Van Vliet: „Hé, ik, ik hoor er toch nog bij. epaalde momenten heb je dat Je kan nog zo hard trainen, steeds dat tweede tast wel je aan. In verdedigend opzicht het tegen AZ wel goed, had ik ïdruk. Aanvallend durfde ik Als ik steeds naar voren ehold, zou ik binnen een half lelemaal dood zijn geweest. En rmoedde al, dat het op een ging zou - uitdraaien. Daarom kte ik het tot verdedigen." lar ontzette hem weer eens isolatie van de reserves. „Dit heb ik in de competitie nog enkele keer volledig meege- Uit tegen Ajax viel ik na een ;ier in, tegen AZ'67 kort voor Voor het overige mocht ik zo i dan het laatste kwartiertje akken. Dat is natuurlijk te- lellend. Maar de trainer draagt verantwoordelijkheid. Als hij dat die of een ander beter is, je je mond niet meer open te prefereert hij ook het koppel iveld-De Zoete boven enig al- ,tief. „Op het ogenblik is De beter dan ik. Piet komt daar tot zijn recht dan op het Door Lex Muller Hoogoventoernooi middenveld. Maar er zijn ook ande re plaatsen, waar ik mij misschien kan waarmaken. De backplaatsen bijvoorbeeld. Als een van die twee iets heeft, probeert Jezek hopelijk mij eens. Het is zuiver een kwestie van, dat je op een gegeven moment je kans krijgt of niet. En dan moet je niet de pech hebben, dat je het meteen al verknoeit. Op deze ma nier hang je er zo bij. Steeds in het tweede drukt onbewust je pres taties." Ongeduldig De tweede Jaars student aan de Haagse academie voor lichamelijke opvoeding stampvoet ongeduldig, omdat hij vorig seizoen voortvarend opschoot in de klim naar erkenning. Na zijn debuut in de zomer van '70 tegen Hamburg SV (Intertoto) turf de hij toch zo'n twintig hele wed strijden als voorstopper. Tijdens de trip^door Spanje, een half jaar te rug, liep hij geen minuut mis. „Ik zag het als een test voor dit sei zoen. Ik was er toen van overtuigd, dat ik het zou halen. Nou weet ik het niet meer of ik ooit een vaste plaats zal veroveren. Indien het 'mislukt, zou ik straks wel weg wil len. Maar wie komt er op mij af?" Holiand Sport was indertijd voor gesjeesde ADO'ers een verzamel plaats, waar sommigen toch nog slaagden. „Je moet even kunnen aarden. Dan groei je vanzelf. Ik dacht wel dat ik de capaciteiten voor de eredivisie heb. Ik heb van alles iets, zonder erin uit te blinken. Vorig jaar was ik nog weleens on besuisd, maar je wordt steeds iets ouder. Het slijt al. Een poosje terug gaf ik veel te veel van die lellen naar voren. De laatste tijd houd ik de bal even bij me. Overzie ik eerst de situatie." Het enteren van het eerste is voor Simon van Vliet (vanavond voor de derde maal in Jong Oranje) dubbel inspannend, omdat mindere verrich tingen FC Den Haag prikkelbaar maken. „Een aantal spelers kan er niet tegen, dat de selectie nu zes tien man telt. Dat er bijvoorbeeld wel vijf zijn voor het middenveld. Steeds vragen zij zich af: sta ik erin of niet? Iedere keer weer wil len zij zich bewijzen. Als je je daarop concentreert, word je zwak ker, onrustiger," zo tapt Simon van Vliet óók uit eigen ervaring. NOG NIETS GEHOORD. DEN HAAG In kringen van FC Den Haag heerst enige ont stemming over het verzuim van de KNVB de club in te lichten waarom Aad Kila van het veld is gezonden. Dat gebeurde in het afgelopen weekeinde acht minu ten voor tijd tijdens de wedstrijd van het Nederlands UEFA-jeugd- elftal tegen Spanje in het kader van het vier landen-toernooi in Las Palmas. Manager Hartman: „De ploeg ls zondagavond op Schiphol terugge keerd. Ik kan me best voorstellen dat de heer De Vroet of een van de officials ons dan niet op hetzelfde moment inlicht. Maar het is nu kwart over vijf (dinsdagmiddag) en nog heb ik steeds niets gehoord. Ik had nu toch wel van de KNVB be horen te vernemen wat er is ge beurd". Even daarvoor had de ma nager van FC Den Haag In het Zuiderpark wel een kort gesprek met Aad Kila zelf. Hartman: „Hij schijnt door een tegenstander te hard zijn aangevallen en hem toen een zetje te hebben gegeven". De lezing van Aad Kila gister avond steekt er wel enigszins bij af. Kila: „Ik kreeg een schop van een Spanjaard. Die lachte ik toen uit. Êr bemoeiden zich nog wat spelers mee. De ba! lag op de grond. Die drukte ik in een reflex beweging toen in de richting van het gezicht van de scheidsrechten. Daarop werd ik uit het veld ge stuurd, wat een belachelijke beslis- I sing was. j In eerste instantie weigerde ik dan ook. Maar toen kwamen er plotse- I ling een heleboel politie-agenten het Drie van de vier "onrijpe" internationals van Jong Oranje: links Leen Barth, die in verband met militaire dienst in het doel van Anderlecht 1 heeft moeten wijken voor Ruiter. In het mid den (Leidenaar) Wim Rijsbergen, die bij Feyenoord "in de wacht kamer" zit. Rechts Simon van Vliet, die bij FC Den Haag slechts sporadisch op het grote toneel mag verschijnen. Dammen De zevende partij in de tweekamp tussen de Europese damkampioen Ton Sijbrands en de Zwitserse grootmeester Andreas Kuy- ken is na 53 zetten in remise ge ëindigd. Het was een spannende partij waarin Sijbrands op een ge makkelijke overwinning leek af te gaan. Kuyken verdedigde zich echter bekwaam en veroverde tenslotte een punt. De stand is nu 104 in het voordeel van Sijbrands, die nog slechts een punt nodig heeft voor de eindoverwinning. Handbal In een brief aan het Nederlandse Handbal Verbond heeft veelvoudig international Adri Meijer bedankt voor het Nederlandse team aangezien zij niet langer haar vrije tijd wil opofferen aan centrale trai ningen en interlandwedstrijden De 27-jarige Niloc-speelster kwam 35 maal uit voor oranje. veld op en kreeg ik nog wat klap pen ook. Een verschrikkelijke toe stand", zo herinnert zich FC Den Haags talentvolle middenvelder. Die nu dan ook moet afwachten tot welke straf de UEFA eventueel zal besluiten. WIJK AAN ZEE De eerste ron de van het 34ste Hoogoventoernooi is totaal afwijkend van het traditione le patroon verlopen. Gewoonlijk kij ken de 16 deelnemers in de groot- meestergroep de kat zorgvuldig uit de boom, omdat een verlies-risico in het begin moreel zwaarder telt dan de poging een winstmogelijkheid te creëren. Gisteren was van deze zorg vuldigheid in het geheel geen spra ke. Na 5 uur spelen was slechts de ontmoeting tussen de grootmeesters Ljubojevic en Donner als puntende- ling bjj wedstrijdleider Orbaan opge geven alle andere gevechten dien den in de avonduren te worden her- Adorjan won tenslotte als eerste tegen Langeweg, die een stevige po sitie in tijdnood had bedorven en na de hervatting de rekening gepresen teerd kreeg. Portisch erkende 's avonds onmiddellijk, dat Timman zeer intelligent partij had gegeven. De enveloppe met de ingesloten zet werd zelfs niet open gemaakt Savon, de nieuwbakken Russische kampioen, die een afschuwelijke he kel aan fotografen blijkt te hebben en slechts wil worden gekiekt als hij toch aan het bord zit, kwam tegen de Zuidslaviër Ivkov iets in het voor deel. Hij won zelfs een pion, doch dit kleinood eiste zo veel zorg, dat van een winstpoging niets terecht kwam. De vierkante Tsjech Hort, met zijn 1.70, is hij zo'n 200 pond zwaar, torn de tegen een gestage druk van Smys- lov op. Diens "sluipschaak" was zelfs eens dodelijk voor Botwinnik dat was in 1957, toen Smyslow de wereldtitel veroverde en de angst voor die stijl zit alle cracks diep in het bloed. Doch Hort bleef overeind, na 7 uur. De afgebroken partijen tussen BrowneBenko en SmejkalRee bieden de zwartspelers misschien kansen. Uitslagen GROOTMEESTERGROEP Lju bojevic (Z SI)Donner (Ned) Vz Savon (SU)Z. Ivkow (Z sl) VzVz Browne (Austr.)Benko (VS) op nieuw afgebr. Hort (TsJ sl)Smys- lov (SU) Vt—Vs, Adorjan (Hong)— Langeweg (Nederl.) 10). Portisch (Hong.Timman (Ned) Vz—Vz, Po- mar (Spanje)Hartoch (Ned) 10, Portisch wreef af-en-toe tij- dens zijn partij tegen de jonge Nederlander Jan Timman zijn ogen uit. Het verweer van Tim man tijdens de eerste zitting was zo goed, dat de Hongaar la ter de afgebroken partij zonder verder te spelen remise gaf Smejkal (TsJ sl)Ree (Ned) op nieuw afgebr. MEESTERGROEP Denker (VS) Cortlever (Nederl) 01, Gereben (Zwits)Van Scheltinga (Nederl) 10, Medina (Spanje)—Hecht (Did) 01, Cafferty (Engeland)—Karak- laic (Z sl) 10, Scholl (Ned)Gar cia (Cuba) Vz, Lehmann (W-Dld) Schmimdt (Pol) VzEnklaar (Ned)—Sahovic (Z-Sl) 1—0, Krnic (Z sl)Ribli (Hong) 01. Kunstrijden De 20-jarige Tsjech Ondrej Nepela heeft in Goteborg na de drie verplichte figuren een voor sprong van 20 punten genomen op zijn naaste concurrent, de Rus Sergej Tsjetweroetsjin en rijdt regelrecht op zijn vierde Europese titel kunstrijden af. Na de verplichte kür bij het paar- rijden hebben de titelhouders, Irina Rodnina en Alexander Oelanov (Rusl.) de leiding met plaatscijfer 9 en 105,0 punten. 2. Smirnova/Soerai- kin (Rus.) 18 103,6; 3. Gross/Kagel- mann (O-Did.) 29 101.4. an, jij bent me woon te duur ROTTERDAM Hoeveel ken en ogen er vastzitten aan )t samenstellen van een zes- deelnemersveld bleek steren in het Rotterdamse lortpaleis. Gevraagd naar de den van het niet starten van n Janssen. antwoorddp itchmaker Charles Ruys: ..Ik .)b er even over gedacht om te koppelen aan Peter Post, aar Peter maakte daartegen izwaar omdat Jan niet genoeg 'rodeerd zou zijn". Waarop in Janssen, wiens aanwezig- ad Ruys vermoedelijk ont- ian was, opsprong en riep. Sinds wanneer maken de ren- ïrs uit wie er rijden en wie let?" Ruys repliceerde met: >an is er ook nog het feit. dat lijn beurs niet onuitputtelijk Jij was me gewoon te duur. an!" .Hebben wij ooit over geld isproken?," was de beurt weer an Janssen. „Nee, Charles, jij as gewoon niet in mij geïnte- d. Daar komt 't op neer. Ij denkt me niet nodig te heb- sn. Anders was je wel naar me )e gekomen, zelfs over spek- ladde wegen, zoals ik de Toui ad gewonnen. Maar ik garan- )er Je, dat het je heel wat toe- iouwers kost. Ik ben niet voor its 15 km heir vandaan Nootdorp) geboren". De RRot- erdamse zesdaagse staat van 20 /m 26 januari op het pro- famma. ROTTERDAM Wanneer Rudi Lubbers op maandag 31 januari in het Rotterdamse Sportpaleis in de ring stapt voor zijn partij tegen de Italiaan Piero del Papa speelt op de achtergrond de kan ou gevecht om de Europese titel in het zwaarge wicht. H<?nk Ruhling, de manager van Rudi Lubbers, vertelde gisteren tijdens een persconferentie in Rotter dam dat Jose Manuel Ibar, beter be kend als Urtain, zich in principe be reid heeft verklaard om zijn Europe se titel in het zwaargewicht tegen Lubbers te verdedigen. Er is zelfs al een datum genoemd voor de titel strijd: 27 maart. De plaats van han deling zal het Rotterdamse sportpa leis zijn. Voor het echter zo ver is zal er een oplossing moeten worden gevonden om de' hoge gage van Urtain (er wordt gesproken over anderhalve ton) bijeen te krijgen. Voorwaarde voor een gevecht met Urtain, die zijn titel vrijwillig tegen Lubbers verdedigd is ew dat Rudi Lubbers op 31 januari wint van Del Papa. De "°-iarige Italiaan is bepaald niet een van de jongsten meer. maar hii weet dat zijn waarde bij een overwinning op Lubbers, die in zijn twintig ge vechten als prof. nog ongeslagen is, aanmerkelijk zal stijgen. Del Papa verloor in het voorjaar van 1971 zijn Europese titel in het halfzwaarge- wicht aan de Westduitser Conny Ve- lensek. Jeugdig tennistalent uit Oegstgeest OEGSTGEEST -r- Afgelopen zaterdag kreeg de kers verse nationale jeugdkampioen Overdekt Tennis, Wou ter Fok, zijn eerste bondstraining. Op het tennispark "Mariahoeve'' werd hij door bondstrainer R. Buytelaar tezamen met een aantal andere uitverkorenen, waar onder zijn huidige rivaal en nationaal jeugdkampioen "buitentennis", Frank de Koning, stevig onder handen genomen. „Ik zal het wel in mijn armen en benen voe len", zei het 17-jarige, van de tennisvereniging de Leidsche Hout afkomstige, fors uit de kluiten gewassen talent. „Ja heus waar", vervolgde hij toen we het hoofd ongelovig schudden op zijn mededeling dat het zijn eer ste bondstraining zou worden. „Verder dan een districts- jeugdtraining ben ik tot dusver niet gekomen. Arnold van der Capellen (ex-Unicum, nu Roomburg) en Henny Koemans (Forescate) wèl. Er is over gepraat dat ik bondstraining zou krijgen, maar daar is het bij geble ven". Fok senior wil op deze infor matie toch wel even inhaken „Ik zou het niet leuk vinden als men hieruit de conclusie zou trekken dat het district Leiden tekort schiet in zijn aan dacht voor de jeugd. Dat is be paald niet het geval- Ik geloei zelfs te kunnen „tellen dat Leiden in dit opzicht voorop gaat in den lande. Wat op het ogenblik nog als een manco zou kunnen wor den aangemertk is het ontbreken van een follow-up op de voor treffelijk verzorgde training en begeleiding van de brede laag van het jeugdtennis in het district. Dat is ook de ware reden van Wouters vertrek naar Lei- monias". Het is niet zo, aldus de nieu we winnaar van de enorme Knickerbocker-trofee die in de hoek van de gezellige woonka mer van Huize Fok staat te pronken, dat ik in Leiden mijn plafond had bereikt Als ik in de winter 1970 een betere training had gekregen dan 1 uur per week in de Groenoordhal o.l.v. de heer Haazebroek van wie ik overigens niets kwaads wil zeggen dan zou ik mis- Door Frank Bonte schien zijn gebleven. Bij de Leidsche Hout had ik een plaats in het eerste team overgangs klasse B gekregen en bij Leimo- nias was het aanvankelijk hele maal niet zeker dat ik op over gangsklasse-niveau zou spe len. Nu heb ik niet zo gemikt op de competitie-klasse. Goede trai ning en zo mogelijk spelen met goede spelers, die al in onze na tionale top zitten of daar tegen aan leunen, dat was mijn bedoe- ing. Nou en ik heb kunnen trai- len en spelen met o.a. Evert Schneider en Peter Soeters om enkele bekende namen te noe men. Maar ik heb zeker niet minder geleerd van het spelen met mijn huidige teamgenoot uit Leimonias 2, Maarten Ruvs, met Maarten Dankelman en niet in ie laatste plaats van de uren .overdekt" met Jacques van Toor (Oud Hoofdklasser)". Op de vraag op welk punt aij zichzelf, vergeleken bij zijn Leidse periode, het meest vooruit gegaan acht, antwoordt Wouter Fok „Snel nemen van de bal. Ik heb natuurlijk nog niet voldoende controle. Maar toch heeft dat snelle nemen van de bal mij al voodreel opgeleverd. Ik heb mezelf gedwongen om aij het retourneren van de ser vice, zo gauw die daar de kan sen op bood, een stap naar vo ren te doen over de achterlijn". Niemand minder dan de natio nale kampioen „Buiten"-Ten- nis, Davis Cup-speler Fred Hem mes, heeft aan den lijve onder vonden dat men in het nationa le tenniswereldje rekening zal moeten gaan houden met de boomlange Oegstgeestenaar. Het scheelde maar weinig of Hemmes had in de strijd om de Nationale Indoor-titel al in de eerste ronde „Af door zijdeur" gegaan. Met zijn daverende ser vice als basis voor zijn aanvals- spel hij had overigens meer last van mijn tweede service die daar mijn linkshandigheid an ders wegspringt dan normaal dan van mijn eerste. kwam Wou ter Fok op 41 in de derde set. De routine van Hemmes („Hij vertrok geen spier van zijn ge zicht en bleef tot het uiterst? concentreerd"), gaf ditmaal nog de doorslag in diens voordo-1 Wat is nu het gevolg van de doorbraak? Want zo mag het bereiken van de finale van de Nationale Jeugdkampioenschap pen „Buiten"-tennis, het win nen van de Nationale Jeugd In door-titel en de uitstekende prestatie tegen Fred Hemmes in de nationale indoor titel strijd toch zeker worden ge noemd. Wouter Fok mag acte de presence geven in het zgn wintercircuit, dat de KNLTB, heeft georganiseerd heren zijn in 2 poules verdeeld, naar sterkte geformeerd. In poule 2, de tweede serie zou men kunnen zeggen, heeft Wouter Fok een 3- sets-zege behaald op Lex Constandse (5—7, 6 -4. 64> die in deze poule tot de favorieten wordt gerekend en dan ook met Peter Ehrlich aan de leiding staat met 22 punten uit 4 wed strijden. De resultaten in dit cir cuit behaald zullen van invloed zijn op evt. uitzendingen in dit Jaar. Kan Wouter Fok zich als nog zo doen gelden dat hij van die evt. uitzendingen mee zou kunnen profiteren? Nu bezet hij met 13 punten uit 4 westrijden de vierde plaats in poule 2. Ach ter Lex Constandse, Peter Ehr lich en Peter Vaarties. maar voor Klaas Visscher. Eddie Knol Mar tin Koek en Hans Haks. Kostbaar „Ik heb nu alle sterke tegen standers (de 3 boven hem ge- rangschikten) uit mijn poule ge had. De winst op Lex Constand se is een kostbare winst want hij zal niet zoveel verliezen in dit, gezelschap. Je kunt natuurlijk niets zeker zeggen want dat Con standse van mij zou verliezen lag ook niet voor de hand maar ik moet mijn puntentotaal wel wat kunnen opschroeven, dacht ik" Naar onze mening zal dat hem zeker lukken. We durven in on ze voorspelling van zijn tennis carrière. die hij ternauwernood is begonnen, nog wel wat verder te gaan. Het zou oT>r niet verba zen als Wouter Fok zich nog voor zijn 20ste jaar definitief in de top van het nationale ten nis heeft genesteld. Of hij ver der kan doorstoten hangt voor 'n belangrijk deel af van de vraag of hij zich op tennis kan en wil concentreren. Zoals b.v. nu een van zijn Jeugdige rivalen Klaas Visscher, die dan ook van bonds- wege grote aandacht krijgt. „Voorlopig komt de school Wouter Fok zit in het tweede jaar van de 3-jarige M.E-A.O. (Middelbaar Economisch Ad ministratieve Opleiding) voor mij op de eerste plaats. Je moet wel heel goed zijn om in tenni? je brood goed te kunnen verdie- Wouter Fok nen. Zoals hij b.v. en Wouter Fok tikt met zijn vinger de plaats aan op de enor me Knickerbocker-trofee waar de naam van een inmiddels be faamd geworden vorige winnaar staat gegraveerd, Tom Ok- ker 1961. Een bewijs van een nuchtere kijk op zaken die hem in de toekomst nog best van pas zal komen. Jammer tocht eigen lijk, spreken we onbewust onze gedachte hardop uit, dat er weer zo'n talent uit Leiden verdwijnt Richard Kasten en Louk San ders gingen de nationale Jeugd kampioen overdekt 1971 vóór. Hoe het komt dat de Follow-Up van de toch zo goed verzorg de training van de brede laag, van het Leidse Jeugdtennis er niet of in nog onvoldoende ma)e is? „De clubbelangen", zegt Fok senior, „vormen vaak een onoverkomelijke hindernis die, de mensen, die anders zouden, willen, al herhaaldelijk moede loos hebben doen afdruipen". Voor Wouter Fok zijn deze ont boezemingen niet meer interes sant. Hij heeft zijn koers bepaald en Leiden is voor hem wat top- tennis betreft een voorbije pe riode.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 21