Iegenstfj.ijng in Amerikaans bomtapijt op Noordvietnamezen Brand in Seoel: 154 doden jj)PPERBEVEL: OM BEDREIGING VAN ONZE TROEPEN WEG TE NEMEN 'TALIE VERSCHERPT I>n Minderheid van Bihari's in Bangla Desj lijden honger Verzet van Waldheim tegen nazi verleden ifa verkiezing Leone tot president Kinderen sterven Moor hitte n Brazilië DAG 27 DECEMBER 1971 BUITENLAND [IGON (AP, Reuter, DPA, AFP) De hevige bombardementen op -Vietnam waaraan de Ameri- luchtmacht gisteren is be- vanmorgen 24 uur na igin nog aan de gang. de acties zouden ongeveer 350 ".gen zijn betrokken. Noord- heeft gemeld dat vijf vlieg- zyn neergeschoten en dat vijf gevangen zijn genomen. Het opperbevel heeft ver dat de toestellen bij hun aan- op luchtafweerinstallaties op tegenstand zijn gestoten. Saigon werd gespeculeerd dat ILsjjombardementen wellicht tot COFn zouden voortduren. Men hervatting van de bombardementen op Noord-Vietnam zoals die voor 1 november 1968 werden uitgevoerd. In Saigon is vernomen dat presi dent Nixon zijn goedkeuring aan de aanvallen heeft gegeven. Zij begonnen minder dan 24 uur nadat radio Hanoi in een uitzending had gewaarschuwd dat geen Ameri kaanse krijgsgevangenen zouden worden vrijgelaten .zolang Ameri kaanse oorlogsvliegtuigen het lucht ruim van Noord-Vietnam blijven schenden en de regering Nixon wei gert de stappen te nemen die nood zakelijk zyn voor beëindiging van de oorlog". De aanvallen zijn van „beperkte duur", aldus het Amerikaanse opper bevel. en zullen op een bepaald ogen blik dat niet vooraf bekend werd ge maakt, ophouden. Volgens de verkla ring gaat het em 'n reactie op .vijan delijke activiteit die de vermindering van de Amerikaanse strijdkrachten in Zuid-Vietnam in gevaar brengt". „Als deze acties zijn voltooid zullen wij na dere informaties geven. Tot dat tijd stip hebben wij, om redenen van mili taire geheimhouding en de veiligheid van onze piloten, verder niets te zeg gen", aldus de Amerikaanse bekend making in Saigon. Het opperbevel verklaarde slechts dat de actie gericht was tegen mili taire doelen. Eerder zondag zei het Ameriaanse Congreslid .Sommy" Montgomery dat het doel van de aanvallen de uitbreiding en verster king van de Noordvietnamese troe pen, luchtafweerwapenen, radar- stations en Mig-basis ten noorden van de gedemilitariseerde zone zou zijn. Montgomery verklaarde op zijn persconferentie van zondag ook dat „de Noordvietnamezen geen Ameri kaanse krijgsgevangenen zullen vrij laten, voor zij daar door de Sowjet- Unie en China toe worden gedwon gen". Burgerlijke doelen Men neemt in Saigon aan dat evenals bij de vorige grote aanval len ook ditmaal Noordvietnamese olie opslagplaatsen en soortgelijke doe len zijn gebombardeerd. Men dacht in de Zuidvietnamese hoofdstad ook dat de luchtaanvallen van gisteren een vergeldingsactie waren voor het feit dat verleden week vier Amerikaanse F4 gevechts bommenwerpers boven Noord-Viet nam en Laos zijn neergeschoten, en voor toenemende activiteit van Noordvietnamese Migs boven Laos en de beschieting van Amerikaanse vliegtuigen door raketten. Er hebben reeds berichten de ronde gedaan dat de Verenigde Staten aan vallen overwogen op vliegvelden in Noord-Vietnam waar de Migs gesta tioneerd zijn. Wellicht zijn deze vliegvelden ook het doelwit van de huidige luchtaanvallen. Amerikaanse legercommuniqués hebben in de afgelopen weken ge meld dat een groot aantal verken ningsvluchten is uitgevoerd boven Mig-vliegevlden, waarschijnlijk in voorbereiding voor de laatste opera tie. Bij Hanoi zijn minstens zes Mig bases, verder zuidelijk liggen er nog verschillende. Niet eerste Het is niet de eerste grootscheepse luchtactie tegen Noord-Vietnam sinds de Amerikanen in november 1968 de bombardementen officieel staakten. In november vorig jaar bestook ten ongeveer 250 Amerikaanse toe stellen Noordvietnamese doelen ten zuiden van de 19de breedtegraad. Aanleiding was toen volgens de Amerikanen het neerschieten van een ongewapende Phantom. Op 21 september j.l. deden circa 200 Ame rikaanse vliegtuigen om een derge lijke reden aanvallen op luchtdoel stellingen in Noord-Vietnam. Amerikaanse B52 bommenwerpers hebben hun zware aanvallen op Laos en Cambodja op eerste kerstdag voortgezet, ondanks het bestand dat alleen voor Zuid-Vietnam geldt. Rond Phnom Penh. de hoofdstad van Laos, hebben Sihanoek-aanhan- gres en Noordvietnamese troepen gis teren een nieuw front geopend op slechts enkele kilometers van de hoofdstad. De Cambodjaanse regering heeft formeel de berichten over een op handen zijnde kabinetscrisis tegenge sproken. De regering van premier Lon Nol staat bloot aan zware kri tiek na een reeks tegenslagen van de Cambodjaanse strijdkrachten. Je nieuwe Italiaanse first f meprouw Vittoria Leone. haar uiterlijk loven de me- ,Ud#n minder uiteen dan over jndyrhiezing van haar man. 0 PAULO (AFP) Sinds het van de maand december zijn Braziliaanse stad Sao Paulo onge kinderen door uitdroging et leven gekomen. uitdroging was het gevolg van leersende hittegolf. Maar de iteiten belast met de volksge- leid wijten de dood van dq kin- aan ondoelmatige voeding. >r Trudeau De vrouw de Canadese premier Pierre iau heeft op eerste kerstdag het geschonken aan een zoon. Het woog vijf pond en vier ons. i kind maken het goed. ■onnis" verhinderd De po- Castrop-Rauxel in de West deelstaat Noordrijnland-West heeft op kerstavond de uitvoe- van een "doodvonnis" verhin- De Zuidkoreaan Djong Doo- was door 200 landgenoten ge it omdat hij enig fotomateriaal winkel had gestolen en daar- de eer van zijn volk had be- d. Toen Djong weigerde zelf- te plegen met een mes dat was toegezonden, werd een bank" gevormd die hem tot de tikingsdood veroordeelde. De oreaan was al in het water van iviertje toen de politie aan- De man zal naar zijn land teruggestuurd. ROME (Reuter) De verkie zing van Giovanni Leone (63) vrijdag tot president van Italië richtte na zestien dagen het toneel in voor een ernstige en voortdu rende regeringscrisis en betekende tevens een verbluffende nederlaag voor de Italiaanse communistische partij, de grootste in het Westen De coalitieregering van christen democraten, socialisten en sociaal democraten, die nog republikeinss steun van buitenaf geniet, had theoretisch in staat moeten zijn een voor alle partijen aanvaard bare presidentskandidaat te vinden De socialisten echter sloten zich aan bij de communisten en andere linkse krachten, terwijl de libera len, nu bijna tien jaar in de Ita liaanse politiek, de gelegenheid aangrepen een wezenlijke rol in die politiek te spelen en hun steun betuigden aan Leone, de christen democratische kandidaat. De verkiezing polariseerde daar mee tot een botsing tussen de twee monolothische politieke blok ken een rechts en een links blok en legde de basis voor een bit tere en wellicht onverzoenlijke strijd tussen de socialisten en de andere partijen van de coalitie. Leone. die in de 22ste ronde slechts op één stem na zijn ver kiezing miste, verzekerde zich vrij dag van 518 stemmen 13 meer dan hij nodig had voor de nood zakelijke eenvoudige meerderheid tegen 408 stemmen voor de linkse kandidaat Pietro Nenni, De scheidende president Guiseppe Sa- ragat zal zijn bevoegdheden op 29 december aan Leone overdragen en naar verwachting zal premier Colombo, een christen-democraat dan zijn ontslag aanbieden. Nor maal gesproken is dit een zuivere formaliteit en blijft hij premier, maar Colombo heeft vorige maand nog gezegd dat hij van plan is metterdaad te verdwijnen om een beetje duidelijkheid te brengen in de politieke situatie. Wellicht vond hij het nu moeilijk zo niet onmogelijk deze duidelijkheid in derdaad te bewerkstelligen. Luren De communisten die gehoopt hadden een stem te hebben in de verkiezing zoals in 1964 toen hun Met een enkel woord Aanslag op grafmonument Het grafmonument voor de voormalige „duce" van Italië, Benito Mussolini, heeft vrijdagnacht schade opgelopen, door een bomaanslag. Naar schatting werd 4 kg dynamiet met behulp van een lange lont tot ontploffing ge bracht. Het graf ligt op het kerkhof van Predappio, bij Forli in midden- Italië. Ook omliggende graven, waar onder dat van de Italiaanse oud-pre mier Adone Zoli, liepen schade op. Hongerstaking In de Sowjet-Unie, hebben 172 Joodse Russen van vrij dag tot zondagavond 'n hongersta king gehouden om te protesteren te gen processen in Leningrad, Riga en Kisjinew en om uitdrukking te geven aan hun wens naar Israël te emigre ren. Dit is zondagavond van welinge lichte zijde in Moskou vernomen. Van de hongerstakers verblijven er 27 in werkkampen, waar zij vonnissen van drie tot vijftien jaar uitzitten in ver band met een mislukte poging tot vliegtuigkaping op het vliegveld van Leningrad. Zij worden slecht behan deld en zouden er slechter aan toe zijn dan degenen die wegens collabo ratie met de Duitsers in de Tweede Wereldoorlog gevangen zitten. Komplot op Borneo Het Indone sische persbureau Antara meldt dat communistische guerlllastrljders ln West-Borneo twee Chinezen hebben vermoord. Volgens het persbureau maakte het optreden van de guerril lastrijders deel uit van een groot komplot om alle Chinezen in West- Borneo uit te roeien die aanhangers zijn van de regering van president Soeharto. Tien personen zijn gear resteerd. stemmen ertoe bijdroegen Saragat in het zadel te helpen werden in de luren gelegd en aan de kant gelaten. Het linkse verbond van communisten en socialisten was vrijdag snel genoeg met de be schuldiging dat Leone, een Napo- litaanse advocaat, enkel de over winning behaalde door de stem men van neo-fascisten. Hoewel de stemming geheim was gaf de neo- fascistische partij zelf de verkla ring uit dat haar stemmen op "be slissende manier" aan Leone's ver kiezing hadden bijgedragen. Giovanni Leone werd twee dagen voor zijn verkiezing door de chris ten-democraten kandidaat gesteld als vervanger voor de oorspronke lijke kandidaat, senaatsvoorzitter Fanfani. De verkiezing van Leone, die in 1964 zonder succes meedong, werd ook gekenmerkt door een unieke ruzie in het Monecitörio- paleis. De afgelopen woensdag waren de linkse groeperingen drei gend op ae christen-democraten afgestapt nadat de party besloten had zich voor de 14de maal van stemming te onthouden voor nader beraad om Leone aan een meer derheid te helpen. Geüniformeerde kamerbewaarders stelden zich uit voorzorg tussen de partijen op De dag daarna richtte links zijn aandacht op de republikeinen, na dat deze hadden aangekondigd Leone te steunen. Verscheidene linkse politici gingen zo \ter repu blikeinen vast te grijpen voordat zij door de bewaarders tot de orde werden geroepen. Hotelgasten door het vuur ingesloten in hun hotelkamer zien maar één uitweg een sprong uit het raam. Geen van hen zou daar mee het leven kunnen redden. DACCA (Reuter, AP) - Meer dan een kwart miljoen Bihari-moslims in de hoofdstad van Bangla Desj dr«cgen langzaam te verhongeren. Ze zyn te bang de verzameling krotten wijken aan de rand van de stad, waar ze hun toevlucht hebben gezocht, te verlaten. Honderden mensen, sme kend om voedsel, belegerden een zie kenauto van het Rode Kruis die hun gebied binnenkwam. Mot de auto werd het lijk van een kind teruggebracht dat aan onder voeding was gestorven, kort nadat het naar een ziekenhuis was vervoerd. Bihari's die zich rond de auto schaarden zeiden dat ze het gebied niet hadden kunnen verlaten om voedsel te kopen sinds het Pakistaan se leger zich op 16 december aan de Indiase troepen overgaf. Velen gaven te kermen al vijf dagen niet te heb ben gegeten. De Bihari's, een niet-Bengaalse minderheid van waarschijnlijk min der dan twee miljoen mensen, stre den aan de zijde van de Pakistaanse regeringstroepen tegen de Bengalen. zich in de buitenwijken Mohammedpoer vlakbij het vliegveld van Dacca. De Bihari's Directie van hotel beschuldigd van nalatigheid zeggen hun woongebied niet te ver laten uit angst voor wraakoefeningen van de Moekti Bahini (Bengaalse vrijheidsstrijders) en andere gewa pende Bengalen. Tien personen, die poogden met een bus de stad in te gaan om voedsel te kopen, werden vier dagen geleden allen gedood. Een heden van de Moekti Bahini zouden op verscheidene punten auto's tot stoppen dwingen die het gebied wil len binnengaan. Indiase troepen in de omgeving schijnen overigens een oogje in het zeil te houden. Indiase patrouilles rijden om de paar minu ten in jeeps door het gebied heen. Een woordvoerder van de Bihari's zei dat zy in hun gebied overdag betrek kelijk veilig zyn, maar zo gauw het donker is duiken overal gewapende Bengalen op. Tot nu toe zouden elke nacht ongeveer tien Bihari's zyn ge dood waardoor de mensen zelfs bang worden uit hun huizen te komen. Regelen SEOEL (Reuter, AFP) De ho telbrand van eerste kerstdag in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel heeft aan 154 mensen het leven gekost. Dit is het hoogste dodencijfer dat ooit bij een dergelijke brand is ge registreerd. Het tragische record tot nu toe dateerde van 7 december 1946 toen het hotel Winecoff in het Amerikaanse Atlanta in de as werd gelegd en 119 mensen in de vlam men omkwamen. Het officiële dodencijfer van de brand in het Pae Yongpak-hotel in de benedenstad van Seoel is gis teravond pas bekendgemaakt dooi een vertegenwoordiger van de di- Park krijgt dictatoriale bevoegdheden SEOEL (Reuter) De in Zuid- Korea aan het bewind zijnde Demo cratische Republikeinse Party heeft een wetsontwerp goedgekeurd dat president Tsjoeng Hi-park bijna dic tatoriale bevoegdheden geeft voor de periode dat de door hem op 6 de cember uitgeroepen noodtoestand duurt. De president krijgt onder meer het recht mensen en materiaal te mobi liseren voor de defensie, de pryzen, lonen en huren te bevriezen en toe zicht op de pers uit te oefenen. Hij heeft hierovor niet het fiat van het parlement nodig. De regeringspartij aanvaardde het wetsontwerp in een kamer van een gebouw dat tegenover het parle mentsgebouw staat. In het parlement houden leden van de in oppositie zijnde Nieuwe Democratische Partij sinds woensdag een zitstaking om het debat over de noodmaatregelen te blokkeren. De oppositie heeft in tussen de nieuwe wet veroordeeld als zijnde in strijd met de grondwet en ondemocratisch. rectie. Tot aan toe waren honder den redders 24 uur lang zonder on derbreking bezig geweest zich een weg te banen door de resten van verkoold meubilair en verwrongen ijzeren staven en hadden zij 116 lij ken geborgen waarvan er enkele zodanig waren verbrand dat ze niet kunnen worden geïdentificeerd. Van de overige 38 slachtoffers zijn de meesten te pletter gevallen nadat zy uit de ramen van het 22 verdiepin gen tellende gebouw waren gespron gen. Voor zover bekend zijn er 49 gewonden. Na uren van grote verwarring werd gisteravond ook eerst bekend gemaakt dat zich op het moment dat de brand uitbrak 296 personen in het hotel bevonden. Van hen wa ren 70 hotelbediehden en 226 gas ten. 207 Koreanen. 15 Japanners, 2 Chinezen, 1 Amerikaan en 1 In diër. De hotelleiding heeft laten weten dat aan de familie van elk slachtoffer een bedrag van ongeveer 8500 gulden zal worden betaald. Tevens zal voor elk dodelijk slacht offer iets meer dan 4000 gulden be schikbaar worden gesteld als begra feniskosten Zekerheid Over- de oorzaak van de brand is niets met zekerheid te zeggen. Eén van de lezingen is dat een fles pro- paangas is ontploft in een koffie bar op de tweede verdieping. Het vuur sloeg toen zeer snel over op de hoger gelegen verdiepingen, zodat Mislukte afpersing In navolging van de ontvoerders van de miljonair Theo Albrecht, die voor diens in vrij lating 7 miljoen gulden hebben geïn casseerd, heeft 'n 17-jarige koksleer ling gepoogd een miljoen gulden rij ker te worden. De jongens eisten dit bedrag van een filiaal van coca-cola ln Frankfort, met 't dreigement dat hij anders een kist flessen met giftige Inhoud in circulatie zou brengen. Een politieman die zich voordeed als ver tegenwoordiger van de fabriek die het geld kwam brengen, arresteerde de afperser in het centrum van Mün- chen. niemand de kans kreeg zich via de normale weg in veiligheid te stel len. Op het hoogtepunt van de brand, die men pas na acht uur meester was omdat de brandladders niet hoger reikten dan de negende verdieping, stonden vele gasten in de ramen van de hoogste etages gil lend en zwaaiend om hulp. Meer dan 100 mensen sprongen in doods nood naar beneden. De lijken van 29 slachtoffers werden op straat ge- gen gebouwen. Sommigen wisten op vonden of op daken van nabijgele- het dak van het hotel te komen vanwaar zij door helikopters van het leger konden worden gered. Een van hen slaagde er niet in het touw on der de helikopter vast te houden en maakte van een hoogte van hon derd meter een dodelijke val op de NEW YORK (Reuter) Kurt Waldheim, de nieuwe secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties, zegt dat hij geen andere keus had dan dienst te doen in het Duitse leger tijdens de Tweede Wereldoorlog. In een Interview verwierp de boze Wald heim gisteren de in enkele kranten geuite mening die ook herhaal delijk ln de wandelgangen van de Verenigde Naties is gehoord dat zyn dienstverlening aan de Wehr- macht de keus voor hem op de hoge VN-post toch wel erg vreemd maakt. „Mijn broer en ik werden eenvoudig ingelijfd, zei hij. Welke keus hadden we?" grond. Veel gasten schijnen ook od hun kamers door de snel om zich heen grijpenae vlammen te zijn ver rast. De reddingsploegen vonden tientallen slachtoffers in de kamers en in de acht liften, die door de enorme hitte vast kwamen te zitten. De politie van Seoel schrijft het grote aantal slachtoffers niet alleen toe aan het feit dat het vuur zich zo snel heeft uitgebreid. Op talrijke belangrijke punten in het hotel ble ken brandblusapparaten en veilig heidsuitgangen te ontbreken. Vol gens onbevestigde berichten zouden de toegangsdeuren van het gebouw gesloten zijn geweest om te voorko men dat de gasten weggingen zon der te betalen. Bom ontploft in Belgrado BELGRADO (AFP) In een drukke straat in het centrum van Belgrado is gistermiddag een bom ontploft, waardoor twee mensen ver wondingen opleiepen. Een voorbij ganger, Miroslav Gobets, vond een geheimzinnig pakje, dat explodeerde toen hij het wilde openmaken. De man werd aan hoofd en handen ge wond. Een nichtje dat hem verge zelde. werd licht aan een been ge wond. Waarnemers in de Joegoslavische hoofdstad zijn van oordeel, dat de explosie wellicht verband houdt met de politieke spanningen in Kroatië, de op een na grootste deelstaat van Joego-Slavië. Naar aanleiding van wat genoemd wordt „nationalistische tendensen" zijn verscheidene partij functionarissen weggezuiverd. Hier aan waren ernstige ongeregeldheden ln Zagreb voorafgegaan, waarbij tientallen mensen werden gewond. Een ernstige grief aan Kroatische kant is. dat de republiek in verhou ding tot hetgeen zij tot de nationale economie bijdraagt, karig wordt be deeld door de federale regering in Belgrado. Beambten van het Rode Kruis in Dacca trachten de \x>edselbevooTra ding voor de belegerde Bihari-bevol- king te regelen, maar tot nu toe ls van de zijde van de nieuwe regering van Bangla Desj geen teken gekomen dat.zij wil helpen. Paul Reynard, de leider van het Rode Kruis-team in Dacca, zei op eerste kerstdag dat hij gesproken had met leden van de re gering die verantwoordelijk zijn voor de voedsel- en hulpverlening. j waren volgens hem echter niet in staat geweest bepaalde garanties te geven. Het Rode Kruis is nu van plan de eigen voedselvoorraden ook de Bihari's beschikbaar te stel len, maar volgens Reynard heeft de hulporganisatie slechts geperkte hoe veelheden. De speciale vertegenwoor diger van India in Bangla Desj, D. P. Dhar, zei gisteren dat hij een beroep heeft gedaan op andere landen de ernstige situatie voor minderheids groepen in Dacca te helpen oplos sen. Hij was echter vol vertrouwen dat de nieuwe regering niet de pre caire situatie van de Bihari's zal ne geren. .Kr zal geen sprake zijn van verhongering", zei Dhar. Verscheidene waarnemers in Dacca hebben zich overigens wel verrast ge toond dat er niet meer wraakactie» tegen de Bihari's zijn ondernomen. Zij schrijven dit, althans voor een groot deel, toe aan de aanwezigheid van het Indiase leger. Een hoopvol teken voor de Bihari'a is. hoewel ze geen voedsel hebben, dat de toevoer van elektriciteit naar het gebied na enkele dagen weer ia hersteld. Verkiezingen Premier Tadjoeddin Ahmed van Bangla Desj heeft op een persconfe rentie in Dacca verklaard dat er geen nieuwe verkiezingen in de staat zullen worden gehouden. De huidige regering, die uit vijf ministers be staat, zal binnenkort tot zestien wor den uitgebreid. Alleen leden van de Awami-llga zullen er deel van uit maken. De premier zei in antwoord op eisen van oppositiepartijen dat nieu we verkiezingen niet nodig zijn om dat de kiezers vorig jaar nog met overweldigende meerderheid hun steun op de Awami-liga hadden uit gebracht. De oppositie had ook de vorming van een nationale regering geëist, met vertegenwoordigers van alle groeperingen die een vrij Bangia Desj hebben bevochten. By de verkiezingen voor de Paki staanse nationale vergadering kreeg de liga 167 van de 169 Oostpaki- sfcaanse zetels. De eerste taak van de regering, aldus Ahmed, is de weder opbouw en de hervesting van de mil« Joenen vluchtelingen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7