Jeugd BZ en PC zwom erg snel Schilderijen van Bruegel te zien in Koudekerk Zaak-Albrecht is opgelost LKV-DE SPARTAAN Blokfluit "nl concert ZIGOI ZONDER WINST Gratis ANWB- controle De KNVB straft... Epi Drost voor één wedstrijd geschorst C. VAN VLIET OVERLEDEN SCHAKEL LEIDSCH DAGBLAD! ~Z' R1JDAG 31 DECEMBER 1971 ^KOUDEKERK Het Is een s schouwspel dat van 22 jan i 10 februari te zien is in de v< blige Burg. de Herderschool, LEIDEN Het blokfluitensemble Jtn de Leidse Muziekschool geeft za- "Jrdag 8 januari in het Microtheater 1 de Vestestraat een concert. On- leiding van de heer Piet Kunst fcrden werken uitgevoerd van o.a Bartok. Benjamin Britten en Seb. Bach. Het concert begint half negen. Wilhelminastraat 2 in Koudekerk Talrijke foto's van Bruegels schilde rijen, zowel in zwart-wit als in kleur worden op magnifieke wijze wearge- geven door één van Europa's bekend ste kunstfotografen, Max Seidel. De tentoonstelling is chronologisch opgezet en bevat zowel afbeeldingen van totale schilderijen als detailver grotingen, zodat men een goed in zicht krijgt in het werk van Bruegel. De toegangsprijs bedraagt slechts f 0.25. Bijzonder karkteristiek voor Pieter Bruegel de Oude zijn de mens-figu ren, die hij in zijn talrijke schilde rijen en gravures zo centraal stelt. Hij maakte van zijn mensen geen helden, geen „deftig-aards". De figuren van "Peer den Drol", zoals Bruegel ook wel werd genoemd, zijn zwoegers. Zij verdienden hun brood in het zweet des aanschijns. Maar het waren ook mensen, die het zo zuur verdiende geld even gemak- Beroep op Rode Kruis Negen ilitieke gedetineerden in een kamp de buurt van Moskou hebben een S^fcroep gedaan op het internationale mité van het Rode Kruis, een on- rzoek in te stellen naar de om- mdigheden waarin zij verkeren t verzoek van de gedetineerden buitenlandse correspondenten ter ';ind gesteld. Tito optimistisch President ,o heeft gisteren gezegd, dat optimistisch is over de toekomst de wereid en van Joego-Slaviè zijn jaarrede tot het land zei hij- Vij gaan 1972 met optimisme en ir om de problemen waarvoor staan sneller en beter dan vroe- op te lossen in". Geboortecijfer gedaald In de •enigde Staten is in de loop van VÖ71 het geboortecijfer sterk gedaald SE ft heeft een peil bereikt dat het TÜRgste is van de gehele periode eepds de economische crisis van een veertig geleden. Volgens een LAficiële berekening is het geboorte- ifer dit jaar naar 17.3 procent per izend leden van de bevolking ge- ald. Vorig jaar stond het op 18.3 «sterdam Bilt WEFRRAPPORTEN VAN HEDENMORGEN' 7 UÜR motregen geh. bew. geh. bew. geh bew. geh. bew. geh. bew. lid-Limburg half bew. Heidei ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense badmintonclub Zigo I staat er na de wedstrijd tegen Oliveo II uit Pijnacker niet zo rooskleurig voor. Deze sleutelwedstrijd in de de gradatiezone heeft de Alphense for matie niet de zo broodnodige punten opgeleverd. In een nagenoeg gelijk opgaande wedstrijd «vijf long- sets en vijf verlengingen t moest Zigo zijn meerdere erkennen in Oliveo II. dat zich door deze overwinning enigszins uit de hoek waar de klap pen gaan vallen kon terugtrekken. Na de enkel- en dubbelspelen was de stand nog in evenwicht <3-3>. j Vooral het herendubbel werd een fel gevecht om de punten. De eerste set werd door de Zigo-spelers C. van J Keeken en W. Molenkamp gewonnen met 14-17. de tweede set ging verlo ren met 15-10, waarna een derde set de beslissing moest brengen. Na een spannende verlenging ging de over winning via de setstanden 16-17 en 17-17 met 17-18 naar Alphen De beide mixed-spelen moesten dus de beslissing brengen. Beide gingen voor Zigo echter kansloos verloren, waardoor ook de eindover- winning met 5-3 naar de ploeg uit 1 Pijnacker ging. Van de acht deelne mende taems staat Oliveo door deze overwinning nu op de vijfde plaats met zes punten; Zigo staat met vier punten op de voorlaatste «zevende» kelijk weer uitgaven aan feestvieren, eten en drinken. "Een hymne van keelgat en buik". Brueghel toont ons zware plompe figuren, zonder enig spoor van bevallige rankheid, waar mede latere schilders de mens op het doek plaatsten. De gelaatsuitdruk kingen van Bruegels mensen zijn ver stard. Het zijn in hoofdzaak boeren, de harde werkers uit het dagelijks leven. Van het leven van Bruegel de man die zoveel mensen in z'n schil derijen deed is weinig bekend. Hij is de oudste uit het vermaarde schil dersgeslacht, vandaar: "de Oude". Zijn bijnamen zijn echter karakteris tiek voor het oeuvre: "Boeren- Bruegel". „Peer den Drol", „Viezen Bruegel". Hij is geboren tussen 1525 en 1530, waarschijnlijk in Bruegel na bij Breda, anderen menen in Ant werpen. In 1552 gaat hij via Frank- ryk naar Italië, onderweg tekenend en schilderend. In 1555 terug in Ant werpen geeft de prentverkoper Hie- ronymus Cock een grote serie land schappen naar tekeningen van Bruegel uit. Deze Cock weet Bruegel later ook te bewegen prenten te ver vaardigen in de trant van de satiri sche en demonische werken van Je roen Bosch. Omstreeks 1557 gaat hij zich toeleggen op het schilderen van landschappen. De bijnaam Boeren Bruegel dankt hij aan het laatste door hem be oefende genre «na 1566». De bonte kleurenmengeling op deze schilder stukken geeft een getrouwe weer gave van het Vlaamse boerenleven in die tijd. Hy streft als hij op het hoog tepunt van zijn roem is gekomen op 5 september 1569 in Brussel. ALPHEN AAN DEN RIJN De ANWB zal tussen vier en acht ja- nuari een verlichtingsactie houden op het plein Nabij. Het verlichtings- controlestation is geopend op de vol- j gende dagen: dinsdag 12.00-19.00 uur; woensdag 10.00-19.00 uur; donderdag 10.00-19.00 uur. vrijdag 10.00-1900 uur; zaterdag 9 00-14.00 uur. Het doel van deze actie is. de au tomobilisten te overtuigen van het grote belang van een goede ver lichting. Tijdens het herfst- en win- I terseizoen zijn duizenden auto's be- trokken bij aanrijdingen, vooral als het zich slecht is. Deze „seizoenaan rijdingen" zijn volgens de ANWB te wijten aan de volgende oorzaken het rijden met niet aangepaste snel heid. het te dicht achter elkaar rij- j den, gevaarlijke inhaalmanoeuvres op de wegen zonder gescheiden rijbanen, een onjuist gebruik van de autover lichting en gebreken aan de auto verlichting. De ANWB heeft geconstateerd, dat de verlichting van personenau to's inderdaad in slechte staat ver keert. Vorig seizoen werden 23113 auto's nagekeken. Bij 94 pet. mocs- i ten een of twee koplampen worden afgesteld. Bij 52 pet stonden een of twee koplampen te hoog afgesteld en bij 34 pet werden mankementen aan de verlichting geconstateerd. Deze verlichtingsactie is daarom ui terst nuttig. Evenals vorige Ja ren kan iedereen gratis aan deze keu- ring deelnemen. thene elsinkl jpenhagen inden adrid allörca Unchen half licht bew. 14 5 0 geh. bew. 1 0 0 Palmas onbew half bew. licht bew. 14 6 Het voornemen bestaat de outen brug in de Oude Heren- in Voorhout te vervangen >or een duiker, waardoor na- mrlijk niet kan worden gevaren. Is u daartegen bezwaren heelt het u bij de provincie gaan pro fiteren. (Foto Holvast) Marktberichten 93000 kg. AALSMEER. 30 dec. Bloemenveiling Anjers per stuk: William Sim 45—63. Roze Sim 40—53. White Sim 40—52. G. J. Sim 35—44, Dusty Sim 24—31, :king Ger~~ 2534, Orchid. Beauty 3546, 30—44, Keef er Sim 32—46, Gemengd 120— 165. Carina 6ë0—68. Carla 70—90. Geh. Duisberg 80—140. Sonla 90115 Nordia 70—90, Coral Zorlna 4052. bloemen 150210, Euphorbia 100135 80—110. Tulpen —260. Hyacinten 4051. riloba 170—205. ZEIST De por in de maag streek die Epi Drost op het Ajax- veld uitdeelde aan Johan Nees- kens is hem duur te staan geko men. Mr. J. W. Jansen, voorzitter van de tweede kamer van de tuchtcommissie betaald voetbal KNVB veroordeelde hem tot een schorsing, een boete van honderd vijftig gulden en de kosten van het geding. Dovendien mag Epi Drost geen aanvoerder van FC Twente's eerste elftal meer zijn tot 1 maart 1972, Het duurde heel lang. tot de com missie tot een uitspraak kwam. Zo lang zelfs dat de afvaardiging uit Enschede, bestaande uit bestuurslid Olijve, speler Kick van der Vall, beklaagde Drost en zijn raadsman, mr. B. N. Kranenburg uit Almelo vreesden de laatste trein naar Twente niet meer te halen. Er moesten taxi's aan te pas komen om ze nog naar het station in Amersfoort te brengen. Oorzaak van de langdurige zitting was wel het Juridische steekspel tussen mr. Kra nenburg en prof. dr. G. F. Hoefna gels. criminoloog aan de Economi sche Hogeschool in Rotterdam, die voor het eerst deel uitmaakte van de tweede kamer van de tuchtcom- Prof. Hoefnagels na afloop van de marathonzitting: „mijn motief om zitting te nemen is dat ik wil hel pen zoeken naar normen om het voetbal te redden. Het moet voor een Cruijff mogelijk zijn te voet ballen als hij kan zonder de vrees ieder moment getorpedeerd te wor den. Een oplossing zie ik in een on middellijke strafoplegging. Iedereen die voortaan moedwillig een tegen stander onderuit haalt, zou meteen naar de kleedkamer moeten." De KNVB strafte verder; Gerard Schuurman, de FC Den Bosch-spe ler, die zondag natrapte, is door de tuchtcommissie van de KNVB ge- Sinds gisteren, donderdag kunnen de beivoners van Rome een hele week gratis in bussen en trams zitten, voorzover die al thans behoren tot een tweetal particuliere vervoersbedrijven. De bedoeling van deze proef neming is de Romeinen erop te wijzen. ..dat er ook nog bussen en trams zijn". Misschien laten ze voortaan hun auto thuis, zodat degenen er beslist niet buiten kunnen, dan de Italiaanse hoofdstad weer kunnen doorkomen zonder uren lang in opstoppingen vast te zit ten. Helaas, zolang Rome geen ondergrondse heeft blijft elke an dere oplossmg een noodoplossing Foto een buschauffeur ..jaagt" de passagiers naar binnen! Raad bijeen in Benthuizen BENTHUIZEN Maandag 10 ja nuari komt de raad bijeen, om half vijf voor de behandeling van een gewone agenda en om zeven uur voor behandeling van de begroting. B. en W. vragen de raad een krediet van f 25.000 voor het slopen van achttien onbewoonbaar verklaarde huizen in het Beelaertspark. Oudjaar in kerken KOUDEKERK AAN DEN RIJN Herv. Gemeenle 7.30 uur ds. J. Th. Quak. Geref. Kerk 7.30 uur ds. H. J Swierts. (Van •respondent) BONN Een dag nadat de West- duitse po'itie de bankrovers van Keulen buiten gevecht had gesteld gelukte het haar de tweede grote misdaad van de maand te doorkrui sen. De organisator van de ontvoe ring, die West-Duitsland enkele weken geleden in de ban hield, werd ontmaskerd. Dat hij met de buit van 7 miljoen mark aanvankelijk nog voortvluchtig bleef, werd door de politie een schoonheidsfoutje van tijdelijke aard genoemd, en inderdaad, gisteravond kon uit Mexico het bericht komen dat de zaak helemaal was afgerond met de arrestatie van de 47-jarige Diisseldorfer advocaat Hans-Joachim Ollenburg. ontvoeder van de 49-jari- ge multimiljonair Theo Albrecht uit Essen. Op 29 november werd de. dankzij zijn goed lopende levensmiddelen filiaalbedrijven tot welstand geko men. kruidenier uit zijn woning ont voerd en op 16 december werd hij weer vrijgelaten nadat hij het voor de Westeuropese criminaliteit record- j losgeld van 7 miljoen mark door fa- 1 milieleden van de bank had laten op- I nemen en het geld door bemiddeling straft voor twee bindende wedstrij den en meet een boete betalen van honderdvijftig gulden. Ferreira. zijn „tegenstander" die zijn tweede wed strijd in Nederland speelde, werd veroordeeld tot een bindende wed strijd voorwaardelijk met een proef tijd van een jaar en een geldboete van 300. Voorts werd veroordeeld tot twee bindende wedstrijden de SVV-speler Dick van de Korput «met een boete van honderd gulden) BODEGRAVEN Tijdens natio- nale zwemwedstrijden voor de jeugd onder tien jaar. georganiseerd door het Bodegraafse BZ PC. is een aantal zwemmertjes van deze club duidelijk doorgestoten naar de Ne derlandse top. Iris de Keijzer "meis jes schoolslag». Irma Markesteijn (meisjes vrije slag», Arco Verboom (jongens schoolslag» en Pieter de i Jong (jongens vrije slag» hebben zich nu onder de beste vijf van Ne derland geschaard. Tijdens de wedstrijden werden ook nog enkele records van de kring Gouwe-Rijnstreek verbeterd. Arco Verboom haalde het record op de 50 meter schoolslag met anderhalve seconde omlaag tot 42.1. De prestatie van Iris de Keijzer op hetzelfde nummer bij de meisjes betekende een verbetering van 0.1 seconde tot 42.6. Arco Verboom pakte nog een kringrecord, dat op de vijftig meter vlinderslag. Het ging met één tiende seconde omlaag tot 42 7, terwijl Mar kesteijn het kringrecord op de 50 m vrije slag (35.5) evenaarde. De belangrijkste uitslagen waren: 50 mtr schoolslag jongens: 1. Andre Faber VZC/Ritmeester 40 6: 2. Arco Verboom BZ PC 42.1 Idem meis jes: 1. Iris de Keyzer BZ PC 42.6; 2. Brigitte Goderie Daphnia 44.-. 50 mtr rugslag jongens: 1. Edward Maasdijk de Zijl/LGB 40.2; 2. Pieter de Jong BZ PC 40.7; idem meisjes: 1 1. Astrid Verheul Zwemlust/Den Hommel 38.3. 2. Kari Ran ZIAN 39.9. 50 mtr vlinderslag jongens: 1. André Faber VZC/Ritmeester 37.4; 4 Arco Verboom BZ PC 42.7idem meis jes: 1 Judith Verkerk de Devel 37.8; 2. Kari Ran ZIAN 39.5. 50 mtr vrije slag jongens: 1. Pieter de Jong BZ PC 33.5; 2. Edward Maasdijk de Zijl LGB 34.3; idem meisjes: 1. As trid Verheul Zwemlust Den Hommel 35.3; 2. Irma Markesteyn BZ PC 35 5. van de bisschop van Essen, mgr. Hengsbach, die als een soort make laar tussen geest en materie optrad, aan de ontvoerders was overhandigd. De politie was er al betrekkelijk snel in geslaagd de Diisseldorfer Paul Krone als ernstig verdachte ge vangen te nemven. Krone viel op, doordat hij toen wat schulden afbe taalde met enakele van de tot de los prijs behorende 500-markbiljetten, waarvan de nummers aan de politie bekend waren. Herenleven Krone bekende en gaf de naam van zijn vriend uit het Diisseldorfer herenleven, die de plannen voor de ontvoering had ontworpen. In de woning van dr. Ollenburg aan de Graff-Adelstrasse midden in het mondaine Düsseldorf had de ont voerde comestibleshandelaar ook al I die dagen gevangen gezeten bij i een reconstructie heeft Albrecht de I muren herkend. Met 7 miljoen mark. minus een klein beetje, en met tenminste drie j paspoorten op zak alsmede een goede j dosis ervaring en intelligentie, bleek 1 dr. Ollenburg dus met onbekende bestemming op reis te zijn gegaan. Een vindingrijk detective-roman schrijver had de hoofdfiguren kun nen uitdenken: een miljonair als slachtoffer, een rooms-katholiek bis schop als tussenpersoon, een advo caat als boos brein. VOORSCHOTEN In de ouder dom van 92 jaar is vandaag overleden i de heer C. van Vliet, oud-voorzitter van de Leidse Coöperatieve Groente- j en Fruitveiling. De heer Van Vliet, die in de Ne derlandse tuinderswereld een bekende figuur was en met wiens adviezen j terdege rekening werd gehouden, j heeft tientallen jaren leiding gege ven aan het Leidse veilingwezen. Mede onder zijn leiding is in 1929 het huidige gebouwencomplex tot stand j gekomen. Bij zyn aftreden als voor- j zitter in 1954, werd hjj benoemd tot ere-voorzitter van de coöperatie. Zyn vele verdiensten op het terrein van de tuinderij en het veilingwezen wer den gehonoreerd met zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nas- De teraardebestelling van het Stof. felijk overschot vindt a.s. dinsdag middag plaats, nadat vooraf om twaalf uur in de hervormde Dorps- kerk van Voorschoten een rouwdienst 1 is gehouden. Dagbladreclame is de onmisbare schakel tussen Lw /aak en de consument die dagelijks op de hoogte wil blijven van „wat er te Voor Leiden en omstreken voor iedere zakenman het aangewezen blad om zyn idvertentiegelden „veilig in te beleggen" Ruim 34.000 abonnees. De 1 i die in 6 van '0 Leidse gezinnen DE SLEUTELKONING Haarlemmerstraat 273. Wenst cliënten, vrienden en bekenden EEN VOORSPOEDIG 1972 'N RUIT GEBflOKt/l/ Adverteert in dit blad in leder geval kyken by de grootste bontzaak van Ne derland Duizenden korte en lange BONTMANTELS, SONTHOEDEN en -COL LIERS tegen aantrekkeiyke lagebetaalbare prijzen!!1 Bont kopen is een zaak van vertrouwen. Een 3-jarige ga rantiecertificaat is dat ver trouwen waard Meer waar borg voor bont Desgewenst zeer soepele kredietservice. DE BONTKONING Hoogstraat 97 - Rotterdam- Centi *m. tel 010—117.117. Bij koop krijgt U algehele reiskosten voor 2 personen terugbetaald Vrydag&vonds tot 9 uur geopend. wenst al haar leden, donateurs en begunstigers een voorspoedig 1972. ZC /'n-t Sc. ff -w I i. I

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 19