KOMMER EN KWEL AAN KUST lora blijft Op bres voor een goed taalgebruik Ook in Spanje op televisie Katwijkse harington-baby maakt het heel goed HANNES DE JONG (DAG 31 DECEMBER 1971 KATWIJK/NOORD WIJK Het badseizoen 1971 is niet zon der stormen verlopen. Daarbij praten we niet over de zeewater vervuiling, de strop door het faillissement van Friendships Tours en een eventuele teruggang van het aantal gasten. Die 'storm' stak op doordat bekend werd, dat aan de lange rij hotels in het land, die hun poorten voorgoed hebben gesloten, er weer twee zullen worden toegevoegd: Huis ter Duin na het seizoen 1972 en Rembrandt nu al; twee zeer bekende Noordwijkse toeristenbedrijven, waar vele groten der aarde hebben gelo geerd. IET VAN DELFT: WIM ROVERS Terecht baren deze sluitingen zor gen. Het geschiedt onder het mom, dat zulke oude hotels niet meer rendabel te maken zijn. Ook niet als er veel geld wordt geïnvesteerd om ze aan de huidige vakantie-ge woonten aan te passen. In de toe ristische sector vraagt men zich te recht af of niet veel eerder de ba kens verzet hadden moeten worden en of men niet sneller had moeten overgaan tot het bouwen van ap partementenhotels, zoals dat onder andere in Spanje, Joego-Slavië, Roemenië en aan de Duitse Oost zeekust geschiedt. in Rijnsburg L of Voorhout UüiüJV Voor de bloemenbadplaats Noord- wijk speelt dit probleem sterker dan voor de vissers- en badplaats Kat wijk, waar men in vergelijking maar heel weinig hotelbedden heeft. Toch hoort men ook daar klagende hotelliers. Wat er met Huis ter Duin gaat gebeuren als het exploi tatiecontract van de EMS aan het eind van 1972 afloopt weet men nog niet. Dit hotel is jarenlang het visi tekaartje van de badplaats geweest. Van Rembrandt hoopt men een va kantiecentrum voor een groot be drijf te kunnen maken. Maarer moet dan wel eerst een huurder worden gevonden! Zorgi IJNSBURG „Nederland it een unieke plaats in op gebied van veilingéh". Dit Piet van Delft van de veiling 1 in Rijnsburg. Zijn woorden len bevestigd door de omzet- rs van de verscheidene vei- in in Nederland. Deze cijfei's en torenhoog uit boven die het buitenland. veiling van Aalsmeer, de groot- er wereld, krijgt fer met ingang februari 90.000 vierkante meter ingruimte bij en zal dan een om- van meer dan 200 miljoen gulden ;n. De veiling van Rijns- doet het allemaal iets bcschei- Ze hebben een omz£t van zo'n liljoen gulden. Dit betekent een elstijging sinds vorig jaar met ct. jnsburg heeft een modern geou- irde veilinghal. Om de grote aan- zo snel mogelijk te verwerken, er twee banden waarop kan en geveild. Er wordt dus gewerkt 2 veilingklokken, die zijn aan- iten op een computer die de ge snel verwerkt en dan binnen minuten doorgeeft aan de kwe en handelaren. „Een veiling is ïlijk voornamelijk bedoeld als, ce voor de kwekers en hande- zegt Van Delft. "Belangrijk n ook de situering van een vei- De aanvoerwegen moeten goed en de snelwegen en luchthavens en snel te bereiken zijn. Er snel kunnen worden geveild en uimte moet groot genoeg zijn. is voor de bloemenhandelaren alleen geld. maar bepaalt ook waliteiit van de bloemen. De gro- erwerking, gecombineerd met de leid waarmee moet worden ge leld eist een enorme rationalise- van het veilingwezen. Mecha- tie is ook in Rijnsburg het ïtwoord. Dit eist een goede tech- ie staf. Sinds enkele Jaren is bij de Flora aanwezig. „Een ïbreide mechanisering is wel maar kwetsbaar als er iets xt", aldus Piet van Delft. n verschijnsel wat de laatste tijd toeneemt is de bloemenhandel, supermarkten. Het nadeel van handel is de intensievere ver ing, die men toepast. De bos- worden namelijk overgebonden PIET VAN DELFT in het aantal, dat de supermarkt 't liefst heeft (meestal vier of vijf bloe men per bos). Dit overbinden doet men in de veilinghal. Dit is een van de redenen waarom de Flora-mensen j zo langzamerhand naar meer ruim- i te gaan uitzien. In Rijnsburg is i het niet mogelijk grond voor een dergelijke uitbreiding te krijgen. Het bestuur van Flora heeft nu contact, met de gemeente Voorhout „We doen het rustig aan", zegt Piet van Delft het komt allemaal niet op een paar jaar. Wij bekijken de moelijkheden, die de gemeente ons kan bieden en de gemeente kijkt of alles wel in te passen is in de planologie". Er moet inderdaad nogal wat gebeuren, voor dat zo'n veiling er staat. Het is niet alleen bouw. maar ook aanleg van elektriciteit, riolering en vooral goe de toevoerwegen. Bij de kwekers be stond en bestaat nu nog, zij het in mindere mate, weerstand tegen ver trek uit Rijnsburg voornamelijk van wege sentimentele motieven. Ten slotte staat de veiling al vijftig jaar op dezelfde plaats en is voor velen een niet meer weg te denken onder deel van de Rijnsburgse samenleving geworden, 't Bestuur heeft het ook moeilijk gehad met de beslissing om uit Rijnsburg te vertrekken. Maar met een oog gericht op de stormach tige ontwikkelingen op het gebied van bloemenhandel (mensen kochten tien jaar geleden voor ongeveer acht gul den per jaar; tegenwoordig is dat twintig gulden geworden) en het an dere oog gericht beperkte mogelijk heden, die de gemeente Rijnsburg te bieden heeft, is toch maar besloten op den duur te verdwijnen. Als men verhuist kan meteen wor den gewerkt aan allerlei modernise ringen. Zo is het de bedoeling om, bij de veiling een toeleveringsbedrijf le bouwen voor verkoop van vloei en touw (voor de kweker) en een ga rage (voor de handelaar). Van Delft /.inspeelde zelfs op vervoer door de lucht via helicopters, die dan bij de veiling zouden kunnen landen. Een unieke situatie dus, maar de Neder landse veilingen zijn dan ook uniek. Een sterk staaltje: bloemen, die in Nice gekweekt worden komen via Parijs in Rijnsburg om daar te wor den geveld. Daarna gaan ze weer te rug naar Frankrijk. Dit gaat sneller dan dat men ze in Frankrijk zelf zou veilen. PETER VAN BEEM en! Het zit allemaal niet zo lekker aan j de kust. Zorg over de toekomst in i de toeristische sector en zorg ook bij de gemeentebesturen. Die laat- sten volgen natuurlijk de gang van zaken nauwlettend en hebben straks, als er bijvoorbeeld een nieuw plan voor Huis ter Duin op tafel komt, een belangrijke vinger in de pap. Geloof maar niet, dat de eige- J naren er in zullen slagen om een hele rits woonflats op dit mooiste punt van Noordwijk te bouwen. Het terrein moet zijn recreatieve be- stemming behouden. Aan het slui- ten van bedrijven kunnen de ge meentebesturen weinig doen. Wel aan de bestemming van de gronden, Noordwijks eerste burger mr. J. M. Bonnike en zijn mede-gemeentebe stuurders zullen alles in het werk stellen de bloemenbadplaats haar faam te laten behouden. Daarom ook is mr. Bonnike met VVV-direc- teur Wim Rovers en de horecamen- I sen Wijntje en van Beelen aan Duitslands Oostzeekust gaan kijken hoe men het daar doet. Verrast over de aanpak daar zijn ze terug gekeerd. Vol met ideeën, die mis schien straks nog eens gerealiseerd kunnen worden in Noordwijk. Hore ca en gemeente kunnen dat niet al- 1 leen doen. De regering zal, evenals dat in het concurrerende buitenland wordt gedaan, de financiële helpen- j de hand moeten toesteken. Zover zijn we hier nog niet. Logiesbedragen Bouwen van moderne hotels kost handen vol geld. Dat geld zal de overheid beschikbaar moeten stellen tegen een laag rentepercentage. Wordt dat niet gedaan, dan is nieuwbouw bijna onmogelijk, omdat men dan fabelachtige logiesbedra- gen zou moeten berekenen om tot een rendabele exploitatie te gera- ken. Wanneer dat gebeurt zou de „trek" van de vreemdelingen aan- zienlijk verminderen. Nu reeds is de j concurrentiepositie van het buiten land groot. Met vliegreis en al inbe grepen telt men per dag in hotels aan de zonnige stranden vaak al minder neer dan men in ons land moet betalen. De overheid zal met daden moeten komen en het niet bij woorden moeten laten. De toe ristische industrie is voor ons land een te belangrijke bron van inkom sten en geeft aan vele handen werk. CEES COMBEE B. M. Noach (90): LEIDEN In de Nederlandse onderwijswereld neemt onze stadgenoot, de heer B. M. Noach hij werd deze maand negen tig jaar een wel unieke plaats in. Gedurende een halve eeuw „onder mijn oud-leerlingen tel ik tien hoogleraren, een aan tal burgemeesters, juristen en één minister, Hans de Koster'' diende de heer Noach, oud-leraar Nederlands aan de gemeen telijke H. B. S. (thans Rembrandt-scholengemeenschap) het onderwijs. B.M. NOACH (90) Jeugd mist eerbied" Eerst van 1900 af als onderwijzer in Wormerveer "Ik verdiende toen (schoon) f 44,92 per maand en daarna van 1910 tot zijn door de Duitse bezetters bevolen ontslag in 1940 als leraar aan het destijds zo bekende internaat Wullings in Voor schoten, welke functie hij sinds 1914 combineerde met die in Leiden. Ook na zijn pensionering hy had toen ruim vijftig jaar voor de klas gestaan bleef de heer Noach het onderwys trouw. Tot in juli van dit jaar heeft hij regelmatig in zyn woning aan de Hoge Rijndijk leer lingen, voor wie het wat moeilijk zat, met verrassende resultaten bij les geven. Het "ga naar Noach en het komt wel in orde" was voor de ze leerlingen geen ijdele klank. No ach wist zijn leerlingen al deze zeven tig jaar (wat een tijd-) te inspireren tot een gedegen studie en tot enthou siasme voor hun werk, waarbij het zijn aangeboren onderwijsfa lent was om de zaken helder en duidelijk uit een te zetten. Velen zijn er hem nu nog dankbaar voor. Praten met de heer Noach is luis teren naar een man. die al deze zeventig jaar op de bres heeft ge staan voor een goed taalgebruik. Eerste vraag: U bent en te recht voor een goed taalge bruik. Gaat de huidige vermin king kadoijeren, blouw, hij wort) u niet te ver? KATWIJK AAN ZEE We worden door de televisie zo dikwijls geconfronteerd met leed en narigheid, dat we bijna vergeten wat er in de onmiddellijke omgeving voorvalt. Trouwens in de steden kennen de buren el kaar nauwelijksEen pro bleem, dat zich in de dorpen met de nieuwbouwwijken oök al gaat voordoen. Wie in Katwijk kent van heel nabij die Joegoslavische meisfes, die in de visverioerkende in dustrieën werken? Weinigen mogen ive wel zeggen. Men weet ook niet van hun een zaamheid en zorgen. Men ziet ze de huizen of verblij ven uitgaan, waar ze tijdelijk wonen. Aan de Tramstraat en aan de Meerburgkade. Daar blijft het meestal bij. Niemand van de Meerburg kade-bewoners en ook niet van het personeel van de fir ma Parlevliet en Van der Plas, waar ze werkte, wist dat er een 18-jarig meisje in grote nood verkeerde. Dat ze onbeschrijflijke angst had over wat ze wistdat eens komen zou. Ze kende de wet ten van dit voor haar vreem de land niet en ze durfde er ook niet over te spreken met de Joegoslavische "vertrou wensvrouwen", die in Kat wijk werkenZe was nog geen half jaar in ons land Waarschijnlijk geholpen door tenslotte in vertrouwen ge nomen Joegoslavische mede- huisbeivoonsters baarde de jeugdige gastarbeidsterdie haar ouders verloor bij een auto-ongeluk en in haar land alleen nog maar een broer heeft, in dat pand waar ze woonde van de Meerburg kade, een wolk van een zoon. Die „wond" ze in een winter mantel en legde hem te von deling in een omgekeerde harington. Zelf werkte ze normaal door. Buren hoor den kindergehuil. Ze wisten niet waar 't vandaan kwam. Tot de 62-jarige haringpak ker Jan van der Plas de vol gende morgen weer gehuil waarnam. Hij ging met zijn collega's op onderzoek uit en vond de kleine gehuld in de wintermantel en beschermd door de harington. Een vol dragen baby, flink van lengte met gitzwart haar, negen pond zwaar. „Je zou dat kind zo mee naar huis nemen", zei hij op die septembermor gen wat geëmotioneerd. Katwijkse vrouwen wilden de baby wel adopteren. Het kind ging echter naar het Acade misch Ziekenhuis en de Raad van de Kinderbescher ming ontfermde er zich later over. Het ivordt bij pleegou ders ondergebracht. Waar en wie het zijn komt men niet te weten. Wel, dat de kleine het heel erg goed maakt. De jeugdige moeder is ook uit Katwijk verdwenen. Wel staat zij nog onder contract van P.P.. maar ook daar zwijgt men over haar verblijfplaats en over die van haar zoontje. De Joegoslavische zou "uit geleend" zijn aan een bedrijf in de omgeving van Alphen aan den Rijn. Ze maakt het goed. CEES COMBEE Als tegenstander van de fonolo gische nieuwe spelling, ben ik vol strekt tegen de plannen van enige taalkundige verenigingen tot invoe ring van deze spelling. Een ander facet. Hoe denkt u over de mammoetwet? Ik ben reeds twintig Jaar uit de school. Ik heb wel enige belangstel ling voor deze wet. maar ik heb me er niet genoeg in verdiept om er een oordeel over uit te spreken. Veertig jaar U was veertig jaar aanvan kelijk in Voorschoten en daarna in Leiden nauw bij het onder wijs betrokken. Zijn er voor u hoogte- en dieptepunten? Ik heb enige jubilea meegemaakt: in 1939 25 jaar in Leiden en in 1950 was ik 50 Jaar by 't onderwys 't Grote dieptepunt was de periode van de Duitse bezetting, toen ik uit school werd gestuurd en kennis maakte met de tragische omgeving van West er- bork en Theresiënstadt. In 1945 wer den wij door de Russen bevrijd en konden wy weer contact met Leiden opnemen. Met uitzondering van mijn boekenbezit, dat was ondergedoken, waren we alles kwyt. Jeugd j Een andere vraag. Hoe is uw i oordeel over de hedendaagse jeugd? Myn oordeel hierover is: de jeugd mist eerbied voor oudere mensen en oudere instellingen, veroorlooft zich echter een mening uit te spreken over aangelegenheden, waarvan ze nog niets weten en niet weten kan. Van het onderwijs naar de stad, waarin u werkte en woont. Hoe waren er uw contacten en i wat zag u graag m Leiden veran- j derd? j Ik heb nog altijd contacten met vele van mijn oud-leerlingen. Wat Leiden betreft, waar ik 61 jaar woon. heb ik o.a. deze wensen: de in- en uit valswegen van Leiden. Hoge Rijn dijk en Rynsburgerweg, moesten noodzakelijk geasfalteerd worden; bovendien ontbreken voldoende openbare verbindingen voor ouden van dagen met het centrum van de I stad. Voorts moet ik er op wyzen I dat bij nieuwe verkeersmaatregelen in de binnenstad blijkbaar volstrekt geen rekening is gehouden met per sonen, die slecht ter been zyn. Voor de Joodse gemeenschap hebt u veel belangstelling. Wat trekt u daarin aan? Mijn belangstelling voor de Joodse gemeenschap berust op eerbied voor de tradities en riten van het Joden dom. Nog een wens voor 1972? Dat ik nog vele jaren in goede ge zondheid een nieuwe ontwikkeling tot welvaart van stad en land mag beleven. SAM PLATTEEL LEIDEN ROELOFARENDSVEEN Het is 11 augustus half twer 's nachts. Hannes de Jong stapt na 83 uur en 50 minuten van zijn hog< maar niet altijd even droge zitplaats. Hij is voor de tweede maal wereld kampioen waterpaalzitten. Bovendien heeft hij zijn eigen record (67 uur en vorig jaar gevestigd) royaal gebroken. Het zal in de toekomst moeilyk worden het record van Hannes te breken. Dit jaar stapte zijn laatste con current een half uur eerder af. maar Hannes was nog niet aan het ein< van zijn krachten. Zegt De Jong: „Honderd uur had er makkelijk inge zeten, want ik was kiplekker, ik vond het echter genoeg zo". De bijna 85 uur van Hannes de Jong hebben zelfs de internationale per: gehaald. Hannes haalt een plakboek te voorschijn en laat stukjes zien uil Duitse en Engelse kranten. Het is zelfs in Spanje op de televisie geweest Hannes de Jong: „Een paar vrienden van mij waren in Spanje op vakan- loe en zitten 's avonds rustig naar de tv te kijken en dan komen er opeen: beelden uit Holland van het paalzitten". Hannes de Jong is daarna nog een paar maal op zo'n paal geklommen Sen keer bij Koos Postema's vrijdagavondprogramma en in een gracht bij een antiekmarkt. Verklaart Hannes de stunt van de kooplui: „Die markt was vlak by een itraat waar ook veel antiek werd verkocht en ik was dus een trekpleister voor het publiek. Als de mensen naar my kwamen kyken, kwamen ze van zelf over de antiekmarkt. Ik heb daar een uurtje of tien gezeten en heb er meer verdiend, als ik hier op de tuin zou kunnen verdienen. Toch heb ik in totaal echt niet zoveel aan het paalzitten, want alles by elkaar heeft mijn bedrijf een volle week stilgelegen". Hannes de Jong is vast van plan om volgend Jaar zyn trilogie vol tt maken, daarna zien we wel weer. „Nee hoor daarna niet meer" werpt mevrouw De Jong ertussen, waarop Hannes alleen maar kan lachen. JAN VAN DER NAT

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 27