Henk Rol: "Met Sam nooit last gehad Wedstrijd van 'kleine' waarheid Seizoen eredivisie al goeddeels kapot UVS "MEEST GEHATE SPELER" KAN GEVEN EN NEMEN U.V.S. - ROODENBURG VOOR MORGEN Rijpwetering - ALTIOR SATERDAG 18 DECEMBER 1971 i 2"-'- LEIDEN UVS' centrumverdediger Henk Rol wéét, jj it hij morgenmiddag na afloop van de sleutelderby UVS- u ioodenburg misschien weer zal worden gekritiseerd als *Je meest gehate speler". Maar nuchtere Henk Rol kan Dl. iar alleen maar om lachen. Hij heeft geleerd te „incasse- 'J n": in e n b u i t e n het veld. Rol: „Ik heb felle aan- V ingers en tegenstanders Rol neemt in tlk-ploeg UVS vaak geprezen als „de test technische amateurploeg in jjderland", zoals ook bondscoach Player onlangs nog op rkte een uitzonderingspositie Als man-voor-het-steviger-werk, lidden van tien spelers voor-het- lere-voetbal. Een ondankbare litle, maar géén discutabele. Want ifrt het moderne top-voetbal niet (tenminste) een fysieke kracht Iballer in een elftal? Zoals ook (inter) nationale topformaties een inetjesputter hebben rondlopen.... UVS, dat dit seizoen onder lei van vakbekwame en eerzuch- oefenmeester Wally van ooten (nog) meer dan vroeger in leriode Kantebeen op „puur-pro- ionele basis is geschoeid, nt Henk Rol de nogmaals: mkbare positie van de „tank" De b(Duffer, die eenvoudig wel „gelijkrichter" moet fungeren-, lat de blauwwitten op het gebied krachtvoetbal nu eenmaal te- komen. eet Rol: „Wij hebben vergele- met alle andere eersteklassers, met Roodenburg, gewoon een ie ploeg. Onze spelers zijn verge il met de meeste tegenstanders Vooral in de voorhoede. Ik ik iedere week zo'n knaap nover mij had". Tlijke „harde" taal van een balier, die als een harde bekend i. En dat ook is: niet alleen voor tegenstanders, maar ook voor Kif. Geeft hij gedeeltelijk toe: ben wel hard, maar ik zal nooit md gemeen een knal van achte- geven. Alles wordt ook te vaak één kant gezien. Juist omdat er UVS verder geen harde voetbal rondlopen, val ik natuurlijk het publiek ook extra op". „Niet gemeen" it afstop-werk is Henk Rol op (stevige) lijf geschreven. Al hij begrijpelijk verbitterde ka- erlstieken van meestal versla tegenstanders als „houthakker" zoals na de laatste iles tegen Lugdunum wel wat gaan. Meent hij„Ik ben geen gemene voetballer. Ik heb een aan shirtjestrekken, aan spu- aan knijpen. Dit seizoen is Collé nogal boos op mij ge- Maar Gijs vergeet, dat hij een provocerende voetballer is. zélf vanaf de eerste minuut be- Kijk, Je moet geven, maar ook ïen nemen. En niet op zo'n on- tleve manier na-trappen...." »h is Henk Rol in de ruim twin- Jaar dat hij nu voetbalt eenmaal .-trappen uit het veld 'ge- ui Twee jaar geleden tegen maas. Herinnert hij zich: „Dat enige keer geweest, dat ik mij heb laten gaan. Maar die back Door Cees Onvlee (Lubhart) had mij ook het bloed- onder-mijn-nagels vandaan gehaald Die had mij maar lopen te zuigen. Toen pakte ik hem opeens terug. Ik verloor mijn zelfbeheersing en gaf hem een tik boven op zijn oog. Toen moest ik eruit". Ter verduidelijking: Luthart was een speler, die door zijn op treden voor de blauwwitten als een rode lap voor een stier was. Ook Jan Leget, Thijs Balkho- ven en Bart Lardé bewaren aan de Overmaas-back minder pret tige herinneringen. En dat is da nog maar zeer zwak uitgedrukt Leget en Balkhoven vergaten zich óóit ook eens en moesten toen na hun „doeltreffende" re vanche het veld verlaten. Tij dens de behandeling van de zaak-Rol meende de strafcom- missife van de KNVB achteraf óók de niet-gestrafte Luthart alsnog een schorsing te moeten opleggen...) Laatbloeier Niet alleen door zijn „directe" voetbal onderscheidt Henk Rol zich bij UVS. Oók door zijn leeftijd (al 33 Jaar) en zijn late doorbraak naar UVS-één. Laatbloeier Rol: „Ik was, geloof ik, 27 toen ik echt deel ging uitmaken van de selectiegroep. Daar voor heb ik nooit hoog gespeeld. Toen ik als adspirantje begon bij UVS kwam in de D. Ik heb later wel anderhalf jaar als amateur nog met de betaalde groep meegedraaid, maar toen ik daarna in militaire dienst moest, heb ik alles wat laten lopen". Aan het einde van het afgelopen seizoen wilde nuchtere Henk Rol („Ik ben geen prater, wel een voet baller") overigens ook zijn voetbal carrière maar laten verlopen. Ver telt hij: „De lol was er voor mij een beetje afgegaan. Toen ben ik van de zomer een keertje op de race fiets gestapt en naar Noordwijk ge reden om met Wally van Schooten te praten. Wally heeft mij toen weer enthousiast gemaakt. En overge haald om nog een jaartje te blijven. Daar heb ik geen spijt van. Maar ik denk wel, dat ik aan het einde van dit seizoen definitief stop. Alleen daarom al zou ik een kampioen schap wel leuk vinden. En daar heb ben wij de ploeg, dacht ik, zo toch echt wel voor". Henk Rol „als toeschouwer" bij een blessure-aeval. Ditmaal van clubgenoot Kees Karstens, die onder belangstellina van de bezorgd gebukte Leo Holl door trainer Wally van Schooten wordt verzorgd. (Foto Holvast) Die extra-klasse van het huidige UVS schrijft Henk Rol zonder meer toe aan de nieuwe trainer Wally van Schooten. Looft hij bewonde- kon. Hij heeft geloof ik oefenstof ge rend: „Wally heeft, zo klein als hij is, ons wel onder de duim. Hij heeft natuurlijk het enorme voordeel, dat hij kan voortbouwen op de erfenis van Piet Kantebeen. Hij hoeft geen van ons allen meer voetballen te leren, bij wijze van spreken. Maar hij doet het moorddadig goed. Op de training van Kantebeen waren wij allemaal wel een beetje uitgekeken. Maar wat Wally ons voorschotelt, daarvan staan wij allemaal te kij- noeg om ons vijf Jaar lang iets an- ADVERTENTIE ZONDAG 2.30 UUR de belangrijke wedstrijd UVS Roodenburg 3 CW Lugdunum 3 ODB LFC 2 Bodegraven ADS 1 SC Lisse DOCOS 3 Alphen Teylingen1 Foreholte Archipel 1 Hillegom WSB 3 Van Nispen SJC 1 RJjpwetering Altior 2 UDO Concordia D3 VTL Warmunüa 2 SJZ ASC 3 Kranenburg Alphia1 ders te laten doen. Niet meer dat ouderwetse rondjes-lopen. Maar leuke oefeningen mèt de bal. Die tenslotte nog meer breken". Taktisch Taktisch heeft Nederlandse Jong ste A-oefenmeester Wally van Schooten (25) UVS èn uiteraard ook Henk Rol omgeturnd. Tot een modern beweeglijke formatie, waar in iedereen zijn taak heeft, maar eigenlijk niemand aan een vaste plaats is gebonden. Uitgezonderd... Henk Rol misschien. Beseft hij: „In het begin van de competitie kreeg ik ook vaak de op dracht om op te komen. Maar dat is tegenwoordig nauwelijks meer zo. Dat komt natuurlijk ook door het verschil tussen een vrije-verdediger als Bart Lardé-vroeger en Gerard Désar-nu. Met Bart achter Je, kon Je gerust nog eens een bal latén lo pen. Maar bij Gerard kan dat niet. Gerard is een echte stapper. Die g&è,t. Daardoor is mijn taak moei lijker geworden. Ik moet mijn man houden. Zorgen, dat die in ieder ge val niet kan doorbroken. Zondag, tegen de Musschen, ging het weer ouderwets. Met Koos Hannaart als laatste man. Daarom kan ik nu al zeggen, dat ik er na dit seizoen rus tig mee kan stoppen. Mijn opvolger is er al". Geven-en-nemen Henk Rol tenslotte over „zijn man netje" van morgen (Sam den Os) „Sam vind ik een fijne tegenstan der. Net als Heymans vroeger. Na tuurlijk hebben wij wel eens wat, maar wij zullen van elkaar nooit zeggen: viezerik of houthak ker. Het moderne voetbal is tegen woordig, vooral in de spits en in het centrum, een kwestie van geven-en- nemen. Of van nemen-en-terugge- ven. Dat moet je gewoon kunnen opbrengen". Henk Rol kan dat. ADVERTENTIE Bezoekt de voetbalwedstrijd ZONDAGMIDDAG 2.30 UUR. De tijd heeft iets gedaan dat ik ook net van plan was: na gaan hoe de verhoudingen in de eredivisie momenteel na 17 wedstrijden dus halverwege de competitie liggen in vergelij king met het vorig seizoen. Van daar de uitdrukking 'tijdbespa- "ring". Die vergelijking geeft geen reden tot vreugdebetoon. Vorig Jaar was de stand aan de kop: 1. ADO met 28 punten, Feyenoord met 27 punten, 3. Ajax met 26 punten, 4. Sparta, met 26 punten ,5. FC Twente met 26 punten en 6. PSV met 25 punten. Het verschil tussen nummer 1 en nummer 6 was dus niet meer dan 3 punten (het ver schil tussen PSV en nr. 7 FC Utrecht bedroeg toen al 7 pun ten). Met andere woorden: hal verwege de competitie was de strijd om de landstitel nog vol komen open, zes clubs dongen ng volop mee. door Nico Scheepmaker Op het ogenblik is het verschil tussen nr. 6 (FC Utrecht) en nr 1 (AJax) al 10 punten, zelfs het verschil van 6 pnt tussen kop loper AJax en nr. 3 FC twente lijkt al onoverkomelijk. Het is dus weer een strijd tussen AJax en Feyenoord geworden, met 16 andere clubs als belang stellend toeschouwer. Ook in de staart is er al een duidelijke scheiding tussen de onderste drie (Vitesse met 5, Den Bosch met 6 en Volendam met 7 punten), en Excelsior, dat daar pal boven staat, met toch al 3 punten meer dan Vo lendam. Vorig jaar was er geen 3 punten verschil tussen nr. 16 en nr. 15, zoals momenteel maar tussen nr. 16 (Excelsior, 10 pun ten) en nr. 10 (DWS, 13 punten) Excelsior staat nu al even vei lig op de 15de plaats, als DWS toen op de 10de plaats. Dus ook onderaan de ranglijst is er weinig vertier meer. Het gevolg van een en ander is natuurlijk dat het seizoen in de eredivisie (zoals de Tijd zegt) al goeddeels kapot is. Blijft de vraag of daar iets tegen is te doen. Ik heb ergens gelezen, dat iemand de basketbalcompe titie ten voorbeeld stelde. Ik wist het niet, maar men schijnt daar halverwege de competitie, de bovenste helft nog eens een hele competitie te laten spelen en de onderste helft idem dito. Een goede methode, dan wor den de wedstrijden om de eer ste respectievelijk laatste plaats natuurlijk weer belangrijker, bovendien krijg je dan wed strijden tussen teams die het zelfde doel nastreven: de eerste plaats bereiken, of de laatste plaats ontgaan. Alleen ik zie dat in voetbal nog niet ge beuren. De reden is duidelijk. Stel er werd nu verder gespeeld met enerzijds de nrs. 1 tot en met 9 (AJax, Feyenoord, FC Twente, Sparta, FC Den Haag, FC Utrecht, NEC, Go Ahead en MW) en anderzijds de nrs. 10 tot en met 18 (NAC tot en met Vitesse). De clubs zouden dan, bij het afdraaien van een hele competitie, nog 16 wedstrijden moeten spelen. Dat is één minder dan ze nu spelen (nog 17), maar dat is het belangrijk ste niet. Belangrijker is, dat AJax dan een tweede thuiswedstrijd te gen Feyenoord te spelen krijgt, en Feyenoord "gewoon" nog maar één thuiswedstrijd te gen AJax speelt. Dat betekent dat AJax bevoordeeld is, boven Feyenoord. Dat neemt Feye noord natuurlijk niet. zomin als armlastige clubs als Den Bosch en Excelsior het op prijs zullen stellen dat zij halverwe ge de competitie hun uitver kochte wedstrijden tegen AJax moeten prijsgeven, waarvoor ze dan in ruil een extra thuis wedstrijd tegen Groningen en Den Bosch krijgen. Spanning volop natuurlijk, dat wel, maar geen uitverkocht huis. Ik ben er bij dit alles van uitgegaan dat de clubs hun een maal veroverde punten mogen houden als ze halverwege de competitie opnieuw beginnen, maar de basketballende heren doen dat anders. Daar starten de bovenste 6, zowel als de on derste zes, weer helemaal van voren af aan, met een blanke lei. AJax tot en met MW zou den dus met him negenen vanaf aanstaande zondag aan een hele competitie beginnen, zonder één competitiepunt te bezitten. Daar zit natuurlijk iets aan trekkelijks in. Dan is immers de eerste helft van de competitie spannend, omdat alle clubs er bij gebaat zijn bij de eerste ne gen te eindigen. En ten tweede krijg Je dan nog 16 toppers per club. Alleen moet Je natuurlijk niet bij de laatste negen eindi gen, want dan word je ver moord als eredivisieclub. De wedstrijden zijn weliswaar span nender, je krijgt minder in maakpartijen (hoewel: Volen dam-Ajax 01, Feyenoord-Ex- celsior 10, wat heten vandaag de dag nog inmaakpartijen?), maar die negen clubs zijn de facto natuurlijk wel gedegra deerd naar een soort ere-eerste- divisie met een gemiddelde van 2700 toeschouwers. Bovendien heb Je in die onderste negen niets meer te winnen, tenzij de KNVB besluit de winnaar van die onderste negen naar de Europacup IH-competitie af te vaardigen. Maar voorlopig zie ik zo'n splitsingscompetitie toch niet tot stand komen. Ik heb op de helft van de competitie zes landelijke dag bladen, die het toch zouden moeten weten (omdat zij zo landelijk zijn, nietwaar?) ge raadpleegd over de topscorers tot dusverre. In feite zijn er natuurlijk maar twee topcso- rers. eentje in de eredivisie en eentje in de eerste divisie (wat onder hen staat zijn 6corers, geen topscorers), maar ik zal me nu maar even houden aan het algemene spraakgebruik. Ik keek er drie ochtendbladen voor door (De Volkskrant, de Telegraaf en het Algemeen Dagblad) en drie avondbladen: het Parool, de Tijd en NRC- Handelsblad. Zij zijn het er al le zes over eens dat Geels de toptopscorer is. Van De Tijd krijgt hij 14 doelpunten toege kend, de andere vijf kranten houden het op 13. Geen misverstand bestaat er over de tweede plaats van Schoenmaker met 11 goals, twijfel bestaat er echter over Groenendijk. Vijf kranten hou den het er op dat hij 11 maal scoorde. Het Parool kent hem niet meer dan 10 goals toe. Gro te eenstemmigheid bestaat er echter over Kowalik, die zes maal 10 doelpunten scoorde. Grotere problemen levert Jo- han Cruijff op. De Tijd en NRC handelsblad zeggen: 9 doelpun ten, Het Parool, de Volkskrant en de Telegraaf houden het op 8, het Algemeen Dagblad heeft hem helemaal vergeten. Ook Koudijzer, die van de vijf andere kranten 8 goals kreeg toegekend, werd door het Algemeen Dagblad vergeten, evenals Devrindt. Het Parool schenkt Devrindt slechts 7 goals de andere vier kranten doen er eentje bij en houden het op 8 goals. Wat het Algemeen Dag blad echter met de ene hand heeft weggenomen (van Cruijff Devrindt en Koudijzer), heeft het met de andere hand weer extra gegeven aan Couperus, Coenen, Bosveld en Boskamp, die allen 8 doelpunten toege schoven krijgen van het Alge meen Dagblad, terwijl zij door de overige kranten met 6lechfcs 7 worden bedeeld. Ook Dick van Dijk en Leo van Veen krijgen 8 doelpunten van het Algemeen Dagblad, het Pa rool steunt dit initiatief ten aanzien van Dick van Dijk (dde van de overige vier kranten 7 goals krijgt), Van Veen echter wordt door de andere kranten lelijk in de steek gelaten. Het Parool, de Volkskrant en de Telegraaf zakken niet lager dan 7 stuks. NRC-Handelsblad en de Tijd slaan Van Veen nog lager aan: 6 stuks. Ook Stanley Bish blijkt een buitenbeentje. De Telegraaf en het Algemeen Dagblad gunnen hem 8 goals, de andere vier kranten slechts 7. Ook over Harold Berg is men het niet eens kunnen worden. Vier kranten houden het op 6 goals. De Tijd en NRC-Handelsblad, zijn royaler en gunnen hem 7 goals. Een twijfelgeval blijkt tenslotte ook nog Piet Keizer. Scoorde hy vijfmaal (zoals het Parool wil waarvan hij voormalig medewerker is), of scoorde hij 6 maal. zoals de an dere kranten volhouden? Rest nog de vraag over wie er absolute zekerheid bestaat. Slechts over Schoenmaker en Kowalik. wat de eerste 15 spe lers betreft. Het valt ook moeilijk te zeggen welke kran ten er het dichtsbij zitten, of volledig goed hebben "gera den", want er zijn geen twee kranten die een gelijkluidende lijst hebben. Even afgezien van het feit dat de Volkskrant de "topscorers" met 6 doelpunten niet eens vermeldt, wijkt deze krant slechts in één getal af van De Telegraaf. Ook De Tijd en NRC-Handelsblad verschillen maar over één speler van me ning, maar over een andere speler dan de Volkskrant en de Telegraaf. De Volkskrant en de Tijd verschillen op drie punten van elkaar, enz. enz. Ik bepaar u maar de lijsten in genoemde kranten van de top scorers in de eerste divisie. Daar zijn de verschillen nog veelvuldiger. Ik wed, dat als ik daar Guus Draeger tussenzet, en elke zondag even naar de krantenredacties opbel dat Guus weer 1 of 2 doelpunten heeft gescoord voor FC VW, dat hy dan aan het eind van 't seizoen fier bovenaan prijkt op zijn oude dag Mattie Keereweer: We zullen niet zonder een punt van het veld stappen LEIDEN „Jong" Roodenburg staat of valt goeddeels met „oude" Mattie Keereweer (31). Veel te bescheiden Keereweer vindt dat weliswaar „erg overdreven", maar er zijn toevallig cijfers voorhanden die zo'n uitspraak keihard staven. Een lang voorbeeld. Vrijdagavond 22 oktober valt bij Roodenburg het KNVB-besluit naar aanleiding van het gestaakte duel Rooden burgRVC (19 september) in de bus: Mattie Keereweer wordt uitgesloten van de twee eerstvolgende duels. Op dat moment leidt Roodenburg in de eerste klasse B met zeven punten uit vier wedstrijden (de wedstrijd tegen RVC niet meegerekend) voordelige doelcijfers 60. Het bericht bevestigt de pessimis tische verwachtingen van de Noord bewoners, maar de KNVB-brief komt op zo'n ongunstig moment dat reser ve-doelman Hoogervorst nauwelijks voorbereid kan worden voor het duel net Papendrecht: Roodenburg ver liest met 2-1, wint de volgende wed- Door Paul de Tombe „relaxen in de goal" ;trijd tegen CW weliswaar, maar liet doelsaldo heeft inmiddels een deuk gekregen: 10-3. De schorsing van Keereweer is dan voorbij: de doelman van Roodenburg die zoveel hoofdstukken-apart schrijft heeft Slechte één duel nodig om zich in te spelen, krijgt bij De Musschen in Rotterdam zoals hij zelf zegt "twee zepers om de oren": 2-2, maar is in vier volgende duels Unitas Gouda, Fluks, RVC slechts eenmaal te passe ren. Het Keereweer resultaat in tien wedstrijden het gestaakte duel te gen RVC nu wel meegerekend derhalve: slechts drie doelpunten te gen. Staat of valt Roodenburg dan niet met Keereweer? Overdreven "Overdreven" volhardt hij zelf. "De Jongens trekken gewoon al Ja ren met me op. Ze weten nou een maal waar ik sta, horen dat ook. Ze weten dat ze een bal die van twin tig meter wordt geschoten rustig kunnen laten gaan. En ze richten zich daarnaar. Toen ik die twee wedstrijden geschorst was, vond ik dat de verdediging zeer nerveus was, rommelig. Toch was die doelman niet slecht, belangrijk is echter dat Je veel praat, dat Je organiseert. Toen ik nog aanvoerder was (bijko mende straf voor Keereweer: tijde lijke ontzegging van het aanvoerder schap) was er ook veel respect van die jonge knapen. Dat stimuleerde hy nog eens extra. Er wordt wel eens ge- zeed: een kapitein verlaat zyn schip als laatste en dat had ik toen ook. Ik wil altijd voor de anderen in de bres springen; dat is me tegen RVC noodlottig geworden. Een kwes tie van gespannenheid. Anderen hoe ven me nooit op te peppen voor een wedstrijd dat doe ik zelf wel. Ik ga na vijftien Jaar voetbal in het eerste team natuurlijk niet trillend van de zenuwen het veld op; wel gespan nen. Maar ook weer niet zo gespannen dat ik in het veld niet meer weet wat ik doe. Zulke spelers hadden we vroeger wel, die wisten van de zenu wen niet meer wat ze deden in der- bies. Trouwens, ik voetbal ook liever tegen vreemden dan tegen de Jongens die je door en door kent. Die hartelijk groeten, maar intussen de kat in het donker knijpen. Maar leven van de zenuwennee daar ben ik bovenuit gegroeid. Alle Jon- ens trouwens, we hebben tegen woordig een goed elftal, een „een heid" die misschien alleen nog wat flair mist. De durf om er helemaal In te gaan; ook als er tijdens een wedstrijd overgeschakeld moet wor den op een ander systeem. Eigen- Ujk is dat wel logisch met zoveel jonge knapen, maar Juist in het laatste kwartier, wanneer het er bij ons vaak op aan komt, is het plaat sen niet meer zo best. Dan komt er vaak nog te weinig uit. Dan sta ik me soms op te vreten in 't doel en zou ik zo naar voren willen ren nen om büvoarbeeld een vrije terap te nemen. Komt die flair er een maal, dan gaat Roodenburg een goe de kans maken in dit seizoen. De buitenwacht ziet ons al kampioen worden: ikzelf hoop ook eens mee te maken dat Roodenburg landelijk in de publiciteit komt". Relaxed Keereweer ("een doelman staat vaak in het vergeetboek van de trai ner. Wat ik dus heb opgebouwd heb ik zelf gedaan. Ik voel echter dat ik zelf keeperstraining nodig heb, dan zeg ik ook: "kan ik even in de goal relaxen?") beseft echter dat het dan "Een gelijkspel wordt het in ieder geval. De wedstrijd tegen UVS wordt het duel van de "kleine" waarheid: we moeten bewijzen dat we erbij ho ren. Natuurlijk, UVS is wellicht nog steeds de beste ploeg van de afdeling maar wij horen bij de vier ploegen, die boven de rest uitsteken. Het zal dan ook "n stevig duel worden, ver wacht ik. En zonder een punt gaan we niet het veld af. Met Keereweer ("Roodenburg zal over een Jaar, twee Jaar toch een vervanger voor me nodig hebben. Pe ter van Kooperen uit de regionale een broer van Maarten kan dat worden. Ook voor hem geldt echter dat hy wat meer flair moet krygen" in vorm hoeft Roodenburg nergens bang voor te zijn. Behalve misschien voor het chau- vinisteische UVS-publiek dat en dat is een vaker uit de mond van niet-blauwwitte Leidse voetballers opgetekende klacht neerkykt op de tegenstander". „Wat Je daar allemaal niet hoort", zegt Keereweer „hoor Je ner gens. Wat ze uitbraken is soms meer dan erg. Je laat het maar langs Je heengaan omdat Je anders wel over het nek kan blijven springen...*"

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 13