Reacties geldakkoord niet ongunstig; BHOETTO PAKISTANS STERKE MAN VS zien monetair akkoord als overwinning Bonn: Duitse mark gaf beslissende stoot iets minder zeker van zijn zaak problemen binnen jaar opgelost Parijs: Japan: Jachja Chan treedt af Massamoord in Dacca TWEE JVEKEl IN LIFT BEKNELD... PAGINA 4 BUITENLAND MAANDAG 20 DECEMBER 1971 Zó is de waarde van de gulden dit jaar veranderd: Waarde Waarde Thans 'O"1 mel op 17 dec. verwacht 1 Amerikaanse dollar 3,60 3.28 3,25 100 Westduitse marken 98.91 100,63 100,68 1 Engelse pond 8.69 8.29 8,45 100 Franse francs „65,18 59,44 63,43 100 Belgische franken 7,24 7,20 7,24 100 Zwitserse francs 82,78 84,60 84^29 100 Zweedse kronen - 69,98 67,03 67.42 10.000 Italiaanse lires 57,92 54,52 55,80 100 Japanse yens r= 1,00 1,03 1,05 Na het akkoord van Washington op zaterdag kan de waarde van de gulden, in buitenlands geld uitgedrukt, sterk schomelen. Afwijkingen van de Euro pese muntsoorten zijn moge lijk tot 4Vi procent, zowel naar boven als naar beneden, In afwachting van. rége ring sbeslis sing en in vele lan den zijn de thans verwachte koersen niet-officiële bena- deringen. WASHINGTON, BONN, PARIJS, LONDEN, BRUSSEL De conferentie in Washington van de groep van tien kwam zaterdagavond even voor zes uur tot een eind met de onver wachte komst van president Nixon, die, omringd door de buitenlandse ministers en finan ciële experts, in algemene bewoordingen aankondigde dat een overeenkomst werd bereikt. Hij zei dat het akkoord belangrijker was dan dat van de Bretton Wood-conferentie, die in 1944 werd gehouden en waarbij het huidige monetaire systeem werd opgezet. „Het was be langrijker", zei hij, „pmdat Amerika toen de sterkste was, terwijl de onderhandelingen nu plaats vonden tussen partners die eikaars gelijke waren. Alle landen zal gevraagd worden wie er gewonnen of wie verloren heeft", zei Nixon. „Maar het antwoord is dat de hele we reld heeft gewonnen, omdat de monetaire stabiliteit is hersteld". De Amerikaanse minister van Fi nanciën Connally zei dat de onder handelingen moeilijk, intensief en verhit waren geweest. „Iedereen wist dat hy te maken had met zaken die van het grootste belang waren, van nationaal standpunt uit bekeken". Hij zei dat nog zou moeten blijken in hoeverre de Ame rikaanse handelsbalans zich door het akkoord zou herstellen, maar hy verwachtte geen verdere verga deringen met zijn buitenlandse col lega's in de nabije toekomst. Technisch zal de dollar pas de valueren dat wil zeggen; zal de prijs van het goud omhoog gaan van 35 tot 38 dollar per Engelse ounce wanneer het Amerikaanse Congres daaraan zyn goedkeuring heeft gehecht. Het Congres is nu met kerstreces, zodat de kwestie pas in de derde week van januari aan de orde kan komen, wanneer de af gevaardigden en senatoren weer byeen zyn. Niettemin is het Inter nationaal Monetair Fonds gisteren en vandaag al aan het vergaderen geslagen om het nieuwe systeem uit te werken. Minister Conally zei dat de goed keuring van het Congres zou af hangen van wat er in Brussel op de handelsbesprekingen wordt bereikt, maar aangezien een handelsover eenstemming onderdeel is van het bereikte akkoord, wordt niet ver wacht dat een akkoord onaan vaardbaar voor de Amerikanen zal zijn. „Ik geloof niet dat het kan gebeuren dat het Congres zijn goedkeuring niet zal geven", zei Connally. De Amerikaanse zondagsbladen en nieuwsuitzendingen stelden het akkoord over het algemeen voor als een overwinning voor Washington De redenering hierby was dat de dollar in wezen al gedevalueerd was, zodat de devaluatie alleen de bevestiging was van een bestaande, feitelijke toestand. Daarentegen, re deneerde men. heeft Washington iets gekregen dat er nog niet was. namelijk belangrijke revaluaties van andere valuta, en betere voor waarden voor de Amerikaanse ex port haar Europa. Politiek gezien zal het belang rijkste vraagstuk zyn in hoeverre de Amerikaanse economie en het grote probleem van de werkloosheid zich na deze min of meer proble matische aankondigingen zich zal herstellen. Dat is een kwestie waar over de Amerikaanse kiezer in het komende jaar zijn mening kan geven, wanneer hij moet beslissen of de huidige regering aan de macht moet blijven. Bonn In Bonn komt de regering morgen of wanneer de uit Washington terugkerende minister Schiller niet oververmoeid is vandaag al by- eenkomen om zich te beraden op maatregelen waarmee de besluiten van Washington moeten worden begeleid. Hier en daar in het Duitse economische leven komt de veran dering van de geldwaarde nu een maal hard aan. Dat geldt byvoor- beeld voor de werven en voor de reders in de noordelijke havenste den, voor wie de dollar het meest gebruikelijke betaalmiddel is. Regeringswoordvoerder Ahlers noemde gisteren enkele voorbeelden van algemene maatregelen, die zou den kunnen worden genomen om te voorkomen dat de economie in moeilijkheden raakt. Voorop staat daarbij een versoepeling van de rentepolitiek door de centrale Bun desbank. De regering zelf kan bij voorbeeld een conjuncturele ople ving beïnvloeden door een speciale ..conjunctuur-toeslag" op de inkom stenbelasting terug te betalen. „Er zal geen sprake zijn van op grote schaal geld uitgeven, maar van maatregelen die stap voor stap wor den genomen", aldus de woordvoer der. De regering beschouwt de terug keer tot vaste en vooral tot realis tische koersen als het belangrijkste resultaat van Washington. Ze is bovendien van oordeel dat nu is gebleken hoe juist de van mei da terende, eenzydige Duitse beslissing is geweest om de koers van de mark vrij te geven. Zonder die eerste stoot zou het naar haar oordeel niet zo snel zijn gekomen tot een om vattende nieuwe vaststelling van de pariteiten. Het feit dat de economie in de Bondsrepubliek nu. bevrijd van de dollardruk. wat opgelucht kan ademhalen, is algemeen begroet. Bij deze „overwinning van het ver stand", zoals het van industriële kant is genoemd, heeft echter de financiële woordvoerder van de op positie. Franz-Josef Strauss, de kanttekening gemaakt dat de Bondsrepubliek de hoofdlast draagt van de vernieuwing. Ten onrechte zou nu de revaluatie van 1969 <9 procent) niet by de verdeling zyn betrokken. Parijs Het Franse publiek heeft de re sultaten van de conferentie van Washington met een zekere gaullis tische zelfvoldoening geregistreerd. De frank heeft zich. zo constateert men niet zonder trots, als een rots in de monetaire branding overeind weten te houden. Waarmee de af spraken tussen de presidenten Nixon en Pompidou op de Azoren van begin vorige week dus konden worden bevestigd. De financiële deskundigen toon den zich iets minder zeker van de zaak. Sedert in en buiten de Euro- markt alle munten, op de Franse frank na. op drift waren geraakt, heeft men een juister inzicht in hun werkelyke waarde en koop kracht kunnen krijgen. En sinds de zomer is gebleken dat de waarde van de frank in werkelijkheid met ongeveer 10 procent is gezakt een daling die dus weinig aanleiding geeft om de nationale driekleur al te hoog te hijsen Intussen houden de Franse za kenlieden het oog vooral wel ge richt op West-Duitsland dat zowel de voornaamste klant als leveran cier van Frankrijk is Ondanks de revaluatie van de mark verwachtte men gisteren in Parys dat het FransDuitse handelsverkeer toch weinig invloed van de nieuwe va lutakoersen zou ondervinden. Zowel de autofabrieken van Renault als van Volkswagen zouden al hebben besloten hun vroegere prijzen van voor mei te blyven respecteren. Londen De Britse reacties op het finan ciële akkoord in Washington zyn voornamelyk afwachtend. De Vere nigde Staten zyn nog steeds Enge- lands grootste vrye handelspartner De drastische devaluatie van de dollar zou de Britse export dus ernstig kunnen gaan bemoeilyken. de de dat i zware machinerieën er zorgelyk vooruitzicht in een eco nomie die een overschot op de be talingsbalans heeft moeten kopen met een leger aan werklozen dat nu de één miljoen nadert. Maar waarnemers zien ook licht punten. De zwaarste concurrenten van Engelpnd op de exportmarkt West-Duitsland en Japan heb ben ten opzichte van het pond sterling zwaar gerevalueerd. Dat betekent voor Engeland een ge makkelijker markt in vele delen van de wereld en zeker ook straks in de vergrote EEG. Er blyven voor Engeland een paar specifieke problemen om op te De Amerikaanse president Nixon tijdens de persconferentie waarop hij bekendmaakte dat de Amerikaanse dollar met 7.9 procent' zal devalueren en de importheffing van 10% zal wor den opgeheven. lossen. De inflatietendens is in dit land groter dan waar ook elders in de 'ryke landen'. Deze is vólgens bepaalde berekeningen de tien pro cent per jaar voorbij gestreefd. Ty- delijke aanvallen op het pond kun nen weliswaar worden opgevangen door de afspraak dat valuta wat meer mogen schommelen rond de vastgestelde koers «ivoor het pond tussen 2.55 dollar en 2.66 dollar», maar de inflatie in Engeland heeft iets wanhopigs structureels en dat zou. zo zien vele pessimisten, bin nen een Jaar opnieuw de monetaire balans op drift kunnen laten slaan met de herhaling van de chaos van Brussel Het stond gisteravond in Brussel nog niet vast of er nog voor kerst mis een buitengewone vergadering van de ministerraad van de EEG zal worden gehouden, maar in Dei Haag achtte men een snelle by- eenroeping van de raad noodzake- m lijk om een oplossing te vinden me voor het nu ontstane probleem van de herziening der landbouwprijzen j De Duitse boeren hebben in Boni va al aan de bel getrokken met de eis ve dat de Bondsregering alle mogelijki nadelen van het akkoord af moei jqj wenden. De jvereenstemming, di in Washington is bereikt, word jjg door de Europese commissie verdei jjj, beschouwd als een ferme stap in di j richting van een Europese econo Ze( mische en monetaire unie. KI] Tok'( lie De Japanse premier Sato ach de de opwaardering van de Jen mi bee 16,88 percent „redelyk". Hoewiüek naar zyn mening de revaluatie era ben stige gevolgen zal hebben voor d hee nationale economie, rekent hy era gtai dat Japan binnen één Jaar de proper blemen als gevolg van de opwaai nei dering te boven zal zyn. Sato spral fan op een door de televisie uitgeza iee den persconferentie na een spoe [ijr zitting van het kabinet, zyn tevri 10€ denheid uit over het monetaire al ie koord. iri; In Tokio varieerden de reactie op de onverwacht hoge revaluat van trots en opluchting tot angi en schrik. Er is trots omdat Japa Ei bij de totstandkoming van de ovei eri eenkomst in Washington een sla u telrol heeft gespeeld, een bevesl rac ging van de fenomenale econom riet sche groei die het land sinds i oor puinhopen van de Tweede Werel leer oorlog heeft doorgemaakt. Daa lat naast wordt echter gevreesd dfle I door het duurder worden Jen de prysvoordelen die Japa laai lange tyd heeft gehad op de w alt, reldexport-markten zullen verdwl len [res: Inmiddels heeft de Japai regering al laten weten dat kleiiÉou 1 middelgrote industrieën kunni Ti, rekenen op overheidssteun, aang fge de gevolgen van de Japan an revaluatie voor hen het ernstig^ di zyn. NIEUW DELHI/RA WALPINDI- Reuter. AFP, AP Radio Pakis tan heeft gisteravond bekendge maakt dat president Jachja Chan is afgetreden nadat er vandaag een representatieve regering is ge vormd. Vandaag zou ook de tekst van de nieuwe grondwet worden gepubliceerd. De 54-jarige Jachja Chan kwam op 25 maart 1969 aan de macht als opvolger van president Mo hammed Ajoeb Chan. In Rawalpindi is van betrouw bare zij de meegedeelddat presi dent Jachja Chan de afgelopen dagen voortdurend onder grote druk van een deel van zijn direc te omgeving heeft gestaan om „on middellijk af te treden". De tot premier aangewezen Noeroel Amin zou Jachja Chan erop gewezen hebben dat ernstige gevallen alleen door zijn aftreden voorkomen kunnen worden. Luchtmaar- schalk Asghar Chan, de leider van de rechtvaardigheidspartij, eiste op een persconferentie dat Jachja Chan in het openbaar berecht wordt wegens schending van de grondwet, vernedering van Pakis tan en verraad van het Pakistaan se leger. De president zou in feite de laatste tijd al geen macht meer hebben. Hij zou het grootste deel van de dag op zijn bureau door brengen en de macht hebben over gedragen, zij het niet officieel, aan de topofficieren. Zaterdag riep Jachja Chan zyn toenmalige minister Zoelfikar Ali Bhoetto, die in New York was. naar Rawalpindi terug om deel te nemen aan de machts overdracht aan een representatie ve burgerlijke regering. Bhoetto, de belangrijkste politi cus van West-Pakistan, kwam gisteravond in Rome aan en vloog vanmorgen naar Pakistan. Men was er in Rawalpindi van overtuigd dat president Jachja Chan Bhoet to zal belasten met de vorming van een nieuwe regering alvorens zelf af te treden. Jachja Chan stond niet alleen order druk van zijn naaste omgeving. In de afge lopen 24 uur ?ijn in heel West-Pa - protest tegen de „schandelijke ca pitulatie". De betogers eisten het aftreden van de president. In Pes- Jawar staken zij één van de parti culiere huizen van het staatshoofd in brand. Rust Aan het westelijke front heerste gisteren rust. Beide partijen ne men kennelijk het bestand in acht. Wat de situatie op diplomatiek ge bied betreft meent men in Nieuw Delhi dat India, gezien de militai re voordelen die het be haald heeft, wachten kan op de volgende stap van Pakistan. In elk geval zijn er nog geen data vast gesteld voor onderhandelingen ter regeling van verschillende kwes ties zoals de repatriëring van ge vangenen en „gebiedsaanpasssin- gen Indiase politici hebben, voor de vyandelijkheden begonnen her haaldelijk verklaard dat India niets zal teruggeven van de gebie den die het bij een oorlog mocht bezetten. Militante oppositieleiders zijn daar in de loop van het week einde op teruggekomen Zo verklaarde Atal Behari VaJ- pajee. de leider van de rechts Hin doepartij Jan Sangh. gisteren op een bijeenkomst dat India het op Pakistan veroverde gebied niet moet teruggeven en bij de onder - Ali Bhoetto tijdens diens persconferentie in New York het afgelopen weekeinde. handelingen met Pakistan de te ruggave moet eisen van het deel van Kasjmier dat Pakistan sinds 1947 bezet houdt. Minister van Defensie DJagdJi- van Ram zei in het parlement dat India geen teritoriale ambities heeft, maar dat de troepen die zo dapper hebben gevochten, er ze ker van willen zijn dat hun óffers blijvend vrucht zullen dragen. Sommige waarnemers in Nieuw Delhi menen dat India, dat in Oost-Pakistan bijna 90.000 krijgs gevangenen heeft gemaakt en ge bieden in het westen heeft ver overd, als onderdeel van een rege ling met Pakistan ook de vrijlating zal eisen van Sjeik Moedjiboer Rachman, de leider van de Awa- mi-liga in Oost-Pakistan van Bangla DesJ benoemd. Hij zit in West-Pakistan gevangen. Uitstel De door India erkende regering van Bangla DesJ heeft haar vertrek uit Calcutta naar Dacca uitge steld omdat zij vreest dat het in deze stad nog niet helemaal veilig is. De Bengalen zijn woedend ge worden na de ontdekking op zater dag van de moord op rond 200 art sen, schrijvers, hoogleraren en on derwijzers, de intellectuele toplaag die de nieuwe staat Bangla Desj van de grond had kunnen helpen De intellectuelen zijn vermoord aangetroffen in een veld buiten Dacca. Bij alle slachtoffers waren de handen op de rug gebonden. Zij waren doodgestoken met bajonet ten, gewurgd of neergeschoten. Men gelooft dat zij ongeveer vijf dagen geleden ter dood zijn ge bracht, vermoedelijk door de zoge naamde razakers, mensen die met de Westpakistaanse autoriteiten ge- colaboreerd hebben. De Indiase autoriteiten en de re gering van Bangla DesJ vrezen dat de gewapende groepen die nog door de straten van Dacca dwalen, er alles op zullen zetten om zich te wreken op deze razakers. Deze wraakoefeningen zouden dan weer leiden tot represailles van de kant van de Indiase autoriteiten. In Dac ca zijn zaterdag nog vier Jonge mannen in het openbaar terechtge steld. Afgrijselijk Ongeveer 5.000 mensen, vrouwen en kinderen, woonde de meedogenloze en afgrijselijke te rechtstelling bij. Geen van de leiders van de Moekti Bahini. de militaire forma tie van Bangla DesJ, die het schouwspel bijwoonden kon meede len waar de vier mannen nu eigen lijk van werden beschuldigd. De terechtstelling van de vier Jongemannen begon met klappen met de vuist, toen slagen met stok ken en vervolgens schoppen met de voet. De menigte kon niet genoeg krij gen en drong steeds meer op, een van de scherprechters moest er zelfs op inslaan met zijn stok. Dit duurde allemaal zeker een half uur. De gevangenissen smeek ten in leven te worden gelaten en omklemden de benen en voeten van de soldaten. Toen stond er iemand op, die met anderen od een soort van po dium had gestaan. Hij liep op de vier gevangenen toe en wees op hen met zijn officièrsstokje. Twee soldaten zetten de bajonet op het geweer. Enige anderen volgden hun voorbeeld. Het gesteek duurde vrij lang. Sommige mensen sterven niet zo snel. Toen het voorbij was en de soldaten hun bajonetten schoon veegden was er geen leven meer merkbaar in de hoopjes bloedend mensenvlees op de grond. Een jon getje knielde neer en begon het hoofd te strijken van een der man nen op de grond en ging toen naast hem liggen. Niet lang want hij werd spoedig met schoppen en slagen met ge weerkolven verdreven. Toen kwam de menigte naar voren en het Jon getje werd vertrapt. Een Journalist ging naderhand naar een Indiase generaal en ver telde wat hij gezien had. De gene raal zei dat hij geschokt was en dat er disciplinaire maatregelen zouden worden genomen. Nader hand, maar dat was uren later kwamen er Indiase troepen om de menigte die nog over was te ver spreiden. Veiligheidsmacht Intussen zijn de Indiase strijd krachten in Oost-Pakistan begon nen met het organiseren van een Bengaalse veiligheidsstrijdmacht die onder meer de rust en orde moeten bewaren als het leger van India zich uit Oost-Pakistan heeft teruggetrokken. Deze veiligheids strijdmacht bestaat uit leden van voormalige Oost-Pakistaanse een heden van het Pakistaanse leger en de voormalige Bengaalse politie. De Indiërs wilden niet zeggen hoeveel tijd er moet de vorming van deze strijdmacht heen zal gaan, maar ontkenden niet dat dit wel maan den kan duren. De nieuwe Pakistaanse president Zoelfikar Ali Bhoetho gelooft niet dat het volk van Oost-Bengalen onafhankelijk van West-Pakistan wil zijn. Op een persconferentie die hij zaterdag ln Washington gaf, bleek dat hij vast houdt aan de eenheid van Pakistan Hij zei wel te willen onderhandelen met de Oostbengaalse Awamiliga maar dan alleen op voorwaarde dat de onderhandelingen geschieden op basis van de handhaving van de eenheid van Pakistan. Inmiddels heeft de Pakistaanse diplomaat Ataoel Karim, na de ambassade in Rome, zijn aftreden bekendgemaakt en verklaard dat hij zich achter de regering Bangla DesJ plaatst. Hij maakte zijn besluit bekend aankomst in -tome van Bhoetto, die ook daar weer klaarde dat Pakistan altijd één blijven. De Indiase radio liet zat dag weten dat 600.000 naar gevluchte Oost-Bengalezen naar hun haardsteden zijn teri keerd. Tenslotte heeft de In< minister van Financiën Tsjai zondag maximale hulp toegi voor het economische herstel Oost-Pakistan. hi arige Een 48-Jarige werkster lx *mP twee weken lang i grote brouwerij in HelS ®om vastgezeten. Zy heeft dit nauwde avontuur kunnen ff vt leven door water te drinken fhvai die zij bij zich 1 J^en. december deed de het plotseling daar het gebouw twee heeft, vond de directie het l nodig de geblokkeerde lift dfi ^ee te laten herstellen. Dit gebeï ^tal pas op 16 december. Werklle ^8. vonden toen de vr tomen uitgeput wa in een ziekenhuis i steeds niet praten. Kort i weigeren van de lift schiJni j »en flauwte te hebben h waardoor zij niet hard om 1 Jkrzi kon roepen. Ook daarna daarvoor te zwak. iiim i

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 4