LEIDSCH mDAGBLAD MOEI)JIB GROOTS BELKOM GEHETEN Gratis Zuinig rilden service r orse prijseisen van olielanden vandaag TF Fout bij operatie aan arm LEIDSCH DAGBLAD MAROKKANEN GEWOND BIJ VECHTPARTIJ ONDERNEMER BANG VOOR DALING VAN KOOPKRACHT pgericht I maart 1860 MAANDAG 10 JANUARI 1972 No- 33602 acteur: Q Koopman DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Lelden - TeL: 25041 Redactie: 21507 ptdredacteur: Drs. J. R Soetenhorst f 23,35 per kwartaal (postabonnementen f 25.75), f 7,90 per maand (by vooruitbetaling), giro 57055. losse nummers f 0,35 Nahezorgln» tot 20 uur tel 30500 (zat 18 uur) Sjeik Moedjiboer Zindabad scandeerden honderdduizenden eik Moedjiboer in Nieuw Delhi met premier Gandhi. IÈVE Vandaag zijn in Ge- onderhandelingen tussen de aden en oliemaatschappijen ?n over vergoeding van de die de landen naar ze zeggen geleden van de devaluatie dollar. In Genève wordt ver dat de landen forse prijs- p tafel zullen leggen. De on- 3el bewolking Bilt verwacht vi ïorgenavond- veel bewolking op de meeste plaatsen droog. :e, morgen meest matige wind tot zuidoost. Minimumtem- iren van 3 tot 0 graden Maxi- imperaturen ongeveer 6 gra- (opgemaakt om 12.40 uur) 11 JANUARI P: 8.45 uur; onder: 16.51 uur op: 4 25 uur; onder: 12.19 uur pater te Katwijk te 11.07 en laagwater te 6.37 en 19 06 u. derhandelingen worden gevoerd op initiatief van de Organisatie Olie Exporterende Landen (OPEC: Het overleg zal waarschijnlijk hoofdzaak over de prijzen van uit de landen aan de Perzische Golf gaan. De OPEC-landen hebben op een nieuw prijsmechanisme aange drongen sedert president Nixon op 15 augustus van het vorige jaar de gouddekking van de dollar afschafte. Ze hebben tot dusver geen tijdslimiet gesteld of gedreigd met stopzetting van de leveranties, zoals voor de on derhandelingen van begin vorig jaar De oliemaatschappijen zullen zich zeker krachtig tegen de prljseisen te weerstellen. Ze worden gesteund door de grote olie-overschotten die zich in sommige Westeuropese landen heb ben gevormd door de stagnerende economische ontwikkeling. De minister van Olie van Koeweit. Abdel Rahman Salem al-Atiqi. heeft bij zijn vertrek naar Genève gezegd dat de oliemaatschappijen gedwongen moeten worden tot verhoging van de royalty's, die als basis dienen voor de vaststelling van de lljstprijzen. DACCA (UPI, AP) Honderdduizenden Bengalen hebben sjeik Moedjiboer Rachman een overweldigende ontvangst bereid toen hij na negen maanden gevangen schap, gevolgd door huisarrest in West-Pakistan, vandaag op het vliegveld van Dacca aankwam. Radio All India, die een rechtstreeks verslag van de aankomst gaf, meldde, dat de menigte de leider begroette met de kreet „sjeik Moedjib Zindabad'' („lang leve sjeik Moedjib"). De mensenmassa drong naar voren toen Rachman in de deuropening verscheen van het toestel van de Britse lucht macht waarmee de sjeik uit Londen kwam om de leiding van de 75 miljoen Bengalen in Bangladesj op zich te nemen. Militairen op de landingsbaan konden de aanwezigen niet meer in bedwang houden. De mensen dansten van vreugde toen hun leider even stilstond om zijn volk toe te wuiven. Na 21 saluutschoten voor de pre sident van de nieuwe natie, werd Moedjib begroet door de waarne mend president. Saed Nazroel Is lam. en leden van zijn kabinet. De sjeik Inspecteerde een erewacht van de Indiase strijdkrachten en het Dostoe.igaalse regiment Daarna be- zaf hij zich naar vertegenwoordigers van buitenlandse missies In Dacca Volgens het Indiase persbureau (JN1 waren de vertegenwoordigin gen van de landen die al voor de onafhankelijkheid een diplomatieke vertegenwoordiging in Dacca hadden ?r begroeting aanwezig, te weten de V.S., Frankrijk, de Sowjet-Unie, Joego-Slavië. Nepal, Japan. Polen en India Toen Moedjib, die er volgens waar nemers magerder uitzag dan voor zijn gevangenneming op 26 maart, verscheen, schreeuwde de menigte „Joi Bangla". Vader Eén van de eersten die de sjeik begroetten, was zijn 90-jarige vader. Sjeik Loettfar Rachman, die hem in grote emotie in de armen sloot. Voordat Moedjiboer een erewacht van de Moekti Bahini (vrijheidsstrij ders) inspecteerde, tooiden partijpoli tici hem met bloemen. Velen die hun bloemenkransen niet kwijt konden, gooiden deze in de richting van de sjeik. Onder de menigte bevonden zich tal van xnoiase soldaten, die volgens Nieuw Delhi ingevolge de wens van de regering van Bangla-DesJ nog in het land gestationeerd zijn. Sjeik Moedjiboer kwam uit de In diase nooidstad Nieuw Delhi, waar hij precies 160 minuten heeft door- georacht en waar hem wellicht nel spontaanste en emotioneelste welkom bereid werd, dat daar ooit een be zoekend leider ten deel is gevalle n. j Journansten, politieke leiders en functionarissen drongen op en hij werd overladen met bloemen Van tie veiligheidsmaatregelen kwam niet veel terecht. Het eens zo trotse vlaggesehip van de Britse Cunard Line de I legendarische "Queen Elizabeth" ligt nu even buiten de haven van Hongkong met zware slagzij aan de grond. Volgens de voormalige kapitein van het schip veroor zaakte sabotage aan boord een brand, die de afgelopen 24 uur het schip volkomen vernietigde PAGINA BUITENLAND Mr Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 24 januari 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee am: adres: ^plaats: 9' gironummer: "lokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zondei ïostzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer R Lelden Renbaan Na de ontvangst op het vliegveld reed de sjeik naar Dacca, waar een miljoen mensen verzameld waren om hem te begroeten. De auto met de sjeik moest zich op de 4 kilometer lange route van het vliegveld naar de Renbaan van Dacca een weg banen langs de non- derdduizenden Bengalen, die span doeken droegen en triomfbogen van bloemen nauden opgericht. Veel toe schouwers hadden de hele nacht bul ten doorgebracht om zich van een goede plaats te verzekeren voor de aankomst van de sjeik, die omstreeks 13.30 plaatselijke tijd voet op vader landse bodem zette. Uit ieder venster en van ieder balkon lieten jubelende mensen olue.nen neer. Op de auto van Mueu- Jib wapperde een grote nationale vlag. Premier Tadjoeddin Achmed en de waarnemend president reden in :n volgauto naar de Renbaan. Toneel In nog geen Jaar tijds ls deze het toneel geweest van twee belangrijke episoden uit de geschiedenis van Bang- ij. Op 7 maart vorig Jaar kon digde de Moedjib als leider van de Awami-liga daar een actie van bur gerlijke ongehoorzaamheid aan te gen het militair bewind van generaal Jachja Chan. Het antwoord van de Westpakistanen hierop was, na eni ge weken onderhandelingen, een bloe dige onderdrukking van het nationa lisme en het begin van de gewapen de onafhankelijkheidsstrijd Op dezelfde renbaan werd Jeze strijd op 16 december trlomfantelMk besloten met de overgave van de 90.000 Pakistaanse troepen in het oosten onder commando van luite nant-generaal A. A. K Nlazl en de onafhankelijke staat Bangladesj was geboren. Scherpe foto's van Mars WASHINGTON «AFP, UPI) Mars heeft zijn sluier laten vallen. De stofstorm is nu zover gaan liggen dat de Amerikaanse ruimtesonde Mariner-9 scherpe foto's van de op pervlakte kan doorseinen. De eerste foto toont een gebied zo groot als de Grand Canyon in Colo rado, met kloven van 10 tot 19 km lengte en tot twee km diep. Voorts zijn duidelijke foto's van bergen, hoogvlakten, kraters en dalen ver kregen. De storm woedt in enige streken nog voort, maar met behulp van ver schillende camera-filters en verbete ring door computers zijn op de foto's daarvan ook al details te onder scheiden, aldus een Amerikaanse woordvoerder. NOORDWIJK Bij een vechtpar tij in Noordwijk tussen twee Marok kanen en een groepje Haagse lon- gens in de nacht van zaterdag op zondag is een Mfl-ofck*»**-- ttisHw wond. De andere Marokkanen konden na behandeling in net ziekeunuis weer naar huis gaan Bijzonderheden kon de politie nog niet meedelen, daar het onderzoek nog in volle gang In het Sint Jozef-ziekenhuis in Kerkrade is de 23-jarige J. Crüts uit Schaesberg aan de verkeerde arm geopereerd. De heer Crüts klaagde al geruime tijd over pijn aan de elleboog van zijn rechterarm waar zich een klein knobbeltje had ge vormd. Tijdens de kerstdagen werd hij in het Sint Jozef-ziekenhuis opge nomen om het gezwel operatief te laten verwijderen. Toen hij uit zijn narcose ontwaakte, ontdekte hij tot zijn grote schrik dat hij aan de verkeerde arm was geopereerd- Hij alarmeerde zijn zaalgenoten die aanvankelijk meenden dat hij een grapje maakte. Toen zij zagen dat het ernst tuas waar schuwden zij de hoofdverpleeg ster. Deze meende dat de heer Crüts nog niet goed uit zijn narcose ivas ontwaakt en gaf hem de raad nog icat te gaan slapen. Toen hij bleef aanhouden werd hij opnieuw onderzocht en het bleek inderdaad dat de heer Crüts aan zijn gezonde linker arm geopereerd was. De vol gende ochtend werd hij opnieuw de operatiezaal binnengereden, waar zijn zieke arm werd be handeld. 'v> directie van het Sint Jozef- ziekenhuis was met deze zaak niet zo erg gelukkig. Zij meen de dat het hele geval de specia list in een kwaad daglicht stelt en beroept zich op het ambts geheim. 18 PAGINA'S i Geen stilte in de vuurwerkfabriek na de storm van oud en nieuw LEIDSE PAGINA En natuuriyk na het weekeinde weer veel sport. Opnieuw zes pa gina's. Waarop de daverende terugkeer van Kees Verkerk bij de Nederlandse schaatskampioen schappen breed wordt uitgemeten. Ajax en Feyenoord knapten voor üe natonale beker wat routine- klusjes op. En verder werd er ook by de amateurs weer eens wat gevoet bald PAGINA'S 7 - 12 DEN HAAG (ANP) Het konink lijk Verbond van Ondernemers in het midden- en kleinbedrijf is verre van gelukkig met stijgingen van lo nen en prijzen in de orde van groot te van resp. twaalf procent of meer. en 6 a 7 procent De daardoor te verwachten ontwikkeling van de werkloosheid zal zonder meer een koopkrachtdaling van veel meer dan 20 pet van het cao-loon meebren- Dit heeft de vice-voorzitter van het verbond, de heer A. Pels. van morgen meegedeeld In een toespraak op de door deze organisatie in het Europahotel in Scheveningen gehou den nieuwjaarsbijeenkomst. De heer Pels sprak daar omdat de voorzitter van het verbond, de heer P. G. van der Weele, reeds enige weken ziek is. Het KVO heeft berekend dat een autonome, door het midden- en klein bedrijf tot stand te brengen, daling van één procent van het prijsniveau van consumptiegoederen een achter uitgaan in inkomen van de onderne mers in 1972 met 16 pet tot gevolg zou hebben. De heer Pels drong erop aan dat de Sociaal-Economische Raad spoed maakt met een advies over de volks verzekering tegen de risico's van ar beidsongeschiktheid. Ook het optrekken van de uitkerin gen van de algemene ouderdomswet tot het wettelijk minimumloon heeft z.l. voorrang. Beide voorzieningen moeten tot stand worden gebracht uit de drie procent stijging van so ciale premies. De heer Pels herinnerde eraan dat het KVO het niet eens was met het rapport van de economische deskun digen van de SER. omdat de daarin aanbevolen matiging niet ver genoeg gaat. Het KVO zal onder geen de akkoord gaan met een Ingrijpen in de prijzen als de lonen daarbij niet worden betrokken. Haagse bar na brandstichting in vlammen opgegaan DEN HAAG (ANP) De afgelo pen nacht is een pand in de Haagse Maziestraat, waarin een bar geves tigd was. gehpel afgebrand. Volgens de politie is hier sprake van orandstichting In d? omgeving van de afgebrande bar werden va ten met benzine aangetroffen. De brand heeft een schade van in totaal f 30.000 veroorzaakt. Tot dus ver is men er nog niet in geslaagd de brandstichters te achterhalen Ook de reden van de brandstichting is nog niet duidelijk Wel was er In de omgeving van het afgebroken pand een groeiend verzet tegen het lawaai dat in de bar werd geproduceerd. Zaterdagavond was ook al gepro beerd het pand in brand te steken. Maar toen kon de brandweer door de brandhaard uit te trappen nog voor komen, dat het gebouw in lichter laaie kwam te staan. bekende* blad Autovisie heeft tests uitgevoerd gericht op zuiniger rijden. Compleet rapport (6 pagina's) met frappante resultaten i tal v i zuinig-rijden-tips bij uw Esso dealer, zolang de voorraad strekt. V V (£>ud Qli teuws Door het bestuur dei Scherpschutters-Vereeniging van 's-Gravenhage is be sloten in Mei a.s. een wed strijd te doen houden in de "lakte van Waalsdorp, waar bij alle weerbaarheidsveree- nigingen zullen worden ver tegenwoordigd. Weenen. 8 Januari. De dagbladen melden, dat de president van het uitvoerend nomité der oud-Katholieken een audiëntie bij den heer Stremaijr heeft gehad en dat 'aatstnenoemde belt 'd heeft, aan de hervormings beweging op kerkelijk gebied -ijn volle aandacht te zuller schenken.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1