fiet bang leer voor uel met aiipers JTTET, NOOITGEDAGT EN VAN DIJK: Willy Schenk: voor het eerst vol zelfvertrouwen Kees Verkerk Geen WHISKY VOOR DE BLAZERS Barcelona stijgt gestadig fakkeldrager sterft UEFA-JEUGD WINT VAN OOSTENRIJK Met Nottet 10 jaar in kernploeg Joegoslaven zijn boos over bod Belgrado UARi 7 JANUARI 1972 SPORT PAGINA 11 SAPPORO Sapporo maakt zich een beetje ongerust. De kans bestaat namelijk dat de 627 militaire muzi kanten bij de openingsplechtigheid van de winterspelen op 3 februari in Sapporo vals zullen blazen. Tijdens de repetities is namelijk gebleken dat bij een temperatuur van vijf graden onder nul de blazers met de mond vol tanden staan. Het gevaar bestaat dat de lippen van de koper blazers aan de instrumenten vast vriezen en dat speeksel bevriest in de kanalen van de instrumenten, die daardoor verstopt raken. Om moei lijkheden te voorkomen hebben de muzikanten opdracht gekregen wat whisky in hun instrumenten te gie ten. maar dit pas op het laatste mo ment te doen. end pioenschap van Nederland, e pur11 zondag in Deventer, be- jgeerje door de strijd achter de lodigtfnder boeiend te worden, oek V1 klassering bij de eerste •den tent uitzending naar de •naatfrnationale toernooien. Ard om s ondanks zijn absentie bij daaroale titelstrijd al zeker van iet afcs. En Kees Verkerk. Jan Eddy Verheijen staan ei- pk al voor de nog komende Iten geboekt. Wat inhoudt, aog maar twee tickets te li,...,..,... zijn. Duidelijker gezegd, lllllllllllllr Nottt, Ronnie Nooitge- ppie van Dijk en Harm om de vijfde en zesde plaats |den. Men mag namelijk wachten, dat kernploeg-de- >iet Kleine al rijp is voor ïcht en Piet Vink mist ge- klasse om ooit een ge- assementrijder te worden. Misslagen Van Dijk-Nottet-Nooitge- uiteraard veel meer bekend omstandigheden rond zo'n ke strijd dan de „regio- Ik "I'lnpers. Waar nog bijkomt, y I r Nottet vrijwel altijd een goed kampioenschap van d rijdt, Ronnie Nooitgedagt IIIIIIIUIIII al op een effectieve "igt voor te bereiden op een e tweedaagse en. Jappie van manche wil nemen op de mq in het vorige seizoen f «uipers weet dus wat herfi te •'staat. men, dat bedoeld gevecht (it tot een aanval op de [ties, dan zullen Kees Ver- Bols en Eddy Verheijen .ampioenskrans rijden. Het amp in Davos heeft ge- zij een voorsprong hebben t, maar elkaar niet veel in itlopen. idiger Jan Bols, die vorig Schenk verrassend ver- unt op de sterkste sprint •u in deze situatie wel eens kunnen zijn. De Hoog- lie zich wat meer los heeft aken van de zakelijke be- gen, is de laatste twee allend snel vooruitgegaan (00 meter. Wat hij dinsdag BELGRADO (AP) De directeur van de Joegoslavische bank, die wel licht de tweekamp om het wereld kampioenschap schaken tussen de Amerikaanse grootmeester Robert Fischer en de Russische grootmeester Boris Spasski mag organiseren, heeft gisteren ontkend dat de kosten, die Joego-Slavië voor deze match moet dragen, te hoog zouden zijn. Het aanbod van de stad Belgrado om voor 152.000 dollar de tweekamp te organiseren, heeft in het door in flatie geplaagde Joego-Slavië een ware storm van verontwaardiging doen opsteken. Peter Basara, de directeur-gene raal van de Joegoslavische Export en Kredietbank in Belgrado, ver klaarde dat de organisatie van de BARCELONA Het rumoer rond Rinus Michels is verstomd. De sup porters van FC Barcelona zien met welgevallen hoe die club onder leiding van Michels zich langzaam, maar o zo zeker, herstelt van de die pe inzinking van het begin van dit seizoen en gestadig stijgt op de rang lijst van de Spaanse voetbalcompe titie. Gisteravond won Barcelona met 4—1 van rode lantaarndrager Cor doba en die overwinning deed de club van Michels opklimmen naar een ge deelde vijfde plaats (met 18 punten). En dat is meer dan de supporters aan het begin van dit seizoen hadden durven voorspellen. De stand in de Spaanse competitie: 1. Real Madrid 24 pnt.; 2. Valencia 23 pnt.; 3. Atletico Madrid 19 pnt.; 4. Real Sociedad 19 pnt.; 5 t/m 8. Espanoi, Sevilla, Malaga en Barce lona 18 pnt. match een strikt zakelijke aangele genheid was, bedoeld om winst aan te trekken en de reputatie van de bank te versterken. De grootste Russische sportkrant "Sowjetsky Sport" heeft gisteren kri tiek uitgeoefend op Fischer, omdat deze een baatzuchtige houding zou aannemen ten opzichte van zijn twee kamp om de wereldtitel. Sowjetsky Sport beschuldigde Fi scher van "anarchie" en „gebrek aan eerbied" omdat de Amerikaan heeft verklaard dat hij tegen wereldkam pioen Spasski wil uitkomen in de stad die het meeste geld voor de match biedt. De schaakredacteur van het blad, A. Rosjal, zei te vrezen dat Fischer's eisen de schaakgemeenschap van de wereld zullen dwingen om in toe komstige internationale evenementen het prijzengeld aanzienlijk te ver hogen. "De andere schakers zullen het waarschijnlijk met zijn standpunt eens zijn en het schaken allereerst zien als een middel tot geld verdie nen", zo schreef Rosjal, die eraan toevoegde dat Fischer het geld be langrijker vindt dan het spel en daarom "de kunst van het schaken schade toebrengt". Skispringen De 25-jarige Noor In-golf Mork heeft in Bischofshofen beslag gelegd op de eerste plaats in het vierschanstoernooi. De Japan se springers waren niet aanwezig. De vierde en laatste wedstrijd werd ge wonnen door zijn landgenoot Björn Wirkola. Mork werd vierde. O Een Japanse scholier, de 14-jarige Masahiko Ito, is na •meter met de Olympische fakkel te hebben gelopen, in elkaar en overleden. De scholier die deel uitmaakte van een groep die in estafetteverband de fakkel door Japan naar Sapporo had hoogstwaarschijnlijk een afwijking aan zijn hart. Het geschiedde woensdag terwijl de fakkel door het plaatsje •uwa, even westelijk van Tokio, werd gebracht. Op 29 januari aZslfakkel in Sapporo aankomen, waarna op 3 februari tijdens ht fin£sceremonie het Olympische vuur in het ijsstadion Mako- zal worden ontstoken. LAS PALMAS In de tweede wedstrijd van het vier landen- toernooi in Las Palmas (Cana- rische eilanden) heeft het Neder landse UEFA-elftal. (spelers van 16-18 jaar) gisteren met 2-1 ge wonnen van Oostenrijk. Twee da gen geleden speelde Nederland gelijk tegen Frankrijk (1-1). Nederlands jongste vertegenwoor digende elftal, dat dit jaar direct is geplaatst voor de eindronden van het UEFA - j eugdtoernoo idat op 13 mei in Barcelona begint, haalde uit een groot veldoverwicht slechts een over winning met kleine cijfers. Vooral na rust domineerde de Nederlandse ploeg. Daar kwam echter maar één doelpunt uit voort: het winnende, dat in de 77ste minuut werd gescoord door Land uit een pass van B. Peeters. Oostenrijk had in de 25ste minuut de score geopend, toen Kirisitz van af de penalty-stip Willem II-doel- man Van Someren kansloos liet. Even tevoren was de Oostenrijker in het strafschopgebied onderuit gehaald, hetgeen de Spaanse scheidsrechter Hernandez niet was ontgaan. Vijf minuten later waren de partijen weer op gelijke hoogte door een schitterend doeltreffend afstandschot van Kleton. In de tweede wedstrijd van de avond won Frankrijk met 1-0 van Spanje. De stand is nu: Frankrijk 2 1 1 0 3 2-1 Nederland 2 1 1 0 3 3-2 Spanje 2 10 12 3-3 Oostenrijk 2 0 0 2 0 3-5 Echtgenoot zorgt ervoor clat ze zich bewust is van zelfbewustheid DEVENTER Wil Schenk-Burgmeyer lacht nog even ver legen als vroeger, als echtgenoot Hans over een zojuist be zorgde fles champagne opmerkt: „Dat komt mooi van pas, die kan zondagavond worden opengetrokken''. Uiterlijk mag de goedlachse schaatsenrijdster niet veel zijn veranderd, innerlijk weet Willy Schenk nu heel goed waar ze toe in staat is. Daarom ook gaat ze dit weekeinde tijdens de Nederlandse kampioen schappen maar af op één plaats: de eerste. „Ach weet je. Vroeger keek ik altijd tegen iemand op, eerst tegen Willy de Beer, toen tegen Stien Kaiser en Carry Geijssen, daarna weer kwam At je. Ik vond het altijd leuk om erbij te zijn, maar het kwam niet in me op om te denken dat ik ze zou kunnen verslaan". -AITER De verrassende verrichtingen van Harm tijdens het toernooi om de Gouden Schaats, 18 iecember in Heerenveen, verontrustten vooral de begaafde en de nog niet,, „volgroeide" leden van ploeg. Peter Nottet, Ronnie Nooitgedagt, Piet Jappie van Dijk en Piet Vink reisden geschrokken :t trainingskamp in Davos en ze hielden ook ge- ijd het angstige gevoel bij zich, dat de Drent hen •en definitief voorbij zou schaatsen. En zich dus een sterke prestatie op het Nederlands kampioen- in de nationale ploeg zou dringen. jftige winterzon had lang met 40.6 in een trainingswedstrijd wederom bewees. Als hij baas blijft over zijn zenuwen, moet Bols in Deventer op de eerste afstand on- 1 die gedachte te ontdooien. ||||§§tensieve trainingsarbeid op lijp Davozer piste durfde het ^^kwintet meer aan de ei- en dan aan die van con- Kuipérs te gaan denken, is het zo", meldde Leen qv, die gistermiddag vanuit C/ f jrse Alpen in Deventer ar- „dat bijna niemand meer oor Harm. Je kunt zeggen, igst veranderd is in' vecht- zijn in die paar weken .oor' vrijwel iedereen enor- sringen gemaakt en dat zelfvertrouwen aanzienlijk in je- geveer een halve seconde op zijn naaste rivalen kunnen uitlopen. Een belangrijke winst. Openhartiger Kees Verkerk staat ook weer in de voorste rij. Misschien zelfs nadruk kelijker dan vorig seizoen. Leen Pfrommer signaleerde een opmerke lijke verandering in het gedrag de Puttershoeker. „Hij heeft harder, serieuzer gewerkt dan de laatste twee jaar en hij rijdt beslist beter dan vorige winter. Maar wat vooral opvalt is, dat hij zich niet meer Schaaktweekamp Peter Nottet - angst veranderd in strijdlust - van de ploeg afzondert, niet meer zo mysterieus is. Kees is openharti ger geworden. Ik heb zelden zo'n goed contact met hem gehad als deze winter", aldus de bondscoach. Pfrommer wil daar niet meteen een titel aan verbinden, maar hij zet Verkerk wel bij de voornaamste ge gadigden. Evenals Eddy Verheijen, die ondanks de aanvankelijke han dicap van een knieblessure flinke vorderingen heeft gemaakt. Vecht jas Verheijen kan zich als geen an der optrekken aan het gejuich van eigen publiek. En dat kan hem in Deventer ver brengen. De eerzuchti ge onderwijzer heeft een lange, moeilijke weg met succes afgelegd en staat nu op het punt door te breken naar een florissante positie. Men moet niet verbaasd zijn als hij dat juist nu, op de Deventer kunst ijsbaan, waar maakt. Hij heeft er de mentaliteit en inmiddels ook de fysieke capaciteiten voor. SCHIPHOL Vanuit Amstel veen, waar hij studeert in de fvsio-therapie, heeft veelvoudig kampioen Ard Schenk vorige week een gelukwens per tele gram gestuurd naar de in Davos verblijvende Kees Verkerk en Peter Nottet. Hij feliciteerde de beide rijders met een jubileum: ze maken thans onafgebroken 10 jaar deel uit van de Neder landse kernploeg. Gistermiddag terugkerend op Schiphol van de training met de andere leden van onze schaatselite, zei Kees Verkerk, die met zijn 29 jaren de nestor van de kernploeg is: "Ik geef mezelf geen kans voor de na tionale titel, al voel ik me voor het eerst in twee Jaar eigenlijk weer mentaal en fysiek in top conditie, maar ik heb geen kans. Het wordt Eddie Verheyen of Jan Bols", voorspelt hij met grote stelligheid. Na twee Jaar is Verkerk wat beter aan zijn nieuwe, relatief bescheiden plaats op de rang lijst gewend. Zijn oude vecht lust is weer terug en hij is nog niet van plan in de kernploeg Dlaats te maken voor anderen tenminste niet zolang die zijn minderen zijn. Wel voelt hij de druk van het ouder worden en hij vraagt zich af wat hij nog kan doen aan zijn toekomst. Hij woont 8 maanden van het jaar nog steeds bij zijn vader in het café in Puttershoek en heeft zich in de burgermaat schappij verder van geen enke le toekomstige plaats weten te verzekeren. "In de reclame wordt me wel eens wat betaald" zegt hij. "Maar niemand geeft Je 200 gulden in de week voor niks. Je moet er altijd voor werken". Hoe lang hij zich nog in de kernploeg zal kunnen handha ven is een open vraag. Zelf ge looft hij dat de topkracht van een schaatsenrijder ligt tussen de 23 en 27 jaar. Voorlopig vormt de jeugd nog geen bedreiging voor hem. doch zodra dat wel 't geval zal zijn, zal Verkerk de Twee jaar achter elkaar viel Willy Burgmeyer bij de nationale kam pioenschappen uit de kernploeg. De eerste keer trok ze kort daarna met Klaas Visser naar Inzeil, waar ze tot zulke goede resultaten kwam, dat ze toch weer in de kernploeg werd op genomen. Maar bij de laatst gehou den kampioenschappen gleed Willy Burgmeyer weer naast het gladde „Grote Toneel". En nu voor goed, dacht men. Niets was minder waar. Willy Burg meyer trouwde deze zomer met Hans Schenk, leraar lichamelijke opvoeding (achterneef van Ard Schenk), die ze had leren kennen, toen Hans, die ook zijn diploma sportmassage heeft, zo nu en dan assisteerde als masseur bij de he renkernploeg. Henk Lamberts, in specteur voor de lichamelijke op voeding zorgde ervoor dat Schenk een baan kreeg in Deventer, er werd een flat gevonden en Willy zat heel wat dichter bij de ijsbaan dan ooit in Ter Aar het geval was geweest. Daarom ook besloot zé om door te gaan met schaatsen. Ze volgde de conditie-training van de regionale ploegen in Deventer bij Jan Vloed graven. Begin augustus pas trok ze er wat harder aan, toen de Ameri kaanse Diane Holum weer in Ne derland kwam trainen. Samen gin gen ze er op uit, 's morgens fietsen, 's middags lopen. Toen de baan open ging, trainde ze weer bij Vloedgraven, maar met 200 man op de baan kan een trainer niet al te veel aandacht besteden aan zijn pupillen. Vandaar dat echtgenoot Hans mee ging en samen trainden ze dagen lang op techniek. Willy: „Hans stel de een lijst voor me samen met alle punten, die ik technisch fout deed I en daar zijn ze toen samen aan gaan dokteren. Ik zit nu bijvoor beeld dieper, heb mijn armzwaai verbeterd". En Hans Schenk: „en wat nog belangrijker is, ze kan nu zelf ontdekken wat ze op een gege ven ogenblik fout doet en dat is heel belangrijk voor een sport- Techniek eerste zijn om zijn jonge rivalen een kans te geven. "Ik zal er niet voor terugdeinzen bij gelij ke kracht zelf als reserve mee te gaan om een jongere rijder als vijfde in de ploeg een kans te geven". Verkerk heeft overigens nog steeds geen andere vaste liefde dan het schaatsen. "Ik heb voor de meisjes domweg geen tijd", meldt hij. "Ook dat kan pas la ter komen. Ik wil natuurlijk op den duur trouwen en een nor maal leven gaan leiden". Maar in de komende weken gaat hy zich met volle concentra tie op zijn sport werpen. "De 1500 en de 5000 meter zijn nog steeds mijn sterkste afstanden" meent hij. "Maar het is het fnuikend wanneer Je Je op de 5000 meter forceert. Dan voel je de volgende ochtend de in spanning nog in Je benen zit ten en dan kun Je de 1500 mee- ter niet soepel genoeg rijden. En nog steeds is het Juist die af stand die in de kampioenschap pen meestal de beslissing brengt". Om die technisch training te ver volmaken ging Willy al in novem ber naar Inzeil, met Klaas Visser, daar werkte zenog harder aan haar techniek. En toen ze dan ook de wedstrijd om de IJssel Cup won was dat voor haar echtgenoot geen verrassing. Wel nog voor Henk Lamberts, bij wie Willy op dat mo ment trainde. Willy: „voor mij was het wel plezierig, dat die kernploeg werd ontbonden, want toen Lam berts, Stien, Rieneke en Sippie ging trainen, kwam ik daar vanzelfspre kend bij en bij hem heb ik vrese lijk fijn getraind. Die man kan zo goed overbrengen, wat hij bedoelt. Ik kende hem daarvóór niet zo goed. maar het is een geweldige trainer". En nu dan traint ze bij Gerard Maarse.„Ook hij ziet heel snel, wat Je technisch fout doet; dat vind ik erg belangrijk". Overigens is het duidelijk, dat die trainersmutaties Willy Schenk niet veel doen. Door haar huwelijk ls ze veel zelfbewus ter geworden, en bovendien zorgt haar echtgenoot er voor, dat ze zich daarvan weer bewust is. Daarom ook is Willy Schenk deze week ge woon thuis. „We zitten in een trai ningskamp hier in Deventer, en dan ben ik het liefst thuis". Stien Baas-Kaiser die ook in Deventer woont verkoos wél het trainings kamp in Holten. De combinatie huisvrouw-topsport ster bevalt Willy Schenk best. De enige dissonant in zo'n combinatie kan een echtgenoot zijn, maar Schenk, die zelf ook 16 uur ijstrai- ning per week geeft aan de ooste lijke selectie-herenploeg, is daar be slist de man niet naar. Hij staat volledig achter zijn vrouw, houdt nauwgezet al haar tijden en die van haar tegenstandsters bij en is er dan ook zeker van overtuigd, dat Willy gaat winnen. „Ze kan gemak kelijker de Nederlandse titel pakken dan een Europese of een wereld ti tel en ik ben ervan overtuigd dat ze Atje kan verslaan". Rentree En dat zou dan de rentree van Willy Schenk in het internationale damesschaatsen zijn. Een rentree die natuurlijk al gegarandeerd is, w<ant bij de eerste zes komt ze dit weekeinde zéker. Maar als ze inder daad kampioene zou worden, zou ze daarmee eindelijk de belofte inlos sen, die ze vier Jaar geleden onder Wil Schenk-Burgmeyer: zelfbewust Piet Zwanenburg was. Als derde vrouw reed ze toen 3000 meter on der de vijf minuten. Deze afstand rijdt ze nog steeds graag: „dan kun Je tenminste ook even schaatsen". Op de 500 meter kan ze trouwens ook heel goed uit de weg, zodat ze echt wel een mededingster voor de medailles gaat worden. Vooral ook omdat er dit seizoen bijna ieder weekeinde een wedstrijd is. Willy Schenk. „Het seizoen is wel lang, maar het is gemakkelijk de vorm te bewaren. Een paar Jaar geleden za ten we soms drie weken in Davos, steeds maar trainen en dan weer een selectie-wedstrijdje rijden, dat vond ik vreselijk. Maar nu is er steeds wat, de tijd gaat sneller voorbij, Je moet steeds weer ergens naar toeleven. En m'n conditie ls goed". Willy Schenk: voor het eerst vól zelfvertrouwen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11