uerrilla in Zuidwest-Afrika groeit apan wil zelf kernmacht opbouwen DE NAVO WIL MALTA TOCH BEHOUDEN Crisis in Joego-Slavie zet ook in 1972 door I weden rammelt met gouden ketenen Krant in Moskou: Boekowski is een staatsvijand Soeharto verbiedt betoging tegen plan van zijn vrouw JAInüARI 1972 BUITENLAND PRETORIA (Reuter ANP) Zuidafrikaanse politiefunctio- is woensdag om het leven ge ien bij de ontploffing van een lijn in de noordoostelijke Ca- '1-strook in Namibië (het vroe- Zuidwest-Afrika). Drie agen- werden gewond, zo heeft de frikaanse minister van Poli- eki Muller, gisteren bekendge- ■'•P-iakt. De landmijn ontplofte on- gff de auto van de politiepatrouille. In de Caprivi-strook patrouilleren Zuidafrikaanse politie-eenheden, om infiltratie van guerrillastrij ders tegen te gaan. De Caprivi- strook grenst aan Angola, Zambia en Botswana. Vorig jaar maakte Zuid-Afri- ka eveneens melding van de explo sies van landmijnen in de Caprivi- strook. In mei kwamen daarbij twee politieagenten om het leven, en werden er zeven gewond. In oktober werd een politie-officier ge dood en vier agenten zwaar ge wond. De Zuidafrikaanse premier Vorster heeft gedreigd "terroris ten" ook op het grondgebied van andere landen te laten achtervolgen. Volgens het Franse dagblad Le Monde heeft de bevrijdingsbewe ging van Namibië (Swapo) de laat ste maanden de guerrilla tegen le ger en politie van Zuid-Afrika ver hevigd, met name in de Caprivi- strook. Volgens een vertegenwoor diger van de Swapo, Sjipanga, zijn de laatste weken meer dan 50 Zuidafrikaanse soldaten en politie mannen gedood. Hij zegt dat alle acties worden ondernomen vanuit Namibië zelf en dat de Swapo geen enkele basis in het buitenland be zit. De Swapo ontvangt hulp van de organisatie van Afrikaanse Een heid en humanitaire hulp van Volgens Le Monde zijn de guer rilla-activiteiten in de Caprivi- strook gevolgd door harde represail le-maatregelen van Zuid-Afrika. Als gevolg daarvan zijn veel Na- mibische boeren naar Botswana gevlucht. De Swapo zegt 150-000 leden te tellen. De nationalisten in Zuidwest-Afrika zijn hun guerrilla begonnen omdat Zuid-Afrika blijft weigeren het bestuur over het voormalige mandaat-gebied over te dragen aan de Verenigde Naties. De Veiligheidsraad heeft het Zuid afrikaans bestuur over Namibië Il legaal verklaard. Ook op het arbeidsfront is het op het ogenblik onrustig in Namibië. Rond 13000 leden van de Ovambo- stam staken voor eisen als "gelijk loon voor gelijke arbeid" (dus het zelfde loon als de blanke arbeiders) de vrijheid om zelf in de blanke gebieden werk te gaan zoeken, en afschafing van de contractarbeid. Onder dit systeem verplichten ne gerarbeiders zich voor bepaalde tijd (meestal 18 maanden) in blanke gebieden te gaan werken, terwijl ze hun gezinnen in het "thuisland" moeten achterlaten. antASHINGTON (AP) Japan wenst zijn eigen zaken met «oa te regelen. Dit schreef de politieke kroniekschrijver Jack .Sjerson gisteren. Hij heeft dit ontleend aan geheime docu- j^lten afkomstig uit het Witte Huis. De kroniek van Anderson Ichijnt in de Washington Post en in meer dan 700 Ameri- ,dclpe kranten. ienj een geheim rapport van de Amerikaanse ambassadeur in O0jtn, Armin Meyer, zou staan, volgens Anderson, dat Japan ^'jde duur kon wegglijden uit het Amerikaanse atoomschild ilf een zelfstandige atoommacht worden". jj l^jpan zou een nieuwe koers willen i sturen, van de VS af en meer China toe. Kort voor het over- rk{5ato-Nixon, dat gisteren begon, ibassadeur Meyer bezocht door 'akaizoemi, door Anderson be- f 2|ven als een vertrouwensman Japanse leiders. Deze Wakai- zou hebben voorgesteld dal het onderhoud Sato-Nixon te lemente in Californië een ge- .ppelijk communiqué moest uitgegeven waar in wordt iteld "dat de betrekkin- het na-oorlogse Azië op moeten worden bestudeerd", zou Japan dan in staat stellen politiek te benaderen op een- wijze als dit op het ogenblik le VS gebeurd. ;azoemi zou voorts tot' Meyer gezegd," aldus Anderson, dat b Peking beschouwt als de eni- infttlge Chinese regering. Japan moeilijkheden die kunnen pan als men een "twee-China- 1 ei" aanhoudt willen vermijden, esc|et willen aanvaarden dat Tai- bpen onafhankelijk land blijft, of binder het beheerschap komt -n van de Verenigde Naties. iiejderson heeft ook de tekst laar gesteld van een telegram, Amerikaanse Kenneth Keating, op 8 de- ;r aan minister van Buiten- Zaken William Rogers heeft 17 Ju ambassadeur meent dat de ar- ;n op grond waarvan de Ame- regering heeft besloten pro-Pakistaanse politiek, overeenstemming zijn met de Hij protesteert onder meer te- verklaring van de presiden- ladviseur Henry Kissinger aan rs, waarin hij zei dat ,W ashing - geen flauw vermoeden van -t er een militaire operatie op werd gezet. Keating schrijft, al op 12 november zijn re- had gewaarschuwd dat er zeer ikort een oorlog zou uitbreken. Onderzoek Jden in de controverse over het lat geheime regeringsdocumen- handen komen van Journalis te ze daarop publiceren en de t in grote verlegenheid bren- ;aat een top controle-bureau tijd is opgericht Juist om [orkomen dat geheimen uitlek- gaat hier om de "Washington il Action Group" (WASG) die is opgericht onder de Natio- reiligheidsraad (NSC) als een toj van commandopost van de regering voor onver crisissituaties die de essentië- len van de Verenigde Sta mden kunnen raken. In deze iteit is de WSAG begin verle- aand bijeen geweest ter be- van het Amerikaans be- het conflict tussen India en a. de besprekingen in de WASG, enkele van de meest voor- lande regeringsfunctionarissen deelgenomen presidentieel advi seur en voorzitter van de Nationale Veiligheidsraad Henry Kissinger, de CIA-chef Richard Helms, ondermi nister van Defensie David Packard, voorzitter van de chefs van staven adm. Thomas H. Moorer, onderminis ter van Buitenlandse Zaken U. Alexis. Verder nog deskundigen op allerlei gebieden die gedeelten van het beraad bijwoonden. De staf van de groep is zo klein mo gelijk en de vergaderingen worden tot zo weinig mogelijk deelnemers beperkt, allemaal om de dis cussies bondig te houden en het ge vaar van het uitlekken van wat wordt besproken te beperken. Hoe Anderson aan zijn materiaal is gekomen wordt momenteel door de FBI en andere instanties onder zocht. Men vermoedt dat het lel ergens in de Nationale Veiligheids raad zit. De regering stelt dat onthullingen als die van Anderson de nationale veiligheid in gevaar brengen en het de WASG en de NSC onmogelijk ma ken diepgaand en volledig op de pro blemen in te gaan tijdens hun ver gaderingen. Minister in Chili door parlement geschorst SANTIAGO (Reuter) Het Chi leense Huis van Afgevaardigden heeft een motie van afkeuring aan vaard, die de oppositie tegen de mi nister van Binnenlandse Zaken Jose Doha had ingediend. Volgens de grondwet zal de minister geschorst worden tot de senaat, waarin de op positie ook een meerderheid heeft, uitspraak doet. Als de senaat de mo tie eveneens aanvaardt moet de mi nister aftreden. In de motie, die was ingediend door Christen-democratische partij, wordt de minister beschuldigd van het zich niet houden aan de grond wet. Hij stond bewapende groepen regeringsgezinde militanten toe door de straten van Santiago en andere steden te zweiwen. Hij liet toe dat er willekeurige en onwettige arrestaties verricht werden, oefende druk uit op de. nieuwsmedia en schond de grond wettelijke rechten door het verbieden of doen beëindigen van politieke bij eenkomsten en demonstraties. De motie werd aangenomen met 80 tegen 59 stemmen na een gespannen debat dat dertien uur duurde. Het parlementsgebouw was omringd door duizenden socialisten, communisten en ander aanhangers van het linkse bewind, die liederen zongen om steun aan minister Toha te betuigen. Na de stemming gingen zij vreedzaam uiteen. (Van onze correspondent) BRUSSEL Binnen de NAVO te kent zich een duidelijk verlangen af om de Britse installaties op het eiland Malta voor het bondsge- nootschap te behouden. Voor de derde maal binnen een week heb ben de permanente vertegenwoor digers bij de Noordatlantische Ver dragsorganisatie zich met het con flict tussen Groot-Brittannië en de Maltezer regering bezig gehouden. Waarnemers onderscheidden in de discussies een toenemende isole ring van de Engelsen die voorals nog niet op de financiële eisen van Malta's premier Dom Mintoff wil len ingaan. De Italianen daarente gen. en ook de Duitsers dringen met klem aan op meer toegevend heid. Malta, een uur vliegen verwijderd van de Libische kust, bezit in het Middellandse Zeebekken grote stra tegische waarde als basis voor ma rine- en luchtstrijdkrachten. De Noord-Atlantische Verdragsorgani- satie heeft enige tijd geleden al haar hoofdkwartier van het eiland moeten verplaatsen naar Napels. De Italianen nu voelen er weinig voor nog meer NAVO-installaties daar te moeten onderbrengen. De NAVO zelf realiseert zich met ongerustheid dat de krachtsver houdingen in het Middellandsezee- gebied aanmerkelijk zouden kun nen worden beïnvloed wanneer de Russen over het eiland zouden gaan beschikken als basis voor hun Mid- dellandse-zeevloot. Die ongerustheid vloeit dan vooral voort uit het feit dat het NAVO- overwicht in dat gebied voorna melijk berust op het beheersen van het luchtruim. Zolang de Engelsen op Malta zijn is de komst van de Russen uitge sloten en blijft de verplaatsing van het NAVO-hoofdkwartier kostbaar maar van ondergeschikte betekenis. Naar het schijnt zouden de Ame rikanen buiten de beraadslagingen in Brussel om sterke druk op de Britten uitoefenen teneinde op nieuw met Mintoff in gesprek te raken. Woonwagens blijven in Hoofddorp HOOFDDORP De gemeentepo litie van Haarlemmermeer heeft be sloten voorlopig niet op te treden tegen de drie woonwagenbewoners, die met hun wagen op het woonwa genkamp aan de Vijfhuizerweg in Haarlemmermeer staan. De wagens werden woensdag weggesleept, om dat zij er teveel waren, maar keer den in de loop van donderdag weer in Hoofddorp terug. De Verenigde Staten en Japan hébben eenzelfde houding over het normaliseren van hun be trekkingen met China en de kwestie-Taiwan. Dit heeft de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Rogers, gister avond meegedeeld na de eerste ontmoeting van president Nixon en de Japanse premier Sato. Ro gers zei dat de Verenigde Staten van plan zijn betrekkingen met Taiwan te blijven onderhouden. Hij geloofde, dat de Japanezen hetzelfde voornemen hébben. De Amerikaanse minister van Financiën Conally deelde mee zijn Japanse ambtgenoot Mizoe- ta te hébben gevraagd veel han delsconcessies te doen, opdat de VS zouden kunnen beginnen met het beperken van het enorme te kort op de handelsbalans met Japan. Op de foto president Nixon, die de Japanse premier Sato begroet voor wat genoemd wordt het wes telijke Witte Huis in San Cle mente. MOSKOU (Reuter. UPI) De i kwa heeft de woensdag tot twaalf Russische krant Wesjernjaja Mos- DJAKARTA (Reuter) President Soeharto heeft de studenten in Indo nesië ervoor gewaarschuwd dat hij van zijn speciale bevoegdheden ge bruikt; zal maken om iedere ongrond wettelijke actie tegen de plannen van zijn vrouw een pretpark te bouwen, in de kiem te smoren. Volgens het Indonesische staats hoofd wordt het project, dat 10.5 mil jard roepiah gaat kosten (925 mil joen gulden), uitgebuit met het poli tieke doel de autoriteiten in diskre diet te brengen. "De strijdkrachten zullen reageren, wanneer zij in het geding worden gebracht", aldus pre sident Soeharto. Een studentenleider, die ontkende dat achter de protesten politieke motleven moeten worden gezocht, zei dat generaal Soeharto kennelijk een kanon wil gebruiken om op muizen te schieten. In een toespraak bij de opening in een nieuw ziekenhuis zei Soe harto, dat studentenleiders en intel- Jaar veroordeelde schrijver Wladimir Boekowski bestempeld als "een leeg loper, een huurling en een giftige po litieke speculant". In een commentaar op het proces onder de kop "biografie van laag heid" schreef het blad dat tussen Boekowski's bezittingen een agenda was aangetroffen met de adressen en telefoonnummers van enkele wester» se correspondenten in Moskou William Cole van de Amerikaanse omroep CBS en Holger Jensen van Associated Press. Cole is in 1970 door de Sow Jet-Unie uitgewezen en Jen sen vertrok hetzelfde Jaar toen hij werd overgeplaatst. Het is duidelijk waarom Boekowski die adressen en telefoonnummers nodig had, aldus het blad. Wie anders dan die vriend den zouden morgen zoveel herrie maken over "het proces van een af vallige" wie anders zouden bewonde ring tonen voor zijn "hardnekkige strijd tegen het socialistische stel sel?". Cole Interviewde Boekowski en twee andere tegenstanders van het huidige bewind voor een programma, dat in Juli 1970 in Amerika en later ook elders werd uitgezonden. De drie geïnterviewden "deden in het pro gramma hun best om het Russische stelsel te bedoezelen", zo schreef "Wesjernjaja Moskwa". De film van het interview was woensdag in de Moskouse rechtszaal vertoond. Boe kowski werd daarin afgeschilderd als schrijver maar volgens de krant "be staat er geen enkele publikatie on der zijn naam". Het blad herinnerde eraan dat Boekowski al eerder we gens "schending van de openbare orde" was veroordeeld, maar daar niet van had geleerd. "Hij luisterde niet naar de stem van de rede en wenste niet eerlijk te werken". HIJ had in het "aas van de bourgeois- propaganda" gehapt en was een vij and van de Russische etaat gewor den, aldus "Wesjernjaja Moskwa", lectuelen hem kwijt willen. "Ik ben uitgemaakt voor een trage en onhan dige Javaan, als een slak. Dat kan mij niet schelen, maar ik waarschuw hen, dat ik zal optreden en hen zal treffen, wanneer zij onrust trachten te zaaien". BELGRADO (DPA) Na de po litieke koorts die Joego-Slavië de ge hele maand december van het vorig jaar beheerste als gevolg van de ver oordeling van de partijleiding in Kroatië zijn de eerste dagen van dit jaar erg vreedzaam begonnen. De idylle zal vermoedelijk echter niet lang duren. In Belgrado beste den de kranten uitzonderlijk veel aandacht aan een "vijandelijke groe pering" die "Servisch-chauvinisti- sche" vlugschriften gemaakt en ver spreid heeft. Een bekend advocaat is reeds als hoofd van de groep gearres teerd en de politie heeft er geen twij fel aan laten bestaan dat meer ar restaties zullen volgen. Het heeft de geruchten nieuw voed sel gegeven dat de campagne tegen nationalisme en chauvinisme niet al leen in Kroatië, maar ook in andere republieken slachtoffers zal maken. President Tito zelf heeft in zijn nieuwjaarsboodschap aangestipt dat weliswaar "een beslissende slag is toegebracht aan contra-revolutionaire krachten" maar dat de strijd nog niet beëindigd is. De politieke nervositeit die alge meen in Belgrado heerst schijnt ech ter ook nog uit een andere richting te komen. De hoofdredacteur van het weekblad "Nin", Frane Barbieri, schreef kortgeleden dat de trillingen van de crisis van het vorig jaar zich in het nieuwe jaar voortzetten. "Met zich dragen z|j de gevaren van een 3 (scheiding van kerk en staat e«weden is op komst. Komend -Irjaar legt een staascommis- een „spoorboekje op tafel; ;dat tijdschema aangehouden 'dt zijn de staat en de (Lu- rse) Kerk van Zweden over ïtig jaar van elkaar af. inister Alva Myrdal, in wier efeuille ook de zaken betref- ■e de eredienst zitten, heeft dit f haar bezoek aan Nederland pikt om zich te oriënteren over Verhouding tussen kerk en staat pns land. Tussen haar officiële Richtingen door heeft zij ge- feen met o.m. hervormde en ge reformeerde deskundigenvooral op kerkelijk-financieel terrein. Want het zit ook in Zweden nogal erg vast op het geld. In ons land waren de zilveren koorden, die vorige week door de Tweede Kamer uit de grondwet zijn gewipt, maar een rafelig draadje geworden in Zweden zijn kerk en staat door zware gouden ketenen aan elkaar geklonken. Mevrouw Myrdal heeft dan ook bij de staatscommissie aangedron gen op een forse overgangsperiode. Het spoorboekje geeft aan dat in 1976 de staatskerk tot "vrije kerk" moet worden. Tegelijk moet tegen die tijd de staat het bevol kingsregister geheel in eigen han den hebben (thans wordt een dee) van de burgerlijke stand door de kerk bijgehouden) Nog vijf jaar daarna houdt de Zweedse kerk de belastingvoor- rechten die zij nu heeft, en blijft de staaf gerechtigd de bissschop- pen aan te stellen en in bepaalde gevallen predikanten te benoemen In diezelfde periode draagt de kerk de controle op het beheer van de begraafplaatsen over aan de over heid. Tussen 1982 en 1992 bestaat er het spoorboekje alleen nog maar een financiële verhouding tussen de staat en de vroegere staatskerk. In laatstgenoemd jaar wordt dan de volledige scheiding van kerk en staat van kracht. In de staatscommissie heeft de procureur des konings, Cral Hamil ton gezegd, dat de Zweedse kerk ln 1992 door allerlei overgangs maatregelen in staat zal zijn zich zelf te bedruipen. Wel is het de vraag, zei hij, of de kerk na de scheiding nog haar zware inter nationale verplichtingen zal kun nen nakomen. Aan een volledige scheiding van kerk en staat zou volgens Hamilton wel eens het risi co kunnen vastzitten, dat de Zweedse kerk geïsoleerd raakt van de internationale kerkelijke ge meenschap. Op een ander front wordt de in vloed van de staatskerk ook aan gevochten: het godsdienstonderwijs op de openbare scholen. De Euro pese commissie voor de rechten van de mens heeft een klacht te gen de Zweedse staat ontvankelijk verklaard. Die klacht ging over het feit dat in de praktijk alleen de staatskerk gerechtigd is tot het geven van godsdienstonderwijs op scholen. De klagers zijn leden van de ln 1968 opgerichte Evangelisch-luther- se kerk van Zweden, een rechtse afscheiding uit de staatskerk. Hun kinderen zijn verplicht lessen van staatskerk-leraren te volgen. Zij vinden dat in strijd met de Euro pese conventie over de rechten van de mens. De Zweedse regering is dat na tuurlijk niet met hen eens, maar vindt wel dat in het bezwaarschrift zoveel interessante vragen worden aangesneden dat zij aan de behan deling in Straatsburg wil meewer ken. nieuwe crisis. Men kan ook zeggen van een soort tegencrisis", voegde hij eraan toe. Waaraan hij daarbij denkt blijkt uit de opmerking dat men reeds kan horen fluisteren dat de crisis haar oorsprong vindt in de grond wetswijzigingen van vorig jaar die de republieken een grote mate van auto. - nomie hebben gebracht. Barbieri, die hier volgens ingewijden de mening weergaf van de Servische partijlei* ding rond Marko Nikezitr, kenschet ste deze opvatting als volledig onaan vaardbaar. Het kan geen toeval zijn, zo zegt men, dat zich bijna tezelfdertijd een andere hoofdredacteur uit Belgrado, Mirko Stamenkovits van "Vecernije Novosti", keert tegen de beweringen over teveel democratie in Joego-Sla vië". En dat het regeringsblad "Po- litika" de reeds op 27 december ge houden rede van de Macedonische politicus Kiro Hadzi-Vasilj^w publi ceert waarin het onder meer heett "Reeds vertonen zich tendenzen de onvermijdelijke strijd tegen vijande lijke activiteiten te veranderen in een actie ter onderdrukking van de de mocratie van zelfbestuur". Stamenkovits van zijn kant ver klaart dat administratieve middelen (- politionele maatregelen -) kunnen worden gebruikt tegen "klassevijan den" en schenders van grondwet of andere wetten, niet echter bij poli tieke twisten in de party. Verschillen in de beoordeling van de huidige toe stand mogen niet worden aangewend ter vereffening van oude rekeningen. Deze stemmen kunnen volgens waarnemers als betrouwbare indica tie worden gezien dat in Joego-Sla vië de conservatieve krachten gro tendeels nog onzichtbaar, gereed staan voor de tegenstoot om hun in de laatste Jaren verloren gegane po sities te heroveren.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9