„Het is een gekkenbaan Werk vervangt straf Drees over het ministersambt: Hoe roerend is het goed vertrouwen ZATERDAG 18 DECEMBER 1971 Drees over het ministersambt: „Het is een gekkenbaan. Op den duur moet dat anders worden. Dan moet ik het anders organiseren, maar ik weet nog niet hoe. We hoeven er geen drama van te maken, maar het is niet iets om in dit tempo acht jaar door te wer ken". Door Frans de Lugt Drees over zijn rijbewijs: „Ik heb het in 1948 gehaald." In hoeveel keer? „Dat weet ik niet meer." Niet de eerste keer geslaagd? „Nee, nee." Zijn het veel keren geweest? „Nee. niet veel keren..." Dr. Willem Drees junior, minister van Verkeer en Waterstaat in het kabinet-Biesheuvel. Succesvol lijst trekker van DS'70 (acht zetels in één klap). Daarvoor directeur van de rijksbegroting. De dag voor Kerstmis viert hij met vrouw en vijf kinderen zijn 49-ste verjaar dag. Het fenomeen van de Nederlandse politiek draagt de brede blauwe stropdas van de televisie uitzending de avond voor de verkiezingen. Zijn werkkamer op het departe ment is modern. Op het bureau een foto avn de koningin. Het ge sprek duurt anderhalf uur. Een half uur langer dan afgesproken was. Ondanks het polshorloge dat op een opengeslagen agenda voor hem ligt. Onverwacht Fietsen red.) vond ik dat maar een ge nante affaire. Hij ontving me al lerhartelijkst. Maar ik vond het toch gek. De mensen hier ook. Die zitten er vele Jaren, die kennen hun zaken natuurlijk erg goed en dan kom ik daar van buitenaf binnen." Men zegt dat u erg hard werkt. Drees, een wat gespannen prater, hesig stemgeluid: „Dat zit er die eerste tijd wel in, maar ik slaap altijd ruim acht uur per da.g. Ie dere avond gaat er een grote tas mee naar huis. Dan werk ik de stukken door, en in het weekeind gaat dat verder. De zondagmorgen probeer ik voor mezelf te houden." Zijn ambtenaren zeeggn: Drees heeft er kritiek' op dat een week uit zeven dagen bestaat en niet uit tien. Een jaar geleden had niemand gedacht dat u nu minister van Verkeer en Waterstaat zou zijn. Drees: „Ja, het is inderdaad on verwacht. Anderen hebben het misschien meer op zich af zien komen. Zelfs in juni, toen het re geerakkoord werd opgesteld, was ik er niet op ingesteld dat ik mi nister zou worden. Eind juni is** dat nog al hard gegaan.*' N „Toen ik hier begin 'juli binnen kwam om met Bakker te praten in Drees - ■•Ik word gehaald.'Ik zou het ook kunnen fietsen, het is niet zo ver en het is een gescheiden fietspad, dat is dus heel veilig ook. Maar ik heb het werkelijk heel druk, dus elke vijf minuten telt. En verder zit ik met grote tassen." Het vertrouwen in u is gehal veerd, volgens NIPO-cijfers. ..Ik weet niet waar dat aan ligt, het verkeersbeleid of het algemene politieke beleid. Het verkeersbeleid zou in brochures duidelijker aan de mensen moeten worden verteld. De autolobby is in dit land vrij sterk. Als die autobladen regelma tig beschouwingen schrijven die er ten dele gewoon naast zijn dan heeft dat. op korte termijn in vloed. Op lange termiln denk ik dat ze meer begrip zullen hebben voor het beleid. De aanval komt op dit moment wel over." „Maar op het punt van d e be kendheid waren de cijfers voor mij onbegrijpelijk gunstig, veel gunstiger dan ik had verwacht voor een nieuwe politicus. Die be kendheid van mijn persoon, onge- loflijk. Te mooi om lang te du- Heeft die bekendheid u verrast? „Ja, ik heb een veel snellere op gang gemaakt, dan ik had ver wacht." De naam Drees roas al bekend. „Er zijn meerdere Dreesen, dat is Ziet u uiv vader vaak? „Nee, eens in de twee weken drink ik een kop koffie bij hem, ik heb erg weinig tijd." Gaat het goed met hem? „Geestelijk is hij volkomen fit. Maar het is een man van 85..." DS '70 toas voor veel mensen de ■partij die de belastigen zou ver lagen. „Ja dat is dat andere element waardoor misschien het vertrou wen in mij is teruggelopen. DS'70 heeft gesteld dat er een soberder beleid moet komen, dat op den duur ook perspectief zou kunnen geven op lagere belastingen. We hebebn nooit belastingverlaging in 1972 beloofd. We heben gezegd eerst ombuigingen. Die zijn nu aan de gang, in allerlei sectoren. In dit opzicht heeft DS'70 grote invloed gehad." U ziet dus perspectief om bin nen deze kabinetsperiode nog de tarieven van de belasting te verlagen. „Ik ben lid van dit kabinet, nu moet ik voorzichtig zijn met mijn woorden. Laat ik het zo formule ren: dit beleid voorkomt een be langrijke belastingverhoging. En het leidt tot een veel lagere belas tingdruk daii het program waar mee de confessionelen en de PvdA-D'66 de verkiezingen ingin- Somber Waarom heeft u voor de ver kiezingen niet duidelijk gezegd: mensen, ook met DS'70 in de regering gaan de belastingen verder omhoog Drees: „Ik heb na het opgeven van mijn functie als thesaurier-ge neraal niet meer gewerkt met in terne informatie. Ik, was de som berste van alle lijsttrekkers. De feitelijke ontwikkeling is tussen half december en half juni nog Minister Boersma van socia le zaken heeft laten weten, dat hy er niet aan denkt, in te grij pen in lonen en prijzen. Eerst zei hij, dat zo'n ingrijpen niet te verwachten was voor het eind van deze maand. Later meende hij, dat het nodig was eerst eens rustig een paar maanden af te wachten hoe 't gaat met de ma tiging. Als daar niet genoeg van terecht komt zal de regering (misschien) ingrijpen. Hij liet in elk geval weten, dat zo'n maatregel zeker niet onmoge- door Laurens ten Cate lijk is. maar hij. ziet er nu geen aanleiding toe. In een zinnetje, dat voor DS '70 bedoeld was. zei hij, dat men meer vertrou wen zou moeten Jiebben in de bereidheid van de sociale part ners om tot matiging te komen. Tot nu toe is niet gebleken, dat die bereidheid ontbreekt. Woorden, woorden. Wie naar de feiten kijkt ziet niets van mati ging. Het is bewezen, dat aller lei prijzen als gekken stijgen Gerda Brautigam heeft daar in de Kamer een frappant lijstje van gegeven, en deze consu ment, die alleen in de winkel komt als dat beslist nodig is, constateerde, dat het bier van1 die man. variëteit gold, nu ver pakt wordt in kleinere flessen, tegen hogere prijs. Zo is er wel De prijsverhogingen van nu zijn niet het gevolg van loons verhogingen van nu, want die loonsverhogingen moeten nog komen. Er zijn maar twee mo gelijkheden: 1. de prijsverhogin gen volgen op eerdere loonsver hogingen en dan zijn de onder nemers zielig, want zij komen een half jaar te laat en 2. ze pakken nu al vast want ze vre zen straks niet meer te kunnen krijgen. Ik houd het op moge lijkheid twee. De werknemers matigen ook niet tegen de klippen op. Het is een beetje ironisch, dat Jaap Boersma zijn verhaaltje vertel de aan de vooravond van een vergadering, waarin de indus triële bonden van de vakbewe ging gaan praten over wat er moet gebeuren, „waarbij de hantering van het stakingswa pen niet uitgesloten is". De on dernemers lopen vooruit op wat de vakcentrales mogelijkerwijs vragen en de vakcentrales willen dus meer loon, want de prijzen stijgen te snel. In die situatie doet de oproep van Jaap Boersma komisch aan. is geen enkele reden, welke dan ook, om maar enig vertrou wen te hebben in de bereidheid van werkgevers en werknemers werkelijk te matigen. De strijd is volop aan de gang en wordt in bitterheid gevoerd. Elk pakt wat hij pakken kan en geen van de partijen maakt zich nog om iets anders druk dan om de rug dekking. Het wantrouwen van de heer Keuning van DS'70 is volko men gewettigd en het is alleen maar onbegrijpelijk, waarom de andere politieke partyen dat niet .willen beamen. Alleen het standpunt van de minister is begrijpelijk. Hij her innert zich levendig wat hij zelf destijds gezegd heeft (binnen en buiten de Kamer) over de maat regelen, die zijn aartsvaderlijke partijgenoot Roolvink heeft ge nomen. Hij wil geen gedonder met werknemers of werkgevers voordat het ogenblik gekomen is. waarop dat onvermijdelijk wordt en hij schijnt zich de ruimte te gunnen om dat ogen blik nog wat uit te stellen. Als de werknemers in de grootmetaalseotor zouden beslui ten tot een staking, dan is het voor beperkende maatregelen te laat. Zo'n staking zou, als zij niet beperkt blijft tot één of twee zeer grote en zeer sterke ondernemingen, de kwalijkste gevolgen hebben voor de werk gelegenheid. omdat er veel te veel bedrijven zyn, die 'n lang durige onderbreking van de pro- duktie evenmin kunnen verdra gen als een verhoging van de lo nen, die zij niet mogen doorbe rekenen. In alle ernst die door de in dustriebond van het NVV wordt betwijfeld (als ik him ge schrijf lees over dit baardige stuk onbenul), in alle ernst: 'n staking zou het eind zyn voor een aantal bedrijven in het Noorden en vermoedelijk ook voor 'n aantal bedrijven elders Als die staking gerechtvaar digd zou zyn doordat er noodtoe standen ontstaan, alla, dan moet er worden gevochten. Maar dat is niet het geval. Dus is 'n sta king op dit moment ongerecht vaardigd middel om splitsingen te drijven tussen de onderne mers in de metaalsector van wie er zeker een paar door de knieën zullen gaan, ongedisci plineerd als zij zijn. Voorbeeld de vakbeweging maakt zidh, tenminste zo blijkt uit haar opgenbare mededelin gen, niet zo gek veel zorgen over de toekomst van allerlei ondernemingen. Dat ligt voor de hand in een tijd, waarin het goed gaat, want waarom zou dan ook maar iemand medelij den hebben. Nu gaat het niet goed. Daarin ligt misschien nog niet zoveel reden voor echt medelijden, maar wel voor be zorgdheid over de werkgele genheid. Dit jaar zijn al meer dan 250 ondernemingen dicht gegaan. De meeste daarvan zijn klein, maar er zijn er ook mid delgrote bij met zo tussen de 2 en de driehonderd werknemers. Hier is een voorbeeld uit de metaalsector, geheel overeen komstig de werkelijke cijfers. Er is een bedrijf met een om zet van twintig miljoen gulden, dat dit jaar een winst zal ma ken van 1,6 miljoen. In de ze onderneming is de loonquote 60, dat betekent, dat 60 procent van de kosten be staat uit loonkosten, direct en Indirect en de sociale lasten in- begreoen. Het bedrijf verloont dus een bedrag van ruim elf miljoen gulden. Als de loonsom stijgt met 12 procent, dan is dat een bedrag van 1,2 miljoen, waardoor de winst bij gelijk blijvende prijzen en verder niet stijgende omzet of kosten, die derden berekenen, zal dalen tot vier ton. Het is duidelijk, dat dit de mogelijkheden tot investe ring in nieuwe machines tot be neden een aanvaardbaar mini mum vermindert. Het zou mis schien nog een Jaar zo kunnen, maar niet langer. Wat doet dus zo'n onderne ming? Kijken of zij de prijzen kan verhogen en dat is dan niet bedoeld om de zakken van de aandeelhouders te spekken maar om het bedrijf in stand te houden, want als het een paar Jaar op deze manier door gaat, dan is de hele winkel op de fles en staan meer dan 200 man op straat. Er zijn veel van zulke bedrijven, die op 't rand je van hun zekerheid balance ren. En naar verhouding zijn er in het Noorden nog meer dan gemiddeld in het land. Het gevolg hiervan is. dat ie dereen een beetje moet uitkij ken. In zulke omstandigheden zijn bezuinigingen van enkele tonnen al van belang en het is in bijna alle gevallen het ge makkelijkste die beperkingen in de loonsector te vinden b.v. door ontslag. Als het nu kan doordat iedereen een beetje In bindt, dan verdwijnt het risiko voor sluiting in belangrijke ma te. Daar is niets onredelijks aan. Het onredelijke daarentegen ligt in de aldaar herhaalde ver zekering van vakbondszijde, dat er niets aan de hand is en dat de bedrijven best de klap kun nen hebben, die een niet door inkomsten gedekte stijging van de lonen oplevert. Was het maar waar. We zitten er helaas an ders voor dan vier, vijf Jaar ge leden. Daar ligt de kern. belangrijk slechter geweest dan ik al had verwacht." Van de inflatiebestrijding is ook niet veel te merken. „Ik heb in mijn redevoeringen voor de verkiezingen gezegd, dat Je eerst de economische overspan ning moet wegnemen. Dat heeft twee gevolgen: je neemt de druk van de inflatie weg. en verder heb Je niet voortdurénd gastarbeiders nodig. We zijn nu nog in de fase waarin de overspanning moet worden beëindigd. Ik vind dat de druk duidelijk bezig is af te ne men. De rentestand zakt. Zoals altijd met een overspanning ijlen de lonen en de prijzen nog een tijdje na. Maar daar krijgt men greep op als de overspanning af zwakt." Spoorkaartje U levert een flink aandeel in de prijsstijgingen. Duurder spoor kaartje, hogere posttarieven „Ja, ik zit helaas ook met bedrij ven die te maken hebben met for se loonstijgingen. De spoorwegen werken al efficiënt, minder perso neel op de stations. En de PTT heeft haar postbestellingen terug gebracht tot één per dag. Die ver hogingen vond ik redelijk, plezie rig is het niet." Het spoorkaartje is nu toch wel erg duur geworden. Had u niet een voorbeeld kunnen stellen? „Ik dacht dat men wel weet dat de spoorwegen zwaar gesubsidieerd warden uit de algemene middelen. Openbaar vervoer is een schone zaak en wie van die service ge bruik maakt mag daar ook wel voor betalen." Vecht u op deze manier niet tegen de benzinekaai als u de mensen naar het openbaar ver voer wil zuigen? Drees: ..Nee, allerlei omstandighe den spelen een rol De parkeermo- gelijkheden zullen in toenemende mate steeds beperkter worden." Dus als u niets zou doen, zou het probleem zich ook oplossen? Drees: „Natuurlijk. Ik probeer er alleen maar vorm aan te geven." „Ja, dat heeft weer te maken met de overspannen economie. Op al lerlei gebied zijn mensen nodig. Denk aan verpleging, politie, on derwijs, postins tellingen. Werk loosheid in absolute zin is er niet. Over het geheel genomenn is er in Nederland een geweldige vraag naar arbeidskrachten, die voor een deel niet eens geregistreerd is." „De buitenlandse arbeidskrachten zijn het simpelste voorbeeld van het overschot aan werkgelegenheid dat op dit moment beschikbaar is. In een levendige economie als die van Nederland zijn er altijd ver anderingen en dus ook bedrijven die kapot gaan. Als er perspectief is op een andere baan en inkomen dan is het niet erg dat er tijdelij ke werklozen zijn." Wie een bezuiniging spolitiek voorstaat zou toch veel harder moeten snoeien om effect te hebben? Wat geeft ruimte voor creatieve rechter Vorige week zijn drie inwoners van Arnhem, die een bromfietser hadden klemgereden en afgetuigd, door de politierechter .veroordeeld tot 110 dagen gevangenisstraf waarvan 66 voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Uniek voor Nederland is de bij zondere voorwaarde, waarbij de veroordeelden werd opgedragen, gedurende enkele weekeinden bij sociaal-medische instellingen te gaan werken. Toen de zaak be handeld werd is door de verdedi ging gesuggereerd deze bijzondere voorwaarde te stellen. De verdach ten stonden er dan ook helemaal achter, evenals de instellingen, waartoe ook „Het Dorp" behoort De enige die eigenlijk niet mee wilde doen met dit experiment was de officier van Justitie mr. J. A. Kopp. Deze had visioenen van tewerkstelling, zoals dat in de oor log gebeurde, in het kader van de Arbeitseinsatz. Maar de Arnhemse politierechter, mr. Ch. D. Rom- merts. heeft na rijp.beraad de ge vraagde voorwaarde opgelegd, daarmee blijk gevend van een ze kere moed en creativiteit. Crisis Het is niet overdreven te stellen dat de straftoemeting in een cri sis-situatie verkeert. De oude uit gangspunten om de hoogte van de straf te bepalen waren de ernst van het feit en de mate van schuld van de dader. Zij stammen uit een tijd, waarin de straf voor namelijk gezien werd als leedtoe voeging. zodat de zwaarte min of meer werden afgestemd op de „ergheid" van de daad. Tegelijker tijd werd de straf gerechtvaardigd door een beroep te doen op de af schrikwekkende werking die van hoge straffen uit zou gaan. Nu is in de loop der Jaren het in zicht gegroeid dat de preventieve werking van de straf sterk betwij feld moet worden. Dit blijkt bij voorbeeld uit vergelijkend onder zoek tussen een land dat op be paald gedrag zoals dronken rij den een zware straf stelt en een land dat datzelfde gedrag met een lichtere straf sanctioneerd. Boven dien werd steeds duidelijker dat het middel gevangenisstraf erger is dan de kwaal. De straf komt naar voren als middel om de dader te beïnvloeden, te re-socialiseren. Naast deze ge dragsbeïnvloeding is het doel van de straf het conflict op te lossen. Het conflict tussen dader en even- Door onze juridische medewerkster tueel slachtoffer of tussen dader en de samenleving. Onze strafwetgeving geeft de rechter het instrumentarium om deze doelstellingen zo veel moge lijk na te streven. De resocialisa- tie-gedachte staat al 20 Jaar in de beginselwet van het gevangeniswe zen, maar zij leeft nauwelijks. In de praktijk van de straftoemeting blijft men op twee gedachten hin ken. Ook in de Arnhemse zaak zat de officier van Justitie vast aan het „ergheidsdenken", zoals blijkt uit zijn uitlating dat straatterreur een heel erge zaak is. Hiermee wordt gesuggereerd dat zij die zoeken naar een zinvoller straf dan de gevangenis, het gepleegde feit zouden vergoelijken. Voorwaarden Een van de middelen die de wet gever aan de rechter verschaft om de stra,f zin en inhoud te geven, is de mogelijkheid bijzondere voor waarden te stellen. Prof. mr. Ch. J. Enschede, sinds kort lid van de Hoge Raad, vindt die macht be paald niet mis. Hij gaf dit com mentaar in een noot bij een re cent arrest van de Hoge Raad. Hierin had de Amsterdamse rechtbank een Ghanees als bijzon dere voorwaarde opgedragen on middellijk na zijn vrijlating het land te verlaten en weg te blijven tot het einde van de proeftijd. De Hoge Raad vond deze voorwaarde te ver gaan. De voorwaarde moet dienen om „een goed levensge drag" te bevorderen, stelde de Hoge Raad. Over de vraag wat nu een goed levensgedrag is en wat dat bevor dert, zal ook wel geen eenstem migheid bestaan. De wet geeft als enig houvast dat de bijzondere voorwaarde het gedrag van de be trokkene moet betreffen. ZIJ noemt als mogelijkheden het ver goeden van de schade aan het slachtoffer of de verplichting zich te laten opnemen in een psychia trische inrichting. Of de Arnhemse uitspraak aan de criteria van de wet en de Juris prudentie van de Hoge Raad vol doet, moet in hoger beroep wor den uitgemaakt. Welslagen Een maatschappelijk probleem is of een dergelijke straf aanslaat ln onze Nederlandse samenleving. Vóór een nieuwe strafsoort pleit in elk geval dat het alternatief - gevangenisstraf duur en inef fectief is. Of deze nieuwe straf- vorm, met een meer sociaal ge richte inhoud, corrigerend werkt, kan pas blijken als er een paar jaar mee geëxperimenteerd is. Het welslagen is in de eerste plaats afhankelijk van de instel ling van de mensen zelf. Pas als de dader wordt gezien als iemand, die niet buiten de gemeenschap moet worden geplaatst, maar in de gemeenschap thuishoort, is er een geschikt maatschappelijk kli maat voor een dergelijke straf. In deze mentaliteit past het con fronteren van de dader met de gevolgen van zijn daad. Er zal eerst geëxperimenteerd moeten worden, voordat de wet veranderd wordt. De wet geeft nu al ruimte genoeg. Wel zal de advocatuur de belangen van de veroordeelden goed moeten bewaken, omdat de mogelijkheden om in hoger beroep te komen sterk zijn beperkt. Verenigde Staten De Verenigde Staten zijn verge vorderd in het doordenken van deze problemen. In het lijvig rap port „The challenge of crime in a free society" (de uitdaging van de misdaad in een vrije samenleving) van 1967 worden een aantal voor stellen gedaan om de burgerij mee te betrekken bij de straf. Op die manier wordt deze tenuitvoer legging ingebouwd in een stuk so ciale politiek en welzijnszorg. Nog verder gaat het voorstel uit een later rapport van 1969 „Law and order reconsidered'" (wet en orde opnieuw beschouwd"). Daarin wil men direct na de arrestatie de dader in -de gemeenschap inzetten en dan op vrijwillige basis. De da der is op dat moment het best bereikbaar. Een langdurige, vaak onbevredigende procesgang wordt hierdoor voorkomen en het vrij willige karakter van de actie ver groot de kans op succes. In Amerika wordt op veel beperk ter schaal hiermee gewerkt. De Nederlandse strafwet geeft nu al voldoende ruimte voor een derge lijk systeem. Wij kennen het in stituut van het voorwaardelijk se pot. Hierbij verklaart de officier van Justitie de zaak niet te ver volgen mits de dader zich aan be paalde voorwaarden houdt. Over de inhoud van de voorwaarden zwijgt de wet, zodat hier alle ruimte is voor een creatief beleid.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7