BONN IN BAN VAN BIJNA- EXECUTIE BANKROVERS Engeland vertrekt uit Malta CAMEL FILTER BRANDT KRIJGT MEER STEUN VAN NIXON Twee kilomete draad ges elen Wel schietpartij als gijzelaar geen politieman is WERELDBEROEMDE KWALITEIT. Met een enkel woon Culturele raad heeft directeur Nieuw bestuur voor PvdA in Oegstgeest IRAK JAAGT 40.000 PERZEN OVER DE GRENS NJ'i ks a He** 1 Kan ik vr\eiï hebb-eo. Zogauw ik /Sr mejrk: WC rifapien+ie.j £>3rn)oende arok'J Onder ole W ou~ QrönSJoi PAGINA 8 BUITENLAND DONDERDAG 30 DECEMBER WASHINGTON Het officiële communiqué van een pagina dat verstrekt werd na afloop van de tweedaagse, gisteren beëindigde top-gesprekken tussen president Nixon en kanselier Brandt legde er opnieuw de nadruk op dat er geen Amerikaanse troepen uit West- Europa zullen worden teruggetrok ken en dat Washington geen een zijdige afspraken zal maken met Moskou over een wederzijds geba- Door Mr. H. L. Leffelaar lanceerde vermindering van de troepenmachten in Oost- en West- Europa. Dit punt werd ook geac centueerd door minister van Bui tenlandse Zaken Rogers in zijn ge sprekken met zijn Westduitse col lega Scheel. Het belangrijkste resultaat van de gesprekken, die over drie zit tingen zeven uur in beslag nam bleef onvermeld in het communi qué, namelijk dat kanselier Brandt door Nixons steun voor zijn „Ost- politik" vermoedelijk in een betere positie is komen te staan in het Westduitse parlement waar zijn meerderheid van enkele stemmen een bedreiging oplevert voor de ratificatie van de twee non-agres sie-verdragen die Brandt aanging met de Sowjet-Unie en Polen. President Nixon en kanselie: brandt hebben gemeen dat zij bei den hun land moeten voorbereiden op andere relaties met de Sowjet- Unie, gebaseerd op een beter be grip van de wederzijdse belangen en standpunten. Deze band "orm- de de basis voor de zeer vriend schappelijk verlopen gesprekken in Kay Biscayne in Florida, waar president Nixon over twee huizen beschikt. Zo er van Amerikaanse zijde al op iets werd aangedrongen dan was het op een groter West duits financieel aandeel in de in West-Duitsland gelegerde 225.000 Amerikaanse troepen, waarvoor de Amerikaanse regering, alleen al voor technisch onderhoud, jaarlijks ruim drieëneenhalf miljard gulden uitgeeft. Daarnaast heeft de Ver enigde Staten een nadelig saldo op de handelsbalans met West-Duits tand van bijna een miljard gulden Deze kwesties kwamen in Kay Bis cayne wel ter sprake, maar de uit werking ervan wordt overgelaten aan de afgevaardigden die in Brus sel binnenkort zullen confereren over een nieuwe handelspolitiek. LEIDEN Uit het in aanboui zijnde schoolgebouw van Ion Bosc aan de Boerhaavelaan is in-Je nacb van dinsdag op woensdag 2'M) mete één-aderig elektriciteitsdraa, gesto len. Het draad was verpakt iiB2 kar tonnen dozen met elk 100 mter. D totale waarde bedraagt f 770u h« draad behoort toe aan een instantie bureau uit Haarlem. (Van onze correspondent) BONN Iedereen is opgelucht, dat de bankoverval van Keu len nu ten einde is, maar niemand mag tevreden met de af loop zijn. De bloedige „bijna-executie" van de daders op de parkeerplaats van Sankt Wendel in het Saargebied kan ook al vielen hierbij „slechts" zwaargewonden" evenmin geruststellend werken voor de toekomst, wanneer zonder aanzien des persoons gijzelaars in de schietpartij worden betrokken, zodra deze geen commissarissen van politie zijn. De 21-jarige jongeman, die de rovers gistermiddag samen met de door hem bestuurde auto wisten te be machtigen, leed uiterlijk slechts onder wat lichte verwondingen rondspattende glas- Door Johan van Minnen splinters. Innerlijk was hij echter gisteravond hevig getroffen dooi de shock, dat hü niet zozeer aan de kimde in het scherpschieten van de politie zijn leven te danken had, maar veel meer aan het toeval en dat hij in principe toch maar op de nominatie had gestaan mede te worden geofferd op het altaar van de rechtsstaat. De wachtmeester van politie, die met een in zijn jaszak verborgen pis tool de aanvoerder van de bende, de 44-jarige Kurt Vicenik, door een schot in de maag tijdens de onderhandelingen over een nieuwe vrijgeleide plotseling buiten ge vecht wist te stellen, schilderde overigens gisteravond gewetensvol het dilemma waarin hij zich had bevonden. Hij rook zijn kans, toen hij de mogelijkheid bespeurde de bendeleider buiten de auto meteen te treffen en onmiddellijk daarop de beide andere gangsters, die met de gijzelaar in de auto waren blijven zitten, te overbluffen. Omhoog En inderdaad, terwijl de kordate wachtmeester de gijzelaar uit de auto sleurde, staken de twee gang sters de handen omhoog. Eén hun ner werd hierna nog getroffen door kogels die de wagen binnen drongen, waarmee collega's van de wachtmeester nog een bijdrage aan het vuurgevecht wilden leveren. En zo eindigde een bankrovers-Odys see. die maandag in Keulen was begonnen bij het vertrek in een auto met 300.000 mark en twee commissarissen van politie, die maandagavond in de bossen van het Duits-Franse grensgebied werd onderbroken, toen de gijzelaars werden vrijgelaten en de daders spoorloos verdwenen. Woensdag middag kon vervolgens de jacht weer worden voortgezet toen de gezochten, van wie de politie had dat verdwenen, plotseling in het Duitse Saargebied weer op doken. Naar de politie heeft meegedeeld, Is het bij de bankoverval buitge maakte geld op de rovers gevonden. Hoeveel dit is kon nog niet wor den gezegd. De zwaargewonde Vicenek is latei- van het ziekenhuis in Sankt Wen- del overgebracht naar de univer siteitskliniek in Homburg (Saar land). Hij verkeert in levensgevaar. In de eerste berichten is gezegd dat hij een schot in de borst had gekregen. Later heeft een woord voerder van de politie meegedeeld dat de bendeleider in de maag is geraakt en bovendien aan zijn lever is gewond. Over de gebeurtenissen voor het einde van het gangsterdrietal is nog het volgende bericht. De per sonenauto van de drie mannen werd opgemerkt door een helikop ter toen de wagen Baltersweiler binnenreed. Het dorp werd onmid dellijk door een grote politiemacht van de buitenwereld afgesloten. De auto van de bankrovers werd door een groot aantal, patrouillewagens van de politie ingesloten. Honderden dorpsbewoners sloegen vanuit de verte de onderhandelin gen tussen de politie en de rovers gade. Toen het tussen beide par tijen tot een heftige woordenwisse ling kwam, vielen de schoten die Vicenik velden. Ze blijken te zijn afgevuurd door de politie-officier Julius Gross. De Oostenrijker, die hartpatiënt is, zei toen hij op de grond lag tegen de politieman: „Ik zou blij zijn als ik dood ging. Ik heb toch niet lang meer te leven". Discussie Intussen ls, naast de directe oorlogs verslaggeving waarin de Westduitse kranten, radio en televisie zich uitleven, de discussie over oorzaak en gevolg reeds op gang gekomen. Oppositieleider Rainer Barzel heeft van de regering een spoed conferen tie met de minister-presidenten van de Duitse deelstaten geëist, waar dan, zei hij, maatregelen tegen de stijgende criminaliteit dienden te worden getroffen. Bondskanselier Willy Brandt, die zelf ver van het gevaar weg in Florida na besprekingen met Nixon nog een weekje op vakantie blijft, heeft zijn Bonner woordvoerder laten antwoorden, dat er voor 28 Januari reeds een dergelijke staf bespreking over de misdadigheid was uitgeschreven, zodat, aldus de woordvoerder, „Barzel met vreemde veren pronkt". Men kan zich afvragen, in hoeverre de politie onbewust de volksemoties heeft ingehaakt door het geweldige risico te nemen de gangsters neer te schieten, en niet slechts in hand of been, maar ipeteen flink in de maag. In augustus handelde men by een overval op een filiaal van de Duitse bank in München even krachtig: daarby werd toen niet alleen een gangster, maar ook een gegyzeld meisje gedood. Toen de politie van Keulen maandag veel omzichtiger te werk ging en aanvankeiyk openlyk verkondigde, dat mensenlevens haar gingen bo ven het terugkrygen van de buit van 300.000 mark, oogstte zy voor deze consideratie aanvankeiyk al om lof. De stemming sloeg echter prompt om, toen het nadat de beide gegyzelde politiecommissa rissen ongedeerd waren vrijgelaten tegen alle verwachtingen in niet gelukte de bandieten meteen te ar resteren. Emigratie uit Polen De emigra tie van Duitssprekende Polen naar West-Duitsland houdt onverminderd aan. aldus meldt de Lutherse We reldbond. In 't kader van de norma lisatie der betrekkingen tussen Polen en West-Duitsland heeft het Rode Kruis in beide landen een overeen komst gesloten waardoor de Duits sprekende minderheid in Polen de gelegenheid wordt gegeven het land te verlaten. De laatste maanden zijn meer dan 6.000 Polen via de door- gangspost-Friedland bij Göttin- gen naar West-Duitsland gegaan van wie driekwart rooms-katholiek. Niet naar buitenland Na de machtsaanvaarding van president Boetto van Pakistan zijn in West- Pakistan de paspoorten ingeno men van ongeveer 4500 belangrijke industriëlen, zakenmensen en miljo nairs en leden van hun personeel. De regering wenst niet, dat zij zich naar het buitenland begeven. Schonere rivieren Dank zij ver beterde controle over de riolen en an dere antivervuilingsmaatregelen te driekwart van de 4500 Engelse rivie ren, en zeker de bovenloop ervan nu „schoon", aldus een rapport van de regering. In de schonere ri vieren zwemmen nu vissen, die er al lang niet voorkwamen. Ook de plan tengroei aan de oevers is sterk voor uitgegaan. r Treinrreizen voor jongeren Jon gelui beneden de 21 Jaar kunnen volgend jaar op goedkope wyze per trein door de meeste Europese lan den reizen. Ter gelegenheid van het 50-jarige bestaan van de Internatio nale Unie van spoorwegmaatschap pijen zullen de Franse spoorwegen, ln samenwerking met de andere bij de unie aangesloten landen, voor on geveer 240 gulden een abonnement, verkrijgbaar stellen, dat de Jeugdige houders het recht geeft gedurende een maand in eigen land tegen half geld en in het buitenland gratis te reizen. Britse konijnen naar Rusland Gisteren is een vliegtuig vol vrouw tjes-konijnen naar de SowJet-Unle vertrokken. Het gaat hier om 3200 dieren die door het Kremlin zijn be steld. „Onze konijnenvrouwtjes ld gen ongeveer 70 kinderen per Jtj die in de Sowjet-Unie maar zo'n zei een deskundige in Northwich. Britse dieren gaan naar twee staj boerderijen, een in de bu van Moskou en een niet ver Turkse grens. LEIDEN Burgemeester en w houders hebben op aanbeveling de Culturele Raad mej. drs. M. J. Vos uit Den Haag benoemd tot recteur van de Culturele Raad I den. De benoeming gaat in op maart 1972 Mej. Vos, die in 1935 te Venlo wi geboren, voltooide daar haar opl ding aan het gymnasium. Daai studeerde zy achtereenvolgens a de sociale academie in Eindhoven aan de Universiteit van Nymeg waar zy in 1965 doctoraal exam in de sociologie deed. Na haar afstuderen werkte zy ge tyd als voorlichtingsfunctiona vin de N.O.V.I.B. In 1966 werd aangesteld by het ministerie Ouderwijs en Wetenschappen op afdaling internationale culturele trekkingen. Sinds 1967 werkt l Vos op het ministerie van C.R.1 waar zy als hoofd van het bur« Oost-Europa belast is met voort reiding en uitvoering van de cult rele overeenkomsten met Oosteui pese larden. OEGSTGEESn Het bestuur VI de afdeling Oegégeest van de Pap van de Arbeid zie er voor de perlo 1971—1972 als volfc uit: T. H. TJi voorzitter; J. A. vvn Benten, sec: baris; C. Zweistra, pemningmeeste Mej. A. C. Bekker, van Boven, W. de Graaf en M. Xaasnioot. (Van onze correspondent) LONDEN De op een na laatste reclamezuil van Engelands ontman telde imperium in de Middellandse Zee. Malta, staat op het punt te wor de neergehaald. De Maltezer premier Dom Mintoff heeft de Britten tot 1 Januari de tijd gegeven om hun mi- Door Han Mulder utaire contingent van zijn eiland te rug te nemen. De toch al in het slop geraakte besprekingen tussen Min toff en de Britse minister van De fensie Lord Carrington krijgen waar schijnlijk geen vervolg meer. Het een dermate psychologische klap voor het ontmantelde Britse impe rium, dat de vraag of een NAVO- basis al dan niet nut had secundair is. De Russen hebben wellicht subtiel wraak willen nemen voor de moei lijkheden in september, toen 105 van hen wegens spionage uit Engeland werden uitgewezen. Ambassadeur Smirnowski is al die drie maanden uit Engeland weggebleven. Het kan nauwelijks toevallig zijn, dat uitge rekend vandaag de Sowjetrussische ambassadeur op zijn ambtelijke ba sis in Londen is teruggekeerd. Smirnowski en hier zit hem de grimmige grap is tevens ambas sadeur voor Rusland in Malta. GAMELen GAMELFILTER Gewoon geweldig lekker. TEHERAN (AP) Irak heeft gis teren een groep van 30.000 Perzen uit de steden Karbella en Chaneg- heim uitgewezen, aldus een re- In Nice vond gisteren weer de traditionele kerstduïk in de Middellandse Zee plaats. Op de foto de enthousiaste baders voor zij het sprankelende nat op doen geringswoordvoerder in de Perzische hoofdstad Teheran, volgens wie het totaal aantal vluchtelingen uit Irak van de afgelopen vier dagen door deze massale uitwijzing gestegen tot 41.000 personen. De Perzische mannen, vrouwen kinderen werden met duizend bussen vrachtwagens én personenauto's van Chanegheim en Karbella naar de grens gereden. Zij moesten hun be zittingen achterlaten en werden na tientallen Jaren in de steden te heb ben gewoond uit het land verdreven. Karbella en Chanegheim zijn reli gieuze centra van de Mohamme daanse Sjiieten-sekte. De vluchtelingen zijn ondergebracht in voorlopige kampen nabij Ghasser Sjirin en enkele andere grensplaat- Volgens de Perzische veiligheidsau toriteiten bevonden zich onder de vluchtelingen honderden Iraakse agi tators, die handgranaten en machi negeweren in hun koffers hadden. Tot dusverre heeft de Iraanse re gering nog geen stappen ondernomen om een einde te maken aan de uit wijzingen door Irak. In politieke kringen in de Perzische hoofdstad verwacht men echter dat maatrege len zullen worden getroffen nu ge- handelsverdrag dat Malta met de Sowjet-Unie gesloten heeft zal het eiland waarschijnlijk geen volledige schadeloosstelling geven voor de ge derfde inkomsten wanneer de Brit ten verdwenen zijn, maar de deur met Londen lijkt desondanks defini tief dicht. Engeland had een jaarlijkse ver goeding van 9 miljoen pond willen geven voor zijn marinebasis op Mal ta. Mintoff wilde ruim 19 miljoen pond en deze afgrond bleek finan cieel onoverbrugbaar, ondanks het feit dat de Britten er ook nog eens 13 miljoen pond per jaar spenderen en dat er 7.500 Maltezers op de ba sis en toeleveringsbedrijven werk vinden. Het parlement van Malta heeft zich met Mintoffs besluit om de Britten de huur op te zeggen, ak koord verklaard. De vraag blijft, of de bevolking het daar mee eens is. Er is een begin gemaakt met dis tributie van vitale levensmiddelen, het gat op de betalingsbalans wordt steeds groter en leningen kunnen bij lange na niet meer stoppen. Voor Groot-Brittannië is de pil moeilijk te slikken en men hoopt als nog op een vergelijk. Ofschoon Car rington steeds opnieuw heeft gezegd dat Malta nauwelijks meer belang- rijk was als marine-steunpunt in de Middellandse Zee, zien waarnemers in Londen dit toch voornamelijk als bluf. Sterker nog: als dit zo zou zijn, is het verdwijnen van Malta uit de belangen-landkaart van Engeland Verstandig om altijd Antigrippine cachets of tabletten in huis te hebben. Kun je er direkt één innemen bij de eerste tekenen van griep of verkoudheid. Dat is het beste. Antigrippine bevat koortswerende, pijnstillende en opwekkende bestanddelen, 's Avonds nóg een Antigrippientje en vroeg naar bed. Antigrippine werkt.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 8