DACCA IN FEESTSTEMMING OVER VRIJLATING MOEDJIB PENTAGON: VS^ BLIJVEN lste STRIJDMACHT Bommen op Noord-Vietnam weinig effectief SIHANOEK KAN PHNOM PENH NEMEN, MAAR WACHT OP VAL LON NOL Japan helpt hongerige werklozen in Amerika Geringe winst van links in Helsinki! TWIJFEL IN SAIGON OVER OPMERKINGEN VAN NIXON TWEEDERDE VAN CAMBODJA ONDER CONTROLE VAN AFGEZETTE PRINS Bhoetto wil met India praten Tegen actie Amerikaanse v „veiligheidsraad" l PAUiNA 8 BUITENLAND DINSDAG 4 JANUARI 197fa HONGKONG De oorlog in Indo-China, door de Amerikaanse bombardementen op Noord-Viet- nam weer terug in het nieuws, heeft zich de laatste maanden voornamelijk afgespeeld op het grondgebied van Cambodja. Op het ogenblik ziet het er slecht uit voor het regime Lon Nol, wiens troepen de ene na de andere nederlaag te slikken hebben gekregen. Door Christian Roll Het grote offensief van de rege ringstroepen om de naar het noor den leidende belangrijke weg 6 weer onder controle te krijgen en de Sihanoeks aanhangers, die ge steund worden door Noord Vietna mese eenheden, uit him schuil plaatsen rond de beroemde tempel ruïnes van Ankor Wat te verdrij ven, kwam al na drie dagen tot stilstand en eindigde in een regel recht debiele. Het Cambodjaanse oppercommando had 20.000 man van de beste troepen ingezet, die echter jammerlijk moesten vluch ten, ondanks omvangrijke Ameri kaanse luchtsteun. De pro-Siha- noek guerrillabeweging zegt 12.000 soldaten die aan de operatie deel namen, buiten gevecht te hebben gesteld. Van de weinige pantserwa gens die de Cambodjanen van de Amerikanen hadden gekregen, gin gen er ook enkele verloren. Basis De grote Cambodjaanse militaire basis in Kompong Thom loopt ge vaar door Sihanoek - aanhangers te worden bezet. Ook aan andere fronten in Cambodja ziet de situa tie er weinig rooskleurig uit. Wei nig succesvol was ook de Zuidviet- namese expeditie in het noordoos ten van Cambodja. Twintigduizend Zuidvietnamese soldaten wilden Sihanoeks-guerillastrijders en Noord vietnamezen verdrijven uit hun basis in de rubberplantages, maar kwamen tot de ontdekking dat de tegenstander al was verdwe nen. De druk op de Cambodjaanse Hoofdstad Phnom Penh houdt aan en heeft vooral ten doel de bevol king bewust te maken van de on mogelijke positie van het regime Lon Nol. Een snelle overrompeling van de stad lean pas worden ver wacht wanneer het Nationale Be vrijdingsleger van het voormalige staatshoofd Sihanoek sterk geacht kan worden om een nieuw groot scheeps door de Verenigde Staten geïnspireerd offensief te voorko- Bang In Phnom Penh is men nu vooral bang dat op zekere dag Zuidviet namese troepen de hoofdstad bin nenmarcheren om haar uit handen van de „communisten te redden". De Vietnamezen bijlven nu eenmaal de erfvijanden van de Cambodja nen, onverschillig of ze uit het noorden of uit het zuiden van Viet nam komen. De slechte militaire situatie heeft ertoe geleid dat de politieke span ningen in Phnom Penh zijn toege nomen. Verwacht wordt dat er een regeringswisseling plaats zal vin den. Lon Nol, die ziek is, zal waar schijnlijk nog verder naar de ach tergrond verdwijnen. De regering ligt nu al praktisch in de handen van Sirik Matak, een neef van Si hanoek, die in Peking leider is van de Cambodjaanse regering in bal lingschap. De ontevredenheid on der de burgerbevolking is eveneens toegenomen. De regering heeft de burgerrechten verder beperkt. De politie heeft thans onbeperkte vol machten om verdachte personen te arresteren en huizen te doorzoeken. Het grote nationale gevoel dat de Cambodjanen voor de val van Si hanoek opbrachten voor de oorlog tegen de Vietnamezen heeft plaats gemaakt voor ontnuchtering. Meer dan tweederde deel van het land staat niet meer onder controle van de regering van Phnom Penh. Bijna twee miljoen mensen ongeveer een derde van de totale bevolking hebben huis en hof verloren. Duizenden verloren het leven, dui zenden werden gewond. De econo mie is volkomen geruïneerd en de kosten van levensonderhoud stijgen voortdurend. Zonder grootscheepse Amerikaanse hulp zou Lon Nol nauwelijks oorlog kunnen voeren. De Amerikaanse hulp omvatte het afgelopen jaar 300 miljoen dollar en Cambodja is inmiddels volledig van de Verenigde Staten afhan kelijk geworden. V ertrou wenwekkend De woorden van Prins Sihanoek uit Peking klinken thans vertrouw- wekkender dan ooit. Via de in China gevestigde radiozender „Stem van het nationale front van Cam bodja" vertelt de onttroonde prins zijn volk, hoe het leven in Cam bodja was en hoe het nu is. Van uit Peking heeft hij ook verklaard dat zijn troepen niet van plan zijn Phnom Penh aan te vallen, hoewel ze de stad zonder veel moeite zou den kunnen innemen. Prins Siha noek rekent op een snelle ineen storting van de regering Lon Nol, die het hem mogelijk maakt naar Cambodja terug te keren. Het zou niet voor de eerste maal zijn in de geschiedenis van Cambodja dat een onttroonde vorst naar zijn land terugkeert. Voor de Verenigde Staten zou het Cambodjaanse avontuur wel eens een van de grootste misslagen in de Vietname se oorlog kunnen zijn. DACCA Machinegeweersalvo's werden in de lucht afge vuurd en mensen dansten in lange rijen door de straten ter wijl Dacca gisteravond feest vierde over het nieuws van de vrijlating van sjeik Moedjiboer Rachman, de vader van de on afhankelijkheidsbeweging van Bangla Desj. Duizenden in woners van Dacca kwamen onder het roepen van de kreet Joi Bangla (de overwinning aan Bangla) bijeen bij het kleine huis van de familie van Rachman. President Zoelfikar Ali Bhoetto van Pakistan had gistermiddag op een massabijeenkomst te Karatsji verklaard dat hij de Oostpakistaan- se leider Moedjiboer Rachman „na nog tenminste één gespreksronde in Pakistan onvoorwaardelijk vrij zal laten". ..Ik ben gekomen om uw toestem ming te vragen voor de vrijlating van sjeik Moedjib," zei de president. „Ja," schreeuwde de duizendkoppi ge menigte terug. Bhoetto legde zijn gehoor uit, dat hij eerst naar zijn woonplaats Lar- kana, 500 kilometer ten noorden van Karatsji zou gaan, en daarna een onderhoud zou hebben met de Moedjib. „Dan laat ik hem onvoorwaarde lijk vrij," zei hij. Verwacht wordt dat Bhoetto mor gen naar Larkana gaat. Volgens sommige berichten is de sjeik echter al op vrije voeten, maar volgens andere meldingen zijn er geen bijzonderheden bekend over de regeling die wordt getroffen voor Moedjboers vrijlating. Verwacht wordt dat Moedjiboer Rachman toestemming zal krijgen naar Bangla Desj te reizen, waar zijn volgelingen hem al geruime tijd geleden tot president benoemden. Leider De ambassadeurs van de Sow jet- Unie, de Verenigde Staten en Chi na waren al van Moedjibs invrij heidstelling op de hoogte gesteld, al dus Bhoetto. Hij waarschuwde In dia dat uit dit besluit niet mag wor den opgemaakt dat de Pakistaanse positie zwak is. De vrijlating van Moedjiboer Rachman is een binnen landse aangelegenheid, want de sjeik Is een Pakistaans burger en gekozen leider van Pakistan en India heeft zich niet te mengen in Pakistaanse zaken. Moedjib wordt beschouwd als de enige leider van Bangla Desj met voldoende persoonlijk gezag om de eenheid in het land te bewaren. Hij won in december 1970 met zijn Oostpakistaanse Awami-liga de al gemene verkiezingen en behaalde een absolute meerderheid in het Pa kistaanse nationale parlement. Zijn grote Westpakistaanse rivaal Bhoet to en de toenmalige president Jachja Chan wensten de oostelijke provin cie echter niet de autonomie te ver lenen die de sjeik opeiste, en toen in maart tenslotte de burgeroorlog uit brak werd sjeik Moedjiboer geares- teerd. Op een geheime plaats in West-Pakistan werd hij berecht maar na dé zware Pakistaanse ne derlaag in de oorlog met India door Bhoetto, die het presidentschap over nam, werd hij uit de gevangenis ge haald en onder huisarrest geplaatst. Rustige nacht Koning Frederik KOPENHAGEN (AP) Koning Frederik van Denemarken die giste ren na een acute hartaanval in het stedelijk ziekenhuis van Kopenha gen werd opgenomen heeft een rus tige nacht gehad en de hartfunctie van de 72-Jarige koning is iets voor uitgegaan, aldus een medisch bulle tin dat vanmorgen in Kopenhagen werd uitgegeven. Sjeik Moedjiboer is door zijn vol gelingen al geruime tijd geleden uitgeroepen tot president van Bangla Desj, de nieuwe onafhankelijke staat die uit de oorlog tussen India en Pakistan is geboren. Bhoetto verklaarde ook dat de we reldopinie op de vrijlating van de sjeik aandringt, en dat hij (Bhoetto) acht slaat op die opinie. Hij hoopte dat „India van zijn kant ook acht slaat op de wereldopinie en de ge bieden van Pakistan verlaat". De nieuwe president van Pakistan betichtte zijn voorganger, generaal Jachja Khan van „verraad" in diens betrekkingen met de Moedjib. Ook vertelde hij de menigte dat Jachja hem eens gezegd had dat hij slechts „over zijn lijk" het landsbe stuur aan burgers, in casu Bhoetto, zou overdragen. Praten Bhoetto riep India op met zijn land te gaan praten over herstel van de vrede. Daarvoor was hij bereid zich naar Nieuw Delhi te gaan. „Ik wil met de mensen daar pra ten. Wij hebben hier armoede, maar ook de Indiërs kennen die. De kapi talisten spannen tegen onze twee volkeren samen," zo zei hij. Bhoetto waarschuwde India echter dat als zij West-Pakistan zou aanvallen, 'n paraat volk tegenover zich zou vin den. Bhoetto zei dat India meer dan 100.000 Pakistaanse militairen en burgers als „gijzelaars" gevangen houdt. Hij verklaarde tijd nodig te hebben om over de vrijlating van deze gevangenen te onderhandelen. Bhoetto maakte in verband met de onderhandelingen over de gevan genen geen melding van sjeik Moed jib, hoewel velen in Karatsji van mening zijn dat Bhoetto tracht de door Pakistan gevangen genomen Bengalen te gebruiken tol het kader van een uitwisselings-overeenkomst van gevangenen tussen India en Pa kistan. SEATTLE (DPA) De vele duizenden werklozen in Seattle eri omgeving, in het noordwesten van de VS, behoeven de komende tijd niet van honger om te komen. Het Amerikaanse ministerie van Landbouw heeft besloten zijn opslag plaatsen te openen en voor een be drag van 6,5 miljoen gulden aan ge droogde bomen, vleesconserven en meel onder de werklozen van deze streek uit te delen. Met de kerstda gen is men hiermee al begonnen. In een leegstaande supermarkt in het centrum van Seattle en in de plaat sjes Everett en Tacoma zijn distri butiecentra ingericht. Het ministerie is tot deze ongebrui kelijke stap gekomen door een gift in natura en geld van de Japanse „zusterstad" Kobe, die nog meer hulp voor de Amerikaanse werklozen heeft toegezegd. Volgens het Britse blad „Observer" is deze Japanse gift de eerste hulp die de VS sinds 200 Jaar uit het buitenland hebben ont vangen. De Democratische senator, Warren G. Magnuson noemde het „beschamend" dat men in het bui tenland meer voor de hongerende be- Het seizoen voor de mooiste meisjes breekt met het nieuwe jaar weer aan. In Bangkok (Thai land) werd het Indochinese oor logsgeweld even vergeten en de blik gericht op een heel andere strijd, die om de titel „Miss Char ming International 1972". Uit de 31 deelneemsters in het gevecht om de mooiste maten werd de 20-jarige blonde Noorse Wench Steen tenslotte gekozen. Zij kreeg door de Thaise prinses Kokaew Apakorn het erelint omgehangen. volking doet dan het eigen minis terie van Landbouw. Het afgelopen jaar is de econo mie in Seattle en omgeving aanzien lijk slechter geworden. Het aantal, werknemers bij de Boeing-vliegtuig fabrieken, de grootste werkgever in deze streek, is sterk gedaald. Boven dien hebben stakingen hun in vloed doen gelden op het werk in de havens, de houtfabrieken en andere industrietakken WASHINGTON (AP) Het Ame rikaanse ministerie van Defensie heeft ontkend dat de Verenigde Sta ten hun militaire voorsprong op de Sowjet-Unie hebben verloren. Volgens het ministerie is de bewe ring van de Amerikaanse Veilig heidsraad dart. de Sowjet-Unie nu de eerste mogendheid op militair ge bied in de wereld is en dat de Ver enigde Staten zich met een tweede plaats tevreden zouden stellen, "een onjuiste veronderstelling". De Amerikaanse Veiligheidsraad, een particuliere organisatie die zich naar eigen zeggen specialiseert in onderricht en onderzoek op het ge bied van nationale veiligheidszaken, voert een intensieve campagne om de Amerikanen er van te overtuigen dat "de communisten hun voor sprong iedere week vergroten". De "raad" heeft onlangs een groot aantal brieven verzonden waarin om geld wordt gevraagd ter financiering van een campagne, die "Operatie Alert" heet en 450.000 dollar gaat kosten. Ook is de naad" van plan om in televisie-uitzendingen, in pagina grote advertenties in 200 dagbladen en in een miljoen brieven de Ameri kaanse burgers te waarschuwen voor de gevaren die de Verenigde Staten van de kant van de Sowjet-Unie en de Chinese volksrepubliek bedreigen. Brief Het antwoord van het Pentagon op de beweringen van de Amerikaanse Veiligheidsraad kwam in de vorm van een brief van William J. Baroo- dy Jr., een medewerker van minis ter van Defensie Laird, aan enkele leden van het Congres. In zijn negen pagina's tellende brief zei Baroody onder meer: „Van daag de dag staan wij bij niemand ten achter in algemene militaire macht. Het is het oogmerk van de huidige regering om te waarborgen dat wij nooit tot de tweede plaats kunnen terugvallen". Als voorbeeld voor het streven van de regering om de strijdmacht op peil te houden wees hij op het in stalleren van meervoudige kernkop- op de helft van de Amerikaanse Minutemanraketten, de voortduren de uitbreiding van het Safeguard anti-raketsysteem en het ombouwen van 31 Polarls-onderzeeërs voor de- installatie van de met meervoudige kernkoppen uitgeruste Poseidon-ra- f ketten. w i HELSINKI De parlementsver- c kiezingen in Finland hebben zoals l werd verwacht, een geringe winst 3 opgeleverd voor de linkse partijen. De algehele uitslag is echter zodanig b dat waarschijnlijk vele weken van i onderhandelen nodig zijn om een nieuwe regering te vinden. De oude e regering-Karjalainen, steunend op een coalitie van vier partijen, was vorig jaar oktober gestruikeld over i» een controverse inzake de landbouw- politiek. L Volgens de resultaten die vanmor- gen vroeg werden bekendgemaakt k gaat de grootste party, die van de s sociaal-democraten nu 55 zetels in r het parlement (200 zetels) bezetten, hetgeen neerkomt op een winst van 3 zetels. De communisten hebben hun mandaat verhoogd met 1 tot 37 en vormen daarmee de tweede groot ste party. In het niet-socialistische kamp kyken de conservatieven met 34 tegen een verlies aan van 3 zetels terwyi de Centrum- en de Agrari- sche Party met resp. 36 en 18 onver- anderd bhjven. Het kleine christe- J ïyke verbond maakt een sprong van 1 naar 3 zetels maar de Zweedse party verliest 2 zetels en kpmt nu uit op 10. Het resultaat van deze verkiezingen zal hoogstwaarschyniyk leiden tot i een nieuwe Centrum-linkse coalitie, echter met een grotere rol voor de sociaal-democraten. SAIGON Amerikanen in Sai gon beginnen steeds meer te twij felen of de militaire effecten van de uitbreiding van de luchtoorlog in Indo-China opwegen tegen het ver lies van 13 piloten en 10 vliegtuigen (volgens Hanoi bijna 20) in drie weken tijds. Door George Esper van Associated Press Sommige Amerikanen vragen zich zelfs af of de regering Hanoi niet een grote propagandaoverwinning heeft bezorgd ten koste van de Amerikaanse krijgsgevangenen, zowel de oude als de nieuwe, zy achten het niet onmogelijk dat de zware luchtaanvallen van vorige week Hanoi gesterkt heeft in zijn weigering zelfs maar een paar krijgsgevangenen vrij te laten. Noord-Vietnam, dat zich terdege bewust is van de gevoeligheid van het Amerikaanse publiek inzake de krijgsgevangenen toonde de vier gevangen genomen Amerikaanse pi loten op een persconferentie en liet vlak daarna verklaringen van drie andere verse krijgsgevange nen uitzenden. President Nixon, heeft betoogd dat hervatting van de luchtaanvallen op Noord-Viet nam noodzakelijk was geworden, door de verhoging van de Noord- Vietnamese infiltratieactiviteit, de aanvallen op ongewapende Ameri kaanse verkenningsvliegtuigen en raketbeschietingen op Saigon. Niets bespeurd Militaire zegslieden in Saigon hebben tot dusver niets bespeurd van grotere infiltratieactiviteit. Volgens een Amerikaanse mill tal zegsman is de Noordvietnamese van mensen en materieel in deze periode van het Jaar ge lijk, zo niet lager dan in dezelfde periode van het vorig jaar. zyn bewering werd een maand gele den onderschreven door een hoge Amerikaanse diplomaat. Een tweede militaire zegsman zei twee dagen voordat president Nixon zijn verklaring over de bombardemen ten aflegde door middel van electro- nische waarneming, geconstateerd was dat de afgelopen dagen 't ver keer op de Ho Tsji-minhroute 50 procent lager was dan in dezelfde periode het Jaar daarvoor. Als de electroniek geloofd mag worden, kwamen in een etmaal ongeveer 500 verkeersbewegingen op de route voor, tegen ongeveer 1.000 per 24 uur een Jaar daarvoor. Een maand geleden heeft de Amerikaanse minister voor de Luohtmacht, Robert Seamans, in Saigon verklaard dat de van oorlogsmaterie over de Ho Tsji- Minh-route ongeveer gelijk was, aan de vergelijkbare periode van het Jaar daarvoor. Qua tonnage was zelfs een lichte daling te be speuren. Afgaande op de mededelingen van het Amerikaans opperbevel in Saigon blijkt dat in de afgelopen zes maanden 61 zogenaamde "be schermende reactieaanvallen" op Noord-Vietnam zijn ondernomen. Dit zijn vergeldingsaanvallen voor acties van de Noord-Vietname- se luchtverdedigingsinstallaties. In slechts 17 gevallen was spra ke van acties tegen ongewapende verkenningsvliegtuigen of tegen de gewapende escortevliegtuigen, waarbij of op de toestellen werd ge schoten, of de Noordvietnamese ra dar op hen werd ingesteld. Deze actie wordt door de Amerikaanse piloten beschouwd als een voorbe reiding op beschieting. Hoewel de Amerikaanse president gezegd heeft dat de luchtaanvallen op Noord-Vietnam "zeer, zeer ef fectief" waren, zijn er aanwijzin gen dat de precisiebombardemen ten door het slechte zicht niet zo nauwkeurig geweest zijn. Volgens zegslieden is het weer boven Noord- Vietnam nog steeds slecht, waar door de taak van de verkennings vliegtuigen, het resultaat van de bombardementen vast te stellen, bemoeilijkt wordt. Enige piloten van de marine-luchtvaartdienst die aan de aanvalsacties hebben deelgenomen, hebben verklaard niet te geloven dat het Noord-Viet- namees luchtverdedigingsnet gro te schade heeft geleden. Een andere tegenslag voor de luchtmacht was dat ondanks uit gebreide luchtsteun aan de Laoti- aanse en Thaise troepen de Vlakte der Kruiken in Laos volledig onder de voet werd gelopen door de Pa- thet Lao en Noordvietnamezen, en dat bovendien nog eens een aantal Phantom Jachtbommenwerpers verloren gingen, met als resultaat vier bemanningsleden de gevan gengenomen en twee werden ver inmiddels meldt onze correspon- mist. dent uit Washington, mr. H. L. Lef- felaar, dat het Pentagon eveneens bekend dat de resultaten van afge lopen vijfdaagse massabombarde menten op Noord-Vietnam min der resultaten hebben opgeleverd, dan werd verwacht. De Pentagon- zegsman zei dat slechts 35 tot 40, van een groter aantal geselecteer de doelwitten in Noord-Vietnam was bestookt, voornamelijk door slech te weersomstandigheden en hij achtte verdere luchtacties niet uit gesloten.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 8