LEIDSCH DAGBLAD i Eiuilnier over oceaan naar Leiden gevlogen WERELD VIERDE RUSTIGE KERST 3ende vlucht met gegijzelde politie n nieuw conserverin gsapparaa t vandaag Toestand patient goed LEIDSCH DAGBLAD Maurice Chevalier buiten kennis gericht I maart 1860 MAANDAG 27 DECEMBER 1971 No. 33591 pteur: G Koopman 'dredacteur: Drs. J. R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 23,35 per kwartaal (postabonnementen f 25,75), f 7,90 per maand (b(j vooruitbetaling), giro 57055, losse nummers f 0,3 LEIDEN In Leiden is eerste kerstdag de eerste „trans atlantische" nieroverplanting ter wereld verricht. De nier, die 37 uur tevoren in Californië beschikbaar kwam, is over een afstand van ongeveer tien duizend kilometer vervoerd naar het Leids Academisch Ziekenhuis. Dit transport werd mogelijk dank zij de conservering in een „perfusieappa- raat", ontwikkeld door de tot Amerikaan genaturaliseerde Nederlander dr. F. O. Belzer. Donor van de nier was een patiënt in Californië. Een van zijn nieren kon daar niet worden gebruikt. Deze nier is nu over geplant in het lichaam van de 41-jarige Dordtenaar J. D. Schouten. Voordien was hij ruim een half jaar met een kunst- nier behandeld. Witte Singel 1. Lelden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Na bezorging tot 20 uur tel 30500 (zat 18 uur) De Dordtenaar in het AZnieuwe nier over de oceaan werd ast het apparaat, waarin zijnl gevlogen. IA OVERVAL IN KEULEN IJLEN (DPA, AP) Twee uren i een overval op een filiaal van Duitse bank in Keulen zün drie •nkrovers met drie hoge politie- nctionarissen als gijzelaar ge- ueht in een door de bank be- hikbaar gestelde Ford-bestehva- in. De overvallers namen een kof- r met 200.000 dollar mee. De drie jzelaars hadden de plaats ingeno- laatselijk regen e Bilt verwacht van vanavond tot (genavond: Veel bewolking met tselijk regen. Eerst weinig wind, overwegend matige wind, draai- naar noordelijke richtingen. Min. p. rond 3. maxima ongeveer 6 len. (Opgemaaict om 12.40 uur) 28 DECEMBER op: 8.48 uur; onder: 16.35 uur. n op: 13.17 uur; onder: 5.12 uur. >ogwater te Katwijk te 11.49 uur, water te 7.30 en 19.57 uur. Van een van de gijzelaars, de recher cheur Werner Hamachee, die te voren had onderhandeld met de rovers, die een auto eisten waar mee zü ongehinderd zouden mogen vertrekken, waren de handen op de rug gebonden. De politie had een Volkswagen ter beschikking gesteld maar de overvallers, ver moedelijk twee Fransen en een Duitser, verdwenen met de blauw grijze Ford- De politie die aanneemt, dat de da ders onderweg in een eigen voer tuig zouden overstappen volgt de Ford met een hefschroefvliegtuig. Gebleken Is dat het plan van de ro- vèrs aanvankelijk niet voorzag in de gijzeling van de bankbedienden, noch van de politiefunctionarissen. Tijdens de overval zagen de rovers zich plotseling geconfronteerd met een politiewagen, waarvan de in zittenden de banden van de ont snappingsauto kapot schoten. Begin augustus heeft een dergelijke overval in München 2 mensenlevens gekost. De 20-jarige gegijzelde bankbediende Ingrid Reppel werd gedood toen de politie het vuur op de 31-jarige bankrover Hans-Georg Rammelmayer opende. Ook de overvaller kwam om het leven. Hij had zich tevoren acht uren lang met zijn 24-jarige medeplichtige Dimitri Toderoy in een filiaal van de Duitse bank gebarricadeerd en een losgeld van twee miljoen mark geëist. De politie had grote moeite om toe gestroomde nieuwsgierigen uit de buurt van het bankgebouw te hou den. Van de lunchpauze maakten veel kantoorbedienden gebruik om een kijkje te nemen op het terrein van de misdaad. Ter kennismaking: het 4 weken voer de halve prijs Ik word abonnee per 8 januari 1971 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Leiden. PARIJS (Reuter) Maurice Che valier is buiten kennis en zijn toe stand blijft achteruit gaan, zo is door het ziekenhuis meegedeeld. De behandeling van zijn nieraandoening met een kunstnier heeft geen resul taat opgeleverd en men is ermee ge stopt. Er zijn mensen die de 83-jarige zanger en acteur een van hun nieren hebben aangeboden, maar de pa tiënt kan geen operatie meer ver dragen. Dr. Belzer heeft met deze operatie willen aantonen dat nieren niet voor transplantatie verloren hoeven te gaan als zij beschikbaar komen ter wijl er in die omgeving geen ge schikte ontvangers voor zijn. Ook heeft hij willen demonstreren dat het conserveren van transplantaiie- nieren uit het experimentele sta dium Is gekomen. Het perfusieapparaat van dr. Bel zer, ontwikkeld in 1968, maakt het in principe mogelijk nieren tot 72 uur goed te houden. Bij de meest gebruikelijke methode, onderkoeling, is acht uur het maximum. Met het grote perfusieapparaat is het tot nu toe gelukt menselijke nieren 50 uur goed te houden. Pa tiënten die deze nieren ontvingen verkeren nu in hun derde Jaar na de operatie. Kleine versie De nier. die op eerste kerstdag in Leiden werd overgepland, is gecon serveerd in een onlangs door dr. Belzer ontwikkelde kleine versie van zijn perfusieapparaat. Het berust op dezelfde principes als het grote, maar kan door zijn geringe afmetingen worden vervoerd onder een vlieg- tuigstoel. Het weegt maar 12 kilo, het grote apparaat daarentegen 200 kilo. Het transplantatieteam stond on der leiding van dr. J. L. Terpstra en dr. H. W. Dicke. Het nabehandelings team wordt geleid door dr. M W. Kalff en L. van de Putte, beiden van de afdeling nefrologie van het Acadademisch Ziekenhuis. Met de patiënt gaat het goed, meldde vanochtend de afdeling voor lichting van het A.Z. Het is volgens deze dienst toevallig dat de specta culaire transplantatie Juist op eerste kerstdag gebeurde. Wel had dr. Bel zer. die goede relaties onderhoudt met het Leidse transplantatiecen trum, Nederland voor deze eerste vlucht met een nier over de oceaan uitgekozen. „Als er zaterdag geen Nederlandse patiënt met het ge schikte lichaamsweefsel was geweest, was transatlantische overplanting op die dag niet doorgegaan", aldus de voorlichtingsdienst. Het perfusieapparaat werkt vol gens het principe, dat de nier voort durend met plasmavloeistof wordt doorspoeld. Zo wordt het lichaams deel zoveel mogelyk in menselijke omstandigheden bewaard. Het kleine apparaat is één keer eerder gebruikt, NEW YORK (Reuter) De Ame rikanen willen een president die in een crisis rustig en nuchter is, een menselijke vent die van zjjn vrouw en kinderen houdt en niet slap of vulgair is. Dit beeld van de Amerikaanse pre sident heeft de huidige man in het Witte Huis. Nixon, gegeven in een vraaggesprek met het tijdschrift „Time". Nixon verklaarde dat men van een president verwacht dat hij een zekere waardigheid ophoudt en I gereserveerd is. Havenarbeider legde zoontje te vondeling ROTTERDAM (ANP) Op de avond van de tweede kerstdag heeft een 37-jarige havenarbeider uit Rot terdam zijn negen maanden oude zoontje Jasper te vondeling gelegd op de stoep van een huis aan de Mathenesserweg in de Maasstad. Toen hij het in een deken gewik kelde kind op de stoep legde, werd dat gezien door de vrouw des huizes en door een passerende Rotterdam mer. een 32-jarige zwemleraar. ZU herkende de man en waarschuwde de politie. De havenarbeider is aange houden. De zwemleraar en zijn vrouw ver zorgen de kleine jongen. bij vervoer van een nier binnen de Verenigde Staten. De ontwerper van het apparaat, dr. Belzer, is als associate professor verbonden aan de universiteit van Californië. Hfj maakte de vlucht mee. De onderhavige niertransplantatie was de 84e in Leiden, waar in 1966 ook de eerste in Nederland werd uit gevoerd. Veel te kort In Nederland komen jaarlijks circa i 45 nieren voor transplantie beschik baar. terwyl er volgens de cijfers van het CBS circa 1000 beschikbaar zou den kunnen komen, en de behoefte aan nieren thans 300 tot 600 per jaar bedraagt. Kerstcadeau na overval in Venlo VENLO (ANP) Een onbe kende gever heeft tijdens de kerstdagen in de brievenbus van de woning van de heer A. B te Venlo een enveloppe met 300 gulden gestopt. Bij het geld be vond zich een briefje met kerst wensen. Dit mooie gebaar volgde nadat de heer B. in de avond, voorafgaande aan de kerstvie ring, door drie jongen van on geveer 20 jaar was overvallen en van f 180,- beroofd. Op een stil weggetje bij het centrum van de stad werd de man door twee jongens vastge grepen. Zij sloegen hem tegen de grond en trapten hem. Een derde haalde de portemonnee uit de achterzak van de aange vallene. Het drietal vluchtte na de overval en is nog niet opge spoord. Het slachtoffer werd niet ern stig gewond. Hij kon zelf naar een ziekenhuis lopen, waar de politie werd gewaarschuwd. 18 PAGINA'S Ook in Leiden, waar drie dagen lang de school aan de Boommarkt „uitpuilde" van al dan niet een zame kerstvierders LEIDSE PAGINA Overval in Den Haag in enkele uren opgelost BINNENLAND Amerikaans bomtapijt op Noord- Vietnam PAGINA 7 Toneelpremières rond de kerst PAGINA 5 En natuurlijk de maandagse sportpagina's. Niet zoveel als an ders. Vele sportlieden hebben de kerstdagen bij de brandende boom kunnen doorbrengen. Het pro gram was magertjes. Maar Joop Zoetemelk recipieerde alvast in verband met zün komende brui loft PAGINA 11-15 Zeven doden in Nederlands verkeer DEN HAAG (Reuter. AFP DPA) De wereld heeft kerstmis 1971 in betrekkelijke rust gevierd. Weinig actie werd gemeld van plaatsen die onlangs nog veel en veelsoortige moeilijkheden te zien gaven. In Zuid-Korea en Australië echter werd de herdenking van de geboor te van Christus door rampzalige ge beurtenissen verstoord terwijl in Zuid-Amerika een verkeersvliegtuig met veel personen aan boord ver mist raakte. Voor de meeste West- europese landen ging de hoop op een witte kerst niet in vervulling In vele landen werden temperaturen ge meten die uitzonderlijk hoog waren voor de tijd van het jaar. Het ernstigste voorval van het af gelopen feestweekeinde was de hotel brand in de Zuidkoreaanse hoofd stad Seoel. 154 doden werden ge teld nadat op eerste kerstdag door nog onbekende oorzaak brand was uitgebroken op de 2de verdieping, van het 22 etages hoge gebouw Een cycloon trof de Australische stad Townsville in Queensland op eerste kerstdag en nieuwe stormen veroor zaakten de dag erna overstromingen. Drie mensen kwamen om in de cy cloon die huizen wegvaagde en de straten achterliet vol modder, om gevallen telegraafpalen en omge waaide auto's. Reddingsploegen zoch ten koortsachtig in het Andes-geherg- te van Noord-Peru naar een ver keersvliegtuig dat vrijdagavond reeds met 98 personen aan booro verdween. Gevreesd wordt dat het toestel tegen een berghelling te plet ter is gevlogen. Nederlanders Ook de Nederlanders beleelcu-n een kerstweekeinde zonder al te schokkende gebeurtenissen. Op de wegen bleef het rustig. Wel zijn tij dens de kerstdagen minstens zeven Zaterdag werd de Noorse mam moettanker "Elisabeth Knudsen" vlotgesleept, die vrijdag na een aanvaring met een Liberiaanse tan ker in de noordelijke rand van de Europoortgeul was gestrand. Er stroomde wel enige olie in zee. maar ernstige vervuiling kon worden voor komen. Vrijdag was ook bekend ge maakt dat volkstelling-weigeraars niet strafrechtelijk zullen worden vervolgd. Koningin Juliana hield op eerste kerstdag voor de radio een kersttoe spraak, nadat zij vorig Jaar deze ge- Brood opnieuw cent duurder DEN HAAG (ANP) - De Neder landse Bakkerijstichting zal haar le den adviseren met ingang van 3 Januari de broodprijs met één cent te verhogen per brood van 800 gram. De prijsverhoging wordt noodzake lijk geacht in verband met de kos tenstijgingen, die veroorzaakt wor den onder andere door stijging van de pensioenpremies en andere so ciale lasten in het bakkersbedrijf. Het ministerie van Economische Zaken, aldus de Nederlandse Bak kerijstichting, heeft geen bezwaren tegen prijsverhoging. Officieel is de broodprijs in ons land vrij, maar algemeen houden de bakkers zich aan de adviezen van de Nederlandse Bakkerijstichting. De prijs van het brood bedraagt thans in grote steden 92 cent. in middelgrote gemeenten 93 ct. en op het platteland 94 cent. woonte had onderbroken De konin gin riep ieder op om "onze prachti ge aarde te redden, in wereldwijde samenwerking, in intens, effectief sa mengaan". De door sommigen voorspelde uit barstingen in het Groningse huls van bewaring en de Bredase straf gevangenis zijn, voorzover bekend, uitgebleven. Daarentegen hebben de gedetineerden in de Arnhemse koepelgevangenis honderdvijftig kerstpakketjes gekregen, die over de muren werden gegooid. (£)ucf QTte tettws Bij de beschikking van 2i Dec. 1971 is aan J. Knijff Azn te Zoeterwoude, en C. Pan- nvis, te Oudshoorn, tot we ieropzegging vergunning ver leend voor een stoomsleep- vaartdienst op onderscheide nen binnenwateren in de prov. Zuid-Holland en Noord- Holland. Gehouden verkooping aan den Burg op 23 Dec. 1871 ten overstaan van de Notaris Mr. 1. L. Klaverwijden. Eene in werking zijnde bierbrouwerij genaamt het Hert, met bier en gistkelder, weekbak, moutvloer en eest enzaan de Oostzijde van de Heeren gracht W VIII nr 779 en 779 rood (later katoenjabriek 'cooper de heer G. A. Heine- ken te Amsterdam voor 2.000,-.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1