TOYOTA CARINA utogordel: )ms leven If dood... VEILIGHEID VOOR ALLES N MOET NIET HET ONDERSTE UIT ZE JAPANSE KAN WILLEN HEBBEN Voor niet te veel geld een 'complete' auto met plussen en minnen Kamsteeg gaat met kever op sportieve toer AUTO-INDUSTRIE HAND-IN-HAND AUTO ■ttPUSgQKMBigtgrt,,mi i -i in PAGINA 19 van een Toyota Ca- njgt er niet alleen een ingebouwde hoofdsteu- maar ook drie sleuteltjes! m die sleuteltjes passen sloten,, de derde alleen slot van de koffer- Zodat zelfs een monteur, mgen in de garage onder heeft, niet in de bagage ban komen zo'n typerende kleinigheid Japanse auto. De vinding van de Japanners om hun ten dienste te zijn, kent enzen. Natuurlijk is zo'n iet altijd nieuw. Maar het' tel prettig als het erop zit. ;den vaak, die het leven utomobilist veraangenamen, die uitbundige detaillering en aan de explosieve groei erkoop van Japanse auto's nd., lijkt ons toch wel wat socht. Voor de kopers zijn Ighèden natuurlijk plezier i- nstigheden, maar zij kun- geen doorslaggevend argij- nen. wel? We dachten aan de Dnceptie van de Japanse Tassend compleet tegen een ii nog» redelijke prijs. En namelijk in de kleinere font bij de kleine auto's de kern van het enorme verkoopsucces. Toch is men ita (lees: importeur Louw- Parqui) ook lang niet onte- Dver de aantallen grotere wagens, die de Leidschendamse deuren uitgaan. Men speelt zo'n beetje quitte: één kleine tegen één grote. En dat bij deze verkoopcij fers: 4.000 in 1969, zo'n 8.000 vorig jaar en dit jaar zeker meer dan 12.000 stuks. Daar zitten dan onge veer 6.000 „grotere" wagens bij. Louwman ziet dat als een succesrijk gevolg van de grote verscheidenheid in modellen: Corolla's. Carina's, Ce- lica's en Crowns. Soms in verschil lende uitvoeringen. Middenklasse We hebben met één van die wagens wat grondiger kennis gemaakt: de Carina, een van de heel jonge loten aan de Toyota-stam, die als een 1600 cc-er moet optornen tegen vele (vaak zware) concurrenten in de middenklasse. Daarbij is hij wat ■iji ir, :r- et gebruik van autogordels kan het aantal slaohtoffers in het ver- aenlijk worden verminderd. aan duidelijkheid niets te wensen overlatende conclusie is het voor Veilig Verkeer gekomen na het verzamelen van de resultaten aantal in binnen- en buitenland gehouden onderzoekingen. On- bezwaren. die hier en daar wel eens tegen autogordels naar voren febracht. staat het inmiddels wel onomstotelijk vast, dat het ge- gordels van het allergrootste belang is. Ook binnen de bebouwde bij lagere snelheden. Ook bij korte ritten, een aanrijding met een snelheid van omstreeks twintig kilome- het opgelopen letsel dodelijk zijn. Het staat vast. dat bij gebruik wtogordel daarentegen tot een snelheid van pakweg tachtig kilo- Wijk letsel nagenoeg is uitgesloten aststaande conclusies hebben ertoe geleid, dat Veilig Verkeer een fler autorijdend Nederland is begonnen om het gebruik van de el te stimuleren. Sinds 1 Januari is de gordel in elke nieuwe auto Maar zo'n ding heeft pas waarde als hij ook wordt gebruikt! En ut helaas nog veel te weinig. Terwijl evenzeer vast staat, dat de zelfs slechts hoogst zelden letsel veroorzaakt. En indien dat de keer gebeurt dan is het letsel veelal van lichte aard en zeker mstig dan wat zou zijn gebeurd als er geen gordel was gedragen, tonald Huelke, hoogleraar in de anatomie aan de Universiteit van meent, dat de gordel „de sleutel tot het redden van mensen ding Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid is van oor bat gebruik van de gordel elk Jaar 350 levens zou kunnen redden, meer van deze opmerkingen of conclusies voorhanden, fe zou een actie als Veilig Verkeer nu* voert overbodig moeten één punt betreft beslist in het voor deel: de prijs ligt namelijk nog net beneden de tien mille. Het is maar één gulden beneden die grens, maar zoiets wordt in de zakenwereld toch als belangrijk ervaren. Wat krijgt men voor die tiendui zend gulden? Een niet te omvang rijke, vrij gemakkelijk hanteerbare auto met een vooral op lagere snel heden zeer soepel lopende motor met een pittige top «ca 160 km) en j een verrassend prettig schakelende versnellingsbak. Ongetwijfeld dus j vele pluspunten. Maar tegenover die plussen moeten we toch ook een aantal minnen zetten. En dan bedoelen we niet. dat, we het met onze auto wat slecht hadden getroffen. Het koppe lingspedaal piepte en kraakte. Er zat onder het dashboard een flink uit de kluiten gewassen rammel. En op de eerste de beste avond bleef de lichtknop hangen. We konden de lampen met geen mogelijkheid uit krijgen. Gelukkig was Auto Home zelfs in de avonduren bereid ons te helpen („Je bent Toyota-dealer of nietmaar dat waren volgens ons wel ongelukstreffers van deze toevallige auto. Ruimte Dat had met dit Toyota-model als zodanig weinig te maken. Dat kan men echter niet zeggen van de zit- I ruimte achterin. De passagiers, die daar moeten zitten zijn er nogal dunnetjes af gekomen bij de Ja- j panse constructeurs. Niet alleen vrij weinig ruimte, er kon ook niet eens j een armsteuntje af. Trouwens, de makers van 't model toch zijn wat eigenaardig met de ruimte omge sprongen. Ze construeerden een royale bagagebak, maar namen er toen weer een stevig stuk van af door het reservewiel er rechtop in te plaatsen en de krik midden op de bodem te monteren. Jammer, van de zo verspilde ruimte. Voor het overige is het een compact en weinig spectaculair model, zoals men op de foto kan zien. Van bin nen hetzelfde laken een pak: sober, maar nuttig en goed afgewerkt. Een aardige bijzonderheid is dan weer het anti-reflecterende glas, waarvan de (overigens karig informerende) ronde klokken zijn voorzien. We hebben zelfs even moeten voelen of er wel echt glas voorzat Versnelling We zeiden het al, de hoofdsteunen als onderdeel van de tamelijk stug ge stoelen zijn standaard. De zit ten opzichte van het stuur is goed. De besturing is vrij direct, maar wat het meest opvalt, is toch wel de geraffineerd goede plaatsing van het tamelijk lange pookje op de j cardanastunnel. Vlak naast het stuur. De hand valt als 't ware au tomatisch op de versnellingspook. De hele bak is trouwens van voor treffelijke makelij. De wagen scha kelt uitermate prettig, de overbren gingsverhoudingen zijn zeer gunstig, de versnellingen ruim van mogelijk heden. Ook het rijden zelf is vrij pro bleemloos. Althans tot een snelheid van pakweg honderd kilometer per SAMENGESTELD DOOR KOOS POST waai betreft. En wat de zijwind gevoeligheid aangaat, die steeds aanwezig is, maar bij hogere snelheden veel meer invloed gaat uitoefenen. Maar vooral lijkt het contact met de weg dan aanzien lijk minder. Daarom: al kan men 'op de kilometerteller meer dan 160 km per uur» een hoge top met deze auto halen, men zal het niet zo gemakkelijk doen. De Ca rina op topsnelheid lijkt op een uit zijn krachten gegroeide krachtpatser, met een onvoldoen de op zijn rapport voor rijgedrag. De remmen van de Carina tonen het bijna klassieke patroon: schijf remmen voor trommelremmen ach ter. Maar gesteund door een rembe- krachtiger en een remkrachtverdeler is het resultaat zeer effectief. Het benzinegebruik van de Carina is niet ongunstig. Wij kwamen een maal op één op tien en eenmaal op een of elf 'uit. Licht, lucht en ver warming werkten naar behoren, al viel het ons niet mee de ruiten bij vochtig v.eer schoon te krijgen. En nog moeilijker was het ze doorzich tig te houden. Een achterruitver warming gaan wij op een wagen van zo'n klasse eigenlijk een onmis baar accessoire beschouwen. Men merkt het inmiddels wel: wij zijn niet zonder bezwaren. Toch vinden we de Carina in zijn geheel een zeer acceptabele auto, die voor de prijs van tien mille veel heeft te bieden, mits men maar niet het al ler onderste uit deze Japanse kan wil hebben. De firma Kamsteeg heeft de mogelijkheid geschapen om bij aankoop van een nieuwe 1302 S deze kever een wat sportie vere aanblik te geven. Men vond dat bij Kamsteeg nodig. Er rijden wel buggy's. En op de racecircuits kan men Formule Vee's tegenkomen. Binnenkort ook Super Formule Vee. Stuk voor stuk hoogst sportieve wagens. Steeds ge bouwd op een gewoon Volkswa gen-chassis. Maar aan de stan daard VW kan niets worden versierd. Een normale kever kan nauwelijks worden opge frunnikt.-Óh ja, een beetje. Met wat keurig nette accessoires, die in feite alleen maar het comfort verhogen. Maar er geen „blitse" of „hippe" auto van maken. Of hoe vooral de jongeren dat ook maar mogen noemen. Andere merken gok ken wel op deze categorie ge gadigden. Die brengen pakket ten in de handel, waarmee men een wagen onder de noe mer „sportief" kan stoppen. Dat Volkswagen zoiets niet kende was een diepe doorn in de ogen van vertegenwoordiger H. J. C. Klaverboer van de Voorschotense vestiging van de firma Kamsteeg. „Waarom an deren wel en wij niet?", zo vroeg hij af Hij wilde het beeld van de kever best wat opvijzelen. Als een auto zo lang aan de markt, is, gaat dat beeld slijten. Dan krijgt hij bepaalde aureooltjes waar ver kopers niet gelukkig mee zijn. Daarom wilde de heer Klaver boer de kever wel wat spor tiever maken. Het is in hoofdzaak zijn stre ven geweest, dat de firma Kamsteeg nu als eerste Volks wagen-dealer de mogelijkheid biedt om de kever aan te pas sen aan de eisen van z.g. spor tievere rijders. De eerste resul taten van Klaverboers „door- denkertje" waren namelijk zo hoopgevend, dat Kamsteeg er binnenkort grootscheeps mee van start durft te gaan. Bij voorbeeld met modellen in alle showrooms van het bedrijf. Voor de koper van een nieuwe kever 1302 S bestaan dan twee mogelijkheden: óf hij koopt al leen bredere velgen met dito radiaal banden «in plaats van standaard de diagonaal ban den) óf hij koopt een geheel Gemini-pakket, waar die brede re wielen ook bij horen. Of hij koopt natuurlijk helemaal niets extra's en neemt genoegen met de standaard-uitvoering. Moge lijk om die f 350 meerprijs uit te sparen, die men voor die bredere velgen en banden (zoals men die normaal op een 1600 aantreft) moet neertellen Als men deze bredere velgen op een oude kever wilt hebben, komt dat veel duurder uit. Ver over de zeshonderd gulden. Het verschil Éit in het feit. dat Kamsteeg die oude velgen en banden niet meer kan gebrui ken. De onderdelen, die van nieuwe wagens afkomen, kun nen worden doorgestuurd naar het schadebed'rijf in Sassen - heim, waar men ze best kan benutten. Overigens is het verschil in rijden met die bredere banden wel opvallend. De wagen wint duidelijk aan comfort en weg- ligging. We hadden maar kort de gelegenheid er kennis mee te maken, maar het was een openbaring. Niet alleen ziet de wagen er veel robuuster, veel stoerder uit, het weggedrag is aanzien lijk verbeterd. In combinatie met de MacPherson voorpoten en de Porsche achteras (toch al een aanzienlijke verbetering) zit men dicht aan het ideaal. Wat natuurlijk de veiligheid ten goede komt. Die bredere banden (en dus dat brokje grotere veiligheids zitten ook in het z.g. Gemini- pakket, dat men voor ongeveer zeshonderd gulden meerprijs op de nieuwe 1302 S kan krijgen. Wanneer men dat pakket ech ter voor een oude kever zou willen kopen zou men heel wat meer moeten betalen. Dat ligt ook wel voor de hand. In dat pakket zitten bijvoorbeeld twee andere stoelen. Met ingebouwde hoofdsteunen. En wat moet Kamsteeg nu met die twee stoelen beginnen, die uit de oude kever komen? Verder krijgt men in het pakket een zwarte skaibekleding met zach te ondergrond voor het dash board (zodat eindelijk dat irri terend gelakte vlak voor de be stuurder kan verdwijnen), een middenconsole, een sierknop op het pookje, een brandblusser en een z.g. sportstuur. Erg aar dig als „versiering" van de wa gen. Maar de duidelijke verbe tering door de bredere wielen tilt voor ons toch wel het zwaarste. De vraag of Ralph Nader met zijn geruohtmakende boek „Unsa- fety at any speed" de bezinning op de veiligheid van de auto aan het rollen heeft gebracht of dat hij slechts duidelijk gestalte heeft gegeven aan een reeds bestaande stroming, is vandaag de dag al niet belangrijk meer. Deze vraag heeft nog slechts geschiedkundige waarde. Want sinds enkele jaren ligt er een Amerikaanse wet op tafel, waarin de eisen voor de au to van-de-nabije-toekomst ondub belzinnig vastgelegd liggen. Het was eigenlijk typerend, dat toen de heer L. F. Ardouillie, ma nager produkt engineering van General Motors Continental in Antwerpen dezer dagen voor de Auto Pers Klub over deze „Vehicle Safety Act" sprak, hij de naam van Nader niet éénmaal in de mond nam. Hij sprak over „poli tieke drang" en „druk van de pu blieke opinie", waaronder deze wet tot stand is gekomen. Drie factoren bepalen de veilig heid van het verkeer: wegen, wa gen en automobilist. Aan de we gen wordt constant gewerkt, ook in Amerika. Aan de automobilist durft men daar volgens de heer Ardouillie niet te komen. Hij ver tegenwoordigt immers een stem bij de eerstkomende verkiezing. Dus blijft alleen de wagen over. Er is een speciaal „Department of Transportation" in het leven ge roepen, dat over een bedrag van 69 miljoen dollar beschikt om er voor te zorgen, dat d'e nauwkeurig vastgelegde veiligheidsvoorschrif ten in de naaste toekomst werke lijkheid worden. Al de eisen, waaraan de auto van de toekomst moet voldoen, liggen nadrukkelijk vast. Twee firma's, die niets met de auto-industrie uitstaande heb ben, zijn uitgenodigd auto's te bouwen volgens die vastgelegde ei sen. Deze veiligheidsauto's moeten dan tevens bewijzen, dat de au to-industrie in gebreke is gebleven bij het bouwen van veilige auto's Twee autogiganten in Amerika nebben de handschoen echter op genomen. Zowel General Motors als Ford hebben aangeboden voor het symbolische bedrag van één dollar ook zo'n auto te bouwen. Zij bouwen dus ook veiligheidsau to's volgens de eisen van de rege ring, waarbij zij echter pogen .menselijk" te blijven. Ze bouwen dus geen nieuwe tanks. Het is nl. geen kunst een volledig veilige wagen op poten te zetten, maar het moet ook nog een beetje aar dig en verkoopbaar blijven. In Amerika gaat men daarbij uit van een 5 persoons auto met vier deuren met een maximum gewicht van 1800 kilo. Maar het staat nu wel vast, dat geen Amerikaanse bouwer erin zal slagen dat ge wicht te halen. Het wordt beslist meer als al die veiligheidsmaatre gelen zijn genomen. Wat dat be treft is de Europese auto-industrie dus duidelijk in het nadeel. Want ook in Europa en Japan heeft men maatregelen moeten nemen om aanstonds het Amerikaanse ei senpakket het hoofd te kunnen bieden. Men bouwt daar aan klei nere auto's: tot 900 kilo. Men ver wacht in deze landen echter meer resultaat van het stuk voor stuk verbeteren van de onderdelen in- plaats van het bouwen van een complete auto, zoals in Amerika. Eén wonderlijk feit doet zich ech ter voor, een unicum in de auto geschiedenis. De partijen hebben zich verbonden alle gevonden ken- De „veiligheidsauto"die G.M. op de weg heeft gekregen. Duidelijk zijn de inschuifbare voor- en achterkant. nis uit te wisselen. Dat is ook vastgelegd in het contract met de Amerikaanse regering. Dus is men al eens in Parijs bij elkaar geko men. En kortgeleden vergaderden in Stuttgart maar liefst 450 des kundigen van vele nationaliteiten. Bii General Motors alleen werken al 150 man aan de ontwikkeling van deze veiligheidsauto, die een 5.9 liter motor van 185 DIN-pk zal krijgen. Zoveel mogelijk van allu- minium vervaardigd, een mate riaal, dat men ook elders in de auto herhaaldelijk kan tegenko men om het gewicht nog zoveel mogelijk te drukken. Wij zullen hier niet op alle details ingaan, het zou ons tever voeren om .de heer Ardouillie te volgen op zijn gehele lezing. Slechts een enkele markante bijzonderheid. Bijvoorbeeld: de inzittenden krij gen minder ruimte. Ze worden als het ware ingepakt. Alle lofliede ren, die in het verleden op royale interieurs werden afgestoken, blij ken nu de onveiligheid in de hand te werken. Voor alles moet worden voorkomen, dat de inzittenden bij aanrijdingen gaan rondslingeren. In de G.M.-veiligheidsauto komt er tot 30 mijl per uur geen lucht zak aan te pas. (eén van de eisen is, dat de inzittenden een van 30 mijl per uur zonder vast te zitten moeten kunnen door staan!. Dan worden bestuurder en passagiers opgevangen door dikke lagen zacht materiaal. Pas bij ho gere snelheden blazen de omstre den luchtzakken op, maar dat moet wel binnen 25 milliseconden gebeuren. En dan moet er weer een permanente controle zijn in gebouwd die waarschuwt als er aan het systeem iets mis gaat. Om botsingen van 15 kilometer per uur zonder schade aan de wa gen te kunnen verwerken, moesten de bumpers worden vastgezet op zware schokdempers. Daarvoor heeft men zowel .achter als voor losse gedeelten gemaakt, die kun nen in- en uitschuiven. Of men wanneer aan alle eisen zal zijn voldaan nog mooie auto's kan bouwen, is nog steeds een open vraag. Volgens de heer Ardouillie zal het wel haast ondoenlijk zijn om klei ne auto's te maken, die aan al die eisen kunnen voldoen. Zodat we wellicht in de toekomst te maken krijgen óf met een verzachting van de Amerikaanse eisen óf met de onmogelijkheid kleinere auto's naar Amerika te importeren Wat dan wel de toevloed van Westduitse en Japanse auto's in één klap tot stilstand zou brengen. Maar dat kan toch niet de bedoe ling van die Amerikaanse wet zijn geweest? uur Daar beneden loopt de motor (1588 cc vier cilinder 102 SAE-pkj soepel en ook redelijk ge ruisloos. Stationair draaiend is deze i krachtbron zelfs nauwelijks te ho- ren. Snelheid Des te opvallender is de veran dering bij hogere snelheid. Boven de 100110 km wordt de motor veel rumoeriger. Dan valt trou wens het hele gedrag van de auto sterk terug. Niet alleen wat la- DEZE PAGINA

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 19