Wat Zien Ik? j Ik ben niet rijk geworden! „HET IS NU EEN FIJNE STRAAT" i 1 m Ui OPGELATEN SPONSOR LAAT KNAU VOORLOPIG LOPEN STUDIO theater LI DO ft J LEIDSE REGISSEUR PAUL VERHOEVEN: Er gebeurt veel in De Schuur VRIJDAG 31 DECEMBER 1971 Ook in Leiden is "Wat Zien de zeventiende week is gisteren Holvast) laat zien. LEIDEN Het afgelopen jaar is het jaar van 'Wat Zien Ik' geweest. Deze Nederlandse speelfilm, een op de boeken van Albert Mol geïnspireerde satire op het soms wat buiten sporige driftleven van de mens is vier maanden geleden in vijfendertig bioscopen tegelijk in roulatie gebracht en heeft tot nog toe tenminste twee mil joen bezoekers getrokken. De overweldigende belangstel ling voor deze kluchtige film over het rosse leven betekent een enorme opluchting voor de regis seur, de Leidenaar Paul Verhoe ven. 'Wat Zien Ik' is Verhoevens eerste avondvullende speelfilm en het succes daarvan kan voor de man die ook de televisieserie „Floris" heeft geregisseerd alleen maar plezierige gevolgen hebben. Zijn naam als filmregisseur is er met een slag door gevestigd. Paul Verhoeven heeft het nu erg druk onder meer met het voorberei den van nieuwe projecten en hei mee helpen omzetten van „Wat zien ik" in buitenlandse versies maar hij is best bereid om aan het eind van dit voor hem en de Nederlandse speelfilm zo belangrijke jaar ook films als „Blue Movie", „Daniël" er „Mira" hebben sterk de aandach getrokken wat na te praten ove zijn veelgeprezen examenstuk. De geslaagde Leidse filmregisseu wil nu wel verklappen, dat hij me weinig vertrouwen de doop van ziji. eersteling tegemoet heeft gezien. Hi vindt dat zelf wel verklaarbaar want „als je lang' en intensief me. één film bezig bent geweest, kaï het eindresultaat plotseilng dood slaan". „Bovendien", zegt Paul Ver hoeven, „is de film in München af gewerkt en dat is voor een in Ne derland gesitueerde film met Neder landse acteurs en actrices geei ideaal klankbord". Twijfels De reacties van het Amsterdams- premièrepubliek hebben hem daar om volledig verrast. „Ik heb eer dag voor de première samen me Ronnie Bierman in een lege bios coopzaal naar de film zitten kijkei en toen mijn twijfels echt wel ge had". En na de première? „Ik heb op dat moment niet kunnen voor zien dat het zo storm zou lopen bij de bioscoopkassa's, ik wist alleen dat het fiasco van een totale mis lukking mij bespaard zou blijven. Ik ben achteraf gezien gewoon erg blij dat Rob Houwer als producent mij de kans heeft geboden om deze film te maken. Hij is het per slot van rekening geweest die Mols boeken verfilmd wilde hebben. Ik ben door hem benaderd en moest mij voor het eerst in mijn leven als regisseur van een commerciële speelfilm waar zien te maken, vandaar dus ook al die angsten. Gelukkig is mijn film ook door de meeste critici goed ont vangen. Het is in feite de kunstkritiek ge weest die de .Nederlandse filmindu strie in het verleden heeft ver moord. Te vaak wordt vergeten dat een filmindustrie niet kan bestaan bij de gratie van puur-artistieke films. Overigens, als men spreekt van een met vakmanschap gemaakte breed- publiekfilm dan zit dat vakman schap óók in het scenario van Ge rard Soeteman met wie ik altijd fijn heb kunnen samenwerken!" Hoe valt het geweldige succes van „Wat zien ik" naar de mening van Paul Verhoeven te verklaren? „Ik heb deze vraag ook aan Gerard Soeteman gesteld en zijn antwoord klonk nogal paradoxaal: omdat er Ik" goed gezien. Avond - aan - avond trokken (en trekken nog: ingegaan) Albert Mols avonturen veel bekijks. Zoals deze foto (Jan Ook Alphen heeft promenade zo veel mensen naar toe zijn ge gaan. Ik zelf zou er aan toe willen voegen: omdat de film niet slecht is gemaakt en omdat er bij voor baat al sympathie voor de film be stond, in de eerste plaats door de bekendheid van Mols boeken en verder door de namen van Sylvia de Leur en Piet Römer die toch als het privé-bezit van het Nederlandse volk beschouwd kunnen worden. De meesten zijn met een positieve in stelling de bioscoop binnengestapt en de film heeft hun verwachtingen nog overtroffen ook. Logisch eigen lijk, want in de film zeer meer con structie. meer verhaal nog dan in boekjes". Afstand Wat is volgens de Leidse regisseur het verschil tussen „Wat zien ik" en Pim de la Parra's „Blue Movie"? Paul Verhoeven de handen door het halflange donkere haar strijkend: „Blue Movie is sterk erotisch en wat inhoud betreft veel zwaarder dan mijn film. Wat Zien Ik is juist een anti-erotische film met come- dy-effecten. Greets klanten zijn één voor één problematische figuren, maar mijn film is toch echt geen probleemfilm. Ik heb me als regis seur vooral in proberen te leven in de algemeen menselijke relatie tus sen Greet en Haar van Boven en meer op een afstand tegen die klanten aan zitten kijken. Heeft de run op de kassa's Paul Verhoeven veel geldelijk voordeel opgeleverd? Resoluut: „Nee, vergeet dat maar! Rob Houwer heeft me destijds voor de keus gesteld: mee doen aan het filmproject op basis van participatie of tegen een vast salaris. Ik heb het zekere voor het onzekere willen nemen en voor het laatste gekozen. Maar ik mag niet mopperen, want ik ontvang nu de film zo goed loopt van de producent af en toe nog wel een bonificatie. De film heeft mij in elk geval geen tonnen opgeleverd". Denkt Paul Verhoeven de lijn van de Nederlandse komediefilm door te kunnen trekken? „Ik wil per sé niet gebruikt worden als de Scenario's Waar is regisseur Verhoeven nu mee bezig en wat zijn de plannen voor de toekomst? „Op het ogenblik ben ik druk bezig met het voorbe reiden van een aantal scenario's. Er staan namelijk allerlei nieuwe speelfilmplannen op stapel en er worden bovendien plannen voor een nieuwe televisieserie uitgewerkt. Als die televisieserie er inderdaad komt dan zullen spanning en avontuur de basiselementen zijn. Wat de film plannen betreft, Rob Houwer wil graag een vervolg op „Wat Zien Ik" maken, voornamelijk gebaseerd op het boekje Haar van Boven. Ik wil het best doen mits het scenario mij bevalt. Zo'n vervolg mag uiteraard PAUL VERHOEVEN: Vervolg op Wat Zien Ik mag geen herha ling worden geen herhaling van Wat Zien Ik worden. Staat het scenario mij niet aan dan begin ik er beslist niet aan. Ik weiger gewoon een film te maken om er wie dan ook mee te spekken. Je mag natuurlijk niet denken: nou jongens we hebben met „Wat Zien Ik" zo'n enorm suc ces gehad we maken er nu even een vluggertje overheen. Ik per soonlijk zou liever een film willen maken die omstreeks de bevrijding van ons land speelt. Een spannende actiefilm gebaseerd op al die myste rieuze moorden die in die tijd in Den Haag zijn gepleegd en waarvan een invloedrijk man als mr. De Boer, die in de oorlog heel wat ge vangen genomen verzetsmensen bij de Duitsers heeft weten los te pra ten, het slachtoffer is geworden. Rob Houwer staat in elk geval niet ongeïnteresseerd tegenover dit idee. Trouwens, het idee om Jan Wolkers' roman „Turks Fruit" te verfilmen heeft mij ook nog niet losgelaten. Alleen: Turks Fruit is een erg tra gisch verhaal en ik vraag me soms wel eens af of het publiek behoefte heeft aan een tweede Love Sto ry. PIETER C. ROSIER ALPHEN Een van de belang rijkste besluiten in het afgelopen jaar voor de dorpskern van Al pien was de afsluiting voor alle verkeer van de Van Mandersloo- straat, de belangrijkste winkel straat. Dat was hard nodig ook, want door de grote hoeveelheid rijdende en stilstaande auto's en bromfietsen was de straat voor het winkelende publiek nauwe lijks nog begaanbaar. Sinds een aantal weken is de Van Manders- loostraat het domein van wande laars, met uitzondering van de ochtenduren als het expeditie- vervoer zijn goederen komt af leveren. Toen de maatregel van de afslui ting werd overwogen, is er van de zijde van de winkeliers en dan vooral die gevestigd zijn aan de Rijnkant nogal wat gemor ge weest. Niet omdat men vond dat de afsluiting op zichzelf niet onjuist was, maar omdat men de bijkomen de voorzieningen (extra parkeer ruimte, mogelijkheden om buiten de „expediteuren" met goederen bij de zaak te komen) nog niet voldoende achtte. Hoe is de situatie thans, nu de promenade een aantal weken func tioneert? De Van Mandersloosstraat is een heerlijke winkelstraat, waar Je onbezorgd kunt lopen en kijken. Vraag je winkelende huisvrouwen naar hun mening dan krijg Je ne gen van de tien keer een antwoord dat er ongeveer als volgt uitziet: „Je kunt nu eens eindelijk rustig kij ken. je hebt geen last meer van la waai en van voorbij razende auto's en brommers. Als je kinderen bij Je hebt. hoef Je niet bang te zijn dat ze elk moment kunnen worden aan gereden". Over de voorzieningen er omheen (parkeerruimte) heeft men (de win keliers) nog wel eens de wenkbrau wen gefronst, maar wie links en rechts van de Van Mandersloostraat kijkt, zal toch bepaald niet aan pes simisme ten onder gaan. De twee sterkste opposanten te gen de afsluiting waren destijds de heren Hazebroek (levensmiddelen» en Haasbeek (boekhandelaar, beiden gevestigd aan de Rijnkant. Nog maals: zij waren niet tegen uit prin- clpe. maar eenvoudig omdat de voorzieningen er omheen en de mo gelijkheden voor het expeditiever- voer in hun ogen nog niet toerei kend waren. De vrees voor de afslui ting was zeer begrijpelijk het grootst bij de heer Hazebroek. „Huis vrouwen." zo zei hij destijds, „zullen er niet veel voor voelen een paar honderd meter met een volle bood schappentas te sjouwen". Hoe staat hij er nu tegenover? Hazebroek: „Ik kan nog geen oordeel geven, wat overigens niet wil zeggen dat de eerste indruk ongunstig is. Ook de toestand met het expeditievervoer is niet eens zo tegengevallen, hoewel het een lastige zaak is. Maar een de finitief oordeel kan ik pas over een maand of drie geven. De drukte van de decembermaand, met de feestda gen, geeft een geflatteerd beeld. De mensen moeten wel naar je toe ko men. maar hoe is het straks?" De boekhandelaar Haasbeek (Jr) blijft van oordeel dat de afsluiting „op te krampachtige wijze" tot stand is gekomen. Hij vindt dat hij zowel privé (hij woont boven zijn zaak) als zakelijk gedupeerd is. „Het is niet altijd mogelijk om voor elf uur 's ochtends de boeken die Je no dig hebt aan de zaak te laten bren gen. Ik heb voor een fors bedrag aan karretjes gekocht om daarmee de boeken buiten de daarvoor vast gestelde uren toch in huis te krij gen. Maar wat een tijd en dus geld gaat daar niet in zitten. En tijd is iets wat Je Juist bij drukke dagen niet hebt". Korpschef Van Voorden van de Alphense politie zegt dat het ver keerloos maken van de Van Man dersloostraat over het algemeen „als zeer positief" is ervaren. „Natuur lijk, zoals bij al dit soort zaken, heb je in het begin even te kampen met kinderziektes, maar van echte pro blemen is ons niets bekend". RUUD PAAUW .Alphens promenade... (Foto Wim Dijkman) VOORSCHOTEN Een Jaar bestaat nu al het theatertje „De Schuur". De gedachte „met deze ruimte moet wat gedaan wor den" kwam al gauw op bij de Haagse fluitiste Ellen Mac Gil- lavry, toen zij ontdekte hoe groot de schuur achter haar nieuwe huis aan de Voorscho- tense Oranjekade wel was. Ze maakte er een piepklein thea tertje van. waarin alles moge lijk is Wat in een grote con certzaal niet kan. Waar niet zo'n grote scheiding bestaat tus sen de mensen in de zaal en de mensen op het podium. „De Schuur" ziet er leuk uit: rode vloer, witte stenen muren, met de levendige struktuur van de „Die afstand die er bestaat tussen het publiek en het po dium, die moet weg", betoogt Ellen MacGillavry vol vuur, „de j mensen moeten dichter by deze j beroepen gebracht worden, en er niet meer tegen op zien!" Een klein theater als „De Schuur" kan daar inderdaad heel wat aan doen. „Alles is hier mogeiyk, er is geen schei ding, geen kloof. Je kan gerust vragen of we een stuk dat Je erg mooi vond nog eens willen spe len. Het is niet gek om zoiets te vragen en we zullen het graag doen". Er wordt gedis cussieerd, er wordt verteld over de "kneepjes van het -vak", over „achter de schermen", 't stenen duidelijk zichtbaar, veel rode en groene verf. En dat des avonds, met kaarslichtJe houdt het niet voor mogelijk als Je die buitenkant van een ge Enthousiasme van Ellen Mac Gillavry werkt aanstekelijk. Suggesties van het publiek wone schuur-bij-een-huis ziet: zo'n gezellige ruimte en zoveel plaats. Afgelopen Jaar gebeurde hier bijna van alles: Schotse dansen met doedelzakmuziek, tentoon stellingen, lezingen met dia's, discussies over ballet en veel kom. Het zou daarom volgens de fluitiste leuk zijn als ook an deren eens zouden willen pra ten over wat him beroep met meebrengt. By voorbeeld: hoe j maakt een warme bakker nu eigeniyk zyn brood. Alles is mo- j gelyk, alles kan in „De Schuur". muziek. Nena Hoog speelde er hobo. Jaap Spigt speelde er cla- vecimbel en Ellen MacGillavry zelf fluit. De Amerikaanse ne gerzanger Clinton Irving zong er zijn balladen en negrospiri tuals. Dat theatertje „De Schuur" aan de Oranjekade no. 35 in Voor schoten, daar mag iedereen eens een kykje gaan nemen. U zult er een ervaring ryker vandaan komen. LEIDEN De Leidse vestiging van Minnesota Nederland NV voelt zich als sponsor „mis"han- deld. Nadat 3 M Compagny be gin '71 de (twee) indooratletiek- wedstrijden - om - de - Tartantro- Cee in de Groenoordhal had ge sponsord, liet publiciteitsman Ton van den Bosch al doorsche meren zich „opgelaten" te voelen door de houding van de Konink lijke Nederlandse Atletiek Unie- Die opgelatenheid bestaat nóg, zelfs naderhand nog gegroeid Ton van den Bosch als repre sentant van 3 M Compagny over het resultaat van die opgelaten heid: „Als de KNAU ons nu zou benaderen om het komende jaar weer enige wedstrijden te spon soren, zouden we nee zeggen. A op grond van de samenwerkings- ervaring, B op grond van de te gengevallen resultaten". Over de samenwerking KNAU sponsor: „We hadden vooraf ge dacht met verstandige mensen te doen te krijgen. Met mensen 'die Deseften waar het eigen belang en dat van de sponsor lag. Ge- den de publieke belangstelling en de aandacht in de pers had er veel meer uit kunnen komen. Maar de KNAU diende het eigen belang niet eens. Dat was het trieste van die zaak. Er bestond binnen het (nu demissionaire) bestuur van de KNAU een ge brek aan coördinatievermogen. Sommige bestuurders deden niet wat hun taak was, anderen de den andermans taak. Door het ontbreken van overleg met dat bestuur (afspraken werden maar gewoon niet nagekomen), misten wij bijvoorbeeld de boot bij het geven van informatie aan de „buitenwereld". De afspraken met de KNAU waren zo geregeld dat zij het nieuws zouden bren gen dat wij zouden sponsoren. Maar de heren verknalden dat, gingen dat al vooraf aan allerlei relaties vertellen. Toen was het geen nieuws meer. terwijl het nieuws voor ons Juist zo belang rijke was. Want wij sponsorden natuurlijk niet voor het lieve ge- ziqht". „Wij hebben ook nooit ver doemd wat onze belangen wa ren. Twee doelen stonden ons voor ogen. We wilden de sport- atletiek) wereld informeren over ons produkt Tartan en we wil den in de regio Leiden als streek waarvan wij afhankelijk zijn, naamsbekendheid verwerven. Als Je dan gaat optreden als sponsor moet Je het belang van de ge sponsorde gaan dienen in zoda nig overleg dat ook het belang van de sponsor gediend wordt. Een sponsor moet niet gaan overheersen, maar een gespon sorde moet er wel rekening mee houden dat hij werkt met het geld van een ander. Dat werd bij de KNAU vergeten. Er werd op een gegeven moment gewoon misbruik van gemaakt dat wij onze naam aan die indoorcvclus (een reeks van vijf wedstrijden) hadden verbonden. Dat als die cyclus zou „vallen", wij een stukje mee zouden vallen. Daar werd misbruik van gemaakt daarom moesten we die twee »ceer in Leiden eigenlijk wel weer als geldschieter optreden. Ik wil niet natrappen het was voor de KNAU ook de eerste seer dat er met een sponsor ge werkt werd maar ik heb wel stom van verbazing bestaan. De CNAU had bijvoorbeeld beloofd lat er bepaalde atleten zouder Komen, die in elk geval onmoge- ijk hadden kunnen komen. Dan voel Je Je als sponsor wel gegre pen. De KNAU zou ook voor een afbraakploeg (voor de baan) zorgen. Jawel, maar na de wed- •trljden moesten wij los arbeiders uit de kroeg gaan bellen om dat te doen. De heren van de KNAU wisten nergens van, die hadden de kuierlatten genomen. Dan vraag Je je af: waar is de ver antwoordelijkheid van die men sen. Ik ben zo'n merkwaardige gang van zaken nog nooit in zo'n grote omvang tegengeko- De KNAU hoeft medio februari wanneer in Leiden de Neder landse indoor-atletiekkamploen- schappen worden gehouden dan ook niet bij Minnesota Ne- lerland NV aan te klop pen. PAUL DE TOMBE

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 25