DAGBLAD India bereid tot staakt- het-vuren Als Pakistaanse troepen zich terugtrekken ®nzn muit POLITIEKE MOORD IRA 3 D Student schoot en vlucht uit man dood kazernecel 1 vandaag SP dreigt teen vallen Senator gedood huis op geblazen LEIDSCH fill DAGBLAD Bouwen van huizen 80 pet. duurder VRAGEN AAN G.S. OVER RIJKSWEG 3 cteur: G Koopman fdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst -ericht 1 maart 1860 MAANDAG 13 DECEMBER 1971 No. 33580 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f20,65 per kwartaal (postabonnementen f23,05), f6,95 per maand (by vooruitbetaling), giro 57055, losse Witte Singel 1. Lelden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nabezorglng tot 20 uur. tel 30500 (zat 18 uur) de H IAAG De PSP dreigt definl- teen te vallen. De partijraad Pacifistisch-Socialisten heeft g bepaald, dat de door het jstuur uitgesproken schorsing aantal aanhangers van Pro- Wch Links „principieel noodza- en Juist" is geweest. Sinds- 71 'ommelt het in de gelederen tze extreem-linkse vleugel van Hoewel niet alle Proleta- jinksers dezelfde mening zijn ian, heeft een aantal van 1 aangekondigd nu definitief partij te zullen breken, ens wilde de partijraad zater- ög geen uitspraak doen over itheid van de gevolge schor- rocedure. Besloten werd dat onderzoek-commissie onder terschap van prof. dr. J. de de nu ontstane situatie eerst ilyseren. Zij zal op korte ter en nota uitbrengen aan de ■i iad van de PSP. de Leidse PSP-afdelings- er R. Frans zijn er hier wei- mpathisanten met Proleta- Ke.jinks- De afdeling heeft op •ige congres nog een verzoe king gedaan en de heer Frans de scheiding. Tot PL beho- verscheidene integere PSP- de ontwikkeling van nu ook len. eksvandalen" sten van ;n ophouden EN Diverse Leidse seks- Jes hebben 't afgelopen week- i lijden gehad van vandalisti- fctiviteiten. Zaterdag werden sekswinkeltje Nievaart aan itraat twee grote ruiten stuk- bij Nievaart aan de Haven eveneens ruiten vernield, aan imermarkt sneuvelden een een deurruit. Ook de liten van de bioscoop Tria- seksfilm Blue Movie -erden aan diggelen gegooid, jarenzaak aan de Kraayer- |die naast tabakswaren ook lur verkoopt, moest het even- itgelden. De "seksvandalen" T|:ennelijk van geen ophouden, pndagmorgen sloopten zij de pis aangebrachte hardboard \\n van de sekswinkel aan de -KLARINGEN ilt verwacht van vanavond genavond: plaatselijk wat re- tar morgen overdag ook en- tlaringen. Minimumtempera- an 8 graden aan zee tot 4 in het zuidoosten van het axima rond 8 graden. Mati- de kust af en toe krachtige (ssen zuid en west. (opgemaakt om 12.40 uur) 14 DECEMBER 8.40 uur; onder: 16.28 uur Jp: 5.30 uur; onder: 13.54 uur. ter te Katwijk te 0.46 en (tr, laagwater te 8.47 en 21.02 STRABANE (AFP/Reuter) Een commandogroep van het Ierse Repu blikeinse Leger heeft gisteren in Strabane in het graafschap Tyrone de woning van de Noordierse sena tor John Barnhill opgeblazen. De senator was voor de explosie dood geschoten. Naar een woordvoerder van de po litie heeft meegedeeld hadden de IRA-leden bij de woning van de se nator, die lid is van de regerende Unionistenpartij, aangebeld. Branhill deed open en even later hoorde zijn vrouw twee schoten. Zij rende naar de hal en zag haar man op de grond liggen. Eén van de overvallers zat bij hem. Een tweede man liep de huiskamer binnen en zette daar een kistje neer. Daarna sleepte beide mannen Barnhill naar de kamer en legden hem naast het kistje neer. Mevrouw Barnhill vluchtte naar de buren. Daar hoorde zij een explosie die hun gehele huis verwoestte. Het zwaar verminkte lijk van de I-jarige senator werd na lang zoe ken gevonden. De twee daders waren waarschijnlijk uit de Ierse republiek afkomstig. De woning van Barnhill ligt ongeveer een kilometer van de grens. Voor de aanslag is gebruik gemaakt van een kneedbom van 18 kilo. Voorzitter Barnhill was voorzitter van de plaatselijke afdeling van de protes tantse Unionistenpartij. Hij was geen omstreden figuur, maar hij <tond wel bekend als een onverzoenlijk tegen stander van terreur. Het is de eerste politieke moord in Noord-Ierland sinds twee Jaar geleden de ongere geldheden weer oplaaiden. Een bomaanslag op een overvolle meubeltoonzaal in de Noordierse hoofstad Belfast kostte zaterdag vier personen het leven. Negentien men sen liepen verwondingen op. Op het moment van de aanslag bevonden zich vele moeders met kinderen in de expositieruimten. Een van de doden is een drie maanden oude baby, on der de gewonden bevinden zich twee kinderen. De bom is waarschijnlijk door een venster in de toonzaal ge- Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 27 dec. 1971 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee iam: Ires: Bats: ronummer: kje zwart maken, bon Invullen in open envelop (zonder Btzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 1. Leiden. Een beeld van de ravage na de ontploffing in het huis van de senator. De inzet toont een ar chieffoto van Barnhill. worpen, omdat alle in- en uitgangen van het gebouw streng werden be waakt door de veiligheidspolitie. De meubeltoonzaal ligt in de protes tantse wijk Shankill Road die de laatste twee jaar vaak het toneel is geweest van bloedige onlusten. Ze geldt als een bolwerk van de protes tanten in Belfast. Burgemeester van Katwijk heeft niet onjuist gehandeld DEN HAAG/KATWIJK Burge meester Vermeulen van Katwijk heeft niet in strijd gehandeld met een zorgvuldig beleid bij de voorval len op 16 augustus met een groep woonwagenbewoners. Dat antwoordt minister Engels van CRM op vragen van het tweede-kamerlid mevrouw Wassen—Van Schaveren (D'66), vra gen overigens al op 18 augustus wer den gesteld. Volgens de minister was er een toenemende spanning ontstaan tus sen de Katwijkse bevolking en de woonwagenbewoners, zodat het ge vaar voor botsingen verre van denk beeldig was: „De burgemeester, die beducht was voor deze botsingen, heeft daarom gehandeld zoals hij heeft gedaan". De minister merkt wel op. dat het gemeentebestuur van Katwijk cje verplichting tot het in stand houden van een openbaar cen trum voor woonwagens niet heeft nageleefd. Hij is niet van plan de burgemeester erop te wijzen, dat diens optreden onzorgvuldig is ge weest. Militaire bases Moskou in Egypte NEW YORK (Reuter) Presi dent Sadat van Egypte heeft de Sowjet-Unie marine-faciliteiten be loofd, ook na een eventuele regeling van het geschil met Israël. Dit meldt de New York Times die een inter view met Sadat heeft gehad. Ook wil Egypte Russische advi seurs voor zijn leger houden, omdat „oorlog nu een wetenschap is". Er zijn volgens Sadat geen Russische troepen meer in de zone van het Suezkanaal, waar de batterijen luchtdoelraketten geheel door Egyp- tenaren zijn bemand. De Russische troepen bevinden zich nu bij raket batterijen in het achterland. De Russen willen liever hun mili tairen uit Egypte terugtrekken. Zij blijven er op dringend verzoek van Egypte, aldus de Egyptische presi dent. NIEUW YORK/NIEUW DELHI/DACCA (DPA, Reu ter) India heeft zich in de Verenigde Naties in principe bereid verklaard tot een wapenstilstand in de oorlog tegen! Pakistan. Als voorwaarde stelt het terugtrekking van de! Westpakistaanse troepen uit Oost-Pakistan en het sluiten; van een vredesvedrag tussen Islamabad en de regering van Bangla Desj. De daartoe strekkende verklaring van de Indiase regering werd in de afgelopen naoht kort voor het begin van een spoedbijeenkomst van de Vei ligheidsraad by het kantoor van secretaris-generaal Thant overhan digd. De Indiase minister van Buiten landse Zaken, Swaran Singh, ver klaarde bovendien voor de Veilig heidsraad dat zijn regering niet van plans is Kasjmier en Bangla Desj te annexeren. De spoedbijeenkomst was opgrond van een persoonlijk besluit van Nixon aangevraagd. De VS dienden de eis in dat India de aanbeveling van de Agemene Vergadering accepteert. In dia en Pakistan werden vorige week tot een bestand en terugtrekking der troepen opgeroepen. Pakistan heeft vorige week deze resolutie aanvaard, Zonder tot een besluit te komen verdaagde de Veiligheidsraad de bij eenkomst tot vanmiddag. In tien jaar ARNHEM Sinds 1960 zijn de materialen van de woningbouw met gemiddeld ongeveer vijfenzeventig procent gestegen, maar de lonen zijn in dezelfde periode evenals het algemene loonpeil gestegen met bijna honderdnegentig procent. Met deze cijfers in de hand concludeer de drs. K. W Buck, staatssecretaris van Volkshuisvesting en Ruimtelij ke Ordening dat de sterk stijgende kosten in de bouw een van de groot ste problemen is waarmee de bouw nijverheid nu worstelt. De bewindsman constateerde dat zich in de woningbouw een produk- tiviteitsstijging van vijftig procent heeft voorgedaan, maar dat af gezien van de kwaliteitsverbete ring de bouwkosten van wonin gen sinds 1960 met ongeveer tachtig procent zijn gestegen. De staatssecretaris sprak op de jaarlijkse baksteendag van de Ver eniging „De Nederlandse baksteen industrie". De Amerikaanse afgevaardigde Bush, zei dit te betreuren omdat "de wereld de indruk zou krijgen dat wij niet kunnen optreden", De Russische vice-minister van Buitenlandse Za ken, Jacob Malik, zei dat hy nog geen tijd gehad had om instructies van zijn regering te ontvangen. "Iedereen weet waarom deze resolutie is ingediend om te zien of er nog eens een Russisch veto zou komen", zo protesteerde hij. "U heeft dat veto nodig, zodat het Witte Huis de Sow jet-Unie opnieuw kan belasteren." Resolutie De Sowjet-Unie had vorige week zelf een resolutie ingediend waarin een bestand werd geëist, maar gekop peld aan maatregelen ter behande ling van de wortels van het conflict. De Pakistaanse afgevaardigde Bhoetto beschuldigde India verove ringsdrift. Vandaag is het Pakistan, morgen Bhoetan en Sikkim, daarna Nepal en vervolgens Ceylon, Afgha nistan en Iran. Hij gaf echter toe dat Pakistan "geweldige, tragische blunders" heeft begaan. Pakistan bedelt echter niet om vrede. De Indiase chantage met gebruik van bruut geweld vormt een uitdaging voor de VN, zei hij. Inmiddels is in Londen bericht ont vangen dat de stormaanvallen op Dacca zijn begonnen. Zie ook de butenlandpagina President Pompidou van Frank rijk is gisteren op de Azoren aan gekomen voor besprekingen met president Nixon. Hij maakte de tocht van Parys ir> een recordtijd in de machtige Concorde. De Boeing van de Amerikaanse pre sident verzonk daarbij in het niet. Pompidou scoorde daarmee al di rect een eerste prestigepunt in het uiterst moeilijke overleg PAGINA 4 Partijraad van de C.H.U. verdeeld over het vraagstuk van de abortus PAGINA 5 Het leeuwedeel van deze krant is natuurlijk gewijd aan de sport. Weer meer dan zes pagina's. Met aandacht voor de beroeps-spor ters, maar ook voor de amateurs. Vooral voor die uit de contreien. Ajax en Feyenoord namen weer verder afstand. De een deed dat wat royaler dan de ander, maar beide ploegen wonnen. UVS behaalde ook een kostbare zege: 2-0 tegen De Musschen. Roodenburg, Lugdunum en LFC speelden gelijk. Roodenburg deed dat bij erfvijand RVC, vat na tuurlijk niet zonder slag of stoot gebeurde. Trouwens ook by VUC- LFC vielen er klappen PAGINA'S 7—11 DEN HAAG/GOUDA De nieuwe men de milieuproblemen denkt op te rijksweg 3 van Rotterdam naar Am-! vangen. Bij dat laatste denkt hij sterdam houdt de gemoederen bezig. Over de aanleg van deze weg zijn al vele bezwaren en protesten naar vo ren gekomen, o.a. van het comité Aarlanderveen leeft, het gemeentebe stuur van Nieuwkoop en Boskoop, er actiegroepen uit Rijswijk en Mij drecht, terwijl ook het overlegorgaan Midden-Holland bepaald geen voor stander is. Naar aanleiding van al die bezwa ren heeft drs. J. Borgman uit Gouda, lid van de provinciale staten voor de PvdA, vragen gesteld aan gedeputeer de staten en daarvan ook een af schrift gezonden aan minister Drees. Hij wil weten of het college van GS ook van mening is, dat de aanleg van de weg een geduchte invloed op het milieu zal uitoefen, versnelde urba- nisering tot gevolg zal hebben en het landschap zal aantasten. „Is de aan leg wel in overeenstemming met de nota ruimtelijke structuren?" vraagt drs. Borgman zich af. Van GS wil hij antwoord op de vraag of er alterna tieve routes zijn bestudeerd en hoe Na twee uur gepakt BUSSUM Twee uur nadat de 25-jarige student T. M. de afgelopen nacht ontsnapte uit een cel van de Marechausseekazerne in Bussum kon de politie de man in Hilversum door de politie worden gearresteerd. Die man, die ervan verdacht wordt vrij dagavond de 29-jarige K. te hebben neergeschoten werd in de kazerne opgesloten omdat het Bussumse po litiebureau niet over cellen beschikt. Uit het onderzoek is komen vast te staan dat de vrouw van het slacht offer een verhouding had met de student. Haar man daarvan op de hoogte. Vrijdagmiddag kwam de stu dent bij het echtpaar en hoorde dat. zij 's avonds samen zouden uitgaan. M. is weggegaan, heeft wat rond gelopen en is in de loop van de avond teruggekomen. De student be dreigde de vrouw en dwong haar met hem mee te gaan. De echtgenoot duwde z*n vrouw opzij en er ontstond een vechtpartij waarbij de student M. enkele malen schoot. Waarschijnlijk is K. reeds door het eerste schot in de hartstreek getroffen. Desondanks heeft hij de student achtervolgd en kreeg nog een paar flinke klappen met een revolver op zijn hoofd. De man strompelde daarop naar huis. zakte voor de deur in elkaar, waar inmiddels toegeschoten buren hem vonden. K. werd onmiddellijk naar het ziekenhuis overgebracht waar hy een uur later overleed. On geveer tegelijkertijd meldde M. zich bij de politie. Het echtpaar had nog twee Jonge kinderen. Na een verhoor werd de 25-jarige student overgebracht naar de Ma rechausseekazerne. Omdat deze ka zerne op het ogenblik wordt ver bouwd kreeg de verdachte de kans via een niet van tralies voorzien bovenlicht van de cellengang naar buiten te komen. Nadat de Bussemse politie om zijn opsporing had verzocht kon hy twee uur later worden aangehouden. vooral aan de Boskoopse cultures, ge luidshinder, stank, aantasting land schap en sterkere urbanisering. Als laatste vraag stelt Borgman aan de orde of men geen andere oplossin gen voor deze rijksweg kan zoeken. Waddinxveen bezuinigt WADDINXVEEN - De gemeente' Waddinxveen moet volgend Jaar flink bezuinigen, waarvoor de ge meenteraad een aantal mogelijkhe den heeft gevonden. Hierbij zitten ook opvallende, zoals het afschaffen van de traditionele nieuwjaarsrecep tie van burgemeester en wethouders. Dit zal de kas duizend gulden op leveren. Ambtenaren, die meer dan twintig duizend gulden verdienen, gul len voortaan hun eigen telefoonre kening moeten betalen, een bezui niging voor de gemeente van f3.900. Veel geld, f 30.000. gaat men bespa ren op het reinigen van de straten en het bestrijden van de gladheid, het onderhoud aan de burge meesterswoning zal voor drieduizend gulden minder worden gedaan dan geraamd. &„r/ Vföe lenws Vandaag honderd jaar gele den, stond in de krant: Zondag l.l. is er ten huize van den minister van Bin- nenlandsche Zaken, den heer Thorbecke, die nog onge steld is, Ministerraad gehou den. (Adv) Hotel du Lion d'oi Tegen le Februari verlangt men een zindelijke werkmeid van goede getuigschriften voorzien, huur f60.- buiten verval.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 1