idvertenlies belangrijk voor de ikomsten van krant Veel geleerd van het krant-project l\T „Onmogelijk om altijd objectief te zijn..." „IK BESCHOUWMEZELF ALS EEN VLIEGENDE KEEPER" GEJO KNIEKOUSEN fïiidelijk verschil =ssen plaatselijke landelijke krant MOEILIJKE WOORDEN MIJDEN IN KRANT II Kousenhuis \G i; DECEMBER 1971 EIDEN Op excursie naar het Leidsch en Alphens Dag- werd ons verteld hoe een krant gemaakt wordt. Het be- bij het nieuws, dat hoofdzakelijk binnen komt per telex, pral het nieuws van het ANP (Algemeen Nederlands Pers- :au). Het nieuws komt ook via journalisten en correspon- ten binnen (iedere woonplaats heeft een eigen correspon- worden niet opgestuurd, dat zou lang duren, maar het gaat door van stralingen, Je zou het kun- j rgelijken met een televisietoestel. V|/ n worden foto's gemaakt en In lood i k i sl <El|uws wordt gecorrigeerd en gese- door een redacteur voordat het fctordt in lood. Dit wordt gedaan BB annen die achter een kolossale zitten. Er is een soort typema- eei^an bevestigd. op typen. Er vallen dan naar beneden, ieder plaatje is [?0( er. Deze vormen een woord vormen een regel en deze lood omgezet, lere manier van zetten is het ïsbandje. Dit is een gele strook see latjes in worden geponst. Dit ponsbandje bespaart tijd, Je kan het ponsen voor een paar weken later en het vervangt de man die andere achter zo'n grote machine zit. Karton Als alle regels gezet zijn, gaat men een pagina opstellen. Als dat klaar is, drukt men dat af op karton, omdat dat buigzaam is. Het karton moet dan drogen (half rond) en dit wordt zo in het lood gegoten. De pagina in het lood wordt op de drukmachine ge plaatst en de machine kan gaan draaien. De kranten komen er half opgevouwen uit. ze worden ingepakt en naar de mensen gebracht (kiosken, sigarenza ken enz.). Krantenjongens brengen ze dan verder en doen ze by u in de bus. De krant steunt voor een groot deel op de advertenties (2/3 van de inkomsten zijn van advertenties. 1/3 is abonne- ADVERTENTIE n d ELECTRONIC A MET HOGE KORTING Wie onze etalage ziet gelooft zijn ogen niet ,"N v LE L' B si RLE WEBÈ LI BREESTRAAT 5 - TELEFOON 41499 - LEIDEN grai#" afonj Neb badi t l fl w tra f Het lijkt ons dat er een i tussen een landelijke krant ïrtSleekbiad De verschillen hebben -erkt door vergelijking van een ^■met een streekblad, ^^^blad behandelt de onderwer- e streek en het belangrijkste fn buitenlandse nieuws. Een Dlad behandelt het nieuws uit vereld, om een voorbeeld te i artikel over dat de umversi- i bezuinigen staat in een 51,1 I ADVERTENTIE ijd KAATSEN tot f 9 eisch^g Hudora Ving Wilms floet PORT LEIDEN N.V. .EMMERSTR. 182-184 01710-24872-41830 mentsgeld». Op het moment zijn som mige kranten in groot gevaar Dit komt doordat tegenwoordig ook recla mes op de televisie verschijnen. Vooral de grote bedrijven maken hier gebruik van omdat ze dan goedkoper uit zijn. want een advertentie over een hele pa gina van de krant kost ongeveer f1200. En dan zal hij nog in verschillende kranten geplaatst moeten worden wil hij alle mensen bereiken. Op de televisie speelt dit probleem niet. Daardoor gaan tegenwoordig een heleboel kranten samenwerken. Voor Drie uur 's middagsde kranten rollen van de pers in een oplage van 35.000 stuks per dag. (Foto Holvast) de regionale kranten is het niet zo'n slag, want die hebben de advertenties van de plaatselijke middenstanders nog. Nieuws dat door het ANP doorgegeven is, komt in geen enkele krant hetzelf de. omdat als een redacteur een stuk in gaat korten de één dit belangrijk vindt en de andere redacteur vindt dat belangrijk. Jonge lezers vinden: streekkrant. maar we vonden niets daarover in een landelijk blad. Streekbladen en huis-aan-huis kranten leven grotendeels op reclames. Wat voor een streekblad belangrijk is, staat in een landelijke krant op de 5de pa gina of zelfs helemaal niet. b.v. een kapsalon in Alphen die op 23 nov. in brand gestaan heeft, stond op de voor pagina van het Leidsch Dagblad, maar in het landelijk vonden wij maar een paar regeltjes over dezelfde brand. Ook staat er in de streekkrant welke films in de omgeving gedraaid worden. In een landelijk blad staan alleen de films die in de grote steden gedraaid worden. Landelijke kranten zijn dikker en daaruit volgt, dat ze meer nieuws bevatten (Telegraaf 38 pagina's en Leidsch Dagblad 24 pagina's) Wij bemerkten: in een landelijk blad staan fellere kritieken, soms zijn er processen tegen landelijke kranten, maar nooit tegen een streekkrant. Felle kritiek Toelichting: in een landelijk blad za gen wij felle kritiek op een bepaald tv-programma, doch in de plaatselijke krant werd daar geen woord over ge rept. In een willekeurige editie van het Leidsch Dagblad telden wij 16 pagina's, waarvan 5 met advertenties waren ge vuld en 4 met plaatselijk nieuws. Tot slot nog enkele gegevens. De in komsten van alle kranten komen voor 2/3 deel van de advertenties en maar 1/3 deel van de abonnees. Dit vonden wij de belangrijkste ver schillen tussen een streekblad en een landelijk blad. Hieruit concluderen wij, dat er wel degelijk verschillen bestaan tussen landelijke- en plaatselijke bla den. LEIDEN: Van de jeugd wordt vaak ge zegd dat ze veel te weinig kranten leest. Aan het begin van dit project vroegen wij ons af wat hiervan de re den kon zijn. Na veelvuldig kranten lezen, kwamen wy tot de conclusie dat ze voor ons vaak te zaai opgestelt waren. Het spreekt ons niet aan als er te lange artikelen gebruikt worden met te wei nig illustratie ter verduidelijking. Het gebruik van de vele moeilijke woorden maakt het voor ons onverstaanbaar Geboycot Een zin als deze: „Twee van de vier oppositie-partijen, de socialisten en de communisten, hebben de stemming ge boycot" sprak ons eenvoudig niet aan. De redactie kan ons misschien helpen door zoveel mogelijk moeilijke woorden te vermijden. Het pijl van de opmaak is meestal on- ADVERTENTIE BONaparte MODERNE MENSEN KOPEN ALS KERSTGESCHENKEN MODERNE KUNSTNIJVERHEID Breestraat 68 Leiden LEIDEN: We hadden een interview met Thys Jansen, journalist van de Nieuwe Leidse Courant. We vroegen ons af hoe een journalist tegenover zijn artikel staat. Wat is Uw afdeling? Mijn afdeling is eigenlijk van alles wat, maar in het weekend vooml sport. Hoe komt U aan Uw gegevens? Mijn gegevens ontvang ik via de tele foon en correspondenten. Buitenlandse gegevens ontvang ik via een persbureau. Elke tip die U ontvangt, onder zoekt U deze op echtheid? Elke tip onderzoeken we op echtheid, ook al is deze nog zo onbenullig. Waar let U op als U een artikel schrijft? Als ik een artikel schrijf iet ik het meest op de inhoud en dan op de stijl. LEIDEN Deze aflevering van de twee-wekelijkse Altona-pagina is een werkstuk van havo-leerlingen derde klas) van de St. Agnes scho lengemeenschap te Leiden. Drie da gen lang hebben ze De Krant van alle kanten bestudeerd. Met dit re sultaat. Deze pagina is in de eerste plaats een stukje zelfbevrediging voor de betrokken scholieren en docenten. Maar daarnaast zijn er toch ook leerzame facetten voor de buiten staander. Zoals: hoe zien deze jonge lezers de krant? Hoofdredacteur Soetenhorst: voldoende. Ook dit zou men kunnen verbeteren door meer foto's en adver tenties te plaatsen die betrekking heb ben op de behandelde artikelen. Dit maakt het lezen een stuk aantrekkelij ker. Men zou o.a. in plaats van de lan ge artikelen op de voorpagina korte stukjes kunnen plaatsen, die op de vol gende pagina's uitgebreider behandeld kunnen worden. Minder voetbal Wat de sport betreft, zou men beter wat minder de nadruk kunnen leggen op de voetbal. Dan zou men meer ruimte kunnen besteden aan andere sporten. Dit zou een stuk aangenamer worden voor de mensen, die zich niet voor voetbal maar wel voor andere sporten interesseren. Door dit alles zou het voor de jeugd wat eenvoudiger zijn de kranten te le zen en te begrijpen. LEIDEN Op het Leidsch Dagblad hadden wij, donderdag 25 november een gesprek met de hoofdredacteur drs. J. R. Soetenhorst. Deze leidde ons door de fabriek, naar zijn domein. Hier w<as het geratel van de machines duidelijk hoorbaar, omdat men druk bezig was de krant te ontwikkelen. Hij wilde ons een kopje koffie aanbieden, maar dit ging niet omdat de automaat het begeven had. Na deze „lekkere kop koffie" begonnen we ons vraaggesprek. De taak van een hoofdredacteur werd uitvoerig besproken. Hij was van me ning dat een hoofdredacteur verant woordelijk is voor de dingen die er in de krant verschijnen en dus is hij ook verantwoordelijk voor de redactie. Hij overlegt zelf iedere dag met de re dacteuren van verschillende rubrieken welke stukken op de frontpagina ko men te staan. Hij beschouwt zichzelf dan ook als een vliegende keeper. Het is de taak van de eind-redacteur, en niet van de hoofdredacteur, om de pa gina's samen te stellen. Met de redacteur van de advertenties bespreekt de heer Soetenhorst niets, omdat dit een aparte afdeling is. Een plaatselijk bericht vindt hijzelf belangrijker dan een minder actueel internationaal bericht, omdat het Leidsch Dagblad een regionale krant is. Voetbal Het gesprek kwam op de plaatsing van sport op de sportpagina. Hij zei dat voetbal de meeste plaats in moest ne men, omdat daar de meeste belangstel ling voor is. Hiermee zijn wij het niet eens. Toevallig hadden wij de dag te voren een foto van korfbal gezien in de Vijf Mei-hal. waar de zaal tjokvol was. Wij dachten daarom dat deze sporten ook meer plaats verdienden. Wij vroegen zijn mening over ons pro ject. Hij vond het zeer positief en hoopte dat de Jonge mensen meer in teresse in de krant zouden krijgen, hetgeen bewerkstelligd kan worden door ook artikelen over mode. drugs, films, popgroepen e.d te schrijven. Hij gelooft, dat in de toekomst de te levisie meer het internationale en na tionale nieuws zal gaan uitzenden dan voorheen, waardoor landelijke kranten bijna of geheel zullen verdwijnen. Daarentegen zullen de regionale kran ten volgens zijn mening blijven be staan. Tenslotte vroegen wij hem op welk publiek de krant was afgestemd. Hij zei dat dit op het gehele publiek in de regio afgestemd was. Na afloop van ons gesprek ging drs. J. R. Soetenhorst weer opgelucht aan het werk. Drs. Soetenhorst LEIDEIN De hoofdredactie van ons projekt over „DE KRANT" heeft de projektieleider, meneer Kohlbeck van het St. Agnes Lyceum, geïnterviewd. We hebben hem vragen over dit pro jekt gesteld. Wat is het doel van een projekt? Het doel hiervan is dat de leerlingen meer te weten komen d.m.v. discussië ren.. interviewen en aantekeningen te maken. Dit is zeer belangrijk voor later. Het is dus alvast een soort training voor de leerlingen. Het projekt zelf vond ik wel leuk. maar hoe het werk verdeeld was vond ik slecht. Er was dus te weinig werk voor bepaalde groepen. Wat zijn de voor- en nadelen van ten projekt buiten school? Voordelen: We krijgen dan de indruk dat het iets afwijkt van de lessen en we storen de school dan minder. Nadeel: op financieel gebied. Toch vind ik dat een school hieraan moet denken, zodat zy dan genoeg ruimte ervoor houden. Hoe organiseert U dat allemaal? We hebben eerst een jaarschema ge maakt over alle klassen. Hierna een verdeling: in dit geval kranten bellen en straks de kranten ophalen enz. Als we mensen nodig hebben, deze dan aan schrijven of opbellen. Daarna een lijst maken van de leraren die vervangen moeten worden. En nu het belangrijkste: hoeveel een projekt gaat kosten. Als de school het niet kan betalen wordt er aan de leer lingen gevraagd om dan geld mee te brengen. Als er een projekt over een bedrijf gaat dan gebeurt dit al maanden van te voren. Onze eigen meningen: De leerlin gen wilden liever dezelfde leraren houden voor elk projekt, maar dit is erg moeilijk in verband met de les sen. Maar over het algemeen vonden wij dit een nuttig projekt waarvan we veel hebben geleerd. ADVERTENTIE Hoe komt het dat 2 kranten over hetzelfde onderwerp zulke verschil lende stukjes schrijven? Elke verslaggever heeft verschillende opvattingen van wat belangrijk is. Is het moeilijk objectief te zijn? Het is onmogelijk voor een journalist objectief te zijn, want zijn eigen me ning spreekt onwillekeurig een woordje mee. Hoe beoordeelt U wat er wel of niet in de krant komt te staan? Wat belangrijk Is komt natuurlijk als serste in de krant. Leest U Uw eigen artikel? Zelden, want ik weet toch al wat er in staat. Vindt U het fijn kritiek te krijgen op Uw artikelen? Kritiek vind ik erg fyn, ais deze maar positief is. li in vele kleuren. Haarlemmerstraat 8 - Leiden

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 17