bestuur van jjCNAU In bloc |f getreden... ,SJZ MIST 'N DOORZETTER Voetbal: prestatiesport. géén presentatiesport telstrijd ;loor- etiek a Leiden BONA STARS TEGEN JEUGDTEAM Lugdisnum - Pa^endrecht Vijfendertig landen gaan naar Sapporo Succes Zijl/LGB steuntje in rug Leidse zwemclubs ASC - VTL ERDAG 11 DECEMBER 1971 SR- SPORT PAGINA 11 tZaak" Mieke Sterk aanleiding no eek RECHT Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse iek-Unie is gisteravond tijdens de Unieraadvergadering in •ht en bloc afgetreden. nleiding tot het aftreden was het besluit van de Unieraad _je kwestie van het niet-opstellen van Mieke Sterk in de (jinploegen en de Voor-Olympische selectie (een beleids- ang, volgens het bestuur) te verwijzen naar de strafcom- ^4. Het tegenstribbelende bestuur verbond aan de stem- Ahierover de vertrouwenskwestie. Toen de Unieraad met t 7 besloot de strafcommissie in te schakelen, trad het be rt bestaande uit de heren F. Jutte (voorzitter), Oskam (se- a-eCis), Koster (penningmeester), Claassen, Thijsse, Leyn, enburg, Klosters, Van der Weegen, Van Drunen en Kap- °ïeden) af. t dioorstel van de heer Wallet, onverteerbaar bleek voor het bbëstuur bestond uit twee de- eehet nietig verklaren van het om Mieke Sterk niet op te in nationale ploegen en de I iepche ploeg. 2. De kwestie in i vVi te stellen van de sfcrafcom- jui ullehet zover was gekomen, had 1 ^secretaris Oskam een uiteen- 'aP£ gegeven dat het besluit van ;raDtuur geen straf was, maar beleidsbeslissing. „Wanneer u ve%stel aanvaardt, zal het be- A1 daaruit de consequenties eep. De vergadering bleek van i zee^ement niet onder de indruk het voorstel aan. Daarvóór enkele Unieraadsleden met aayfcment in de hand proberen ikajfonen dat het bestuur er be- deed de zaak Sterk naar de omissie te verwijzen. Voor- utte bleek een duidelijk te- der van deze procedure: tn atlete bewust vuile was 3Tl 81%AAG De Nederlandse in- 821'letiekkampioenschappen zul- ïde% en 27 februari a.s. toch in pledjnoord'hal in Leiden worden p. Aanvankelijk zou de in- Istrijd. in Utrecht plaatsvin- wg^^r door het niet beschikbaar |i|| een hal moest de vereniging teruggeven. creëert kunnen wij niet accepte ren. Wat bereiken we ermee door dit naar de strafcommissie te ver wijzen? Misschien krijgt ze een schorsing van een maand". Door de ze uitlating lijkt het alsof het KNAU-bestuur geen vertrouwen in zijn strafcommissie heeft. Fout Eén van de afgevaardigden AAC- voorzitter Linssen bracht de affai re Westphal in herinnering. „Waar heeft Mieke Sterk tegen geageerd? Tegen zaken die zij jarenlang heeft gezien. Is dat verkeerd? Uit de hou ding, die het KNAU-bestuur nu in neemt, blijkt dat er iets fout is ge weest". Nadat het KNAU-bestuur zijn aftreden bekend had gemaakt, trachtten enkele afgevaardigden de zaak nog te redden door een schor sing te vragen. Na vijftien minuten onderbreking besloot de voorzitter LEIDEN Bona Stars speelt van avond een oefenwedstrijd tegen het Nederlands Jeugdteam. Nu de com petitie tot 6 Januari stilstaat heeft coach Kallenberg deze mogelijkheid om tegen een "eredivisiewaardig" team te oefenen met beide handen aangegrepen. De wedstrijd begint om 21.15 in de Vijf Meihal. Bij het Jeugdteam komt o.a. de 15-jarige Bona-Stars Junior Aad van den Nieuwendijk in het veld Kallenberg heeft voor deze wedstrijd de volgende spelers uitgenodigd Har Stol, Jaap Maassen, André de Jong, Rob Wallaart, Pieter van der Voort, Peter Kop (eigenlijk geselecteerd voor het Nederlands Jeugdteam), Leen van Paridon, Marius de Jong, Frank van Mastrigt.. Wim Stol is door drukke werkzaamheden afwe- Jutte de vergadering te Sluiten om dat vele afgevaardigden naar huis waren gegaan, hun laatste trein stond op punt van vertrek. „Ik stel u voor met de Unie-raad, maar zon der het bestuur de zaak nog eens te bekijken. Natuurlijk blijven wij de lopende zaken behandelen". VOETBAL De vijfduizend 'laatste getrouwen' van Rot Weiss Oberhau- sen hebben vrijdag tijdens de Bun- desligawedstrijd tegen FC Kaisers- lautern luidkeels het vertrek van trainer Brocker geëist. Rot Weiss Oberhausen bleef door de 2-5 neder laag opgescheept met het etiket de club te zijn met de slechtste resul taten in eigen omgeving. Het ope ningsdoelpunt van Mumme voor de thuisclub werd beantwoord met tref fers van Hosic, Vogt (tweemaal) en Diehl, alvorens Diehl twee minuten voor tijd de nederlaag een wat dra gelijker aanzien kon geven. Mieke Sterk TENNIS Tom Okker heeft teren in Yaoenda in een demonstra tiepartij met 6-4, 7-6 verloren de Amerikaan Charlie Pasarell. Ar thur Ashe had weinig moeite met Marty Riessen: 6-4, 6-1. De vier spelers spelen hun volgende demon stratie in Nairobi. SCHAKEN Na de achtste partij van de finale van het dames kandi datentoernooi schaken is de stand Alia Koesjnir 5% pnt-Nana Alexan dria 2Vz. De achtste party, die was afgebroken in een betere stand voor Koesjnir, werd zonder verder spelen remise gegeven. ADVERTENTIE Zondag a.s. 2.30 uur Terrein Haarlemmervaart. SAPPORO Vijfendertig landen hebben zich voor sluiting van de inschrijvingstermijn (vannacht) in geschreven voor de 11de Olympische Winterspelen, die van 3 tot en met 13 februari in Sapporo worden ge houden. Het zijn: Argentinië, Australië, Oostenrijk, België, Groot-Brittannië, Bulgarije, Canada, Tsjecho-Slowa- klje, Oost-Duitsland, Finland, Frankrijk, Griekenland, Hongarije, Iran, Italië, Japan, Libanon, Liech tenstein, Mongolië, Nederland, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Noord - Korea, De Philippijnen, Polen, Roe menië, Spanje, Zweden, Zwitserland, Zuid-Korea, Rusland, Taiwan, de Verenigde Staten, West-Duitsland en Zuid-Slavië. In totaal zijn 1779 officials en at leten aangemeld. De Amerikaanse afvaardiging is het grootst met 163, gevolgd door Rusland (144), West- Duitsland (141, Japan (125) en Noorwegen (117). jitsspeler Henk van der Zwan: ISCHOTEN Het gaat met lerwoudse SJZ de laatste we ioog tempo bergafwaarts. Na overwinning by Concordia de Zoeterwoudse formatie tot winst gekomen. Uit Slstrijden werd slechts één voverd (Westerkwartier uit I er werden maar twee doel- potenaar Henk van der anderhalf jaar by SJZ) |or de teruggang een logi- laring: „wy missen een ïakker, maar dan is het vaak Ho|n de vierde klasse moet nu uur|anderhalf uur lang voor de iur geknokt worden. Als zoals by 5 ufhisdauer" ontbreekt kom Je urnDat vooral de laatste 'r) merkbaar. De resultaten v. 7 voor zich. Een Jaar of wat kon je met mooi voetbal jm. p worden (UVS) is daarvan g'q|elrvoorbeeld)Dat is niet meer Bredfe, want het voetbal wordt jrder; tegenwoordig moet Je n. 9.? Jongens in de ploeg heb- o £fer keihard tegenaan gaan", mr) an der Zwan, bloemist in ffsbedryf van zyn vader, het begin van het vorig in Randstad Sport naar „image" als topscorer heeft iterwoude (nog) niet kun- ken. De man. die in zyn men by Randstad Sport Rouwkoop) gemiddeld itig doelpunten achter zyn naam turfde: „Je kunt het eigeniyk een beetje vergelyken met de zaak Dick van Dyk. By Twente was hy dé man, maar by Ajax kwam hy op een hoger niveau en hoe meer klasse er is, des te moeiiyker is het om Je boven de massa uit te werken. In het klein geldt hetzelfde voor iemand, die van Randstad Sport naar SJZ gaat. Ik word nu veel meer in de gaten gehouden en vaak kryg ik twee bewakers by me. Het gevolg is dat ik nu in ruim anderhalf seizoen by SJZ pas acht doelpunten heb ge- Het einde „Niet alleen de tegenstanders hou den me in de gaten, maar ook de scheidsrechters. Dat komt ook om dat ik van een stevige party voetbal houd, overgehouden van myn tien Voorschotense Jaren, waar ik ge speeld heb tegen (veel hardere) ploe gen uit Leiden en omstreken. Een paar jaar geleden was voetbal voor my „helemaal het einde" en een goal was een goal. Dat fanatieke is er nu wel een beetje uit". Henk van der Zwan is om twee redenen naar SJZ gegaan. In de eer ste plaats omdat hy wat hoger wilde voetballen. Waarom zyn keuze Juist op SJZ viel heeft een andere reden. Van der Zwan, pas 21 geworden: „Myn verloofde woont in Zoeter- woude en bovendien ging toen ook Loek Helder by Randstad Sport weg. We zyn toen met z'n tweeën naar SJZ gegaan. Aanpassingsmoeiiykhe- den hebben we nauwelyks gehad. Behalve dan de eerste paar wedstry- den, maar dat is normaal als je in een andere omgeving terecht komt. Ik heb het uitstekend naar myn zin, maar toch zou ik wel hoger willen voetballen, in de tweede of de eer ste klasse. Je krygt daar veel meer de kans om te voetballen. Dat heb ik duidelyk gemerkt in wedstryden tegen byvoorbeeld Lugdunum en (met een combinatie SVLV-en Rand stad) tegen het Nederlands Militair Elftal. Tegen UVS, vorig seizoen voor de KNVB-beker (met 12 door SJZ gewonnen) heb ik een gewei- Tips voor morgen RVC—Roodenburg 3, Lugdu numPapendrecht 1, De Mus- schen—UVS 2, VUCLFC 3, DO VOS—RKDEO 1, Quick Steps SC Lisse 1, TeylingenVelo 1, VEPAlphen 3, Postduiven- Bodegraven 1, Concordia H— GDA 1, Full SpeedForeholte3, VVSBHVV 1, SJC—Hillegom 3, Van NispenRyswyk 1, Con cordia DAltior 3, Flamingo's UDO 1, WarmundaWester kwartier 1. ASC—VTL 3, SJZ— Rypwetering 1, Alphia-RKSVM 1, RKNSV—Waddinxveen 3. dige wedstryd gespeeld. Maar dan kryg ik ook de kans om te voetbal len". Of SJZ die kans morgen tegen Rypwetering ook krygt is niet aan- nemelyk, want „de Rippers" staan onderaan en iedere punt is van harte welkom. Henk van der Zwan gelooft echter in een ommekeer en voorspelt dan ook zonder een mo ment te twyfelen een overwinning. Die overwinning is nodig om SJZ, dat aan het begin van het seizoen in de kopgroep meedraaide, uit de gevarenhoek (waar men zich zo langzamerhand gaat opmaken om de beslissende klappen uit te delen) te houden. De gr oen wit ten staan na de nederlaag tegen VTL (afgelopen zon dag 20) nog maar drie punten ver- wyderd van een degradatieplaats JAN VAN DER NAT Ik had gehoopt een primeur tje te hebben door als eerste en enige de vliegbewegingen van de meeuwen tydens AjaxFC Den Bosch te onthullen, maar Kiek Geudeker, oude rot in het vak, is my in het Algemeen Dagblad al voor geweest. Ook hy bleek te hebben opgemerkt, dat de meeuwen die altyd met zoveel graagte na een wedstryd bezit nemen van het veld (wat zouden ze toch zoeken in die omgewoelde aarde, wormen, ver loren nopjes, zweet des aan- schyns, gemiste kansen?), nu al tydens de tweede helft be gonnen neer te stryken op de speelhelft die alleen door Heinz Stuy bevolkt werd, met af en toe natuuriyk een uitval van de Bosschenaren die de vogels even opschrikte en verjoeg. Door Nico Scheepmaker Ik hou van spannende wed stryden, en van wedstryden waarin de ene club veruit de meerdere is van de andere, zo dat de ene club alles lukt en de andere club niks: overwinnin gen op rails. Ik herinner me van myn eigen voetbaltyd nog, dat Je in zulke wedstryden het lek kerste voetbalde, het leek dan alsof je met vleugels speelde, alles lukte, Je was voortdurend aan de bal, als het 12-0 stond (en dat stond het niet zelden in het junioren voetbal) kreeg je koortsachtige haast om het dertiende doelpunt te scoren, zo'n wedstryd kon Je niet lang genoeg duren. AjaxFC Den Bosch was ook zo'n wedstryd, althans voor Ajax. Voor de Ajacieden leek het soms op een oefening in paaltjesdribbelen met extra handicap: de paaltjes waren de spelers die bewogen of hun voet uitstaken, soms de bal zelfs af pakten Ik geef toe, dat is wat on rechtvaardig tegenover Verha gen, Atie Graaumans, Krygh en Van der Pluym die een beste wedstryd speelden ondanks al les. maar het blyft een feit dat Ajax zo verschrikkeiyk domi neerde dat de wedstryd (de cor nerverhouding gaf het ook al aan: 26-1) in feite op een half veld werd gespeeld. Een soort onoverdekt zaal voetbal met de volle mep van 22 spelers, niet omdat Den Bosch verkrampt verdedigend speelde, maar omdat de Aja cieden moeilyk van de bal te krygen waren, zelfs niet by zo'n opeenhoping van spelers. Nog kenmerkender dan die meeu wen, die al tydens de wedstryd de grasmat kwamen inspecte ren. vond ik de reactie die ikzelf op een gegeven ogenblik had. toen een van de Ajacieden de bal even terugspeelde op Barry Hulshoff die op de middeniyn stond. Ikzelf zat vrywel recht tegen over die middeniyn, dus ik kon het goed zien wat er gebeurde. Barry kreeg die bal toegespeeld, stopte hem en liep ermee naar rechts, waarby hy echter de slordigheid beging de bal even over de middeniyn te laten rol len. Op dat moment 'appelleerde' er even iets in me, iets riep: 'uit', zoals Je dat als meelevend toeschouwer doet, maar op het zelfde moment besefde ik, ook al omdat scheidsrechter Pyper 'gewoon' liet doorspelen, dat de middeniyn niet als uitlyn gold, zelfs niet in een wedstryd die zich voor 90 procent op één helft afspeelde Sfeer Over Pyper gesproken: hy floot de rustige wedstryd goed en gaf twee penalty's aan Ajax. Trainer Remmers van FC Den Bosch gaf na afloop als com mentaar, dat Pyper bewezen had de sfeer van de wedstryd niet te hebben aangevoeld door die twee penalty's te geven. In derdaad was er in beide geval len geen sprake van grote over tredingen trouwens, Den Bosch Barry Hulshoff uitbal speelde het allemaal keurig. Maar by een zo aanvallend Ajax-elftal, gaan terloopse handsballetjes en niet al te grote rugduwtjes meetellen als het op scoren aankomt. Wellicht zou Pyper vroeger zulke overtredingen by een zo grote overmacht van een elftal dat toch al met 3-0 voor stond door de vingers hebben gezien, maar tegenwoordig kan een doelpuntje meer of minder be slissen over het kampioenschap en deelname aan de Europa Cup, dus over het voortbestaan van een club. Voordat AjaxDen Bosch be gon had Feyenoord, dat zater dag al gespeeld had, een doel- gemiddelde van 32-6, dus een surplus van 26. Ajax stond toen op 32-8 dus een surplus van 24. Stel dat beide clubs de rest van de competitie gelyk op winnen, maar dat Feyenoord zyn tweede wedstryd tegen Ajax met 1-0 wint, dan is Feyenoord kam pioen met een gelyk aantal punten maar een iets beter doelcyfer. Na de wedstryd tegen Den Bosch is het doelsaldo van Ajax echter 29. Wint Feyenoord nu met 1-0, dan is Ajax toch kam pioen dank zy betere doelcyfers. Maar had Pyper die twee straf schoppen niet toegekend, dan zouden Feyenoord en Ajax na die denkbeeldige 1-0 overwin ning van de Rotterdammers (en verder indentieke uitslagen) zo wel in competitiepunten als in doelsaldo precies gelyk zyn ge ëindigd. Pyper heeft dan mis schien de sfeer van de wedstryd niet goed aangevoeld, hy heeft wel de sfeer van de competitie goed aangevoeld Drie uur later Veel mensen denken met de experts mee over de manier waarop de spelverruwing beteu geld kan worden. Sommigen schryven hun 'methode' ook op en sturen die toe aan de KNVB. Ik ontving de doorslag van zo'n brief van de heer Diebeis uit Den Haag, omdat hy wat ver drietig was over het uitbiyven van enigerlei reactie van de KNVB. Hy heeft een systeem ontworpen, dat het voor Ajax alsnog mogeiyk moet maken te gen Nacional uit Montevideo te spelen. Ik citeer: „De voetbalbonden van de beide landen wyzen ze ven vooraanstaande scheids rechters aan, waarvan er vyf optreden als Jury en de overige twee als reserve worden toege voegd. Deze zeven personen die nen uit zeven verschillende lan den afkomstig te zyn, uit elk land één. Onderling weten zy niet van elkaar, dat zy zyn aangewezen. De vyf Juryleden kennen voor de verschillende onderdelen van het spel punten toe, byvoor beeld voor: sportiviteit, tech niek, inzet, schotvaardigheid. Voorts zou de houding van de aanvoerder met betrekking tot het leiding geven tydens de wedstryd aan het oordeel van de Jury dienen te worden on derworpen. De wedstryd biyft uiteraard onder leiding van de gebruikeiyk scheidsrech ters en grensrechters staan. De Jury maakt byvoorbeeld drie uur na afloop van de wedstryd bekend, wie haar inziens heeft gewonnen". Door deze methode bestaat naar myn mening (vervolgt de heer Diebeis) de kans, dat a. relletjes op en om het voetbal veld worden voorkomen, b. de wedstryd niet in een ordinair straatgevecht ontaardt, c. de sportiviteit wordt opgevoerd, d. het publiek zich meer met de kwaliteit van het spel bezig houdt, e. de gemoederen zowel van het publiek als van de spe lers enigszins zyn afgekoeld in dien eerst na drie uren de uit slag bekend wordt gemaakt. Tot zover de heer Diebels. Ik citeer dit niet omdat ik dit zo'n goed plan vind, en ook niet om dat ik er de vloer mee wil aan vegen. Ik citeer het, omdat er uit blykt dat de bezorgdheid over de spelverruwing de bui tenstaanders zelfs tot plannen inspireert, en omdat het me nuttig Ujkt erop te wyzen, dat by alle maatregelen wel be dacht moet worden, dat we het voetbal ondertussen niet af schaffen. Want dat gebeurt in feite, als men het plan van de heer Diebels zou aanvaarden (waarop overigens geen enkele kans is). Doelgericht Voetbal is een (letteriyk) doelgerichte sport, winst of ver lies is afhankeiyk van het aan tal doelpunten dat gescoord wordt, niet van het spel dat vertoond wordt. Voetbal kan 'in schoonheid sterven', en daar door tot verlies leiden. Voetbal is geen kunstryden op de schaats, waarby een Jury cy- fers kan geven voor de inhoud en voor de uitvoering, waarna aan de hand van de toegekende cyfers de winnaar wordt be paald. Voetbal is een prestatie- sport, geen presentatiesport Laten we daar met zyn allen wel heel erg dankbaar voor zyn Het is ongetwyfeld Juist, wat de heer Diebels veronderstelt, dat door zyn wyze van Jurering, met de uitslag drie uur na dato. de gemoederen kalm zullen bly- ven en relletjes niet meer voor zullen komen. Maar de voor naamste reden van dit uitbiy ven van relletjes zal dan zyn, dat er in geen velden of wegen meer publiek te bekennen is. Het voetbal zou tot een soort Adidas-competitie zyn afgeta keld waarby het scoren van doelpunten niet langer essen tieel is, maar het 'hooghouden' van de bal belangryk wordt, het 'weven van patronen op de grasmat', en het sierlyk vangen van de bal door de keeper (acht punten voor een gevangen bal, drie punten voor een wegge- stompte bal, zes punten voor een sierlyke zweefduik waarby de bal gemist werd). We moeten er by alle dringende welzyns- maatregelen wel voor waken, dat we de voetballers niet om bouwen tot schoonheidsspecia listen, want dan gooien we (om deze prachtige, oud-Nederland- se uitdrukking dan toch maar weer eens te gebruiken) het kind, inderdaad, met het bad water weg LEIDEN Twee weken geleden slaagde de Jeugdwaterpoloploeg van De Zijl/LGB erin het kampioen schap van Nederland te behalen. In de beslissende wedstrijd wonnen de Leidenaren met 5-4 van het Am sterdamse „De Meeuwen" na met 3-0 te hebben achtergestaan. Tevo ren was al met 4-3 van de Robben gewonnen. Gisteravond organiseer de De Zijl/LGB ter gelegenheid van dit kampioenschap een receptie in de hockey kan tine van Roomburg. Op deze gezellig verlopen receptie waren vertegenwoordigers uit de sportwereld aanwezig. De Leidse sportstichting werd vertegenwoor- ten. In zijn speech zei hij, dat hij blij te zijn, dat men er al zo kort na het samengaan van De Zijl en LGB in geslaagd was, aan te tonen, dat de fusie een succes is. Verder vond hij, dat dit fraaie resultaat voor de Leidse zwemwereld een steuntje in de rug is, in haar stre ven naar een goed geoutilleerd bad. De Leidse zwemclubs zouden naar hij hoopte een wat gewilliger oor vinden in de Leidse raad. De heer Westbroek sprak vervolgens als voorzitter van het actiecomité .Zwembad De Zijl" en tevens na mens de buurtvereniging „De Kool". Als laatste sprak de heer W. digd door voorzitter Piet Biegstra- Hartoch, voorzitter van de recipie- IJSHOCKEY In een wedstryd voor de Coupe International heeft HIJS HOKY voor 3000 toeschouwers gisteravond in Den Haag geiykge- speeld tegen Cpl Luik: 6-6. De tus senstanden waren 2-0, 1-4, 4-2. Voor de eerste divisie van de nationale competitie won Nymegen in eigen hal voor 800 toeschouwers met 4-1 van Olympia Antwerpen. Hier waren de tussenstanden: 2-0, 1-0, 1-1. ADVERTENTIE Zondag 2.30 uur Terrein De Kempenaerstraat, Oegstgeest. rende vereniging. Hij bedankte alle aanwezigen, waaronder een deputa tie van de Meeuwen, voor hun komst. Voorts sprak hij de hoop uit, dat burgemeester Vis het kunst stukje zou kunnen herhalen, dat hij in Bussum heeft geleverd, namely k het binnen korte tijd realiseren van een nieuw overdekt bad.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 11