in erkloosheid weemaal zo hoog Randstad als in '70 Geen subsidie voor de kerken? Drees wil verhoging NS- tarief niet uitstellen VVDM NOG NIET UITGEHOLD DOOR ULTRA-LINKS' rxek bereikt in de bouwsector Vrouw bij bankroof in kluis opgesloten uit totok D'66 voorstander van kleinere landmacht DAG 10 DECEMBER 1971 ADVERTENTIE EN HAAG/AMSTERDAM/ROTTERDAM Het tal werklozen in Zuid-Holland is op het ogenblik twee- J zo hoog als een jaar geleden. In november steeg de igistreerde arbeidsreserve met bijna 2500 tot rond iOO. De vraag naar personeel daalde de afgelopen ind met 2.000 tot 16.000. Vorig jaar waren er bij het B. nog 25.000 openstaande vacatures- LET 0P HET GWK-EMBLEEM Aan-en verkoop van alle vreemde valuta tegen de officiële, dagelijks ia de grote dagbladen gepubliceerde koersen ook voor cheques, reisver zekeringen spaar-, salaris- en depositorekeningen goud en zilver. Station N.S. Leiden - 1 8 tot 20 u: zo. van 10 tot 17 iral in de grote steden is de ie weinig rooskleurig. In Ara- ,m is het aantal werklozen in een half jaar verdubbeld, 1 het aantal werkloze vrouwen de Tweede Wereldoorlog nog o hoog is geweest. GAB-direc- t. de Jong meent dat er nog einde is gekomen aan de ver ering van de situatie. "Op termijn zal nog een fors aa-n- ntslagen vallen in de hoofd Amsterdam werkloosheid onder de Suri- s in Amsterdam is naar ver- ïg twee maal zo groot als on- e overige mannelijke beroeps- ing. Een situatie die volgens rbeidsbureau te wijten is aan Jssingsmoe Rijkheden en het ^it ze vaak eerder worden ont- dan hun Hollandse collega's. Rotterdam Rotterdam hebben op het ik ruim 600 gastarbeiders geen Ze zullen het de komende Jlen waarschijnlijk niet krijgen 561 mdat de vraag naar onge- siejde krachten ontbreekt. In de 'T zijn aanvragen voor landse werknemers geannu- In de haven zijn vanaf juni dijcolg van slapte in deze sector m ontslagen. leer J. G. Sohuhmacher ver dat de aanbod- en vraaglijn binnenkort zullen raken. Vol de hoofdinspecteur-directeur e Arbeidsvoorziening in Zinlid- d, de heer K. Lewin, js de de maanden geen spectacu- tijging van de werkloosheid in irovincie te verwachten Wel vraag tot en met februari it teruglopen, waardoor het ►♦^bsheidsniveau hoger zal liggen 1970. Ruim veertig procent toeneming van de werkloos- n Zuid-Holland komt voor ig van de bouwsector. De Cen- 'ommissie Bouwnijverheid, sa- rkingsorgaan van de drie bouwbonden, heeft er dan de leden van de Tweede Ka- aangedrongen de regering te ten het bouwbeleid te wijzigen. Bouwbonden aats van afremmen van de ►4foduktie zou de overheid deze stimuleren", zo schrijven de de kamerleden. „Het bouw- van de overheid zou moeten \2' worden gebruikt om stabiliserend op de conjunctuur te werken. Dat kan afremming in de hoogconjunctuur betekenen, maar niet in een terug lopende conjunctuur grootscheepse besnoeiing van alle begrotingsposten die voor bouwopdrachten zdjn be stemd". De bonden vrezen dat de werk loosheid van 1967/68, toen bijna 40.000 bouwvakkers geen werk had den, de komende periode zal worden benaderd. „Wat dat voor 1973 zal gaan betekenen, laat zich op dit ogenblik alleen maar raden en zal overigens sterk afhankelijk zijn van het te voeren overheidsbeleid", aldus de bonden, die menen dat de hui dige werkloosheid in belangrijke mate een gevolg is van dit beleid. De bonden constateren dat het aantal werklozen in de bouw eind november een nieuwe verontrustend hoge piek bereikte Van de totale mannelijke arbeidsreserve was een 25 procent <19.150) afkomstig uit de bouw, terwijl slechts 10 procent van de beroepsbevolking in de bouw werkzaam is. DE GRENSWISSELKANTOREN N.V. Minister De Koster: DEN HAAG Minister De Koster ning van de minister door de open- ADVERTENTIE ATTENTIE en FORD ESCORT lUTOMCXBIELBEDRIJF RIJNLAND N.V. LEIDERDORP: d. Valk Boumanweg 71, Telefoon 30325 DEN: Lammenschanspl. 6, Telefoon 42451 toestand opgeheven De ise regering heeft gisteren de estand in de provincie Santia- vorige week na straatgevech- 8 afgekondigd, opgeheven. Het ijk uitgaansverbod was eer ie week al ingetrokken. DEN HAAG Minister Drees (Verkeer en Waterstaat) is niet be reid af te zien van de tariefsverho ging bij de Nederlandse Spoorwe gen, die aanstaande donderdag in gaat. Hij vindt de aangekondigde verhoging "een heel redelijke maat regel", mede met het oog op de steeds hoger wordende kosten en de daarmee verband houdende exploi tatietekorten bij de NS. De minister zei dit gisteravond in de Tweede Kamer, waar hij werd geïnterpelleerd doo'r de socialist drs. Ed van Thijn. Deze vroeg de be windsman o.m. de verhoging achter wege te laten en verdere beslissin gen over het tarievenbeleid op te schorten tot na het ogenblik, dat de Kamer er over had kunnen praten. Later herhaalde hij zijn vraag in een mede door D'66 en PPR onder tekende motie. Deze maakt volgende Hofprediker overleden APELDOORN Dominee J. F. Berkel, emeritus predikant van de Ned. Herv. Kerk en hofprediker van de koningin, is op 62-jarige leeftijd in Apeldoorn overleden. Ds. Berkel werd in 1947 tot hof prediker benoemd en er groeide al spoedig een bijzondere relatie tussen hem en het vorstenhuis. Vooral met wijlen koningin Wilhelmina had hij veel contact. Daaruit is ook een door hem geschreven boek tot stand gekomen met de titel „Een ingezete ne van Apeldoorn". Als hofprediker bediende hij de doop aan prinses Christina en nam hij deel aan de plechtigheden bij de bijzetting van koningin Wilhelmina. ST Een 42-jarige Belgische heeft met een pistool gepro- de Raiffeisenbank in het Vlaamse Hulst te beroven. Zij tot aan de kluis, maar werd Dtwapend door bankdirecteur Boone, die haar opsloot ach- veiligheidshekken. touw belde even na negen ij de bank. Zij duwde de w die opendeed een Brow- AD VERTEN TIE ning legerpistool onder de neus en beval hem haar de kluis te wijzen. De heer Boone deed dit, en opende zelfs op haar commando de kluis deur. Toen ze in de kluis stonden greep hij de vrouw van achteren beet, trok het pistool uit haar handen en sloot haar op achter de zware hekken. De Belgische ging enorm te keer en riep dat haar vier helpers buiten haar binnen tien minuten te hulp zouden komen. „Dan schieten we je neer en ontvoeren je vrouw en kind", dreigde ze. De heer Boone liet zich echter niet van z'n stuk bren gen en belde de politie, die even later zeven man sterk binnen stormde. De politie vermoedt dat de Bel gische inderdaad handlangers heeft gehad. De auto van de vrouw, die naai- later bleek in Meerbeke bij Brussel een café heeft, is niet in Hulst gevonden. De vrouw weigert iets over haar motieven te zeggen Het pistool bleek ongeladen. week, wanneer er over gestemd zal worden, echter geen enkele kans. Al leen de CPN stelde zich er achter. De woordvoerders van de regerings partijen wezen de motie af en zeiden het beleid van minister Drees te steunen. Overledene was moeder niet NIJMEGEN "Wat is moe der veranderd door de dood", zei de familie van een vrouw uit Dodewaarü deze week in de rouwkamer van het Nijmeegse St. Radboudziekenhuis. Geen van hen merkte echter dat het moeder helemaal niet was. De begrafenisondernemer had wel even getwijfeld, maar de zusters in het ziekenhuis hadden hem gerustgesteld. De tragische vergissing kwam pas aan het licht toen een vrouw uit Apeldoorn merkte dat in het ziekenhuis niet haar zuster lag opgebaard, maar een ander. In het ziekenhuis zijn daarna de overledenen pijlsnel van kist verwisseld, zodat de begrafenis van de een en de crematie van de ander toch nog. zij het met anderhalf uur vertraging, kon den doorgaan. De directie: "De oorzaak van het gebeurde ligt in een personeelswisseling, en de grote drukte". ADVERTENTIE Bij zijn verdediging van de door de oppositie bestreden tariefs-verho- ging zei de minister ook nog op een vraag van de hee'r Van Thijn, dat volgens hem een meerjarenplanning bij de NS niet mogelijk is. Daarvoor zijn er te veel onzekere factoren. Dr. Drees gaf ook nog enkele cij fers. ondanks_de passagiers-afstoten de werking van de verhoging van de tarieven wordt geschat, dat het aan tal "passagiers-kilometers" ongeveer gelijk zal blijven: 8 miljard per jaar; het tekort op het reizigersver- voer wordt voor 1971 op 200 miljoen gulden geschat, aan een prognose voor 1972 wilde de minister zich niet wagen. Prof. Kistemaker krijgt boete voor belediging AMSTERDAM De atoomgeleer de prof. dr. J. Kistemaker is door de Amsterdamse politierechter we gens belediging van de free-lance Journalist W. Klinkenberg tot een boete van vijftig gulden veroordeeld. De eis was honderd gulden. Klinkenberg heeft prof. Kistema ker meermalen, onder andere in een door hem geschreven boek over de verwikkelingen rond het ultra-cen trifuge proces, ervan beschuldigd, dat hü in de oorlog voor de Duit sers heeft gewerkt. Hy zou de weten schappelijke spionagedienst n.v. Cel- lastic diensten hebben verleend en zou hebben meegeholpen bij het ma ken van een Duitse atoombom. In een radio-interview heeft prof. Kistemaker dit „vuilschrijverij en „één grote leugen" genoemd. Op een persconferentie noemde hij Klinken berg een „schooier" en „schoft". Politierechter mr. Janssen vond dat dit niet door de beugel kon. Over de achtergrond van deze zaak zei hij, dat deze voor de betrokkenen wel belangrijk is, maar niet voor de rechter. De groep „Ekseption" mocht gisteravond in hotel „Groot Kie vitsdal" in Baarn een platina plaat in ontvangst nemen wegens het bereiken van de 100.000ste l.p. Het was de tweede maal in vijf jaar, dat. Phonogram een platina plaat kon overhandigen. Op de foto v.l.n.r. Rick v. d. Linden, Rein v. d. Broek, Dick Remme- link. Peter de Leeuw en Cor Dek ker. van Defensie heeft niet de indruk dat de infiltratie van de ultra-linkse Bond van Dienstplichtigen in de Vereniging van Dienstplichtige Mili tairen al tot uitholling en radicali sering van deze organisatie en haar hoofdbestuur heeft geleid. De Koster zegt dit in antwoord op schriftelijke vragen van het KVP- Kamerlid Van Eisen. De minister meent wel dat de zogenaamde „wit te" BVD bezig is de VVDM te poli tiseren en de krijgsmacht van bin nenuit tracht uit te hollen. De minister zoekt voor zijn stel ling steun in het „Rode boekje voor de soldaten" van de BVD. waarin niet alleen wordt gezegd dat geko zen is voor binnendringen in de VVDM, maar ook dat binnen ver schillende VVDM-afdelingsbesturen al eerder mensen werkten met op vattingen over belangenbehartiging en het leger die met de eigen op vattingen overeenstemmen. Bovendien, zegt hl), heeft de pas afgetreden WDM-voorzitter Jan Reyntjes zelf verklaard dat er Inder daad afdelingsbestuurders zyn die ook lid zyn van de BVD. Goedwillende IJveraars voor ver betering van de sfeer en het klimaat in de krijgsmacht zijn naar de me- DEN HAAG Militaire deskun digen van D'66 vinden, dat Neder land kan volstaan met een kleinere luchtmacht. De defensie-inspanning zou in verhouding meer dan nu op lucht- en zeemacht moeten worden gericht. In KVP-kringen wordt eerder ge dacht aan een inperking van de luchtmacht. De D'66-opvatting is neergelegd in een nota aan de commissie-Van Rijckevorsel. die de regering in maart volgend jaar advies moet uit brengen over het defensiebeleid. In een begeleidende brief schrijft het hoofdbestuur van D'66 dat Van Rijckevorsel met zijn commissie te veel in het duister werkt. Het be stuur betreurt dit. Het vindt, dat een behoorlijke publieke menings vorming zeer noodzakelijk is. Naar de mening van de D'66-des- kundigen moet het defensie-appa raat in de gehele westelijke wereld worden omgevormd van een oorlogs macht naar een vredesmacht. In de D'66-nota worden de lijnen doorge trokken die in 1963 zijn uitgezet j in de PvdA-nota. Doelmatig Defen siebeleid. De PvdA vindt en vond, dat bij de landmacht de zes parate brigades en de mobilisabele divisie vervangen kunnen worden door vier- parate en twee mobilisabele bri gades. De Wereldfeóeralistenbeweging Ne derland. de federatie van Kerk en Vrede en de Doopsgezinde Vredes groep hebben zich in een brief aan het parlement verzet tegen verho ging van de NAVO-defensie-uitga- ven voor 1972 met één miljard gul den. De organisaties willen dat Ne derland wacht met het geven van een bijdrage daarin, tot de commis sie-Van Rijckevorsel advies heeft uitgebracht. lijke verklaringen van BVD en VVDM al voldoende gewaar schuwd dat pogingen zullen worden ondernomen hun inspanningen te misbruiken voor ultra-linkse doel-* einden. Kamer trekt Schmelzer aan jasje ovet India-Pakistan DEN HAAG Leden van twee regeringsfracties (KVP en VVDi en twee oppositiefracties (PvdA en D'66) in de Tweede Kamer vallen minister Schmelzer aan over het Nederlandse standpunt in het con flict tussen India en Pakistan. In schriftelijke vragen wijzen zij erop, dat Nederland mede-indiener is geweest van een resolutie bij de Verenigde Naties waarin een staakt- het-vuren tussen deze landen wordt aanbevolen .zonder dat tegelijker tijd de noodzaak van een politieke oplossing die in overeenstemming is met de wil van de bevolking van Oost-Pakistan wordt beklemtoond". De vragenstellers Ter Beek (PvdA), Berkhouwer (WD)Mommersteeg (KVP) en Engwirda (D'66) verwijzen naar een onlangs door vrijwel de ge hele Kamer aanvaarde motie-Berk houwer. In deze motie werd de rege ring verzocht „alles in het werk te stellen om de uitgebroken krijgshan delingen te doen beëindigen en een politieke oplossing van het conflict te bevorderen, die in overeenstem - is met de wil van de bevolking van Oost-Pakistan en zijn in vrije ver kiezingen gekozen politieke leider»'*. De honderdvijftig ,JStar- fighters" van de Koninklijke Luchtmacht zullen van maart 1972 af worden onderworpen aan een extra herstelprogramma voor delen van de vleugel. Dat pro gramma zal in 1975 geheel zijn uitgevoerd, grotendeels in de Drechtsteden-bedrijven van Fok ker-V FW in ons land. Dit heeft de directeur materieel lucht macht, generaal-majoor ir. H. K Stokla, meegedeeld. Ongeveer an derhalf tot twee jaar geleden zijn bij een Star fight erin de Ver. Staten haarscheurtjes ontdekt in delen van de vleugel. DEN HAAG (ANP) Een meerderheid van de Tweede Ka mer is bereid er aan mee te wer ken, dat de bestaande financiële verhouding tussen kerk en staat wordt herzien. Dat bleek gisteren tijdens de behandeling in tweede lezing van het wetsvoorstel om art. 185, waarin deze verhouding is geregeld, uit de grondwet te schrappen. Maar los van deze bereidheid bleef het vérlangen overeind, dat de kamer destijds tijdens de behande ling in eerste lezing door d e aan vaarding van een motie van de so cialist drs. J. Voogd tot uitdrukking werd gebracht. Daarin werd de regering ge vraagd de commissie-Verdam of 'n andere commissie opdracht te ge ven een regeling te laten uitwerken, die is gebaseerd op een jaarlijkse subsidie aan de kerkgenootschappen en de genootschappen op geestelijke grondslag. Het kabinet-Biesheuvel besliste in tussen, dat een afkoopregeling van de financiële staatsverplichtinen aan de kerken de enig aanvaardbare oplossing is, een regeling waarmee zo'n 60 miljoen gulden gemoeid zal zijn. Een deel van de kamer be klaagde zich er over, "dat de rege ring geen uitvoering aan de motie- Voogd had gegeven". Een minderheid van de PvdA- fractie stelde, dat de regering een vrijmoedig argument aandraagt door te verklaren dat de uitwerking van een subsidieregeling moeilijk is. Vrij moedig van een regering die heeft geweigerd om een door de kamer aangenomen motie-Voogd om nu Juist die uitwerking te laten bestu deren, uit te voeren. Bezwaren Ook de KVP-fractie tekende be zwaren aan. Zy betreurt nl. de snel tot stand gekomen beslissing van de regering. Woordvoerder P. van der Sanden drong er bij de regering op aan op enigerlei wijze uitvoering aan de motie te geven. Naast el kaar wilde hij zien een studie over een afkoopregeling en een over een subsidieregeling. AR-fractieleider mr. w. Aantjes meende, dat de kerk niet gediend is met een blijvende financiële verhou ding tot de staat. GPV-fractievoorzitter p. Jongeling sprak zich uit voor de afkooprege ling. Hij verzette zich tegen de ge dachte om kerkgenootschappen te subsidiëren. Ds. H. G. Abma wilde namens de SGP-fractie meer weten van de ko mende regeling. Hij wierp vragen op als "wie zijn de rechthebbenden, waarom is hierover geen overleg met de kerken geweest". Ook was ds. Abma er niet van overtuigd, dat de schrapping van art. 185 uit de grondwet de enig Juiste oplossing vormt. Verankering in de grondwet biedt voor de betrokkenen toch wel enige zekerheid, vond hij. De CH-fractie bleef by de bezwaren die zij ook in eerste lezing te ber de had gebracht. Er bestaan nog zo veel vraagtekens dat het ons beter lijkt de behandeling van deze grond wetswijziging op te schorten totdat de regering met een duidelijk wets ontwerp komt, zo merkte mej. mr. E. A. Haars op. Of de kamermeerderheid voldoen de zal zijn om de voorgestelde wijzi ging van de grondwet tot stand te brengen, was nog niet nauwkeurig vast te stellen. Voor grondwetswijzi gingen is nl een tweederde meerder heid vereist.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 7