„We zullen die rot- Engelsen de lucht Irak verjoeg al 100.000 Perzen KINDE REN IN ONDON- OERRY fóTLLEN ATER LLEEN AAR RA- ilAN BORDEN in vogelvlucht in vogelvlucht BIJDAG 31 DECEMBER 1971 BUITENLAND ihn Heilpern an de Observer eveerd ioordierse schooljongens alsof ze eden waren van het illegale Ierse tepublikeinse Leger (IRA), dat het Britse leger optrok. Een de jongens zei: „We willen iet leger eruit hebben. We zullen iet leger eruit hebben. We zullen e eruit stenigen, verbranden en noorden, en met pek en veren Het is net de Gestapo. Iet zijn varkens. Er is geen bacon Engeland omdat alle varkens lier zijn. We zullen die rot-Engel- met kneedbommen in de lucht aten vliegen". „Wat wil je later worden?" IRA-man". zei hij. De Jongen iras pas acht jaar. lijn onderwijzer zei: „Het Britse eger kan iedere schutter of ver- etsman doden, maar zij komen och terug. Kijk, daar zijn er een jongens lie in de modder aan het voetbal en waren. Een protestants schoolmeisje van dertien jaar zei: „Ik kan die el lende niet langer verdragen: ik word er ziek van. Toen ik die foto dat meisje dat geteerd en was, moest ik kotsen. Ik genoeg van, dat mensen irotestanten en katholieken ge- loemd worden. God schiep ons al- emaal en alleen Hij kan een eind de ellende maken". Dood !en veertienjarige katholieke chooljongen zei: „Ik weet niet leer bij wie ik kan aankloppen, rie ik moet geloven of wat er aan hand is". ti zeventienjarige gymnasium- eerling, zoon van een lasser, ver- elde: „Midden in de nacht merk- mijn moeder dat het leger er- an kwam. Zij ging naar de ach- ertuin om de buurt te alarmeren. !r staat daar een oude fiets en ij klom erop om te kijken.- Er lonken schoten. Zelf was ik toen p straat en ik wist nog niet dat nijn moeder was gedood. kwam ik thuis. Bin- een heleboel mensen a iemand zei dat mijn moeder tas doodgeschoten. ..Ik probeerde teer naar buiten te gaan. Ik. rea- Iseerde het mij niet. Mijn vader uilde. Toen hij mij zag sloeg hij ijn arm om mij heen". De hele lacht herhaalde hij de woorden: iij is dood; ze hebben haar dood- eschoten. Wat moeten we doen?" 'egen zevenen viel ik in slaap, 'oen ik wakker werd zat mijn va- nog bij mij en huilde nog teeds. eHt enige wat mijn broers rvan kan weerhouden zich bij de te sluiten is dat als hen overkomen, dit mijn va- ers dood zou zijn. Zelf wil ik ook aan vechten, maar ik kan niet", 'olgens het leger is de moeder van e jongen gedood door een ver- waalde kogel. Meestal zijn er 's middags in Der- ry (Londonderry) straatgevechten in de William Street. De straat die loopt tussen het koopcentrum en de katholieke wijk Bogside, is zwaar beschadigd door bommen. Als het leger eraan komt cm de jonge oproermakers van de straat te vegen roept de menigte: „Ge stapo!" Een zesjarige jongen aan de hand van zijn moeder, die zag hoe er spijkerbommen ontploften zei: „Ik vind het geweldig". Een meisje van vijftien jaar, die met haar schoolvriendinnen naar de rel keek zei: „Ze hebben mij „Ierse prostitué" genoemd. Ik ben aan mijn hoofd door een rubberkogel getroffen, terwijl ik toch niets deed. Het heet dan dat ze op je benen vuren. Maar ze doen dit en noemen ons hoeren. Je vraagt mij waarom wij stenen naar het leger gooien. Dat is onze manier om te zeggen dat wij er ook zijn en dat wij ook rechten hebben. Het is ónze manier om onze doden te wreken. Een onderwijzer die al veertig Jaar les geeft op een school mid den in Bogside beschreef de grote veranderingen bij zijn kinderen na het begin van het geweld. „In de eerste plaats bestaat er bij hen een heimelijke wrok tegen elk soort autoriteit, dat er vroeger niet was. En verder is het opval lend dat geweld in hun spelletjes een veel groter rol speelt. Als ik er niet op let laten zij hun voet balspel voor wat het is en spelen bende-oorlogje. Het kan zelfs uit lopen op een soort straatgevecht. Persoonlijk geloof ik. dat dit geen permanente invloed zal hebben op hun karakter, mits er een eind komt aan het geweld. Maar de ouderen, zij die ouder zijn dan vijftien, zijn verloren. Ik vroeg aan een van zijn jongens het was een knaap van onge veer tien jaar: „Heb je ooit een benzinebom gegooid?" „Ja, twee, en ik heb er wel tien gemaakt". Hoe deed je dat?" „Op twee manieren: met meel of met suiker". „En als Je nu eens iemand had gedood?" „Als het leger er niet was zou het nodig zijn met benzinebommen te gooien". Geld Een veertienjarige gymnasiumleer ling vertelde hoe hij twee jongens van ongeveer twintig Jaar had ge zien die een broodbezorger aanvie len. Ze richtten hun automatisch pistool op de man. De broodbezor ger moet het eerst als een soort grap hebben beschouwd, want hij begon te lachen. Pas toen de an dere Jongen nog een vuurwapen te voorschijn haalde en zijn vriend dekte verdween de lach van het gezicht van de broodbezorger, die toen maar zijn geld aan de Jon gens gaf. Ze reden weg in een krikkemikkige auto. Ik trilde op mijn benen". John Maultsaid, schoolhoofd van Maar de moeilijkste categorie zijn de vijftien- tot twintigjarigen. Die tarten hun ouders. Een moeder zegt dan vaak: „Als ik probeer te praten met hem zegt hij dat ik pro-Engels ben en loopt weg". Ten slotte zeggen zij dat zij bij de IRA willen gaan. „Met mij", al dus deze dokter, willen ze niet praten". Een jongen van veertien hurkte om een open vuur in de duister nis. „Ik ben hier om alarm te slaan als de soldaten komen. Ik blijf hier tot twee uur. ADVERTENTIE Straattafereeltje in London- derry: chaos tn William Street. de St .Josefs-vormingschool (waar het schoolverzuim thans twintig procent is) zei: „Het is zo alarme rend dat na het begin van het geweld er jongens in de eerste klas komen die totaal geen kin derjaren achter zich hebben vroe ger waren ze meestal schuw en verlegen, maar nu hebben ze de zelfbewustheid van een jongen in de vijfde klas". Een van zijn leerlingen, vijftien Jaar oud, zei: Nachts is onze wijk niet verlicht en je weet nooit, of Je door een verdwaalde kogel kan worden gedood. Vaak heb ik mij 's avonds op de grond moeten gooien. Ik ben bang en kan niet slanen. Al dat lawaai van kogels en bommen". Een vtiftieniarig meisje: „Ik heb ongeveer vijf keer straatgevechten gezien. Ik was meer beschaamd dan bang". Een dokter met een praktijk van 8000 patiënten, de meesten in Bogside, vertelde, dat sommige van zijn patiëntjes tussen vier en zeven jaar oud angstreacties vertonen. Vroeger kwam dit nooit voor. „Zij durven niet uit het raam te kijken. Bij elk geluid hollen zij naar hun moeder. Veel van die kinderen kunnen niet sla pen of worden schreeuwend wak ker. Lang heb ik geaarzeld met het geven van kalmerende midde len aan deze kleine kinderen, maar tenslotte heb ik het ge daan". Kinderen van elf tot vijftien Jaar zijn agressief geworden, maar het is een ander soort rebellie dan de gewone op die leeftijd. Het feit dat hun vader of moeder myn hulp heeft ingeroepen bewijst, dat het hier gaat om gezinnen met verant woordelijkheidsgevoel". H0BAH0 HALLEN, LISSE 3 t/m 7 jan. 1972 Op deze vaktentoonstelling op 4000 m2 expositieruimte de laatste ontwikkelingen in de mechanisatie van de moderne BLOEMBOLLENTEELT EN EXPORT Openingstijden: 3 t/m 7 jan. van 9.00-18.00 uur. Woensd. 5 jan. 's-avonds tot 22.00 uur. Om half vier kwam het leger er aan en de jongen was er nog. He vig geclaxonneer in de verte. De jongen slaeg alarm met de deksel van een vuilnisvat. Op zekere morgen schreeuwden jongens in Bogside tegen ons dat we moesten stoppen. Het leek als of ze vuurwapens in hun zakken hadden. We stopten. Ze zeiden dat we politie-spionnen waren. We lie ten toen onze papieren zien. Een van de jongens die juist vijftien Jaar was geworden zei toen: Oké ik zal je helpen. Maar kom niet meer in deze straat of we zullen je kop erafschieten". Broer Een zestienjarig meisje, zuster van een man die geïnterneerd is in de Long Kesh-gevangenis: „Ik woon de bij mijn broer en diens vrouw, 's Ochtends om vier uur hoorde ik Engelse stemmen buiten en daar na het breken van glas in de gangdeur. Zij stormden binnen vroegen gingen z< mijne, w zijn vrou1 mijn broer. Toen aar de kamer naast de mijn broer sliep met Zij was zes maanden zwanger. De soldaten hielden hun knuppels vlak voor onze gezichten en vroe gen of mijn broer de man was die ze moesten hebben. Ze sleurden hem uit bed en in zijn pyama door de gang, dwars door het ge broken glas, en begonnen hem te slaan. Zijn vrouw huilde en vroeg waarom ze hem arresteerden. „Dat zal je wel in de krant lezen, schatje", zeiden zij. Ze duwden toen mijn broer in een Land Ro ver terwijl ze op zijn hoofd en zijn rug sloegen met hun knup pels". Pater Coulter, hoofd van het Sint Columbanuscollege zei: „Ik word erg bang omdat de jongens nu In het stadium van wanhoop komen". Een van zijn leerlingen, 16 Jaar oud, zei: „Een Provisional (lid van de extreme vleugel van de IRA) heeft mij een vuurwapen willen geven. Ik zei neen, maar soms wilde ik, dat ik Ja had gezegd, misschien om mij zelf dood te kunnen schieten. Een van mijn grootvaders was een IRA-man en de andere diende in het Britse le ger. Ik ben het resultaat". Op Londonderry High School, en protestantse meisjesschool aan de rand van de stad kent men derge lijke problemen niet. Een meisje van zeventien daar zei: „Ik ga niet naar de stad in mijn school uniform. Beter een levende lafaard dan een dode heldin. Ik ben zeker dat niemand naar ons huis zal gaan om ons dood te schieten. We zijn niet eens lid van een „Oranje Orde" (protestantse ex tremistische groep). Wel is het restaurant van mijn moeder door twee bommen verwoest. We accep teren dit, omdat wij tenslotte toch zullen winnen. En daarmee bedoel ik niet de protestanten, maar de mensen die vrede willen". John Hume is een van de stich ters van de organisatie voor de burgerrechten in Noord-Ierland. Hij is oud-onderwijzer en nu waarnemend leider van de So ciaal-Democratische LabourpartiJ. Zijn huis ziet uit op Bogside en terwijl hij zat te vertellen deden twee ontploffingen de stad schud den. „In Derry", zei hij", is een op de vijf mannen werkeloos, in Bogside zelfs een op de drie. Dat is een van de voornaamste factoren van de situatie. De meeste Jonge men sen die bij geweld betrokken zijn, hebben niet veel te verliezen. Bui ten Noord-Ierland schijnt men te menen, dat het probleem wordt opgelost als er maar een eind komt aan het geweld. Neen, dan zullen wij zijn waar wij begonnen. Ik vrees dat we er dan nog een probleem bij zullen hebben: dat van de traditie van geweld in de gemeenschap. Vroeger had Derry ondanks werkeloosheid en sociale achterstelling, één van de laagste misdaadcijfers van het land. Er was in het gehele gebied van Bogside maar één politiebureau en dat werd gesloten omdat de auto riteiten het niet nodig vonden. Politiepatrouilles waren er altijd klein en lichtbewapend. De men sen in Derry hielden immers niet van geweld". TEHERAN (Reuter) Irak zou de afgelopen paar dagen niet enige tienduizenden, maar in totaal 60.000 Perizsche mannen, vrouwen en kin- ADVERTENTIE lET OP HET GWK-EMBLEERP Aan-en verkoop van alle vreemde valuta tegen de officiële, dagelijks i de grote dagbladen gepubliceerde koersen ook voor cheques, reisve depositorekeningen goud en zilv zekeringen spaar-, salaris- i Station N.S. Leiden - DE GRENSWISSELKANTOREN N.V. Het is riskant bepaalde gebeurte nissen van het voorbije Jaar als „de belangrijkste" te bestempelen. Be trekkelijk onbetekenende feiten kunnen achteraf veel meer invloed hebben dan zich nu nog laat aan zien en zelfs evenementen, die er thans uitspringen, in de schaduw stellen. Met dit voorbehoud kunnen de Amerikaanse toenadering tot China (en de aankondiging van pre sident NLxons reis naar Peking), voorts het akkoord over Berlijn als teken van betere betrekkingen tus sen Oost en West in Europa en ten slotte de toetreding van Eneeland tot de EEG de voornaamste activi teiten van 1971 genoemd worden. Vooral de intrede van Rood-Chi na in de officiële wereldpolitiek kan moeilijk overschat worden. Het top- duo Amerika-Rusland is nu een top- trio geworden, hetgeen nu nog aarzelend, maar straks in duidelijker contouren een wijziging in de we reldpolitieke verhoudingen betekent. Veel méér dan deze rijkelijk vage omschrijving kan men er voorals nog niet van zeggen. Voor het overi ge moet men zich beperken tot vraagtekens. Sociaal gezien kunnen nauwere contacten van China met de rest van de wereld, en dan in het bijzonder met Amerika en Europa, alleen maar gunstig zijn. Een volk boeren kan, aanzienlijk sneller dan tot nu toe, het industriële tijd perk binnentreden en binnen afzien bare tijd over steeds meer consump tiegoederen beschikken. Die moge lijkheid is er tenminste, tenzij de Chinese leiders dezelfde weg willen bewandelen als de Sowjetrussische uit overwegingen van machtspo litiek, aan de zware industrie zó sterk de voorrang geven, dat de „kleine man" er niet wijzer wordt. Peking staat dus voor keuze van belang. Zal het, als top- inugenaneid, steeds meer macntspo- litiek gaan voeren omdat het in dat opzicht niet voor de beide anderen wil onderdoen, of zal het zwaarte punt op de sociale vooruitgang wor den gelegd? Het antwoord op deze en dergelijke vragen zal voor de on derlinge verstandhouding tussen de „Grote Drie" en daarmee voor de toekomst van de wereld van door slaggevend gewicht zijn. Maar het is op uit ogenblik nog niet mogeiijk een enigszins betrouw Dare prognose op te stellen. Over de leiding van com- munistisch-China hebben dit j aar allerlei geruchten de ronde gedaan en zolang dienaangaande geen vol strekte zekerheid bestaat is het in feite onmogelijk te voorspellen aan welke koers Peking de voorkeur zal geven. Wel opmerkelijk is, bijv. dat China in het conflict tussen India en Pakistan aan de zijde van J ach ja Chan stond. Men kan dit natuur lijk historisch verklaren (conflict China-India in 1962), maar ziet dan toch voorbij aan de mogelijkheid van een altijd denkbare wisseling in Pekings politieke prioriteiten. Waar schijnlijker is dan ook, dat China, o. m. in de vorm van aanspraken op gebied van India, meer voordeel ziet in het soort ondermijningspolitiek, die de Sowjet-Unie bijv. ten aanzien van Joego-Slavië (Kroatië) na streeft. Verzwakking van binnenuit is minder opvallend, gevaarlijker voor de andere partij en „voordeli ger" dan een openlijke oorlog. In dat opzicht behoeft niemand Peking nog iets te leren. vergelijking met het bo venstaande is bijv. het akkoord over Berlijn, bekroning van de toenade ring Oost-West in Europa, bijna van bijkomstige betekenis, hoe belangrijk het op zichzelf moge zijn. Precies 32 jaar na het begin van de Tweede Wereldoorlog tekenden de ambassa deurs van de Grote Vier (Amerika, Sowjet-Rusland. Engeland en Frankrijk) op 3 september j.l. een basis-regeling inzake betere betrek kingen tussen de regeringen van West-Duitsland en de DDR. Na drie maanden kon begin december een overeenkomst tussen de twee Duitse staten worden getekend, waardoor de ontoegankelijkheid van Oosrt-Duitsland is verminderd. Voor kanselier Brandts „Ost-politik" een resultaat, dat in de kringen van de oppositionele CDU nog altijd niet als een succes gezien wordt. Met name in Washington en Parijs ziet men het afsluiten van de inter-Duitse ak koorden echter als het openen van de deur voor ratificatie van het ver drag over Berlijn en beschouwt men het verder als inleiding tot een Eu ropese veiligheidsconferentie en tot besprekingen over „evenwichtige en wederzijdse troepenvermindering in Europa" (MBFR). Het is niet te ver gezocht die Sowjetrussische wensen inzake een veiligheidsconferentie en troepenvermindering te zien tegen de achtergrond van de verhouding tot China. Aan hun grenzen handha ven de communistische reuzen nog altijd enorme legerconcentraties. Dat dit voor West-Europa geen reden is de zaken op hun beloop te laten be wijst o.m. de toetreding van Enge land tot de Europese Economische Gemeenschap. Die toetreding heeft heel wat voeten in de aarde gehad, maar is nu dan toch een feit, dat op langere termijn een belangrijke in vloed zal hebben, zowel aan deze als aan gene zijde van het Kanaal. Af gezien van de indirecte politieke in vloed ligt het zwaartepunt op econo misch en financieel terrein. Gehéél op dit terrein lag het besluit van de Amerikaanse regering de dollar met bijna acht procent te devalueren en onmiddellijk de in augustus inge stelde toeslag van tien procent op de Amerikaanse invoer af te schaffen. Dit alles in de verwachting, dat hiermee een begin is gemaakt met een beter functionerend inter nationaal financieel en handelsver keer. Overigens heeft Engeland naast zijn toekomstige winst door het lidmaatschap van de EEG, op dit ogenblik een harde dobber met Noord-Ierland, waar de onrust van de zijde van het verboden Ierse Repu blikeinse Leger (IRA) onverminderd voortduurt. Vijftienduizend Britse soldaten zijn nodig om de dreiging van een volledige burgeroorlog bin nen de perken te houden. En zolang de Ierse regering in Dublin nalatig is in het afkondigen van duidelijke toezeggingen aan de Noordieren zul len die er niets voor voelen in te gaan op aansluitingsplannen. Tot zo ver enkele punten uit de talloze, die in het afgelopen Jaar de aandacht trokken. Verheugend is bijv., dat het met name in het Midden-Oos ten niet opnieuw tot een bot sing kwam. Maar hier en daar ligt de conflictstof hoog opgetast. Men kan slechts hopen, dat het top-trio voldoende wijsheid en onderlin ge eensgezindheid zal bezitten om. die wrijvingskansen te verminderen RL deren het land hebben uitgezet zo heeft de Perzische „Rode Leeuw en Zon" (Rode Kruis) gisteren bekend gemaakt. Een woordvoeder van de Perzische regering had tevoren Irak ervan beschuldigd in de afgelopen dagen tienduizenden mensen met ongeveer duizend bussen naar de grens gebracht te hebben en ze daar bij vriezend weer aan hun lot te hebben overgelaten. Het Perzische Rode Kruis heeft opgeroepen tot steun voor de uitge wezenen, van wie velen in speciale kampen langs de Perzisch-Iraakse grens worden verzorgd. Irak heeft in het begin van deze maand de betrekkingen met Perzië verbroken, nadat Perzische troepen drie kleine eilanden in de Golf van Perzië hadden bezet. Volgens func tionarissen in Teheran zijn sedert 1969 al 100.000 Perzen uitgewezen toen de betrekkingen begonnen te verslechteren door een geschil over navigatierechten in Sjatt-el-Arab, het mondingsgebied van Tigris en Eufraat. RAWALPINDI (AP) Volgens hooggeplaatste zegslieden in Rawal pindi heeft president Zoelfikar AU Bhoetto de leider van Oost-Benga len, sjeik Moedjiboer Rahman, voor gesteld Pakistan verenigd te houden in een federatie die niet veel hechter zal zijn dan die tussen Egypte, Sy rië en Libië. West:Pakistan en Oost-Bengalen zouden bijna volledig onafhankelijk van elkaar worden, elk met een eigen economie, buitenladse politiek en politieke instellingen. Bhoetto zou hierbij uitgaan van de hoop dat Oost-Bengalen niet volledig afhankelijk wU worden van bescher mer India. Bhoetto, die maandag een onder houd heeft gehad met de sjeik zou de besprekingen met de onafhanke lijkheidsleider voortzetten via een vertegenwoordiger De zegslieden ge loven echter niet dat de Moejib tot overeenstemming zal komen met Bhoetto of dat de regering van Ban- gla Desj een eventuele overeenkomst zou aanvaarden. Wel speculeren zij erop dat Bhoetto de spoedige terug keer naar het westen van meer dan 100.000 militairen en Westpakistaan- se burgers wil bedingen in ruil voor de vrijlating van de sjeik.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11