Voor CHU is politieke reveille noodzakelijk „We zijn allen exhibitionist ZIEKTE IN CHU Noachs naam geschreven in Israels gouden boek Met gebakken peren en afgesloten stad Psychiater Jan Foudraine in Leiden: lil lANDAG 20 DECEMBER 1971 Minister Van Veen bij kamerkring Leiden: ALPHEN AAN DEN RIJN/LEIDEN „Als de CHU een lanirtij wil zijn, die praktische politiek wil bedrijven, dan zal tot een nieuwe politieke reveille moeten komen. We zullen kritisch moeten bezinnen over wat als richtsnoer voor inden moet zijn. De CHU staat voor een belangrijke periode, zijn vele hindernissen en die zullen we moeten overwin- sl" Hiermee ondersteunde minister Van Veen (Onderwijs), zaterdag in Alphen voor de kamerkring Leiden sprak, het indpunt van voorzitter professor Van Hulst Er ls een oud spreekwoord, meneer Jonker, wat ons zegt: Goede wijn behoeft geen krans. Hieraan moest ik denken bij het lezen van uw stuk- Je, maar ik verwonderde mij wel over het grote aantal kransen, dat U moest aandragen om de Leidse verkeerswijn glans te geven. Eigen lijk komt het velen voor, dat voor het scheppen van dergelijke toe standen alléén kransen niet voldoen de zij*. Er zijn zelfs mensen die het in Le*en een "bezopen" toestand Bh jm LPHEN AAN DEN RIJN/LEI- CHU-voorzitter De Geus le kamerkring Leiden had zater- nogal wat kritiek over het dat zijn partij bij de laatste ver- ringen twee zetels was kwijtge- kt. [ij somde onder andere op negatieve opstelling van de Ne- „stii lands hervormde kerk met haar erü linkse dominees, die geen goed k Fd over hebben voor de confes- lele partijen; hersenspoelingen van radio en programma's van de NOS, VARA, en IKOR tegen NAVO-Ver. oh «"'-Vietnam-Zuid-Afrika en der- eD0° |ke; vele radicale elementen in onderwisj, die met acties voor Ie, tegen de NAVO en V.S. 3 taak vóór het Warschau-pact, te- orde en gezag, de Jongste kie- negatief hebben beïnvloed; iterne meningsverschillen, in de ibaarheid gebracht door de hebben, doordat ze soms het ikter kregen van rellen, ve- de trouwe CHU-kiezers af- woeflwokken; eigen koers en het dwarsbo- an de lijsttrekker door enige van de oude tweede-kamer- ctie hebben, mede als uiting van e kaan zelfdicispline kiezers af- hrokken; het gebrek aan solidariteit zich t lifesterende in de verkapte actie voorkeurstemmen hebben een itieve invloed op de kiezers ge let duit op ziekteverschijnselen pre e CHU zelf. Die storende inter - i rerhoudingen moeten eerst gesa- d worden. De meningsverschillen ten in de boezem van de eigen chri nisatie op legale wijze worden s-%ochten. Als de CHJO aan de laat weten, dat zij de relaties, de unie onderbreekt; dat de uit- iag van het urgentieprogram- r van de drie confessionele.partij- net de toekomstige CHU-fractie weing geloofwaardige zaak en dat drs. Van Leijenhorst went secretaris) de exponent is van verzet tegen de CHU-program- i dan is dat een subversieve ac- die het vertrouwen in de CHU inl nnijnt en vele trouwe leden als sympathisanten hun stem- doet geven aan de SGP RP". lis de leden van de tweede-ka- ,jie ractie in verkiezingskandidaten :ujj ten zich te houden aan richtlij Lof en de lijsttrekker aanvallen, ia k Oe| een veeg teken waardoor de kie- ich laat afschrikken. De minder- o hebben in deze kwestie het d gevoerd en de eigenlijke CHU 'mi of nauwelijks gehoord. Het (ouwen werd zo ernstig geschokt eekeii ffe ons moeten afvragen of het n.m ledental wel zal kunnen wor- géhandhaafd"'. it gebrek aan vertrouwen wordt het schijnt mede veroorzaakt de handelingen van het hoofd- >ur en de unieraad. Velen vragen *f of deze organen in de huidige representatief zijn voor de De bestuursorganisatie dient ig te worden bekeken. We zullen tor moeten streven de leden te - nieren en op te leiden to propa- iist". Later verklaarde de bewindsman, dat het in ons land ontbreekt aan onderw Ijs-economie Hij verwacht, dat de begroting van zyn ministerie de komende jaren niet boven de der tig procent van de totale rijksbegro ting zal reiken. "Daarvoor heb ik te veel concurrentie. Hierbij denk ik aan de bestrijding van de milieuvervui ling, ontwikkelingshulp enz." "Ik hoop mijn beleid in de komen de Jaren uit te bouwen. Tegen alle organisaties heb ik al gezegd, dat we eraan zullen moeten wennen, dat we financieel krap zitten en niet al les kunnen realiseren wat we willen. Op het ogenblik ben ik niet bereid om A te zeggen als ik de andere let ters van het alfabet nog niet ken. Dan wordt het net als bij een da meskous als Je er een draadje uit trekt weet je waar je terecht komt. of liever gezegd niet waar je terecht komt". Over de invoering van de nieuwe spelling wilde minister Van Veen niet al te veel kwijt. "Dit vraagstuk zullen wij in koninkrijksverband sa men met België moeten oplossen. Althans dat is afgesproken. We heb ben reeds een wetsontwerp, waarin de Nederlandse ideeën naar voren worden gebracht. Maar ik zie niet in waarom die hele moderne spel ling op de lagere scholen moet wor den ingevoerd. Later krijgen de leer lingen daardoor misschien moeilijk heden als zij een middelbare school gaan bezoeken en dan met hun neus op de werkelijke taal worden ge drukt. Ik wil graag vooruitzien, maar dat moet dan wel ordelijk gebeuren' Bestuurlijke verhouding "Het is hard nodig ernst te ma ken met de bestuurlijke verhoudin gen van gemeenten in ons land. Het staat voor mij vast, dat we er aan zullen moeten wennen, dat de grens van een gemeente in de toekomst zal moeten worden aangemerkt als de grens van de regio. Ik hoop dat er haast zal worden gemaakt met de samenstelling vaneen lokaal be stuur. Dat betekent zonder meer een verbetering. Zaken, die niet door de gemeente kunnen worden be hartigd, kunnen dan worden op gelost in regio-verband". Ter sprake werd ook gebracht de problemen rond het pedagogisch centrum De Horst in Driebergen, waar de democratie iets te ver zou zijn doorgevoerd. Door een ongeluk kige samenloop van omstandighe den is dit in de publiciteit gekomen. Volgens "minister Van Veen zou er een rapport over de hele gang van zaken zijn ontvreemd, hetgeen de bewindsman een bijzonder kwalijke zaak noemde. In ieder geval komt 't er op neer, dat hij het schoolbestuur extern voor de daden verantwoorde lijk stelt. Hij besloot met te zeggen, dat het laatste Jaar van het kabinet het oogstjaar is. "Het betekent echter wel, dat de ministers dan op de stop pels zitten". LEIDEN De naam van de heer B. M. Noach, oud-leraar Neder lands aan de gemeentelijke HBS (Rembrandt-scholengemeensohap) die vrijdag negentig jaar werd, staat thans geschreven in Israëls gouden boek. Bovendien zullen er in zijn naam honderd bomen worden ge plant in een woud, d'at thans door de staat Israël wordt aangelegd. De heer Noach werd hiervan in kennis gesteld tijdens een gistermid dag in de synagoge aan het Leven daal gehouden plechtige samen komst. die gewijd was aan de her denking van de herinwijd'ing door de Maccabeeën van de tempel te Jeru zalem in het jaar 3596. De voorzit ter van de Joodse Gemeente, dr. S. E. Bos, wees op de belangrijke ar beid, die de heer Noach. zowel op cultureel, religieus als historisch ter rein voor de Joodse gemeenschap heeft verricht. Voorts memoreerde de spreker de voortreffelijke onderwijs capaciteiten van de heer Noach en diens groot gevoel voor een Juist taalgebruik. De heer Bos overhan digde de negentig-jarige een certifi caat, waaruit bleek, dat zijn naam thans geschreven staat in Israëls gouden boek. Mr. D. G. Belinfate voerde na mens de B'nei B'rith Loge Hollandia het woord, een loge waarvan de heer Noach bij zijn tachtigste ver- Jaardag het ere-lidmaatschap werd Tijdens de plechtige herdenking van Chanoeka (inwijdingsfeest), die grotendeels in het Hebreeuws werd gehouden en onder leiding stond van de voorganger van de Ned. Israëlie- tische Gemeente in Den Haag, de de heer M. Mossel, schonk ook de op- perrabijn van 't ressort Den Haag de heer M. Pink, aandacht aan de plaats, die de heer Noach temidden van de Joodse gemeenschap inneemt. De heer Noach, die zyn inschrijving in het gouden boek zag als "een kostbaar geschenk", zeide, NZH GAAT SAMENWERKEN LEIDEN Een vorm van samen werking is thans groeiende tussen de NZHVM en de NACO te Alkmaar Voor het reizigersveTvoer zullen de eerste tekenen van samenwerking blijken uit de invoering van een zelfde plaatsbewijzensysteem en ta- riefopbouw. Voor de beide onderne mingen betekent dit, ingaande 1 ja nuari, een geringe tariefaanpassing in verband met de inflatoire prijs ontwikkeling en de sterk gestegen kosten en een wijziging in de tarief- grenzen De prijs van een NZH maandabonnement op alle lijnen wordt echter verlaagd met vijf gul den en gebracht op f 75.—. De twaalf-ritten-kaarten (volwassenen en jeugd) worden vervangen door tien-ritten-kaarten. Een eventuele wijziging in de lokale tarieven is nog in overweging. dat hij de laatste dagen steeds weer geconfronteerd was met het leed, dat de joden tijdens de tweede wereld oorlog moesten ondergaan en dé droeve dag (nacht) toen de kinder tjes van het Joodse Weeshuis in Lei den werden weggevoerd om nooit meer terug te komen. In aansluiting op deze dienst, waarin ook gebeden werden uitge sproken voor het Koninklijk huis en de staat Israël, volgde een geani meerde en druk bezochte receptie. Dienst en recepties werden om. bij gewoond door burgemeester Vis (op foto Holvast), wethouder Duyverman en de rector van de Rembrandtscho- lengemeenschap, dr. W. J. Blom. LEIDEN Op de leeftijd vai jaar is zaterdag overleden de heer W. G. J. van der Linden, ondervoor zitter van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rijnland. De heer Van der Linden, die als ver tegenwoordiger van het CN.V zitting had in dit lichaam, deed in januari 1951 zijn intrede in de Ka mer. In Januari 1964 werd hij tot onder-voorzitter benoemd. De heer Van der Linden, die de christelijke vakbeweging op vele terreinen dien de, was o.a. lid van de Raad van Toe zicht op de stichting tot exploitatie van het gebouw voor Chr. Soc. Be langen. De teraardebestelling vai het stoffelijk overschot vindt woens dagavond om twee uur op „Rhijn hof" plaats. r wil ik niet gaan omdat ik blijf hopen op het gezonde verstand, zo als ook van kinderen wordt gezegd dat verstand met de jaren komt. Dat gezonde verstand is er nog wel, de Leidse Baan komt er ook, het Pro vinciehuis wordt afgebouwd, dus ook voor Leiden houden we moed. Toch is het interessant op uw arti kel in te gaan want ik neem ook de heer Jonker (met PAK) serieus ge noeg om met hem te willen discus siëren. Zo trof het mij. dat hij zegt: Leiden GEEFT f200.000,- aan de NZH, om het verlies te dekken. Kan nu een particulier óók op steun van gemeentewege rekenen? Het is ver wonderlijk wat er allemaal met de rente van de schuld kan gebeuren. Hoe komt het eigenlijk dat het in middels beruoht geworden Leeuwe- hoex-lijntje het niet kan runnen? Het was toch tevoren gepland, en nu blijkt dat het hiervoor in aanmer king komend publiek er niet aanwil. maar de lijn moet blijven en Sijmen is het, die betaalt. Ook de voorge stelde busbanen, die weer het parti culier vervoer moeten wegdrukken, om de onbevolkte bussen voorrang te geven, moeten worden betaald door dezelfde Sijmen (bedankt voor de voorrang). Wanneer die f 200.000,- zoals het Huurhuis Twee weken geleden heeft de heer Verboom in de gemeenteraad ge pleit voor huurbelasting, zoals zo- velen vóór hem dat gedaan hebben. Dit is om de doorstroming te be vorderen. Waar staan er huizen leeg om door te stromen? Of zitten de heren in de gemeenteraad met de huizen van de Merenwijk in hun maag? Laten degenen die zo vóór de doorstroming zijn, dan het v beeld geven en er zelf gaan wo Want als je in een ééngezinswoning woont met een tuintje, en je wilt doorstromen, ga Je toch niet in een flat. En andere huizen zijn er niet Nu heb ik ook nog een vraag over de huurharmonisatie. Wat is de be doeling hiervan? Moeten de oude huizen net zo duur worden als de nieuwe? Geef mij dan maar een nieuwe woning. Heeft u die? En wat wordt er met dat extra geld gedaan? Goedkope huizen gebouwd? Graag zou ik eens met iemand uit de gemeenteraad hier over willen praten, niet met die ambtenaar die daarvoor is aangesteld want die mag geen eigen mening hebben en dan ben Je gauw uitge praat. Dan is het toch heel wat makkelij ker als Je geld hebt, dan koop je een huis, het geeft niet hoe groot. Met een garage erbij, die wat op pervlakte betreft groter is dan me nig huis. Een lapje grond er om heen. En dan neem je ook nog een tweede huis, voor de zomermaan den, zoals ze nu weer in Noordwij- kerhout 49.000 gulden neergezet worden. Dat mag allemaal 7 maan den per jaar zullen die leeg staan. Daar heb ik nog nooit iemand tegen horen protesteren, ook in de Twee de Kamer niet. Maar als Je zo'n sukkel bent, die in een huurhuis moet wonen, dan zul je betalen, hoe dan ook met huurverhoging, huurharmonisatie en huurbelasting. Mevr. S. van Noort. van der Duynstraat 11, Leiden Lezers schrijven PAK zou willen worden gebruikt om bejaarden bijzondere tarieven te bedingen, dan akkoord. Hiervoor behoeft men zelfs niet progressief te zijn, maar dit behoeft mi. niet leiden tot maatregelen, die er op gericht zijn t.b.v. enkelen welke dan ook nog wellicht de tijd hebben vele honderden anderen de doorgang te versperren. Het doet mij deugd, dat u één van mijn uitspraken heeft onthouden en my zelfs nog gelijk wilt geven, maar waarom dat nu metéén te ver binden aan een liberaal beginsel, zonder beperkingen? Kijk. wanneer ik in Koenens zakwoordenboek lees bij liberaal: mild. vrijheidlie vend en vrijzinnig, dan geloof ik niet dat ik mij hiervoor behoef te scha men. Het door U voorgestelde ver gunningsstelsel voor het "houden van een auto" vind ik véél bedenkelijker, want wie peilt die behoefte en wie stelt dat uiteindelijk behoefte-ele ment vast? De door u geconstateerde chaos, is het gevolg van de al Jaren achter gebleven voorzieningen waar de automobilist jaarlijks miljarden voor neer moet tellen en die voor 'n belangrijk deel voor andere doelein den worden uitgegeven. Komen we tot uw conclusie: u wilt de binnenstad niet tot een museum maken, maar de levendigheid bevor deren. Dit zal er dan wel op neer ko men dat we aanstonds de bussen met drie of vier gesubsidieerde be jaarden door de stad- of over de busbanen zien sukkelen in een ver der lege stad. Want ieder ander, die zich kan redden, zal conluderen! Ik koop waar ik kan parkeren, dus ga ik naar Langevoort, Leidsenhage, De Bogaart of vult u maar aan. Als bewijs voor de Juistheid van de getroffen verkeersmaatregelen zegt u de geweldige drukte in het voorlopig gecreëerde wandelgebied te zien. Nu is het vreemd misschien, maar wij hebben in de tien Jaar dat we in Leiden wonen nooit anders ge zien in deze tijd met St. Nicolaas en Kerstdagen enz. Vraag blijft: hoe veel mensen zouden er nu nog meer zijn geweest wanneer de binnenstad bereikbaar zou zijn? Blijft de vraag: wanneer niet de drukte in een bepaalde straat nood zakelijk tot afsluiting behoeft te lei den, welke noodzaak blijft er dan wel? Waarom moet men wanneer men prettig wandelen wil dan Juist de binnenstad opzoeken? De bussen stinken ook en bij optrekken zelfs heel erg, waarom dan niet naar het Leidse Hout al of niet met "open baar vervoer?" En nog mensen, die in de binnen stad zyn gehuisvest. Ik meen dat zij er juist belang bij hebben dat die binnenstad "open" blijft tenzij het wandelaars zijn die evenals wat de heer Jonker van zichzelf zegt nog niet aan een auto toe zijn. Maar troost u, dat komt wel maar dan bent u al afgestudeerd en Leiden waar schijnlijk vergeten, maar wij, de achterblijvers letterlijk en figuur lijk zitten dan nog met de gebak ken peren en een afgesloten stad. H. van Eek, Hoge Rijndijk 3, Leiden. (Discussie gesloten-redactie). ADVERTENTIE ADVERTENTIE HORLOGES mooiste en de ruimste se, in de allerbeste merken. ÖKO - ETERNA - CERTINA FIZEN PRISMA - ROA- - JUNGHANS - EWE ANCRE. f 39,50 heeft U bij ons al een echt Anker Uurwerk, Schokvrij. Onbr. Veer. v. d. WATER torlemmerstr. 181 - Lelden LEIDEIN Jaarlijks worden er in Nederland enkele honderden mannen veroordeeld wegens exhibi tionisme. Zij krijgen doorgaans een vrijheidsstraf van een week of drie. Prof. Nagel zaterdagmiddag tijdens een jubileumbij eenkomst van het Leidse Juristendispuut Henricus Calkoen: „maar wat is de zin van een dergelijke straf?". De psychiater Jan Foudraine (nummer één op de verkooplijsten met zijn boek „Wie is van hout?"), uitgenodigd om iets te zeggen over de mogelijke beweegredenen van de exhibitionist, zei niet over „de" ex hibitionist te kunnen spreken: „dat ls één eigenschap van iemand, waar zoveel andere tegenover staan". Hij vond dat we geen goede infor matie over het onderwerp hebben. Exhibitionisme wordt meestal voor gesteld als een ziekte. Uit een voor beeld dat hij aanhaalde, bleek dat de exhibitionistische neigingen van een man (het tonen van een erectie aan z'n dochtertje van drie) zijn te rug te voeren tot diens Jeugd. Klein dingetje" De betreffende man stond als jon gen in de schaduw van een grote „sterke" broer, en werd altijd gepest door vriendjes in het zwembad die hem bij het spelen in het kruis grepen. Gevolg'; een groot minder waardigheidsgevoel over zijn penis, die hij letterlijk „een klein bruin dingetje" noemde. Het tonen van zijn vergroot orgaan aan zijn dochtertje bezorgt de man een stemming van trots als over een geleverde prestatie. Volgens Foudraine hebben we al lemaal iets van een dergelijk exhi bitionisme in ons. Dat het aantal vrouwen met openlijke exhibitionis tische neigingen te verwaarlozen is, noemde hij erg interessant. Zijn veronderstellende verklaring voor dit verschijnsel: „In deze over wegend mannelijke cultuur met de nadruk op groot en sterk en stoer, ls de penis kennelijk belangrijker dan de vagina. Een man mag niet teder of zacht zijn. Bij figuren die dit eelt niet op kunnen brengen, is de nood het hoogst". Geen verklaring had Foudraine voor de exhibitionist die zijn ge- erecteerd orgaan plotseling aan twee meisjes toont in een overvol park. Als het de bedoeling is om een schrikreactie teweeg te brengen om daaraan het gevoel over te hou den „dat -ie nog iets waard is." dan zou Je dat toch eigenlijk niet moe ten doen in een drukke omgeving waar een massale veroordeling is te verwachten. Overigens zal de vrouw die door de exhibitionist wordt verrast, van deze ervaring beslist geen trauma overhouden, volgens Foudraine. „Het wordt soms aangevoerd, maar bij dieper doorvragen merk Je dat zo'n ervaring dan is gevallen in een al aanwezige voedingsbodem". Een zijpaadje inslaand, merkte Foudraine op, dat de Dolle Mina's en de activisten van Man-Vrouw- Maatschappij te weinig rekening houden met hun veranderende rela tie tot de echtgenoot. De man kan zich vaak moeilijk een gewijzigde rolverdeling in het huishouden. Psychologische bege leiding is hier nodig, zei Foudraine. Tbr op helling Evenals prof. Nagel vroeg Fou draine zich af wat met celstraf wordt bereikt in het tegen gaan van exhibitionisme, dat hij „een poging tot contact" noemde. Maar als hier psycho-therapie wordt toegepast, moet dat in vrijheid ge beuren en niet onder de (in het ui terste geval: levenslange!) dwang van de ter beschikking van de re gering stelling. Dat instituut moet op de helling, zei Foudraine. Bovendien: voor iemand die ver pleegd is geweest in een psychia trische inrichting is de terugkeer in de maatschappij véél moeilijker, dan voor iemand die op de „klassie ke" manier „gezeten" heeft. Als men tot vrijwillige psycho-therapie over gaat, zou ook de huwelijkspartner en/of de gezinsverhouding van de Jean Foudraine exhibitionist erbij moeten worden betrokken, aldus Foudraine. (Foto Holvast) Voorbereidingsbesluit De Burgemeester van Leiden maakt bekend, dat ter gemeen tesecretarie (Breestraat 92) voor een ieder ter inzage ligt het be sluit van de gemeenteraad van 6 december 1971, houdende de verklaring, dat de vaststelling van een bestemmingsplan, c.q. ie herziening van geldende be stemmingsplannen, wordt voor bereid voor het op de bij dat besluit behorende tekening GR. ST 4408 met een stippellijn aan gegeven gebied tussen de Heren gracht, de Haven, de Zijlsingel en de Nieuwe Rijn. De Burgemeester voornoemd. Markten Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de algemene dag- markten, welke zouden worden gehouden op zaterdag 25 decem ber 1971 en zaterdag 1 Januari 1972 worden verplaatst naar resp. vrijdag 24 december en vrijdag 31 december 1971. Sluiting gemeentelijke bureaus Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kenriis. dat de gemeentesecre tarie en de bureaus der ge meentelijke bedrijven op de vrijdagen 24 en 31 december a s des middags voor het publiek gesloten zullen zijn. Leiden. 20 december 1971.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3