„In 1973 zekerheid over de verhouding met AR en CH" Gemeentelijke pannen koken over Nederlanders wensen elkaar meer geluk dan ooit tevoren PROVINCIE WIL WIJZIGING IN SUBSIDIEBELEID Botsing eist 2 levens De Zeeuw (KVP): „Nog heel wat zendingswerk" Gewesten moeten er komen maar hoe? DINSDAG 28 DECEMBER 1971 Bejaarde broers -aan kerstdiner - missen 15 mille HEERENVEEN Twee broers, Anne (63) en Roel (72) Stoelwinder uit Oudenhorne in Friesland, zijn tot de ontdekking gekomen, dat zij tij dens de kerstdagen beroofd zijn van vijftienduizend gulden en enkele an tieke horloges. Het geld en de horloges waren op- I geborgen in een kast. De broers ver moeden, dat de inbraak is gepleegd toen zij in een andere kamer aan het I avondeten zaten. Van de daders ont- breekt elk spoor. UTRECHT (ANP) Dr. D. de Zeeuw, sinds kort voorzitter van de KVP, wil in 1973 zekerheid hebben over de verhouding tussen zijn partij en ARP en CHU. Die zekerheid geldt het eventueel samengaan van deze drie partijen in één gedecon- fessionaliseerde volkspartij links van het midden. De heer De Zeeuw zegt zich er wan bewust te zijn dat er om dat doel te bereiken by ARP en CHU nog heel wat zendingswerk is te ver richten. Dr. De Zeeuw zegt dit in Ruim Zicht, het blad van het Neder lands Katholiek Vakverbond. De heer De Zeeuw noemt zes pun ten, waaruit zyn politieke conceptie is opgebouwd. Deze punten zyn: grote aandacht voor vorming en onderwys; t DEN HAAG (ANP) Bij de her- ziening van het subsidiebeleid wordt het hoog tijd dat de provincie zich concentreert op taken van werkelij ke provinciale aard en zich terug trekt van het lokale vlak. Het is on der meer de doelmatige beste ding van de provinciale middelen -die daartoe noopt. Dit schrilven Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland in 'n brief aan enkele commissies uit de provinciale staten. Volgens GS leeft deze gedachte ook sterk bij de da- gelijkse besturen van de overige pro vincies. In de brief stellen GS voor de pro vinciale subsidieregelingen in Zuid- Holland voor jeugd-, dorps- en voor buurtclubhuizen en voor sportclub gebouwen per 1 januari 1972 te beëindigen. De rijkssubsidieregeling lq hiervoor is onlangs aanzienlijk ver- beterd. Het gaat hier om zuiver lo kale voorzieningen, aldus GS* die Jaarlijks drie ton voor dit doel uit trokken. Zij willen nu ruimte maken ►r subsidieregelingen voor jeugd- jongerenwerk op provinciaal ni veau. Onderzoek brand in t Seepaerd nu afgesloten EINDHOVEN De Eindho- vense politie heeft het onder zoek naar de oorzaak van de brand in het hotel ,.'t Silveren Seepaerd waarbij elf mensen om het leven kwamen, afgesloten. De processen-verbaal zijn in han den gesteld van de officier van Jus titie in Den Bosch, mr. J. H, A. M. Peijnenburg. Er is geen oorzaak van de brand, gevonden, maar de politie wil de achttienjarige G.V. uit Eindhoven, die destijds als eerste de brandweer waarschuwde, nog eens verho- De man zit wegens een misdrijf gevangen in Frankrijk. De Eindhovenaar, die direct na de brand langdurig werd verhoord, heeft altijd ontkend iets met de brand te maken te hebben. Rode Kruisnog drie ton nodig voor O.Pakistan DEN HAAG Het Rode Kruis heeft nog drie ton nodig om alle reeds geboden of toegezegde hulp de slachtoffers van het conflict tussen India en Pakistan te kunnen betalen. De vereniging tot directe me dische hulp in de tropen Simavi heeft een bedrag van vyftig dui zend gulden beschikbaar gesteld voor medische hulp van het chirurgisch team van het Rode Kruis dat bin nenkort naar Oost-Pakistan ver trekt. een rechtvaardiger inkomensver deling; decentralisatie van bevoegdheden; splitsing van macht en eigendom; vestiging van vrede op aarde. Op basis van dit politieke concept moet de KVP volgens de heer De Zeeuw opgaan in een nieuw politiek verband, dat door hem „links van het midden" wordt geplaatst, „wy moe ten deconfessionaliseren en tegeiyk politiseren", aldus de nieuwe KVP- voorzitter. Links van *t midden Over zyn conceptie heeft de heer De Zeeuw volgens zyn zeggen al gesprekken gevoerd met minister president en oud-AR-fractievoorzit- ter in de Tweede Kamer mr. B. Biesheuvel. Van die gesprekken zegt hy de indruk te hebben overgehou den dat in ieder geval de heer Bies heuvel zelf tameiyk gevoelig is voor zyn denkbeelden. In 1973 wil de heer De Zeeuw de KVP achter zyn politieke conceptie hebben, met of zonder AR en CHU erby. Op die manier, zo verklaart hy, wil hy een bydrage leveren om in de volgende kabinetsperiode tot een progressieve meerderheid te komen. Dan zyn naar zyn mening ook weer contacten mogelijk met andere po litieke partyen. Voor de volgende verkiezingen kan men dan in zyn visie op basis van programvergelü- king komen tot reële sameniwer- kingsafspraken voor de daaropvol gende regeerperiode. Reactie In een reactie op de uitspraken van dr. De Zeeuw zei dr. A. Veerman, voorzitter van de ARP, dat zyn party ook al het jaar 1973 heeft genoemd als het moment waarop de drie con fessionele partyen al dan niet samen zullen moeten gaan. Dit in het licht van de kamerverkiezingen in 1974. Dr. Veerman wees erop dat in 1972 een zo breed mogeiyk gesprek tussen de drie partyen over een eventueel samengaan op gang gaat komen. Volgens hem zal daarbij alles open moet zyn. „We moeten in dat gesprek elkaar kunnen kritiseren en we zullen van elkaar moeten vragen eens te zeggen wat we nu precies willen en bedoelen", aldus dr. Veer man, daarmee doelend op de ondui- DEN HAAG Ondanks de steeds hoger wordende posttarleven zyn dit Jaar In Nederland meer kerst- en nieuwjaarskaarten verstuurd dan ooit tevoren. Het postdistrict Den Dr. D. de Zeeuw deiykheid rondom de vraag of de nieuwe partij een specifiek confessio nele party moet biyven of dat men een party wil die christeiyk moet zyn in de zin van: het fundament van de party stoelt op 't evangelie. "In de party die er komt moet een beroep op het evangelie legitiem zyn", aldus dr. Veerman. Over de opmerking van dr. De Zeeuw dat er binnen ARP en CHU nog veel zendingswerk moet worden verricht voordat men binnen die partyen bereid is samen te gaan in één volksparty, vond de heer Veer man dat precies hetzelfde geldt voor de KVP. Voor 20 mille sieraden weg BUSSUM <ANP) Bij een in braak, die tijdens de kerstdagen in een villa aan de Bredelaan in Bus- sum moet zijn gepleegd, is voor een waarde van omstreeks 20.000 gul den aan sieraden gestolen. De be woners waren afwezig, zodat de grootte van de buit eerst na hun terugkomst kon worden vastgesteld. Nieuwe uitgaven SUMMERHILL SCHOOL Anti-autoritaire opvoeding heeft de laatste Jaren een grote vlucht ge maakt. Dit lijkt paradoxaal te zijn, omdat men uitging van een theore tische analyse. Praktijkgevallen van anti-autoritaire opvoeding op grote re schaal uitgevoerd dan in de be perkte situatie van een individueel gezin behoren tot een uitzondering. Eén van die uitzonderingen is de Summerhill School van A. S. Neill in het Britse Leiston. De Deense onderwijzer BJarne Se- gefjord, die al de nodige ervaring met moderne onderwijsmethoden had, bracht een bezoek van drie maanden aan deze school, die de Spectator één van Engelands be langrijkste noemt. Zijn bevindingen heeft Segefjord ondergebracht in een verslag dat uit het Deens vertaald onder de ti tel Summerhill School bij het We reldvenster in Baarn is verschenen, Aan Segefjords verslag kleven een aantal beperkingen en voordelen. De Deense onderwijzer koos jeen persoonlijk rapport, omdat I Summerhill School hem heeft ge raakt. Dat is een beperking, omdat het weinig zin heeft om ettelijke pagina's lang geconfronteerd worden met Segefjords denkbeelden, die aanvankelijk het uitzicht op Summerhill zelf belemmeren. Later doet Segefjord meer afstand zichzelf en wordt hij het medium waardoor we de school leren zien. Het boek staat niet uitvoerig stil bij de theorie van Neill. die moet hier dan ook bulten beschouwing blijven (de geïnteresseerde lezer zij verwe zen naar de boeken die Neill zelf daarover heeft geschreven). Segef jord signaleert enkele gevallen kinderen waar hij persoonlijk bij betrokken is geweest. Zijn subjecti viteit wordt tenslotte objectiviteit, omdat hij niets doet om die te bergen. Het boek wordt daardoor een ui terst waardevol document, dat niet zonder ontroering en goede voornemens voor navolging kan le zen. HEIN ELBRINK heeft berekend, dat per Haags gezin ongeveer vijftien kaarten met goede wensen zijn verstuurd. Als dit aantal graadmeter voor Nederland is. betekent dit een tota le verkoop van ruim 52 milj. kerst- nieuwjaarskaarten. Met een ge middelde prijs van 25 cent per stuk plus een postzegel van twintig cent is dat een totale omzet van dertien miljoen gulden. De kerstdrukte kwam overigens laat op gang. Tussen 13 en 18 december kreeg de PTT vrijwel geen kerst- post te verwerken. Pas op 18 decem ber volgde een stormachtige ver koop van kaarten. De PTT heeft wel een zekere „slap te" bespeurd in het verzenden van kalenders. „Of dit nu ligt aan de huidige conjunctuur of dat er spra ke is van verzadiging wil ik in het midden laten", zegt de heer J. D. Smeets, plaatsvervangend hoofd directeur posterijen in Den Haag. Het zogenaamde visitekaartje met kerstmis wordt niet veel meer ge bruikt. Er worden veel meer prent briefkaarten verkocht. PURMEREND (ANP) - Een au tobotsing op de Jaagweg bij Purme- rend heeft gisteren twee mensenle vens geëist. De 42-Jarige A. Reinold. mer P.IM.V. was onder Invloed van sterke drank met zijn wagen op de linkerhelft geraekt en botste tegen de auto van de 42-Jarlge A. Reinold uit üpendam. Belden werden ge dood. De zoon van de heer Reinold, die met hem meereed, kreeg een beenfractuur. Na de botsing reed een autobus nog tegen de wagen van de heer Rei nold op. Dit maakte het lange tijd onmogelijk de slachtoffers uit de wrakken te krijgen. Boete geeist voor beledigen van rechter ZUTPHEN De vijftigjarige J.B. uit Apeldoorn vindt de plaatselijke kantonrechter "een corrupte zwendelaar" en een deurwaarder uit Apeldoorn "cor rupt". Omdat hij deze mening luid in het openbaar had ver kondigd moest hij vrijdag voor komen in Zutphen. waar de offi- vier van justitie wegens meer voudige belediging driehonderd lulden boete en veertien dagen voorwaardelijk tegen hem eiste. Dat gebeurde bij verstek, want de man had de parket wacht laten weten geen tijd te nebben om zo lang te wachten, (n de plaats daarvan vroeg hij pen plaatselijke Journalist dit te doen. Die zou dan meteen eens Kunnen horen "wat voor smeer pijpen die twee zijn". Gewestvorming is niet een onder werp waar de burgers in dit land zich hevig over opwinden. De meeste mensen vinden dat de be stuurlijke organisatie met gemeen- en, provincies en daarboven het rijk al ingewikkeld genoeg is. Om op lokaal niveau het bestuur beter te laten functioneren zullen er echter ook gewesten komen. Bij de Tweede Kamer ligt daarover een wetsontwerp. Het gewest komt te staan tussen de gemeenten en de provincie. Het gewestelijk bestuur is bedoeld om een aantal taken van de aangeslo ten gemeenten over te nemen en het ligt in de lijn der verwachtin gen dat ook de provincie en mis schien zelfs de rijksoverheid een aantal bevoegdheden afstaan. Voordat dit alles gaat functione ren zijn we natuurlijk wel een aantal Jaren verder. Door Frans de Lugt Regionaal bestuur is niet een of ander bedenksel van een bestuurs- deskundige. De praktijk vraagt er om. De bijna negenhonderd ge meenten in dit land zijn geen ei landjes die elk hun eigen dijkjes bewaken. Elke gemeente grenst aan een aantal andere gemeenten en dat levert kwesties op waar ge meenschappelijk een oplossing voor moet worden gezocht. Zo ontstonden allerlei gemeenschap pelijke regelingen en er bestaat een wet die dit allemaal in goede banen heeft geleid. Maar de problemen worden steeds ingewikkelder. Konden in vroeger jaren twee gemeenten in goede harmonie besluiten waar „op veili ge afstand" een vuil fabriekje mocht staan, thans behoort dat tot de onmogelijkheden. Immers, het vuile fabriekje van weleer is vandaag een milieuverontreiniger van de eerste orde, die het leefkli maat tot in de verre omtrek kan beïnvloeden. En daarmee is het geen zaak van twee gemeenten En wat voor het fabriekje geldt, kan ook worden gezegd van de provinciale weg, de busverbinding, het winkelcentrum, de gezond heidszorg, de onderwijsvoorzienin gen, de sportaccomodaties, en nog wel meer onderwerpen. Het sys teem van de gemeenschappeiyke regelingen is al lang niet meer toereikend. De oplossingen vergen geen tonnen meer. maar vele mil joenen. De problemen worden te heet. De gemeentelijke pannen koken over. Minst haalbaar Zoals altijd in ingewikkelde situa ties. is de meest voor de hand lig gende oplossing de minst haalba re. Het zou het simpelst zijn om alle gemeenten op te heffen en daarvoor in de plaats een zestigtal gewesten te vormen. Dat zouden dan de nieuwe gemeenten zyn, zy het dan van aanzienlijk grotere omvang. Maar de lokale kleur gaat steeds sterker een rol spelen. Steeds meer mensen willen „bui ten" wonen, steeds minder mensen zoeken him woongenot in de drukke straten van de stad. De grootste steden verliezen inwoners, de dorpen groeien. Kortom: het dorp moet blijven. En dat berei ken we niet door de dorpen op te heffen en via gewesten tot nieuwe steden uit te laten groeien. De vraag is al lang niet meer of die gewesten er nu wel of niet moeten komen. Maar hoe moeten ze er komen, en wat moet er ge beuren om daarbinnen de gemeen ten niet te laten verdrinken. Het wetsontwerp dat bij de Tweede Kamer ligt is een vrije kwestie. Dat wil zeggen dat de regering niet uit elkaar zal springen als het verworpen wordt of aangeno men. en de Kamer mag er zonder politieke gevolgen allerlei wijzigin gen in aanbrengen. Onderop In het wetsontwerp op de gewest vorming is de leidende gedachte dat de procedure van onderop moet komen. De gemeenten moe ten op basis van vrijwilligheid ge westen vormen, al houdt de rege ring wel een vinger in de pap. De Party van de Arbeid en D'66 ge loven erop deze manier niet in. De pap zou veel te lang pruttelen totdat niemand ze meer lust. Politiek belangrijker is dat de ARP er precies zo over denkt als de oppositie. Om conflicten binnen het regeringskamp te voorkomen is de gewestvorming tot een vrije kwestie gemaakt. Het merkwaardige verschijnsel doet zich nu voor, dat het denken over de gewestvorming de laatste maanden een stormachtige ont wikkeling doormaakt. De Vereni ging van Nederlandse Gemeenten komt binnenkort met een memo randum waaruit blijkt dat zelfs binnen de kringen van deze be- langbeharigtiger van de gemeen ten oude standpunten worden los gelaten. ..Wy hebben aanvankeiyk het ge west gezien als een verlengstuk dat "op de gemeenten wordt gezet om moeilijkheden op te vangen", zo staat te lezen in dit nog niet gepubliceerde stuk. „Wij zijn thans tot de conclusie gekomen, dat het gewest niet alleen deze functie heeft". In het m dum geeft het bestuur VNG toe dat het gewest een dui delijk eigen en krachtige positie moet hebben, omdat er anders geen afdoende oplossing komt voor de problematiek waarvoor het plaatselijke bestuur zich ziet ge steld. VNG-mening Het bestuur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, lan ge tijd verdediger van gewestvor ming van onderop, concludeert nu: „Een zonder een duidelijk structurerende leiding laten groeien van onderop lijkt thans niet meer verdedigbaar". Ook in het parlement konden on langs uitlatingen worden geno teerd waaruit blijkt dat de roep om krachtige gewesten steeds lui der klinkt. Minister Udink (volks huisvesting) zei tijdens zijn begro tingsbehandeling dat er voor een snelle aanpak van de woningbouw krachtige gewesten nodig zijn. Hoe eerder die er komen, hoe eenvou diger en vlotter hij de bouwplan nen kan verwezenlijken. De antirevolutionair Schakel, die door zijn betogen in de Tweede Kamer breekwerk heeft verricht ten gunste van de gewestvorming, zegt: „Vanuit zijn staatkundige benadering zou Udink het accent moeten leggen op de vrijwilligheid. Maar vanuit zijn praktische erva ring als minister van volkshuis vesting komt hij tot andere in zichten. De minister heeft heel duidelijk ervaren dat een krachti ge regionale oplossing voor de ge westvorming noodzakelijk is. Op basis van vrijwilligheid ziet hij dat niet meer gebeuren". Dadelijks En het liberale Tweede Kamerlid Van Aardenne zegt: „Met de moeilijkheden van het niet-be- staan van gewesten wordt Je da gelijks geconfronteerd". Van Aar denne behandelt voor zijn fractie de gewestvorming, nu Geertsema minister is geworden. Hij voegt er aan toe: „Geertsema had als me ning: vrijwillig, zo mogelijk. Hij wilde in het midden laten wan neer de overheid tot oplegging van gewesten zou moeten beslui ten. „Ik zou dat", zegt Van Aar denne, „wat minder in het midden willen laten. Je moet een termijn stellen" Wel benadrukt de liberaal dat zijn partij nog niet klaar is met de discussie over dit onder werp. Vast staat dat bij de discussies over het wetsontwerp niet alleen de gemeenten veren zullen moeten laten, maar ook de provincies. De VNG stelt in haar memorandun dreigend: „Handhaven van de provincies in hun huidige vorm zal straks onnodige vertraging en fricties geven". Het komend Jaar kan de stroomsnelling in het den ken over regionaal bestuur voor dijkdoorbraken zorgen

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7