Veel animo voor alternatieve kerstvieringen Wat moet ik met Vasolastine? LEZERS SCHRIJVEN Waar gaat Rembrandt naar toe? 19 MAANDAG 27 DECEMBER 1971 LEIDEN i Children of God temidden van het kerkvolk tijdens de kerst- nachtdienst in de Zuiderkerk. (Foto's Holvast) Voorbereidingsbesluit De Burgemeester van Leiden naakt bekend, dat ter gemeen tesecretarie (Breestraat 92) voor een ieder ter inzage ligt het besluit van de Gemeente raad van 13 december 1971, waarbij is verklaard, dat een herziening van het geldende bestemmingsplan wordt voor bereid voor het op de tekening St 4393 aangegeven gedeelte van het Morskwartier „De Boekhorst" (ongeveer gelegen tussen de Haagse Schouwweg - v.m. rijksweg 44 - en de toe komstige doortrekkingen van Plesmanlaan, Warmonderweg en de Dr. Lelylaan). Voorbereidingsbesluit De Burgemeester van Leiden maakt bekend, dat ter gemeen tesecretarie (Breestraat 92) voor een ieder ter inzage ligt het besluit van de Gemeente raad van 13 dec. 1971, waarbij !s verklaard, dat een herzie ning van het bestemmingsplan .Leiden-Zuidwest", herziening 1959, wordt voorbereid voor het gebied, dat met een stippellijn is aangegeven op de tekening St 4022 (ongeveer begrensd door de Haagweg. de Boshui- ^rwetering en het niieuwe Leiden, 27 december 1971. De Burgemeester voornoemd. Duizenden bij Leidse Kerst-inn Children of God in kerstnacht LEIDEN Kerstmis 1971 een overvolle Kerst-inn en een eveneens druk bezochte 'cerstnachtdienst in de Zuiderkerk, waaraan o.a. leden van geruchtmakende Jesus Move- ment meewerkten. Het zijn twee voorbeelden van alternatieve kerstvieringen, die kenne- 'ijk bij de Leidse bevolking zijn aangeslagen. Kerstmis vieren was dit jaar voor vele be halve samen met het gezin rond de boom' ook meedoen aan een „kerst-happening". Een jeugdige bezoekst&r van lo<de Kerst-inn in stille bewonde- ring voor het ■kj optreden van \h n bands. podium tijdens het één van de talrijke De Boommarktschool, waar de 'Cerst-inn werd gehouden, was van- if vrijdagavond tot zondagnacht ;tampvol. Zaterdag besloten de or ganisatoren al om de uitgenodigde >ejaarden onder te brengen in "Het Convooi", omdat er voor hen geen loorkomen meer aan was (dat was t voor niemand trouwens) en omdat le stille ruimte die er was gemaakt 1 snel door de jeugd was bezet. Vooral de Jeugd was in drommen litgelopen om de Kerst-inn mee te naken. Vrijwel alle evenementen, trokken overvolle zalen, of het nu een optreden van een cabaret was of van een poppentheater, van 't Jeugd Kamerorkest of van een vertolkster van het gevoelige lied, van een di- xielandband of een popgroep. De bejaarden in het Konvooi hiel den zich voornamelijk bezig met kla ver jastoernooien en allerlei andere spelen. Niet alle bejaarden waren overigens naar het Konvooi gegaan. "Klaverjassen kan ik thuis ook", vertelde een mevrouw van 74, "ik vind het Juist leuk om dit allemaal mee te maken. Van die Jongelui heb Ook andere bejaarden waren vol lof ver deze Kerst-inn. „Heel gezellig", vonden zij het over het algemeen. Overigens is het de bedoeling dat de organisatoren zich binnenkort gaan beraden over een wat andere opzet van de Kerst-inn: "De bedoe ling was om de verschillende gene raties e.d. bij elkaar te brengen. Dit is natuurlijk maar voor een klein deel gelukt. Maar over het algemeen zijn we toch zeer tevreden. We heb ben hier toch wel een fijn feest". Hoe fijn het was, bleek bijvoor beeld zaterdagnacht. Om twee uur het programma afgelopen maar ses uur bleef een grote groep bij elkaar. Onder aanvoe ring van de talloze gastarbeiders werd nog een flinke "happening" ge houden. Met de Kerst-inn is het voor de organisatoren overigens nog niet afgelopen. De komende drie maan den zal een groep jongeren aan acht projecten gaan werken, waarbij een aantal huizen zal worden opgeknapt. Roerige dienst De Zuiderkerk heeft vrijdagavond ongetwijfeld de meest onorthodoxe, en roerige kerstnachtdienst uit haar historie beleefd. Behalve het Rijnlands Christelijk Mannenkoor onder leiding van San- der van Marion, de organist W. v. d. Brink en de soliste Truusje Simons uit Zwolle werd aan de dienst, die werd geleid door de Wassenaarse schrijver Sipke van der Land, mede werking verleend door de "Children of God" uit Amsterdam, een onder deel van de zo hevig in de publiciteit staande Jezus-beweging. Het was de eerste keer dat de Jesus People deel uitmaakten van een gewone kerk dienst. De overvolle kerk was getuige van een bijeenkomst die het midden hield tussen een christelijke happe ning en een religieuze musical. En kele "Children of God" (de groep bestaat behalve uit Nederlandse uit tal van buitenlandse jongeren) ver- Meeklappen en meezingen of telden op de hun eigen, ongedwon- gew00n maar men en iuisteren gen wijze hoe leeg en uitzichtloos hun in de grote tent die mast de bestaan was totdat zij met Jezus ln Boommarktschool was opgezet, aanraking waren gekomen. Daarna waar meeste speelderu zong en musiceerde het fleurige, hip pe volkje naar hartelust. Halverwege de dienst zei Sipke van der Land tot de gemeente: "U mag ervan denken wat u wilt. Som migen hebben al zo hard gedacht dat zij de deur zijn uitgelopen. Maar ik en met mij tal van anderen vind, dat de kerken deze Jongeren ruimte moeten bieden. Het is een schandaaltje, dat dat al niet eerder Is gebeurd. Ik heb het volste ver trouwen in deze jongeren. Als, zoals bij hen, de Bijbel de basis vormt van him werken en leven dan is het goed. Wat zij brengen is een stuk authenthiek Christendom. Het zou triest zijn als wij dat als zodanig niet zouden herkennen. Er is kri tiek op hen. Die heb ik ook. Maar die heb ik ook op de gewone kerken. Wie kritiek heeft, moet in de eerste plaats voor hen bidden". Inderdaad had inmiddels, zoals Sipke van der Land opmerkte, een zeer kein gedeelte van het publiek, bij wie het alternatieve sfeertje kennelijk niet overkwam, de kerk verlaten. Maar het gros van de kerk gangers bleef en beloonde de mede werkenden na afloop met een dreu nend applaus. In alle objectiviteit mag men ech ter de vraag stellen of de Children of God door hun beweging, onbewust en onbedoeld, centraal in de dienst op te stellen de weg niet blokkeer den tot een diepere beleving van de betekenis van Kerstmis. Zoals het nu ging, bleef het allemaal aan de tamelijk vlakke kant. Ook veel gastarbeiders be zochten de Kerst-inn. Hier één van het aan het werk op het spin newiel in de crea-corner. Kersttoernooi LEIDEN De bejaardensociëteit Groenoord-De Boei hield een kerst toernooi. Half Januari wordt begon nen aan een sjoel- en klaverJastoer- nooi voor Pasen. Elke donderdagmid dag is er club. De hoofdprijzen in het kersttoernooi wonnen N. Laterveer, F. Swagers en H. van Dam. Culturele raad LEIDEN Hebben wij vrijdag in onze rubriek .Binnenstad onder de loep" al een hint gegeven waar het beeld van Rembrandt naar toe kan (Steenstraat/Beestenmarkt), vanavond buigt de Culturele Raad zich over deze zaak. Op de agenda van de openbare vergadering, die om 8 uur in de koffiekamer van het stadhuis wordt gehouden, staat het punt „verplaatsing standbeeld Rem brandt van zuidoostelijke hoek Noordeinde-Witte Singel naar el-1 ders". Voorts zal o.a. worden gespro ken over de bestemming van de Remonstrantse kerk aan de Hoog landse Kerkgracht en over een tentoonstelling door amateur beel dende kunstenaars. Mag ik allereerst de schrijver van de drie Vasolastine-artikelen in uw bladen van 2, 5 en 6 oktober dank zeggen voor zijn persoonlijke getui genis in uw blad van 8 december? Hiermee is hij ingegaan op mijn dringend verzoek of hetgeen hij schreef, gecontroleerd was op waar heid. De gehele Vasolastine-affaire is door dit antwoord nog wat duide lijker naar voren gekomen. Het moet mij van het hart dat, als ik nu alles overzie, met dat gene wat ik intussen persoonlijk nog te weten ben gekomen, de hele situatie naar mijn gevoel schandalig ge noemd kan worden. Ik ben diep te leurgesteld over het beleid bij de zo genaamde medische wetenschap. Vooral over de groep medici die de verantwoording heeft over de ge zondheid van het Nederlandse volk. Een nummer Ik ben diep getroffen als ik nu lees dat je in de ogen van deze hoogge leerde heren maar een nummer bent. Dat wil zeggen: als er duizen den sterven terwijl dat niet nodig is omdat er goede geneesmiddelen zijn, zegt hen dat niets. Want daar komt het toch op neer. Als patiënt vraag ik mij af: hoe is dit alles mogelijk. Waarom komen de goedwillende doktoren die hier van weten niet in het geweer? Velen van hen schrijven wel Vasolastine voor aan hun patiënten omdat zij de resultaten kennen, maar zij willen him naam niet bekend maken. Waar om niet? Het kan toch niet tegen de wet zijn, want Vasolastine is gewoon op recept verkrijgbaar in de apot heek. Of erkennen deze artsen zonder meer de uitspraak van prof. Voge lenzang en zijn college voor onder zoek van verpakte geneesmiddelen, welk college echter knoeide bij het beproeven van Vasolastine volgens biochemicus Van Leeuwen. Weten de doktoren dit ook? Van Leeuwen beschuldigde prof. Vogelenzang er zelfs van, dat hij commissiaris van Organon was ln de periode van het onderzoek. Nim mer heeft prof. Vogelenzang zich via de Justitie hiertegen verweerd. Maar ik kan me wel indenken wat Van Leeuwen dacht, toen zijn preparaat dat zovele duizenden hielp, als een "nepwatertje" werd veroordeeld door een commissaris van Organon, tevens directeur van het college dat verpakte geneesmiddelen moest keu ren. Deze gegevens kreeg ik van een directeur van een n.v. die genezen is door Vasolastine. Prof. Vogelenzang Prof. Vogelenzang geeft geen be wijzen bij de veroordeling van Va solastine als "nepwatertje". Enkele medici spreken van genezing door suggestie. Als de medische weten schap mij niet kan helpen, dan wil ik best door suggestie beter worden. "Uw denken kan u genezen", is mijn persoonlijke overtuiging. Maar ik ben nuchter genoeg om te besef fen dat, als ik nog maar één been zou hebben, er geen tweede bijgroeit door er maar sterk genoeg aan te denken. Ook prof. Snellen heeft niets maar dan ook niets gezegd waarom de preparaten van Van Leeuwen niet gebruikt moeten worden. Prof. Snel len geeft alleen zijn persoonlijke me ning. Meer niet. Zelf heeft hij nooit gewerkt met Vasolastine en het nooit beproefd op zijn goede eigenschap pen. Medicij nenverkoop Ook mag als algemeen bekend worden verondersteld, dat Organon de doktoren beïnvloed, bijvoorbeeld door renteloze leningen aan hen te verstrekken. Zelfs vernam ik dat aandelen Organon gratis worden ver spreid aan artsen. Ik kan me derge lijke praktijken wel voorstellen als het gaat om bierbrouwerijen en je neverstokerijen tegenover café-hou ders, maar voor medicijnenverkoop lijkt het mij een moeilijk goed te praten praktijk. Als Je Jezelf in deze zaak gaat verdiepen, hoor Je zo het één en an der. Overal gaan lichtjes branden en dan denk Je: hoe is zoiets in vredes naam mogelijk? Ik kan me voorstel len dat vele artsen zich in deze zaak niet willen mengen. Daar sta Je dan als patiënt. En wéér die vraag: is dat allemaal waar? Waar het rookt, daar brandt het, luidt een spreekwoord. Zelf zal ik de gulden middenweg bewandelen, maar het lijkt mij goed om in het belang van duizenden lijders aan hart- en vaatziekten de onderste steen boven te halen. Voor hen die net als ik nog fcwijfe- len aan Vasolastine, heb ik nog wat in de punt van mijn pen. Prof. Vo gelenzang kan ik niet bewonderen om zijn uitlatingen in deze kwestie. Temeer, omdat ik steeds meer be wijzen ga krijgen omtrent de goede uitwerking van Vasolastine bij hart en vaatziekten. Samenstelling Prof. Vogelenzang kon namelijk de preparaten van Van Leeuwen afkeu ren, omdat Van Leeuwen zijn ge heim niet prijs wilde geven aan hem. Prof. Vogelenzang heeft de wet achter zich, die voorschrijft dat de stelling van een geneesmiddel be kend gemaakt moet worden aan de onderzoekers. Prof. Snellen gelooft eenvoudig niet in het preparaat van Van Leeu wen. Dat is Zijn goed recht. Maar van bevriende zijde werd mij naam en adres genoemd van een oud-pro fessor Hogerwerff in Leiden, die in 1955 en 1960 in de "Geneeskundige Gids", wetenschappelijk tijdschrift voor geneeskunst en volksgezond heid, artikelen gepubliceerd heeft over de invloed van Vasolastine op gescleroceerde ratten, honden en mensen met artheriosclerose-ver- schijnselen (lees: aderverkalking en vaatziekte). Ik ben zo vrij geweest deze hoog leraar een brief te schrijven met het verzoek zijn mening over Vasolasti ne te zeggen. Twee dagen later had ik antwoord, waarin hij meedeelde positief over Vasolastine te zijn. Deze professor heeft vijf Jaar lang proeven genomen op ratten, honden en toen hij er zeker van was, op mensen. Hij schrijft dat herstel mo gelijk was na een zo zware vergifti ging en dat onbehandelde dieren bin nen een week stierven. Hij schrijft verder, dat er verbluffende resulta ten behaald zijn door dierenarts De Haan te Amsterdam. Hier kan men dus niet spreken van suggestie. Verder schrijft hij, dat hij nog nooit een kwaadaardige reactie heeft geconstateerd, ook niet in combina tie met andere geneesmiddelen. Ver der zegt hij, dat professor Snellen en Vogelenzang nooit het preparaat heb ben gebruikt. De anti-actie wordt volgens hem gevoerd omdat Van Leeuwen zijn geheim niet prijsgeeft. Bovenstaande gegevens haalde ik (uit een brochure die proffessor Ho gerwerff mij naast zijn persoonlijke schrijven toezond. Wat denkt u nu, prof. Vogelenzang? Zeker allemaal suggestie, teweeg gebracht door een nepwatertje? Of is prof. Hogerwerff een man die zoiets publiceert in de "Geneeskundige Gids" om zich be lachelijk te maken bij zijn collega's? Ik denk er wel anders over als pa tiënt. Vertrouwen Alleen als u kunt aantonen dat Va solastine beslist niet kan helpen en waarom niet, dan kan ik misschien enig vertrouwen krijgen in uw uit spraken. Prof. Hogerwerff heeft vijf Jaar lang zijn positieve bewijzen ver zameld. Als Je verder leest in de stukken hierover in de krant, dat de heren Siderius, Nelemans en Tijge- ler alle drie de preparaten van de heer Van Leeuwen trachten in een kwaad daglicht te stellen en Je hoort dan van betrouwbare zijde dat deze heren alle drie leerlingen waren van prof. Vogelenzang, dan geeft dat ook te denken. Ik heb me steeds neutraal opge steld, zowel tegenover het één als te genover het ander. Maar nu ik alles bij elkaar overzie als patiënt, maar ook als leek op dit gebied en alles aan de weet tracht te komen, begin ik meer en meer over te hellen naar het besef, dat zij die aan de kant staan van biochemicus Van Leeu wen, gelijk hebben. In mijn gedachtengang komt meer en meer tot uiting dat het maar een smerig zaakje is. Ik gebruik niet graag een dergelijk woord, maar te genover de lezers blijf ik eerlijk. En dit is nu eenmaal de conclusie die ik persoonlijk trek. Persoonlijk sta ik natuurlijk posi tief tegenover instellingen, die ge neesmiddelen moeten controleren. Ik hoef maar te denken aan de zg. Sof te non met zijn afschuwelijke gevol gen. Maar in deze zaak kan lk niet anders oordelen dan: hier wordt machtsmisbruik gepleegd. Temeer daar aangetoond is dat duizenden ge nazen met Vasolantine en dat nooit is aangetoond, dat er bijverschijnse len optreden na gebruik Vele lezers weten niet wat voor de veiligheid en de gezondheid van het Nederlandse volk wordt gedaan en waar lk na tuurlijk achtersta. Omdat biochemicus Van Leeuwen zijn geheim niet prijsgeeft, heeft hij zichzelf in feite in deze situatie ge bracht. Er bestaat namelijk een wet, die het gebruik van "geneesmidde len" regelt. "Geheimmiddelen,zijn middelen, die voor geneeskundig of technische doeleinden met geheim houding van afkomst of samenstel* ling verkocht worden. "Geheimmid delen" zijn in het algemeen grove zwendel. Het is goed, dat in Neder land krachtig tegen het gebruik en de aanprijzing van "geheimmidde len" wordt opgetreden. Maar daar staat u dan biochemi cus Van Leeuwen. Door uw eigen ge heimhouding bent u in deze situatie terechtgekomen. Wél beschuldigt u openlijk de onderzoekers van knoeie rij, maar u geeft uw geheim niet prijs. De onderzoekers houden zich aan de wet en zijn dan gedekt bij hun uitspraak. Organon zou, zo zy eenmaal in het bezit van uw preparaat zou zijn, waar zij zo'n belangstelling voor had, zeker voldoen aan de gevraag de samenstelling van het preparaat. U doet dat niet omdat u hen niet vertrouwt, maar er is toch nog zo iets als een oktrooiwet? Die wet be schermt uw uitvindingen en anderen mogen het niet namaken. En u wilt toch uw medemensen van dienst zijn? Zelf sta lk nu volkomen achter uw preparaat. Niet achter uw handels wijze. Zelf ben ik tot de conclusie gekomen, dat er een luchtje, een vies luchtje, aan deze zaak zit. Maar wie treedt hier op als milieureini ger? Brandpunt Het zou goed zijn als dit ook eens in .Brandpunt" terecht kwam, want een brandpunt is deze zaak. Niet al leen voor de zieke mens, maar ook voor de doktoren. Het moet ln de al gemene belangstelling komen en het belang van alle patiënten, die lijden aan hart en bloedvatenziekte. En niet alleen ln Leiden en omgeving. B. J. Diemei, Stieltjes6traat 57, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3