DE MILJOENENHANDEL VAN HOLSHUIJSEN EN STOELTIE "Hans van Eeden (19) lost 5 belofte eindelijk in... Voor de kantonrechter Fazanten jager ver oordeeld ALLEEN LAGERE SCHOOL, MAAR SCHATRUK BELOFTE VAN FC DEN HAAG Nixon wilde hardere houding tegen India Mintoff dreigt hulp buitenland in te roepen INSDAG 4 JANUARI 1972 PAGINA 11 WASHINGTON (UPI) Henry Kissinger „president Nixons voor naamste adviseur voor de buiten landse politiek, heeft tijdens de crisis tussen India en Pakistan geklaagd dat hij „elk half uur werd uitgeveterd" door Nixon omdat Amerika geen hardere hou ding tegen India innam, zo schrijft de Washingtonse kolom schrijver Jack Anderson. „In tegenstelling tot Kissingers verklaring voor de pers, blijkt uit de notulen (van de politieke dis cussies in de regering) dat pre sident Nixon niet slechts een pro- Pakistan politiek gelastte, maar woedend werd op zijn onderge schikten omdat zij geen krachti ger houding tegen India innamen", schrijft Anderson. Op de vergadering van 3 december had Kissinger zijn klacht geuit. Anderson schrijft aan de hand van de geheime potuien van be sprekingen tussen Kissinger, de in lichtingendienst (CIA) en func tionarissen van het ministerie van Buitenlandse Zaken: „Wij kunnen nu aan de hand van geheime no tulen van het Witte Huis stellen dat de presidentiële denkmachine Henry Kissinger tegen verslagge vers loog toen hij zei dat de re- gering-Nixon niet tegen India Drie dagen later had Kissinger la ten weten dat „de Indiase am bassadeur op niet te hoog niveau moest worden behandeld". De ge heime notulen zijn uittreksels uit een dagelijks overzicht van een speciale actiegroep in de Nationale Veiligheidsraad, schrijft Anderson. Dp een vraag of er een onderzoek is gelast naar het uitlekken van de papieren, zei plaatsvervangend perssecretaris Gerald L. Warren van het Witte Huis: „daarop ga ik niet in". LEIDEN Voor de Leidse kan tonrechter stond gisteren terecht een 33-jarige wasmeester uit Leiden, die niet over een rijbewijs beschik te. Desondanks kocht hij een twee de hands auto en ging hiermede toe ren. Bij zijn aanhouding in Oegst- geest liep hij „tegen de lamp". „Ik had hem pas gekocht en reed er nog niet zo lang mee", zo probeer de de wasmeester het rechtscollege zachter te stemmen. „Geen rijbewijs hebben en toch 'n auto aanschaffen. Zodoende bindt men als het ware de kat op het spek", merkte de officier in zijn requisitoir op. Omdat verdachte, zo verklaarde hij althans, de auto inmiddels ver kocht had teneinde niet meer in de verleiding te komen, liet de officier, het ditmaal nog bij een els van f 100 zonder meer. Het vonnis luidde conform. Een 22-Jarige bloemist Uit Noord- wijk was zelf verhinderd en werd (bij officiële machtiging) vertegen woordigd door zijn vader. De vader kon niet anders dan toegeven, dat zijn zoon met een door hem bestuur de auto op het Westeinde in DEN HAAG /NOORD WIJKER- HOUT Een 35-jarige tuinder uit Noordwijkerhout heeft reeds zeven veroordelingen, meest terzake van Jachtwet- en vuurwapenwetovertre- dingen op zijn naam staan. Het was dus geen wonder, dat de politie hem in sterke mate verdacht van het feit, da/t hij degene was die in de duinen fazanten compleet aan flarden schoot; iets, waarover in de laatste tijd sterk was geklaagd. Voor het Haagse gerechtshof ont kende de tuinder zich daaraan schul dig te hebben gemaakt maar wel stond vast, dat hij in het bezit was van een flobertgeweer en munitie, toen een jachtopziener hem aanhield in de duinen. De proc. generaal constateerde, dat verdachte door vorige veroorde lingen is gewaarschuwd en eiste daarom twee weken gevangenisstraf. Het gerechtshof heeft verdachte veroordeeld text twee weken gevange nisstraf waarvan een week voor waardelijk met proeftijd van 2 Jaar en verbeurdverklaring van zijn wa pen dat in beslag was genomen. zijn woonplaats met een snel heid van 75 km/u (dus 25 km/u te hard) had gereden. „Op de desbetreffende weg staan nog maar weinig huizen en men is mede hierdoor geneigd aldaar har der te rijden dan is toege staan", voerde de vader als excuus voor de hoge snelheid van zoonlief. Zowel de officier als de kanton rechter wezen dit „excuus" zonder meer van de hand. De vader kon zijn zoon bij thuis komst dan ook mededelen dat hhij, conform de eis, werd veroordeeld tot de betaling van een boete van f80. In verband met het zeer gevaar lijk snijden van het verkeer werd 'n 24-Jarige Rotterdamse chauffeur, veroordeeld tot een geldboete van f200 en voorwaardelijke intrekking, der rijbevoegdheid voor de tijd van zes maanden, met een proeftijd van 2 jaar. Een 20-jarige timmerman eveneens uit Rotterdam, die door sterk af te remmen het verkeer in gevaar bracht, werd veroordeeld tot f100 boete. VALLETTA (Reuter) Premier Dom Minthoff van Malta heeft gis teravond gezegd bereid te zijn de hulp van buitenlandse strijdkrachten in te roepen als dat nodig zou zijn in het nationaal belang. In een verklaring voor het parle ment inzake zijn ulimatum dat de Britse troepen 15 januari moeten zijn vertrokken tenzij Engeland aan zienlijk meer betaalt voor de basis, zei Minhoff„Wij hebben vrienden, wij hebben overal bondgenoten. Als wil moeten, als de noodzaak zich voordoet zullen wij strijdkrachten van andere landen hier brengen. Wij zullen ze krijgen". De premier liet niet blijken om troepen van welk land het zou gaan, maar men neemt aan dat om Libië gaat waarmee hij. nauwere betrek kingen aanknoopt. Libische verbindingstechnici werk ten gisteravond aan de antennes op het dak van de ambtswoning van de premier. Hiermee werd voedsel gege ven aan de geruchten volgens welke er sprake is van de aanleg van een "rode telefoon" tussen Valletta en Tripoli. Volgens sommige inlichtingen zul len Libiërs zorg dragen voor het functioneren van het controlestation voor het luchtverkeer nadat de Brit ten vertrokken zijn. :ell Muller Jij ADO leek het even alsof hij in Nién ruk de gouden berg opstormde. Het zijn zestiende maakte hij te- hidden van de groten het seizoen if, tegen Fortuna/ Sitbardia en Ajax. de sprong naar de top was ie vroeg. Te geforceerd. Ik hoorde 4n die tijd al bij de UEFA-jeugd. De heer De Vroet heeft toen met doktoren contact voor me op- -zenomen. Mijn spieren zijn erg soe- W>el, maar ook erg kwetsbaar". "Het lichtgewicht raakte bij het TEIninste of geringste onklaar. In sep tember '70 noodzaakte de kwaal tot jen operatie aan het rechterdijbeen. Maart daarop lag hij, na een au to-ongeluk opnieuw plat in de el lende. Na de genezing van de zware g hersenschudding en kneuzingen 5#noest hij weer naar het ziekenhuis l^oor een tweede reparatie van.de Onbruikbare spier (en). De vorige ging derhalve vrijwel ge heel buiten hem om. Bezinning be nare episode was toch niet lou ter negatief. Het gedwongen liggen hardde hem mentaal. „Ik hoorde nooit anders dan dat Van Eeden te week is. Ik ben erg tenger gebouwd. Dat is een nadeel. Ik ging me reali seren, dat ik wel harder moest wor- ir%en". Zo ook bezon hij zich, woe s' lend tussen "de lakens, op zijn maatschappelijke toekomst. „Een half jaar geleden ben ik voor me zelf met een assurantiebedrijf be Ja, helemaal zelfstandig. Ik deel met een vriend een kantoor, maar we werken voor onszelf. Dat is jong, ja. Maar ik ben nu een- elfstandig type". Eeden had ook in de flo rerende zaak (metaal-constructiebe drijf) van zijn vader kunnen schie- ten. Maar die branche boeit hem "'minder dan het wereldje van verze- t|keringen en hypotheken. „Ik hoop Yjte bereiken, dat ik binnen tien jaar een solide naam heb opgebouwd. (Dat de omzet dusdanig is, dat ik er van kan leven. Deze carrière gaat voor het voetbal. Daarom ook zal ik wel nooit full-prof worden. Tenzij ik een aanbod krijg, waar ik ineens vreselijk veel wijzer van word. Maar zulke bedragen zijn voor me niet weggelegd." Feyenoord of Ajax (dat hem overi gens sympathieker is) treedt dan ook niet op in zijn fantasietjes voor later. Tot op heden beklonk hij tel- jkenmalen een éénjarig contract meet .ADO. Indien hij van waarde zal iblijken voor FC Den Haag, moet !hem straks meer geld toevloeien. JJWeglopen lijkt onwaarschijnlijk. („Waarom? Na de fusie ben ik wel E| bang geweest, dat ze me zouden af danken. Ik had meer in het zieken- ■huis gelegen dan ik bij ADO was verschenen" J1' Tweestrijd eSHet samentrekken van ADO en Holland Sport had onder meer de eg consequentie, dat Roodnat voor hem AMSTERDAM-OOST De heren Henk Holshuijsen (40) en Fred Stoeltie (42) ontmoet? Je weet niet wat wat je meemaakt. Eenvoudige Jordaanse jongens, maar ze zitten onder een hippe haardos wel goed in het pak. Niet veel meer dan lagere school in het hoofd, maar ze hebben als eigenaars van 's werelds grootste (qua verkoop) juweliersbedrijf wel een vermo gen in de kluis, Holshuijsen en Stoeltie, diamantairs. Aangenaam. Verhuisd vanachter de schijf in een donkere diamantslijperij aan Amsterdams Nieuwe Achtergracht naar de directietafel in een weelderig winkeltjè op de hoek van Wagen- en Amstelstraat. Van het loon van een ge schoolde arbeider naar het salaris van een eigenaar van een naamloze vennootschap. Het karig bestaan in precies elf jaar geruild voor rinkelende rijk dom. Maar ondanks die miraculeuze maatschappelijke metamorfose geen spoor van zeifingenomenheid. Ach ter vijf op eigen kosten gerestau reerde gevels een smaakvol ingericht bedrijf. Rond een gretig knikkende sherryfles verwondering, nauwelijks, verholen pret over het succes. Het verhaal is even simpel als won derbaarlijk. Henk Holshuijsen en Fred Stoeltie, dimantslijpers uit fa milietraditie, wilden zelf wel eens juwelenhandeltje opzetten Die gelegenheid kwam elf jaar terug, toen de Gemeentelijke Universiteit het pand van de groothandel aan de Nieüwe Achtergracht, waar zij door de loep gluurden, opeiste. Heel klein begon het tweetal in een morsig pandje in de Wagenstraat. Door een zuinig beleid konden later ook de aangrezende huisjes van een kleermaker, een kapper een siga- renboer en een kroegbaas wo'rden opgekocht, 't Vervallen geheel werd de richtlijnen van Monumen tenzorg met eigen hand in oude sierlijkheid hersteld. 300.000 Blikvanger voor de buitenlandse toerist op zoek naar het meester schap van de Amsterdamse dia mantslijper. In 1960 klopten er nog r 1500 aan de deur Nu verga pen jaarlijks zo'n 300.000 buitenlan ders zich aan de kostbaarheden Holshuijsen en Stoeltie NV wedij vert in belangstelling met het Rijks- ;um. Maar de Nachtwacht kan je niet kopen, dat verleidelijk flon kerend steentje wel. Vandaar de blakende bankrekening van de he- veren onder die duizelingwek kende sprong hebben nog niets van hun spankracht verloren Idealisme bijvoorbeeld zwiepte het geslepen naar het fortuin. Henk Hols- Door Daan Overhoff huijsen: „Amsterdam dreigde na de oorlog als diamantstad verloren te gaan. Dat kwam, omdat veel joden, die de handel beheersten, niet meer terugkeerden. Veel collega's van ons gaven het min of meer op. Ze wa ren toch wel binnen. Maar de Am sterdamse diamantslijper mag zich nog steed op de borst slaan Daar om gingen wij door". Lotsverbondenheid uitte zich ook in eerzucht. Bab Hendrikse (36), als vice-president een al even geani meerd gesprekpartner: „Het gekke was, dat we allemaal wel eens wa ren gekat of dat we van de baas de zak hadden gekregen. We waren zo rancuneus als de pest. Je wilde je uit de naad werken om jezelf te bewijzen". Joodse lef De handelsgeest completeerde het heilige geloof in succes. Fred Stoel tie: „We zijn geen Joden, maar aan de schijf leerde je hun werkwijze wel kennen. Lef, intelligentie op het juiste moment. Precies doen wat op een bepaalid moment noodzakelijk Wat tot verbluffende vondsten leid de. De diamanthandel met particu lieren, rekenden de heren uit, levert een veel grotere winstmarge op dan de groothandel. Dus gewoon over de toonbank verkopen. ,Niet aan de diamantsohuwe Hollander, maar aan de toerist, de Amerikaan, de Zweed vooral. Maar hoe krijg je die mensen bin nen? Dan moeten taxichauffeurs en reisgidsen je winkeltje weten te vinden. Dus geef Je zo af en toe een feestje voor die mensen „Enor me zuippartijen", grinnikt Stoltle, „met zo'n 70 man in je zaak. Het kost je per feest nieuwe vloerbedek king, maar alle toeristen worden wel keurig voor de deur afgeleverd". De hele dure gasten staat een Rolls Royce ter beschikking. Stoeltie: „Daarmee halen we ze van Schiphol af. Zo'n Amerikaan vindt dat prachtig. Laatst zat er een schroef je los. zodat we zo'n klant met de Pontiac van Henk, vier maanden oud en vijftig mille moesten opha len. Vraagt hij: gaat het slecht met de zaak"? Geen broodtrommel Eenmaal in het Juwelenrijk wordt die twijfel snel genoeg weer wegge nomen. Door weer zo'n doordenker tje uit het brein van de Jonge di recteuren. Zeventig man personeel presenteert zich als één grote fami lie, die de bezoeker moeiteloos op zijn gemak stelt. Henk Holshuysen: „Slijpers hebben wij hun talen la ten leren, door ons betaald. Vakbe kwame gidsen dus. Werkkleding koffie en de boterham wordt ook door ons betaald. Geen broodtrom mel-gedoe. Liever zo min mogelijk die baas-arbeider-verhouding". In die grote huiskamer is het mak kelijk kopen. „Vooral vrouwen smij ten met geld", verbaast Henk Hols huysen zich, „soms gaan ze veel te ver en dan komen ze de volgende dag huilend terug. Geeft niet, gelo terug. En dan de hippies, geweldige klanten. Die sparen hun geld op met slapen in het Vonkelpark. Op eens komen ze hier een diamant kopen en dan rijden ze in een taxi terug naar de Dam". Er wordt goed geboerd, dat is zeker. Een rijkdom, die met de moderne haardracht en kleding, met de bruin gebrande gezichten en het Jo viale optreden gemakkelijk het beeld van playboy oproep. „Wat Is rijkdom", lacht Henk Holshuijsen, „al ons geld is in de zaak geïnves teerd. Je rijdt op een vouwfiets en met een paar meijet in Je zak ben Je blij. En wat is een playboy? We houden wel van een geintje, ja. Opeens een huis of een zaak opkopen. Vroeger zat een oud, dik wijf tegenover de winkel steeds te schelden. Je kon in al haar kieren kijken. Dat deed de handel geen goed. In één klap kochten we haar uit". Zakelijke pret, die het bijna altijd van de problemen wint. Het zijn er eigenlijk maar twee. Stoltie: „Henk en ik zijn beiden gelukkig getrouwd, maar we hebben geen zoon. Bab heeft er een van vier en laat mijn dochtertje van drie hem na de eerste de beste keer over zijn bolle tje strijken. Duimen, dat het goed komt". Rest nog één zorg temidden van de maatschappelijke glorie. „Ik hou van bruine kroegen bekent Fred Stoeltie, „lachen met oude vrienden. Maar die gaan me nu opeens met meneer aanspreken ln plaats van met gabber of klootzak zoals' vroe ger. Daar heb ik de schurft in". Begrijpelijk, als Je geen doelbewuste carrièrejager bent. Als Je niet meer dan een toevallig rijk geworden diamantslijper wilt zijn. DEN HAAG Vragen fladderen om Hans van Eeden (19). V&s zijn gedurfde partij tegen Ajax een uitschieter? Of de penbaring van nog niet eens al het opgeslagen talent? En anwaar die plotselinge flair, die vroeger vaak bij de aftrap n zijn schoenen zonk en niet meer opkroop? FC Den Haags jtblinker van zondag gist, speculeert, maar stuit niet op een luitende oplossing. „Het is zuiver een kwestie van zelfver- rouwen. Op de training dol ik als een gek. Dan ben ik heel uitspannen. In de wedstrijd moet je het geluk hebben, dat het 5ikt. Anders word je onrustig. Tegen Ajax zat het me meteen nee. Ik had de lef Krol uit te dagen. Zo van: ga maar in, dan lak ik je links of rechts, net zoals het me uitkomt". lat is ongehoorde taal van de bro- belofte. „Jongens als Mansveld Depen het al zo lang. Je kan het, (aak het nou eens waar". Tegen 'C Den Bosch kwam hij de bede al fen eind tegemoet. Hij scoorde tveemaal en walste de weg vrij por Berg. „Bij het eerste doelpunt - ik het goede effect. Door de ind was-ie helemaal onhoudbaar". <C Den Bosch betekende zijn twee- e nagenoeg volledige competitie- 'edstrijd in dit seizoen. Tegen Tel bar meldde hij zich als invaller, bij 'olendam liep hij voor het eerst jee van start tot finish. „Dit is nu lijn vierde seizoen bij ADO. Ik ,eb nog steeds niet een vaste plaats (1 het eerste kunnen bemachtigen. (Tat me nu te wachten staat? Laadpleeg daarvoor de trainer, laar het is natuurlijk wel zo, dat voor Hestad een concurrent ben jeworden. Dat was eerst niet zo. Ja, let zou me teleurstellen, als ik er pndag tegen AZ uitlig". Ergernis de concurrentie verzwaarde. Maar hoewel die tweestrijd onmiddellijk tot nader datum moest worden op geschort, vielen Hestad en Berg meer in de smaak. „Uit tegen Aris Bonneweg kwam ik weer eens aan de beurt. Ik werd er door de scheidsrechter om een onnozele re den uitgestuurd. Maar trainer Jezek was zeer tevreden over me. Min of meer als enige zelfs. Toch, zonder iets te zeggen, stond ik de volgende dag opgeschreven voor de training bij de heer Loof. Dat heb ik me geweldig aangetrokken". Het treurende kasplantje (met het kopje omlaag) was vatbaar voor weer een spierblessure. Ditmaal stfhoot de pijn in het andere (lin ker) been. Met injecties en tablet ten werd voorkomen, dat opnieuw de chirurg zijn gang kon gaan. „Daarna heb ik er geen last meer van ondervonden. De laatste maan den gaat het bijzonder goed. De masseur staat er van te kijken, dat ik maar heel blijf". hogelijk kan Hans van Eeden (23- r'52 geboren in Djakarta) eindelijk le verwachtingen van lang geleden lonoreren. In Fortuna Vlaardingen bkte hij al heel jong de bieders op ich af. Als 15-jarige zwichtte hij Aoor ADO, tot doffe ergernis van r 5VV en Feijenoord. „Feijnoord was jen jaar eerder. .Maar ik wou niet. k zat nog op school. En dan, bij feijenoord kom je pas aan de bak, jls je helemaal aan de top zit." i dat spook verlost, sterkte in het B-elftal zijn zelfvertrouwen aan een gezonde dosis. Ook al, om- ----- T dat hij zichzelf ontdekte in de sta- van een (kleine) zelfstand r>e assuranties. En vermoedelijk mede dankzij de vriendschap met brutaaltje Roodnat, wiens stijl hij op het gras maar moet kopiëren. Zo gelouterd maakte hij weer eens promotie naar het eerste; voor de hoeveelste keer weet hij al niet I Hans van Eeden in de sauna I 's maandags bekomen van de zon- ir. Maar mogelijk is dat „foren- in het Haagse Waldeck, waar hij dagse voetbalmatch. nu afgelopen. en zijn FC Den Haag-medespelers

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11