op Overval Den Haag in in broodfabriek 9 uur opgelost „Vraag en aanbod drugs nemen toe" Koningin: „Alle hens aan dek voor onze prachtige aarde" Caissière neergeslagen met pistool V olkstellingweigeraars worden niet vervolgd Twee mannen in been geschoten bij ruzie met politieagenten Douane op Schiphol MAANDAG 27 DECEMBER 1971 DEN HAAG (ANP) Koningin Juliana heeft de toespraak, die zij op eerste kerstdag over de drie Hilversumse zenders heeft gehou den, gewijd aan de kerstboodschap "Vrede op aarde": "We weten langzamerhand allen, dat het woord "vrede" in de kerst boodschap een veel vollere beteke nis heeft dan in onze taal. Het be vat alles, wat men iemand kan toe wensen: welzyn, gezondheid, geluk, tot je recht komen, beminnen en bemind worden, innerlijke zeker heid over de zin van Je leven, naar Je doel en bestemming toegroeien, vervulling van Je idealen, dat al les en nog meer. En dat op aar deEn hoe staat onze aarde er voor? Zullen we er op kunnen blij ven leven? Is ze misschien binnen kort dood? We grepen in haar zelf, in haar planten- en dierenrijk: 'n steeds talrijker mensdom deed dit steeds intensiever. We gebruikten de aar de terecht, maar misbruikten haar evenzeer. Veel van wat we deden, was zowel knap als kortzichtig en liep ons dus uit de hand. Dreigen we soms bij miljarden van gebrek om te komen in het vervuilde zog van de techniek? En dit alles is dan nog des te onrustbarender in een wereld, waarin men bovendien nog steeds elkaar wantrouwt en naar de keel vliegt. De bedreiging van het voort bestaan van onze wereld is nu tot ons doorgedrongen. Het was voor velen een schokeffect. Wij de gehele mensheid zijn ons min of meer plotseling bewust geworden, dat wij formidabele pro blemen moeten oplossen, in de naaste toekomst, willen we inder daad op aarde kunnen voortbestaan Ons overweldigend grote en groeiende aantal heeft, naar men telkens hoort, binnenkort allerlei grondstoffen, zoals bv de brand stoffen, opgebruikt, terwijl de tech niek daar evenzeer steeds meer van doet opeisen en toch maar in steeds razender vaart verder gaat blindelings meestal. Onze toekomstige voedselvoorra den baren nog ernstiger zorgen, dan de tegenwoordige, en wat er nog is, raakt steeds ongelijker ver deeld over de wereld. En bij dat alles vervuilen we alles en bedrei gen daarmee onze gezondheid en die van moeder aarde op grote schaal". „Wy zijn in Gods hand. Dit stel ik voorop en niet als vage troost achteraan omdat het voor mijn zekerheid is. Levend of ge storven, in vreugde en leed, we zijn in Gods hand. Dit betekent voor elk van ons. uiteinde lijk: vrede in die ruimste zin. Maar: voor de mens is er geen vrede, als hij dit niet zelf wil, als hij daar niet aan mee werkt, er te genin gaat. Draaikolken We leven in een tijd van grote overgang. We zijn in een stroom versnelling vol draaikolken van verwarring. Alles blijkt tel kens weer vergankelijk, zelfs de eeuwige waarden kunnen het lij ken. We leven in 't grensgebied, tussen een voorbije tijd en een toe komst vol huizenhoge, hemzlhoge. vraagtekens, die een toekomst kan zijn van worden of vergaan. Voor wie er in een vage angst voor de toekomst leefden, zijn alle onheilsvoorspellingen een hou vast. ze zeggen: dat is het nu. waar we bang voor waren. Maar angst was nog altijd de slechtste raad gever. Die raadt aan tot paniek, of tot ogen sluiten of tot moe deloosheid. 't Gevolg zou dan zijn, alsof men voor *t leven de dood koos. En zou 't tegendeel zijn van onze bestemming. Maar door de schok van dit mo gelijke toekomstbeeld ziet men ge vaar levensgroot. Dat is op zich zelf alleen maar heilzaam. Maar 't mag ook niet voor ons oog tot een monster uitgroeien, dat ons mach teloos maakt. De leefbaarheid van de wereld hangt af mede van de instelling van ieder van ons. Daden Er is dadendrang. Mensen gaan over tot daden. Het is aan alle overheden en particulieren. alle hersens en handen ter wereld om samen deze wereld-taak tot een goed einde te brengen en een goed begin voor de verdere tijd mogelijk te maken. De mensheid heeft 't in eigen hand. Wetenschap en tech niek en de vindingrijkheid van on ze hersens kunnen 't aan. Als de overtuiging er maar is, dat het kan. Als de wil er maar is om het te Iedereen heeft bovenal in eigen hand het wapen van zijn geestes- instelling. Daarmee beïnvloedt hij de algemene geestesgesteldheid. Al len kunnen door dingen te doen of na te laten doeltreffend vechten voor onze algemene zaak. Samengaan ,,'t Is een kwestie dus van alle hens aan dek: om onze prachtige aarde te redden in wereldwijde samenwerking, in intens, effectief samengaan. En daar we dit gemeenschappe lijk. als een wereld, zullen moeten volbrengen, is 't dan te boud om daarbij te denken: wat een gele genheid biedt dit, wat een kans ligt hier in, voor wereldwijde saamho righeid en kameraadschap? En velen zijn ergens in de diep te van hun hart blij, dat ze mogen doen. Want de mens wil leven voor een verwachting. 't Gevaar voor deze gemeen schappelijke actie, is de mensheid zelf, dus wij allemaal verdeeld als we zijn door vermeende eigen belangen. Onze kortzichtigheid en eigengereidheid, wij zelf zijn de vijand van ons eigen behoud en 't leven vah 't geluk op aarde. Deze kleinzieligheid zal het veld moeten ruimen, zal het niet kunnen hou den willen wij het winnen. Die is tenslotte ten dode gedoemd of ....wij zijn het. Wijsheid Wel zal het grote geestkrachten van ons allen vergen: wijsheid, standvastigheid, grote openheid en zicht op wat ons allen samen raakt. Als je jezelf als het middel punt van de wereld ziet, blijk Je altijd op Je eigen ondergang aan te sturen. Dit kan gestopt worden en dat gebeurt pas radicaal als Je die ander in het middelpunt ont dekt.... Bij het bliksemlicht van Kerstmis, dat het grootste, het schokkendste effect in heel het we reldgebeuren aankondigde. En al die anderen. Je medemensen, naast hem. Hij staat klaar, ons te hel pen. Dan zie je ook, dat wie leven of „eigenbelang" zal willen verlie zen. het juist zal behouden. Voor wie duidelijk, echt de keus ziet tussen 't er-op-of-er-onder bij het aflopen van een oude tijde en de mogelijheid van nog een toe komst. van een toekomst vol van nu nog fantastisch lijkende moge lijkheden. waaruit we wijselijk de beste zullen moeten kiezen, een toekomst voor verdere, latere ge slachten dan de nabije-: voor wie de keuze-mogelijkheid ziet, voor die is er bemoediging. En wel deze: dat Christus* komst aantoont, dat wij, de we reld, voor God de moeite waard blijken om gered te worden. Hij wil ons behouden en ons beves tigen. En vrede, ja ook op aarde. Hij geeft ons, met onze geest en on ze middelen de kans om uit het moeras te komen en deze prachtige planeet goed te onder houden, te gebruiken wikkelen. Ieder van ons zal reld verlaten en il volkomen overtuigd: ter, hoger leven. gen ring Fra te ont- lenc Redding de- Maar dat is geen reden ze aarde, die ons toevertrouwd is, niet te laten voortbestaan. On danks de spanning tussen haar be staan en haar vergaan, ligt het in onze macht haar te redden". Met de woorden „ik wens u allen goede kerstdagen, en een nieuw jaar van „vrede," besloot koningin Juliana haar kerstboodschap. DEN HAAG Dank zij uitstekend speurwerk van de Haagse recherche en enkele surveillerende politiemannen is de overval van vrijdagavond op de cassière van de Coöperatie „De Vol harding" aan de Delftselaan, waarbij ongeveer 40 mille werd geroofd, binnen negen uur opgelost. terf Nog geen uur na de overval kon een der daders, een 16-jarige loswerkman uit Den Haag, op straat worden aangehouden. Kort na het middernachtelijk uur volgde de arrestatie van zijn 15- jarige vriend zonder beroep, 's Nachts omstreeks drie uur werd tenslotte een 25-jarige Ma rokkaanse classificeerder aange houden. Alle drie hebben bekend. In middels is vrijwel de gehele buit teruggevonden. In het weekeinde zijn ook nog twee helers aange houden bij wie thuis een groot deel van dit geld werd gevonden. De overval op de kassa van de broodfabriek van "De Volharding" vond vrijdagavond omstreeks kwart over zes plaats. De 57-jarige cassiè re, mej. M. J. Verbeek uit de Voort- huizenstraat. zag plotseling een man binnenkomen. Nog voordat zij iets kon doen, gooide de onbekende een regenjas over haar hoofd en sloeg hij haar met een hard voorwerp op het hoofd. Hierna bond hij een oranje-groen gekleurde handdoek voor haar ogen. Toen hij ontdekte dat de vrouw nog niet bewusteloos was, sloeg hij nog een keer. Mej. Verbeek vertelde later: "Na de tweede klap wist ik dat het ernst was en dat ze me net zo goed dood konden slaan. Ik deed toen net alsof ik bewusteloos was". Volgens de rechtercheurs P Rie men en B. van Rijswijk die de zaak hebben gecoördineerd, is dat haar geluk geweest want de daders waren inderdaad van plan geweest haar het zwijgen op te leggen. Na de overval ging de dader er met een geldkist met de dagop brengst van een groot aantal brood bezorgers vandoor. Cassière Verbeek wist later te vertellen dat ze dader ee onbekend taaltje heeft horen brabbelen. Later toen hij al bij de deur stond, hoorde ze echter ook iemand' Nederlands praten. Toen de roofovervallers verdwenen waren, deed zij snel de handdoek af en bel de zij onmiddellijk de politie. Kranig Volgens de politie heeft de vrouw zich uiterst kranig gedragen. Hoe wel zij toch enkele harde tikken heeft gekregen en zij door het ge beuren toch wel overstuur was ge- ADVERTENTIE) HORLOGES SEIKO - ETERNA - CERTINA CITIZEN PRISMA - ROA- MER - JUNGHANS - EWE ANCRE. Voor 139,50 heeft bij ons al een echt Anker Uurwerk, Schokvrij, Onbr. Veer. Door eigen ateliers, de beste vak-service. Uw horloger v. d. WATER Haarlemmerstr. 181 - Leiden raakt kon zij een uitstekend verslag doen van de gebeurtenissen. Zij wil de niet behandeld worden door een dokter. Uit de verhoren is gebleken dat de man na de eerste klap zijn twee metgezellen vermomd met ny lonkousen over het hoofd heeft binnengelaten. Wie de volgende sla gen heeft gegeven is nog niet be kend. Hard Wel moeten de klappen zo hard zijn aangekomen dat een stuk van het wapen een defect windpistool eraf sprong. Omdat de 16-jarige loswerkman een vroegere werkne mer was, was het niet moeilijk ach ter zijn adres te komen. In zijn wo ning was hij echter niet, maar korte tijd later kon hij na een "bericht voor alle wagens" worden aangehou den. Bij zijn 15-jarige vriendje werd ongeveer tienduizend gulden gevon den. dat door de cassière pertinent werd herkend. De jongen was echter ook niet thuis maar hij kon enkele uren later worden ingerekend. Bij de later ge pakte classificeerder werd de geld kist met nog eens 2500 gulden aange troffen. Deze man viel door de mand toen de rode trui door mej. Ver beek herkend in zijn kamer werd gevonden. Het defecte gaspistool dat bij de overval was gebruikt, werd na de verhoren in een rioolput in de Hobbemastraat gevonden. DEN HAAG (ANP) De volks tellingweigeraars zullen niet wor den vervolgd. De procureurs-generaal bij de gerechtshoven hebben hiertoe in verband met bewijsmoeilijkheden besloten. Tijdens de telling was het onmoge lijk van alle weigeringen een verslag, laat staan een procesverbaal te ma ken Daardoor is de bewijsvoering geheel afhankelijk geworden van de afwikkeling van de telling in de di verse gemeenten. Sinds kort is bekend, dat de afwik keling per gemeente zeer verschillend s verlopen. De instelling van de weigeraars is niet overal mondeling afgewikkeld, zoals de minister van Economische Zaken had verzocht. Daardoor is het voor die gebieden praktisch onmogelijk geworden het strafbare feit van de weigering te be wijzen. Als aan de principe-beslissing tot handhaving van de beslissing tot vervolging zou zijn vastgehouden zou het er op neer zijn gekomen dat in de ene gemeente wel en in de an dere niet zou worden vervolgd. Er zou dan van rechtsgelijkheid geen sprake meer kunnen zijn. aldus de proc ureur-generaal. De brieven van volkstellingweige raars. die de officieren van Justitie in antwoord op hun aanschrij ving van de weigeraars hebben ontvangen, worden vernietigd. Het comité rechtshulp weige raars in Odijke zei in eerste reactie: dat veel weigeraars het waarschijn lijk erg jammer zullen vinden, dat hun de mogelijkheid is onthouden om zioh principieel over deze zaken uit te spreken. Aan de andere kant m noemde het comité het besluit van yer de procureurs-generaal een overwin- 111 ning van de buitenparlementaire op- me positie. ARNHEM (ANP) Honderd vijftig kerstpakketjes zijn op eerste kerstdag over de muur van de koepelgevangenis in Arn hem gegooid op het ogenblik dat de gedetineerden werden ge lucht. De directie van de gevangenis stond niet toe dat de pakjes langs de normale weg aan de gedetineerden werden uitgereikt. Het programma was al tot nieuwjaar gepland, de pakketjes vielen daar niet meer in te pas sen, bovendien staan de regle menten niet toe dat er enig con tact bestaat tussen gedetineer den en ex-gedetineerden, liet de directie weten. De kerst pakketjes waren be kostigd uit de opbrengst van een kaartenactie. Deze was opgezet naar aanleiding van vier door twee gedetineerden in de koepel gevangenis gemaakte tekenin gen met als doel deze in veel voud als briefkaarten te verko pen en van de opbrengst kerst- pakketjes te sturen naar gevan genen. Spontaan Inmiddels is vrijwel de gehele buit teruggevonden. Op Eerste Kerstdag werd namelijk nog een 18-jarige op perman aangehouden, die bijna tien duizend gulden van het gestolen geld in zijn bezit had en later kon ook nog een 31-Jarige landgenoot van de classificeerder worden ingerekend. In zijn pensionkamer werd ongeveer 6500 gulden gevonden. Miep Fransen is weer thuis, bij haar ouders. De 28-jarige ana liste. die in Frankrijk een gevan genisstraf van vier maanden had uitgezeten en daarna nog in gij zeling werd gehouden is op vrije voeten gesteld, nadat een bedrag van 27.000 gulden aan douane rechten was betaald voor (niet door haar) gesmokkelde hasjiesj. Het meisje werd destijds gearres teerd, omdat in de auto, waarin zij als liftster meereed, hasjiesj werd gevonden. Dochter steekt vader in buik AMSTERDAM iANPi De 45-Ja- rige magazijnbediende A.B. is zon dagmiddag in zijn woning in de Kru- gerstraat in Amsterdam bij een ru zie door zijn 21-jarige gehuwde doch ter E.B. met een mes in de buik ge stoken. Het uit Suriname afkomstige slachtoffer ging op eigen gelegen heid naar het O.L.V. Gasthuis waar hij werd opgenomen. Volgens de politie hadden de ma gazijnbediende en zijn dochter zon- dachochtend vroeg ook al woorden gehad. Zij was omstreeks vijf uur thuisgekomen wat de vader te laat vond. Hierover ontstond opnieuw on enigheid. nadat de vrouw was opge- AMSTERDAM (ANP) Twee mannen zijn zaterdagmorgen vroeg in Amsterdam bij een vechtpartij met een politieagent en een mare chaussee door schoten uit een poli tiepistool in het been getroffen. De politiemannen hielden omstreeks vier uur op de Spaarndammerdljk een busje aan omdat zy vermoedden dat de bestuurder, de 22-jarige gra ficus R. K. dronken was. Volgens de politie viel de ver dachte de marechaussee aan en stompte hem verscheidene malen in het gezicht. De andere politieman werd besprongen door de 22-jarige etaleur P S., die in andere auto zat. Er ontstond gevecht, waarbij de agent een richt schot ioste op de graficus die in het rechterbeen werd geraakt. Het verzet van de man was daar mee nog niet gebroken. Pas toen de politieman nog tweemaal had ge vuurd en ook de etaleur in het rechterbeen had getroffen, gaven zij de strijd op. Beiden werden in een ziekenhuis behandeld. K. werd daarna ingeslo ten, terwijl S. naai- zijn woning werd overgebracht. De marechaussee werd boven het rechteroog gewoïd en raakte een tand kwijt. Vermoe delijk liep hij ook een lichte her senschudding op. Hij moest zijn dienst staken De andere politieman werd licht gewond. SCHIPHOL Veertien Europese landen, waaronder Nederland, en de Verenigde Staten zouden vori ge week hebben besloten de han den ineen te slaan bij de bestrijding van de drugsmokkel. Verscherpte douanecontrole en het uitwisselen van inlichtingen zouden elk gram metje tevoorschijn moeten toveren voor er de brand in gaat. Door Daan Overhoff Niet waar overigens. Alleen de EEG-landen gaan hun ervaringen bundelen, maar als Je zo hoort wat er de laatste weken op Schiphol aan verdovende middelen is buitge maakt, lijkt de vaderlandse doua- ^e ook weinig hulp nodig te heb ben. Of het nu een bontjas, een speelgoedolifant, een Chinees ka merscherm of ambtenaar in het groen haalt er een lading hasj uit, waarmee half Nederland op reis zou kunnen gaan. De vangst rond de feestdagen was opmerkelijk. "Toevallig wat meer gevonden", meldt inspecteur G. L. A. Richter (27). waarnemend hoofd Inspectie invoerrechten en accijn zen. bescheiden. "Zonder andere methoden of verscherpte acties", klinkt het toch niet zonder trots uit de mond van A. de Moor (57), hoofd van de post douaneaccijnzen. Dat de hele burgerij met de kerst high had willen zijn, is niet aanne melijk. "Je kan", weet Richter, "een toenemend aantal zendingen van verdovende middelen niet ver binden aan een bepaald jaargetij de of een bepaalde periode. Het lijkt mij dat de vraag naar drugs is gestegen, waardoor ook liet aanbod groter is geworden". Helft Het Midden en Verre Oosten zijn willige leveranciers. Hasj, mari huana en in veel mindere mate he roïne passeren, al of niet begeleid door mensen, de douane. Hoeveel zal niemand ooit weten. Wel is be kend, dat Schiphol vorig Jaar de helft van de totale hoeveelheid ver dovende middelen, die aan onze landsgrenzen werd gevonden, in beslag nam. De drugs in pakketpost zijn deze dagen meer in trek dan de smok kelwaar. die aan de hand wordt meegevoerd. "Logisch", redeneert De Moor, "in de geschenkentijd is het vrachtvervoer zeer intensief. De kans om tegen de lamp te lopen zou dan kleiner kunnen zijn". Heviger Op Schiphols vrachtstation woedt de oorlog van het douaneleger tegen de verdovende middelen dan ook veel heviger dan in de aankomst hal. waar het geweten kiest of men wat heeft aan te geven. De drugsmokkelaar, die voor el ke kilo hasj 5000 gulden meedraagt, heeft dat vanzelfsprekend niet. "In negen van de tien gevallen zijn het buitenlanders", ervaart Rich ter. "Op de motleven is geen peil te trekken. Sommigen zijn zelf ge bruiker. Anderen doen het alleen om de financiële gok zonder zelf ooit een sticky te roken. Een der de groep doet het uit geldnood. Ze kunnen een vliegticket niet betalen maar als ze wat spul meenemen, krijgen ze de reis van de hande laar cadeau. Als ze de troep nog afleveren ook, vangen ze nog dik duizend gulden extra". Nadenken den bestreden. Gezien de resul taten heeft ons douanekorps daar over niet te klagen. "Mensenken nis, een goed stel hersens, naden ken en om Je heen kijken, dat is alles", vindt De Moor. "als een ka merscherm 60 kilo weegt, moet Je begrijpen, dat een vrouw dat niet kan tillen, zodat er wel wat mee aan de hand zal zijn. Net zo min als Je kind een teddybeer van acht kilo in zijn handen drukt". De weegschaal is het enige hulp middel van de ambtenaar, die zich steeds weer probeert in te denken, hoe een smokkelaar de douane denkt te foppen. "Je moet zelf een goeie smokkelaar zijn om een smok kelaar te vangen", weet De Moor. Vakkennis die nauwelijks hoeft te worden bijgehouden. "In het Ne derlands belastingmuseum in Rot terdam", grinnikt Richter, "vind Je zowat alle smokkelmethoden. In de loop der Jaren is daar bijna geen nieuwe vondst bijgekomen". Is de smokkelaar weinig origi neel, toch glipt er nog heel wat verboden waar door de doua ne. Hasj of marihuana net zo goed als de extra slof sigaretten of die paar liter drank. "Omdat Je niet iedereen kan visiteren", legt De Moor uit, "het verkeer moet door stromen. Je kan niet iedereen naakt door de aankomsthal laten draven". Actief Desondanks is De Moor trots op zijn manschappen, een kleine tweehonderd op Schiphol. De neus was goed de laatste tijd. "De amb tenaren zijn bijzonder actief. Ze hebben elk hun eigen manier ge vonden om de kwaden er tussenuit te pikken. Als hij iemand onder zoekt op welke smokkelwaar dan ook. is het in acht van de tien ge vallen raak ook".

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 4