rika, de spionne ver- sliet d was de "liefde Wie controleert nu mr. Luns? sjonge-jonge MAPTFVFIT© Io«8c fcjna was ik als blanke slavin verkocht Oud-directeuren zetten het bedrijf voort H PI V ertrouwensartsen zijn aangesteld Lino Calle kreeg weer paspoort JNDERDAG 30 DECEMBER 1971 1st— L >rp. Erika Ossendrijver wordt in de na-oorlogse geschiedenis n de spionage de mooiste vrouw genoemd die ooit voor t oostblok inlichtingen in het westen verzamelde. Een die zij verdient. Met haar slanke figuur, blonde haren, llgevormd gezicht en aantrekkelijk midden-Europees ac ht is zij als geheim agente de droom van iedere filmre- jseur. J^aar het verhaal van Erika Ossendrijver is niet alleen een gewikkeld en opwindend samenweefsel van spionage, is ook de geschiedenis van een leven vol sensatie, liefde en verdriet. Door de Westduitsers be- Tiuldigd van spionage kwam zij in de grauwe eenzaam- id van een vrouwengevangenis terecht. - aar vrijlating werd zij over at gezet en kwam terecht in Zuid ika. Zij woont nu in Nederland, middelgrote stad in Zuid- land. Een nog steeds opval- 1 aantrekkelijke vrouw waarvoor mannen even blijven stilstaan, ij heeft haar naam, na r tweede scheiding, nu ver- lerd. Wat achter haar ligt wil vergeten. Maar in de geheime diensten blijft oekstaafd als Erika Ossendrijver, spionne die verliefd was op de le. ik ben nu 32. En ik mag er nog Jd zijn, zeggen de mannen. Toch ik de laatste zestien Jaren op- tdend geleefd, ben ik banger uriger geweest dan miljoe- vrouwen in hun hele leven. Ik ontsnapt van achter het ijzeren dijn en ik heb een groot deel hele wereld gezien. Ik heb in de irhoogste societykringen verkeerd ik ken de show-business in ijn landen. Ik ben filmster ge-, ist, stripteasedanseres en zangeres, nachtclubs. Ik heb gespioneerd de communisten, fu het allemaal afgelopen is blijft alleen maar een grote leegte. Pe anning is verdwenen ik ben allem, ader geld zonder vrienden en zelfs ader staatsburgerschap. Geen 1 land wil me hebben, 225Jroch is het nog maar zo kort gele dat ik dacht dat de werefl aan ijn voeten lag. Wat is er JP die ïge weg eigenlijk aag ik me nog steeds Misschien heeft mijn .longaars mperament en mijn di*ng naar ontuur er iets mee te m»ken. Mis- aien. Maar waarschijnljker is, dat t mijn hart uten leidde die ik lvb gemaakt, de voor mijn famile, liefde ook te veel mannen, flisschien, zo- mijn vroegere vrinden zeiden, ik wel „verlied op de lief- Ik kan zonder e« hoop dingen: len, kleren en lutf- Maar ik kan iet leven zonder lef te hebben. Het datzelfde hart -at mij zoveel in in gevaar hi*ft gebracht. Een- laal dook ik zpfs een rivier emelde van Kokodillen omdat ik .an wilde ?en waar ik van hield, t was ook mijn hart, dat me in vluchteli'genkamp in Oosten- ijk bracht, Achter prikkeldraad in W-Afrika ai Rhodesië. Maar ookin een gevangenis. Om- !at ik gesponeerd had. Is het al die pwindingm al die pijn waard ge feest? \aarschijnlijk door mijn ïongaarsgevoel voor optimisme, iroom ikvan een toekomst met ustig, v^dig leven. Na twee misluk- huwüjken, een rits verlovingen „vimdjes-voor-één-nacht" zou to'n kim leventje een welkome ver- aadetfg zijn. Er zijn natuurlijk herinneringen aan gelukkiger tijden. Aan echte goede vrienden. Er was om er maar één te noemen een rijke po liticus in Antigua. Ik zie nog het uitzicht vanaf het balkon van zijn huis voor me. Een prachtig verge zicht. Iedere keer als ik bij hem was hield ik mijn adem in voor deze pu re schoonheid van de natuur. Ik be zocht hem vaak. Aan zulke herinneringen trek ik me op als ik in de put zit. Mijn moe der is nog in Boedapest. Misschien zie ik haar nooit meer. Het zal wel niet .Ook dat'kleine beetje geluk is voor mij niet weggelegd. Het is om haar en om de rest van de familie, van wie ik zoveel houd dat ik spionne werd. Nadat ik tijdms de opstand was gevlucht, en latfr weer een bezoek aan Honga rije bracht met officiële toestem ming vroegen „ZIJ" me inlich tingen voor hen te verzamelen. Zij ietten me onder druk en lieten doorschemeren dat ze een belang rijke troef in handen hadden: mijn moeder. De besluiteloosheid, die mij overviel toen ze mij gevraagd hadden spion ne te worden, zal ik nooit vergeten. Mijn leven is altijd van Jongsaf opwindend geweest. Dat zal ik nooit ontkennen. Zeker niet wanneer ik terug denk aan al die ontsnappin- gen-op-het-nippertje. Ik had haremdame van de een of ander sheik kunnen zijn. En bijna was ik nog eens verkocht als blanke slavin. Dat was in Zuid-Afrika. La ter kwam ik er achter dat de prijs die ze voor me vroegen niet meer was dan 250 gulden. Wel «en beetje weinig.... Als ik niet net op tijd was gewaar schuwd. had dat kleine, sinistere mannetje in Durban, van wie ik dacht dat hij me wilde helpen, me waarschijnlijk voor die handvol gul dens afgeschoven aan een of ande re potentaat. Nog zo'n avontuur. Dat was de keer toen ik de rivier de Limpopo in Zuid-Afrika overzwom om mijn geliefde van toen te zien. Toen ik bijna aan de overkant was, zag ik opeens al die krokodillenIk dacht dat het met me gbeurd was. Maar ik haalde de overkant. Om daar tot de ontdekking te komen, dat de man op wie ik verliefd was, nergens meer was te vinden. Nooit heb ik meer iets van hem gehoord. Misschien is hij dood, misschien ook leeft hij zoals ik nu graag zou willen rustig met vrouw en kinderen ergens in die grote wereld. Ik ging verder, volgde mijn hart en was korte tijd later al op weg naar een nieuw avontuur. En weer was het de stem van mijn hart die ik volgde. (Morgen filmster en nog meei lende) Voor kindermishandeling DEN HAAG (ANP) Sinds kort zijn in de regio's Amsterdam, Arn hem, Groningen en Rotterdam spe ciale vertrouwensartsen werkzaam, die advies geven in geval van kin dermishandeling. Iedereen die in aan raking komt met mishandelde kinde ren of vermoedt dat er sprake is van mishandeling, kan zich tot de ver trouwensarts wenden met de vraag wat er gedaan moet worden. De art- behanaelen niet zelf gevallen van kindermishandeling. Men kan hen beschouwen als een advies-, over leg-, en bemiddelingsinstantie. De regering heeft tot deze proef besloten op advies van een interde partementale commissie die een Jaar geleden een rapport over dit vraagstuk uitbracht. Over een Jaar worden de resultaten van dit experi ment beoordeeld. Daarna zal wor den besloten of ook in andere steden dergelijke ver trouwens-artsen zul len worden aangesteld. t Deze proef wordt ondersteund door sn folder, uitgegeven door het mi nisterie van Volksgezondheid en mi lieuhygiëne, die de functie van de vertrouwensarts uiteenzet. Deze bro chure zal op ruime schaal worden verspreid, over de instellingen volksgezondheid. Het probleem bij het behande len van een geval van kindermishan deling is dat de benodigde san werking tussen arts, maatschappelijk werker of andere hulpverlenende in stantie gebrekkig is of geheel ont breekt. Voorts vormt het beroepsge heim van cie medische en maat schappelijke hulpverleners een lemmering bij het zoeken naar oplossing. Het zal, aldus de folder, mede tot de taak van de vertrou wensartsen behoren om hierin een uitweg te zoeken en een goede aan pak van het probleem van kinder* mishandeling en te verzekeren. AOW en AWWGuttmann vormt gaan om hoog DEN HAAG De uitkeringen de Algemene Ouderdomswet (AOW) en van de Algemene Weduwen- en Wezenwet (AWW) worden met in gang van 1 Jan. verhoogd. De eerste Kamer moet dit nog officieel goed keuren, maar het is niet aan te ne men dat de Senaat roet in het eten zal gooien. Het pensioen van bejaarde echtpa ren en van weduwen met kinderen (beneden 18 jaar) zal 7.182 gulden per jaar, of 598,50 gulden per maand gaan bedragen. Het pensioen van on gehuwde bejaarden en weduwen zon der kinderen (benden 18 jaar) is vastgesteld op 5.070 gulden per jaar, of 422,50 gulden per maand. Het pensioen voor (volle) wezen is vastgesteld óp 1.632 gulden per jaar (136 gulden per maand) voor wezen tot 10 jaar; 2.406 gulden per jaar (200,50 gulden per maand) voor we zen van 10 tot 16 jaar; 3.138 gulden per jaar (261,50 gulden per maand) voor wezen van 16 tot 27 jaar. Rotterdams toneel ROTTERDAM Het Stichtings bestuur van het Nieuw Rotterdams Toneel heeft de regisseur prof. Karl Guttmann bereid gevonden als "for mateur op te treden van een gezel schap dat in het seizoen 1972-1973 de Rotterdamse schouwburg kan „bespelen". B. en W. van Rotterdam hebben dit besluit in overeenstem ming met het advies van de raads commissie voor kunstzaken goedge keurd. CASSETTES De ruimste keuze in Pleet, Edel- staal en Vlekvrij Uw Juwelier en Gero-dealer v. d. WATER Haarlemmerstraat 181, Leiden De vrouw die verliefd was op de liefde. Erika: een leven vol mannen, mislukte huwelijken en spionage. DEN HAAG De Spaanse radio presentator Lino Calle heeft van d( Spaanse autoriteiten zijn paspoort teruggekregen, dat hem drie jaar ge leden was afgenomen. Calle kreeg de verzekering dat er geen arresta tiebevel meer tegen hem van kracht Volgens Lino Calle, die steeds heeft geageerd tegen het Spaanse regiem, en die daarom in Januari dit jaar door de NOS werd ont slagen wat later werd herroepen —volgen de Spaanse autoriteiten nu een „zachte lijn" tegenover hem. „Zij hopen waarschijnlijk, dat ik mij minder hard tegen hen zal op stellen." aldus Calle, „maar ik heb tegen de consul gezegd dat daarvan geen sprake zal zijn". Tweede dode na schietpartij UDEN De 28-Jarige H. Reuvers, die op 19 december bij een schiet partij in zijn woning in Uden ir gewond werd. is in het zieken huis in Oss overleden. Zijn broer (24) werd bij dezelfde schietpartij op slag gedood. De broers kregen na een langdu rig bezoek aan een café ruzie met twee andere inwoners van Uden, die een pistool trokken. De 29-Jarige J. L. heeft bekend de schoten te hebben gelost. De 40- Jarige P. S. eveneens uit Uden, is, verdacht van medeplichtigheid, eveneens gearresteerd. Werkgroep bekijkt rechterlijke macht DEN HAAG (ANP) Een werk groep onder leiding van prof. dr. K. Wiersma zal de eerste stappen zetten op de weg naar herziening van de rechterlijke organisatie: een inventa risatie van de onderwerpen, die in de wet dienen te komen. De herziening van de wet date rend uit 1827 zal zes tot tien jaar vergen. De werkgroep moet voor slag uitbrengen, en als het kan eer- 1 oktober van het komend jaar ver der. De werkgroep zal gesprekken voeren met personen en instellingen betrokken bij de rechterlijke macht. Men kan ook uit eigen beweging con tact opnemen, vla het ministerie van Justitie. Leden van de werkgroep zijn prof. mr. M. R. Mok en mr. P. Mosterd, directeur rechterlijke organisatie bij het ministerie. Secretaris is: mr. J. J. van Uchelen, ondervoorzitter van de raad van beroep in Den Bosch. Afscheid H. Bassie LEIDEN Morgen legt de heer H. Bassie zijn functie neer van di recteur van de gemeentelijke werk plaats. Vrijdagmiddag 7 Januari van half vier tot vyf uur is er een af scheidsreceptie in de burgerzaal van het stadhuis. NOTARIS IN LEIDEN LEIDEN Tot notaris binnen het arrondissement 's Gravenhage, ter standplaats Leiden, is benoemd mr. J. Schijffelen, kandidaat-notaris te Harderwijk, in de plaats van M. P, Kaptein, die is overleden. AMSTERDAM Twee oud-direc teuren van het failliete confectie be drijf Konersmann in Amsterdam, A. J. Abeling en J. H. Abeling gaan een deel van het bedrijf voortzetten on der de naam gebr. Abeling confectie industrie lv. Zij hebben het „fjag- ship"-atelier in Amsterdam overge nomen. waar volgende week de pro- duktie van mantelkostuums ter hand zal worden genomen. Ongeveer 100 personeelsleden van Konersman zul len in het nieuwe bedrijf worden opgenomen. De vakbonden hebben geen be zwaar tegen voortzetting van het flagship-atelier door de gebroe ders Abeling. De heer S. Salomons, districtsbestuurder van de industrie bond NVV, zei desgevraagd, dat de bankrelatie van de heren Abeling (de Algemene Bank Nederland) zich in een gesprek met de curatoren ak koord heeft verklaard met de finan ciële opzet. Bovendien ziet de order portefeuille er vrij gunstig uit. De bonden menen dan ook, dat er een basis is voor voort zetting van het bedrijf. Daar komt bij dat de gebr. Abeling hun hebben toegezegd, dat zij de bij Konersman verkregen rechten van de betrokken werknemers zullen overnemen. Dat geldt o.m. voor de participatie-rege ling (een soort winst-delingsrege ling) waaraan een aantal werkne mers deelnam, en voor de vakantie rechten. We hebben wel vertrouwen in deze opzet, er is een redelijke kans op succes, aldus de heer Salo mons. KAMERLEDEN VRAGEN MINISTER SCHMELZER: DEN HAAG (ANP) Een opmer king van mr. J. M. A. H. Luns, se cretaris-generaal van de NAVO en oud-minister van Buitenlandse Za ken in een deze week uitgezonden interview van AVRO's radiojournaal heeft geleid tot schriftelijke vragen van twee kamerleden, fractievoorzit ter Den Uyl (PvdA) en Van der Spek (PSP). De vragen werden ge richt tot de huidige minister van Buitenlandse Zaken, drs. W. K. N. Schmelzer. De vragen betrerffen de opmerking van mr. Luns: „nog een voordeel: men is geen verantwoording meer schuldig aan de nationale parlemen ten. Hetgeen betekent dat Je een he leboel moeite en ergernis wordt be spaard". Drs. Den Uyl heeft minister Schmelzer gevraagd of hij de moei te wil nemen de secretaris-generaal, van de NAVO onder het oog te bren gen, dat hij in dienst is van vijftien regeringen, waarvan er dertien door vrijgekozen parlementen worden ge controleerd. Tevens moet drs. Schmelzer mr. Luns, volgens drs. Den Uyl, er tegelijk op attent ma ken. dat het ook zijn voordeel heeft als men verantwoording schuldig is, aan een nationaal parlement. De heer Van der Spek wees er in zijn vragen op, dat oud-minis ter Luns zijn opmerking maakte na dat hü zelf de regeringen van Dene marken en Noorwegen had gekriti seerd wegens hun veroordeling van van mening is, dat het in de NAVO- raad niet is toegestaan dat NAVO- leden kritiek leveren op andere le den. Houdt dit standpunt van mr. Luns In, aldus de heer Van der Spek dat zijn zeggenschap over de lid staten groter is dan die van de lid- Het PSP-kamerlid vraagt voorts staten over elkaar? of de controle die de parlementen van de lidstaten van de NAVO uit oefenen op het beleid van hun res pectievelijke regeringen, zich direkt Als het uitoefenen van kritiek op lid-staten van de NAVO door de se cretaris-generaal niet geoorloofd is, dan moet minister Schmelzer mr. Luns volgens de heer Van der Spek ernstig terecht wijzen. Is het leveren van kritiek wel geoorloofd, dan zal de Nederlandse minister de secreta ris-generaal moeten uitnodigen tot *t leveren van scherpe kritiek op het geheel ontbreken van democrati sche vrijheden in Portugal en Grie- I óf indirekt uitstrekken tot uitspraken kenland en op het tekort aan deze van de secretaris-generaal van vrijheden in andere lidstaten De heer Van der Spek wil ook we de NAVO. ten of de huidige secretaris-generaal NAVO. „Als dit niet zo is, betekent dit dan dat de secretaris-generaal, volstrekt autonoom optreedt?", wil de heer Van der Spek weten.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7