Breien nu een "modieuze noodzaak" Waarom in de crèche? iï s> Curly girl voor '72 Is uw keuken werkelijk voorbereid op de winter? Daalderop VROUW Moeders vinden het motief „Mijn kind zou wat meer met leeftijdge nootjes moeten omgaan" het be langrijkste motief om hun kinde ren hele of halve dagen in een crèche onder te brengen. Daar naast wordt vaak een advies in die richting van de huisarts of de maatschappelijk werkster als re den genoemd waarom men zijn kind naar de crèche brengt. Dit zijn enkele resultaten uit een diepgaand onderzoek naar het ge bruik, nu of in de toekomst, van crèches in Utrecht. Dit onderzoek is uitgevoerd door het sociologisch instituut van de Rijks-universiteit in Utrecht in opdracht van de ge meentelijke raad voor overleg en advies op maatschappelijk terrein. Het onderzoek is gedaan in de vorm van uitgebreide vraagge sprekken met 400 vrouwen uit Utrecht, die niet langer dan tien Jaar getrouwd waren, met min stens een kind Jonger dan vier Jaar. Van de geënqueteerde groep vrou wen maakte elf procent op het moment van het onderzoek ge bruik van een crèche, (of zoals het rapport zegt: kindercentrum) of heeft dat gedaan. In ruim de helft van de gevallen, 55 procent, betrof dit gebruik voor hele da gen. Zevenendertig procent ver klaarde geen gebruik van een kin dercentrum te maken en dat ook in de toekomst niet te zullen doen. De overigen achtten het wel mogelijk dat zij in de toekomst van een kindercentrum gebruik zouden gaan maken, 36 procent van hen sprak van een kleine kans, 14 procent van een grote. ]pen belangrijk motief voor cen- trumgebruik is ook, zo hebben de onderzoekers gevonden, het gebrek aan speelgelegenheid voor de kin deren; 34 procent van de vrouwen acht speelgelegenheid thuis niet voldoende; 57 procent vindt de speelgelegenheid rondom het huis onvoldoende. Daarnaast zijn meer algemene pedagogische motieven aanwezig bij de beslissing het kind naar een kindercentrum te laten gaan. De vrouwen van wie de kinderen ten tijde van het onderzoek een kindercentrum bezochten hadden daarvoor voor een deel economi sche of financieel georiënteerde redenen. Daarnaast werd ook veel het be lang van het kind als reden opge geven. Vrouwen die antwoordden in de toekomst van zo'n centrum gebruik te willen gaan maken, legden relatief vaker de nadruk op hun eigen situatie: wanneer het kind in de crèche verblijft heeft de moeder meer mogelijkheden tot zelfontplooiing. „Over de hele lijn gezien echter blijken, ook voor de toekomst, de op het kind gerichte motieven het belangrijkste te zijn", concludeer den de onderzoekers. Zij stellen ook: „verondersteld mag worden dat het toekomstig kindercentrumgebruik niet zomaar een delegeren zal zijn van de op- voedings- en verzorgingstaken, maar dat de ouders zich er sterk bij betrokken zullen voelen en in spraak willen hebben. Het oplei dingsniveau is daarbij van belang. Hoe hoger dat niveau hoe kriti scher het oordeel over allerlei as pecten van de crèche". Verwacht wordt verder dat door het stijgende opleidingsniveau het gebruik van de kindercentra sterk zal toenemen. Een andere reden van toenemend gebruik is dat de vrouw op een bepaald moment weer zal willen gaan werken. Vee lal zullen dat part-time functies zijn. De onderzoekers hebben ook uit voerig onderzocht welke relaties er bestaan tussen opleidingsniveau, houding in het algemeen ten op zichte van crèches, houding ten opzichte van het huwelijk en de rolverdeling tussen man en vrouw. Een opmerkelijk punt uit dat deel van het onderzoek wordt het ver schil in sociale achtergrond en motivering genoemd tussen de vrouwen die tijdens het onderzoek van het kindercentrum gebruik maakten en zij die denken dat in de toekomst te gaan doen. Zowel bij de huidige als bij de toekom stige gebrulksters blijkt de laagste opleidingscategorie ondervertegen woordigd. Ook zijn duidelijk ten densen gevonden in de richting van de voortschrijdende emanci patie van de vrouw. DAMESMODE jg uciuski jtnjestijL. 'BREESTKAATIOetMtt LEIDEN Computer strijd tegen kanker REGGIO/EMILIA Het centrum voor Research naar kankergezwel len bij vrouwen in Reggio Emilia onderzocht gedurende de afgelopen 3 Jaar de monsters van 29.000 vrou wen. Negentig procent van deze monsters gaven een negatief resul taat, d.w.z. toonden de afwezigheid van tumors aan. Drie procent dien den nader onderzocht te worden en één procent was positief. Het over blijvende percentage omvat andere ziektegevallen. Het Centrum be schikt over 25 verzamelpunten voor de bloedmonsters. De verwerking van de gegevens en de controle op de nadien te onder nemen stappen, wordt verricht door een computer G-105 van Honeywell Information Systems Italia. De per soneelsbezetting van het Centrum, dat dagelijks meer dan 100 onder zoekingen verricht, bestaat uit één arts, vier vrouwelijke assistent-art sen en vier administratieve mede werkers. (COMPUTABLE) Enquetes gericht op de kootJini motieven van de vrouw ten ojjlts zichte van de foundationartikej len hebben uitgewezen, dat Tié, argument "figuur verbeteren e. corrigeren" het belangrijkste i Duidelijk is ook dat het aspec^e mode een steeds belangrijker ft gaat spelen. Volgens voorzichtig schattingen vindt om en nabev 20% van de aankopen uit impu plaatsTenslotte blijkt dat 75'tri van de beha's en 57% van irin heupartikelen wordt gekocht doe 5P vrouwen beneden de 45 jaar. nd Ruim 61% van de verkochte b«n( ha's kostte minder dan f 10,- varvi de heupartikelen was 68ondier de f 25,-. or Het ivoord make-up is in 191 door Max Factor gelanceerd ege heeft daarna de wereld veroven Tot die tijd was make-up ontoi ïtt laatbaar. Het gold als ordinair e i was uitsluitend bestemd voor ht theater. De grootste make-up oj dracht die het concern ooit kree was 2300 kg body-make-up votIn de film Ben Hur (1925) Voor d m zomer gaat de Duitse confectie industrie op de lichte en luchtig toer. Hier een deux-piece van ka toen met nopjes, bloemen e streepjes. De lengte is onmii kenbaar mini. De Designers Group Holland International heeft voor de winter de modelijn curly girl geïntroduceerd. Deze nieuwe coupe is over het hele hoofd op 5 tot 7 cm geknipt, de hals-partij valt in een lange puntvormige lijn. Dit kapsel vereist een permanent als ondergrond, waardoor een krulvormig effect wordt bereikt. De kleuren zijn ma- honierood met een goudblonde coupe-soleil. De mode-kappers, H. Meurs en W. Lutgens, adviseren deze lijn voor de modebewuste tieners, voor de swingende twens wordt het bovenhaar op 10 tot 12 cm. geknipt. Breien was vroeger een „must" iroor de zuinige huisvrouw, te genwoordig een hobby maar toch ook een beetje modieuze noodzaak. Wie er helemaal up-to-date bij wil lopen, komt er niet onderuit de breipennen een keertje op te pakken, want zelf breien wat Je in een mo deblad hebt gezien, gaat vlug ger dan wachten tot de confec tie Je favoriete jumper, spencer of trui heeft uitgebracht. Bo vendien, de confectie van klas se is duur, vaak heel duur en als Je het dan even uitrekent is het dikwijls zelfs goedkoper om het varkentje zelf te was sen. Als Je een weekje of twee stug doorgaat, kun je zeggen: „zelf gemaakt" en dan draag Je dat kledingstuk met nog meer plezier. Wil dat zeggen dat breien tot voor twee Jaar helemaal „uit" is geweest? Natuurlijk niet. Er waren altijd wel mama's of grootmoeders die de aller kleinsten van leuke gebreide kleertjes voorzagen maar het doelbewust modieus breien da- Door Henriëtte v. d. Hoeven teert, zegt de heer Verhoef, di recteur van de Leidsche Wol spinnerij n.v. voor de echte breisters waarschijnlijk beter bekend als de producente van Neveda-wol uit de tijd van de poncho. De poncho was een bliksemsnel opkomend mode-artikel N dat niet zo moeilijk na te maken was. Bij deze rage hebben de vrouwen het oude handwerk weer helemaal opgenomen in het pakket van him creatieve bezigheden. De Leidsche Wolspinnerij heeft de herontdekking van het brei- plezier duidelijk aan de omzet kunnen merken. De totale om zet aan breigarens is in 1970 met vijf procent gestegen. Toch waren dit niet de eerste tekenen van de neiging om wat meer naar de breipennen te grijpen. NTeveda-manager Bark: „Toen wij in 1968 ons eerste breiboek uitgaven konden we al merken dat er meer werd gebreid. Dat is ook logisch want toen kon den de kandidaat-truidragers thuis op hun gemak uitzoeken welke kleur en welk model ze wilden hebben. Begint de een dan is er al gauw een ander die ook eens in dat boek duikt en vraagt of dat ook niet voor hem vervaardigd kan worden." Met dat breiboek en de patro nen is het een wat merkwaar dige zaak niet van de kant van de Leidsche Wol maar van de „afnemers". „Het blijkt, zegt de heer Verhoef, dat de kleuren waarin de patronen zijn afgedrukt ook de kleuren zijn die de consument gaat ge bruiken". Daarom komt ook ie der jaar een boek, helemaal bijgewerkt volgens de laatste mode-tendenzen uit. „Kijk dat is ook een van de voordelen van het zelf-breien", komt de heer Bark nog eens op het modisch aspect terug, „De breiwolfabrikanten kunnen de mode op de voet volgen, zeker wat kleur betreft. Halen „die Jongens in Parijs" het morgen in hun hoofd groen of paars tot modieuze topper uit te roe pen dan kunnen wij er voor zorgen dat die kleuren een week later bij onze detaillisten in de winkel liggen". Daarmee is de zelf-maakster de confectie die toch eerst moet wachten op de stoffenfa- brikant, een slag voor. Een nadeel op handwerkgebied vindt hij dat het handwerk- onderwys op de scholen zo slecht is. "De meisjes moeten dit hand werk vrijwel helemaal van moe der of grootmoeder leren". Hoe zit het nu eigenlijk inter nationaal met breien want de export van Neveda wol strekt zich uit over de gehele wereld: Directeur Verhoef: „De vrou wen in Frankrijk breien heel veel, zijn ook wat creatiever want ze kopen minder patro nen. (Of zou dat misschien lig gen aan de haute-couture brei- patronen die regelmatig in de Franse bladen verschijnen? red.). Hoe komt nu eigenlijk zo'n breipatroon tot stand? Eén van de ontwerpsters die net even in de showroom, waar ik een beeldige gebreidde mi di-jas pas, vertelt dat de staf van eigen ontwerpsters, die re gelmatig hun neus over de grens steken eerst het patroon tekenen, steekverhouding bere kenen en beschrijven. Dan gaat de beschrijving naar de breisters. Neveda heeft er zo'n 100 in dienst, die thuis het pa troon nabreien. Is het helemaal naar het idee van de ontwerp- staf uitgepakt dan worden er meer modellen voor de shows en etalages gemaakt. Dat dat een omvangrijk karwei is, kun Je Je pas voorstellen als Je weet dat het Leidse bedrijf 200250 nieuwe modellen op de markt brengt. Wol is een ingeburgerd begrip voor iedere vrouw. Maar lang niet ieder knotje dat Je zo op het oog voor breiwol zou ver slijten, komt van het schaap. Vakmensen zullen dan ook al tijd een onderscheid maken tussen breiwol en breigarens. Breiwol is eigenlijk wat wij doorgaans kortweg „wol" noe men. Knotten die voor 100 van het schaap zijn. Aan deze pure basisstof voor trui. jurk of muts, kleeft natuurlijk 'n bezwaar. Zomaar in de wasma chine stoppen, is er niet bij. Echte wol is een delicaat pro- dukt dat een deskundige be handeling vraagt. Bij een goe de behandeling echter zal een puur wollentrui veel fijner dra gen dan het zusje of broertje van synthetisch materiaal want het gemak van wassen in de wasmachine heeft wel het na deel dat de garens harder, stugger zijn. Een ervaren breis ter zal dan ook geen moeite hebben de twee soorten uit el kaar te houden. Ben Je geen expert op dat ge bied dan is het zaak het etiket om de bol breigaren goed te lezen, want dat kan Je precies vertellen of Je met een synthe tisch of puur natuur produkt te maken hebt. Warmie waar u maar wilt en zodra u maar wilt. In een wip.Want Daalderop plaatradiatoren zijn niet gevuld met water of olie. Beginnen daardoor metéén na het aanzetten heerlijke warmie uit te stralen. De ideale warmtebron voor studeer- en hobbyvertrek. Voor logeer- en kinderkamer. Voor dlle vertrekken die niet doorlopend, maar wel vaak opééns warm moeten zijn. Vast te monteren of verplaatsbaar (op pootjes of wieltjes). Al vanaf ƒ89,-. Geen bedrag om straks kou voor te lijden, vindt u niet? plaatradiatoren Voor de schaatsliefhebsters kun je heerlijke sjaals en mutsen breien die mooi passen bij de ijstrui die eerder van de pennen is gegleden, (foto links). Zelfs de gedachten van Mao kun je in een broekpak verwerken een beet je handige breister zal niet zo heel veel moeite hebben met de Chinese tekejis. (foto midden). Niet alleen voor de tieners maar zeker ook voor twens worden ge haakte en gebreide sjaals de gro te mode zo gauw koning win ter definitief beslag legt op ons land. (foto rechts).

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 10