'Wij zijn een commercieel want onze muziek is ons orkest, brood' Vissers naar zee Wim van den Burg, orkestleider van The Jerry Jox: Minstens 1500 gulden schade in Benthuizen PAGINA 4 STREEK DINSDAG 4 JANUARI 1972 E HILLEGOM Door hun nieuwe platenmaatschappij Ariola wordt "The Jerry Jox" aangekondigd als een blaasorkest. De term blaasorkest is echter een term, die de Amsterdams/Hille- gomse formatie alles behalve goed typeert. De Jerry Jox doet namelijk veel meer dan aleen maar blazen. Dat blazen komt er natuurlijk wel bij en zeker in deze tijd, want het carnaval staat voor de deur en dan is er extra veel werk aan de toch al drukke winkel. Gesteund door hun nieuwe plaat "Jeanet" met op de keerzijde „Als ik toeter" gaat Dans-, Show- en Amusements orkest 'The Jerry Jox Six" (zoals de volledige naam luidt) de carnavalstijd tegemoet. "Dat is de drukste tijd van het he le jaar", beaamt orkestleider Wim van der Burg. "al hebben we over werk beslist niet te klagen. Gemid deld treden we zo'n vier keer per week op. waarbij de piek uiteraard in het weekeinde ligt. Vrijdag, zater dag en zondag ben ik vrijwel nooit thuis. Het is hard, maar wel fijn wer ken en we komen overal. De ene dag zitten we in Den Helder en de vol gende dag weer in Havelte. Om maar Door Jan van der Nat een van de vele legerplaatsen op te noemen, waar we regelmatig op treden". "The Jerry Jox" bestaat uit zes mu sici: zangeres Nathalie, Wim Ber- revoets (trompet). Pierre Huijben (slagwerk), Lou Poppe, sinds 1 Ja nuari vervanger van Jimmy Once, (orgel/piano), Wim Vermie (saxo foon/klarinet) en orkestleider Wim van den Burg (gitaar). Top 40 Van den Burg steekt het niet on der stoelen of banken, dat het orkest puur commercieel is. De Hillegom- se musicus: "Wij zijn allemaal be roeps en de muziek is dus ons eten. Omdat wij voor allerlei gezelschap pen optreden, moeten wij een zeer gevarieerd programma brengen. Behalve instrumentale shows, ma ken wij bijvoorbeeld voor militairen een top-40 programma. Dat moet ac tueel zijn, zodat we moeten blijven studeren en oefenen. Elke week be kijken we de hitparade en pikken er 'n paar nummers uit. Op dit moment spelen we veel carnavalsnummers en daarnaast bijvoorbeeld "How do you do" van Mouth and McNeil. "Pappie loop toch niet zo snel". "Out of sight, out of mind" van Shocking Blue en "Soley Soley" van Middle of the road. Het is voor de mensen leuk. als ze bepaalde nummers willen horen, en wij ze kunnen spelen. Op perso- neelsavonden heb Je te doen met een publiek tussen de 16 en 65 en moet Je ledereen het naar zijn zin maken. Als we dan de hele avond top—40 nummers zouden brengen, vervelen de ouderen zich en daarom gooien we er bijvoorbeeld "Als ik Jou kus" en "Ik heb niks gezien, ik keek ergens anders naar" tussen door. Dan komt er een fijne sfeer en de ouderen dan sen en hossen dan ook mee op de moderne liedjes". Na het noemen van dergelijke top pers komt het gesprek achter de (volle) schrijftafel van Wim van den Burg, waar de brieven aan ko lonel "zus" en personeelsvereniging "zo" even aan de kant zijn gescho ven. in de richting van het carnaval. Zegt Van den Burg: "Dat is voor ons de drukste tijd. Veel feesten en bovendien zitten we drie dagen in Venray. Dat doen we al zo'n Jaar of zes en dan treden we op in de re sidentie van Prins Carnaval. Daar voor hebben we in Weert en Beek ge speeld. Erg leuk en makkelijk spe len. Met eenvoudige muziek is er na een korte tijd al een geweldige sfeer. Dat in tegenstelling tot de rest van het Jaar. dan kweek Je in de rest van het land veel gemakkelijker sfeer. In Limburg is het publiek erg moei lijk, en ze zijn niet van hun stoel te branden, alleen in februari ko men ze los". Arabië "The Jerry Jox" bestaat al ruim twintig jaar. De formatie, zoals liii tot het eind van vorig Jaar draaide is een jaar of vier bij elkaar. Al leen zangeres Nathalie zit drie Jaar bij de groep, terwijl leider Wim van den Burg al ruim zeventien jaar deel uit maakt van de formatie. Er zijn in die zeventien jaar heel wat vreemde, maar ook leuke dingen gebeurd. Twee van die gevallen zal Wim van den Burg nooit vergeten. Van den Burg: "Een prachtig voor val is de voorgeschiedenis van onze tweede reis naar Saoedi Arabië <op uitnodiging van de Amerikaanse oliemaatschappij Aralco). Vlak er voor hadden we nog een schnabbel in Bremen en daarvandaan zouden we per vliegtuig naar Arabië gaan We zouden in een hotel in Bremen overnachten, maar toen we na het optreden in het hotel kwamen, ble ken alle kamers vol. Een artiest, waarmee wij die avond hadden ge speeld, heeft ons toen mee naar huis genomen. Op het vliegveld kregen we moeilijkheden met de bagage. Er moest zelfs een deel in Duitsland achterblijven. In Arabië hebben we 'n erg fijne tijd gehad. Optreden voor miljonairs van de Aralco en we heb ben veel van het land gezien". Aan één van de vele shows voor militairen heeft Wim van den Burg ook een leuke herinnering. Van den Burg: "Dat was in een plaatsje even ten zuiden van Parijs, waar een afdeling van de Luchtmacht lag. We waren er veel te vroeg en gingen het dorpje in. We kwamen in een café terecht en ze gingen alle maal aan de Franse cognac. Ik dacht: "laat ik mijn kop erbij hou den" en nam rode wijn. 's Avonds was ik het meest aangeschoten van de hele groep en zette bij onze muzi- cale wereldreis (waarbij we hoeden in de landskieuren opzetten) elke keer het verkeerde hoedje op, zon der dat ik er erg in had". Op dit moment heeft de Jerry Jox een showprogramma met "The Hearts of Soul", een paar "Beat- girls" en een disc-Jockey. Daar tus sendoor is het oefenen geblazen in 'Theater De Brakke Grond" in Am sterdam, om het carnavalsrepertoire erin te krijgen. Zegt Wim van den Burg: "Ik hoop één ding. dat we vol gend jaar veel werk hebben, al heb ben we nu echt niet te klagen en dat ons plaatje goed gaat lopen". Hoger beroep baatte chauffeur (41) niet BODEGRAVEN/ALPHEN AAN DEN RIJN De 41-jarige chauffeur uit Bodegraven zou een verkeersfout hebben gemaakt, toen hij in Alphen aan den Rijn bij een koffiehuis met de door hem bestuurde auto linksaf wilde slaan. Dat feit leverde hem bij de kan tonrechter een boete van f 50 op, doch van veel groter betekenis was hetgeen nog zou volgen vanwege ae eisen inzake schadevergoedingen Want er was een forse aanrijding gevolgd met een auto, waarvan de bestuurder net bezig was met in halen. Voor de veroordeling kwam de chauffeur in hoger beroep bij de Haagse rechtbank. De officier van justitie constateerde dat inhalen al tijd een hachelijke zaak is voor au tobestuurders. Hij vond de schuld van verdachte wel bewezen en eiste bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. De rechtbank deed uitspraak en I bevestigde het vonnis inderdaad. Politie had het erg druk BOSKOOP De Boskoopse po litie heeft een druk jaar achter de rug. Er werden 66 misdrijven gecon stateerd, die als volgt zijn te verde len: 6 zedendelicten, 4 mishande lingen waarvan bij de politie aan gifte werd gedaan, 23 eenvoudige diefstallen, waaronder veel boomdief stallen. 16 gekwalificeerde diefstal len. 4 vernielingen van ernstige aard. 4 aanrijdingen waarna betrokkenen doorreden, 4 gevallen van autorijden onder invloed, waarbij rijbewijzen werden ingevorderd. 3 gevallen van ongeoorloofd wapenbezit en vier an dere misdrijven. De rijkspolitie constateerde of werd te hulp geroepen bij 134 verkeerson gevallen, 39 keer was daarbij sprake van ernstige schade, in 43 gevallen bleef de schade beperkt. Het verkeer eiste in 1971 in Boskoop één dode, negen mensen werden zwaar gewond en achttien licht. Bij snelheidscontroles zijn 226 au tomobilisten en 13 bromfietsers be keurd. Bij de stoplichten bij Den Ham en bij het zwembad aan de Zij de is 259 keer proces-verbaal opge maakt wegens het negeren van rood licht. Verreweg de meeste gevallen deden zich voor bij Den Ham. KATWIJK AAN ZEE/IJMUIDEN Hoewel in de week tus sen kerst en oud en nieuw de meeste vissers aan de wal zijn gebleven er gingen wel kustvissers naar zee om deze laatste dagen van 1971 thuis te vertoeven is er op de kades en dammen langs het Prins Hendrikkanaal in Katwijk aan Zee en j op de in IJmuiden liggende schepen keihard gewerkt om deze 1 weer gereed te maken voor de visserij. Er zijn namelijk sche pen bij, die in het nieuwe jaar tot de teelt 1972/1973 begint niet meer op haring gaan vissen en op de Noordzee gaan proberen I of dit reeds hebben gedaan om rondvis te bemachtigen. Voor die visserij moeten ze eveneens klaar worden gemaakt. Andere treilers en kotters staan op de helling voor een onderhouds- i beurt en op enige langs de kade liggende schepen zijn monteurs van machinefabrieken bezig met het nazien en eventueel revi seren van de motoren. Op de Prins Hendrikkade en op de dammen rond de rederspakhuizen is men druk bezig de laatste aange voerde haring van 1971 te verwerken. De vaten worden bijgevuld en daar na opnieuw gekuipt, want deze ha ring is voor het merendeel voor de export bestemd. Die laatste haring daaronder is ook nog wat in Ier se havens gekochte is door vracht auto's met aanhangers en binnen vaartschepen naar Katwijk gebracht. Door Cees Cornbee Foto's Van Duijn Bedrijvigheid BENTHUIZEN De openbar» commissievergaderingen in Benthui zen stonden gisteren voor een deel in het teken van de gebeurtenissen in het dorp rond oud en nieuw. PvdA-raadslid Seijbel stak de loftrompet over de inzet van het personeel van gemeentewerken en de brandweer (terloops merkte Van Noordt - CHU - op eveneens even „Ingezet" te zijn geweest bij de af voer van autobanden). Wethouder Rensink meldde dat B. en W. de waardering voor de in zet reeds aan het personeel van ge meentewerken tot uitdrukking heeft gebracht. Burgemeester Keyzer maakte bekend dat het college het voornemen heeft om aan de raad een krediet te vragen waaruit alle kosten rond deze zaak dienen te worden bekostigd. Met uitzondering van verzekeringsschade zal er naar raming 1500 k 2000 gulden nodig sijn. PvdA-raadslid Seijbel achtte het Inzetten van de Rijkspolitie te laat. ..Ik had de Indruk dat zij meer als geüniformeerde parkwachters op traden. In de toekomst zal harder moeten worden opgetreden. Dat er iets zou gebeuren was bekend." De burgemeester wees erop dat er ln de jaad vermoedens bestonden dat er iets zou worden ondernomen tegen die bestuurders die men het „uit de pas lopen" meende te moeten verwijten. „In een enkel geval is er niet op gerekend dat dit op een der gelijke manier zou gebeuren. De Rijkspolitie is op oudejaarsnacht om 10 uur versterkt in dienst gekomen, eerder was niet mogelijk. Het aantal was voldoende. De meest ernstige aantasting van verkregen vrijheden moet worden geconstateerd en wel licht kan er beter het zwijgen toe worden gedaan. Indien op een vroe ger tijdstip zou zijn ingegrepen, zou den er nog grotere excessen hebben plaatsgevonden. De politie had dan ook uitdrukkelijk opdracht niet in te grijpen, omdat de hoofdfiguren door gaans toch op de achtergrond biy- B. en W stelden de raad voor ook de toegebrachte schade aan eigen dommen van derden van gemeente wege te vergoeden. „Teneinde de bestuurder te vrij waren van het feit dat hij op oude jaarsavond de rekening gepresen teerd zou krijgen voor de meningen die hij uitspreekt, waardoor men ge neigd zou zijn maar liever te zwij gen". In de eigenlijke commissievergade ring werd o.a. gesproken over het uitbreidingsplan van het dorpshuis „De Tas" en over de kleedaccommo datie van de voetbalvereniging BSC Voorts zijn in deze vakantieweek de netten nauwkeurig nagekeken, evenals het andere gerei, dat men no dig heeft om de visserij te kunnen uitoefenen. Bij treilers en kotters. Een druk werkje op de Katwijkse Prins Hendrikkade was ook het los sen van binnenvaarders met zout. dat direct in tonnen werd gestort, waar na deze door kuipers met grote vaar digheid weer werden gesloten. Die va ten gaan ook naar IJmuiden. want dat zout heeft men nodig om de ha ring na het kaken te zouten Een en ander bracht nogal wat bedrijvigheid De kantoren van de reders en schippers-eigenaren werden deze week bestormd door vissers, die even een babbeltje kwamen maken en kwa men horen, wat zo ongeveer de eind- besomming van hun schip in 1971 is geweest. Velen spoedden zich naar het Zeehospitium om zich daar aan de jaarlijkse verplichte keurin? door dr. Vos te laten onderwerpen. Dat ls een voorschrift, waarvan niet wordt afgeweken en dat geldt als voorwaarde voor de aanmonstering. Enige treilers. die eerder binnen waren en waarvan de bemanning de week voor kerst heeft vrij gehad zijn al weer naar zee vertrokken. Zij vie ren oud en nieuw niet thuis. Tot hun spijt kunnen we wel zeggen, want iedere zeevarende is graag in de fa miliekring tijdens de Jaarwisseling. Niet best Wanneer men zo eens een praatje maakt met de haringvissers, die de laatste tijd de Ierse Zee als opera tieterrein hebben gehad, kan men horen, dat het daar niet veel zaaks was. Er heerste niet alleen vaak storm met als gevolg, dat het „ste- daarna ge- 3 tot kantjes ar met zout ken" geblazen was, maar er werd. als er wel kon worden gevist, bar weinig gevangen. Binnen en buiten de territoriale wateren. Dit in tegenstelling met voorgaan de jaren toen de Ierse vissers met hun kleine scheepjes netten vol ..goud van de zee" ophaalden vlak onder de kust Daarmee waren ze erg gelukkig, want de Hollandse inko pers betaalden graag een lief centje voor deze haring, die deeltelijk lieten kaken verwerken of ze zo n erop in vaten lieten verse haring aanvoerden. Het ver voer geschiedde dan van Ierland naar IJmuiden. Vlaardingen of Scheveningen met eigen treilers of met kustvaarders. Die kleine Ierse vissertjes hebben bepaald niet zulke beste maanden achter de rug met de kustvisserij op haring. Belangrijk minder dan voor gaande jaren. Ze hebben de aller grootste moeite het hoofd boven wa ter te houden. In havens als Cork en Dunmore liggen op de kades vele tienduizenden haringtonnen, gedeel telijk gevuld met zout van Nederland se rederijen. Ook de Katwijkse re ders zijn daar vaak te vinden. Ieder een in de Ierse visserij kent bijvoor beeld Dirk van der Plas van P.P. en ook de Ouwehands en de Parlevlie- ten zyn beslist geen onbekenden. Ze hebben er de laatste weken nagenoeg niets kunnen kopen, doch blikken niet somber in de toekomst. „Wat niet is, kan komen en dan zijn we er als de kippen bij. Er is niets wissel valliger dan de visserij", constateren lankmoedig. Zout wordt gelost uit een binnenvaarder en direct gestort in tonnen. Die moeten naar de treilers in IJmuiden om na nieuwjaar door deze schepen te worden meegenomen. naai of toch weer in de Ierse Zee. Het jaar 1972 ligt als een gesloten boek voor hen. Of het goed zal gaan of slecht weten ze niet. Gelukkig maar. Ze gaan het harde bestaan van netten uitwerpen en netten bin nenhalen weer tegemoet. Zolang ze op zee zijn gaan dat dag en nacht door. Met een enkel uurtje rust door met kleren enal in de kooi te val len- Het blijft voor al die vissers „op hoop van zegen". Het enige contact met de familieleden aan de wal is als ze niet te ver weg zitten het dage lijkse roepje naar huis en anders een gesprek via Scheveningen Radio. Ook het hospitaalkerkschip „De Hoop" vaart weer met de vissers mee. Gelukkig De bemanning van deze „wegenwacht op zee" doet veel en goed werk. Allerlei reparaties aan ra dio-. opsporings- en radarinstallaties. het opgang brengen van defecte motoren, het voorzien van water en wat al niet meer .Belangrijkste pij lers zijn de geestelijke en medische bijstand die door „De Hoop" worden verleend en de wekelijkse dagsluitin gen en kerkdiensten aan boord van het hospitaalkerkschip. Voor 1972 wenst iedereen aan de wal onze vissers een behouden vaart en een goede vangst toe! De laatste kantjes haring uit Ierland afkomstig en in 1971 ge kocht worden gelost uit een bin nenvaartschip aan de Prins Hen drikkade in Katwijk aan Zee. Naar zee Het „feest van de vrijheid" voor de bemanningsleden van de treilers en de grotere kotters zit er nagenoeg weer op. Ze vertrekken weer naar j zee om hun geluk te gaan beproeven in de haring-, tongen- of rondvis- visserij op de Noordzee, in Het Ka-

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4