LEIDSCH DAGBLAD Egypte overweegt maatregel op levering Phantoms Gouden tientjes waren van blik vandaag WILD-WEST IN CENTRUM LEIDEN Gewapende overval op bejaarde broers in boerderij WEINIG WIND LEIDSCH DAGBLAD D A C - T Y L O Buit: f40.000 OVERVAL OP AMRO-BANK Studentendekanen in Utrecht pleiten voor invoering studieloon PTT TijV mart van jaar in Belgie éw teums. Opgericht 1. maart I860 DINSDAG 4 JANUARI 1972 No. 33597 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 33,35 per kwartaal (postabonnementen 135,75), f 7,90 per maand (Ml vooruitbetaling), giro 57055, losse Witte Singel 1, Leiden - TeL: 35041. Redactie: 31507 Nabezorging tot 30 uur. tel 30500 (zat. 18 uur). LEIDEN Pas na enkele waarschuwingsschoten uit een politiepistool is gisteravond een eind gekomen aan een woeste achtervolglngsrit door de Leidse binnenstad. Twee mannen wer den uiteindelijk gearresteerd, beiden woonwagenbewoners. De oudste (22 Jaar) bleek vorige maand te zijn ontsnapt uit de bijzondere gevangenis voor Jon ge mannen te Zutphen. De ander, een 15-jarige sloper uit Alphen aan den Rijn, werd na verhoor teruggebracht naar het woonwagenkamp aldaar. De wild-west taferelen begon nen, toen de agenten van een politiewagen om ongeveer tien uur gisteravond op een onver licht terrein tussen Vondellaan en P. C. Hooft laan een grote auto in het schemerduister be merkten. Toen zij polshoogte wilden nemen, ontstak de be stuurder van die wagen plotse ling de lichten, waarna hij vol gas wegstoof. Met sirene en zwaailicht aan zette de surveillancewagen de achtervolging in. Beide wagens reden met grote snelheid in de richting van de binnenstad. Op de Morsweg zagen de agenten dat de grote Amerikaanse auto even stopte om twee vrouwen te laten uitstappen. Daarna ging de rit weer verder. Eerst op de hoek van Oude Singel en Korte Mare kwam er een eind aan. De wagen van de vluchtelingen raakte in een slip. en draaide een halve slag. Beide jongemannen sprongen eruit en namen de wijk in de richting i de agenten zette hen achterna, waarna hij enkele malen een waarschuwingsschot loste. Pas toen hij dreigde raak te zullen schieten, bleef het tweetal staan. Zij konden wor den ingerekend door agenten van een andere politiewagen, die Inmiddels naar de buurt was gedirigeerd. Behalve dat de 22-Jarige ont snapte gevangene niet in het bezit was van een rijbewijs, kwam bij onderzoek ook vast te staan dat de wagen die hij be stuurde niet was verzekerd. OSS (ANP) Twee gemaskerde mannen hebben de afgelopen nacht een gewapende overval ge pleegd op twee bejaarde broers in hun boerderij in Megen bij Oss. De overvallers maakten slechts een biljet van 25 gulden buit, dat een der broers afgaf onder bedreiging van het wapen van een van hen. De overvallers bonden hierop de be jaarde broers aan handen en voe ten en doorzochten het woonge deelte van de boerderij zonder ver der geld te vinden. Van de over vallers ontbreekt tot nu toe elk spoor. De Bilt verwacht van vanavond tot morgenavond: Overwegend droog weer met veel be wolking. Weinig wind en hier en daar mist. Temperaturen van min een tot plus drie graden. (Opgemaakt om 12.40 uur.) 5 JANUARI Zon op: 08.48 uur, onder 16.43 uur. Maan op: 22.30 uur, onder 10.50 uur. Hoogwater te Katwijk 6.11 en 18.27 uur, laagwater 2.02 en 14.11 uur. CAIRO (AP, GPD) Egypte heeft vanochtend voor de eerste maal duidelijk negatief gereageerd op de hervat ting van de leveranties van Amerikaanse Phantom-jagers aan Israël Het gezaghebbende blad Al Achram meldt dat de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken Riad, de hervatting en de invloed daarop op de vredesbesprekingen op het ogenblik ana lyseert om passende maatregelen te nemen. Volgens Al Ach ram, de niet-officiële spreekbuis van de Egyptische regering, bevestigt het Amerikaanse besluit de Israëlische bezetting van Arabische gebieden en moedigt het Tel Aviv aan VN-resoluties te blijven negeren. Inmiddels is een speciale bood schapper van president Sadat naar Libië vertrokken voor besprekingen met president Gaddafi. In topkrin gen in Cairo acht men het niet on mogelijk dat Libië als reactie op het besluit de Phantoms opnieuw te le veren, de Amerikaanse oliemaat schappijen in Libië zal nationalise ren, zoals dat al eerder gebeurd is met de British Petroleum. Het artikel in Al Achram maakt een eind aan de verbazing in Is raëlische persmedia over de kalme re actie van de Arabieren op het besluit van Nixon. In Israël schreef men die toe aan inlichtingen over moge lijke Israëlische concessies die Tel Aviv de Verenigde Staten had be loofd in ruil voor de hervatting. Washington zou premier Melr daar tevoren over hebben ingelicht. De Israëlische minister van Voorlich ting Galili zei gisteren echter dat er geen sprake was van dergelijke Deze dappere strijder van de marine ligt op wacht voor het be kende Leidse café ,J)e Gouden Leeuw" aan het Noordeinde. Om streeks het middernachtelijk uur heeft hij zijn bedje op de stoep voor het café gespreid en is, on danks de onbehagelijke tempera turen, rustig een uurtje gaan slapen. Helemaal vrijwillig ging dit echter niet. De rondborstige zeeman wilde eerst op het biljard van het bovengenoemde café gaan slapen. Dit werd terecht door de eigenaar van het etablis sement geweigerd, waar hij wel iswaar café- doch geen hotelhou der is. Vandaar deze, vrij onge bruikelijke slaapplaats die de matroos zich heeft toegeëigend. (Foto Holvast) Ter kennismaking: het 4 weken veer de halve prijs Ik word abonnee per 18 januari 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Lelden. ARNHEM Honderden men sen, die zich de laatste maanden een gouden tientje waarde ongeveer 35 gulden aanschaf ten voor het "koopje" van 25 gul den, zijn bij de neus genomen. Het "gouden tientje", dat vooral in de dorpjes op de Veluwe aan de man wordt gebracht, blijkt vrijwel waardeloos te zijn: een stukje blik met een goudkleurtje. De "tientjes" dragen de beeldenaar van koningin Wilhelmina met han gend haar en het jaartal 1897. On der de beeldenaar staat met minie me lettertjes het woord: kopie. Deze lettertjes zi<" zo klein, dat ze met het blote oog nauwelijks te lezen zijn. De fabrikant van deze waardeloze „tientjes" is nog niet gevonden. De politie zal de fabrikant overigens niets in de weg leggen omdat hij geen valsemunter in de zin van de wet is. Het gouden tientje is name lijk geen wettig betaalmiddel meer. Namaak is dus niet strafbaar. De politie kan alleen Ingrijpen als iemand het (nagemaakte) tientje gebruikt om er mee te betalen. Dat is in Apeldoorn gebeurd waar een veekoopman uit Ede een koe kocht en met een paar „nep-tientjes" be taalde. Hij kreeg een prooes-verbaal wegens oplichting. ADVERTENTIE In kantoorwerk is DACTYLO STERK DACTYLO Alphen aan den Rijn Algemeen secretariaat Postbus 957, Haarlem Telefoon 023—32 36 64 concessies. De Egyptische reactie van vanochtend zou mogelijk een ge volg daarvan zijn. 16 PAGINA'S Sjeik Moedjiboer Rachman, de president van Bangladesj, zou vol gens sommige berichten in de Westpakistaanse hoofdstad Dacca reeds zijn vrijgelaten. De hoofd stad van Bangladesj vierde giste ren al uitbundig feest, terwijl het er steeds meer naar uitziet, dat een dialoog tussen West-Pakistan en India op gang komt PAGINA 8 Leidens burgemeester pleitte voor een sterk gewest LEIDSE PAGINA De Oostenrijkse liedjeszanger Udo Jürgens vindt, dat er in ons land voor hem niet veel te verdienen is PAGINA 5 Spionne Erika vertelt hoe ze in een vluchtelingenkamp een man uitkoos PAGINA 7 The Jerry Jox: een commercieel orkest STREEKPAGINA AMSTERDAM (ANP) Twee ca. twintigjarige mannen van wie er een gewapend was hebben vanochtend een overval gepleegd op een bijkan toor van de Amro-bank op de Ko ninginneweg in Amsterdam. Enige uren na de overval bleek dat de buit f 40.000 bedroeg. De twee jonge mannen, van wie er één het personeel met een pistool bedreigde, verdwenen met twee tas sen vol geld. De politie die twee minuten na de overval aanwezig was, heeft het tweetal dat lopend verdween niet kunnen achterhalen. Zij waren ge kleed in resp. een groen legerjack en een blauw epijkerjack. Eén van hen sprong over de balie en vulde zijn tassen met het geld dat hij uit de kas griste. Het tweetal kwam binnen toen er geen klanten waren. UTRECHT Volgens de vijf studen tendekanen van de Utrechtse Rijks universiteit komt het steeds meer voor. dat studenten en hun ouders maar doen alsof zij onderling ruzie hebben. In zo'n geval worden die ouders beschouwd als weigerachtig om mee te betalen aan het onder houd van hun kinderen: dan kan de student geld krijgen van de af deling rijksstudietoelage van het ministerie van onderwijs. De studentendekanen hebben in een nota aan minister De Brauw uit eengezet dat hele stelsel van de toelagen een voortdurende bron van ergernis, conflicten en problemen ia. De nota heeft de instemming van de curatoren van de universiteit. De dekanen merken op dat zij ihans „in toenemende mate" op hun spreekuren te maken krijgen met studenten die melden dat hun ou ders bereid zijn mee te werken aan zo'n denkbeeldig conflict. ZIJ zeggen dat zij in sommige schrijnende gevallen „erg veel zin krijgen aan de valse voorstelling van zaken ver der mee te werken". Zij vinden dat er maar een oplos sing is: invoering van een studie- loon en afschaffing van de kinder bijslag- en kinderaftxekregelingen voor studenten. Heel langzaam gaat er Iets ver anderen bij de PTT. Al jaren horen we de klaagzangen over de te geringe omzetten bij de len van het bedrijf, over wacht lijsten en dienstverlening, die verminde: d gaat worden. Dan volgen in de loop van het jaar tariefsverhogingen. Nu wordt een produktiviteitsverbetering van zes procent voorspeld door de directeur-generaal en een winst van 500 miljoen gulden lijkt zelfs haalbaar voor 1972. En eindelijk doet de directeur- generaal ook de geruststellende mededeling, dat er heel mis schien kan worden gedacht aan tariefsverlagingen. Ook wordt ln het vooruitzicht gesteld dat het bij de PTT, door een omzet ting van het bedrijf, tot een doelmatiger beleid kan komen. Een schrale troost nu de post- tarieven op vele fronten juist zo drastisch zijn verhoogd. Betekenen de woorden van direc teur-generaal Reinoud, dat als die statusverandering van de PTT eerder was gekomen, men de verhoging van posttarieven had kunnen voorkomen? President Nixon gaat de race voor het Amerikaanse president schap in met naast zich Spiro Agnew, de weinig subtiele teamgenoot, die nu ook al vice- president is. Daarmee komt een eind aan de speculaties, die in hielden dat de president Agnew zou laten vallen. Het lijkt er wel op dat die specu laties verband hielden met de wens in progressieve Republi keinse kring, die Agnew liever vandaag zien verdwijnen dan morgen. Zijn onbehouwen aan vallen op kranten en televisie commentatoren hebben Agnew in progressieve kring een slech te naam bezorgd. Maar de vice- president heeft voor president Nixon duidelijk zijn nut gehad. Hij heeft als een trekpaard ge fungeerd in meer conservatieve kringen, die d: nodige onvrede hadden met nationale en inter nationale ontwikkelingen- Spiro Agnew, eens de progressieve gouverneur van de staat Mary land, heeft een onbehouwen ge luid laten horen, dat miljoenen conservatieve Amerikanen als juist hebben ervaren. Zoiets verplicht. Dat heeft president Nixon nu duidelijk erkend. (Van onze correspondent) BRUSSEL De dief van Vermeers schilderij De Liefdesbrief', Mario Roymans, oftewel 'Tijl van Limburg' is op oudejaarsdag door luisteraars naar het Nederlandstalig actualitei tenprogramma'Actueel'van de BRT, uitgeroepen tot man van het Jaar 1971. Actueel kreeg in een tijdsbestek van vyf uur enkele honderden tele foontjes binnen die Roymans in meerderheid aanwezen: vanwege zijn onbaatzuchtigheid, omdat hy een daad had gesteld. Tweede op de UJst werd de burgemeester van Strom- beek, die weigerde in zyn Neder landstalige gemeente eden in het Frans te laten afleggen. De verkiezing van Roymans is geenszins verbazingwekkend: al di rect na de diefstal en vooral na zyn arrestatie werd hy door vele Belgen meer als held dan als een misdadiger beschouwd. Ook na de rechtzaak te gen hem is die visie kenneiyk over eind gebleven. Op 12 Januari moet de rechtbank uitspraak doen. Vandaag honderd jaar gele den, stond in de krant: Zevenbergen 1 Jan. Door de timmermans- en met selaarsbazen alhier is, met het oog op de klimmende prijzen van alle behoeften be sloten het arbeidsloon hunne knechts te verhoogen, en te stellen op 12 cents per uur. (Adv.) Een gehuwd be hangersknecht zijn vak ge heel magtig zijnde, kan te gen goed loon vast werk be komen bij Wit Paerels en Zn., mr. behangers te Delft.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1