RECREATIE IN MORSEBEL MEIR TEGEN SADAT: TOONT U ZICH GROOT Lijk Hagenaar werd gevonden Nixon: naar China is als gaan naar de maan Aanwinst voor Lakenhal: ruïne van abdij van Rijnsburg Wandelkaart Poelgeest blijft Wat is Zoeterwoucle in het jaar 2000? Fik gaat in bomen Auto over de kop bij inhaalpoging PAGINA 2 MAANDAG 27 DECEMBER 19 tl OEGSTGEEST Over het gedeelte van de Morsebelpolder, dat voor recreatieve doeleinden is bestemd, moet nader over leg worden gepleegd met de stedebouwkundige. Overleg is gaande met de curatoren van de Leidse universiteit over de indelingen en bestemmingen van het ten westen van rijksweg 44 gelegen universiteitsterrein. Vervolgens lopen besprekingen tussen de gemeentebesturen van Oegstgeest en Rijnsburg met betrekking tot de plannen van beide gemeenten om in de Kamphuizerpolder woningen te bouwen. Dit zeggen burgemeester en wet houders in de memorie van ant woord op de begroting voor komend Jaar. Hierin staat verder te lezen dat de wethouder van CRM zich be reid heeft verklaard de functie van voorzitter van een Jeugdnatuur- wacht te aanvaarden. Als adviserend wetenschappelijk bestuurslid heeft de heer L. Schouten van de peda gogische academie zich gemeld. De heer De Harder van de plantsoenen dienst zal deel uitmaken van het be stuur. evenals Paul Kool, die de Jeugd gaat vertegenwoordigen. Voorts is iemand van de rijkspolitie in het bestuur opgenomen. De tuinarchitect van de gemeen te zal een plan tot herbeplanting voor het rosarium aan de Louise de Colignylaan ontwerpen. Er zijn geen bezwaren om de ver lichting van de wipwatermolen in het park bij het winkelcentrum Lan ge Voort het gehele Jaar 's avonds te laten branden. B. en W. vragen een aanvullend krediet van f 2500. Het oude tolhek bij het voormalige zwembad vormt een esthetisch geheel met het tolhuis. Verplaatsing is technisch mogelijk, doch kostbaar en te betwijfelen valt of Monumen tenzorg met verplaatsing akkoord zal gaan. zo zeggen B. en W. in ant woord op een vraag of het hek kan worden gezet naar het rustieke stukje dorp nabij Schoutenburg. De afgifte van (gratis) wandel- kaarten voor het bos van Oud-Poel geest ziet het college nog steeds als een preventieve maatregel ter be- scherming vai gebouwen, bomen en planten 'op foto Holvast». Enige leden zouden van deze weinig uitno digende gang van zaken af willen. ZOETERWOUDE Hoewel de op brengst van de op 17 december ge houden huis-aan-huis-collecte enigs zins tegenviel, mag het gisteren op initiatief van de werkgroep "Vrede" georganiseerde kerstfeest in "Ons Huis" als geslaagd worden be schouwd. De bijeenkomst, die in ge zellige harmonie verliep, had af en toe het karakter van een familie-re ceptie. Eén punt op het programma, dal voor iedereen veel mogelijkheden bood. was onder andere het uitwer ken van het ontwerp "Zoeterwoude 2000". Enerzijds meende men, dat Zoeterwoude omstreeks de eeuw wisseling de functie van agrarisch dorp vervullen zou, anderzijds die van een industriedorp, met name door de vestiging van Heineken. Van de omliggende grote steden een forensendorp zijn. of door Leiden ge annexeerd worden werd Zoeterwoude in de toekomst niet toegewenst. Werd de creatieve ruimte in hoofd zaak door kindren bevolkt die onder goede leiding schilderden, kleiden of plakten, de stille ruimte werd ge bruikt door volwassenen, die gezel schapsspelletjes deden. In de grote zaal. die blauw zag van de rook. was een goede opkomst waar te nemen, van mensen, die meededen met de samenzang, welke door een dirigent in goede banen werd geleid. De ma nifestatie, die steunde op werk van de organisatoren en de goede stem ming van het publiek onderling, wekte de Indruk aan de verwachtin gen voldaan te hebben en is stellig voor herhaling vatbaar. „Onthoudt u zich van openen van vuur" NEW YORK (Reuter) President Nixon gelooft dat zijn reis naar China zoiets is „als naar de maan gaan" en meer zal betekenen voor de komende generatie en de wereldvrede dan „alles wat wij eerder hebben ge daan". De Amerikaanse president gaf deze mening in een vraaggesprek met het tijdschrift ..Time", dat hem tot man van het jaar heeft uitgeroepen. Ik ben er zeker van. aldus Nixon. dat de VS nu op het punt staan hun macht uit te oefenen om het goede te doen in de wereld en wel in die mate als nog nooit gedaan is in de geschiede nis van de beschaving. Het besluit om na China te gaan was moeilijk geweest. „Ik wist dat het vele van onze vrienden in de Vuilstortkokers LEIDEN De gemeentelijke wo ningstichting houdt momenteel on der de bewoners van het Jacques Urlusplantsoen. de Opaalstraat, Tapaaslaan, Agaatlaan, Turkooislaan. Arendshorst en Condorhorst een en quête over vuilstortkokers. Met het oog op nieuwe complexen wordt de bewoners naar hun ervaringen met deze kokers gevraagd. Het is niet de bedoeling de hier aanwezige kokers te verwijderen. Bewaarder LEIDEN Mr. G. de Jong te Rotterdam (kantoor van de hypo- theken, het kadaster en de scheeps- bewijzen) is benoemd tot tijdelijk be waarder van het kadaster en de openbare registers in Leiden kan toor van de hypotheken en het ka daster) en aaneewezen als hoofd van het kantoor aldaar. WARMOND Bij de gemeente haven zal dinsdag 4 Januari om 7 uur 's avonds voor de Jeugd de ge legenheid bestaan om kerstbomen te laten verbranden. Dit wordt georga niseerd door de plaatselijke brand weer en de gemeente. De brandweer zal door de gemeente trekken, zo dat de Jeugd zich met de bomen daar achter kan aansluiten. Voor elke in geleverde kerstboom wordt een trac- tatie gegeven. TEL AVIV (AP. Reuter) De Is raëlische premier Golda Mcir heeft verklaard dat de Egyptische presi- i i dent Anwar Sadat „zal bewijzen dat hij efcn groot man en een groot lei- 1 der" is als hij zich onthoudt van het openen van het vuur. Mevrouw Meir. die zaterdag sprak op een vakbondsvergadering. ver- klaarde dat een dergelijke zelfbe heersing zün volk verdere nederlagen en verliezen zal besparen. „Ik wil S'adat niet uitdagen door te I zeggen„Kijk het einde van het jaar is gekomen en u heeft ons nog niet aangevallen, zoals u heeft be loofd". Als hij zou besluiten de strijd t? be- ALPHEN AAN DEN RIJN Een Amsterdammer kreeg gistermor gen op de Boskoopseweg de schrik van zijn leven. In zjjn nieuwe Fiat 850 reed hij achter een kennis in de richting van het sierteeltcen trum. De kennis ging op een gege ven moment een voor hem rijdende wagen inhalen waarna ook de Amster dammer een poging deed de auto voorbij te komen. Maar tot zijn schrik zag hij ineens vlak voor zich een tegenligger opdof- men. Snel stuurde hij scherp naar rechts maar kwam daarbij in de berm terecht. Vanuit de berm schoot hij weer naar links maar bleef vermoedelijk met een ach- zijn kop terecht kwam en aan de andere kant van de weg tot stilstand kwam. De tegenligger, die de „rare slinger" had zien aankomen, had tijdig.afge remd waardoor een botsing werd voorkomen. Het enige waarover de bestuurder klaagde was over pijn in zijn rug. Nadat dokter Pilon hem had onderzocht, vermoedde de arts. dat er sprake was van enkele lichte kneuzingen De overige inzit tenden. onder wie een 75-jarlge va der bleven ongedeerd. De Fiat werd „total loss" verklaard. J rouwelijke slager kreeg duim terug WINTERSWIJK -ANP» Een jonge vrouw in Winterswijk die bij een ongeluk in een plaat selijke slagerij haar duim kwijt raakte. heeft deze terug gekre gen dank zij een speurtocht van de klanten en het ingrijpen van een chirurg. Mej. Olde Wolbers. die in een slagerij te Winterwijk werkt, hakte zich bij het afhakken van een carbonade ook een duim af. Met spoed ging zij naar het zie kenhuis, waar zij tot haar vreugde hoorde, dat de chirurge, mej A. A. Fierstra, de duim weer wilde aanzetten. Zij had deze niet meegebracht. Een spoed-telefcontje naar de slagerij bracht uitkomst. Het oubliek dat zich op deze drukke dag vcor kerstmis in de zaak bevond, ging ijverig zoeken. Het stuk duim werd gevonden door een mevrouw, die direct na de vondst flauw viel. De patiënte en de flauwgeval len klant maken het beiden goed. I ginnen. a'dus de premier, dan ziin de I Israëlische strijdkrachten" paraat en voorbereid op alle gebeurtenis- De Syrische strijdkrachten zijn op eerste kerstdag in staat van volledi ge paraatheid gebracht te midden van nieuwe berichten over con centratie van Israëlische troepen langs de bestandslijn in de Hoog vlakte van Golan, zo hebben reizi gers uit Damascus zaterdag in de Jordaanse hoofdstad Amman ver klaard. Het Jordaanse dagblad Al Sa haf i beweert dat Israël voorberei dingen treft op een aanval tegen Sy rië en Jordanië. De Syrische president Hafez As sad confereerde vrijdag in Egypte, met de leiders van Egypte en Iibië. Tijdens de langdurige beraadslagin gen achter gesloten deuren hebben, de drie staatsleiders een kabinet voor de federatie van Arabische republie ken benoemd en de weg geeffend voor het tot stand brengen van een federale nationale I In een interview in het semi-of- i ficiële Caïrose blad Al Achram met dr. Kurt Waldheim, de nieuwe se- cretaris-generaal van de V.N.. zegt deze dat de resolutie van de Veilig- i heidsraad van 22 november 1967 om- vattend en duidelijk genoeg is en de eis van Israël niet rechtvaardigt tot het openen van rechtstreekse onder- j handelingen met de Arabieren, j Israël dient zich bij de besluiten van de laatste resolutie van de Al- gemene Vergadering neer te leggen, opdat het mogelijk wordt dat bemid delaar dr. Gunnar Jarring zijn vre deswerk kan hervatten. Dinsdag Leiderdorp (Dorpsbuis): Kinder voorstelling "Franklins dolle dwaze dingen-show" 2 uur nam. Het Mierennest (Morsweg 59): Be- laardensociëtelt 24 uur nam. Breestraat 19: Sociëteit Twentwel (voor kamerbewoners en alleenstaan den) 912 uur nam. Zijlsingel 2: Evangeliecentrum. Spr. evang. Zijlstra 8 uur nam. Boommarkt 12: Sociëteit voor ge handicapten 25 uur nam. Breestraat 19 (jeugdhuis)- Spreek uur Chr. Emigratiecentrale 78 uur I 1 o.10 uur nam. Steenschuur 6: Leidse Ver van post zegelverzamelaars 8 uur nam, Steenschuur 5: Spreekuur Stichting huisvesting werkende jongeren 88.30 LuxortheaterCommissie Jeugdva- kantlebezigheden. Film "De sneeuw koningin" 10 uur voorm. A-. :f-l; dienst Tot zondagochtend 8 uur zijn ge opend: Apotheek Kok, Rapenburg 9, Apotheek Voorschoten Leidse weg 66 en Apotheek Van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp. De avond-, nacht- en zondagsdienst wordt waargenomen door Apotheek Reyst. Steenstraat 35 en Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66. wereld voor problemen zou plaats Maar de stap moest gedaan wore} Geen enkele ander land, ook Sowjet-Unie niet. kon hem doej Wat zijn komende gesprekken i) de Chinese en Russische leiders treft de Amerikaanse presid) gaat ook naar de Sowjet-Unie j Nixon dat het er niet om ga: deze reizen en gesprekken zijn as gekondigd maar wel hoe zij zuil verlopen en wat de uitwerking van zal zijn. Het is een opwindei; zaak. aldus Nixon. Maar het Amq kaanse volk is erg wispelturig daarom is het zo belangrijk dat reis naar China „gegoten wordt termen die getuigen van het bouw aan een toekomst op lange termij Op de vraag of het zijn bedoell is de vrede tot stand te heli brengen tussen de Sowjet-Unie China, antwoordde Nixon dat, als I tot een werkelijk conflict tusi China en Rusland mocht komen. 1 onvermijdelijk is dat andere lan<| hierbij betrokken raken. „De moeten natuurlijk niet zo verwaa zijn te denken dat zij als vredesti< ters kunnen fungeren, maar onze 1 lifciek ls er zeker niet op gericht de Sowjet-Unie en China elkaar nj de keel vliegen. Dat moet zeker n gebeuren". De officiële Amerikaanse voorlig- tingsdienst heeft besloten een do< mental-re over Tibet voorlopig Myi voor vertoning vrij te geven einde de betrekkingen met Pekiöj: voor de reis van president Nij naar de Chinese volksrepubliek n te bemoeilijken, zo weet de New Y< Times te melden. De beslissing zou zijn genomen aanraden van Henry Kissinger, voornaamse adviseur van Nixon diens reis naar Peking heeft voorl reid. De documentaire is in Zwitserla- opgenomen, waar 750 Tibetaai vluchtelingen verblijven. De titel „Mensen van een vermist land" de kosten van de dertien minui durende film bedroegen 73.000 d lar. De documentaire beschrijft inlijving van Tibet door China, I eindigde met de vlucht van de Da Lama naar India in april 1959. lu Nieuwkoopse plas NIEUWKOOP Op tweede kerstdag, 's middags om 1 uur, heeft de rijkspolitie eindelijk het stoffelijk overschot gevonden van J. G. Val. I een 55-jarige Hagenaar (directeur I van de Metaalverwerkende Bedrijven N.V. en Koop Stalenramenfabriek I N.V. te Leidschendam), die op 23 no- vember als vermist werd opgegeven. I Zijn roeiboot, die hij in de ochtend- uren had gehuurd bij de heer Hoo- gerwerf, werd onbemand aangetrof- fen midden op de Zuideindseplas. Onmiddellijk werd door de poli aangenomen, dat Val door verdrj king om het leven was gekoml maar ondanks 't feit dat na de v< missing, dagelijks naar het stoffel) overschot werd gedregd, werd 1 niet gevonden. Zelfs tijdens de kei dagen werd het zoeken voortgezet gisteren had men eindelijk suc< Het lichaam van Val werd op on| veer honderd meter vanaf de brug het Meije Pad gevonden. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN TJarko Marlen, z. van T. Edzes en L. R. M. Eijsackers; Cornelia Maria. d. van J. E. van Klink en T. C. H. van Egmond; Dennis Pieter. z. van P. van Strater en E. M. Langezaal; Wleger Willem, z. van W. Hofman en E. S Pleters; Patrick Theodorus Maria, z. van C. J. van Oosten en W. H. M. Volwater: Sandra Adrlana Johanna, d van S. Plat teel en J. N. Overdevest: Monique Monica Angeliek. d. van S. A W. D. van t Slot en O. A. W. Fürst: Paola Christina Cornelia, d. van D Kuipers en C J. M. den Hollander; Wlllemijn Frederick, d. van J. A. M. Smit en M. van Rijn: Maria Cornelia, d. van W. P. van der Slot en J, A. M. Bader Petronella. d. van W. J. van Ruitenbeek en J. van Duuren. GETROUWD A. P. J. de Kier en G T. M van Slingerland: F. H. D van Batenburg en E. C. Resoort; E. J. Bluhm en A. Beli: W. A. Copier en F. B Sierag; J H. Jonkers en H. G. Bonte: F. Koud- Mzer en C. A. v. Schoonderwoerd den Bezemer; F. Ligtvoet en J. de la Rie; C: R. Regeer en R van Erkel; F J. Scheffer en C. van Laarhoven: P. N M van der Voort en S. A. M. Arts. LEIDEN RIJNSBURG Dank zij financiële steun van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland heeft het stedelijk museum De Lakenhal in Leiden een schilderij kunnen aan kopen. dat van groot belang is voor de historische- en topografische verzameling van het museum. Tot het verzamelgebied van de Lakenhal behoort ook Rijnsburg.dat in de collectie voornamelijk ver teeenwoordigd was met bouwfrag- mensen van de destijds zeer bekende Abdij van Rijnsburg. gesticht in dp 12de eeuw door gravin Petronella echtgenote van Graaf Floris II van Holland, en verwoest in 1573 of 1574 tijdens de woelingen rondom Leiden In de kapel van de abdij lieten de graven van Holland zich over hel algemeen begraven. Er bestaan geen afbeeldingen van vóór de verwoesting: daarna zijn verschillende tekeningen en prenten vervaardigd, o.m. door Hercules Seghers. Van belang voor onze ken nis van de abdij, die in de vorm van een bouwval nog tot 1811 bleef bestaan, is het schilderij van Jan Huibert Prins, dat dit jaar aange kocht werd bij kunsthandel Douwes in Amsterdam. Het is geschilderd op paneel en meet 44.5 x 52 cm en Ls rechts on deraan gemerkt: „J H Prins ad vivam pinxit" (naar het leven ge schilderd), Er bestaat een pendant van dit schilderij, dat 1782 geda teerd is, zodat het waarschijnlijk is I dat ook het schilderij uit de Laken- hal in dat jaar ontstond. Prins heeft de ruïne vanuit he zuiden weergegeven en de bouwval gestoffeerd met vee en menselijke figuren, geheel naar de eis van de tijd. Hij was geboren in Den Haag j in 1757, studeerde in Leiden en pro moveerde er tot doctor in de wijs begeerte. Als tekenaar en schilde: was Prins autodidact. In 1785 wen hij bestuurslid van de Haagse Con freriekamer van Pictura, een vrr deftig schildersgenootschap, en ver vaardigde een aantal stadsgezichter die deels wel en deels niet met d werkelijkheid overeenkomen. Pr in kwam op tragische wijze aan zij eind; hij verdronk bij Utrecht ii 1806 I Ook dit schilderij is het op schrift ten spijt maar gedeelte I lijk werkelijk geobserveerd. Onder zoek bracht aan het licht dat Prin een aantal prenten en tekeningei mede als voorbeeld heeft gebruikt zodat het resultaat wel in grot trekken, maar waarschijnlijk nie- geheel en al de situatie van 178: weergeeft. Een aantal voorwerpen, in de loo; van de eeuwen in Rijnsburg gevon den. zal te zien zijn op een ten i toonstelling in de Lakenhal, die va. 18 februari tot 3 april 1972 onde j de titel „Uit bagger geborgen" ii het museum wordt ingericht doo mej. drs. I. W. L. Moerman con servator van de historische afdeling en waarin bodemvondsten in en om I Leiden getoond worden.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 2