Strijd in Voor-ïndië grimmiger f Gesprek Pompidou-Nixon: direct al 1- Parlementair schandaal in Londen Hoessein doet niet mee met nieuwe oorlog tegen Israel jv j] DE PARTIJ f VAN TITO I CRISIS IN TEKEN 1 BOVEN. 4N HET ZILVEP fN| KRUIS L MAANDAG 13 DECEMBER 1971 BUITENLAND (Van onze correspondent) LONDEN Engeland is dit weekeinde opgeschrikt door wat waarschijnlijk het grootste par lementaire schandaal sinds een generatie zal betekenen. Een brief van één van de hoogste ambtenaren van het ministerie van Milieubeheer is uitgelekt, waarin aan wat lagere ambte naren wordt verzocht om vra gen te formuleren die vriende lijk luiden voor de regering en ze te laten stellen door conser vatieve Lagerhuisleden en die in elk geval zoveel tijd in be slag nemen dat de Labour- oppositie geen gelegenheid krfjgt om lastige vragen te stel len. Elke minister en elke on derminister komt van tijd tot tijd aan de beurt om vragen uit het Lagerhuis te beantwoor den. Er bestaat daartoe een schema. De voorzitter van het Lagerhuis 'de 'speaker') heeft de gewoonte om steeds een vragensteller van de regerings partij af te wisselen met één van de oppositie Uit een brief van ambtenaar W. Johnstone, chef van de af deling onderzoek en voorlichting van het. ministerie van Huisves ting i onderdeel van het depar tement van het milieubeheer, blijkt nu zonneklaar, dat men wilde dat er een aantal kwasi- vragen zou komen die Conser vatieve Lagerhuis-leden zouden moeten stellen om de tijd van doende de Labour-afgevaardig- het vraaguur te vullen en zo den te beletten om moeilijk te doen. De 'Sunday Times' drukte gistermorgen een facsimile af van de brief waaruit bovendien bleek dat Johnstone een soon voorraad wilde van de v gen voor later Het was al lang een stilzwij gend geaccepteerd verschijn- dat Lagerhuis-leden van de regerende partij nieuwe vragen stelden om tijdens het vragen uurtje de oppositie zoveel mo gelijk de mond te snoeren Maar dat hiertoe blijkbaar door de Conservatieven ook nog de onkreukbaar geachte ambtena ren werden ingeschakeld, is nieuw in de Britse parlemen taire geschiedenis. .Verhoogde diplomatieke activiteit NIEUW DELHI/RAWALPINDI/CALCUTTA (AFP. DPA. Reuter) Terwijl in het afgelopen weekeinde de verwach tingen bewaarheid schenen te worden dat de Pakistaanse troe pen hun laatste nog overgebleven bolwerk in Oost-Pakistan, de hoofdstad Dacca, pas na zware strijd zullen opgeven, bleek uit de berichten dat ook de politieke activiteit rond de jongste ontwikkelingen groter wordt. Een militaire woordvoerder in Cal cutta maakte gisteravond bekend, dat Pakistaanse troepen tegenaan vallen zijn begonnen op Indiase parachutisteneenheden die zaterdag in de omgeving van Dacca waren neergelaten, Gisteravond werd nog hevig gevochten, maar de aanval is afgeslagen waarbij de Pakistanen zware verliezen leden, zei hij. De woordvoerder wilde niet zeg gen hoeveel luchtlandingssoldaten bij de strijd betrokken zijn. De lucht landingseenheden waren Dacca tot 40 kilometer genaderd vanuit het oosten en, volgens officiële kringen, zijn de Indiase troepen die vanuit het noorden opdringen, de Oostpa- kistaanse hoofdstad al tot ruim 25 kilometer genaderd. Een Amerikaanse verslaggever die gisteren uit Dacca werd geëvacueerd vertelde dat de stad iedere nacht door de Indiase luchtmacht wordt aangevallen en dat de Indiase artil lerie er al te horen is. Ook in het kantonnement Choelna in de buurt van Djessore dringen de Indiërs op. Er wordt ook daar strijd geleverd 6edert zondagochtend. Volgens de Indiase bekendmakin gen geven de Pakistanen zich op alle strijdtonelen bij honderden tege lijk over. De „Times of India" in Sjillong meldde gisteren dat Goerka-troepen in de sector Syljet ongeveer honderd Pakistaanse soldaten letterlijk in stukken hebben gehakt met hun ver vaarlijke kromzwaarden. Het gebeur de bij een stormaanval op een ver sterking van een regiment Baloechs. Troepen Aan de andere zijde van het sub continent echter gooit Pakistan een enorme troepenmacht in de strijd, gesteund door tanks en vliegtuigen. Vele aanvallen worden uitgevoerd op het gebied rond de stad Tsjamb in het zuiden van Kasjmir. Evenals in het conflict van 1965 schijnt het hoofddoel van de Pakistanen de stad Achnoor, ongeveer 32 kilometer op India's grondgebied langs de rivier de Tsjenab, om daarmee de Indiase verbindingslijnen naar het noorden af te snijden. Het volgende doel zou dan het zuidelijker gelegen Yam moe zijn, en de grote weg naar Sri- nagar, de hoofdstad van het omstre den gebied in de Kasjmir-vallei. Juist om deze reden ook heeft de Pakis taanse luchtmacht haar acties ge concentreerd op de vliegvelden van Srinagar en Awantipoer om te voor komen dat via deze plaatsen Indiase versterkingen worden aangevoerd. Te oordelen naar de Indiase be richtgeving echter zijn deze plan nen totnutoe met succes gedwars boomd. De betrokken vliegvelden hebben weinig schade geleden en de Indiërs zeggen dat zij de aanvallen op Tsjamb. weliswaar met grote ver liezen aan beide zijden, hebben afge- slagen. De Pakistanen hebben twee tankregimenten ingezet en vier in- fanteriebataljons en de luchtmacht is voortdurend in actie geweest om Indiase stellingen te vernietigen. De verdere activiteit aan de lange grens bij het zuidelijker gelegen KoetsJ is tot op dit moment niet veel meer geweest dan een meten van el- kaars krachten. Verscheidene des kundigen zien echter nog de moge lijkheid dat Pakistan een tweede grootscheepse aanval gaat uitvoeren bij Sialkot. Woord Nu het er naar gaat uitzien dat de militairen binnen afzienbare tijd hun opdracht hebben voltooid, komt het woord weer aan de politici. De eerste tekenen daarvan waren in het weekeinde reeds zichtbaar. Een Rus sische delegatie onder leiding van onderminister van Buitenlandse Za- I ken Koeznetsow arriveerde in Nieuw Delhi, premier Indira Gandhi liet I weten dat India geen „territoriale verlangens" koestert, en een Paki- j staanse regeringswoordvoerder ver klaarde dat belangrijke stappen ter I beëindiging van het conflict op han- den zijn, maar niet via de Verenigde j Naties. In Nieuw Delhi wordt als vast staand aangenomen dat zo gauw de Indiase troepen Oost-Pakistan vol ledig in handen hebben de Indiërs vrij zullen zijn meer troepen naar I het westelijk front te zenden. Ove rigens is er minstens een man die rekening houdt met verdere compli caties. Het is de gepensioneerde lui tenant-generaal Mohan Kaoel, die opperbevelhebber van het leger was tijdens de strijd met China in 1962. Hij denkt serieus aan de kans op Chinese interventie om de Pakista nen in het oosten te helpen als hun I situatie te precair wordt. Diplomatieke kringen in de Indi- i ase hoofdstad zijn van mening dat de Sowjet-Unie, die India totnutoe volledig heeft gesteund, wel wat ge- mengde gevoelens zal hebben over een voortduring van de bloedige j strijd aan het westelijk front. Ze j wijzen "ferop dat een Russische reso- I lutie in de VN opriep tot een poli- j tleke oplossing van Oost-Pakistan j die een beëindiging van de vyande- I lijkheden met zich zou brengen, j Het lijkt weinig waarschijnlijk ook dat de grote mogendheden lijdelijk I zullen toezien dat West-Pakistan in- I eenstort nadat het reeds volledig van j het oosten is afgesneden. Evenmin I lijkt het waarschijnlijk dat de Indi- ase premier Indira Gandhi, om te voldoen aan het geroep van de extre misten dat dit een gouden gelegen heid is Pakistan voor eens en altijd de mond te snoeren, graag een vol komen labiel Pakistan ziet aan de drempel van India. Er zijn daarom enige reden te hopen dat de gevech ten binnen een betrekkelijk korte j periode zullen eindigen, al zullen I vermoedelijk weinig mensen daarop een eed durven doen. NEW YORK (AP) Koning Hoes sein van Jordanië zegt dat de Ara bieren niet bereid zijn tot een nieuwe oorlog met Israël en dat zijn land zich nu- niet in een con- flict zal laten meesleuren. De 36-jarige koning verklaarde te genover de New York Times in een op de voorpagina gepubliceerd interview: „Wij menen dat men alleen geweld moet gebruiken als allerlaatste hulpmiddel" en zei dat Losgeld geëist Vier onbekenden hebben zaterdag in de omgeving van Bogota (Columbië) een vrouw van Duitse afkomst ontvoerd en van haai man. de Spaanse markies Andreas de Pompo y Barajas. een losgeld van 250.000 dollar geëist. De vrouw werd ontvoerd toen zij per auto op weg was naar haar buitengoed ten noor den van de Colombiaanse hoofdstad. Vrijgelaten Volgens het persbu reau Antara zal Indonesië deze maand op west-Sumatra meer dan 17.000 communistische gevangenen vrijlaten. NAIROBI President Jomo Kenjatta van Kenia is tijdens een parade op de onafhankelijkheids dag gisteren voor de eerste maal gefotografeerd In zijn uniform van opperbevelhebber van Ke- nia's strijdkrachten. Naast hem zijn charmante echtgenote Mama Ngina. ADVERTENTIE Boze volgelvangers Ongeveer 3.000 Belgische volgelvangers hebben gisteren in Alken hun nationale con gres gehouden. De stoet trok luid ruchtig naar Alken, met spandoeken met greven tegen de bestrijders van de vogelvangst. Het coördinatiecomi té van de vogelbescherming moest het ontgelden .evenals de buitenlan ders. in hoofdzaak de Nederlanders die „beter Van Sprang de kogel zou den kunnen geven dan tegen de vo gelvangst protesteren". er nog steeds hoop bestond op een vreedzame oplossing voor de crisis in het Midden-Oosten. Zijn interviewer zei dat Hoessein zijn zelfverzekerdheid terug had gekregen sinas de moord in Cairo op zijn premier en vriend Wasfi Teil. veertien dagen geleden Maai de koning was nog steeds verbit terd en verklaarde: ..Wij zullen niet de hand schudden van hen die het bloed van Wasfi j hebben vergoten". Hij stootte deze zin snel uit toen hem werd ge- vraagd naar de vooruitzichten op verzoening met de Palestijnse guerrilla-organisaties. ..EL. hernieuwing van de bespre kingen met hen die beweren de Palestijnen te vertegenwoordigen is uitgesloten tot de moord geheel zal zijn opgelost", aldus Hoessein Times verslaggever Marvine Howe voegde daaraan toe: „Hoessein deed geen rechtstreekse beschul digingen maar zegslieden in zijn omgeving menen dat Libië de moordaanslag heeft gefinancierd en dat de aanslag is uitgevoerd met de zwijgende instemming van de Egyptenaren". ATHENE AFP) Pater Christodoelos. abt van een kloos ter bij de Griekse plaats Pyrgos in de Peloponnesus, was op he terdaad betrapt: ondanks het verbod had hy hout gekapt in een bos. Maar. zo verdedigde hij zich voor de rechter, „dat deed ik om het Huis des Heren te verwarmen". De rechter vond dat blijkbaar geen overtuigend argument en wilde de priester veroordelen tot de straf, die voor dit soort overtredingen is vast gesteld. Maar op datzelfde ogen blik kwam de lamp van het pla fond omlaag en sloeg op het bu reau van de rechter in stukken uiteen. Toen men wat van de schrik was bekomen werd de be klaagde prompt vrijgesproken stichting juist nu een goede keuze Vraag inlichtingen: Centrale afdeling Leiden Noordeinde 17, tel. (01710) 42441 ol bij: afdeling Alphen a/d Rijn Raadhuisstraat 102, lel. (01720) 75541 Vestigingen te: Alphen a/d Rijn, Delf! Dordrecht, Gorinchem, Gouda, Haarlenf" Maassluis, Middelburg, Mijdrecht Schii^= dam, Terneuzen, Woerden, Zaandam Zeist, Zierikzee en Zwijndrecht. w Rebellie in Kroatië kop ingedr BELGRADO (DPA/AFP) De top van de communistische partij in Kroatië heeft gisteren de konsekwen- ties getrokken uit de zware kritiek van president Tito op haar beleid en is afgetreden. Dit besluit van de voorzitster van de Kroatische communistische partij, mevrouw Sawka Datsewits-Kutsar, het lid van het uitvoerend bureau en van het staatspresidium, Mika Tri paio alsmede de Kroatische partij secretaris Pero Pirker, werd gisteren onmiddellijk na het begin van de in Joego-Slavië met spanning tegemoet- geziende vergadering van het cen trale comité goedgekeurd. Politieke waarnemers zien deze ge beurtenissen ols de ontknoping van een politieke crisis die ongetwijfeld als de ergste kan worden beschouwd sinds de breuk met Stalin in 1948 en die al zeker twee jaar aohter de schermen heerst. Nagenoeg het gehele bestuur van de party in Kroatië trok zich terug na er door Tito van beschuldigd te zyn het ontstaan van een nationalis tische beweging te hebben toegelaten. De enige Kroatische leider die aan bleef is Wladimir Bakarits, een oude strydmakker van Tito. Deze zag zyn politieke houding in het recente ver leden door de nu afgetreden leiding gekritiseerd en heeft nu, zo menen politieke waarnemers, zyn positie in het partijapparaat verstrekt. Drie Kroatische studentenleiders. Drazen Boedisa, Zwonimir Tsitsak en Goran Dodig zijn gisteren gearres teerd. Boedisa is voorzitter van de Bond van Studenten in Zagreb, Do dig is daarvan vice-voorzitter eiyusl tsak is prorector van de univegoc van Zagreb. Zy waren de leddei^a{ een eind november begin deciel gehouden studentenstaking. Dezüiiii tie, die tien dagen duurde, washeri president Tito aanleiding tot scj»o: kritiek op de partijleiding in K%0< De gearresteerden worden bespie digd van pogingen het huidigf31 wind ten val te brengen. Behalfer drie leiders zyn nog ongeveerfer! studenten in hechtenis gesteld. TP1 de voorzitter van de Kroatische3 dentenorganisatie. Ante Parad#101 een arrestatiebevel uit ge vaardig00 De studentenactie was bedoef^ kracht by te zetten aan klachteL^ de republiek Kroatië wordt be(je van het grootste deel van diensten uit de handel met hef tenland. De opbrengsten gaan,= gerus de protesterenden, naar aj republieken van de JoegoslaviscM deratie. Gisteren kwam het ii studentenverblyven in Zagreb roerige tonelen, waarbij de studf 1 hun steun uitspraken voor de i -* treden partyfunctionarissen. President Tito heeft zondag ii hoedanigheid van opperbevelhf van de Joegoslavische strijdkrac generaal-majoor Janko Bobeti zijn militaire functie geschorstPE neraal Bobetko, wiens fuotie nieSt der is omschreven, is lid van heft trale comité van de Kroatische |kii munistische partij. Samen met an h leidende Krotische partijfunctloiks sen heeft ook Bobetko de laatstfze gen aan kritiek op zijn politieke I ui ding blootgestaan. fat Frans-Amerikaanse rivaliteit gaat bewoners van Azoren boven de pet AZOREN Terwijl de tropische regen met pijpestelen uit de hemel stroomde zijn, een goed half et maal voor de Amerikaans-Franse tof. zo men wil. Europese) topcon ferentie vanmorgen om tien uur Door Frank Onnen is gestart, gistermiddag de beide presidenten Richard Nixon en Ge orges Pompidou al op het Azoren- eilandje Terceira dat vroeger eens de naam van Jezus Christus droeg gearriveerd. Het eerst verscheen de Fransman ten tonele die. zoals men weet. als transportmiddel dan ook de super sonische luchtreus de Concorde had gekozen. Een Concorde, die de af stand van ruim 2500 kilometers zo pylsnel had afgelegd, dat de heer Pompidou, dankzij het verspringen van de klok met twee uren, een kwartier jonger de treden van het landingsgestel kon afdalen, dan hy ze '8 middags in Orly bestegen had. Mr Nixon kwam. eveneens om zwermd door ministers en hoge ambtenaren, pas een paar uur later aan. Zyn presidentiële Boeing maakte op het Amerikaanse mili taire vliegveld van Hajes een bijna armetierige indruk naast de splin ternieuwe opgepoetste en eindeloos- lange Concorde-reus met zijn neer gebogen haviksneus. Het was het eerste en geslaagde diplomatiek-representatieve doel punt dat monsieur Pompidou al voor het openen van de strijd mocht scoren Een dubbel winst punt zelfs, omdat de Fransen dat veel imposantere luchtkasteel, ten koste van de Britse mede-produ centen. hebben gemonopoliseerd, tegen het officiële Amerikaanse landingsverbod, nu immers lekker toch maar op een yankee-piste aan de grond hadden weten te zetten, waarbij de Amerikaanse ambassa deur in Parijs. Nixon's persoonlijke vriend en voormalige financier van zyn verkiezingscampagne. Watson, de aanzienlijke Franse reiziger bovendien nog had vergezeld. Maar de Franse hoop. dat presi dent Nixon zich door nieuwsgierig heid zou laten verleiden ook nog een eigen blik in het interieur van de Concorde te komen slaan, is tenslotte een vlieger geweest die niet is opgestegen. De Frans-Amerikaanse rivalitei ten en subtiliteiten gaan intussen de eilandbevolking die de Portu gese nationaliteit geniet, wel enkele centimeters boven de pet, of Juister de zwarte en zondagse deukhoed, waarmee de mannen zich voor de feestelijke inauguratie van het drie daagse spektakel hadden getooid. Voor de Portugezen zijn de beide staatshoofden hun gelijkberechtig de gasten. Premier Marcello Caetano, een gezette zestiger in een streepjes pak die gisteren zijn opwachting even in het perscentrum kwam ma ken, had in Lissabon speciaal een halve week vrijaf genomen, om de twee hoge heren uit Washington en Parijs persoonlijk te kunnen ver welkomen en te blijven begeleiden. Met een diplomatieke reuzenzwaai heeft hij zichzelf voor drie da gen en althans in de ogen van de inboorlingen tot op een ijle top- hoogte verheven. Grote spandoe ken op het vliegveld en in het hoofdstadje vermelden onder hun respectievelijke portretten omringd met de nationale kleuren, hun drie namen dan ook met dezelfde kan jers van letters: Caetano-Pompi- dou-Nixon. De Portugezen die dit bezittinkje midden in de Atlantische Oceaan met zijn zakdoekdimensies van 15 by 30 kilometers aan de Amerika nen als militaire basis hadden ver huurd. hebben als de rechtma tige eigenaars de hele organi satie van deze diplomatieke mon stershow daarom in eigen handen willen houden. We hopen er natuurlyk maar weer het best van Maar op dit ogenblik dat, we deze regels zitten te schrUven, vragen we ons, met zo'n slordige driehonderd collega's toch wel af, óf en hoe onze wyshe- den en pennevruchten nog eens ter bestemde plaatse bij de redacties zullen arriveren. Het stedelijk mu seum is weliswaar ontruimd en volgestouwd met bureautafels, schrijfmachines, telex-apparaten en telefoontoestellen, maar volgens goede zuidelijke traditie liep al by de aankomst terstond en conse quent de ganse organisatie al over de kop, uit de hand en in het hon derd. Zo niet in het duizend Dozijnen deftige diplomaten en andere notabelen, die eveneens uit Lissabon waren geïmporteerd, lie pen elkaar en de overige gasten met lange waslijsten voor de voe ten. doch de namen van de Jour nalisten en de letters en cyfers van hun bureaus en installaties corres pondeerden hoogstens by toeval eens met elkaar. En dan ls er nog het logiesprobleem. Voor president Pompidou en zyn beide ministers van Buitenlandse Zaken en Finan ciën, Schumann en Giscard d'Es- taing, is het enige hotel ter plaatse gereserveerd, terwyl het Ameri kaanse opperbevel onderdak aan staatshoofd Nixon met zyn gevolg heeft geboden. De persmensen zyn onderge bracht in een Portugese oceaansto mer, die qua comfort ook best ge zien mag worden, maar die helaas aan het andere einde van het eiland ligt gemeerd, zodat het opgewon den gilde van de pers, radio en televisie de eerste dag al een r percentage van zyn kostbare f in een predeluviaans busje passeren, dat zich zuchtend en/1 nend en claxonerend als een b weerauto die de fik van zyn Ij te lyf hoopte te kunnen gaani weg baande tussen de akker§ over de heuvels en door de i straatjes, waarvan de gevels të8. van het feest de laatste weken M! maal. en op overheidskosten,F verse kwast witte verf haddeif kregen. Het decor is derhalve fris, F lyk, landelyk en vredig waif Je de raketten, de militaire even uit het oog verliest en j1 schien ook nog een tikkeltje^ reldvreemd. Maar wie weet arcadische omgeving met zynP men, ezeltjes, gele, rose en blf bloemen waaraan de heiland eens zyn hoge zege en naam geven had. nu ook de beide nente staatslieden niet Juist spiratie zal mogen leveren nodig hebben om voor hun wcij een redelyke oplossing te wyde problemen, deze twee da!"

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 4