fusies op één dag in het bedrijfsleven ONTSLAG VOOR HONDERD MAN Gevangenbewaarder waarschuwt voor uitbarsting in Zutphen Bijna 1400 man betrokken bij samenwerking timulering 11 spaarloon voorbarig' )penbaar vervoer Wapens voor India worden in Rotterdam vastgehouden Meer vrijwilligers Belangstelling voor leger is toegenomen Biesheuvel in januari naar de West Samenwerking Hervormden en Gereformeerden Overval bank in Santpoort Bewaker bijna over railing gegooid Sporttoto 18 DLGEMBER 1971 o' AMSTERDAM Bij zes fusies en samenwerkingen het Nederlandse bedrijfsleven, die gisteren zijn bekend- ai-naakt, zijn in totaal bijna 1400 mensen betrokken. De :l(. iotste fusie betreft de overneming door de Stevin groep beleggingsmaatschappij Hanab NV, houder van de idelen Hanab NV en de NV installatiebureau Hanab, - arover wij gisteren reeds kort berichtten. Het aantal rknemers bij Hanab bedraagt 900. Heidemaatschappij zal bin- ;ort een bod in contanten uit een op alle uit staande aandelen beheers- en ontwikkelings- f. Lschappij Bipar in Den Haag met man personeel; Wegener heeft alle aandelen van flurens A. Daanegroep in Am- overgenomen en daarmee positie in de sector huis-aan- bladen aanzienlijk versterkt. By Irergenomen groep werken circa >n; Eveneens in de uitgeverssector Elsevier een vergaande samen- met de Amsterdamse uitge- Dekker en Nordeman aangekon- Hier werken 40 mensen; Tenslotte heeft Amsterdam Rub- definitief besloten NV Mata- Rubber over te nemen tegen niet nader bekendgemaakt be- contanten. Bij deze maat- zyn 50 man in dienst. Na de Artillerie-Inrichtingen ook de aan de Amsterdamse genoteerde Koninklijke Ne- ndsche Springstoffenfabrieken imenwerken met de Westduitse mit Nobel AG. directie van Springstoffen heeft tdeeld, dat op enkele details na )ynamit Nobel overeenstemming reikt over de concentratie van oduktie van bepaalde kruitsoor- beide bedrijven beschouwen ^concentratie als een middel om lomische kwetsbaarheid van leken, die voortvloeit uit de structurele schommelingen in rktvraag, te beperken, samenwerking betreft de fabri- >BC Srt, Springstoffen kgevers ÏER: HAAG De werkgevers vin uitspraak dat by een even extra produktiviteitsstijging in imende jaar de invoering van oon moet worden gestimu- voorbarig. Zij hebben zich in {adering van de Sociaal-Eco- che Raad verzet tegen een der uitspraak van dit college. roestie kwam aan de orde bij «gezette behandeling van het aisch rapport van de SER-des- |ea over het matigingsbeleid komende Jaren. De experts de suggestie gedaan by een 1 meevallende produktivi- ilging de mogelykheid van in forming via spaarloon te be en. vakbeweging vond dit een óevolle suggestie", maar zover de ondernemers niet gaan. standpunten zijn opgenomen SER-advies. Werknemersvoor- drs. H. ter Heide tekende bij Üaring van de werkgevers aan hier om een nieuw element opstelling van de ondernemers Nu blykt immers dat de werk- al het komend Jaar herstel rendementen van de onder- jen willen", aldus de heer Ter AMSTERDAM Een onbe- Amsterdammer heeft 'teren het begrip openbaar «'oer op eigen wijze uitge- 8d. Hij kroop achter het van een stadsbus die als serve bij het Centraal Sta- stond en ging aan het leren. na drieënhalf uur werd bus terug gevonden. Hij licht beschadigd in een ■teat in Amsterdam-Oost. cage van z.g. minder gevaarlijke kruitsoorten, die tijdens en na de produktie alleen kunnen branden en dus niet kunnen exploderen. De fa bricage van meer gevaarlijke kruit- soorten en van alle springstoffen zal in Muiden en Ouderkerk worden stopgezet. De produktie-uitbreiding in de gevaarlijke sector zal ruim schoots opwegen tegen de financiële consequenties van de stopzetting van de rest van de produktie. Natuurlijk zal uitvoering van de plannen moeten plaatsvinden onder goedkeuring van de desbetreffende instanties. Laurens A. Daane Wegener's Couranten Concern NV in Apeldoorn heeft alle aandelen van de zgn. Daurens A. Daane-groep in Amsterdam overgenomen. Deze groep omvat de NV Pers en Publiciteit, die uitgeefster is van de huis-aan-huis- bladen Contacten-Amsterdam (weke lijkse oplage 333.000 exemplaren), Contacten-'t Gooi (maandelijkse op lage 115.000 exemplaren), Contacten- Noord-Holland (maandelijkse oplage 233.000 exemplaren) en het Tech nisch tijdschrift Beta (41.000 exem plaren). Tot de groep behoren voorts de uit geversmaatschappij Laurens A. Daane N.V., uitgeefster van het Am sterdamse huis-aan-huis-blad Memo (wekelijkse oplage 333.000 exempla ren), réclame service bureau Laurens A. Daane NV, die zich beweegt op het gebied van sales promotion, huis- aan-huisverspreiding en direct mail, en de NV Bell Sell Telephone Mar keting. DEN HAAG (ANP) Op last van de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, is aan de kapitein van het Zweedse schip „Tor Flandria" een doorvoer - vergunning geweigerd. De „Tor Flan dria" heeft namelijk een wapenla ding aan boord, bestemd voor India. De commissaris heeft zyn besluit genomen op grond van de Vuur- wapenwet. De „Tor Flandria" heeft 37 kisten onderdelen voor 40 mm luchtafweerkanonnen aan boord, afkomstig van de Boforswapenfabrie ken in Zweden. Het schip is donder dag in Rotterdam aangekomen en zou 20 december naar India vertrek ken. Nederland weigert thans, in ver band met de oorlogstoestand in India, een doorvoervergunning. Een woordvoerder van de Commis saris der Koningin deelde mee, dat de „Tor Flandria" nu terug kan gaan naar Zweden of de goederen onder douane-verzegeling op kan slaan. Een derde mogelykheid zou zijn, dat Engeland het Zweedse schip wel een doorvoervergunning wil verstrekken. Dan staat niets de „Tor Flandria" in de weg en kan het vrij Rotterdam verlaten om eventueel via Engeland naar India te gaan, aldus de woord voerder. Prins Claus heeft gisteren het Internationaal Instituut voor Luchtkartering, dat van Delft is overgeplaatst naar Enschede, of ficieel geopend. Hij zei, dat het verzamelen van gegevens door middel van luchtfoto's, de funda menten verschaft voor een goede voorbereiding van de ontwikke ling van een land. De verplaat sing van het instituut naar En schede is een gevolg van het stre ven naar spreiding van instanties in ons landDe prins wees erop dat Enschede nog steeds een belangrijke industrie- en textiel stad thans verscheidene dienst verlenende instituten en instel lingen binnen zijn grenzen heeft. De president-curator van het luchtkartering sinstituut ir. C. J. Tuin constateerde dat Nederland gestimuleerd door prof. dr. ir. W. Schermerhorn een leidende rol speelt op het gebied van luchtm kartering. De prins kreeg een ca deau overhandigd. (Zie foto.) DEN HAAG Het leger onder vindt de laatste tyd een verrassen de belangstelling van jongeren die een verbintenis als technisch specia list willen aangaan. De laatste twee lichtingen van dit jaar waren elk driehonderd man sterk. Zij behoren daarmee tot de beste lichtingen sinds het project vijf-en-een-half Jaar geleden werd gestart. Opvallend is dat meer dienstplich tige soldaten dan voorheen als vrij williger willen tekenen. Bij de laat ste twee lichtingen waren er zeven tig die deze sprong hadden gemaakt. Bij de vrouwenafdelingen zijn het vooral de Milva's (leger) die zich in de toegenomen belangstelling mogen verheugen. Technisch specialist worden bete kent dat een verband van minimaal vier Jaar en ten hoogste acht Jaar Marktberichten AALSMEER, 17 dec. Anjers per stuk William Sim 60—70, Roze Sim 40—54 White Sim 60—72, G. J. Sim 40—53, Dusty Sim 4047, Arthur Sim 35 46, Shocking Sim 3744, Keefer Sim 4860, Gemengd 4046. Rozen: Baccara 100140, Carla 6080, Geh. Duisberg 100130, Sonia 80110, Jr. Miss 70—90, Dr. Verhage 100—120, Pink Sensation 7595, Super Star 85 - 125, Roselandia 6070, Motrea 70 -80. Zorina 40—56, Nordia 60—76, Coral Princess 4057, Carol 3449. Red Garnette 4049, Roswytha 3038 Spanish Sun 4049. Marimba 4048, Bridal Pink 4862, Jack Frost 60 78, Diverse bloemen: Anthurlum 200 320, Amaryllis 7090, Chrys. jaar- rond 200340, idem kas 140190, Cy- clamenbloamen 85120, Euphorbia 100—135, Freesia 270—340, Iris 300— 410, Iris Prof. Blaauw 400620, Lelies kelk 3054, idem tak 250345, Glo- rlosa 85—115, Nerine 100—135, Poin- settia 120240, Strelitzia 200320, Asp. plumosus 100145. Tulpen 250 400, Narcissen 170220, Hyacinten 4058, Stepman 4 kop 140175, 2- kop 85120, Mar. Legraye 4 kop 60 80, Idem 2 kop 4051, Forsythia 170 -200, Prunus triloba 120170. wordt gesloten. Na hun opleiding worden de vrijwilligers by de parate troepen in technische functies te werk gesteld, bijvoorbeeld als chauf feur of monteur. De meesten wor den korporaal eerste klasse. Na af loop van het verband krijgt men een premie van vijfentwintig procent over het laatst genoten maandsalaris maal het aantal maanden dat men heeft gediend. De legerleiding kan slechts gissen naar de oorzaak van de huidige toe vloed van deze categorie vrijwilli gers. Men vermoedt dat de situatie op de arbeidsmarkt er niet vreemd aan zal zijn. Daarnaast zal de in voering van regionale informatie centra in het afgelopen Jaar van invloed zijn geweest. DEN HAAG Minister-president Biesheuvel zal in januari een korte reis naar Suriname en de Neder landse Antillen maken. Hij vindt het verstandig en bovendien hoffelijk ten opzichte van de andere Rijks delen. wanneer de nieuw opgetreden minister-president, die bovendien voorzitter van de Rijksministerraad is, zich eens laat zien. De definitieve datum van de reis is nog niet vastgesteld. Want, zei de premier, „ik moet eerst nog met col lega Nelissen (Vice-minister-presi- dent, belast met de aangelegenheden van de West) spreken en verder moet ik de tyd nog vinden om weg te kun nen". DEN HAAG <ANP) De Her- vorfnde Jeugdraad en het Landelijk Centrum voor het Gereformeerd Jeugdwerk hebben aan de plaatselijke Hei-vormde en Gereformeerde Kerken gevraagd om vóór 1 januari 1972 in formatie te geven over de samen werking tussen beide kerken op plaatselijk niveau. Zij doen dit in het kader van de gezamenlijke actie „Samen op weg" tussen hervormden en gereformeer den, met het doel aan de Gerefor meerde Synode begin 1972 gegevens uit de plaatselijke gemeenten te over leggen. De Gereformeerde Synode bespreekt dan het rapport „Eenheid". Het materiaal zal ook ter kennis van de hervormde synode worden ge bracht. Het project „Samen op weg" is ontstaan nadat jongeren van beide kerken in het najaar 1969 aan de synodes van de Hervormde en de Gereformeerde Kerken een rapport hadden uitgebracht met plannen om zo snel mogelijk tot een fusie tus sen deze kerken te geraken. Verlies bij Ressink ZUTPHEN H. J. Reesink en Co NV te Zutphen (groothandel in me talen buizen, ijzerwaren enz.) zegt dat door een verdere teruggang in de conjunctuur in de tweede helft van het lopende boekjaar de omzet is achtergebleven, waardoor 1971 met een belangrijk verlies zal worden af gesloten. Over 1970 werd nog f 0,6 min winst geboekt tegen f 3,1 min in 1969. De verwachting ten aanzien van kostenstijgingen en omzetontwikke ling in 1972, alsmede de mogelijkhe den van de ver gemechaniseerde or ganisatie deden het bedrijf besluiten de afnemers in de Amsterdamse en Groningse rayons te gaan leveren vanuit de vestigingen Rotterdam en Zutphen. De verkoop-buitendienst van de vestigingen Amsterdam en Groningen ondergaat in principe geen wijziging. Door deze reorgani satie zullen nogmaals 100 personeels leden afvloeien, waardoor het in 1971 reeds met 160 employees verminderde personeelsbestand wordt terugge bracht tot 670 man. Een gesprek is gaande met de vakbonden over de sociale begeleiding van het vertrek kende personeel. SANTPOORT (ANP) Drie ge wapende mannen hebben gister avond het bijkantoor van de Boe renleenbank aan de Bloemendaalse- straatweg in Santpoort beroofd. Zij kwamen tegen acht uur, het slui tingsuur van de bank, binnen toen er nog slechts één klant in de bank was. De mannen sprongen over de balie en onder bedreiging van vuur wapens moest de beheerster van de bank de kluis openmaken. Terwijl de vrouwelijke klant de bank ont vluchtte om thuis de politie te waar schuwen, plunderden de mannen de kluis, die naar schatting tussen de 15.000 en 20.000 gulden bevatte. Ook de kas in een bureaulade werd ge leegd. Nog voor de politie van Vel- sen was gewaarschuwd, waren de overvallers alweer vertrokken en een poging van de politie om de omge ving af té zetten, kwam dan ook te laat. Uit de verklaringen van het bankpersoneel en de enige klant kon de politie opmaken dat de overval lers twee „donkere typen" en een blonde man waren. De verklaringen over de signalementen waren verder nogal tegenstrijdig. Trudy Labij en Gerard Cox brengen fragmenten op de tele visie uit de musical "Promises, promises": vanavond in het Vara programma "Een van de acht" en maandagavond in het Avro- programma "Muziek is troef" De Nederlandse versie van de musical gaat donderdag in het Hilver- sumse theater Gooiland in pre mière. Reeds in uitvoering zijnde reorga nisatiemaatregelen hebben er toe ge leid dat thans reeds 72 pet van de omzet van alle rayons vanuit Zut- phense magazijnen wordt verzonden, zo deelt het bedrijf mee. Betalingsbalans vertoont tekort van 300 miljoen DEN HAAG (ANP) In het derde Kwartaal 1971 is he.t tekort op de be talingsbalans gestegen tot bijna 300 miljoen gulden. De lopende rekening op transactiebasis gaf na correctie voor seizoeninvloeden in deze pe riode een tekort van f 295 min te zien tegen een tekort van f 180 min in het tweede kwartaal. De lopende rekening op transactie basis gaf na correctie voor sei zoeninvloeden in deze periode een te kort van f 295 min te zien tegen een tekort van f 180 min in het tweede kwartaal. Over de eerste negen maanden van 1971 bedroeg het tekort op transactiebasis f 1.179 min (niet ge corrigeerd door seizoeninvloeden). Als gevolg van de ongunstige handels cijfers daalde het dekkingspercen tage van 91,3 in het tweede kwartaal tot 87,8 in het derde kwartaal van dit jaar. Medewerking gevraagd voor oecumenische dag DEN HAAG (ANP) De Raad van Kerken in Nederland heeft zich in een brief tot de plaatselijke raden van kerken en alle andere plaatse lijke en regionale oecumenische sa menwerkingsverbanden gericht met het verzoek zich voor te bereiden op de internationale bijeenkomst van het centraal comité van de Wereld raad van Kerken, die in augustus 1972 te Utrecht wordt gehouden. Tydens deze bijeenkomst van het toporgaan van de Wereldraad van Kerken zal 19 augustus te Utrecht een landelijke oecumenische dag worden gehouden met de Neder landse Raden van Kerken en andere oecumenische groepen. Begin januari zal de Raad van Kerken aan deze plaatselijke en re gionale groep die 3 thema's toezen den die 19 augustus behandeld zullen worden. Die thema's luiden: Christen in de samenleving, Christen in de kerk, en Christen aan tafel (eucha- risatie en avondmaal). Ook worden suggesties gedaan voor het verwer kelijken van de oecumene op het plaatselijke vlak. In Rotterdam: Twee raadsleden schorten hun beslissing op ROTTERDAM (ANP) De Rot terdamse PvdA-gemeenteraadsleden F. van Heezik en J Riezenkamp heb ben him beslissing de raad te verla ten, opgeschort. Dit besluit viel gisteravond tydens een gewestelijke vergadering van de PvdA nadat men het uittreden alge meen had betreurd. Het derde uit getreden raadslid F. Lamberts keert niet op zijn beslissing terug. Tydens de gewestelijke vergade ring vrijdagavond werd hun besluit van alle zijden betreurd. PvdA-voor zitter André van der Louw sprak van een diepe teleurstelling. Hij vond het besluit onbegrijpelijk, omdat alle Rotterdamse fractieleden zich zonder voorbehoud achter het rapport van de commissie Van der Louw hadden opgesteld. „Het uittreden van de drie raadsleden", aldus Van der Louw, „brengt niet alleen schade toe aan de partij, maar ook aan de vernieu wing". Verder achtte hij het onjuist, dat de drie niet hadden gewacht op het oordeel van de achterban. Die j achterban, zo bleek gisteravond, voelde zich in dé steek gelaten. ARNHEM „In de Zutphense jeugdgevangenis kan het elk moment tot een uitbarsting komen. Er hangt dezelfde gespannen sfeer als in mei" Dat zei de 28-jarige gevangenbe waarder Peter Hilkes gisteren voor de Zutphense rechtbank, waar hy als getuige optrad in de zaak tegen de 21-jarige Rotterdamse leerling timmerman Lambert H. De bewaarder doelde met „dezelfde sfeer" op een vechtpartij in mei tus sen hem en Lambert op de tweede omloop langs de cellen. Bijna werd hij toen door de leer ling-timmerman over de reling ge duwd. waarna hij ruim zeven meter naar beneden zou zyn gevallen. Een andere gedetineerde kon de val net voorkomen. „De gedetineerden waren in die tyd helemaal over hun toeren" zo zei Peter Hilkes gisteren. Dat zou gekomen zijn door het instellen van een straffer beleid. Daarvoor was het zo dat in de ..Bijzondere gevangenis voor jonge mannen" in Zutphen de gedetineer den in een bijzonder vrije sfeer een vakopleiding kregen. Naai- de mening van de bewakers leidde die vrijheid tot steeds dollere toestanden. Bewaarders werden bekogeld met etenswaar, gedetineerden hadden messen in hun cellen en er werden steeds verdergaande eisen gesteld. Een commissie stelde na klachten van bewaarders een straffer beleid in. Hoogtepunt De spanningen die daardoor weer ontstonden kregen hun hoogtepunt op 23 mei. toen 's avonds negen mannen de benen namen. Zelfs het gemoedelijk bedoelde gebaar van een hand op de schouder van Lambert was te veel. Hij greep de hand van Peter Hil kes, pakte de bewaarder om zijn middel en probeerde hem over de railing te drukken. Slechts acht me ter en de hulp van een gedetineerde scheidden Hilkes van een ruim zeven meter lager gelegen betonnen vloer. Het straffere beleid is inmiddels weer verwaterd. ..Volgens mij gaat het weer mis. Dit soort dingen kun nen elk ogenblik weer gebeuren", zo /ei Peter Hilkes tegen de rechter. De officier van Justitie bij de rechtbank eiste tegen Lambert H. wegens poging tot doodslag drie maanden gevangenisstraf. Uitspraak 30 december. DEN HAAG (ANP) Uitslag to to no. 21 dd. 11 en 12 december 1971; le prijs 8 winnaars, die leder bruto per kolom fl 21.722,80 ontvangen. 2e prijs 162 winnaars, die ieder bru to per kolom fl. 1.072,70 ontvangen. 3e prijs 2571 winnaars, die ieder fl. 67.60 per kolom ontvangen. De premie ten bedrage van f 173.782,20 bruto wordt na het verstrijken van de reclametermijn woensdag 12 Jan. a.s. bij loting toegewezen aan een van de eerste prijswinnaars.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9