Engel groeide tot uniek talent iarlene ietrich jaar RICHARD BURTON ALS BENDELEIDER IJ HAAR LEVEN IS ZE AL EEN LEGENDE Mollige Blauwe tIJDAG 31 DECEMBER 1971 PAGINA 13 Deze week werd een vrouw die bij haar leven reeds een ^egende werd, zeventig jaar- Maria Magdalena von Losch, leter bekend geworden onder haar artistennaam Mariene Die- *ktrich. De literatuur die in de loop der jaren over deze bijzon- ere vrouw is verschenen, vermeldt zo ongeveer alle jaartallen assen 1898 en 1908 als haar geboortejaar de Nederlandse ncyclopedieën houden het op 1904. Maar de New York Herald 'ribune slaagde erin een copie van haar geboortebewijs te IJIiakken te krijgen en daarmee werd zonneklaar bewezen, dat i Iarlene (samentrekking van de eerste drie letters van Maria n de laatste vier van Magdalena) op 27 december 1901 werd eboren als dochter van Erich Otto Dietrich. )oor Jan Louwen Wie is deze Dietrich, wat voor soort vrouw is zij? Hoe kan een vrouw erin slagen op een leeftijd zeventig, grootmoeder met vier kleinkinderen, nog altijd groot ar tieste te zijn met een fenomenale act, die ze nog steeds sexy en te gelijk innemend in de grootste nachtclubs in Las Vegas en tijdens toernees over de gehele wereld op de planken brengt? Is ze, zoals Noel Coward eens op merkte: tegelijk realist en clown? Heeft een harer regisseurs gelijk toen hij zei: „Alles aan haar is vreemd, erg Duits met een bijna Wagneriaanse eigenliefde". Hildegarde Knef, die geruime tijd in de V.S. optrad en met Mar iene Dietrich bevriend raakte, schrijft in haar boek „Het gegeven paard" over haar eerste ontmoe ting met Mariene: „Uit het duister van het duurste en donkerste res taurant van Hollywood, het Phil- lippijnse „Beapheounter". lichtte een witte driehoek op. „Hallo," zei de driehoek over het gezaag van Hawaïïgitaren heen en ze lachte geamuseerd. Het gezicht scheen los te zijn van het lichaam, leek te zweven, troonde boven alle tafels, verdrong alles, maakte ieder an der tot entourage, tot hovelingen. Een uniek gezicht, dat zich liet be kijken met een zekere gelatenheid: „Kijk ine maar aan als je er ple- ,1t zier in hebt" scheen het te zeggen". IV Veel rond Mariene Dietrich is mysterieus en dat is voor een groot deel te danken aan de publiciteit, die Paramount lang geleden op touw zette. Want de Duitse Mar iene moest en zou een tweede Gar- bo worden, die andere myste rieuze ster die (ongelukkigerwijs voor Paramount) onder contract stond bij Metro Goldwijn. Gegoede middenstand Aanvankelijk, nog in haar jeugd jaren, leek die top heel ergens an ders te liggen. Maria Magdale na kwam uit een goed, Pruisisch middenstandsnest. Ze kwam, na /Elisabeth, als tweede dochter ter wereld van ene Dietrich, die nu weer Louis, dan weer Erich Otto "wordt genoemd, in het ene boek majoor, in het andere luitenant. In feite was hij luitenant, en "I niet in het leger maar bij de Prui- ll sische politie. Hij stierf jong en Marlenes moeder trouwde daarna met luitenant Edouard von Losch. Het zal wel altijd een(onbelang rijk) geheim blijven of Von Losch dapper in 1918 aan het front stierf zoals sommige boeken zeggen, of dat hij gewoon ontslag nam en vredig overleed. Maar zeker is dat Maria Magda lena en haar zuster een goede en ook strenge opvoeding kregen, compleet met Engelse gouvernante. Mariene toonde uitgesproken mu zikale aanleg en het zat er al vrij vroeg dik in dat ze concert-violiste zou worden. Ze bezocht lange tijd 850 de befaamde Berlijnse Hochschu- 45" le für Musik tot een zenuwontste- 850 king in haar linkerpols en de daar- 954 op volgende diagnose door een spe- 504 cialist haar duidelijk maakten dat 754 ze haar studie moest opgeven. En dan pas, ongeveer rond haar achttiende Jaar, „valt" ze voor het theater. Haar idool is de beroem de Henny Porten, haar ideaal te worden aangenomen op de toneel school van de wereldberoemde Max ^50 Reinhardt. Maar deze wijst haar de eerste maal af. Mariene (haar naamsverandering heeft ze doorge voerd omdat haar moeder liever geen Von Losch op de theaterplan ken wil zien) leert dansen en wordt koriste in een Hamburgse revue. Een Jaar later probeert ze het weer bij Reinhardt en dan heeft ze meer geluk. Ze speelt rolletjes in o.a. De getemde feeks en Een Midzomer- nachtsdroom. Daarbij treedt ze ook in revues op (Reinhardt beweegt zich ook op dit terrein) en zoals de meeste toneelacteurs probeert ze te schnabbelen bij de film, die dan weliswaar niet meer als kermisvermaak maar toch ook niet helemaal serieus wordt genomen. Voor de camera's staat ze naast groten als Albert Bassermann, i Harry Liedtke, Willy Forst en Harry Piel. Maar het is alles nog „klein werk": de grote kans komt pas als de. in Amerika dan al beroemd ge worden Weense regisseur Josef von Sternberg haar „ontdekte" in de revue Zwei Krawatten, waarin Mariene naast een zekere Hans Al- bers optreedt. Ze zingt daarin (in middels reeds zeer bekend bij het Duitse publiek, èn getrouwd met de regie-assistent Rudolf Sieber èn moeder van een kleine Maria) met een vreemde, gevoileerde stem. Voor Sternberg is zij precies het type dat hij nodig heeft voor een van de eerste sprekende films die hij in Duitsland zal maken: De blauwe engel. Het scenario voor De blauwe en gel was ontleend aan een roman van Heinrich Mann, die een prach tige satire op het overdreven pa triotisme en het Duitse klein bur gerdom schreef. Maar in de film kwam de klemtoon volledig te liggen op de „liefde en ondergang' van de conservatieve leraar prof. Unrath (grandioze rol van Emil Jannings) die letterlijk en figuur lijk de slaaf wordt van de derde rangs cafésnol Lola-Lola. Von Sternberg maakt er iets geweldigs van: zelfs nu nog maakt de film indruk en verrast bijvoorbeeld door de spaarzame manier waarop het pas ontdekte geluid is gebruikt. En het lied „Ich bin von Kopf bis Fusz In snel tempo Van dat ogenblik gaat alles in snel tempo. Amerika toont belang stelling. Paramount moet een te genwicht hebben voor Garbo en het lijkt, dat Dietrich daaraan kan voldoen. Er volgen in Hollywood een flink aantal films (Marokko, Dishonoured, Shanghei, - Express, The scarlet Empress) en alle onder regie van Von Sternberg. Von Sternberg maakt Dietrich tot de vrouw die ze jarenlang zal blij ven verbeelden: de sensuele, mys terieuze vamp met holle wangen en ietwat teruggetrokken lippen. Het is een kwestie van belichting en schmink, van goed beschreven songs en van een stevige verma geringskuur want de Mariene van de blauwe engel die Amerikaans Zo begon hetde blauwe engel. Camera Richard Burton, Enge- lands populairste acteur van het jaar 1971, heeft zich in de benau wend-spannende film 'Villain* in de huid gestoken van de gangster Vic Dakin. Een East End-misda diger met een moedercomplex (kopjes thee en ovomaltine op bed voor het oude vrouwtje), wat op vallend contrasteert tegen het bloederige 'werk-met-het-scheer- mes'. Het typische East End-gang stersfeertje zorgvuldig geklede onscrupuleuze 'heren' die leven van de intimidatie en royaal zijn met het gestolen geld is in deze film van Michael Turner scherp gete kend. Met als centrum-figuur Vic Dakin, de gewelddadige psychopaat en diens tegenspeler inspecteur Ro bert Matthews, d*e slechts één op dracht heeft: pak Dakin. Matthews wacht geduldig tot Da kin, die ook op se.tueel terrein to- taal verknipt is, zijn eerste fout zal maken. Dat gaat gebeuren als de gangster besluit, buiten zijn 'normale' werkzaamheden om, een overval te plegen op het loontrans- port voor een plasticfabriek ten griezelig 'levensecht' tot in de de tails geregistreerd gebeuren maar waarbij de aan een maag zweer lijdende, veel melk drinkende en royaal boerende gangster Lowis zijn vingerafdrukken in de geld auto achterlaat. Na diens arrestatie wordt het net langzaam dichtge trokken rond de gespleten persoon lijkheid Vic Dakin, die na een maalstroom aan gewelddadigheden tenslotte door Matthews in de val wordt gelokt- Een voortieffelijk gemaakte film niet onmiddellijk geschikt voor een vrolijke avond die, gezien de recente bankoverval in Duits land, de realiteit heel dicht bena dert. Luide kreten REX Deze week niet zoveel sex, maar des te meer geweld in de Haarlemmerstraatbioscoop. Enorme vechtpartijen tussen stam men onde: 'ing of tussen de stam waar het ir deze film allemaal om draait en allerlei wilde dieren, een vulkaanuitbarsting, gevilde dieren, onthoofdingen, het kan niet op. De ene bloedige scène is nog niet afgelopen of daar dient zich alweer een volgende bedreiging voor de stam aan. De sex zit hem voornamelijk in het feit dat men slechts in lende doekjes en haar gekleed gaat. Het is helaas wat vermoeiend, om de hele tijd naar veel overigens zeer uit de kluiten ge wassen -- dames en heren te zitten kijken, die alleen luide kreten uit stoten. Overigens zij i er beslist wel span nende niomrnten in de film aan wezig, dus vooruit maar weer. Er zitten trouwens ook nog een paar fraaie natuuropnamen in "Ceweld en sex in de oertijd". Mariene Dietrich, ster uit vele films. grondgebied betrad, was een Duits vrij mollig dikkerdje en verre van een Garbo. Maar er kwam iets bij: Dietrich had „het". En daar werden als ex tra aan toegevoegd „de mooiste benen ter wereld" (die dan ook al ras bij Lloyd voor een miljoen dol lar werden verzekerd). Er was nog iets heel anders in die tijd, iets wat velen ronduit be angstigend vonden: de duivelse be heersing die Von Sternberg over de actrice Dietrich had (vond men) Het was Von Sternberg zelf die de samenwerking verbrak, volko men onverwacht voor Mariene Die trich die er dan ook sterk onder leed. In latere interviews zei Von Sternberg (Cahiers de Cinema, 1965)„U moet begrijpen dat in mijn films Mariene niet zichzelf is. Onthoudt dat. Mariene is niet Mariene. Ik ben Mariene en zij weet het beter dan wie ook". En Fritz Lang zou later zeggen: „Von Sternberg creëerde een per soon en toen vernielde die per soon de schepper". Niet mysterieus Achteraf bleek de verbreking van de samenwerking alleen maar gelukkig te zijn. Dietrich kwam eindelijk èf van haar bijna tot ste reotype geworden „vamp"-image. In feite was ze geen mysterieus creatuur, integendeel. Vrijwel al haar kennissen onder wie Hemingway, Erich Maria Re marque, Fairbanks jr., Jean Gabin, Wilding en Knef zeggen van haar dat ze een geestige spontane, open hartige, tegelijk sophisticated en kinderlijk eenvoudige vrouw was, vrij vaak geplaagd door depressies tengevolge van innerlijke eenzaam heid. En ze was (en is) een uitsteken de kokkin van voedzame maaltij den. Met de breuk met Sternberg gaat Dietrichs derde levensfase in. Nog altijd getrouwd met Sieber. met wie ze nu en dan gezien wordt heeft ze de concurrerende studio's al tot wanhoop gebracht, want, zoals Paramount destijds „een Ga- bo" in haar wilde zien, zoeken de anderen nu naar een tweede Die trich. In Amerika worden daarvoor met min of meer succes geïmpor teerd en „opgeleide" vrouwen ais de Italiaanse Isa Miranda, Tola Bi- rell, de DeenseGwili Andrée en de Russische Anna sten. Duitsland doet in deze tijd, waar in het naziregime zich begint af tf tekenen, wanhopige pogingen Die trich terug naar haar vaderland te krijgen. Ze is er verscheidene keren geweest, tussen het maken van films in Hollywood door, maar in het begin van de jaren dertig ziet ze welke politiek daar gevoerd wordt en ze ziet genoeg om haar conclusies te trekken. In Engeland wordt ze door nie mand minder dan Von Ribben- trop (de minister van Buitenland se Zaken onder Hitier) persoonlijk benaderd: als ze in Duitsland terug komt zal ze haar eigen honorarlun mogen bepalen, in welke valuta dan ook uit te betalen, haar eigei regisseur en script mogen kiezen kortom: faciliteiten krijgen die vóór haar nog nooit iemand heeft gehad. Ze weigert nogal bot. Goebbels laat Brigitte Helm en Zarah Le- ander bombarderen tot de ideale Germaanse actrices (Leander, no ta bene een Zweedse!), Dietrich vraagt het Amerikaanse staatsbur gerschap aan en Der Stiirmer schrijft: „De in Duitsland gebo ren Mariene Dietrich heeft zo lang onder de filmjoden van Holly wood geleefd dat ze nu Amerikaans staatsburgeres is geworden. Het ge regelde contact met Joden heeft haar tot volslagen on-Duitse ge maakt". On-Duits is ze niet, wèl fel anti fascistisch. En modebewust. In 1932 lanceert ze een nieuwe mode door in Parijs, met haar man Ru- dolf Sieber. te arriveren gekleed in een lange pantalon, een toen „schokkende" gebeurtenis! Ernst Lubitsch helpt haar van het cliché van de „femme fatale" af: in „Angel" is ze een vrouw van de wereld met een groot gevoel voor humor. Ze speelt onder ver schillende regisseurs in niet altijd even geslaagde films. Ze kan in middels honoraria bedingen van 200.000 dollar per film en voor een rol in de Engelse film Knight with out Armour zelfs 450.000('37). Van haar „mysterieuze oogopslag" is niet veel meer over (Sternberg zei er later van: „Ik zei altijd: tel tot zes en kijk naar een lantaarnpaal alsof je niet zonder hem kunt le ven) in Destry rides again is ze een wilde niet op haar mond geval len wildwest-saloon-juf die een stevig robbertje vecht met Una Merkel. Er kwamen geen doubles aan te pas! Met Orson Welles Onder het filmen door werkt Dietrich veel voor de radio. o.a. met Orson Welles, en als de oorlog uit breekt gaat ze de fronten af om de soldaten te amuseren met liedjes en met een „geheugenact" die ze wel willend van Welles „te leen" heeft gekregen. Ze ontvangt er nadien de Medal of Freedom voor van de Amerikanen en het Legion d'Hon- neur van de Fransen. In 1945 ziet ze voor het eerst se dert vele jaren Duitsland terug èn haar moeder. Ze zoekt (met succes naar haar zusje Elisabeth die het concentratiekamp Bergen - Belsen overleefd blijkt te hebben. Na '45 maakt ze nog enkele films, o.a. Golden Earrings; een film met de door haar grotelijks bewon derde Jean Gabin, Martin Rou- magnac en in Engeland onder Hitchcock Stagefright maar haar carrière heeft eigenlijk al weer een andere wending gekregen. Ze treedt nog vooral op in nacht clubs en op het toneel, voorname lijk met liedjes. Ze noemt zichzelf geen zangeres maar diseuse. Hoe groot ze als artiste nog is bleek ze ven jaren geleden toen ze in ons land optrad in het Grand Gala du Disque. In haar optreden is een soort nieuw cynisme gekomen als ze zingt over oorlog en het verleden. Sommigen vinden haar optreden grenzend aan kitsch, maar dan wel bijzonder geraffineerd het kan zijn, maar als ze Brei zingt of Bacharach is de zaal doodstil en niemand zal betwisten kunnen dat ze een groot kunstenares is. Dat ze geest heeft bewijst het Mariene anno 1971: in Maopak. boekje dat ze een Jaar of vijftien geleden schreef, een soort diction- naire: „Dietrichs ABC". ABC Onder de H: Holland alles is er knus. Onder de P: Potatoes: aard appelen, ik hou van ze, ik eet ze. Onder de S: Seduce verleiding iedereen die verleid werd wilde verleid worden. Sex: In Amerika een obsessie. In andere delen van de wereld een feit. Brassière: De naïeve Amerikaan fluit bewonderend naar bolle balei nen die onder trui of Jurk verscho len zitten. Germany: De tranen die ik over Duitsland heb geschreid zijn opge droogd. Ik heb m'n gezicht gewas sen in het koele water van het me dedogen. Veel geheimzinnigs rond Marie ne is na de oorlog „onthuld". Ze is nog altijd getrouwd met Rudolf Sieber, maar ze zien elkaar nau welijks. Sieber is al Jaren geleden naar midden-Amerlka getrokken om er kippen te fokken. Hij is er rijk mee geworden, onafhankelijk van zijn vrouw. Mariene woont meestal in een vier-kamerflat in New York, om ringd door goede vrienden en door (aan de muren) Chagall, Delacroix. Utrillo, Picasso en Césanne. Ze zegt geen nertsmantel te hebben. Toen Hildegarde Knef haar garderobe- kast bekeek zag ze twee zwarte stof fen mantels en 'n regenjas. „Waar zijn de nertsen?" vroeg Hildegarde. Waarop Dietrich antwoordde: „Die heb ik niet nodig. Iedereen gelooft toch al dat ik er minstens tien heb". Prolongaties LIDO Minder trucs, minder verhaal, maar meer humor in de allernieuwste James Bond „Dia monds are Forever," die (uiter aard) nog een week in het theater aan de Steenstraat blijft. Na „You only live twice" trachte Sean Con- nery zijn „Bond-image" van zich af te leggen. Tevergeefs. Er is en er blijft maar één „echte" 007. LUXOR „They call .me Trini ty" in Nederland omgedoopt tot „De rechteren de linkerhand van de duivel" blijft ook nog een week je in de stad. Een western met zeer veel kostelijke scènes, maar ook met de onmisbare ingrediënten van de western: rake klappen, schiet partijen, kuise, maar niet onaan trekkelijke vrouwen. Camera Dat de romantiek nog lang niet dood is bewijst de prolongatie van het dubbelpro gramma in het theater aan de Ho- gewoerd. Deze week draait „Sissl de romance van een prlnces/Sissi de Jonge keizerin" nog in het mid dagprogramma van Camera. Romy Schneider en Karl Heinz Böhm in de hoofdrollen. TRIANON Daniël is een ty pisch product van eigen bodem, dat precies past in het imago, dat de Nederlandse filmindustrie dit jaar heeft opgebouwd. Wat erotiek, wat bloot en dolkomische taferelen zijn de bestanddelen, waarvan een fijne film is „gebakken". Met in de hoofdrollen Peter Schaapman als Daniël. André van den Heuvel en Bob de Lange en verder Johnny Kraaykamp en Sylvia de Leur in komische bijrollen. STUDIO Voor de enkele Lei- denaars, die nog niet weten wat ze nu eigenlijk zien, draait „Wat zien ik" nog steeds in Leiden. Voor de zeventiende week al. Een film waarvan we niets meer behoeven te vertellen. Sylvia de Leur, Ron- ny Bierman, Piet Römer en Henk Molenberg vervullen de hoofdrollen Vierde Leidse kinderkantine LEIDEN Donderdag 6 januari wordlt in het clubhuis „De Klinker", Berlagestraat 2, de vierde Leidse kin derkantine in gebruik genomen. Evenals in de drie andere kinderkan- tlnea kunnen kleuters en lagere- schoolkinderen die de middagpauze niet thuis kunnen doorbrengen hier tegen een geringe vergoeding worden opgevangen. Er zijn enige leidsters aanwezig die samen met de kinde ren eten en. als de kinderen dat wil len, een spelletje met hen doen Ook kunnen de kinderen onder toezicht spelen in de speeltuin, die zich by het clubhuis bevindt. Verder is er allerlei spelmateriaal aanwezig. De kinderen nemen zelf boterhammen mee; melk wordt verstrekt in de kantine. Kleintjes worden van en naar school gehaald en gebracht. De leden van de commissie kinder- kantlnes zyn: Nel van Dijk—Ren tenaar, Bartokstr. 44, tel. 41192, Mary Eggermont—Molenaar, J. Haydnlaan 23, tel. 46080 en Anne Gransch Meintema, Wagnerplein 76, tel. 22845.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13