Rijnsburger koopt en kapt kerstbomen in Luxemburg Pieter de Vrij begraven LISSES BEDRIJF LEVERT VERPAKTE BLOEMEN WATERPOLOERS AZC (ALPHEN) KRUGEN DEZE MAAND NIEUWE TRAINER Sporttoto PAGINA 4 STREEK VRIJDAG 10 DECEMBER 18T1 CEES DE MOOY (46)EN PIET TAN DE (69) VERKOPEN MEER DAN 50.000 BOMEN ACHTER 'FLORA" RIJNSBURG Piet van de Vijver (69 en bij de oudere Rijns burgers bekend om het legenda rische antwoord, dat hij in zijn zeer jonge jaren gaf tijdens de catechisate op een vraag van ds. Luteijn: „Wel dominee, onze Co is de grootste richter") loopt met de pet op en de handen in de broekzakken langs een meer dan vijftig meter lange en een huis hoge stapel kerstbomen in aller lei maten. Ze staan bij de koel cellen naast het grote parkeer terrein achter de Rijnsburgse Floragebouwen. Deze, van zijn welverdiende rust genietende tuinder helpt in deze dagen voor Kerstmis zijn schoonzoon Cees de Mooy (46» bij de verkoop van de kerstbomen aan handelaren. Het zijn twee overbekende Rijnsbur gers. Cees is grossier en commis sionair in bloemen. Hij handelt in binnen- en buitenland. Zo te gen de kerst „pakt" hij er de kerstbomen bij. Dat doet hij al van 1945. Door Cees Combee Foto Holvast Wanneer we aan Piet vragen waar De Mooy is wijst hij naar een ca ravan. „Wacht, ik loop even mee, dan kan ik tegelijk een'kopje warme soep drinken. Over een half uur kan ik er weer tegenaan. Dan moet er een vracht van vierhonderd bomen op een vrachtauto worden gestoken. Daar draai ik mijn hand niet voor om. Het is in een wip gebeurd. Zon der rusten", zegt deze krasse Rijns burger, die z'n mannetje nog best kan staan. In de heerlijk verwarmde caravan zit Cees zaken te doen. Met twee Haagse straathandelaren. De koop schijnt net gesloten te zijn. Er ligt tenminste een ongeordend stapeltje „briefjes van honderd" op het kleine tafeltje. Hebben we het goed ver staan, dan ging het om een han deltje van duizend bomen. Klein en groot. Cees de Mooy is een een vriende lijk man. Het is niet moeilijk hem aan het praten te krijgen. Over de bomen wil hij alles vertellen, maar over de financiën zwijgt hij als het graf. „Dat zijn zaken tussen koper en verkoper en daar heeft een ander niets mee te maken". Nu al zo'n tien jaar koopt Cees die bomen in de Ardennen. Langs de Luxemburgs-Franse grens en bij de Belgisch-Franse grens. In augustus trekt hij er al naar toe om goeie bo men uit te zoeken en om de con tracten met de eigenaren van de bos sen te sluiten. Begin december wordt begonnen met kappen. Er staan per hectare daar zo'n 10.000 bomen, waarvoor er hoogstens 2000 gekapt mogen worden. Iedere dag komen er een of twee vrachten bomen op een vrachtauto met aanhanger naar Rijnsburg. Elke wagen kan zo'n tweeduizend kerstbomen bergen. Dat hangt wel een beetje van de maat af. Ze komen dus vers bij de han del. Dat is heel wat waard. Zegt Cees de Mooy zelf daarover. „Vroeger verkocht ik altijd Holland se bomen. Die zijn helaas niet zo goed. Ze worden namelijk met kunst mest en andere middelen omhoog ge jaagd. Daardoor zijn ze niet zo mooi als de Luxemburgse. Die krijgen de natuurlijke tijd om te groeien. Dat is aan het groen en alles te merken. Ook aan het veel later uitvallen van de naalden. Bomen, die hier na drie jaar worden gekapt, hebben dezelfde grootte als die daar tien jaar op na tuurlijke wijze groeien. Onder alle omstandigheden krijg je uit Luxem burg beslist betere bomen. Dat komt door de grond, door de rust die ze krijgen en door het verder van el kaar uitplanten, namelilk één tot anderhalve meter. Gevolg mooiere en vollere bomen". „Ja", valt Piet van der Vijver in, „Cees koopt de bomen en als er moet worden gekapt, dan wijst hijzelf de genen aan, die hij wil hebben. Dat neerhalen doet hij met behulp van boertjes uit de omliggende plaatsen, die in de winter toch niets te doen hebben en dan graag, door te wer- ALPHEN AAN DEN RIJN Het eerste zevental van de zwemvereniging A.Z.C., dat in de hoofdklasse waterpolo uit komt, krijgt een nieuwe trainer. Bedrijfsleider Van Winsen van het zwembad „De Dillen" en de Rijnstreekhal gaat de eerstelin gen nu onder ha/nden nemen. J. Brokke, de huidige trainer, voelt zich meer aangetrokken tot de arbitrage van waterpolo- wedstrijden. Vandaar dat hij heeft besloten het trainers- schap neer te leggen. Het ging hem aan zijn hart, dat hy als hoofdklasse-trainer geen top wedstrijden kreeg toegewezen. Van Winsen, die zijn trai ningsprogramma reeds met de spelers en het bestuur van de zwemvereniging heeft bespro ken, zal vermoedelijk nog deze maand met zijn werkzaamheden beginnen. Lukt dat niet. dan toch zeker in het begin van het volgende jaar. De nieuwe trainer heeft wel gesteld, dat hij tot het eind van de competitie het eerste zeven tal onder zijn hoede zal nemen. Daarna zal er opnieuw worden bekeken of hij er mee zal door gaan. Twee avonden zal Van Winsen de selecie trainen. De derde trainingsavond zal coach Van der Neut de zorg van de spelers op zich nemen. Van Winsen, een bekende fi guur in de waterpolowereld, is zonder meer blij met zijn be noeming. ,Er zal flink aanmoe ten worden getrokken", stelt hij, „want er zijn dit seizoen wed strijden verloren, die helemaal niet verloren hadden hoeven te worden. De jóngens komen conditie tekort en daar zal flink aan worden geschaafd. Een gunstig perspectief is zon der meer, dat er nogal wat jeugd staat te dringen om tot de top door te dringen. Ook daar zal echter nog veel aan moeten worden gedaan" Plan voor camping bij De Kaag HAARLEMMERMEER Het col lege van burgemeester en wethouders van Haarlemmermeer wil het aantal campings uitbreiden, waarbij o.a. wordt gedacht aan een kampeer plaats in de buurt van de Kaag. Tot nu toe is er meer één echte camping "De Westeinder" in Burgerveen. Het college zou het verder aanbevelens waard vinden als er terreinen kwa men voor dagrecreatie. ken voor „die" Hollander, een aardig i centje bijverdienen. Dat kappen ge- j schiedt overigens meestal met electri- sche zagen. Alleen" bij de aller- grootsten dat is zo'n meter of zes komt de bijl te pas. Die grote bomen hebben we echter niet veel. Alleen voor kerken, restaurants en zalen. Zo te naaste bil weten we het aantal wel. 'k Ben ook al een paar keer mee geweest naar Bastogne, Esch, Francorchamps en Sedan". Steeds meer Op mijn vraag vertelt Cees de Mooy, dat de verkoop van kerstbo men ieder Jaar toeneemt. „Er is een jaar of tien geleden de rage geweest van het gebruik van namaakkerstbo- men. die men in warenhuizen en supermarkten kon kopen. Ze waren wel voordeliger in prijs, maar sor- j teerden toch niet het effect van de j natuurlijke bomen. Het aantal gros siers neemt echter met het jaar af I en de handelaren, die ze zelf gaan I kopen en kappen ook. Dat komt om dat er een behoorlijke investering in gaat zitten. De bomen zijn dit jaar I duurder dan het voorgaande. Oor- Cees de Mooy en Piet v. d. Vijver (met pet) bij de lange en hoge rij kerstbomen achter de Flora-gebouwen- zaak: de stijgende loon- en ver voerskosten. Een voorbeeld. Voor vijf jaar betaalde ik per dag aan een houthakker f 40,- en nu is dat be drag al opgelopen tot f 70,-. Toch ben ik niet bang. dat ik blijf zitten met een partij. Ik zal er eerder nog wat moeten kopen Nu heb ik er zo'n 50.000 gekocht. Die bomen verkoop ik uitsluitend aan handelaren, 'k Ben blij, dat ik hier van het Flora-be stuur mag staan. Het ziet het als een service aan de kopers, dat men hier in Rijnsburg ook kerstbomen kan kopen". Cees de Mooy zit van zijn school jaren af in de bloemen. Toen ging hij met een mandje in Katwijk ,en Rijnsburg langs de deuren. Daarna bezocht hij de markten in Leiden en Delft, vervolgens grossierde hij langs Haagse bloemenzaken en nu heeft hij een grote grossierderij. De Rijnsburger koopt en verkoopt in Rijnsburg en Aalsmeer en heeft zijn klanten zowel in binnen- als buiten land. 't Gesprek wordt onderbroken. Er komen steeds weer kopers. De Mooy: „Neem me niet kwalijk, 't Moet er zelf bij zijn. 't Gaat bij die verkoop soms om een paar centen verschil. Dat is nu eenmaal het loven en bie den!" Oud-raadslid van Benthuizen Noordwijkse scholieren op de tv NOORDWIJK In het (AVRO-) televisieprogramma 'Stuif-es-in', dat morgenmiddag wordt uitgezonden, zullen ook Noordwijkse kinderen op de tribune plaats nemen. De leer- lingetjes van de openbare school uit de vijfde en zesde klasse hebben zich al terdege voorbereid en zullen met spandoeken en andere voorzieningen naar ,,'t Spant" in Bussum reizen. BENTHUIZEN De teraardebe stelling van het stoffelijk overschot van de heer Pieter de Vrij gis termiddag op de algemene begraaf plaats „Vrederust" ging vooral door een rouwdienst in de Ned. Her vormde Kerk. Ds. J. den Dikken had Psalm 23 ..De Heere is myn Herder" als tekst gekozen en memoreerde, dat dit plotseling verscheiden een waarschu wing inhoudt voor ons alleen. Ook David vreesde niet, wanneer hij door een dal des doods ging, want hij wist, dat de Heere ook zijn herder was. „Wie op Hem vertrouwt, gaat dóór de duisternis naar het Licht. Jongst leden zondag schaarde de heer de Vrij zich zoals gewoonlijk onder de prediking en ook hij hoorde het „Ik Kom!". Burgemeester M. W. Schakel van Noordeloos, Hoornaar en Hoogblok- land (tevens 2e Kamerlid voor de A.R.P.) sprak als voorzitter van de Prot. Chr. Bond van Beroepsgoede- LISSE „Wij hebben tijdig de bakens verzet toen we als Coöperatieve Bloembollenveiling H.B.G. in Lisse besloten tot iet stichten van een vrije bloemenveiling. Dat vrije betekent: tonder verplicht lidmaatschap en verplichte aanvoer. Toen dat "énmaal was gebeurd noopte de grote vraag naar kant-en klaar voor de verkoop verpakte bloemen ons er toe over te gaan tot het stichten van een apart bedrijf hiervoor. Dat werd de n.v. Sierex, die inmiddels een dochteronderneming van de H.B.G. is geworden. Wat is namelijk nu het geval? Het punt is bereik t,waarop de bloemisterij-export die van de bloem bollen voorbij streeft". Dat zegt H.B.G.-directeur C. J. Segers, die een jaar of wat geleden het initiatief nam om aan de bloem bollenveiling ook een vrije veiling van bloemen en planten te verbin den. Hij is toen wel eens uitge lachen en men heeft wel eens het hoofd geschud over zoveel idealis me om naast de dichtbij liggende veilingen in Rijnsburg en Aalsmeer in Lisse nog een veiling te stichten. Die „zwartkijkers" hebben ongelijk gehad. Om een paar cijfers te noe men: in het Jaar 1969-1970 was de H.B.G.-bloemenomzet f 2,7 miljoen en in 1970-1971 f 5,3 miljoen. Dus bijna een verdubbeling. Ook dit Jaar is er weer een behoorlijke stijging in de omzet waar te nemen. Steeds duidelijker blijkt in de Bollen streek, dat het telen van bloem bollen en het trekken van bollen een interessante combinatie is. Van daar dat er steeds meer kassen in dit gebied verrijzen. Aan de hand van cijfers van het Produktschap voor Siergewassen toont Segers aan, dat de bloemen en planten op exportgebied de bloembollen zijn gepasseerd. Dat geschiedde voor het eerst in 1970. Toen werd voor f 384 miljoen aan bloembollen geëxporteerd en voor f 344 miljoen aan snijbloemen en f 46.6 miljoen aan planten, een ver schil dus tussen beide sectoren van f 6,6 miljoen. De export blijft stij gen. Voor bloemen en planten zal deze dit Jaar rond de f 485 miljoen komen te liggen, wat bijna f 100 miljoen hoger is dan in 1970. Toch is deze vooruitgang niet zichtbaar gegaan ten koste van de bloembol lenexport, die eveneens nog stijgen de is. H.B.G.-directeur Segers: „Het Door Cees Combee Foto Holvast toenefnen van de snijbloemenexport is vooral te wijten aan de grotere vraag en het openen van nieuwe ver koopkanalen. waarbij vooral moet worden gedacht aan de grote warenhuizen in binnen-en buiten land. Die willen kant-en-klaar voor de verkoop verpakte bloemen heb ben. Onze dochteronderneming Sie rex is daar al vijf Jaar geleden mee begonnen en heeft daardoor een schat aan ervaring opgedaan. We zijn daar erg gelukkig mee". Aansluitend op de woorden van directeur Segers zegt Sierex-direc- teur N. W. Lieverse, dat het destijds heel wat stof heeft doen opwaaien bij de traditionele handel toen men als eerste in den lande verpakte bloemen ging leveren aan een zeer groot levensmiddelenbedrijf. Nu hebben andere bedrijven, dat voor beeld overgenomen. Ook zij zijn verpakte bloemen en planten gaan verkopen aan warenhuizen. E>at verkopen in grootwinkelbedrijven leverde, gezien de verpakking, de verkoopruimte en de temperatuur, in het begin wel grote problemen op. Bovendien liet de presentatie in de filialen van die grootwinkelbe drijven toen wel wat te wensen over, hetgeen eveneens de nodige nega tieve reacties tot gevog had. Die kinderziekten zijn we reeds lang te boven. Het eerste jaar hadden we een omzet van f 1% miljoen en dit jaar komen we boven de f 5 miljoen uit. Daarover zijn we bepaald niet ontevreden". Wanneer we even later door het een grote activiteit te heersen. Met zo'n 33 medewerkers runt de heer Lieverse het bedrijf. In de ruime koelcellen staan heel veel bloemen. Ook reeds verpakte. Nu voorname- narcissen, maar over een dag of tien natuurlijk ook tulpen. Men heeft allerlei sepciale voorzieningen aangebracht, zoals lopende banden voor het splitsen en in plastic zak jes verpakken van de bloemen. Dat splitsen is nodig omdat er bloemen zijn, die aan de veiling per twintig stuks worden aangeboden. In de binnen- en buitenlandse grootwin- meestal in eenheden van vijf of ze ven stuks. Op alle bloemen en plan ten, die de deur uitgaan, staat een etiket met de wijze van behandeling en men kan er eventueel ook de prijs nog op krijgen. Sierex-topman Lieverse nadruk kelijk: „We leveren niet alleen aan het binnenland. Er gaat van dertig procent naar het buitenland In de eerste plaats natuurlijk Duitsland, maar ook naar België en nog enige andere landen. Binnen 24 uur zijn ze op de verkooppun ten. De snijbloemen koopt men na tuurlijk allereerst in de eigen vei ling, de H.B.G. Sierex heeft echter inkopers, die als het nodig is alle grote veilingen in ons land bezoe ken. Voorts zijn er contracten met kwekers van anjers en chrysanten. In deze tijd doen vooral spruithya- cinten in plastic bakjes het bijzon der goed. Van de planten zijn bij voorbeeld kerststerren, cyclamen en azalea's in". Uit de mond van de heer Segers horen we nog, dat er alle moeite wordt gedaan ook de Franse markt te veroveren. Niet minder dan 75 procent van de omzet van de H.B. G. en Sierex gaat naar Duitsland. Dat vindt hij een wel wat eenzijdi- Een overzicht van de lopende band, waaraan vrouwelijk perso neel de bloemen splitst en verpakt in plastic omhulsels. ge zaak. Ook in Frankrijk zal wor den getracht de warenhuizen te benaderen, omdat men daar hoofd zakelijk is aangewezen op bloemen zaken. Een bloeiende straat- en markthandel, zoals bij ons, kent men in het buitenland niet en door de duurte is het „bloemetje in huis voor de zondag" daar eveneens nog lang niet een aljjemeen goed. Er ligt dus nog een belangrijk werk terrein voor onze bloemenmensen braak! renvervoerders en herinnerde a vorige week gehoudenledenvergade ring, tijdens welke afscheid van thans overledene was gekomen, o dat hij het werk langzamerhand i Jongeren wilde overdoen. „Hij ging ons voor in dankgebed, zoals wij dat gewend zijn te doen! Vanaf de op richting van de Bond in 1949 hij mede-oprichter en penning meester en h(j heeft zeer veel verricht, zoals hij ook op ander ge bied mocht doen. Hij zal in onze herinneringen als een harde werker blijven voortleven". Burgemeester I. J. P. Keijzer tolkte de gevoelens van de gemeen te en de gemeenschap. „Wij wilden en konden het niet geloven. Zijn wij in de relatie tot de heer De Vrij wel tot een optimale verhouding geko men? Hij had iets van een bindend element, zowel in zijn gezin, zijn werk en de zeer vele kontakten. Hij was spontaan, hartelijk en onbevan- gend reagerend bestuurder, animator burger en vader. Als wij anders dan „natuurlijk" reageerden, vergaten we wellicht, ons eigen spiegelbeeld te zien. Voor zeer veel organisaties en mensen heeft hij zich ingezet: spon taanEen spannende in inspan nend leven is simpel gezegd ook spontaan van ons heengegaan". Na een troostvol woord tot mevr. de Vrij Slootweg en de kinderen, besloot burgemeester Keijzer zijn toespraak met het voordragen van het lieve- lings- en levenslied van de overle dene: „Wat de toekomst brengen moge", waarvan de melodie bij het uitgaan van de kerk evenenes door het orgel werd gespeeld. Aan de groeve las ds. Den Dikken de twaalf artikelen van de Ge loofsbelijdenis. waarna voor de en kele honderden gelegenheid bestond de nabestaanden in het dorpshuis „De Tas" te condoleren. Burgerlijke Stand Plas. Overleden: E. C. M. Bergen-vs Wijk, 31 jr. wed. j. Spanjaard-Polal 91 jr.. wed. as. j. van den Beukel-var der Hoek 93 Jr., J. G. L. Harloff. 72 Jr. op de Beek van Boe 0Haae) S. 1 43 Jr. (Den Haag). DEN HAAG (ANP) -- Uitslag totf no. 20 d.d. 4 en 5 december 1971 Aantal deelnemers 688.129. Bruto-in- leg f. 1.635.875,Prijzenbedrflt f. 691.975,12. Ie prijs f. 172.993,17 winnaar* die elk f. 10.176,10 bruto per kolt® ontvangen. 2e prijs f. 172.993,774 winnaars die elk 223,50 per kolom ontvangen 3e prijs f. 172.993,9090 winnaars d'le elk f. 19,— per kolom ontvangen De premie ten bedrage var f. 172.993,wordt na het verstrijker van de reclametermijn bij loting toe gewezen aan een van de eerste prijs- winnaars.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 4