Unieraad is verdeeld over abortuskwestie Incident bij Surinaamse demonstratie r(jyWaAMfcaqr... i ...en gisteren i Dynamisch cabaret van nieuwe Paul van Vliet Dochter levert r vader af bij de politie Beslissing ligt bij de vrouw Lurelei bracht sterk wisselend cabaret [j ^f^pröaramma i NOORD-WEST9 TV morgen] AMSTERDAM (ANP) Aan het slot van een door dertien Surinaamse organisaties zaterdagmiddag in Am sterdam gehouden demonstratieve „Mars naar de vrijheid", waaraan circa 300 hoofdzakelijk Jonge Su rinam ers en een klein aantal niet- Surinamers deelnam heeft zich op het Europaplein een klein incident voorgedaan. De vertegenwoordiger van het Su- racom uit Nijmegen, M. A. U. maakte zich in zijn toespraak schuldig aan een belediging ten aanzien van de koningin. Tegen de man zal proces verbaal worden opgemaakt. Hoofdinspecteur P. A. Vlot pro beerde de spreker ter plaatse aan te houden, maar hij zag hiervan af om moeilijkheden van de enigszins verhit geraakte gemoederen van de zich rond hem verdringende demonstran ten te voorkomen. Zondag werd hij in Nijmegen aangehouden. De hoofd inspecteur deelde mee, dat hij van hen „zo de naam kon krijgen". Tijdens de mars vanaf het Jonas Daniël Meyerplein naar het Europa plein riepen de demonstranten o.a. „Totale onafhankelijkheid, geen ge menebest" en „Weg met het Statuut, alle macht aan het volk". Aan het slot van de mars sprak de secretaris van het Revolutionaire Volksfront, J. S. Jusia, die o.m. zei: „Wij willen niet met haatgevoelens van Neder land scheiden, maar willen de vrij heid nu. Als wij die niet krijgen, dan zullen wij die nemen". WIDDERHOVEN De 82- larige heer Bouwman uit Sit- tard, die door zijn dochter uit Bpijkenisse bij het Sittardse po litiebureau werd afgeleverd om- flat zij noch haar broer langer troor de oude man wilde zorgen, |s inmiddels in een "Heerlens ®%istoord geplaatst. Nu zijn 'ivegoohter een tweede kind ver- 'deitoachtte, kon zij de oude man lecetiiet langer meer in huis hebben. Deagind vorige week reisde zij met *'ashem naar Sittard, waar nog een schoon van de heer Bouwman Ktfooont. Ook deze wilde zijn vader Kgchiet in huis nemen. De dochter J-Knol,lit «n to ni toen haar besluit en le- halferde haar vader met twee kof- eerfers waarin al zijn bezittingen d -paren gepakt bij het politiebu- chfTeau af. De politie ontfermde ■a<j#ich over de oude baas en zorgde •dier001" een voorlopig onderdak. De gemeentelijke sociale dienst rjmeeft de heer Bouwman in een ^rustoord van de broeders van Tie Heilige Jozef in Heerlen on- l^jpergebracht. UTRECHT (ANP) In de Unieraad, het politiek advies college van de CHU, bestaat geen eensluidende mening over het vraagstuk van de abortus provocatus. Dat bleek tijdens de zaterdagmiddag in Utrecht gehouden Unieraadsvergadering. Vorig Jaar, bij het goedkeuren van het gemeenschappelijk urgentie program van KVP, ARP en CHU, ging de Unieraad akkoord met paragraaf, waarin gezegd werd, dat abortus provocatus dan alleen aan vaardbaar is als er sprake is van 'n anedisch-maatschappelijke beg ding, in het belang van het licha melijk en sociaal welzijn van vrouw. Afgesproken werd, dat de Lohmanstichting, het wetenschappe lijk centrum van de CHU, aan de abortus een rapport zou wijden. Dit rapport, dat uitmondde in con clusies, parallel lopende aan abortus-paragraaf in het r eg eer-ak koord (abortus is toegestaan, als e: begeleiding is van een multi-disci- plinair team), vormde het uitgangs punt voor de discussie te Utrecht. Belangrijkste opponent van rapport was het tweede-kamerlid, drs. G. van Leijenhorst. Hij ver wierp de uitgangspunten van 't rap port van de Lohmanstichting voor namelijk op bijbelse gronden. Naar letlkf van het nieuwe Lurelei-cabaret: hetfc motto "Moeder er komt een be lie Jkingseksplosie, Ja kind. dat zal me t an klap geven" is zonder twijfel het lowest e uit de Lurelei-geschiedenis. tstJze vlag dekte gisteravond in de ■kei uitstek voor cabaret geschikte re- jatiezaal van het Rijnlands Lyceum een nogal te sterk wisselende la- 38. kan de ene kant: een serie ijzer- •ke ideeën, goed uitgewerkt door ifcschryver Guus Vleugel, waarbij [onwillekeurig denkt aan de eerste ;en van het Lurelei-cabaret met *ina de Jong, Gerard Cox en •jan Berk. Aan de andere kant: paar nummers in de serie "Dol- :he sketches voor drie dames drie heren", die misschien op een iloftsfeest niet zouden misstaan, far niet thuishoren in een kritisch retprogramma. Lurelei-team werd ditmaal dui- jk gedragen door good-old Eric met steun van Elsje de Wyn Ronny Bierman. Marnix Kappers, Horn en Riet Henius bleven •bij iets achter. De onderwerpen Guus Vleugel bij de kop had ge ien waren bijna traditioneel te ien voor het cabaret van de laat- jaren: sex, drugs, homofilie en het •atieconflict. het kader van de grote belang- tling voor het milieu waren daar- nu de "overbevolking" en de 'uiling" toegevoegd. Duidelijke om in de stijl van de ver- [ende teksten sprekende D. J.Bol (ven waren de sketches rond "programmeur" en de "twee cul- !n". Vooral by het laatste num- slaagde Guus Vleugel er in de liotsltuatie tussen jeugd-drugs en Iers-alcohol via sterke teksten uit te spinnen, de nummers "Zo uit de dou- een satire op het naakt en ■ysk blut tsjoch op", waarin de "vrijheidsstrijdere" op de hak genomen, lagen goed in de ■©lei-markt. Zonder meer zwak was het onderdeel "Cyaanchlortde" met als onderwerp de vervuiling door fabrieken, dat duidelijk aan tekst- armoede leed. Gelukkig stonden daar tegenover een serie verrukkelijke liedjes van de hand van Joop Stokkermans zoals het door Marnix Knappers gezongen "Goeie ouwe atoombom" en de Jezus- movement-satire "Jezus is just all right". Het door de hele "cast" ge zongen "Kindertjes", kindertjes" was waarschijnlijk een tweelingbroertje van "suiker" waarmee Jasperina de Jong al eerder succes oogstte, Het idee om alle liedjes en sketches te verbinden aan een "familie Men senkind" en aan elkaar te lijmen met diaprojpecties en jingles kan zonder meer geslaagd worden genoemd. BRAM VAN LEEUWEN Tekort van 49 zwembaden in Zuid-Holland DEN HAAG (ANP) In de pro vincie Zuid-Holland zijn 49 overdekte zwembaden tekort. Er zouden 26 kleine en 23 middelgrote baden ge bouwd moeten worden om in de hui dige behoefte in deze provincie te voorzien. De bouw van deze zwem baden zou een bedrag vergen van f 66 miljoen. Dit heeft een werkcommissie van de Provinciale Commissie Welzijns beleid in een rapport aan Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland be rekend. Zuid-Holland telt nu 29 kleine, 37 middelgrote en 5 grote overdekte zweminrichtingen, gekapitaliseerd voor een totaal bedrag van f 122 miljoen. Het tekort bedraagt 54,7 pet van het huidige bestand. In de pro vincie zijn enkele gebieden, waaron der het West land met 85.000 inwo ners, waar nu geen enkel overdekt zwembad beschikbaar is. zijn mening is abortus het doden van menselijk leven, dat een schepsel van God is. Niet verworpen Dr. C. Blankestijn, directeur van de Protestantse stichting voor ver antwoorde gezinsvorming en voorzit ter van de commissie, die het rap port formuleerde, stelde daar tegen over, dat in het rapport de bijbel niet als gezaghebbende instantie verworpen wordt. In de bijbelse opvatting is de hu maniteit het belangrijkste uitgangs punt. Bij het vraagstuk van de abor tus gaat het om het afwegen van de relatie van God tot de vrucht tegen over die relatie tot de vrouw en dan moeten we in bepaalde omstandig heden die laatste relatie laten pre valeren, aldus dr. Blankestijn. Tot een bepaalde uitspraak kwam het niet, omdat de kamerleden zich straks als zij zich moeten uitspreken over de abortuswetgeving van de re gering, slechts gebonden behoeven te weten aan de bewoordingen van het gemeenschappelijk urgentiepro gram. Het hoofdbestuur van de CHU heeft zaterdag als de CHU-leden van de contactraad van de drie christelij ke partijen aangewezen: prof dr J. W. van Hulst, unievoorzitter J. T. Mellema, voorzitter tweede-kamer fractie dr. R. J. H. Kruisinga, staatssecretaris van Verkeer en Wa terstaat dr. E. Bleumink, vice-voor- zitter van de CHU en mr. J. L. Jans sen van Raay, adjunct-secretaris. NEDERLAND 6.45 6.55 7.05 7.30 8.00 8.21 8.30 9.15 NEDERLAND 6.45 - 6.55 - 7.05 - 7.10 - - (Kleur) De fabeltjeskrant (NOS) - (Kleur) Journaal (NOS) - (Kleur) AVRO's Toppop (AVRO) (Kleur) Boekje open: gesprek van jongeren met favoriete schrijver (AVRO) - (Kleur) Journaal (NOS) - Analyse: maandelijks politiek overzicht (AVRO) - (Kleur) Peyton Place (AVRO) - (Kleur) Karakter. TV-spel naar de gelijknamige roman van F. Bordewijk, bewerkt door Walter van der Kamp (AVRO) AVRO's Televizier Magazine (AVRO) Wie zeggen de mensen dat ik ben? TV-serie (AVRO) - (Kleur) Journaal (NOS) - Spaanse les (TELEAC) n - (Kleur) De fabeltjeskrant (NOS) - (Kleur) Journaal (NOS) - (Kleur) Llppy de Leeuw. Tekenfilm (KRO) - (Kleur) Pebbles en Bamm-Bamm, Tekenfilm (KRO) - (Kleur) Op blote voeten in het park (Barefoot in the park) TV-serie (KRO) - (Kleur) Journaal (NOS) - Bolivia 1971. Mijnwerkers of slaven? Documentaire film (KRO) (Kleur) Geld doet leven (La bourse et la vle) Speelfilm met Fernandei in de hoofdrol (KRO) (Kleur) Journaal (NOS) - EHBO Herhaling les 14 (TELEAC) Hoewel ik lange tijd een war me pleit/bezorger ben geweest van Poets, omdat het een pro gramma was waarin de wezen lijke goedheid van de mens zo duidsüjk naar voren kwam, lijkt ^et me nu de hoogste tijd er tegen te ageren. Gevreesd moet worden, dat door het ver trek van de Haagse Post-jour nalisten Armando en Cherry Duyns ook de goede smaak aan het programma onttrokken is, waar Fred O ster en Harko Kokmeyer weinig goede smaak tegenover kunnen stellen. Een vorige keer kwam dat al tot uiting, toen een gebrekkig Nederlands sprekende Chinees door Kokmeyer als een debiel werd behandeld. Afgelopen za terdag bleek het eens te meer bij het supermarkt-onderdeel. Een vrouw, die even voor mocht gaan om een rolletje drop af te rekenen, werd als 500.000ste klant verrast met grote cadeaus, wat natuurlijk opstandigheid en teleurstelling teweeg bracht bij de vrouw die haar had laten voorgaan. We zagen zo twee vrouwen protesteren zonder dat daarbij hun mooie karaktertje erg naar voren kwam. Maar ze wa ren dan ook wel in een positie gemanoeuvreerd, waarin ze niet even in de maling werden ge nomen of waarin him goedge lovigheid werd getest, maar waarin hen 50.000 gulden door <ie neus werd geboord. Blijf dan maar eens onverschillig als je Je hele leven hard hebt moeten sappelen. Fred O ster en Harko Kok meyer hadden daarbij de slechte smaak om die mensen minuten lang door te laten emmeren, hoewel him reactie al duidelijk was. Een onwaar dig kat- en -muisspel. Als Je zo'n programma niet speels en met een zekere kaemraadschappe- lijkheid kan doen (zoals Cher ry Duyns en af en toe K. Schippers dat deden is het een boerenpummelprogramma, dat een laffe smaak achterlaat. Het derde deel van „Karak ter" deed zaterdag weinig af aan de indruk van de eerste twee afleveringen. Zondag za gen we Jan Engelmoer voor het laatst in ,De kleine Waar- Waarheid. Als beeldhouwer derde serierol binnen zes da gen: de drie K's van Klater goud. Karakter en Kleine waarheid. Als beeldhouwer Boswinkel lijkt hij mij een epigoon van Maillol. Zondag was er ook een erg aardig Russisch programma over gedragingen van dieren en een curieuze reportage over het verplanten van oude bomen, in dit geval bejaarden naar Span je wegens de verbouwing van hun tehuis. Drie maanden, dat bleek te lang. En waarom? Omdat ze hun kinderen zo lang niet konden missen. De les die daaruit getrokken kon worden was, dat de kinderen vaker hun ouders in de bejaar dentehuizen moeten opzoe ken. De NOS, in de persoon van Henk de By. besloot de zon dagavond met. een uitstekend programma (helaas ontsierd door enkele vormfouten) over de 80-jarige dichter J. C. van Scha gen, die van zui verheid en kortheid houdt: „Als je iets in twintig woorden kan zeggen of in tien woorden, dan moet Je het in drie woor den doen". Ik citeer even een toepasselijk kort gedicht: „TV wil godin zijn. Ze heeft drie miljoen tepels Maar waar is de melk?". Dankzij wat hij zelf vertelde, en wat anderen over hem ver telden, kregen we een scherp geëtst beeld van de dichter, van wie een verzamelselectie wordt voorbereid door Nieu- wenhuys en Schippers. NICO SCHEEPMAKER In de Amsterdamse RAI is I konden de kinderen hun ogen en het algelopen weekeinde een handen erg moeilijk van de ten- grote Felikat-tentoonstelling ge- toongestelde poezen afhouden, houden. Zoals uit de foto blijkt Inderdaad: een nieuwe Paul van Vliet, niet meer Haags en studenti koos, maar volwassen geworden, een man die weet waar hij heen wil „Noord-West" om in zijn eigen ter men te blijven, de titel van zijn een-mans-show, waarvan in Diligentla de landelijke première werd gegeven. Een one-man-show is in het theater geen halve maatre gel, Je moet wel bijzonder goed we ten wat Je wil Je moet behoorlijk veel in je mars hebben, en er gaat onvoorstelbare hoeveelheid voorbereidend werk ln zitten. Paul van Vliet heeft, met zijn regisseur Niok van den Boezem, zijn combo onder Rob van Kreeveld en zijn technische staf, dat „huiswerk" voortreffelijk gemaakt: de show loopt als een trein. Er zit samen hang in. een grote dynamiek in de bekwaam gedoseerde tegenstellingen, en vooral een groeiende theaterper soonlijkheid. Waar moet je Paul van Vliet plaat sen aan het nationale firmament? Hij heeft de „gillers" van een Wim Sonneveldvroeger was dat Bram van de Commune, nu is het de slu we boer, die de rage „terug naar de natuur" exploitee'rt en dat is een doorslaand succes. Hü heeft h kri tisch nummer, knap van opbouw over de sportreligie (en dat slaat in fel heid t befaamde tv-nuramer "Beeld religie* van 'Zo is het' indertijd met stukken er is wel wat veranderd) en een even kritisch nummer over het tv-verburgerlijkte Nederland. Hij is ook kritisch naar de andere kant, als Je dat zo mag noemen: „Majoor Kees" persifleert de democratisering, hier in het le ger en dat wordt ook een cabaret- klassieker, in „Navelstaren met Schihluppenheimer" komt het thema DINSDAG 14 DECEMBER Hilversum I. 402 m en FM-kanalen. 7.00 KRO 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7-07 (S) klassieke- en semiklassleke muziek (gr). (7.30 Nieuws; 7.41-7.50 Actualiteiten). 8.24 Overweging. 8.30 Nieuws. 8.41 Voor de hulsvrouw. 10.00 (S) klassieke- en moderne ka< mermuzlek (gr). (10.30-10.32 Nieuws). 11.00 Voor de zieken. ll.C" Bejaardenprogramma. 11.55 Medede lingen. 12.00 (S) Van twaalf t« twee. (12.22 Wij van het land: 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw; 1250 Nieuws: 12.41-12.50 Ac tualltelten; 13.0013.05 Raden maar...) 14.05 Schoolradio. 14.30 (S) muzikaal middagmagazine. 15.30- 15.32 Nieuws). 17.00 Koninkrijksdag. 17.10 (S) Metropole-orkest 17.25 Voor de kinderen. 17.30 Nieuws. 17.32 (S) Actualiteiten. 18.00 (S) Licht ensemble met solisten. 18.19 Uitzending van de Nederlandse Middenstands Partij. 18.30 Nieuws. 18.41 Actualiteiten. 18.50 Voorbe schouwing over de komende KRO- -rogramma's. 19.00 (8) Het Zuid :olland8 Operakoor met piano. ).30 Dood doet leven. 19.45 De zin gende kerk. 20.00 Nederlandse mu ziek en poëzie. 21.00 literaire kro niek. 22.00 (S) Bariton en plano 22.25 Overweging. 22.30 Nieuws. 22.38 Den Haag vandaag. 22.50 Actualltel- J.1B (8) Voer voor vogels. 23.55 Nieuws. van Commune-Bram weer opduiken. En aan de andere kant is hij lyri scher dan ooit: regelrechte liefdes liedjes, maar ook elegische droef heid om milieuvervuiling en derge lijke zaken. Hij zet beheerst typen neer: de man van „Partnerruil" heeft een mooie dosering van hu mor en wanhoop. Het lukt hier en daar nog niet helemaal, voorname lijk door de teksten die dan tekort sohieten; een nummer als „Mij kan niets gebeuren" haalt het net niet, en de snelle woordspelletjes slagen niet altijd. Maar dat neemt de totale indruk niet weg dat met dit programma Paul van Vliet zich in de voorste rijen van het Nederlandse cabaret heeft geplaatst: een vakman, die iets te zeggen heeft en dat een avond lang uiterst boeiend en on derhoudend doet. 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnas tiek. 7.20 (8) Dag met een plaatje (gr). 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojour naal. 8.20 (8) Dag met een plaatje (vervolg). (8.30-8.38 De groente man.) 8.50 Morgenwijding. 9.00 (S) Kerkorgelconcert. 9.35 Waterstan den. 9.40 (S) Klassieke orkestmu ziek. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. (11.00 Nieuws). 11.30 Rondom 12. (11.55 Beursbe richten.) 12.30 Uitzending voor de landbounw. 12.40 Knipperlicht. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13.30 (S) Scala: Vlooi en plano 13.55 (S) Nieuwe grammofoonplaten. 15.00 Zoeklicht op Nederland. (16.00 Nieuws.) 17.00 Mobiel waarin om 17.55 Mededelingen, om 18.00 Nieuws en om 18.11 Radiojournaal. 19.00 (S) Licht ensemble met zangsollst. 19.25 Paris vous parle. 19.30 Van avond gevarieerd programma met veel muziek. (20.00 Nieuws). 21.10 (S) Herengracht drie-drie-aoht. 21.30 Hersengymnastiek. 22.00 (S) Jazz Spectrum. 22.30 (8) vanavond programma met om 22.65 Mede- FM-kanalen. 7.02 Dag dinsdag, 8.00 Onderweg. 9.00 Nieuws, voor de pep. (10.00 7.00 Nieuws. Nieuws. 8.0S 9.03 PlaatJ< Nieuws.) 11.00 Nieuws. 11.03* Een op vallend vrolijke gevarieerde visite. (12.00 Nieuws). 13.00 Nieuws. 13.03 De Eddy Becker Show. 14.00 Nieuws.) 15.00 Nleuw6. 15.08 Drie- draal. 16.00 Nieuws. 16.03 Mix. (17.00 Nieuws.) Schooltelevisie. NOS: 18.45 (K) De Fa- ~I) Jot VPHPHi MtU TV-serie. 19.30 (K) Tik Tak Tor: vraag- en antwoordspelletje voor het hele gezin. NOS: 20.00 (K) Journaal. VARA: 20.20 (K) Klatergoud, caba- 22.25 (K) Journaal. Teleac: 22.30-23.00 Esperanto- les B. ederland II (K) Dier en vriend, TV-serle. 19.30 (K) Little Women. TV-feuUl. NOS: 20.00 (K) Journ. NCRV: 20.21 De familie Mack, TV-famllle-serle. 20.45 Hier en Nu: actualiteitenrubriek. 21.20 (K) Arsène Lupin. TV-film. 22.15 (K) Kast kijken (4). NOS: 22.25 (K) Journaal. 22.30 Den Haag vandaag. Teleac: 22.35 -23.05 Elementaire Economie les 11 (herh.). Jongen gedood LEEUWARDEN (ANP) De 13- Jarige Geert Kloosterman uit Zwaag- westeinde (Fr.) is om het leven ge komen doordat hfj werd gegrepen door de draaiende drijfas van een windmolen. De Jongen is vermoede lijk uit nieuwsgierigheid de (Jzeren watermolen, die een betonnen onder bouw heeft van circa 2 meter, opge klommen. Hy is daarbij gegrepen door de draaiende windmolen.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 5