.omfort, snelheid -n goed rijgedrag Van oud naar nieuw UGEOT 504 INJECTIE 19 pAG 31 DECEMBER 1971 AUTO In de autowereld wisselt het Jaar niet op 31 december. Al leen voor de inruilwaarde wel. Verder niet. De modellen voor het volgende jaar staan dan allang te pronken in de show rooms. En meer dan ooit hoopt de man erachter ditmaal, dat ze glanzend genoeg zijn om de kopers naar binnen te lonken. Want er zit een beetje de klad in de autohandel. De vooruit zichten zijn niet zo bar gun stig. En dat. terwijl het oude jaar zo goed begon. De verkoop hemel leek onbewolkt Als broodjes vlogen de nieuwe wa gens en wagentjes de deur uit. De een na de ander liet weten, dat het nog nooit zo goed was gegaan. In aantallen althans. Maar van de zomer kwam in eens de kentering. De totale economische teruggang weer hield menig gegadigde ervan door te bijten en een nieuwe auto te bestellen. Alleen de Ja panners marcheerden in stevig tempo door. Maar in enkele gevallen was dat het gevolg van het afwerken van reeds lang tevoren gegeven orders. Ook daar slonken de levertij den aanzienlijk. Zo'n 30.000 au to's is de verkoop dit jaar ach ter gebleven bij die van vorig jaar. Maar niet alleen materieel ge sproken heeft de auto de wind wat tegen gekregen. Het verzet tegen de onaangename bUver- schijnselen van de massamoto- risering neemt hand over hand toe. Niet altijd worden over en weer even zinnige argumenten gehanteerd, maar dat bewij9t hoe verbeten de strijd is ge worden. Het neemt niet weg, dat de auto een milieuvervui lend element is, dat zichzelf opvreet door in te grote aan tallen op de weg te verschij nen, dat de binnensteden ver stikt en een allesverslindende moloch dreigt te worden. Het gaat er echter maar om of de tegenstanders gelijk krijgen, die in feite zeggen, dat we de automobilist het leven dusdanig zuur moeten maken, dat er niet meer auto's op de wegen komen. Of moeten we de voorkeur ge ven aan de voorstanders, die zeggen: laat dat autobestand maar groeien, maar pas tech niek en wegen aan die groei Men behoeft geen profeet te zijn om te kunnen voorspellen, dat deze felle strijd ook in het komende jaar zal voortduren. Van toegeven is wederzijds geen sprake. Intussen gaan de liefhebbers door te dagdromen bij de luis terrijke modellen uit het verle den. die staan opgesteld in het Automuseum in Leidschendam. Dagdromen van een tijd van weinig comfort, veel glanzend koper, maar een overvloed aan frisse lucht (foto links). Intussen gaan ook de technici door. Met het bouwen aan de auto van de toekomst. Zoals de technici van Ford, die het bij gaande (foto onder) op papier zetten. Of het ooit op de weg zal verschijnen, kan nu nie mand zeggen. Bij deze overstap van oud-naar-nieuw is de toe komst van de auto heel wat onzekerder dan een jaar tevo ren. speet ons oprecht, toen wij de Peugeot 504 injectie na kennismaking moesten terugbezorgen bij im- Nefkens in Utrecht. Wij hadden met groot plezier in comfortabele reiswagen gereden, die zich echter ook in chaotischer wordende stadsverkeer behoorlijk weet een motor, die nagenoeg geruisloos de gevraagde energie levert Ja. dat kost wel een fiks slokje benzine, maar men kan zo'n ingebouwde smeekbede toch niet onbeantwoord laten. Pas in de buurt van de 160 km per uur gaat hij wat grommen en brommen. Daaronder overheerst het geruis van de wind het geluid van de motor En dat zegt toch wel iets.De wagen vinden wij van binnen meer ogen dan van buiten, j Hij heeft een vrij strak silhouet meegekregen. Beslist niet lelijk, I maar ook niet opvallend sierlijk, i Voor het gevoel heeft men alle luxe binnen de deuren gehouden. Vooral I de zeer comfortabele stoelen, die prettig om het lichaam sluiten en j de grootst mogelijke steun bieden, konden wij in hoge mate waarde- j ren. Jammer, dat die lijvige cardanas- tuimel een belemmering is om hier van een uitgesproken vijf-persoons- wagen te spreken. In onze wagen zat zoals in elke injectie op die tunnel een kort pookje, waar mee men een uitermate soepel wer kende versnellingsbak kon bedienen. Alleen de tweede versnelling zat nogal ver naar links, wat enige ge wenning vroeg. In het begin tastten wij nogal eens mis. De remmen (schijfremmen voor en achter) met een duidelijk aanwezige rembekrachtiger doen hun werk naar behoren. De besturing is nógal indirect. Men moet heel wat aan het stuur draaien om de wagen om te krijgen, maar dat gaat zó licht, dat het geen problemen geeft. Met de verwarming en ventilatie zijn de variatiemogelijkheden eindeloos. Ook bij heel vochtig weer nauwe lijks last van beslagen ruiten. Het starten met de automatische choke ging in de tijd. dat wij de wagen 504 heeft destijds een ontvangst gekregen. Gezien voor een auto klasse heeft ook autorij- Nederland zijn waardering wel Alleen vond men vaak, dat nogal gezapige auto was. meer pit en snelheid niet misstaan, zo oor- Meer fut heeft dat gewenste eweeg gebracht: wat meer ?en hogere top. Volgens de zelfs tot tegen de per uur toe. Wij heb niet „onze" wagen niet he- halen, maar het was vrij Jong exemplaar. Wie die top nog in de schoot toekomst verborgen. Het zal verbazen. Maar het kan niet zo erg veel sche- motor van deze 504 injec- een prachtig draaiend stuk dat met die elektroni- net heeft gekregen, volgens sommigen nog be- Inplaats van een c^rbura- een soort computertje de van het benzinemengsel vol- De motor krijgt daar- de voor de heersende benodigde brand- Logisch, dat dit de van de krachtbron alleen ten goede kan komen. Het de motor (vier cilinder- 1971 104 DIN-pk) overigens niet zuinig. Wij kwamen op of 9 kilometer. Wat voor 'n dat gewicht (1230 kg) en niet bijzonder slecht men haalt op de snelwegen wat meer onder uit de kan. smeekt daar als het ware comfort van binnen en ter beschikking hadden, steeds moeiteloos. Ideaal Intussen lijkt het of wij de ideale wagen hebben gevonden. Alle waar is naar zijn geld. Er zijn beslist fraaiere, luxueuzere, comfortabelere, snellere, ruimere en wat-al-niet- meer auto's. Maar voor de 14.5 mil le. die deze 504 injectie kost, vinden wij, dat deze wagen het ideaal zeer dicht benadert. Er zijn natuurlijk wel kleine op merkingen. Bijvoorbeeld: dat onze wagen bij een snelheid van om en nabij de vijftig kilometer (in welke versnelling dan ook) nogal schokte. Dat de dagteller niet functioneerde. Dat het schuifdak bij flinke regen lekte. Maar dat zijn bezwaren, die wij op naam van onze auto hebben ge schoven. Principiëler is ons bezwaar te gen de akelig slap aanvoelende richtingaanwijzer. Alsof men in de zeepsop zit te roeren. Had dat bij zo'n stoere wagen niet wat pittiger gekund? Een andere kleinigheid: waarom kan men het sleuteltje maar op één wijze in het slot steken. Dat geeft nogal eens moeilijkheden in het donker. En maar voelen, waar de kartelrand zitBovendien vinden wij het contactslot aan de linker kant van de sturkolom nogal onlo gisch geplaatst. Krenten Maar alles bij elkaar vinden wij dat zelf een beetje krenten ziften. Het zijn slechts ondergeschikte de tails bij een auto, die wij verder met bijzonder genoegen hebben ge reden. Comfort, snelheid en goed weggedrag gaan gepaard aan niet te schreeuwerige luxe <het smaak volle dashboard b.v.). De ruimte is uitstekend, zowel voor passagiers als voor bagage (behoudens dan na tuurlijk die cardanastunnel). het motorisch geluid is te verwaarlozen, windgevoeligheid is er niet bij en de prestaties passen geheel bij de klasse. Echt een fijne auto. DEZE PAGINA SAMENGESTELD DOOR KOOS POST Austin Apache: gezinswagen in Zuid-Afrika De fabrieken van de British Ley- land Motor Corporation in Black- heath (Zuid-Afrika» hebben de bij zonderheden bekend gemaakt van een nieuw-? gezinsauto, de Austin „Apache", die speciaal voor de Zuidafrikaanse markt is ontworpen. De carosserie van de wagen is door de Italiaanse ontwerper Michelotti getekend en gebaseerd op het pas sagierscompartiment van de 100 Glider. De Apache wordt voortbe wogen door een dwarsgemonteerde 1300 cc motor. Het vermogen is 62 i pk, die de wagen in staat stelt een topsnelheid van 142 km/uur te be- reiken. De Apache is uitgerust met j hydrolastic vering, vier gesynchro niseerde versnellingen en remschij- ven voor en trommelremmen ach- ter. COMBINATIE WEG- EN RAILVERVOER De ideale combinatie van parti- j waardigste produkten van de Cana- i zetten voor het andere vervoer. Bij culier en openbaar vervoer? dese spoorwegmaatschappij CP-Rail,de demonstratie in Engeland zat T. 1 die door de Britse spoorwegen totSheppard achter het stuur. Alleen Deze auto. die ook op rails rijdt, deze demonstratie in staat werd ge- zitten wij nu nog met de vraag: werd dezer dagen gedemonstreerd steld. De a uto kan zowel op rails waarom heeft die man niet gewoon op een station in Engeland. Het is j als op de weg rijden. Het kost I de trein genomen de Hy-Rail-Unit, een van de merk- maar drie minuten om hem over te Valma u weet wel, die firma, die zoveel autopoetsmiddelen in haar handel stopt heeft nu ook een middel op de markt gebracht, waar mee men flink vuile handen in een ommezien weer kraakhelder kan krijgen. Het is wel niet specifiek voor automobilisten, maar die kun nen er toch hun voordeel mee doen. Een beetje handcleanser op vieze, vette handen, stevig inwrijven, dan afspoelen en klaar is Kees. Of hoe u ook mag heten. Het aantal uitvindingen, dat een auto geheel „schoon" wil maken, stapelt zich snel op. Nu is de Brit Sydney Bowles weer met zoiets op de proppen gekomen. Hij wil de motor laten lopen op een mengsel van stoom en benzine. Kosten: net vier tientjes per auto. Resultaat volgens Bowles: veel minder vuile uitlaatgassen. Bovendien: lager ben zineverbruik. Zo te zien dus voor een dubbeltje op de eerste rij. Maar de wetenschappelijk medewerker van de Guardian was wel enthou siast. Het ziet er volgens hem alle maal heel goed uit. We wachten maar af. De laatste tijd hebben we heel wat meer van dergelijke kreten j Het wordt steeds gekker. Deskundi gen van de universiteit van Glas gow hebben een instrument ontwik keld, waarmee een „stem" de auto mobilisten kan waarschuwen als er iets gebeurt, dat hun aandacht ver dient. Zoals: u rijdt de snel uw motor wordt te warm uw benzi ne raakt op uw oliedruk zakt. Het instrumentje meet motor en motoromstandigheden en geeft dan passende impulsen aan een bandre- cordertje met vaste opmerkingen. Veel meer is er over de uitvinding niet bekend gemaakt, maar men kan gemakkelijk verder mijmeren over zwoele stemmen, die de auto mobilisten waarschuwen als zij in slaap dreigen te vallen De Alfa Romeo Montreal is in Ne derland op de weg verschenen. Kortgeleden werden de eerste exem plaren afgeleverd. Coureur Toine Hezemans. die voor Alfa rijdt, was een van de kopers. Hij moest er j 41.000 gulden voor neertellen. Wat i hij ervoor kreeg? Een zeer sierlijke wagen met een 2593 cc V-8 motor met injectie, 200 DIN-pk, vijf ver snellingsbak. top 220 km per uur. Dit is het studenten-echtpaar Cleo en Peter van Zeist (27 en 28) uit Amsterdam, dat het heeft gepres teerd eerste te worden in de mon sterrit voor kleine Citroëns, die van de zomer werd gehouden. Veertien duizend lange, hete en stoffige kilo meters tussen Parijs en de Turkse ruïne Persepolis. En terug natuur lijk. Er gingen een kleine 500 wa gentjes van start. Het rijden, zes dia's en een geluidsband met een verhaaltje over de rit waren bepa lend voor de prijstoekenning. Het echtpaar Van Zeist won de hoofd prijs. Dat was een reis van 15 da gen door Afrika voor twee personen, ter waarde van 30.000 Franse francs. Wij kunnen ons nauwelijks voorstellen, dat het paar na dat uitstapje naar Turkije nog zin had in zo'n tocht je-Afrika. Maar goed. ze kwamen in het internationale gezelschap voortreffelijk voor de dag. Roest is nog steeds autovijand nummer één. Daarom heeft Ford Engeland een grootscheepse cam- j pagne op touw gezet om hèt middel j te vinden, dat die roest op een af- j stand kan houden. Voorlopig wordt I een aantal testwagens dusdanig ge- I marteld, dat het lijkt alsof zij tien Jaar bij zee geparkeerd hebben ge staan. En dan nog een scheutje tropenzon en vochtigheid. Het kost een klein half miljoen. Maar zo wil Ford nieuwe roestwerende lakken proberen, 't Is te hopen, dat het allemaal lukt, zoals Ford het I wil.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 29