3olitie van Keulen had geen eeus VS GEBRUIKEN NIEUWE BOM IN VIETNAM rie dood- onnissen Turkije SUCCES VOOR ISRAËLIËRS ARABIEREN ZEGGEN NIETS ISDAG 28 DECEMBER 1971 BUITENLAND PAGINA 9 mgsters mochten ontsnappen om later gegrepen te worden (Van onze correspondent) 3NN Met de vrijlating van twee als gijzelaars ontvoerde lie-officieren uit Keulen is gisteravond in de bossen van land een einde gekomen aan een sensationele misdaad, zwaargewapende gangsters maakten in een bankgebouw pt hart van Keulen een kapitaal van 311.000 mark buit. Zij (ïtten te ontsnappen met als gijzelaars de beide politieman die vrijwillig hadden aangeboden de plaats in te nemen drie burgers, die aanvankelijk met dit doel in het bank- (uw waren vastgehouden. overval leek aanvankelijk een te zijn van de grote bankroof augustus in München, een •oof die eindigde met de dood jen vrouwelijke n Timmers machinegeweren uitgeruste ien een filiaal van de Duitse vlak onder de Keulse Dom, n. De meeste bankbedienden ten hun vroege lunchpauze, de itück. De kassier is de eerste e gemaskerden te woord staat: schieten, u krijgt al het geld wenst". Er wordt drie keer ge en, één keer op de zwaar ge erde brandkast, twee keer hoog i muur. i juwelier naast het bankgebouw ert zodra duidelijk is wat er bij oren gebeurt. Hij schakelt de [installatie in zijn bedrijf, di- verbinding met het diohtstbij- i politiebureau, in. Alles ligt in centrum van de stad dicht bij r. Enkele tientallen seconden na 'erval is dan ook de eerste po- ian ter plaatse. Hij schiet kor- TANBUL (DPA) Een mili- rechtbank in Istanbul heeft ïdag drie leden van de extreem- p studentenbeweging "bevrij- front van het Turkse volk" ver leid tot de doodstraf. Zij werden Idig geacht aan uitvoering van noord op de consul van Israël in ye, Efraim Elrom, in mei van »ar. hoofdbjklaagden in het proces, r Cayan en vier anderen, zijn november uit hun gevangenis tanbul ontsnapt. Tegen hen was bodstraf geëist. vrouwelijke studenten, onder wie louw van de in Ankara ter dood ordeelde student Necmi Demir, fen levenslange gevangenisstraf !gen. Twaalf andere studenten !n in dit proces gevangenisstraf- lot twaalf Jaar. In Ankara zijn pn soortgelijk proces in oktober achttien leden van 't "Turkse jdingsfront" doodstraffen uit raken. daat de banden van de auto, waar mee de gangsters zijn gearriveerd, lek. Het duurt geen minuut voordat de politie in groten getale en zwaar gewapend op het Dom-plein aanwe zig is. Werner Hamacher, commandant van de criminele recherche, in bur ger, laat de gangsters, die in het ge bouw vijf bankbedienden en twee andere personen onder schot hou den, weten dat hij wil onderhande len. Het aanbod kan niet worden af geslagen. De drie mannen zijn van plan met 3 gijzelaars en een kapitaal ter waarde van 311.000 mark (waar onder 7000 mark aan buitenlandse valuta) te vluchten, maar zullen een andere auto moeten hebben. Alleen overtroffen door kernwapen Geroep Op het door de politie ontruimde plein wordt in de menigte toeschou wers om een traangasaanval geroe pen. Er wordt geëist dat de politie van de wapens gebruik maakt. De menigte ziet politie-officier Hama cher, 46 jaar oud, vader van drie kinderen, alleen naar het bankge bouw lopen. Voor de deur trekt hij zijn colbert uit. Met de handen in de hoogte gaat hij naar binnen. Hamacher onderhandelt. Even lijkt het erop dat hij de gangsters wint voor een voorstel waarbij de gijze laars vrijuit zullen gaan. Het lukt niet. Dan biedt hij aan de plaats van de gijzelaars door politiemannen te laten innemen en stelt zichzelf ter beschikking. Als tweede meldt zich de geüniformeerde Polizei-Oberrat Hans Krauss, 51 jaar, geen kinderen. Van een derde politieman, die zich als vrijwilliger meldt, moeten de gangsters niets hebben. Hij is hun te jong. De bankbedienden en beide anderen worden vrijgelaten. Het is half één als de gangsters het gebouw verlaten. Fotografen en cameralieden van de televisie hebben de kans hen, nu zonder maskers, te vereeuwigen. De politie ontbreekt het niet aan bruikbare gegevens. Er is, op aanwijzing van Hamacher, een Volkswagen 411 van een opvallende gele klem- klaargezet. De gangsters wijzen het aanbod af. Zij eisen een stevige, onopvallende combiwagen. De bank levert zijn grijze Ford Tran sit. Gijzelaar Werner Hamacher rijdt de vluchtauto op bevel dicht bij de deur. Een politie-agent komt hem te hulp, omdat de versnelling de ge spannen officier nietonmiddellijk duidelijk is. Bij het voor de loop van een machinegeweer verlaten van het gebouw is hem de grote spanning aan te zien. Dit was het moment waarop in München de politie, alle gevaren ten spijt, schoot en de gijze laar door haar ontvoerder werd ver moord. Er gebeurt niets. Hans Krauss, in het bezit van een luid- sprekèrinstallatie, roept de menigte op kalmte te bewaren. Met Hamacher aan het stuur, Krauss naast hem voorin en drie drie schietklare gangsters achter hun raggen rijdt de bankauto, uitgerust met autotelefoon door ontruimde straten zuidwaarts naar de B-9 op de Linkerrijnoever. Zijn zij op weg naar het vliegveld van Frankfort? Voor de zekerheid wordt het vlieg veld hermetisch afgegrendeld. Een unieke groep trekt in de mid daguren door de Bondsrepubliek. De auto, in de lucht gevolgd door twee helikopters avn de politie op parel- lelwegen bovendien begeleid door po litieauto's. Even achter de Ford Transit, over een afstand van zeker een kilometer, een file van auto's met journalisten. De gangsters drei gen de politie van hun vuurwapens gebruik te zullen maken als de pers niet onmiddellijk verdwijnt. Nu en dan wordt door de politie een poging ondernomen de hardnekkige vervol gers van het spoor te brengen. In de buurt van Bingen wordt om streeks vier uur getankt. Hamacher, zox-gvuldigonder schot gehouden, betaalt met biljetten uit een bun deltje afkomstig van de Keulse bank. In Bingen zelf omringt de politie in een voorzichtige poging tot ingrijpen de auto. Zij wijkt onmiddellijk als de gangsters duidelijk maken dat het leven van him gijzelaars nu aan een zijden draadje hangt. De auto buigt rechtsaf, naar Saarland in het Oos ten. Het vermoeden rijst dat het de bedoeling is over de Franse grens te vluchten. Minister van Binnen landse Zaken Genscher geeft vanuit Bonn opdracht aan de douane de auto ongehinderd te laten passeren en verzekert zich ook van de mede werking der Fransen. t Frans De waarschijnlijkheid van een vlucht naar het westelijke buurland is niet alleen gebaseerd op de koers verandering. De politie heeft vastge steld dat twee gangsters Frans spre ken, de derde Duits met een Oostenrijks accent. Bij de inmiddels op volle toeren lopende speurtocht in Keulen wordt ontdekt dat men inderdaad met een Oostenrijker te doen heeft. Zijn identitieit is, omdat hij een persoonsbewijs in een hotel heeft laten liggen, bekend: Kurt Vicenik (44), van wie zeker is dat hij goede relaties ondeihoudt met de Franse onderwereld en van wie wordt vermoed dat hij in '68 al eens bij een bankoverval in Düsseldorf be trokken is geweest. Er wordt boven dien een medeplichtige ingerekend in Keulen: een 37-jarige Fransman, Roger Roch uit Marseille, die op 20 december in Bonn de wapens aan schafte waarmee de twee politie-of- ficieren nu onder vuur worden ge houden. Het is mistig in het westelijke heu velland en het wordt snel donker. Tegen vijf uur keren de helikopters naar hun basis terug, de politie ver liest even het spoor. Als een een zame politieman het geluk heeft de Ford Transit weer voor zijn koplam pen te krijgen, laten de gangsters Hamacher stoppen en nemen de po litiemannen het sleuteltje van zijn auto af. Niettemin slaagt men erin nu de wagen verder in het oog te houden. De gangsters blijven in de rich ting van de grens rijden. Intussen laten zij echter weten bereid te zijn him gijzelaars vrij te laten als de politie hen een voorsprong van 20 minuten geeft. Bij de grens aange komen, wijzigen zij verrassend op nieuw de koers, nu weer oostwaarts. Omstreeks acht uur komt dan van de politie in Koblenz de mededeling die de grote opluchting brengt. De gangsters hebben hun gijzelaars ge zond en wel vrij gelaten. Ze hebben bovendien hun auto verlaten en zijn te voet verdwenen in de bossen van Saarland. Nu heeft de overal attente politie mogelijk het rijk alleen in de speurtocht naar de drie als zeer ge vaarlijk beschreven gangsters. Achting Op een persconferentie in Keulen verklaart politie-president Jürgen Hosse over het optreden van zijn beide officieren: „Men moet voor deze mensen de allerhoogste achting hebben". Willi Weyer, minister van Binnenlandse Zaken van Noordrijn land-Westf alen, verschijnt in een ac tualiteitenprogramma van de televi sie om een noodzakelijke toelichting te geven: de beide politiemannen, die met grote moed de plaats van de eerste gijzelaars innamen, hebben op eigen initiatief en geheel op eigen verantwoordelijkheid gehandeld. „Dit zijn", zegt een journalist die sinds de ochtenduren op het Domplein in Een treffende foto van de situatie in Keulen. Bankrover Vi cenik (links) achteloos met zijn ivapen zwaaiend praat met Poli- zei-Oberrat Krauss die een tas met geld draagt, terwijl een col lega van Vicenik een andere tas met geld in de Ford Transit zet. Keulen heeft gestaan, „voor mij de mannen van het jaar". De toelichting van minister Weyer is noodzakelijk omdat, zo kort na de sensationele ontvoering van miljo- naü- Albrecht en met de grote bank roof van München nog vers in het geheugen, kritiek op het voorzich tige optreden van de politie moet worden gevreesd. Weyer daarover: „Iedereen die hierover wil oordelen, moet zich persoonlijk afvragen of hij zou schieten als twee, vier, of wel licht zes mensen daardoor het leven zouden kunnen verliezen". „Nu wordt", aldus Weyer, „natuur lijk de vraag naar invoering van de doodstraf weer gesteld. Maar in Amerikaanse staten, waar de dood straf geldt, is de misdadigheid niet geringer dan in andere staten". De eerste taak van de Keulse politie is geweest het leven van de gijzelaa: beveiligen en de gangsters desnoods voorlopig te laten ontsnappen in de 'zekerheid dat zij eens zullen worden ingerekend. Een alternatief waj naar het oordeel van de Westduitse bewindsman, in Keulen niet. Noordtoestand De Zuidkoreaan- se president Park heeft gisteren de wet op de noodtoestand afgekondigd nadat deze door de nationale verga dering was goedkeurd. De president heeft zijn kabinet meegedeeld, dat hij voorzichtig te werk zal gaan bij het gebruik van zijn speciale be voegdheden. De stemming over wet moest gehouden worden in bijgebouw daar de grote vergader zaal van de assemblee reeds vijf da gen bezet is door leden van de oppo sitie die zich tegen de wet verzet ten. Park heeft op 6 december ver klaard, dat de noodtoestand nood zakelijk is, gezien de dreiging uit communistisch Noord-Korea. PHILADELPHIA (AP) Twee geleerden, die in augustus een be zoek hebben gebracht aan Zuid- Vietnam, hebben vandaag gezegd, dat de Amerikaanse luchtmacht in Zuidoost-Azië een betrekkelijk nieu- bom in gebruik heeft genomen, zo krachtig is dat zijn schokgol- alle leven binnen een straal van 1.000 meter doden. De geleerden, dr. E. W. Pfeiffer, een zoöloog van de universiteit van Montana, en. dr. Arthur H. Westing, hoofd van de biologische afdeling het Windham College, zeiden dat de bom oorspronkelijk bedoeld "voor het vrijmaken van gebie den in de Jungle, die als landingszo- oor aanvals-helicopters kunnen worden gebruikt". In hun verslag aan de Jaarlijkse vergadering van de Amerikaanse vereniging voor de bevordering van de wetenschap zeiden de geleerden, sij hadden vernomen dat de bom oök tegen mensen gebruikt werd. Dit is, aldus de geleerden bevestigd door een belangrijke functionaris van de Amerikaanse ambassade in Sai gon. Pfeiffer en Westing verklaarden dat hen door de luchtmacht was meegedeeld dat de bom twee of drie maal per week is gebruikt. Bulldozer Pfeiffer en Westing zeiden dat de .eeste gegevens over de bom. die wel "een explosieve bulldozer" wordt genoemd, niet geheim zijn, maar dat de luchtmacht over het gebruik er- zwijgt en er geen melding maakt in zijn officiële commi- nuqués. Volgens hen had een hoge- luchtmachtofficier tijdens een on derhoud in Saigon in augustus ver klaard: "Het is zo'n vernietigend wapen, dat we er liever niet teveel ruchtbaarheid aan geven". In hun verslag zeiden de twee ge leerden dat het wapen "een schok- explosie veroorzaakt die slechts door van een kernbom wordt overtrof fen". In een interview verklaarde Pfeif fer dat de bom "een dodelijke zone" doet ontstaan, "waarbinnen alles, de planten, dieren en eventueel mensen, gedood wordt. Buiten de dodelijke zone. strekt zich nog eens een zone van 450 meter uit waarbinnen ver wondingen worden opgelopen", aldus Pfeiffer. In Washington heeft een woordvoer der voor het Pentagon verklaard, dat de bom al enige tijd in gebruik is en dat daar geen geheim van wordt gemaakt. Hij wilde geen bijzonderhe den geven over de uitwerking van het wapen, maar zei dat een straal van een kilometer "veel te veel" is. Patrouillerende Brit in Belfast neergeschoten LONDEN (DPA, Reuter) Bij het eerste ernstige incident in Noord-Ierland sinds de kerstdagen, is gisteravond een patrouillerende Britse militair neergeschoten. Hij kreeg twee kogels in de borst. Even eens in Belfast kreeg gisteravond een 17-jarige Jongen een kogel in de rug, toen hij in de r.k. wijk bij Falls Road voor een café stond. Uit een passerende auto werden vier scho ten op de tapperij afgevuurd. Met een enkel woord Scheiding De Israëlische ml* nister van Defensie Mosje Dajan en zijn vrouw Ruth gaan binnenkort scheiden. Dajan is 56, zijn vrouw 54. Zij hebben drie volwassen kinderen, ook reeds kleinkinderen. Hun kin deren zijn Yael (romanschrijfster en echteenote van de Israëlische milital- attaché in Parijs), Ehoed (land bouwer) en Assaf (filmspeler en re gisseur). Rus keert terug De Russische geheime agent Anatoli Tsjebotarjow die in oktober in Brussel naar de VS overliep, is zondagavond uit eigen vrije wil uit de VS naar de Sowjet-Unie teruggekeerd. Tsje- botarjew, die te boek stond als employé van de Sowjetrussische han delsdelegatie in Brussel, was in feite majoor bij de Russische militaire spionagedienst. Oceaan van papier De VS stre ven haar wijziging van het stem- reglement in de VN waardoor het moeilijker zal worden een resolutie door de Algemene Vergadering te Ja gen. Een resolutie, wil zij aangeno men worden, zou de steun moeten hebben van de meerderheid der aan wezige landen in plaats van het fiat van de meerderheid der afgevaar digden die voor of tegen stemmen. Dit laatste is nu nog steeds het ge val. De V.S. willen voorkomen dat de volkerenorganisatie "verdrinkt in een oceaan van papier". Geen startvergunning De dode lijk verongelukte piloot van een sportvliegtuig dat zondag op het vliegveld Wenen-Schwechat met een passagiersvliegtuig van Swiss-Air in botsing kwam had geen startvergun ning. De Oostenrijkse autoriteiten hebben de geluidsband van de ver keersleiding onderzocht en daaruit kwam vast te staan dat deze de 65- Jarige sportvlieger geen toestemming had gegeven zich op de rolbaan te begeven, die op dat moment was vrijgegeven voor de vertrekkende Zwitserse machine. Er hing toen een dichte mist. De 76 passagiers en de vijf be manningsleden van het Zwitserse toe stel bleven ongedeerd. Schip vergaan Voor de kust van Buenaventura in Colombie is giste ren een klein schip met toeristen vergaan: 28 personen zouden ver dronken zijn. Tot nu toe heeft men vijf lijken geborgen. Het scheepje dat een tochtje op de Stille Oceaan maakte, was vermoedelijk te zwaar geladen. Skiërs vergast Zes Japanse skiërs zijn gisteren aan gasvergifti ging gestorven nadat zij verzeild wa ren geraakt in een wolk van zwavel- zurig gas uit een bron. Twee skiërs werden dood aangetroffen en de ove rige vier zijn in het ziekenhuis ge storven. Het ongeluk gebeurde op de berg SJirane, 160 km ten noordwes ten van Tokio. iEIROET Tegen het einde van het 'jaar van beslissing' moeten )residenten van de federatie van Arabische republieken een duide- antwoord geven op de vragen over de kwestie van de oorlog tegen iel. Maar nu hun conferentie is afgelopen, zeggen de presidenten niets, terwijl er nauwelijks twijfel over bestaat dat de kanonnen wel een tijd zullen blijven zwijgen. Mooi op tijd is de goedkoopste ienoplossing gevonden de missie-Jarring. de resolutie van de ie Vergadering van erenigde Naties staan de sterk als het op een federaal par- de man Rolfes JERUZALEM Volgens Israëlische militaire kringen is in de na bije, en ook verdere toekomst geen oorlog in het Midden-Oosten te verwachten. Voorzag men twee weken geleden nog dat tot april, mei de Egyptenaren het vuur niet zouden openen, nu wordt ook de moge lijkheid dat dat daarna wel zou gebeuren onwaarschijnlijk geacht. ukkelyk werd gedreigd. ook zij weten dat Mos- in het waarschijnlijke van verlies wel hard ade zal spreken, maar ilte gaat zitten wachten Ie val van Sadat en Ha- Assad als leiders in ;n Damascus bekend nslotte is de desociali- n de maatschappij iet gevangen zetten van voormannen geen ba- raor betrouwbare sympa- Uit Moskou. De andere dering van de Arabieren Dover Israël, zoals Wes- diplomaten het wach ten met oorlog opnieuw zegevieren. Met een wantrouwend oog op Moskou luistert Sadat wellicht nood gedwongen naar de adviezen uit West-Europa en Wash ington voor het handhaven van de druk op Israël en zijn hoop op het terugkrijgen van de Sinaï-woestijn. Niet te springen Het Westen zit wel niet te spinnen op de val van Sadat en het is daarmee geen di recte vijand, maar Washing ton en West-Europa zijn ook vrienden van Israël. Deze drie tezamen kunnen er, on danks woorden van het te gendeel, toch het meeste be lang bij hebben het Midden- Oosten rustig te houden en de kwestie van de terugtrek king tot een secundair ni veau verlagen. Hoe nu te voorkomen dat het Westen berust in de weigering tot nu toe van Israël de november - resolutie van de Verenigde Naties uit te voeren, vormt thans het grote probleem van de Arabische wereld en het was derhalve het echte gesprekspunt in Cairo tussen de presidenten van Egypte, Syrië en Libië. Blik op olie Na de verklaringen over het aanwenden van de eco nomie als strijdmiddel tegen Israël is de blik op de olie gevallen. Kaddafi van Lybië heeft reeds met de nationa lisatie van BP de eerste waarschuwing gegeven en met de reacties uit Londen werd in Cairo besproken of Kaddafi verder de vrije hand krijgt. Er blijft in de internatio nale machtssfeer weinig over om te beslissen in Cairo zonder het gevaar van zelf vernietiging te vergroten. Met kwesties als het samen stellen van een fdeeraal par lement, een samensmelten Egypte, Libië en Syrië is er echter wel gespreksstof. Te meer omdat Sadat ook aan het proberen is de ruzie tus sen Kaddafi en Hafez el Assad van Syrië bij te leg gen. Twee correspondenten over het aflopen van Sadats „jaar van de beslissing" President Sadat heeft zich na de oorlogszuchtige ver klaringen van een paar we ken geleden in het openbaar niet over een oorlog uitge sproken, en de ontwikkeling van de laatste dagen over Door Jaap van Weesel een tussenregeling hebben duidelijk gemaakt dat presi dent Sadat bereid is de di plomatieke onderhandelingen te laten voortgaan. Op de een of andere manier zal Sadat zich ongetwijfeld uit de situatie weten te redden, zo werd van militaire zijde verzekerd. De Amerikanen hebben hun tevredenheid uitgespro ken over de gematigde woor den die minister van Defen sie Dajan en premier Meir enige dagen geleden hebben laten horen. Het heeft hier verder de aandacht getrok ken dat juist Amerika heeft bekendgemaakt dat de Rus sen Egypte niet in iedere actie tegen Israël zullen steunen. Dat is mogelijk een sussend gebaar voor de woorden van het State De partment dat Amerika Is raël niet zal steunen in het verdedigen van de bezette gebieden. Deze Amerikaanse bekendmaking had in Israël veel kwaad bloed gezet. Ook uit diplomatieke kring in Londen wordt gemeld dat Rusland heeft laten weten een Egyptische aanval op Is raël niet te steunen. De Egyptenaren hadden eerder de indruk gewekt dat Rus land in ieder opzicht Egypte zou steunen, zich daarmee baserend op een uitspraak van de Russische ambassa deur in Egypte, Winogradow. De Egyptenaren hadden ken nelijk die indruk gekregen vanwege de volledige steun die India van Rusland heeft gekregen. maar Rusland heeft zich. geschrokken door de Egyptische reactie ge haast duidelijk te maken dat het geen belang heeft bij een Egyptisch avontuur. Naast elkaar Het lijkt nu voor het eerst mogelijk dat zowel de Jar- ring-missie als de Ameri kaanse bemiddelingspogingen voor een tussenregeling naast elkaar tegelijk zullen gaan opereren. Israëls voor keur gaat uit naar de Ameri kaanse bemiddelingspogin gen, zowel omdat de tussen regeling gemakkelijker te be reiken is dan een algehele regeling, wear Jarring op basis van de resolutie van de Veiligheidsraad voor ijvert. Bovendien heeft Jarring heb bij de Israëliërs verbruid door wat in Israël als partij digheid wordt gezien, te we ten de eis dat Israël zich bij voorbaat zal moeten vastleg gen in het kader van een vreedsverdrag zich terug te trekken op de oude grenzen. Minister van Voorlichting Gelili heeft er nog eens na drukkelijk op gewezen dab Israël daartoe niet bereid is. Daarom valt van de Jar- ring-bespreldngen, die in Ja nuari zullen worden hervat, weinig nieuws te verwachten. Toch moet het feit, dat zo wel Jarring als Egypte on danks de Israëlische weige ring. bereid zijn de onder handelingen voort te zetten als een succes voor Israël worden gezien.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9