acca is geheel omsingeld Wapenstilstand tussen kerk en Franco of nooit NAVO wacht nog op Berlijn "ESRO is -acht jaar veilig 9a zolang de '■"^voorraad strekt! 18.9" 90 Betere betrekkingen in Berlijn Morgen 12 ct. verdienen. Italië heeft nog geen president ffUJPAG 10 u^^viüER 1971 BUITENLAND PAGINA 9 IEEL SLACHTOFFERS ONDER BURGERS BIJ BOMBARDEMENTEN ^IEUW DELHI, RAWALPINDI, WASHINGTON (Reuter, FP, AP) De slag om de Oostpakistaanse hoofdstad Dacca, u geheel omsingeld, kan elk moment ontbranden. Tegen de [.000 Pakistaanse soldaten hebben zich in en bij de stad in- rraven. wijl de militaire verliezen ta ng zijn, vallen door de )gshandelingen steeds meer ihtoffers onder de burgerbevol- jig. Zo kwamen gisteren bij een 3 bombardement zeker 150 Jon- 5 tussen de 8 en 15 jaar om in 1 weeshuis op enkele kilometers ,nd van het vliegveld van Dac- j Hier waren 400 kinderen gehuis- waarvan er ruim 200 onder i bedolven werden, toen bommen gebouw verwoestten. >ndom een hotel in Dacca en een j gelegen ziekenhuis is een neu- e zone ingesteld, waar buitenlan- s een toevlucht hebben gevonden, halzend zien zij uit naar vlieg den om hen te evacueren. De In- regering heeft gegarandeerd de luchthaven gedurende bepaal- ïiren in de komende etmalen vei- ■zal zijn. Maar deskundigen vra- ezorgd af of de beschadig- - en landingsbanen op tijd ■bpareerd kunnen worden. Datzelf- ■jjeldt ook voor Karatsji. Bommen werd gisteren een zware Jjitaanval uitgevoerd en vele bui- inders willen nu alsnog weg. men vielen tot op een halve ki- |eter van het hotel, waar de blu nders zijn geconcentreerd. Bij (bombardement vielen bijna hon- ÜUS (AFP/RTR) De tien van de Europese organisa- (voor ruimte- onderzoek ESRO ;n gisteravond in Parijs beslo- tun programma voor lancering (kunstmanen voort te zetten en )rmingien aan te brengen in hun bisatie. t gebeurde met een vèr-stre'k- e resolutie, die eenstemmig aangenomen aan het einde van 'ergad'ering van twee dagen die ;0-raad in het hoofdkantoor ijs heeft gehouden. De goed- 'de plannen gelden voor een te van acht jaren, tot 1980. 6r de begroting 1972-1974 werd van circa 80 miljoen gul- [goedgekeurd. De grootste post. 230 miljoen gulden, is die istmanen voor de luchtvaart, rolc|gisch onderzoek en tele- nunioatie. instituut voor fundamenteel appelijk onderzoek van de Qisatie, dat in Prascati in Italië pvestigd', zal in september 1973 jen gesloten. 3.- ADVERTENTIE Italiaanse im portlaars van eerste kwali teit. Warm en prima passend. 'aliteit 140 gui lts. If nooit. derd doden. In het havengebied van de stad branden nog olietanks na een beschieting door de Indiase vloot, waarbij een Panamees vrachtschip Gulf Star tot zinken werd gebracht, een Grieks schip in brand werd ge schoten en zeven opvarenden van de Engelse vrachtvaarder Harmattan werden gedood. Wat Dacca betreft de stad is nu geheel omsingeld. Indiase troepen hebben op de zich, ondanks alles, ta melijk rustig terugtrekkende Pakis tani gisteren de rivierhaven Nara- janganj veroverd. Ook staken zij de rivier deMeghna over, de laatste hindernis die Dacca beschermde. In het web van waterwegen ten zuiden van de hoofdstad heeft de Indiase luchtmacht verschillende schepen in de grondgeboord, waarmee Pakista ni naar zee poogden te ontkomen. Bij de verovering van de stad Sjandpoer aan de rivier de Padma vernietigden de Indiërs met artillerie en vliegtuigen een schip dat onge veer 500 Pakistaanse militairen aan boord zou hebben gehad. In Calcutta deelde generaal Aurora mee dat het schip nog steeds brandde. Over het lot van de militairen was niets be kend. Bij 220 aanvallen in het afgelopen etmaal, waarvan de helft gericht was tegen de Pakistaanse vluchtrou tes. hadden de vliegtuigen circa hon derd schepen waaronder negen kanonneerboten en twee onderzeebo ten tot zinken gebracht. Verliezen De verliezen schijnen ondanks al les betrekkelijk gematigd te zijn, te oordelen naar de cijfers die India gisteren versterkte over de tegen partij in Oost-Pakistan (de eigen ver liezen werden niet vermeld). Sinds 4 december zouden onder de Pakis taanse geregelde troepen 353 doden en 181 gewonden zijn gevallen. De Indiërs hadden 195 militairen krijgs gevangenen gemaakt. Onder de on geregelde Pakistaanse troepen zijn volgens India 41 doden en 55 gewon den gevallen, en 1.538 krijgsgevange nen gemaakt. Correspondenten die het gebied bezoeken krijgen niet de indruk van de verwoede Pakistaanse tegenstand, maar ook niet van een wanordelijke, overhaaste terugtocht. Er worden bijvoorbeeld maar weinig voertuigen achtergelaten en van een spoor van lijken is ook geen sprake. Men heeft het gevoel dat de Pakis- tanen een reeks systematische te rugtrekkingsacties ondernemen on der voortdurende aanvallen van de Indiase luchtmacht. Kasjmier In Kasjmier verstevigen de Pa kistaanse troepen volgens Islamabad hun positie langs de rivier de Moen- nawar Tawi. Verder naar het noor den zijn bij de "bestandslijn" vier Indiase tankaanvallen gestuit. In het gebied van Sialkot in West-Pakistan hebbende Indiërs 25 tanks, zes pant sertransportwagens en een hoeveel heid anti-tankgeschut verloren. India heeft meegedeeld dat het zich niets meer gelegen laat liggen aan de bestandslijn in Kasjmier, en dat zijn troepen in het bergachtige van Kargil, 125 km ten noord oosten van Sprinagar, negen Pakis taanse posten hebben veroverd. Pakistan heeft de oproep van de Algemene Vergadering der Verenigde Nakies om het vuren te staken en de wederzijdse troepen terug te trekken aanvaard. De VN-gedelegeerde van Pakistan, Agha Sjahi, overhandigdë het ant woord van zijn regering op de dins dag door de Algemene Vergadering aangenomen resolutie aan secretaris- Thant. BERLIJN (DPA, Reuter) Het zag er gisteren somber uit voor de parafering van de verdragen tussen Oost-Duitsland enerzijds en West- Berlijn en Bonn anderzijds. De Wesfcberlijnse burgemeester Schütz verzocht daarop per brief aan de Oostduitse premier Stoph de vast gelopen besprekingen over een bezoekregeling voor Westberlijners aan het oosten en een gebiedsuitwis- setting weer op te nemen. De brief van Schütz was een reactie op de houding van de DDR (Oost-Duits land), dat woensdag plotseling wei gerde definitief in te stemmen met een de nacht te voren bereikt ak koord. Gisteravond ontving burgemeester Schütz een antwoordbrief van pre mier Stoph, waarin deze bekend maakte, dat staatssecretaris Florin bereid was vandaag, dus vrijdag om 11 uur in het oostelijk stadsdeel Se naatsvoorzitter Müller te ontvangen „om de laatste werkzaamheden af te ronden ter parafering van een ak koord". Gezien het grote belang van de akkoorden moet de parafe ring „zonder verder tijdverlies" plaatsvinden, aldus Stoph. De moge lijkheid van Westberlijnse bezoeken is dus nog niet vervallen. Op de foto ziet men „Checkpoint Oberbaum- brüoke", een van de overgangsplaat sen tussen West en Oost. Intussen konden Oosfcberlijners gisteren rechtstreeks met West- Berlijn telefoneren door zelf het ge wenste nummer te draaien, voorafge gaan door de cijfers 849. Zon der tussenkomst van een telefoniste kregen zij dan automatisch verbin ding, wat voorzien onmogelijk was. Het automatisch opbellen door West berlijners naar het oostelijk stads deel is nog niet mogelijk. Op 31 ja nuari van dit jaar werden de ver bindingen tussen Oost- en West-Ber- lijn, die sinds 1952 waren afgesneden, op beperkte basis hersteld. Er waren toen slechts tien lijnen in gebruik. Woensdag a.s. zullen er 150 beschik baar zijn: 75 in elke richting. Tegen eind 1974 zal de dienst tussen beide landen en in Berlijn geheel geauto matiseerd zijn. Levenslang voor ex-vice-president Egypte van CAIRO (AFP, Reuter) Ali Sabri, voormalig vice-president van Egypte en lid van de hoge uitvoe rende raad van de Arabische Socia listische Unie, is door een Egypti sche revolutionaire rechtbank tot le venslange dwangarbeid veroordeeld. De voormalige gouverneur van Cairo. Wagih A'baza-, is tot vijf jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens zijn aandeel in een samenzwering die In mei werd gesmeed ter omverwer ping van het bewind van president Sadat. Tegelijk met de uitspraak over All Sabri als voornaamste beklaagde werd bepaald dat twee medewerkers in het komplot, de minister van Bin nenlandse Zaken Gomma en de mi nister voor Presidentiële Zaken Sja- raf, ook veroordeeld zijn tot levens lange gevangenisstraf. Sabri en de twee ministers werden in mei van dit jaar gevangen genomen. Van Sabri is bekend dat hij zeer pro- Russisch is. ADVERTENTIE Wajang-goudeerlijke plantenmargarine. (Van onze correspondent) ROME (GPD) De eerste twee ronden van de verkiezing van de nieuwe president van Italië zijn op niets uitgelopen. Er komt pas span ning in de sitrijd na de derde ronde, waarbij een meerderheid van twee derde van de 1.008 kiesmannen no dig is. In de volgende ronden wordt president wie de helft plus een van de stemmen op zich verenigd heeft. Gisteren was de stemuitslag in over eenstemming met de uitgangspun ten van de partijen. De Christen- Democra/ten hebben Fanfani, de hui- ge president van de Senaat tot hun kandidaat aangewezen. Dat dit niet met algemene stemmen gebeurt blijkt uit de eerste uitslagen.Van de 423 kiesmannen brachten er in de eersteronde maar384 hun stem op de kandidaat uit en in de tweede ronde maar 368. Het noodzakelijke stemmental voor de verkiezing be droeg nu nog 672 stemmen. De Socialisten hebben De Martino, hun voorzitter en vice-premier in het huidige kabinet Colombo kandidaat gesteld. De partij kreeg by voorbaat de steun van de commuisten en van linkse splintergroepen. Van de kies mannen brachten gister in de eerste ronde 377 hun stem op De Martino uit, in de tweede ronde 398. De com munisten en socialisten samen be schikken over 364 kiesmannen. De Sociaal-Democraten stelden Sa- ragat weer kandidaat. Saragat is de oprichter van de Sociaal-Democrati sche partij en hun voorman tot aan zyn presidentsverkiezing zeven jaar geleden. Hij kreeg alle 44 stemmen waarover de partij beschikt en in de tweede ronde zelfs één meer. Meer muziek in de stemming wordt zaterdagmorgen verwacht als de vierde stemming plaatsvindt en voor het eerst de absolute meerder heid geldt. De kiesmannen en hun achterban hebben dan ook ruim schoots de tijd gehad' om nieuwe po sities in te nemen. Voorbereiding Isabel Martinez, de derde vrouw van de in balling schap levende oud-president Juan D. Peron, heeft gisteravond in Bue nos Aires verklaard, dat zij van Spanje naar Argentinië is ge reisd om de weg te banen voor peron's terugkeer in 1972. De 76 Jarige Peron woont al ruim tien Jaar in Madrid. Hij werd in 1955 via een bloedige staatsgreep afgezet als pre sident, maar hy is erin geslaagd de leiding te behouden van de belang rijke peronistische beweging. Nederland trektéén lijn met Duitsers en Amerikanen BRUSSEL De NAVO-landen zijn bereid met de voorbereidende fase van een Europese veiligheids- conferentie te beginnen, zodra vast staat dat naast de Verenigde Sta ten, Engeland en Frankrijk, ook de Sow jet-Unie bereid is zijn fiat te ge ven aan een akkoord over Berlijn, Door Frits Bergman waarover thans nog tussen de twee Duitslanden wordt onderhandeld. Dit zal de kern zijn van het com muniqué dat de NAVO-minister- raad vanavond (vrijdag) na twee dagen vergaderen in Brussel zal uitgeven. Wil die voorbereidende fa se tot een veiligheidsconferentie lei den, dan zal onder meer duidelijk moeten worden diat in het kader van zo'n conferentie of parallel daarmee ook serieus kan worden gesproken over wederzijdse en even wichtige vermindering van strijd krachten in Europa. De vraag of men ook al iets in de richting van een veiligheidsconfe rentie zou kunnen doen voordat het Berlijn-akkoord in kannen en krui ken is werd gisteren met name door de Verenigde Staten, West- Duitsland Engeland en Nederland ontkennend beantwoord. Daar te genover stond de mening van de Franse minister Schumann, dat men direct met de voorbereiding van de veiligheidsconferentie zou kunnen beginnen. Tussen deze ui tersten bevonden zich onder meer de Belgen, Denen, Noren en Italia nen, die allemaal al wel een heel klein stapje in de richting van de voorbereiding van een veiligheids conferentie wilden doen. De Duitse minister Scheel zette zich af tegen het recente Russi sche standpunt, dat het akkoord over Berlijn pas door de Sow jet- Unie kan worden getekend nadat de Duitse Bondsdag de Duits-Russi sche en de Duits-Poolse verdragen zal hebben bekrachtigd. Bonn heeft altijd het omgekeerde standpunt gehuldigd: ratificatie van de ver dragen is afhankelijk van de on dertekening van het Berlijn-ak koord. Als uiterste concessie wilde Scheel er genoegen mee nemen dat de Grote Vier zich bereid zouden verklaren de regelingen inzake Ber lijn te ondertekenen, maar dat zij de ondertekening zelf zouden uit stellen tot het moment waarop de Bondsdag de verdragen met Mos kou en Warschau zal bekrachtigen. Hij had met dit compromisvoorstel in Moskou echter geen succes ge had. Scheel wees er ook op dat het opschorten van de Russische in stemming met het Berlijn-akkoord de behandeling door de Bondsdag van de niet-aanvalsverdragen met de Sowjet-Unie en Polen ongunstig zou kunnen beïnvloeden. Inmiddels lijkt de kans op een spoedig akkoord weer toegenomen. De Nederlandse minister Schmelzer zei, dat de Sowjet-Unie door het stellen van een nieuwe voorwaarde voor het Berlijn-akkoord riskeert, dat de Europese veiligheidsconfe rentie ook wordt uitgesteld. „Het zou niet verstandig zijn," aldus Schmelzer „als de NAVO-landen zouden proberen een probleem voor de Russen op te lossen dat zij zelf hebben geschapen". Zijn conclusie was dat de NAVO moet vasthouden aan de lijn die aan het begin van deze zomer in Lissabon is vastge steld: eerst een regeling voor Ber lijn binnenhalen. De nieuwe Deense minister van buitenlandse zaken, Andersen, be treurde het dat niet alle NAVO-lan den democratisch worden geregeerd. Hij herinnerde aan de resolutie die parlementariërs uit de NAVO-lan den in september hadden aangeno men over Griekenland. Daarin werd de regeringen gevraagd hun poli tieke invloed aan te wenden om een terugkeer van democratische verhoudingen in Griekenland te be werkstelligen. Hij hoopte dat dit spoedig zou gebeuren. Spaanse conservatieve kerkleiders hebben overwicht verloren MADRID (GPD) Na de papieren oorlog van de afgelopen maanden schijnt de Spaanse regering tot een zekere wapen stilstand te zijn gekomen met de kerk. Men zou haast zeggen, dat het regime heeft ingezien, dat het de ontwikkeling in de kerk onmogelijk kan tegenhouden, en zich dus meer last kan besparen met goede wil dan met tegenwerking en dat de kerk heeft ingezien, dat .het weinig nut heeft om het regime zout in de politieke wonden te wrijven. Deze conclusie trekken de waarne mers uit de algemene toon van de Spaanse bisschoppenconferenties van Door Robbert Bosschardt de afgelopen week en uit de nieuwe benoemingen die hetVaticaan aan het einde daarvan bekendmaakte. De bisschoppenvergadering beves tigde zonder twijfel het "nieuwe ge zicht" van de Spaanse kerk, waarin de conservatieve kerkleiders uitein delijk het overwicht verloren hebben. Onder andere werden de interne sta tuten van de conferentie herzien om demissionaire bisschoppen wel raad gevende maar geen beslissende stem meer te geven en om daarentegen de hulpbisschoppen volledig stem recht te verstrekken. Dit slaat voor' goed de balans om ten gnste van de Jongere, méér vooruitstrevende bis schoppen. Naar buiten toonde de vergadering zich diplomatisch en voorzichtig. De vrees van de regering dat de confe rentie, die wel legale kracht heeft, de besluiten van de recente gemeen schappelijke vergadering van bis schoppen en priesters (die alleen morele kracht had) zich eigen zou maken en daardoor een zekere poli tieke houding tegenover het regiem zou aannemen, bleek ongegrond. Het concordaat De invloed op de Spaanse kerk van de staat, waarbij natuurlijk ook de kwestie van de herziening van het concordaat tussen Madrid en het Va- ticaan speelt, bleek op de sluiting van de conferentie uit de naewe be noemingen. Het Vaticaan verschoof zeven prelaten om de belangrijkste diocesen weer een eigen bisschop te geven en zo tegemoet te komen aan reeds lang geuite wensen van rege ring en gelovigen. Madrid kreeg ten slotte zijn furig gewenste kardinaal, mgr. Enrique y Tarancon, tot nu toe aartsbisschop van Toledo, om de ware machtsverhoudingen in de he dendaagse kerk te onderstrepen. De nieuwe bisschoppenconferentie van Madrid is bovendien de voorzitter van de bisschoppenconferentie. Met deze opeenhoping van functies was het regiem wel bereid om door de vingers te zien, dat het een vrij vooruitstrevend man betreft, in scherp contrast tot zijn oerconserva tieve voorganger. De aartsbisschopszetel van Toledo, waaraan 't primaatschap van Span je verbondeA is, ging naar de (tot dan toe) aartsbisschop van Barcelo na, mgr. Don Marcelo Gonzalez. Men fluistert dat de nuntius (en Paus Paulus persoonlijk) op deze wijze een soort vergoeding aan Don Marcelo wilde geven voor hun vergissing om hem een vijftal Jaren geleden in de onmogelijke positie te plaatsen van een niet-Catalaanse aartsbisschop in een zeer geirriteerde Catalaanse kerkgemeenschap. Wat met de beste bedoelingen besloten was. Don Mar celo was ongetwijfeld één der meest actieve en doeltreffende kerkleiders van Spanje) liep op een totale mis lukking uit die alleen door de onge hoorde benoeming van vier Cata laanse hulpbisschoppen gered kon worden. Het probleem van de ver vanging van mgr. Gonzalez werd op gelost door de Catalaanse bisschop van Gerona, vroegere hulpbisschop van Barcelona, mgr. Jubany, aarts bisschop te maken. Men neemt overigens aan, dat in het eerstvolgende consistorie Barce lona weer op gelijk peil als Madrid gebracht zal worden met een kardi naalsbenoeming voor mgr. Jubany. Twee andere veelzeggende benoe mingen waren de verplaatsing van de modern denkende bisschop van Cadiz, mgr. Anoveras die vooruit strevend en zeer geliefd is, naar Spanjes meest verpolitiekte bisdom. BUbao en de benoeming van mgr Cirarda, tot nu toe bisschop van Santander en apostolisch admini strator als bisschop van Covdoba Mgr.Cirarda was vaak in botsing ge komen met de burgerlijke en militai re autoriteiten van de streek, zodat zijn vertrek ertoe zal bijdragen span ningen te verminderen, maar hij is verplaatst naar een bisdom waar eveneens grote sociale wantoestan den heersen die tot politieke botsin gen kunnen leiden. Goede geste Bijzonder belangrijk bij deze be noemingen van overwegend vooruit strevende kerkleidere was het feit, dat generaal Franco ditmaal besloot af te zien van zijn voorstellingsrecht volgens het verouderde concordaat. De Spaanse regering liet het Vati caan weten dat zij genoegen zou ne men met de "pre-notificatie" die in de meeste landen tegenwoordig ge bruikelijk is en die het Vaticaan juist in de betrekkingen met Spanje wil invoeren. Deze goede geste wordt be schouwd als een hoopvol teken voor de hervatting van de al zo vaak ge stopte onderhandelingen over het concordaat.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9