'r. Herman Hulsman dankt tudieprijs aan Vrijvrouwe' Begrotingsnotities Stikstof-moleculen als sigaartjes Een uurtje praten over goed werk Hoogovens maakt het u gemakkelijk Leiden HOOGOVENS IJMUIDEN V Bouw studentenflat Oude Vest GROOT TEKORT BIJ DE LEIDSE UNIVERSITEIT JJDAG 13 DECEMBER 1971 ADVERTENTIE IIDEN Dr. Herman Hulsman (31) uit Leiden mag Maria it wel. Van de week zei hij lachend, te overwegen haar •et boven zijn bed te hangen. Maria Duyst, oftewel „de uwe van Renswoude", is overigens al lang niet meer nogLr ons. Zij stierf in de aprilmaand van het jaar 1754, een van anderhalf miljoen oer-degelijke Hollandse guldens [tend. In haar laatste wil bepaalde zij, dat van die som honflijks een deel moest worden afgenomen om arme doch w. itere weeskinderen te kunnen laten studeren. Aan dat ent f dankt dr. Hulsman een prijs van f 10.000 die binnenkort zal worden uitgereikt. dat Herman Hulsman een ,d Is. "Maar die zijn er waar- shtjiiijk niet meer", veronder- ij, althans niet in zulke kom- 11e omstandigheden als ten tij- Maria Duyst. De beheerders le nalatenschap van de vrij- zitten echter met een erfenis in de loop der jaren zorgvul- uitgegroeid moet zijn, Ijoenen. Vandaar dat niet nauw wordt gekeken op het re. I zi^n Ük °Mk de Kat wordt er pienterheid verlangd in aanmerking wil komen, de jaarlijkse Vrijvrouwe-prijs, [en mille, die om beurten wordt end aan een veelbelovend Jong- in de wis- en natuurkunde, te- of schilderkunst, beeldhouw - (aldus het testament) kufeingen in de zware dijkagiën, e behoudinghe van ons land' te- motware overstroomingen van 't naaf of dergelijke libre konsten", zorj Hulsman bezit die schrander- igiAennelijk, al wuift hij die ver stelling met iets van onge- jptiïe bescheidenheid weg. De foufkwam voor hem als een volsla- a ■K.| na: [euP (ADVERTENTIE) HORLOGES lisUze, in aiKo - ?n(TIZE> SiER - trU - ETERNA - CERTINA 'IZEN PRISMA - ROA- JUNGHANS - EWE ANCRE. sl%>r f39,50 heeft by ons al een echt Anker Uurwerk, Schokvrij, Onbr. Veer. •oor eigen ateliers, de beste vak-service. Uw horloger 3a. v. d. WATER APUrlemmerstr. 181 - Leiden gen verrassing. Achteraf bleek, dat de afdeling natuurkunde hem, op grond van zijn proefschrift, had voorgedragen bij de jury van de "Vrijvrouwe van Renswoude" pnjs. Magnetisch veld Herman Hulsman werkt in het Ka- merlingh Onnes laboratorium te Leiden als natuurkundige. Hij heeft daar ook zijn wetenschappelijk on derzoek verricht, dat hem uiteindelijk deze som geld ("wat een bedrag") heeft opgeleverd. Het onderzoek ging over de verandering van gas-eigen- schappen, als dat gas in een magne tisch veld wordt geplaatst. Geen eenvoudig onderwerp om aan buitenstaanders uit te leggen, maar het lukt dr. Hulsman wonderwel, om de hoofdlijnen duidelijk over te brengen. Hij praat dan over „stik stof-moleculen in de vorm van si gaartjes" en over andere moleculen, die "als grammofoonplaatjes waar aan wordt gesjord" heen en weer schieten. Uiterst aanschouwelijk on derricht: „Toen mijn proefschrift byna klaar was. moest ik zo vaak trachten uit te leggen waarover het ging, dat ik er onderhand enige er varing in ben gaan krijgen". Dr. Hulsman heeft onderzocht wat de invloed is van een magnetisch veld op de stroperigheid' van gassen als stikstof, waterstof, methaan, kool monoxide en zuurstof. Het heeft hem vijf jaar studie gekost voor hij dit onderzoek kon afronden met een proefschrift. De prijswinnaar weet niet op wel ke gronden hem de tien mille is toe gekend: „Ik heb 't jury-rapport nog niet gezien. Ik vermoed dat de jury mijn proefschrift extra leuk heeft gevonden, omdat het handelt over zo'n klassiek onderwerp als gassen, waarvan men vaak denkt dat al les er al van bekend is. En nu is er weer een brokje nieuwe informatie over". Heeft zijn onderzoek nog praktisch toepassingsmogelijkheden opgele verd? "Geen enkele, nee. Maar het is ergens wel aardig, omdat we nog zo weinig weten van zoiets eenvou digs als stikstof. Als je niks zou we ten van de achterkant van de maan, wat dan nog? Maar niemand weet precies hoe onregelmatig de vorm Knip uit of noteer datum en plaats. Dinsdag 14 december, 's avonds tussen 7 en 8 uur, In Restaurant Old Dutch, Steenstraat 2 Eén uurtje of een half uurtje, hangt ervan af wat u wilt weten van Hoogovens. In een persoonlijk gesprek praten wij dan over de mogelijkheden, over de verschillende functies, waarvoor wij u kunnen opleiden, zoals kraandrijver, havenwerker, bedieningsman, rangeerder enz. Er zijn aantrekkelijke kansen. Ook al hebt u nog nooit in de industrie gewerkt. Wij informeren u over de aard van het werk, salaris, arbeids voorwaarden, enz. Redenen genoeg om even te komen. Waarom eigenlijk niet? Maximale leeftijd voor indiensttreding 50 jaar. van een doodgewoon molecuul is. Wat. is precies een druppel water, wat is een vloeistof? Wat doet een gasmolecuul bij een botsing tegen een wand? We weten er nog zo wei nig van. Bij dit soort zuiver wetenschappe lijk onderzoek gaat het niet in de eerste plaats om de praktische bruik baarheid van de uitkomsten: "Het is allereerst een vingeroefening, een belangrijk stuk opleiding. Je leert om Je ergens in vast te bijten. Net als die vent die persé de honderd meter binnen de tien seconden wil lo pen. maar dat niet doet omdat de wereld daar nou beter van wordt. Di is het eerste wetenschappelijke pro ject dat je zelf hebt gedaan". Wat gaat dr. Herman Huisman doen met de f 10.000 die hy volgende week donderdag in ontvangst gaat nemen? Hij weet het nog niet ze ker: "maar het zal wel een studie reis worden door Amerika, Duits land en Canada. In mijn gedachten zou ik zo een hele trip uit kunnen stippelen. Maar ik houd' het nog een maandje of zo in beraad. Dr. Herman Hulsman (31): Jt Zal wel een studiereis worden" Plannen voor 1100 kamers LEIDEN Overmorgen gaat de eerste paal de grond in voor de stu dentenflat die op de hoek van dp Oude Vest en de Pelikaanstraat wordt gebouwd. Burgemeester Vis van Leiden zal de heimachine be dienen. De studentenflat krijgt 545 ka mers. Het is het grootste project dat de stichting Leidse Studentenhuis vesting ooit in één keer aanvatte. De flat wordt (variërend) vijf tot ze ven woonlagen hoog. De flat wordt neergezet rond een binnenplein dat een voornamelijk recreatieve functie krijgt, met een speelveld en praathoeken op ver schillende niveau's. In het gebouw komen zestig 3 kamereenheden, dertig 4-kamereen- heden en een aantal 2- en 6-kamer- eenheden. Elke eenheid krijgt een eigen toegang tot het trappenhuis en de lift. Hierdoor kunnen eenhe den als afzonderlijke woning voor studentenechtparen worden benut. Vlietcomplex Na het slaan van de eerste paal (om half vier 's middags) gaan de genodigden naar het in aanbouw zijnde Vlietcomplex aan de Kalser- straat. De eerste bouwfase omvat hier 229 kamers. In totaal zijn er in het Vlietcomplex 550 studentenka mers gepland. LEIDEN De Leidse universiteit heeft om al haar personeel volgend jaar te kunnen betalen 7,5 miljoen grilden méér nodig dan minister De Brauw heeft toegekend. De minister wil een rijksbijdrage van 123 miljoen gulden geven, de uni versiteit komt „met mate rekenend" op bijna 131 miljoen gulden. Het universiteitsbestuur heeft mi- nist De Brauw om overleg ge vraagd over deze kwestie. In af wachting daarvan worden nog geen maatregelen genomen. 'EIDEN Na een weekeinde van rust het wijk- jek ité De Kooi verzette de uitnodiging aan de raadsle- van zaterdag naar begin volgend jaar vergadert de se raad vandaag verder. Niet over de begroting, maar een gewone agenda. Morgen en volgende dagen is ttieuw de begroting aan de orde. Al dan niet daarmee land houdend maakten twee van onze redacteuren "begrotingsnotities". Door J. R. Soetenhorst en Hans Melkert edde wethouder wel te lang meegelopen. En misschien zou hij, als hij nu met zijn carrière moest beginnen, die 25 jaar als wethouder niet volmaken. Maar het is niet intel ligent om bezwaren tegen een be leid te uiten door een enkel woord- spelinkje. Paul van Vliet heeft eens gezegd dat iedereen woordspe lingen kan maken, maar dat ze daarom maar zelden leuk zijn. Die van Waal past uitstekend in de sfeer van het interne blad van een studentencorps uit vroeger tijden, maar mr. Waal is daar toch over heen? Zijn fractieleider In 't Veld vond het een opgeblazen zaak. Mis schien heeft hij wel gelijk. Maar zo'n incident maakt meteen de at mosfeer weer slechter, in de raad. Er komt meteen weer het kefferige in van het ouderwetse politiekje spelen Duidelijk raad heeft vorige week een 'je eensgezindheid weten te :en over de financiële situatie e stad. Dat is knap werk ge- lP>t van de fractieleider van het raI mr. In 't Veld. Maar de vol- j ie dag verstoorde zijn fractie- oot Waal de illusies met een bui jewoon kinderachtige aanval s. wethouder Menken, die hij een dehouder noemde. Menken en i anderen in de raad reageerden eus, wat van de wethou- begrijpelijk is. Het is niet zo om voor profiteur te worden imaakt, zonder dat daarvoor 11 tier een schijn van bewijs wordt 1 verd e r zullen best bezwaren zijn aan n voeren tegen de beroepsbestuur- n Menken. Maar het lijkt er wel 1 s op dat het voornaamste be- n( 'ar is, dat hij zo'n professionele tuurder is. Misschien he:ft de Algemene klacht van raads- verslaggevers over deze begro tingsbehandeling: het is zo saai, er komen geen belangwekken de onderwerpen ter sprake. Dat zat er toch eoht wel in. Deze begro tingsbehandeling spitst zich voor al toe en dat is toch goed op de financiële kant en die is inder daad niet zo spectaculair. Interes sant voor ingewijden, maar moei lijk „over te brengen". Verder geen grote onderwerpen en dat heb ben we aan het PAK te danken. Werd vroeger elk onderwerp van enige importantie naar de begroting verschoven, de oppositie brengt telkens voorstellen ter tafel over. allerlei zaken tijdens het gewo ne raadswerk. Dat werk veel ver gaderen in de hand. maar beperkt de begrotingszitting tot wat zij hoort te zijn. Een veel duidelijk heid verstrekkend stuk is voorts de alternatieve begro ting van het PAK, voor welk werk stuk allerwege in de raad terecht waardering bestaat. Men wist met een wat de oppositie wilde en men kon zich daarop instellen. Het ware te wensen, dat elke fractie het zou kunnen opbrengen een derge lijk stuk te produceren. Dat zou de zaken duidelijker maken, dat wel. Wel de manier? Vorige week vroeg mr. Porthei- ne als eerste het woord in de Leid se 'raad. Hij moest later op de dag nog in de Tweede Kamer optre den. De raad vond het goed, dat de liberale fractieleider zich na zijn ongetwijfeld instructieve woorden naar het Binnenhof spoedde. Toch moet Je Je gaan afvragen, of dat wel de manier is. Kamerleden heb ben het druk, klagen over gebrek aan tijd, en frustraties. Maar is het dan wel verantwoord om er als nevenfunctie nog eens het lidmaatschap van een drukke ge meenteraad als de Leidse bij te doen? Meneer Portheine en zijn fractiegenote Annelien Kappey- ne van de Coppelo moeten er nog maar eens een nachtje over slapen. Ze hoeven natuurlijk niet meteen weg, want dat zou er van de libe rale fractie in de Leidse raad bij na niets over blijven, want het veelbelovende liberale raadslid Wiebenga is dit jaar toege voegd als Jongerenwaarnemer aan de delegatie naar de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties en Je kunt moeilijk twee wethou ders en één raadslid overhouden. Van het liberale midden (zo heet dat toch tegenwoordig?) terug naar het linkse PAK. Bij herhaling wor den uit deze hoek aanvallen gelan ceerd op het gemeentelijk bureau voorlichting. Niet ondersteund met bewijzen, maar ineens zomaar een kreet, zoals onlangs, toen mevrouw Kerling de voorlichters beschuldig de van het „geven van nare ant woorden". Ze bedoelde waar schijnlijk negatieve antwoorden, maar zei dat niet en de voorzitter PORTHEINE burgemeester Vis vroeg het haar ook niet. Van Aken. ook van de PvdA, heeft voorlichting aleens „het service-instituut van de Leid se pers" genoemd en ook weieens „een troep" (nu staan er meer kas ten en is de uiterlijke troep ten minste wegIn de alternatie ve PAK-nota wordt het bureau omsohreven als een defensief wa pen in handen van B en W. Ik be grijp dergelijke uitdrukkingen niet helemaal. Ik heb bijna da gelijks met „voorlichting" te ma ken, krijg er nooit nare, maar wel eerlijke (dat kan in een stad als Leiden hetzelfde zijn) antwoorden merk nooit iets van verdediging, van het college, maar gelukkig wel iets van het service-instituut. Dat het niet de enige taak is„ weet ik ook. De binnenkort verschijnende voorliohtingsnota zal daarover haar licht wel laten schijnen. En zo kauwt de Leidse raad zich door de begroting heen. Maar wat gaat er gebeuren met 't Wittesin- gelplan? Een kale vlakte tussen Groenhovenstraat en de huizen die nog aan het begin van de Singel staan herinnert aan de vermetele plannen van de Leidse univer siteitsbestuurders om er het hoog ste gebouw van Neerland neer te zetten. Van bovenaf kan Je dan heel ver uitkijken, maar zover is het nog niet. Een voorstel: haal dat enge hek weg, en maak er een „instant", speelterrein van. Dat betekent dus niet: een verantwoorde schets van de dienst Gemeentewerken: tijd 2 maanden, kosten duizenden gul dens. Nee, poot op dit terrein neer: wat wippen, boomstammen, plan ken (uit de sloop) om hutten te bouwen. Nee dienst, u moet die hutten niet van tevoren verant woord bouwen. Kinderen kun nen dat zelf wel. Te denken valt, ook aan andere afgekeurde bouw materialen zoals stenen, om mee te bouwen of op te klauteren. Mis schien hebben de fantasierijke da mes van Man-Vrouw-Maatschappij nog wat vruchtbare ideeën. Een grote zandbak lijkt me ook best mo gelijk. Bomen hoeven er niet ge plant te worden. O ja, met een paar latten kan er fluks een voet- baldoel getimmerd worden: wordt zeer zeker mee gespeeld. Alstublieft wethouder een plan, graag gedaan. Nee, u hoeft ons verder niet te be danken. Of misschien wilt u iemand wel een Jaarabonnement op het Leidsch Dagblad cadeau doen. Dat is nooit weg, wij zijn er blij mee, en de krant heeft het moeilijk ge noeg in deze tijden, zoals u weet. Theater (1) Dezer dagen zag ik Hans van Dam, Leidens jonge schouw burgdirecteur haastig benen over de Oude Vest. Ik vroeg me af, waarom hij zo'n haast had, want de oude schouwburg wordt pas over jaren gerestaureerd. In die tussentijd treedt Van Dam op als buschauffeur om Leidse mensen, die gek zijn van openbaar vervoer te begeleiden naar een voor stelling in Den Haag of Haarlem Daarnaast organiseert Van Dam voorstellingen in het moeilijk gele gen LAK-theatertje aan het Le vendaal en in de ongetwijfeld mooie aula van het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest. Maar Oegstgeest is Lei den niet en het publiek van de Ou de Vest komt nog niet naar het Rijnlands Lyceum. Ik heb het Van Dam niet durven vragen: maar is hy eigenlijk niet „grotelyk bela zerd", om het eens parlementair te zeggen? Is het wel verantwoord geweest om een jong theaterman uit Scheveningen weg te ha len, waar hij een theatertje „run de" om hem in Leiden neer te po ten, waar wel plannen bestonden voor een, twee, drie theaters, maar waar geen geld was? Voorlopig heeft Van Dam een aardige kamer met een zacht plof fende gaskachtel, zoals dr. Drees sr. ook heeft, maar kan hij in Leiden zijn energie niet kwijt. Misschien kan zijn arbeidsterrein eens wat vergroot worden. Kunnen er wat liefhebberende commissies en be sturen wat ruimte maken voor een jong beroepsman. die behalve ge zonde eerzucht ook een portie ver beeldingskracht meebrengt? Theater (2) En ik heb wel een suggesie voor vergroting van 't arbeidsterrein van v. Dam. Waarmo schakelen we tijdelijk? de Groenoordhal niet in het Leidse theaterleven in? Ik weet, dat er bij Groenoordhaldirec- teur Daey Ouwens gedachten in die richting leven. Het zou toch VAN DAM niet zo gek zijn om een hoek van de hal af te schermen en hier de theaterprodukties te houden. Het kan gezellig zijn in zo'n hoek van de immense hal. Dat heb Ik on langs bij een feestje-na-een-zes- kamp wel gezien. En warm is het er ook. Het zou misschien de ex ploitatie van de Groenoordhal ten goede komen en dat is een onder werp, waarover men nog niet uit gepraat is. De één vindt dik een miljoen verlies per Jaar een luxe. de ander niet. Maar het komt er wel op neer. dat elk uur veemarkt Leiden geldt kost, dat elk uur sport ook diep in de beurs tast. Blijven de evenementen, die niet bepaald groot in aantal zijn. Denk er eens verder over.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3