Cals kleurrijke politiek figuur in ELLSBERG OPNIEUW BESCHULDIGD IPI: aan persvrijheid wordt overal geknaagd Leidse raad bijeen Idealist maar ook ambitieus werker Jan Klaassen doet in Leiden aan politiek GLORIE AAN GOD In 1971: ruim 115 roofovervallen Toestand Nederlandse pers is ontstellend kritiek VRIJDAG 31 DECEMBER 1971 PAGINA 9 DEN HAAG Jozef Maria Laurens Theo Cals, „per onge luk" via de Nijmeegse noodraad in 1945 in de politiek terecht gekomen, is bijna twintig jaar lang een van de meest kleur rijke en opvallende figuren geweest op het erf van de vader landse staatskunde. Als iets hem in zijn veelvuldig publieke optreden kenmerkte, dan waren het zijn spitsheid en on-Neder- landse wendbaarheid, die hem tot een gevat en in feite onover winnelijk debater stempelden. Het maakte, dat velen graag naar hem luisterden, maar als bij dit soort superieure geesten oogstte hij wel ontzag of bewondering, maar niet steeds de sympathie van dege nen met wie hij in het strijdperk trad. Dat was et name het geval in de volksvertegenwoordiging, waar het rapier van de geest een zelden gehanteerd wapen is en zelfs zorg vuldig geprefabriceerde grappen meestal van het papier worden voorgelezen. In dit milieu kon de op 18 Juli 1914 in Roermond geboren Limburger bijna niet anders dan een eenling zijn, een verademing vaak voor de onbevangen toehoor der, maar een bron van wrevel bij parlementariërs, die zijn opgevoed in Hollandse leescultuur en dus wantrouwend staan tegenover de Latijnse welsprekendheid, waarin Cals zich zo uitbundig kon verlie zen. Verhullend Ongetwijfeld zal ook voor Cals heb ben gegolden, dat woordenrijkdom soms meer verhult dan openbaart. Maar tijdens zijn loopbaan, vooral zijn elf jaar als minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, was hij kenbaar en door vriend en vijand erkend als een hardwerkend politicus. Een man die ambitie aan idealisme paarde, en tot veler ver bazing als radicaal zijn Katholieke Volkspartij trouw bleef toen hij vooral na die nacht van Schmelzer weinig reden had' tot gevoelens van loyaliteit. De functies van Cals zijn talrijk en velerlei geweest hij had het ver mogen in korte tijd veel van een onderwerp te weten maar zijn historische betekenis is vooral gelegen in het ontwerpen van de Wet op het oortgezet On-V derwijs, die als „Mammoetwet" Ja renlang het object van vurige be wondering, heftige verguizing en niet aflatende discussie was. En nog steeds schuilt er ontegenzeggelijk een brok tragiek voor Cals in het feit, dat Juist de laatste jaren, toen „zijn" Mammoet in de praktijk werd getoetst, die wet in toenemen de mate aan kritiek onderhevig Punt van kritiek is thans vooral, dat hervorming van het onderwijs nooit in het midden (het voortgezet onderwijs) had mogen beginnen, maar bij het kleuter- en basison derwijs. De problemen van vandaag, als de „middenschool", externe de mocratisering (zoveel mogelijk kan sen voor zoveel mogelijk mensen), maatregelen voor de werkende Jeugd worden volgens gezaghebben de kritici door de Mammoetwet ge remd, zowel financieel als organisa torisch. In 1948 werd de advocaat Cals Ka merlid voor de KVP. twee Jaar la ter deed hij als staatssecretaris van Onderwijs zijn intrede bij het mi nisterie. dat toen door prof. Rutten werd beheerd. In 1952 volgde hij deze in het derdekabinet-Drees op voor een ministerschap dat in to taal elf Jaar zou duren. In die pe riode heeft hij drie minister-presi denten Drees. Beel en De Quay versleten en dat laatste woord is niet geheel misplaatst want de werklustige en soms eigenzinnige bewindsman heeft ongetwijfeld veel gevergd van allen die met hem te maken kregen, zijn collega's in de ministerraad niet uitgezonderd. Een stroom van wetsontwerpen ver liet in die tijd het door hem gron dig gereorganiseerde departement aan de Nieuwe Uitleg. Toen in 1963 de Mammoet na uitvoerige discussie in en buiten het parlement het Staatsblad bereikte, leek het er even op. dat hij zijn „levenswerk" had voltooid. Maar geen ingewijde die geloofde, dat de toen 49-Jarige op zijn lauweren zou gaan rusten, al bedankte hij in dat Jaar toen het kabinet-MariJnen aantrad voor een nieuw ministerschap. In de voorgaande periode was hij al eens vrij langdurig ziek geweest en gezondheidsredenen noopten hem voorlopig tot een rustiger bestaan. Bovendien wist deze erudiet als geen hoezeer een ministersfunctie er toe leidt, dat men van zichzelf en de eigen geestelijke behoeften ver vreemdt: „Ik wil wel eens wat an ders doen, met andere mensen spre ken, andere dingen lezen", zo zei hij in die tijd. Terug Maar binnen twee Jaar, na functies in de Raad voor de Kunst en de Raad voor de Ruimtelijke Ordening, keerde de beweeglijke politicus te rug in de arena: als minister-presi dent van „het kabinet van zware Jongens" (KVP, PvdA en ARP), dat de taken omroepbestel bezweken ploeg-M ar ij- nen. Hij kwam ook toen meermalen aan heftige kritiek bloot te staan, vooral toen het kabinet ondanks veler waarschuwingen volhardde in het voornemen het huwelijk van prinses Beatrix en Claus van Ams- berg in lastig Amsterdam te doen voltrekken. Die kritiek overleefde het kabinet nog wel, maar anders was het ge steld met de motie, die KVP-fractie leider Schmelzer indiende tegen het financieel-economisch beleid van vooral Vondeling en Den Uyl. In die berucht geworden nacht van 14 op 15 oktober 1966 kregen de zware jongens van Cals een stok tussen de benen gestoken. Het kabinet-Cals trad af, maar tot veler verbazing bleef de voormalige premier (sinds 5 december 1966 ook minister van Staar) in de partij waarvan de fractievoorzitter in de Tweede Kamer hem die kool had gestoofd. Cals was gesprekspartner in de Groep van 18, die eindeloos over nieuwe vormen van christen democratische samenwerking pala ver de, en "zat in een commissie van goede diensten, toen in dat ver deelde KVP-huis spanningen aan het licht traden, die weldra tot het uittreden van radicalen als Bogaers en Aarden zou leiden. In nog twee belangrijke functies zou Cals geregeld van zich laen horen. Hij verliet de Groep van 18, toen hij werd aangezocht als voor zitter van de belangrijke staatscom missie voor de herziening van de i Grondwet. Een problematiek, waar- den lande, w over Cals uitgesproken denkbeelden herzieningen had, gezien zijn redevoeringen indoor o.a. ee LEIDEN De gemeenteraad komt i stellen van ra; maandag 10 Januari om half acht van B. en W.: bijeen. Op de agenda staan enkele Benoeming bij de begroting aangehouden voor- commissie voor Poppentheater heeft succes LEIDEN In het poppentheater tje van Leidenaar J. C. Onderwater aan de Middelweg 19 C blijken zul ke klassieke figuren als Jan Klaas sen en Katrijn verrassend bij de tijd te zijn. Van de week, tijdens de min of meer officiële opening van deze voor Leiden geheel nieuwe uitgaans- mogelijkheid, koutten zij samen over het wel en wee in de stad. Aan vin nige opmerkingen ontbrak het niet. Cabaret en stadspolitiek in het poppenspel. Een unieke combinatie, die er bij de genodigden van deze eerste voorstelling uitstekend in ging. De man achter de schermen, J. C. Onderwater, zegt: „Een pop kan veel meer zeggen dan een mens Als Jan Klaassen en Katrijn in de gemeenteraad zouden kunnen ko men, zouden de problemen hier niet zo groot zijn". Duidelijk is, dat de familie Klaas sen zich goed op de hoogte houdt van het plaatselijk gebeuren. Het kersverse nieuws uit de krant nemen zij 's avonds al op in hun tweespraak. De première van dit poppensoel was voor de heer Onderwater een voorzichtig uitprobeersel. Nu het enthousiast is ontvangen, wil hij er elke eerste vrijdag van de maand mee terug komen (telkens een nieuw programma). Dat wordt dus om te beginnen vol gende week vrijdag, 7 januari, waarop het volwassen Leidse publiek kan kennis maken met dit poppen theater. Het is wel zaak van te voren te bespreken, want het theatertje biedt slechts plaats aan 40 personen (tel. 25802). Naast Jan Klaassen en Katrijn als hoofdprogramma, is er een mario nettenshow. Het geheel duurt van half negen tot een uur of elf, waar bij is ingebegrepen de (gratis) koffie en het glas sherry, dat de heer On derwater na afloop wil inschenken als het gezellig is. De jeugd heeft het pad inmiddels al gevonden naar de Middelweg. Hoewel het niet in zijn bedoeling lag om thans al volop te gaan draaien, heeft poppenspeler Onderwater zich door de grote vraag wel genoodzaakt gezien elke zondagmiddag een kin derprogramma te presenteren. Op nieuwjaarsdag is het zaaltje al vol ledig uitverkocht. Deze kinderpoppenkast vindt nu elke zondagmiddag plaats, van half drie tot vier uur. De „gaststerren" zijn behalve Jan Klaassen en Ka trijn figuren als Pipo en Mammaloe. Dit programma wordt ook ongeveer om de maand vernieuwd. Leidse bevolking toegenomen LEIDEN Het bevolkingscijfer van Leiden is in de voorlaatste maand van dit Jaar voor het erst sinds lange tijd behoorlijk gestegen: met ruim 160 tot 99090. Dat wordt om. veroorzaakt door de toeneming van de woningvoorraad met ruim 100 tot 30277. De werkloosheid nam toe: de gere gistreerde arbeidsreserve steeg met 250 tot 1651 en het aantal aanvragen van werkgevers daalde met bijna 200 tot 665. hij vérstrekkende pleitte. En toen de wereldtentoon stelling in Osaka werd voorbereid, werd hij in 1968 benoemd tot com missaris-generaal van de Neder landse inzending. Tijdens een persconferentie na deze wereldtentoonstelling wierp hij een terugblik, niet alleen op die Expo, maar ook op de turbulente jaren daarvoor. Op de vraag hoe hij de politiek had gewaardeerd, antwoord de hij: „Ik vond het mieters hoor, op een enkele nacht na". Evenals zijn socialistische collega's, die toen tot die onuitroeibare anti-KVP-re- solutie hebben geïnspireerd, bleek Cals, de KVP'er door dik en dun, de nachtelijke dolkstoot van zijn partijgenoot Schmelzer niet verge- Aanwijzing van een raadslid om zitting te nemen in de werkgroep „Kosten openbare werken" (vacature W. G. den Dubbelden) Instellen van een commissie ad hoe voor een nader onderzoek van de gang van zaken met betrekking tot de verbouwing en inrichting van de kantoorruimten pand Korevaar- straat 30. Beschikbaar stellen van gelden voor de aankoop van een hoogwerker ten behoeve van de brandweer. f 240.000) Beschikbaar stellen van gelden voor het vervaardigen van een plan tot modernisering van de Hartevelt- zaal, de Lucas van Leydenzaal en de Van Mieriszaal in het stedelijk Mu seum „De Lakenhal," zomede voor de opstelling van plannen tot conditio nering van genoemde zalen. Beschikbaar stellen van gelden voor de aankoop van onroerende goederen in „De Camp". Beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van de verbetering van de openbare straatverlichting langs de Hoge Morsweg (f 34.500). Beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van het aanleggen van een meergelegenheid nabij de Vijf Meibrug (f 12.000) Beschikbaar stellen van gelden voor de ombouw van een oliestook- installatie van het centrale ketel huis van de psychiatrische inrich tingen „Endegeest" tot een met gas te stoken installatie. Beschikbaar stellen van gelden voor de aanleg van een brandringlei- ding in het terrein van de psychia trische inrichtingen „Endegeest" Vaststellen van de verpleegtarie- ven voor de psychiatrische inrich tingen „Endegeest" en „Voorgeest" Beschikbaar stellen van gelden voor de vervanging van de met stoom gevoede verwarmingsinstalla tie van een gebouw van de dienst voor de Reiniging, Havens en Wa renmarkten aan de Noorderstraat door een met gas gestookte installa tie. Aangaan met de N.V Neder landse Gasunie te Groningen van 'n overeenkomst ten behoeve van de ondervuring van de elektriciteitscen trale. Wijziging van de begroting voor 1971, het intrekken van de begroting van de dienst voor kasbeheer en kredietwezen en tot het vaststellen van de begroting van de dienst voor het kredietwezen voor 1971. Eind'lijk is 't zo ver gekomen, reeds lang van de proleet vernomen. God heeft het moederschap bereid, voor een Maagd vol nederigheid. Aan d'Engelen Haar fiat gegeven doet Haar de grootste vreugd beleven. Door Vadems Heil'ge Geest bezield, ivist Zij, dat God veel van haar hield. Verborgen in een beestenstal, ligt de Schepper van het heelal, te spart'len in een voederbak, gespeend van warmte en gemak. Van alle majesteit ontdaan, lacht Hij Zijn Moeder vriend'lijk aan. Maria streelt het God'lijk Wicht Stralend is Zijn aangezicht. De Moeder leeft in vreugdezwijm, Zij alleen kent het groot geheim, haar door de engel toevertrouwd. Vol vreugd heeft Zij op God gebouwd. De weelde aan de Maagd gegeven, moeten d'engelen meebeleven. Plots'ling scheurt de hemel open. 't brengt de herders aan het lopen Gloria zingen de koren, thans is de Heiland ons geboren. Vrede, vreugde op deez' aarde voor hen, die 'n goede wil bewaarde. De herders vallen plat temeer en aanbidden God de Heer. O! Jezus knielen ivij ook neer En smeken om genade Heer. Laat de mensen toch bedenken, wat alléén maar vreugd kan schenken. Liefde en vrede met elkaar in het komende nieuwe jaar. Doe 't oorlogsgeweld verstommen, spaar het mensdom voor méér bommen. Laat Uw Heil'ge Geest nu werken en vereen'gen volk en kerken. Laat ons allemaal tezaam, jub'lend loven Uw Heil'ge Naam. J. M KORTEKAAS. v. d. MORTELSTR. 61, NOORDWIJK. Samen met Anthony Russo Denkfabriek WASHINGTON (DPA) De Ame rikaanse regering heeft Daniel Ells- berg die in de zomer van dit jaar! Russo. die met Ellsberg werkte in documenten van het Amerikaanse de 'denkfabriek' van de Californische ministerie van Defensie over de oor- „Rand Corporation", wordt verwe- log in Vietnam aan de Amerikaanse ten de documenten in ontvangst te pers heeft verstrekt, beschuldigd van hebben genomen. Voe Van-thai zou diefstal van belangrijke defensiedocu- een kopie van de documenten gekre- menten en de overtreding van de gen hebben en Linda Sinay zou by spionagewetten. Ellsberg kan, als hy het reproduceren van het materiaal schuldig wordt bevonden, een gevan- geholpen hebben. Voe Van-thai en genisstraf van maximaal 115 jaar en Linda Sinay worden respectievelijk een boete van 120.000 dollar krygen. als „mede-samenzweerder" en „mede- satnenzweerster" beschouwd hetgeen Overvaller Rijnsaterwoude aangehouden BREDA (ANP) In 1971 zijn tot grenswisselkantoren) en transporten overvallen. De 275 overvallers gingen er met een buit van in totaal f 1.322.220,vandoor. De recherche wist 74 daders aan te houden en er werden 45 overvallen opgelost. Het oplossingspercentage bleef aan de lage kant, namelijk 38,7 procent. Een man van omstreeks twintig jaar heeft gisteravond een overval gepleegd op het Haarlemse kantoor van de N.V. Grenswisselkantoren, in de benedenhal van het station. HU heeft Nederlands en buitenlands geld meegenomen, met een totale waar de van vermoedelijk enige duizenden guldens. De caissière wilde vertrekken en werd bij de deur tegengehouden door een man, die een blonde damespruik droeg. Hij had een wapen of iets wat daarop leek in zijn hand. HU zei: „Dit is een overval". De man dwong haar de kluis te openen, en het geld eruit te halen. Vervolgens sloot hü de vrouw in een zykamer op. ZU raakte in paniek en heeft niet kun nen zien in welke richting de man is verdwenen. De nieuwe aanklacht tegen de 40- jarige hoogleraar is door het Ameri- te staan, kaanse ministerie van Justitie gepu bliceerd. In de aanklacht staat dat Ellsberg 11 wetsovertredingen heeft begaan en bovendien tegen de staat heeft samengezworen. betekent dat zU niet terecht hoeven Wilnis Een 25-Jarige student uit Amstel veen. die gistermiddag het postkan toor in Wilnis (by Mydrecht) over viel, is nog geen drie kwartier na de overval door de politie gepakt. Dankzy het feit dat de kantoor houder meteen de politie alarmeerde en bovendien een nauwkeurig signa lement van de dader en zyn auto kon geven zat de politie hem al gauw op de hielen. Op het Amstel- indus- A1 op 28 juni is Ellsberg beschul digd van het onwettig bezit van re geringsdocumenten, waarop een ge- gevangenisstraf staat van maximaal 20 jaar plus een geldboete van 20.000 dollar. Met Ellsberg, die zich tegen borg tocht op vrije voeten bevindt, zyn de 35-jarige Anthony Russo, de 52-jari- ge voormalige Zuidvietnamese am bassadeur in Washington, Voe Van- thai, en de 28-jarige Linda Sinay uit Los Angeles in verband met de pu- blikatie van de Pentagon-documen- ten beschuldigd. Ellsberg heeft toegeven dat hy de trieterrein by Amstelveen werd hU documenten aan de pers heeft gege- door de politie klemgereden, ven. Zy werden het eerst door de Naar de rykspolitie in MUdrecht „New York Times" en later ook door gisteravond meedeelde heeft de stu- gepubliceerd. dent inmiddels bekend in de week verschillende andere Amerikaanse, vóór Kerstmis nog drie postkant-oren Na een felle juridische stryd wees te hebben overvallen: op één dag be- het Amerikaanse hooggerechtshof het roofde hy de postkantoren in Noor- verzoek van de Amerikaanse regering' den by Nieuwkoop «buit f 1400,en af, om de kranten te verbieden do- Loosdrecht (buit f 2000,Een over- cumenten te publiceren. Korte tyd later gaf het Pentagon de documen ten voor het grootste deel vry ,De voormalige Amerikaanse minister van Defensie, Robert McNamara, heeft destyds opdracht gegeven tot samenstelling van de documenten over de rol van de VS in de oorlog in Vietnam. De „Rand Corporation" heeft een belangryk aandeel in de samenstelling gehad. val op het postkantoor in RUnsater- woude by Leiden mislukte. BU zUn acties gebruikte de student huur auto's. Drie mannen, hebben gisteravond om zes uur een overval gepleegd op een bykantoor van het dagblad De Telegraaf in Amsterdam. Uit 't kan toortje. waarop dat moment de loon zakjes werden klaargemaakt, werd 2.000 gulden meegenomen. ZURICH (Reuter) De toe stand by de Nederlandse pers „kan ontstellend kritiek worden ge noemd". zo staat in het gisteren gepubliceerde jaarverslag van hel Internationale Persinstituut in Ziirich. Enorme stijging van produktie kosten en gestage terugloop van advertenties bedreigen er het be staan van versoheidene kranten en andere bladen, aldus het IPI. „De persconcentratie zet zich voort in alarmerende vormen'". In het jaarverslag staat voorfs dat er in de hele wereld van alle kanten aan de persvrijheid wordt geknaagd. Er is economische druk, druk van grote adverteerders, inti midatie van journalisten, pressie om bronnen te onthullen en een afwykende behandeling van kran ten die zich onvoldoende inschik- keiyk tonen. Magie De overheid en grote economi sche concentraties, aldus het ver slag, hebben de macht en de magie ontdekt van gerichte informatie De pers is in toenemende mate afhankeiyk van de berichten uit deze bronnen omdat zy zelf de middelen mist de onderwerpen uit te diepen. In de stryd om het bestaan is de pers verstrikt geraakt „in een net van afhankelykheid en dienst baarheid", waardoor d e grenzen van een kritische en verantwoor delyke jounalistiek zich langzaam verplaatsen. Htt jaarverslag dringt aan op snelle maatregelen om voor de per- een toestand te scheppen waarin zU op zichzelf kan staan. Als maat regelen noemt het goedkopere post en telecommunicatietarieven, goed koper rotatiepapier, lagere belas tingen en investeringsfaciliteiten. .Alleen een krachtige pers, die vry is van iedere invloed van bui tenaf en aangepast aan de eisen van een moderne markt kan eer effectief instrument zyn in de democratie". Aldus het rapport da' ondertekend was door Ernes Meyer, de Zwitserse directeur van IPI, waarby meer dan 5100 hoofd redacteuren en uitgevers in ruim 50 niet-communistische landen zyr. aangesloten. Meyer waarschuwde dat „de vrU- heid van pers waarop de westeUjke wereld zo prat gaat een dodelyk* ziekte verhult welke gevaariyker L' dan de censuur De wil van de journalist om te zeggen wat hy denkt wordt langzaam en onopge merkt verzwakt. Dikwyls onbewust schryft hy, met in gedachten welke de gevolgen voor zyn baan zyn. „Langzaam wordt er aan de on af hank elykhe id van de pers ge knaagd Onafhankeiyke jour nalisten worden oedreigd met het verlies van hun banen, geïntimi deerd door de dreiging met dag- vaardigingen als wy weigeren hun bronnen van informatie te ont hullen, met sponsors en adverteer ders die aan de touwtjes trekken om de media naar htm pUpen te laten dansen

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9