DAGBLAD Oud-premier Cals overleden ienzine prijsverlaging Veel huwelijken „op de drempel" HQEËBS Ontwerper van mammoetwet werd 57 jaar oud KOREVAARGARAGE n.v. Benzine 5.3 cent per liter duurder MERK. BENZINE 5 CENT GOEDKOPER GELUKKIG MET HUISDIEREN ♦ES alles Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 31 DECEMBER 1971 No. 33595 Tl Directeur: G Koopman hoofdredacteur: Drs J R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 23,35 per kwartaal (postabonnementen f 25,75), f 7,90 per maand (by vooruitbetaling), giro 57055, losse Witte Singel l. Lelden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nanezorglng tot 20 uur. tel. 30500 (zat 18 uur) DEN HAAG „Dankbaar mogen wij zijn voor al het geen mr. Cals voor de publieke zaak, voor ons land en volk heeft verricht. In de meest letterlijke zin heeft deze chris- fen-politicus gewoekerd met de talenten, die God hem had geschonken". Met deze woorden heeft premier mr. B. W. Biesheuvel vanochtend een radiorede besloten, gewijd aan de gisteravond overleden oud-minister-president Cals. Minister van Staat mr. J. M. L. Th. Cals, oud-minister van onderwijs, cunsten en wetenschappen en minis- |er-president van april 1965 tot no vember 1966 is gistt.avond op 57- arige leeftijd na een slopende ziekte p het Haagse ziekenhuis St. Johan- les de Deo overleden. Mr. Cals, die vooral bekend is ge worden als ontwerper van de Mam- noetwet, kwam in 1948 voor de IVP in de Tweede Kamer. In 1950 werd hij staatssecretaris van onder wijs, kunsten en wetenschappen. Van (952 tot 1963 leidde hy dit departe ment als minister. In april 1965 werd hi". Cals minister-president in het loor hem geformeerde kabinet-Cals. Tondeling, dat anderhalf jaar later n „de nacht van Schmelzer" ten (al kwam. Op 5 december 1966 werd nr. Cals benoemd tot minister van jtaat. Inmiddels leek hy zich uit de ictieve politiek te hebben teurgge- rokken. Wel had hy in 1970 als ommissaris-generaal een groot aan- leel in de organisatie van de Neder- fmdse inzending naar de wereldten- ponstelling in Osaka (Japan). De uitvaartplechtigheid en de be- rafenis van mr. Cals zullen dinsdag januari plaats hebben. V olksvertegenwoordiger Premier Biesheuvel noemde mr. !als een geboren volksvertegenwoor- iger. „Als minister heeft hy door lin volkomen inzet op menig debat iet stempel van zijn persooniykheid p grote eruditie gedrukt. Hy hield 'an het politieke steekspel, de felle jewogen discussie, de gevatte inter- iptie. Zyn groot oratorisch talent beweeglykheid van geest maakten n tot een debater, die soms vrees ïboezemde, maar meer nog bewon- sring afdwong. Cals kon de Kamer de ban van zyn woord houden. Hy s de meester van het woord, de nsbouw en de briljante gedachten- its." ,Persoonlyk heb ik in de jaren 15 en 1966 ervaren, hoe hy met ysheid en toewyding leiding gaf het door hem, met baanbrekend egrip voor grotere openheid, ge armde kabinet. Daarby denk ik spe- aan zyn beleid in die zaken ie toen geheel ons volk bewogen", il minister Biesheuvel vanochtend pg- „Stuk groter" y was een stuk groter dan de leesten van ons" Dat zei gisteravond lr. A. Vondeling (PvdA), ten tyde het kabinet-Cals vice-minister- ■esldent en minister van financiën. heer Vondeling noemde de over- den oud-premier „een ongewoon, vendige man. Hy kon moeilyk stil zitten. Maar nog veel ongeduriger, speelser was zyn geest." In zyn reactie op het overly den van „deze bekwame Nederlandse po liticus" zei dr. ir. Vondeling ook nog: „Cals was niet bang om leiding te geven, openhartig voor zyn mening uit te komen en daarvoor te staan. Hy was evenmin bang om van me ning te veranderen als hy dat na een zeer grondig en gewetensvol onder zoek nodig vond." Zie voorts pagina 9 annn Wij wensen U een VOORSPOEDIG 1972 Showroom: Korevaarstraat 19 Leiden - TeL 01710—42146* Donderdagavond koopavond lanhoudende wind j De Bilt verwacht van vanavond It morgenavond: pel bewolking, maar ook enkele ver breide opklaringen en op de meeste (aatsen droog weer. Matige tot lachtige aan de kust harde ooste- ke wind. Temperaturen van om et vriespunt tot plus 4 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) 1 JANUARI DEN HAAG (ANP) De prijs van de super en normale autobenzine aan de pomp zal met ingang van zater dag 1 januari worden verhoogd met 5,3 cent per liter. Dit is een gevolg van de verhoging van de benzine- accyns en de wiebeltax, aldus delen de gezamenlyke oliemaatschappUen mede. Met ingang van dezelfde da tum adviseert de commissie van overleg de autorylessen met 75 cent per uur te verhogen. Vuurwerkdieven aangehouden LEIDEN De Leidse politie heeft gisteravond een 18-jarige opperman uit Leiden aangehouden die heeft bekend te hebben deelgenomen aan de diefstal van een grote hoeveelheid vuurwerk bij de fa. Kat. Vanochtend zyn nog twee jongelui een 18-jarige byrijder uit Leiden en een 16-jarige jongeman zonder beroep aangehouden. Ook zy hebben bekend. By de arrestaties werden grote hoeveelheden vuurwerk aange troffen. Duizenden stuks klein vuur werk en ongeveer 120 grote vuur- pylen werden in beslag genomen. De verkoop van vuurwerk is dit jaar weer met enige procenten ge stegen, in vergeiyking met 1970, toen voor ca. 13 miljoen werd verkocht. Ook by de Leidse vuurwerkfabriek A. J. Kat liggen de verkopen aan- zienlyk hoger dan verleden jaar. Onploffend vuurwerk was de oor zaak van een brand by een winkel in verf- en spuitwaren in Bussum. De schade wordt geraamd op onge veer een ton. Er deden zich geen persoonlyke ongelukken voor. Als u nu overschakelt op dan andere merkbenzine. Super Gold met alle kracht-extra's behoort by de beste. Verkrygbaar by: Super Gold benzinestation, Haarlemmerweg 41, Zoeterwoudseweg 11a, Leiden. Rynsburgerstraat, hoek Florastraat, Rynsburg. Autorama Supermarket N.V. Rijksstraatweg 336 (achter het gebouw) Wassenaar. In t Heen, Zeilmakerstraat, Katwyk. Het merkwaardige van dit jaar is dat het wel en niet een logisch vervolg op 1970 is geweest. Met andere woorden: 1971 is niet het jaar geworden dat velen zich hebben voorgesteld in Nederland. Zeker vanaf 1968 stonden begrippen als inspraak en democratisering centraal. Maar de economische situatie waarin ons land verkeert, heeft deze woorden naar de achter grond gedrongen. Nóg worden er acties gevoerd, maar voor velen de zorg voor het materieel welzijn weer sterk op de voorgrond geko men in een tijd, waarin dagelijks berichten over werkloosheid en ontslagen voorkomen. En de zorg om het dagelijks brood zit velen meer aan het hart gebakken dan de wens om mee te besturen. Bovendien zijn de problemen waarvoor Nederland in 1971 is gestel, zo groot, dat ze niet met die simpele hantering van woor den als inspraak of medezeggen schap zijn op te lossen. Nog afge zien van de economie, zo men wil In samenhang daarmee, heeft zich het probleem van het milieu waarin wij leven, onweerstaan baar opgedrongen. De gegevens die de club van Rome, bundeling van een reeks grootheden uit het Europese be drijfsleven, heeft losgelaten, doen het ergste vrezen. Maar het valt nog niet te meten, welke shock werking deze gegevens en rap porten hebben gehad. Zoveel heeft 1971 In elk geval wel duidelijk gemaakt: het opti mistisch geloof aan de steeds verder gedijende welvaartsstaat heeft een forse deuk gekregen. We hebben via loons- en prijs verhogingen de koek verdeeld. De vakbeweging kan hogere lonen eisen, daarmee wordt de werkge legenheid alleen maar meer be dreigd. We willen zoveel verdie nen, dat we ons zelf uit de inter nationale markt prijzen met alle gevolgen van dien voor een land dat zo zeer van de wereldmarkt afhankelijk is. Wat dat betreft zou 1972 wel eens lelijk in het verlengde van het afgelopen jaar kunnen liggen. Want het einde van de economi sche neergang en het omhoog gaan van de werkloosheidscijfers zijn nog niet in zicht. De regering-Biesheuvel consta teert dat geregeld. Desondanks is er nog geen sprake van een wezenlijk ingrijpen van de over heid, en speelt diezelfde overheid de verantwoordelijkheid terug naar anderen. Ook wat dat be treft hoeven we het nieuwe jaar niet met al te grote illusies in te stappen. JJU3. Het jaar zit er weer byna op. De redactie van het Leidsch Dagblad/ Alphens Dagblad heeft u het af gelopen jaar 4025 pagina's nieuws thuis bezorgd. Ter afsluiting zijn we nog eens in de oude kranten gedoken en praatten we ïog eens met personen die in 1971 op een of andere manier in het nieuws LEIDEN Vanavond stappen we over de drempel naar het nieuwe Jaar. Symbolisch is een beeld van een bruidegom, die zijn bruid over de stadhuisdrempel draagt (op foto Holvast). Het bruidspaar Mass^ar- Verhoeven trouwde gisteren in Lei den en was daarmee één van de laat ste paren van de ruim duizend, die in de laatste maand van het Jaar el kaar het Ja-woord gaven ln het ver spreidingsgebied van Leidsch Dag blad en Alphens Dagblad. Nog steeds kiezen veel bruidspa ren december uit. terwijl trouwen deze maand niet meer zoveel voorde len heeft als voorheen. Toen werd men. wanneer het huwelijk in de laatste maand van het Jaar plaats vond, het gehele jaar als gehuwd be schouwd. Dat was wat betreft het. betalen van belasting een financial meevallertje. Nu geldt dit slechts voor het laatste kwartaal. Dit Jaar werden in deze streek 1072 van de 4769 huwelijken in december gesloten; 22,1 procent koos de laatste maand van het Jaar. In het staatje kunt u zien hoe de cijfers lagen voor de diverse gemeenten. Opvallend zijn de hoge percentages in Voorschoten (35,6) en Hlllegom (32,7). Niet minder merkwaardig is de 4,8 procent van Nleuwveen en de constante twee per maand ln Benthuizen. Lelden, waar 160 van da 891 trouwerijen in december plaats vonden. blijft met 17,9 procent ver beneden het streekgemiddelde. Haastwerk zoals in Amsterdam (in december drie per uur) werd in deze streek niet gesignaleerd, maar met een gemiddelde van ruim zes per dag had men in Leiden ook de han den vol. Noordwijkerhout (21,9) en Oegst- geest (22,3) blijken het dichtst in de buurt van het gemiddelde (22,1) te komen. PLAATS 1971 dec. dec. Alkemade 139 Alphen a. d. Ryn 303 Benthuizen 24 Bodegraven 152 Boskoop 132 Haarlemmermeer 400 Hazerswoude 90 Hillegom 153 Katwyk 330 Koudekerk 16 Leiden 891 Leiderdorp 156 Leimuiden 34 Lisse 186 Nieuwkoop 99 Noordwyk 224 Nieuwveen 21 Noordwykerhout 141 Oegstgeest 216 Rynsburg 93 Sassenheim 133 Valkenburg 35 Voorhout 55 Voorschoten 118 Waddinxveen 124 Warmond 53 Wassenaar 352 Woubrugge Zoeterwoude 25 22.3 19,5 23,3 23.3 20.0 29,7 l/mxLuu/n ME.UBE.LE.NI CP'JNSBUPGD VEILIG GEKOCHT 1 IBU DE VAKMAN Ook voor het komende Jaar wensen wy U en Uw huisgenoten dit plezier. Ook voor het komende Jaar willen wy op dit gebied de best-gesorteerde spe ciaalzaak van Leiden bly ven Ook voor het komende Jaar staan wy voor vogels, honden, poezen, aquaria, hamsters, marmotten, papegaaien, altyd met raad en daad voor U klaar Wy, de ervaren vakmensen van Ni*uw« Rijn M Tin 20824 (017MJ) i Zo spraken we bijvoorbeeld met Leidens burgemeester mr. G. C. van der Willigen die dit jaar met pensioen ging. Terugblikkend op zyn woelige periode in de Sleutel stad en de tyd die daarna kwam zegt hij: „Ik heb erg aan rust- houden moeten we 6 Voor Tilly van der Made begint 1972 plezierig. Na twintig maan den sukkelen is ze dank zy de hulp van een Duitse specialist verlost van een hinderlyke achil lespeesblessure. Het einde van een handicap voor deze atlete uit Iei- Marlene Aietrich, de levende le gende van het witte doek, werd deze week 79 jaar. Ook deze ver jaardag laten we niet ongemerkt voorbygaan. Haar levensverhaal in deze oudejaarskrant. (Qud bïlte tettws Gedurende het jaar 187) zijn aan de wekelijkse vee markt alhier aangevoera 21586 runderen, 3749 kalve ren, 43251 schagen, 29073 lammeren, 1881 varkens fmagereen 969 biggen. Wij vestigen aandacht op de tegen Dinsdag a.s. aange kondigde tooneelvoorstellini, van den heer Louis Bouw meester, nam. de Gebochel de. Dit stuk is uitmun tend voor ons toon eel be werkt, bevat niets dat het ze delijk gevoel kan kwetsen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1