„Goed, dat er een stichting is GDEB3B WIJK- WERK SOMS MOETEN WE HARDER ZIJN DAN WE WILLEN" (loojj ^üropn/ÏKpress nu REISPROGRAMMA 1972 Werkende jongeren fijn onderdak: DAF- DAG „PUIST" GAAT VERDWIJNEN VRIJDAG 31 DECKMg^ 1971 LEIDEN Schaalvergroting (ge- westvorming) is een actueel onder werp, maar ook schaalverkleining: wijkwerk in de vorm van wijkraden e.d. Leiden heeft geen wijkraden, maar het is de laatste tijd wel een aantal wijkcomité's en -verenigin gen rijk geworden. De meeste zijn geboren uit onvrede van de bewo ners. Ze prober i de overheid te overtuigen en zijn een soort van ombudsman. Daar houdt het mee op, maar daar in staat Leiden niet alleen. In 1964 heeft de wetgever de mogelijkheid geschapen om "commissies in te stellen met het oog op de beharti ging van belangen van een deel van de gemente, htewelk daarvoor het zij door ligging hetzij door z'n ka rakter in aamerking komt". Daar mee was de kous af. Hoe de zaken verder geregeld moesten worden, is aan de gemeenten overgelaten. 4 van de ongeveer 850 gemeenten heb ben gebruik gemaakt van de moge lijkheid: Geldrop, Groningen, Soest en Uitgeest. In Rotterdam, Haar lem en Zutphen waren bij gemeen telijke verordeningen reeds langer wijkraden. Aldus staat te lezen in het nieuwste cahier van de Wiar- di Beckmanstichting, waarin wordt geconstateerd, dat het sukkelen is met de wijkraden. Het cahier meldt verder, dat er in andere gemeenten privaatrechtelijke wijkraden zijn ingesteld op initiatief van burgers. Door Hans Melkert en Peter Riemersma Eén van de Leidse wljkverenigingen, die op initiatief van burgers is ge boren, is "Aktief" tussen Jacob van Campenlaan en Vijf Meilaan en begrensd door Churchilllaan en Rooseveltstraat, een vrij nieuw deel van Zuidwest dus. De wijkver- eniging is ontstaan om onvrede te voorkomen, zo stelt het bestuur nu na een Jaar werken. Doelstel ling: "we wonen in een leuke wijk, laten we trachten het zo te hou den en te verbeteren waar nodig, zodat voorkomen wordt, dat we t.z.t. ook 'n verpauperde wijk zijn". Hoewel het maandblad in een oplaag van 850 wordt verspreidt, zijn niet alle bewoners lid van Aktief. De •stroomversnelling blijft uit. Ook hier dus wat belangstelling betreft min of meer sukkelen. Velen kijken nog verkeerd tegen Aktief aan: het is geen club, die feestjes organi seert. Wel vindt de wijkvereniging, dat het haar taak is om bijv. op koninginnedab in de wijk iets te doen, maar de meeste activiteten liggen op een ander vlak. Het bestuur is vertegenwoordigd in de stichting De Fortuynwijk en binnenkort gaat het "om de tafel" met het dienstencentrum, de stich ting De Vijf Hoven en de speel- tuivereniging van de zelfde naam om eens te bekijken welke zaken gebundeld kunnen worden. Met de woningbouwvereniging is er een uitstekend contact gegroeid. Aktief wil geen wilde acties, maar zaken doen. De gemeenteraad heeft lovende woorden uitgestrooid over de wljk verenigingen en comité's. Op de begroting is er een post voor uit getrokken. De mensen, die erbij be trokken zijn, vragen zich af hoe het Leidse wijkwerk moet gaan functioneren. Hoe ziet de gemeen telijke overheid de functie van een wijkvereniging, welke erkenning krijgt zij, enz.? In de studie van de Wiardi Beck manstichting wordt de democrati sche verkiezing van de wijkraad als eis gesteld. Nu voorzien de samen stellers overigens niet, dat wij in Nederland naast verkiezingen voor de gemeenteraad, provinciale staten en de Tweede Kamer nog eens een algemene verkiezingsronde- voor de wijkraad krijgen, en dus een vierde bestuurslaag. In de WBS-studie wordt ervan uit gegaan, d"t hoe dan ook over enige tijd Nederland geen provincies meer heeft zoals wij die nu kennen en wel enkele tientallen gewesten. Bin nen deze gewesten is er dan plaats voor gemeenten en sub-gemeenten. In sommige gebieden zullen de ge meente of 'sub-gemeenten wijkra den-nieuwe stijl zijn: rechtstreeks gekozen organen, met bevoegdheden, financiële middelen en een deskun dige begeleiding. In andere gebieden (zoals bv. de Haagse agglomeratie en het Rijnmondgebied) zou een verdere decentralisatie moeten plaatsvinden. De WBS-studie meent, dat de be stuurlijke gewestvorming (schaal vergroting) de noodzaak tot be stuurlijke decentralisatie (schaalver kleining) eerder vergroot dan ver kleint. Een overheid die gewestvor ming oplegt, zou zich ook verant woordelijk moeten voelen voor „bin- nengewestelijke" decentralisatie. Als de Tweede Kamer zich straks over gewestvorming uitspreekt, mag zij dat wel bedenken. (ADVERTENTIE) VERLOVINGSRINGEN De ruimste keuze De beste merken. Blijvende service. Gratis graveren, desgewenst handgravure. De KONING der VERLOVINGSRINGEN. Uw Juwelier v. cl. WATER Haarlemmerstraat 181 Leiden V> J. Sloot van Huisvesting Werkende Jongeren: LEIDEN "Een soort kruising tussen een zielzorger, een psycho loog en een huisvestingsinstantie". Zo omschrijft één van de mensen die de afgelopen anderhalf Jaar on derdak hebben gevonden bij de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren de heer J. Sloot, secreta ris van de Stichting. "Als Je echt een krepeergeval lijkt, blijft hij ge woon een nacht voor je op, en ver draaid dat hij de volgende morgen een kamer voor je heeft", zegt hij. Door Bert van Dommelen Foto's Holvast Voor de heer Sloot, lang, mager, vriendelijke bruine ogen, af en toe vermoeid grijnzend onder zijn grijze snor, blijkt het onderbren gen van mensen die ergens anders nauwelijks een woning kunnen krij gen toch wel wat meer moeilijkhe den op te leveren dan men uit de woorden van deze huurder zou op maken. "Wij hebben constant een wachtlijst van ongeveer 200 man, die je allemaal graag zou willen helpen", zegt hij. "Maar Je stuit op een heleboel problemen. Men sen moeten op een gegeven moment wèl passen in de sfeer die er in een bepaald gebouw heerst. Als Je bij voorbeeld een huis hebt waar alle maal intellectuelen zitten en je stopt daar een arbeider tussen, dan, is zo'n man misschien in het begin dolblij dat hij onder dak is, maar op den duur gaat dat gewoon niet. Daarbij zijn er natuurlijk gevallen die dringender zijn dan andere: een echtpaar met een baby of een baby op komst is natuurlijk meestal urgenter dan een vrije jongen of een vrij meisje. Wij moeten proberen noodgevallen niet op één hoop te gooien met mensen die een noodgeval simuleren, om dat ze bij ons een grotere vrijheid hopen te krijgen dan bij een hos pita soms het geval is of zo. Bo vendien moeten het wérkende jon geren zijn, geen mensen die de kantjes eraf lopen. Omdat wij he lemaal zonder subsidie e.d. moeten rondkomen, is het per sé noodza kelijk dat we tenminste quitte spe len. We rooien het, maar dat brengt met zich mee dat je soms harder moet zijn dan je eigenlijk zou wil len. Ook onze huurprijzen bijvoor beeld zijn veel hoger dan we graag zouden zien, maar we zijn doodge woon voor de keus gesteld: of J. SLOOT i helpen aan huizen die naar onze smaak duur zyn ,of helemaal niets doen. Vandaar ook dat we zo snel mogelijk zoveel mogelijk hui zen zouden willen kopen, naar de geschatte behoefte (1000 gedeeld door twee, dat delen door twee is om een conjuncturele veiligheids marge in te passen). Als de hui zen nu steeds duurder worden gaan de huren ook mee omhoog. Wan neer wij kans zien om de huren op dit niveau te houden dan kunnen wij naar verhouding steeds goedko pere woonruimte leveren aan de mensen die daarom zitten te sprin gen. Maar dan moet je wel nü ko pen, anders blijf je aan de gang, met Je hoge huurprijzen. Eén van de moeilijkste problemen blijft het uitzoeken wie Je bij wie in huis doet. Als je sloddervossen en Piet jes Precies onder één dak brengt, vraag Je gewoon om moeilijkheden. En dan verpleegsters die nacht werk hebben, daar kun Je toch moeilijk een echtpaar met twee kinderen naast zetten". De heer Sloot kent de bewoners van de huizen van de Stichting op merkelijk goed. Wanneer we een paar mensen gaan uitzoeken om te vragen naar hun bevindingen tot nu toe blijkt hij achter elkaar alle bewoners van de huizen te kunnen noemen met hun beroep en allerlei bijzonderheden. Inmiddels is ook in andere gemeenten het idee van een speciale stichting voor huisves ting van werkende Jongeren van de grond aan het komen. In Amster dam en Delft is men al een tijdje bezig, terwijl men binnenkort ook in Utrecht zal gaan starten. Het eindpunt voor dit werk is vol gens de heer Sloot de komende 25 jaar nog niet in zicht. "Als er ge noeg kapitaal zou zijn om de "gro te" woningnood op te lossen, d.w.z. als er genoeg nieuwbouw zou ko men, dan zou ons probleem ook op gelost kunnen worden. Maar zoals het er nu uitziet, kan het nog wel even gaan duren". ADVERTENTIE is reeds verschenen met het het betere genre Door persoonlijke inzet, waarbij onze ervaring met personen vervoer reeds 100 jaar oud is, is Europa Express een begrip geworden voor Reizen met een hoofdletter. De uitvoering der reizen geschiedt met hoogst moderne autocars uit ons eigen groot Wagenpark. Naast de reeds bestaande vertrekplaatsen is voor een groot aantal reizen nu ook Maastricht of Heerlen als vertrekplaats opgenomen. AANTREKKELIJKE NIEUWE REISDOELEN /X Vraagt ons gratis, prachtig geïllustreerde en in full-color uitgevoerde AUTOCAR- en VLIEGPROGRAMMA1972 EEN VAN NEERLANDS OUDSTE EN GROOTSTE TOUROPERATORS Hoofdkantoor: SCHIEDAMSEVEST 59 - ROTTERDAM TEL. 117070-1306 00 en de plaatselijke A.N.VJI.-agenten In oudejaarsnacht verhuisd LEIDEN „Toen we hier kwamen zat ik nog in dienst. Makelaars zien dan weinig heil in-je, en bij de gemeente Leiden hoef je helemaal niet aan te kloppen, dus we waren zeer enthousiast toen we via de Stichting Huisvesting Wer kende Jongeren een onderdak kregen. En we zijn nog steeds heel tevreden met onze woning." Aan het woord is Louis Jan sen, socioloog, getrouwd en sinds 31 december 1970 wonende aan de Steenschuur 5 in één van de panden van de stichting. „We zaten hiervóór bij een huisbaas die ons er echt uit pro beerde te pesten door de stroom af te laten snijden, de keuken in elkaar te laten slaan zogenaamd omdat hij haar wilde verbeteren en dat soort trucs. We hadden daar al een maand zonder stroom gezeten. Als de Stichting er niet geweest was, ;n we waarschijnlijk mooi op straat komen te staan, en dan had den we de eerste de beste kamer moeten nemen, die we konden krij gen. Een groot voordeel van deze kamer dat Je geen toestanden hebt met lastige hospita's, je bent helemaal vrij. Herrie? Ach, dat valt allemaal wel mee, ik geloof dat niemand een ander iets te verwijten heeft. Je bent allemaal jong, iedereen maakt op zijn beurt wel eens wat lawaai". Louis Jansen en zijn vrouw Trudy zijn aan het adres van de Stichting gekomen via een vriend, Luc Ham- Luc zat indertijd zonder ka- en zette een advertentie in en kele Leidse bladen. Tot zijn stomme verbazing was de enige reactie, die hij op die advertenties kreeg een brief van de Stichting, waarin hem werd verteld dat zij misschien zou kunnen helpen. Toen Trudy en Louis uit hun vorige huis moesten zijn ze gaan praten met de heer Sloot. "Dat vas heel mooi", herinnert Louis zich, 'ik belde Sloot op 30 december s middags op. Hij zei toen dat hij >m acht uur een vergadering had, maar dat ik om half acht wel kon komen praten. De volgende middag 12 uur.belde Sloot mij op: hij had wel w-at, dacht hij. We moesten twee uur maar even komen kij ken. Enfin, we zijn op oudejaars nacht verhuisd. Zesendertig uur na het eerste contact met de Stichting, zaten we hier. In het begin was het enorme rommel, maar na een maand of drie was het hele huis 1 bewoonbaar. FAMILIE LATERVEER Hele huis feest Het bevalt ons hier, zoals gezegd, uitstekend. Je zit gezellig in het cen trum, en de ruimte is voor ons bei den voldoende, we barsten er nog niet uit. Ook het contact met de ove rige bewoners is zeer plezierig. Als er bijvoorbeeld iemand een feest geeft, nodigt hij meestal wel het hele huis uit". Louis en Trudy Jansen zijn duide lijk enthousiast over de Stichting. "Je vraagt je af waarom de stich ting niet gesubsidieerd wordt", zegt Louis. Dit initiatief is gewoon waard om gesteund te worden. Het is vind ik, zonder meer bewonderenswaar dig wat er tot nu toe bereikt is". Het pand aan de Steenschuur blijkt tijdens een kleine rondleiding te be staan uit 14 kamers, over het alge meen vrij groot. Op elk van de drie verdiepingen is een grote keuken en een douche. De bewoners zijn zon der uitzondering zeer tevreden, hoe wel de huur door de meesten "vrij hoog" wordt genoemd. De kamers zien er goed onderhouden uit. Huisvesting ho maar Het echtpaar Laterveer woont sinds half september van het vorig jaar in een kamer aan de Maredijk 173. Zij waren indertijd de eerste in geschrevenen bij de Stichting, en de eersten die een kamer van de Stich ting gingen bewonen. "Wij zaten op één kamer van een flat. Omdat wij een kind hadden was die ruimte veel te klein voor ons", vertelt de heer Laterveer, kok van beroep. "Op een zaterdag ben ik naar Kret gegaan (de tegenwoordi ge wethouder van Verkeer en Stads ontwikkeling, vroeger voorzitter van we toen hier terecht gekomen. Op verzoek van mijn oom heb ik ook het beheerderschap van het huis op mij genomen, wat inhoudt dat ik verant woordelijk ben voor het overdragen van alle huren aan de Stichting, en dat de mensen die ergens last van hebben naar mij toe komen. Natuurlijk zou ik, met mijn vrouw en kind, wel graag een groter huis willen, maar dat zit er voorlopig niet in. Overigens woon ik hier met veel plezier. De kamer is wel duur, de Stichting). Die vertelde mij van de plannen die de Stichting had, en hij zei dat er pas een pand was aan gekocht. We zouden er snel van ho ren. De volgende dag hadden we Sloot al aan de telefoon, en twee da gen later waren we verhuisd. Voorlopig wonen wij hier best naar onze zin. We hebben een grote woon kamer, een keuken en een slaapka mer. Inmiddels is er echter een tweede kind bijgekomen, dus op een gegeven ogenblik zal het hier toch echt te klein worden voor ons. Maar tot die tijd zitten we hier best. Ik vraag me af hoe we terecht zouden zijn gekomen als de Stichting er niet geweest was. Als je het van de gemeentelijke huisvesting moet hebben kun Je het wel gelijk vergeten. Indertijd is ons een huis beloofd (wij hebben een A- urgentie) maar daar hebben we nooit meer wat van gehoord. Drie maanden lang ben ik elke dag langs geweest, maar een huis. ho maar". In het pand aan de Maredijk wonen acht gezinnen of alleenstaanden. Het contact onderling noemt de heer Laterveer „geen probleem". „Je ziet wel dat de echtparen erg naar elkaar toe trekken en dat de al leenstaanden hetzelfde doen. maar je hebt van geen mens last. Ook met de Stichting gaan we erg plezierig om .Als Ik op de één of andere ma nier moeilijkheden heb, ga ik naar Sloot. Die ontvangt Je altijd met open armen. Ook toen onze dochter vorig jaar werd gedoopt bijvoorbeeld bijna het hele bestuur aanwe- Tamtam midden in de nacht Beneden in het huis aan de Mare dijk woont Gijs Goudberg, bouwkun dig tekenaar bij het Academisch Zie kenhuis, getrouwd en sinds enige maanden vader van een zoon. Gijs Goudberg woont er sinds eind sep- TRUDY EN LOUIS JANSEN tember 1970. "Wij hadden vroeger 'n etage op een flat samen met een paar Surinamers. Die mensen wa ren- enorm vriendelijk en aardig, maar ze hielden er een andere leef wijze op na dan wij. Ze konden mid den in de nacht op een tam-tam gaan slaan om maar eens iets te noe men. Via mijn oom, ds. Kret, zijn ADVERTENTIE KLOKKEN Friese staart en Stoeltjes, Zaanse- Sallanders. Echte antieke Franse Comtoise klokken, enz. Uw specialist met vak-service v. d. Water Haarlemmerstr. 181 - Leiden ADVERTENTIE Zaterdag Geopend van 10.0016.00 ui DAF CENTRUM Leiden (GEBR. VAN ULDEN) maar ik weet dat dat onvermijdelijk is. Voor de tijd dat het nodig is ben ik geholpen, en met de ruimte gaat het echt wel. Met de bewoners, staan we op goede voet. Er zijn twee gezinnen waarmee we heel goede vrienden zijn, voor de rest hebben we nauwelijks moeilijkheden. Bij huis vesting kregen we nul op het rekest, wat wel te begrijpen is, want er zijn er genoeg die er veel slechter aan toe zijn dan wij". LEIDEN Het nieuwe Jaar begint in Leiden met de sloop van het pand Levendaal 1 van de voormalige Stichting Huishoudelijke- en Gezins- voorlichting.' In deze laatste week van 1971 is deze stichting geliquideerd wegens het wegvallen van de rijks subsidie. Aan dit op zichzelf weinig vreug devolle nieuws zit een klein goed kantje: eindelijk kan de storende 'puist' op de hoek van Garenmarkt en Levendaal verdwijnen. De firma H. Binnendijk jr. uit Valkenburg zal namelijk ook de panden Garenm^rkt 2, 2a en 4 slopen. Eén van deze wo ningen is momenteel nog bewoond, maar in samenwerking met huis vesting zal daarvoor dezer dagen een oplossing worden gevonden. FAMILIE GOUDBERG BRANDRING- LEIDING BIJ ENDEGEEST LEIDEN Mede als gevolg van calamiteiten, die zich in de afgelopen jaren in psychiatrische inrichtingen hebben voorgedaan, hebben B en W zich beraden op de problematiek van de brandveiligheid van „Endegeest". Om een optimale bluswatervoorzie ning te verzekeren is het nodig in het terrein een brandringleidlng aan te brengen met een doorsnee van 150 mm en het gehele bestaande drink waterleidingnet daarop aan te slui ten. De kosten bedragen f 145 000. De minister van Volkshuisves ting en Ruimtelijke ordening heeft meegedeeld, dat hij financiële mede werking zal verlenen aan de totstandkoming van het sanerings plan „De Camp". De voorlopige bij drage is vastgesteld op" f480.000. Ter voorkoming van stagnatie in de aan kopen en tevens om tot een vlotte gang van zaken ter realisering van het plan te komen, vinden B en W het gewenst een krediet beschikbaar te stellen van f 125.000 De gemeente ontvangt een bijdrage van het rijk van 80 pet. in de kosten van verwer ving. ADVERTENTIE OIRSCHOTSE karaktermeubelen. Kom ze zien in Nieuwkoop waar de showroom van Meeuwis uit Oirschot gevestigd is. U vindt er alle typen bijeen. Goed en degelijk meubelmakerswerk. 3 NIEUWKOOP DORPSSTRAAT 117 TELEFOON 01725-2278.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3