Ie brauw wil ïldprikkels oorstudent fschaffen Danaïden aan de leiding Algemene vergadering stemt nu Met kerst minder Nederlanders naar de sneeuw Tuinder betrapt bij jacht op fazanten Vrouw ontsnapt aan slaperige "bedpiraat" Jeugd speelt op het strand WALDHEIM OPVOLGER OE THANT IN VERENIGDE NATIES Bestellingen LEIDSCH DAGBLAD 22 DECEMBER 1971 PAGINA 15 )e Algemene snoept HK f eerste punt af ITTERDAM Het Zuidên heeft voor eigen publiek gister- d in Rotterdam geen revanche kunnen nemen voor de lag geleden nederlaag (12—9) tegen De Danaïden. Ook in eturn moesten de Rotterdammers hun meerdere erkennen Leidse formatie, die met de keurige 8—6 zege op kop de hoofdklasse B gekomen is. Zuiden wilde met alle geweld nemen voor de verliespar- Leiden. Dit was direct na het [naai duidelijk merkbaar. Op ogelijke manieren trachtte t Leidse ploeg van succes af iden en dat daarbij meerma- grens van het ontoelaatbare ireden werd was van minder De Danaïden hield echter lofd koel en sloeg juist op de momenten haar slag. Even- indag. toen binnen 15 minu- b 8-2 voorsprong werd opge- trachtte De Danaïden gis- ad door middel van een snel ra voorsprong de basis voor te leggen. De Leidse ploeg daar aardig in te slagen toen met 2 straf worpen) en Wim n (van afstand) hun ploeg vier minuten naar een 3-0 rong schoten. Het Zuiden oor weer een te grote achter in de beginfase, ging bikkel- spelen, met Rotterdammer Kerkum in een niet zo fraaie ol (dezelfde speler liep af zondag in Leiden reeds een Jhuwing op.t. De Danaïden en van slag. Ciska de Wit en torperaal zorgden na 13 mi- voor 2-3, terwijl Gerard Nap missen van een strafworp le Het Zuiden op weer rui- .fstand te zetten. Daardoor Danaïden tot de rust in leden. Treffers van de ge- Kerkum betekenden 4-3, Wim Brugman na een ge- fworp toch de rust liet in- let gelijke stand door een ïak fraai af te ronden: 4-4 S ie korfwisseling bleef het het kwartier gelijk opgaan Eric i scoorde snel, Wim Kerkum de gelijkmaker in. Daarna >e Danaïden haar slag. Een rp werd door Wim Brugman jen in een treffer: dat bete- i-6. De Leidse international rawel even later zo'n zelfde kheid „over het hoofd", or de strijd nog open bleef 23ste minuut zorgde Yvonne afstand echter voor eling (5-7), waarvan Ge- ip profiteerde door zijn derde ,_.rp te gebruiken om De Da- in de veilige haven te lood- n zelfde worp van Wim Ker- rjj racht het verschil wel op mten, maar de Leidse zege liet meer in gevaar, al had iden nog wel dichtbij kun- ïen, als Ciska de Wit in de minuut nog een strafworp ut: 6-8. Sensationeel Overgangsklasse B werd het tussen de ongeslagen kop- KV en de Leidse runner-up ene, respectievelijk nummer op de ranglijst, gespeeld, lersohil van twee punten, dat van elkaar scheidde bleef Z troerd, omdat De Algemene n Haag in slaagde met een teel gelijkspel <8-8) de ge ijsbeerde Haagse formatie het rerliespunt af te snoepen. Het wedstrijd, waarin de sensa- slotfase tot een hoogtepunt igevoerd, toen HKV met nog inuten voor de boeg een 8-6 had en niemand de ploeg nog enige kans gaf de ig af te wenden. Een tref- Wim v. Vliet, direct na de zorgde er echter voor, dat lening in de Steenwijkhal ten g (8-7), waarna nota bene voor tijd ingevallen derde ^lèeler Bart Lambooy in de al- i lerlaatste seconde met een wel ge mikt afstandschot een dikverdiende puntenverdeling uit het vuur sleep- I te: 8-8. j De Algemene, dat qua aanvalsspel J wel iets tekort kwam t.o.v. de Hage- naars, dankte de puntenverdeling voor een groot gedeelte aan de enor- i me inzet. Daarbij kwam dat Ineke Thijssen een sublieme partij ten beste gaf tegenover oud-interna tional Nora Borger en na rust de ge vaarlijke schutter Hans Oele vrij wel niet meer de kans kreeg rustig te mikken, dankzij het werk van Wim van Vliet. Bovendien kwam HKV maar moeilijk in het spel. HKV trachtte zo snel mogelijk een grote voorsprong op te bouwen, om daarna de wedstrijd rustig te kun nen uitspelen. Dat ging gisteravond totaal niet op. De Algemene had halverwege zelfs een voorsprong van 4-3 en dat gaf de Leidse ploeg veel meer zelfvertrouwen, ook al omdat invaller Henny Rusman had aangetoond niet voor zijn wegens I ziekte ontbrekende broer Aad onder te doen. Ruud van Vliet opende uit i een strafworp de score, waarna j Has Oele vanaf de middellijn ge- I lijkmaakte Achtereenvolgens Wim van Vliet en Harry Ruseier zorgden voor 2-2. waarna HKV door Hans Oele voor het eerst aan de leiding kwam. Ineke Thijssen (van grote afstand) zorgde voor een gelijke stand, terwijl een strafworp door Wim van Vliet benut zelfs een 4-3 Leidse voorsprong halverwege ople verde. Na de pauze is de Algemene over het algemeen meer in moei lijkheden geweest dan daarvoor, voornamelijk omdat Wim van Vliet een strafworp ongebruikt liet. Door Russeler kwam HKV weer op gelijk niveau, waarna Georg Mesman (strafworp) voor 5-4 tekende. Zo'n zelfde kans door Ruud van Vliet bracht de partijen wederom op ge lijke hoogte, maar in de volgende fase leek de beslissing te vallen, toen achtereenvolgens Wietze Oele en Harry Ruseier de Leidse verde diging passeerden: 7-5. Toen Ine ke Thijssen 10 minuten voor het einde de marge verkleinde (.7-6was er weer van alles mogelijk HKV ging echter op balbezit spelen en deed dat aanvankelijk zo kundig, dat de Leidse verdediging met het verstrijken van de tijd meer risico's moest en ging nemen. Dat leid- Het vermoeden bestond, dat de 35 jarige tuinder uit Noordwijkerhout. de hand had in het op afschuwe lijke wijze doden van fazanten in het i duingebied. Er werden nl. tal van fazanten in het duin aangetroffen, die gewoon aan flarden waren ge- i schoten. Voor het Haagse gerechtshof ont- I kende de tuinder dat dit zijn werk was ook al stond vast, dat hij zich I zeer actief met stroperij bezig houdt. I Daarvan getuigen o.a. reeds zeven veroordelingen. Vanwege verboden bezit van vuur wapens. wasvverdachte door de po litierechter veroordeeld tot f. 250.- j boete en voorwaardelijk twee weken gevangenisstraf, van welk vonnis de officier van Justitie, die onvoorwaar- delijke gevangenisstraf had geëist, in hoger beroep kwam. j Verdachte was in de duinen be trapt toen hij in het bezit was van een flobertgeweer en munitie ARNHEM. Een 22-jarige jonge man uit Heumen die in mei de vrouw van een Nijmeegse pensionhouder in haar slaapkamer probeerde te ver krachten heeft gisteren voor de Arn hemse rechtbank acht maanden ge vangenis tegen zich horen eisen, waarvan drie voorwaardelijk. In de eis waren ook enkele diefstallen ver rekend. De jongeman was 's nachts de slaapkamer van de vrouw binnen gedrongen. Hij mishandelde haar en wilde haar vervolgens verkrachten, maar voor het zover kwam viel hij in slaap. De vrouw kon toen de politie bellen. Later bleek dat de indringer onder invloed van drugs verkeerde De president van het Hof merkte op, dat Juist vanwege het schieten op fazanten extra controle werd uitgeoefend door de jachtopzieners, die verdachte hadden aangehouden. De procureur generaal constateer de, dat verdachte reeds eerder is ver oordeeld en dus gewaarschuwd, zo dat hij nu twee weken gevangenis straf onvoorwaardelijk eiste met ver beurdverklaring van flobert. Arrest over 14 dagen. KATWIJK NOORD WIJK De kerstvakantie is een heerlijke tijd voor de Katwijkse en Noordwijkse jeugd. Vooal als er. zoals nu weer het geval is, door de storm veel wrakhout op het stand aanspoelt. Er worden bouwsels van allerlei aard gemaakt. Zelfs mini-loopplanken, die in zee worden "gebracht" en dus wel iets hebben van een echte plank, waaraan in de zomermaanden een I plezierbootje meert om "zeevaar ders" uit- en in te laden. Een heerlijk spelletje voor die Kat wijkse en Noordwijkse knapen. Ze j trekken zich er niets van aan of het flink regent of dat er door de ste vige bries behoorlijk wat stuifzand in het gezicht blaast Hun spel spe len ze onvermoeid voort. Een uniek vakantievermaak, dat de Jeugd uit het "binnenland" mist. Ook kan men ze planken en wat er meer aanspoelt naar het duin zien bren- I gen. Daar bouwen ze dan een "ro vershol". Katwijks burgemeester A, G. Ver meulen zei het niet voor niets, toen in de raadsvergadering werd aange drongen op nog meer speelveldjes, dat de jeugd uit de badplaatsen veel voor heeft op die uit andere plaat sen in ons land, omdat ze zich heer lijk kan uitleven op het strand en in de duinen. Wanneer het op het strand aange- spoede hout wat droog geworden is. kan men weer de traditionele fikkies zien, die door de Jongeren worden ontstoken. Eveneens een leuke bezig heid. Maar. de nodige voorzichtig heid moet daarbij in acht worden genomen. Voor zover we het hebben kunnen nagaan doen de Jongeren uit de badplaatsen Katwijk en Noordwijk dat wel. Je!, HAAG Minister De Brauw thapsbeleidwil het stelsel, leldprikkels" voor studen- haffen. In de Tweede Kamer f hij gisteren, dat thans de vier studenten een urs" krijgt. Dat is een beurs I de student later niets hoeft II bealen. II beurs is destijds ingesteld om 'erdienstelijke studenten te en anderen te prikkelen tot I Bfesaties. Minister De Brauw dergelijke le aansporingen bij de stu- 61 ;ta :reu voortgezette behande- fe Tweede Kamer van de be- van onderwijs en weten- 3 maakte duidelijk, dat de Van Veen en De Brauw Secretaris Schelfout van- in voorstellen ongeschonden Kamer zouden krijgen, to" De Brauw zei nog, dat hij 2,5 miljoen gulden extra beschik baar stelt voor bouwwerken aan het Academisch Ziekenhuis te Gronin gen. Hij tikte de universiteit te Utrecht op de vingers, omdat de ze in de laatste drie Jaar ruim drie miljoen gulden meer heeft uitge geven aan student-assistenten dan was begroot. Dat het aantal assisten ten volgend Jaar drastisch moet wor den ingekrompen vond hij de schuld van Utrecht zelf. Het D'66-Kamerlid Wilbers ver weet minister v. Veen nogmaals, dat hij geen goed overleg heeft gepleegd met de leraren over de vermindering van het wekelijkse aantal lesuren, van 32 naar 30 „De minister heeft de keus gelaten tussen twee Jaar ge vangenis. twee Jaar bajes of twee Jaar nor". Minister Van Veen beriep zich op de „afschuwelijke tijdnood" waar in hij in augustus bij het opstellen van zijn begroting had verkeerd. de 3 minuten voor tijd tot 8-6 en de Leidenaars leken verkeer gegokt te hebben, maar de resterende twee sensationele minuten zorgden eer echter voor dat toch een punten verdeling tot stand kwam: 8-8. In de tweede klasse B stond ook al een belangrijke ontmoeting voor be zetting van de bovenste plaats op het programma: Achilles-Ons Ei land, resp. in het bezit van 7 en 8 punten. Vooral in de tweede helft heeft ons Eiland er geen twijfel over laten bestaan, wie recht heeft op de bovenste plaats. Met 7-3 (na een 2- 2 stand halverwege) brachten de Leidse rood-broeken het verschil tussen hen en Achilles op 3 punten. Aanvankelijk liep Ons Eiland wel een 2-0 achterstand op, maar tref fers van resp. Coby Deegenaars en Kees van Kalkeren werkten deze achterstand nog voor de rust weg 2-2. Na de pauze kwam Ons Eiland binnen een kwartier aan een beslis sende voorsprong. Treffers van Koos den Os en Bary Smits brach ten Ons Eiland voor het eerst aan een voorsprong (2-4), welke Achil les mede doordat het een strafworp miste niet meer kon goedmaken Door Kees van Kalkeren kon de ploeg van trainer Cees Sommeling zelfs ruimer ademhalen, wat me teen de genadeslag voor de Hage naars betekende. Het werd wel 3-5, maa rin de slotfase demonstreerde Ons Eiland haar beter spelinzicht, wat door treffers van Bary Smits en Nan Deegenaars leidde tot een fraaie 7-3 overwinning. Uitslag: Hoofdklasse A: Ons Eibernest- Rohda 12-9. 'Van onze verslaggevers» DEN HAAG Het aantal Neder landers. dat de komende feestdagen j buiten onze landsgrenzen doorbrengt, ls in vergelijking met vorig jaar ge slonken. Daar zijn twee oorzaken voor. De kerstdagen en oudjaar vallen in de weekeinden, waardoor een vakan tie teveel snipperdagen kost. Boven dien hebben de korte tripjes naar de zon van de laatste maanden het va- kantiebud'get zo aangetast, dat een nieuwe aanslag op de portemonnee voor velen onverantwoord is. Het zyn voorol de wintersportoor den. die deze terugslag het sterkste voelen Stapten vorig jaar nog bijna zevenduizend mensen op de extra treinen naar Oostenrijk en Zwitser land. dit jaar reikt het aantal niet verder dan vijf en een half duizend. De trek naar het warme zuiden.de Canarische eilanden en de Spaanse stranden op het vasteland bijvoor beeld. groeit daarentegen nog steeds. Op een enkele uitsondering na moe ten alle Spaanse hotels nee verkopen aan de gasten, die op dit moment nog zouden beslissen erop uit te trekken Ook de hotels in hoofdsteden als Brussel. Parijs en Londen zijn zoals gebruikelijk tussen kerst en oudjaar volgeboekt. Zelfs in eigen land kan men nauwelijks nog terecht. De in j de laatste jaren sterk gegroeide be- hoefte de feestdagen op de hei of in i de bossen te vieren, manifesteert zich dit jaar nog duidelijker In provincies als Drente, Gelder land, Brabant en Limburg Ls in bun galowparken en hotels geen bed meer te krijgen. Dat is wel, zoaLs aangestipt, het geval in de sneeuwlanden. Voor het eerst in vele jaren zelfs. Overigens maakt men zich in Oostenrijk en Zwitserland geen enkele zorg over het welslagen van het wintersport- seizoen. Uit de boekingen bij de Nederland se reisbureaus is gebleken, dat de animo voor een skivakantie in de tweede helft van januari en in fe- bruar veel groter is dan vorig jaar. Ondanks het feit. dat tijdelijk min der sneeuwaanbidders moeten wor den vervoerd, hebben de Nederlandse Spoorwegen deze week toch een enorm aantal reizigers verwerkt. Tot en met vandaag zijn de normale in ternationale treinen met honderd dertig rijtuigen verlengd. Voor de buitenlandse werknemer» bijvoorbeeld, waarvan er zo'n twin tigduizend via Duitsland en Zwitser land naar hun moederland reizen. Exacte cijfers over dit aantal zijn niet bekend. De verslechterde werkgelegenheid voor de gastarbeiders In Nederland zou wel eens een vakantie in de weg kunnen staan of zou juist tot gevolg kunnen hebben, dat velen ons land definitief de rug toekeren. NEW YORK De algemene vergadering van de Verenigde Naties stemt vandaag over de voordracht van de Veiligheids raad om de Oostenrijkse VN-ambassadeur Kurt Waldheim te benoemen als de opvolger van secretaris-generaal Oe Thant. Waldheim werd gisteravond gekozen door de raad met elf stemmen, drie onthoudingen en een stem tegen. Waldheim, die gisteren 53 jaar werd, zei op een persconferentie dat de Veiligheidsraad hem een nogal „zwaar verjaardagscadeau" had gegeven. Maar hij meende dat er voor hem veel mogelijk heden waren weggelegd om zijn nieuwe funktie aktief uit te oefenen. Aain de verkiezing van Waldheim door de Veiligheidsraad waren twee stemmings-rondes vooraf gegaan, verleden week vrijdag en maandag, maar beide rondes werden door een veto geblokkeerd. De stemmingen zijn geheim. Het was echter bekend dat Door mr. H. L. Leffelaar de Oostenrijkse diplomaat van het begin af aan de eerste keus was van de Sowjet-Unie, die verder de Zweed se diplomaat en Midden-Oosten be middelaar Gunnar Jarring als tweede keus steunde. Sterke tweede In de derde en laatste ronde bleek de Argentijnse VN-ambassadeur. Carlos Ortiz de Rozas. een sterke tweede kandidaat te zijn. Hij kreeg 12 stemmen en 3 stemmen tegen, waarvan er een een veto was. De Ar gentijn werd verleden week op het laatste ogenblik als kandidaat geïn troduceerd door een groep van „derde wereld"-landen. en had zeer waar schijnlijk de steun van Peking. Ge speculeerd wordt de Chinese delega tie afzag van verdere steun aan Ortiz de Rozas. nadat duidelijk werd dat de Sowjet-Unie hem niet aanvaard baar achtte en zijn verkiezing met een veto zou blijven tegen houden. China heeft in de derde ronde ver moedelijk zich als enige van een stem onthouden, waardoor Kurt Waldheim gekozen kon worden Voor velen was het een verrassing dat de Finse diplomaat Max Jacob- son, die herhaaldelijk en bijna tot het laatste toe genoemd werd als de grootste kanshebber, al bij de eerste stemmings-ronde achter bleek te lig gen op Waldheim en Ortiz de Rozas. Aanvankelijk werd bericht dat Ja- kobson de steun had van de Sowjet- Carrière diplomaat Kurt Waldheim, een carrière-diplo maat die talrijke belangrijke funkties voor Oostenrijk heeft waargenomen, werd in de buurt van Wenen geboren Hij diende in de tweede wereldoorlog als gewoon soldaat, raakte in 1942 gewond door een granaat-splinter, werd kort voor het eind van de oor log bevorderd tot eerste luitenant en was even in geallieerde gevangen schap. Na de oorlog vervulde hij een reeks funkties. beginnende als secretaris van de eerste naoorlogse Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, Gruber. Na een aantal diplomatieke posten op Oostenrijkse ambassades werd hij voor het eerst in 1955 gede tacheerd bij de Verenigde Naties als waarnemer, om de toetreding van Oostenrijk tot de volkerenorganisa tie voor te bereiden. Er volgde opnieuw een post in de buitenlandse dienst. In 1962 werd hij Oostenrijks ambassadeur in Canada, maar daarna keerde hij terug naar de Verenigde Naties, ditmaal als hoofd van de Oostenrijkse delegatie. In 1968 werd hij teruggeroepen naar Oostenrijk om op te treden als minis ter van Buitenlandse Zaken, een post die hij tot 1970 bekleedde, toen hy weer terugkeerde naar de V N. In de Verenigde Naties was hij onder meer voorzitter van de wereld-ruimtecom missie. en lid van de VN-organisatie ter handhaving van de vrede. Ver leden jaar stond hy in Oostenrijk kandidaat als president, maar werd verslagen door de huidige president Jonas. Instrument voor vrede Op zijn persconferentie, kort nadat de verkiezings-uitslag van de Veilig heidsraad bekend was. zei Waldheim at de Verenigde Naties een instru ment voor de vrede was, maar dat het onjuist was om de organisatie de schuld te geven wanneer er geen vredesoplossing bereikt kon worden. Hij zei dat dit vooral afhing van de grote machten, en hy hoopte dat deze machten meer zouden samen werken met de Verenigde Naties. „Dan" zei Waldheim, "kan de Secre taris-Generaal zijn werk doen". Waldheim is door sommige waar nemers gezien als iemand die het secretariaat van de VN passief zou waarnemen, „Zij die my beter ken nen". zei Waldheim in antwoord daarop „weten dat ik een zeer ak tief persoon ben". Niettemin zal Waldheim aan zijn ambtsperiode van compl. uitlaten GRATIS MONTAGE OF 25% KORTING. AUTO-RENT N.V. Ons telef. nr. is 2 5 6 9 8 Parf. Smitlenaar Wij zoeken voor onze abonnementenadministratie een JONGEN OF MEISJE voor twee uur per dag. De werkzaamheden bestaan uit het ponsen van adresplaatjes. Leeftijd 1618 jaar. Aanmelden op werkdagen tussen 8.30 en 17.30 uur bij de heer J. Breedeveld. vijf jaar beginnen op een tijdstip dat de actieve rol van een Secretaris- Generaal. zoals die door zijn voor gangers Trygve Lie en Dag Ham- merskjold werd geïnterpreteerd, door ae oppositie van de grote machten is teruggedrongen tot de rol van uit voerder van beslissingen die de V.N. in naam heeft genomen, maar die in wezen gedicteerd worden door de buitenlandse politiek van de grote machten. Het is de vraag in hoeverre de j toetreding van China, als vyfde wereld-macht, verandering kan aan brengen in die passieve funktie van de Verenigde Naties. Maar de moge lijkheid is niet uitgesloten dat de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie, Juist door de aanwezigheid van China in de VN. inde toekomst gedwongen worden hun buitenlandse politiek meer door de volkerenorganisatie te kanaliseren. J. Vogelaar 17 Jr. Th. J. Meulemana Jr. en Lena S. Vonk 22 Jr. R. v~ Gebert 26 Jr. en S. Jonker 23 Jr. fafi" Vla G. E Meertena 25 Jr. Jr. Ondertrouwd: M. W A. 21 Jr.. H. J van Kasterop 23 Jr. en C. Mloch 22 r.. C. W Boer 22 Jr en M. A. H van Schalk 24 Jr. Th. A. L. Ver hoeven 29 Jr. en G J. Borst 26Jr.H. J van der Woerd 22 Jr. en E. J. M. Glezen 21 Jr.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 15