j^ijk verbetering: noodzaak Mi oplossen van taalarmoe RUIMTENOOD IS EEN BELEMMERING Overbevolking ljrote onderwijsnood Leiden met onderzoek aangetoond J- LEZERS SCHRIJVEN D nningen K. vanK. Essay-wedstrijd over UNCTAD 3 Benzine in Duitsland duurder? tl 1 HVRIJDAG 7 JANUARI 1972 LEIDEN r$IDEN Het lijken van die gewone woordjes. Hoe vaak „.Jdag neem je ze niet in de mond: boven, onder, naast, veraf, e itbij. Toch hebben de meeste eersteklassers op de lagere pol in Leiden er knap moeite mee. Dat is gebleken bij een jerzoek van de schooladviesdienst op achttien lagere scholen le stad. Ruim de helft van de geteste eersteklassers toonde j eigenlijk onvoldoende beheersing van deze alledaagse be- Mpen. Ze spreken, om een voorbeeld te geven, over 'gisteren' ze 'vorige week' bedoelen. Of ze raken in verwarring als de ^.jerwijzeres vraagt om twee houten blokken achtereenvol- naast en achter elkaar te plaatsen. Dat verschijnsel heet llarmoe'. ogj lH*4 schooladviesdienst wil daar wat te hebben om op z'n gemak plaatjes et [doen. Op school, en als het even atqook bij de kinderen thuis. Want komen dikwijls de problemen an. Als vader en moeder zich f en toe de tijd gunnen om hun Daifet voor te lezen of met hen te rs In, loopt het kind op verschillen- Kiiebieden een achterstand op. blijkt wel: „Toen we met dit te kijken. Geen eigen kamertje, de huiskamer ontbreekt de noodza kelijke rust". De schooladviesdienst weet na de in oktober gehouden test ongeveer waar de zwakke plekken zitten. Dat maakt het mogelijk er wat aan te doen. De scholen willen wel, getuige de enorme belangstelling voor dit k begonnen, zeiden we tegen i werk van de schooladviesdienst, laten ze nu eens vier foutjes „Voor ons onderzoek hebben we opgave maken. Maar ruim de zelfs een keuze moeten maken. Er van de eersteklassers had vier meldden zich meer scholen aan, dan we konden hebben. Liefst vijftig la gere scholen wilden meedoen, waar onder bijna alle scholen in Leiden- Noord, de Kooi en het Morskwartier. We konden er maar achttien van aannemen, plus 17 kleuterscho len waar we ook mee bezig zijn". Dót de scholen graag van de schooladviesdienst willen profiteren, is verklaarbaar: „die onderwijzeres sen in de eerste klassen van de la gere school zijn soms ware heldinnen. Onze bewondering voor hen stijgt, el ke keer d'at we op een school ko men. Zij moeten de problemen maarj ging nk de Kat betekent, dat een hoop kinde- rv1nog niet toe zijn aan de leer tjes die vanaf de eerste dag op ^lagere school worden gebruikt. Ophoudt ook in, dat de onderwij- niet gedachteloos, woorden als tf" en „middelste" kan gebrui- ïit Het grootste deel van de klas| op zien te vangen. Eerlijk r niet begrijpen. ill- geffigaan hoe het is gesteld met ligheden in tekenen en schrij- biij In een testje moesten de kin- n een lijn trekken van punt naar en met de pen éen golfbeweging n. Dat lukte maar ten dele. onderzoekgegevens daarvan zien dat juist dit fijne bewegen, noodzakelijk is om straks te leren ijven, over het algemeen beneden .u is op de scholen waar de test fgenomen. De voorzichtige con- e die je hieruit zou kunnen trek- is: kennelijk is de kleuterschool eT>ldoende in staat geweest om de e j er stand op dit gebied bij het kind cji te werken". /ntaar waar komt die achterstand vandaan? Drs. Poell: „je krijgt ndruk dat de woon- en leefomge in stadswijken waar de kinderen zoveel bewegingsvrijheid hebben, voornaam punt is. Daarom is mastiek in die wijken zo belang- Het lykt zo simpel, dat eenvou- bewegen. Maar daardoor leert kind begrippen kennen als on- opzij en boven' If ver de rol van het wonen kan J. J. Boschma vanuit de prak- een boekje open doen. Zij is lolmaatschappelijk werkster bij schooladviesdienst, en komt zo- ide in nogal wat gezinnen over vloer: „Bij veel kinderen ont- /el ikt het aan concentratievermogen, missen het vermogen om rustig Een speelleerklas in Leiden: dat^tot dusverre"'me^mSTSïeloasI den' voordat we die eerste bladzijde i "de onderwijzeressen zijn er soms dat tot dusverre meer met mateloos opslaan We &aan pas lezen aJs het ware heidinnen» schooladviesdienst heeft tevens geduld, dan via een echte methode" daar Leren luisteren Aan die methode wil de schoolad viesdienst werken. De kleuterscholen worden bijvoorbeeld geholpen met het uitdenken van spelletjes en oe Ideaal" Tussen schooladviesdienst en on derwijzend personeel moet wel een intensieve samenspraak bestaan, wil feningen die bedoeld zijn om de dit allemaal lukken. Éénmaal in de „zwakke broeders" wat op te krik- drie weken komt de pedagoog-didae - ken. Eén manier is het kringgesprek. Alle kleuters in een kring en dan een verhaaltje navertellen. De bedoe ling daarvan is het spreken én het leren luisteren naar elkaar, bevorde ren. Dank zij de testresultaten van oktober, weet ook de onderwijzeres de eerste klas lagere school nu tien lagere scholen die wij onder handen hebben, zitten er gemiddeld 30, 32 of zelfs 37 en 33 kinderen in de eerste klas. Er zijn slechts enkele scholen die even onder de 30 blijven. Voor die grote klassen zou je adviesdienst met vier onderwijzeres- j ei?enlijk^extra voorzieningen jnoete; sen bij elkaar, teneinde de gang van zaken te bespreken. Ook gaat hij regelmatig polshoogte nemen tijdens de lessen, als objectieve buiten staander. Hij is getroffen door de onderwijs nood die hc-m daarbij vaak onde: krijgen. Laatst hebben we inderdaad van het ministerie één extra leer kracht kunnen krijgen voor een school die moeilijk zat. Maar in feite staan alle leerkrachten in Leiden Noord voor een onmogelijke taak, loog en 1 logodepiste: „als we daar geen vaart achter zetten, is dit schooljaar al weer voorbij". Maar de schooladviesdienst kan niet de wezenlijke oorzaken van de leerproblemen wegnemen. Mej. "Boschma: „kinderen moeten thuis praktisch en psychisch de ruimte krijgen om te spelen. Als dat gezin vol met problemen zit over het wonen, komt dat er haast niet van. Dan is het probleem eigenlijk: hoe krijg je een ander huis?" Accent Drs. Poell tenslobte: „Het is erg belangrijk dat je de leermoeilijk heden van een kind zo vroeg moge lijk ontdekt. Als je het maar op z'n Drie koppen op de voorpagina van deze krant van gisteren: schoon milieu kost 6 miljard, woningbouw breekt record, en Volle kracht. Die laatste kop is de titel van een re dactionele beschouwing os. over het be volkingsvra agstuk Het verband tussen deze drie on derwerpen is duidelijk: doordat de Nederlandse bevolking al een kwart eeuw lang jaarlijks met 160.000 per sonen toeneemt wordt de milieuver vuiling elk jaar groter en blijft de woningnood bestaan. Een rekensommetje: als één huis gemiddeld door 4 personen bewoond wordt, hoeveel huizen zijn er dan jaarlijks nodig, om de netto bevol kingsgroei op te vangen? Precies 40.000! Als de KVP het gebruik van de pil en andere voorbehoedmiddelen gaat propageren en een maximum van 2 kinderen per gezin aanbeveelt, dan levert deze partij een belangrijke bij drage aan de bescherming van ons milieu en aan opheffing van de wo ningnood. Ons land is té dicht bevolkt en té vuil; volgend Jaar nóg dichter be volkt en nóg vuiler; in 1974 nog dichter, enz. Tenzij A. Weiland, Oegstgeest. Nieuwe zaak LEIDEN Vanavond gaat een nieuwe horeca-zaak in Leiden open: "Himpe" in de Kloksteeg 3, een his torisch, nu gerestaureerd pand, waar in vroeger een bakkerij zat. Herman Pardoeza van Asperen exploi teert deze zaak, die niet alleen voor de universitaire wereld is. globaal welke kinderen extra steun ogen komt. Een nood. die drs. Poell hinderen". met klassen van dertig en meer i beloop laat tot het kind in één nodig hebben en op welke punten (Kinderen die volledig uitvielen is een uitgebreidere psychologische test afgenomen. Niet om het kind door te sturen naar een ander type» school, zegt drs. Poell. maar in d» eerste plaats om een beter inzicht in het falen te krijgen). De komende maanden wordt een tweede test uitgevoerd. De school adviesdienst hoopt daaruit de vor deringen van het kmd (en de stag natie?) te kunnen aflezen. Dat a !es om een antwoord te kunnen geven op de vraag; zijn we al aan rekenen of lezen toe? Drs. Poell: „Vroeger begonnen we oj de eerste schooldag met bladzijde één van het leesboekje. Pas in de u -i v™ ™,i derde klas merkten we eigenlijk, dat boek ui te kuken vliegen maar I achter Weef Het kind in neer van hun stoel, je de oorzaken daarvan na, dan zo'n kind thuis de kans niet voelde dat zelf aan als falen, mei een hoop frustraties tot gevolg. Nu onder woorden brengt met: „Juist I op de lagere scholen waar wij nu de hogere klassen is vastgelopen, is Op het ministerie hebben ze wel net al bijna niet meer te helpen. en redelijk oor" voor deze Leidse j Het werk van de schooladvies- mee werken, is het zogenaamde problemen, maar er kunnen geen j dienst blijft .lapwerk als er met „ideale" leerlingenaantal van 24 of I direote toezeggingen worden gedaan, j tegelijkertijd wat wordt gedaan aan 25 kinderen per kias niet alleen Vandaar dat dirs. Poell een zo moge- de maatschappelijke omstandigheden ideaal, maar eigenlijk gewoon een lijk nog sterkere behoefte heeft aan I in Leiden. Drs. Poell: ,.De leef- vóórwaarde. I de voor dit jaar beloofde uibbreiding omstandigheden in de wijken moeten Maar als je nu kijkt hoe het in van zijn dienst met 2 onderwijskun- verbeterd worden. Dóór ligt eigen de praktijk is: op tien van de acht- I digen, 2 hulponderwijzers, 1 psycho- lijk het accent van dit verhaal LEIDEN De Leidse universi teit heeft een essay-wedstrijd uitge schreven met als onderwerp de der de wereldhandelsconferentie die in april in Chili wordt gehouden (de zogenaamde UNCTAD 3 oonferentie Alle studenten in Nederland aan een TH of universiteit kunnen eraan meedoen. Het essay moet een kriti sche en samenvattende beschouwing geven over de verhouding tussen de rijke landen en de derde wereld, in niet meer dan 5000 woorden. De schrijver dient aan te geven hoe de ontwikkeling van de derde wereld kan worden bevorderd. Aan de wedstrijd is een eerste prijs verbonden van duizend gulden. De es says moeten uiterlijk 1 april binnen zijn bij de commissie buitenland van de universiteit, Stationsweg 39b. BONN Het is de vraag of de Ne derlandse automobilisten, die nu van wege het grote prijsverschil even over de grens wippen om te tanken, lang van dat voordeel kunnen blijven profiteren. Het parlement in Bonn behandelt een wetsontwerp dat voor ziet in een verhoging van de belas ting op minerale olie met 4 procent. Aanvankelijk is het de bedoeling geweest die belastingverhoging per 1 maart in te voeren, enige vertraging in het parlement heeft het echter onwaarschijnlijk gemaakt dat de wet voordien is aanvaard. Zeker is ech ter dat de belasting en daarmee de prijzen van benzine en dieselolie in de Bondsrepubliek voor de zomer omhoog gaan* Of de belastingverhoging van 4 pro cent geheel in de prijzen zal worden doorberekend is niet zeker. De olie maatschappijen en de eigenaars van de tankstations zijn vrij in de prijs vorming, waarbij de onderlinge con currentie zeer scherp is Het is zelfs niet uitgesloten dat een prijsverho ging aan de Nederlandse grens be perkt blijft om van de plotseling gro ter geworden Nederlandse klandizie te kunnen blijven profiteren. Werkgelegenheid en produktiemilieu in gewest (2) LEIDEN In de nota „Werkgelegenheid en produktiemilieu in het gewest Leiden" wordt gesteld, dat de ruimtenood in dit gebied en in feite in de gehele Randstad een duidelijke be lemmering is voor vestiging van bedrijven van elders. Be staande bedrijven moeten voor hun vestiging duur betalen. Als ze de hoge lokatiekosten niet meer kunnen of willen opbrengen, volgt verplaatsing of likwidatie. Aan negen ver leden van de Kamer en Fabrieken die gistermiddag namen van de Kamer, de voorzitter, de heer A. de legpenning van K. van K. uitgereikt. waren de heren ir. Schreu- die sinds 1968 zitting in de Ka- had, ir. v. d. Velde (1968), Frê- (1968), Anes (1951), Van (1965), Hoogervorst (1951), Leeuwen (1961), Van der Zan- (1963) en Aalders (1951). het begin van de zitting heeft voorzitter in enkele sympathieke het plotseling verscheiden de ondervoorzitter, de heer Van Linden, herdacht. De heer Van Linden, die sinds 1951 deel van uitmaakte en in 1964 tot voorzitter werd benoemd, wijd- zich, aldus de heer Koningsveld, die jaren met grote trouw, ijver toewijding aan het zeer gevarieer- werk der Kamer. Alle vraagstuk' ken werden door hem op nuchtere en heldere wijze benaderd. Op voor stel van het bestuur werd de heer Van der Linden postuum de verguld zilveren medaille van de K. van K. verleend. In aansluiting op dit uit gesproken „In memoriam" werd een minuut stilte in acht genomen. Tot voorzitter, resp. ondervoor zitter, werden herbenoemd de heren Koningsveld, Den Heeten en Meer- poel. In de plaats van de heer Van der Linden werd tot onder voor iztter benoemd de heer Algera te Noord- wijk. Na sluiting van deze werkverga dering volgde de nieuwjaarsbijeen komst, waarvoor ook ditmaal uit al le kringen uit de Leidse samenleving grote belangstelling bestond. Op de foto (Holvast) wordt één van de be zoekers geflankeerd door Kamersecre taris, mr. H A. C Branderhorst en de voorzitter, de heer Koningsveld (rechts). Vele bedrijven en instellingen zijn genoodzaakt zich in Leiden, bij voorkeur in het centrum, te vestigen omdat zij daar een maximaal contact met cliënten of andere bedrijven hebben. Dat echter in de huidige si tuatie de Leidse binnenstad als ves tigingsplaats ook een reeks van na delen heeft (staat der bebouwing, ruimtegebrek, bereikbaarheid, par keerprobleem) behoeft volgens de samenstellers van de nota geen be toog. Een toenemend aantal vestigin gen zoekt dan ook een nieuwe loka- tie in de randgemeente waar al deze aspecten gunstiger zijn en de com- municatievoorwaarde toch vervuld blijft. Ook de industrie kampt met het probleem: „ruimte". Het blijkt dat het grootste deel van de grote indus trieterreinen in de bebouwde kom ligt, waar nu juist een reeks van ongunij stige factoren een rol speelt geen ex pansieruimte, ongeschikte behuizing, verkeerscongestie hinderverwek- king enz.). Vooral in Leiden is de industriële concentratie in de stad absoluut en relatief zeer groot. In vele gevallen behoren de in dustrieterreinen tot eenheden groter dan 1 ha (Leiden, Katwijk, Val kenburg, Voorschoten, Warmond). In Sassenheim is het merendeel Juist kleiner dan 1 ha. Reserveringen De belangrijkste opties en reserve ringen liggen in Leiden (25 ha), en Zoeterwoude <80 ha voornamelijk voor één bedrijf gereserveerd). Ook de reserves liggen vooral in Leiden (39 ha) en Zoeterwoude (51,5 ha). Het terrein in Zoeterwoude zal echter ook vooral door Leidse bedrijven worden gebruikt. Zo te zien lijken er op gereserveer de terreinen en andere reserves nog voldoende expansiemogelijkheden te ziln voor de reeds gevestigde bedrij ven. In werkelijkheid ligt de zaak anders. Expansieruimte is voor de meeste bedrijven althans het meest aan trekkelijk als deze grenst aan reeds in begruik zijnde terreinen. Dat is slechts in zeer beperkte mate het ge val en voorzover dat het geval is lig gen deze terreinen voor een deel weer binnen de bebouwde kom met de reeds genoemde nadelen. Elders ge leen terreinen veroorzaken ver snippering der vestigingen en dus extra kosten of maken een algehele verhuizing noodzakelijk hetgeen ve le bedrijven zich financieel beslist niet kunnen permitteren, temeer daar de prijzen voor industriegrond soms zonder meer zeer hoog zijn te noemen, zelfs voor randstedelijke maatstaven. Dat is gezien het grote gebrek aan ruimte natuurlijk niet zo vreemd, maar ook het grondbeleid in een aantal gemeenten, waarbij men alle kosten in de prijs verdisconteerd, is hiervan de oorzaak. Daarbij komt nog dat soms als noodoplossing kostbaar „nat" indus trieterrein (dus met kademuur aan kanaal of gracht) aan „droge" industrie wordt verkocht, die van de ze faciliteit geen gebruik maakt, ter wijl andere bedrijven er later weer behoefte aan zouden kunnen heb ben. Alles bij elkaar lijkt dus niet de totaal beschikbare expansieruimte het probleem, maar de geschikte ter reinen op de juiste goed bereikbare plaats. Arbeidsplaatsen lopig een lichte kwantitatieve daling van het aantal arbeidsplaatsen zal blijven aanhouden. De daling kan, als de bevolkingsgroei meer nog dan nu zal gaan stagneren, wat snel ler verlopen om zich dan te stabili seren op een niveau tussen de 65.000 en 70.000 arbeidsplaatsen In geheel Nederland doet zich de tendens voor. dat het aantal arbei ders (ook absoluut) terugloopt in de industrie, maar dat het aantal (en dus ook het aandeel) der beamb ten toeneemt. Ook in de industrie wint de employé dus duidelijk veld Voor het gewest Leiden is dit nog niet zo zeker. Het blijkt, dat de be drijven vooral een expansie van on geschoolde arbeid verwachten en veel minder in de administratieve beroe pen. Nu is echter de ervaring (en niet alleen in Leiden e.o.), dat het bedrijfsleven vaak geheel ten onrech te met een onverwoestbaar expansie- optimisme is behept. In het gewest Lelden bijvoorbeeld lijkt het de sa menstellers niet geheel gerechtvaar digd. De kwalitatieve groeiverwachting van het bedrijfsleven komt hen reë ler voor. Het is immers niet te ver wachten. dat de kwaliteit van de werk gelegenheid zonder een ingrijpende herstructurering opeens snel zal ver- Eén van de toekomstige indu strieter reinen, dat in de Zoeter- woudse Grote Polder, waar Leiden en Zoeterwoude het samen doen. Er is nog niet veel meer te zien, dan een zandwoestenij (Foto Holvast) anderen. Men kan constateren, dat de (geschoolde) arbeiders en de (la gere) employé's de meeste problemen zullen hebben op de arbeidsmarkt. De oorzaak hiervan is gelegen in struc turele fricties In de werkgel»-'°n- heidsstructuur in Leiden en omge ving en in Den Haag en omgeving.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3