KRITIEK OP CRM-BELEID Leiden-Noord in actie tegen huurverhoging Lezers schrijven Leiden is Leiden niet meer Begrotingssaldo bedraagt 3,3 miljoen Kerst-Inn in Leiden Geen applaus voor Van Aken VRIJDAG 10 DECEMBER 1971 (Van onze raadsredactie) LEIDEN Bij de gisteren voortgezette begrotingsbe handeling in de Leidse raad was meest opvallend het uit komen van een overzicht van de verwachte reservepositie per I januari a.s. Er wordt een saldo van f 3,3 miljoen ver wacht. Bij de hoofdstuksgewijze behande- ag merkte PAK-fractieleider In 't jjj Veld op, dat het algemeen beheer „paar zijn mening onvoldoende func tioneert. Hij pleitte voor professione le coördinatoren. Wat betreft economische aangele genheden waren diverse raadsleden van mening, dat een werkgelegen- heidsnota een zeer dringende zaak Over de oplossing van de financië- 1 le problemen bij de gemeentereini- o- ging bestond onenigheid: enkele raadsleden zagen er geen been in. éénmaal per week vuil op te ha len, Van Aken (PvdA) was pessi- 1 nistisoher over het gedrag van de levolking en blijft liever tweemaal :o^ier week ophalen. Gisteravond zette de raad de be- lle potingsbehandeling voort met 't be- ,nt preken van cultuur, recrea/tie en •ta matschappelijk werk. De heeste ïangijzers waren het werken van n le Culturele Raad en het subsidie-be- eid met name wat betreft de La- ;ijkenlial. ADVERTENTIE PROEFNEMING KOOPAVOND Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter open bare kennis, dat voor de duur van 3 maanden op de Secre tarie, kamer 125 ter lezing voor een ieder is neergelegd het door de Raad der gemeente in zijn vergadering van 6 decem ber 1971 vastgestelde besluit inzake de uitbreiding van de proefneming met een weke lijkse koopavond op de Oude Herengracht. Dit besluit houdt in, dat van 9 december 1971 tot en met 31 augustus 1972, voor de winkels gevestigd aan de Oude Heren gracht het in artikel 2, onder C, der Winkelsluitingswet 1951 vervatte verbod om op werk dagen na 18.00 uur een winkel voor het publiek geopend te hebben niet geldt op donder dag tot 21.00 uur, tenzij deze dag samenvalt met een natio nale feestdag. :iet| Leiden, 10 december 1971 Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Veenendaal, J erwelius, te Schoonhoven. Bedankt voor Cadzand C. A. aker, te t Zandt, voor Meerkerk, W. de Bruijn, te Harderwijk Geref. Kerken ^Beroepen te Utrecht H. J. Huyser n i Aarau, predikant voor de arbeid Tider de verstrooide gereformeerden Zwitserland'. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Amersfoort, drs Hendriks, te Delft, te Blija-Hol- rd, W. Pouwelse, kandidaat te peldoorn. Chr. Geref. Kerken E Beroepen te Rotterdam P. Beek lis. te Noordeloos. Geref. Gemeenten .esl,Bedankt voor Corsica, (USA) A L den Boer te Ridderkerk. de lage nar- eme Burgerlijke Stand i M. A, .cLBersselaar, Hendrik, J. z.v. Beek en C v Aarden Wou- Ch. R. Hendriksen en C. Schel- J Jlngerhout, Ineke M. dv.. J. H. Ditt- en A A W. v. Leerdam, Claudia C. d.v' A.' J. M. Ouwerkerk en Ch tteel Aran P. zv.. P. J. C Jagers Overlden Theodoor C G Wand 61 Wifck, J. A. L. Bouter en S. J. P. C. roor ieuwenburg D J v Rijn en L .v„ .j.gjlchterbergh W v., .'t Zand en G. J. G. p p vd.n Gn..,ee .dleV Vos, W. P. P. v.d. Velden en G. suteboom, A. W. Hartman en S. H. Ondertrouwd: J. W. C. v.d. Hoogen, M. Roman. J. A. v. Leeuwen f r. Uithol. C. D. J. v.d Nat 1 u olkenboer. A. J. W. j. c. d. Graaf I. Kwetsstra en D. Zwaan, Th. v. 'd. Geest en L. C. M. Dullaert, R. üossee en H. J. Bakker, P. A. de en a. W. v.d. Pool L B T. M. en G. L. i M. Kluwstra, Culturele raad Over het functioneren van de Cultu rele Raad zei mej. Kappeijne van de Coppello (VVD) dat de raad nog niet werkt zoals dat eigenlijk zou moeten door dat de inwerkperiode nog niet afgelo pen is, Dirks (PvdA) dat hij die Inwerk periode wat lang vindt duren, en dat hij niet tevreden is over het feit dat de raad nog altijd geen beleid heeft geformuleerd. Subsidiëring van de Lakenhal moet volgens de raadsleden Zunder- man (DS'70) en Dirks (PvdA) door het rijk worden verzorgd. D '66 raadslid Oosterman vond evenwel, dat de Lakenhal beslist géén rijks museum mag worden. Hij zou graag zien dat het aankoop-beleid van het museum meer regionaal zou worden en verzocht om haast te maken, met het uitvoeren van de verbete ring van de klimatologische omstan digheden in het museum. Het hele beleid bij CRM was onder werp van de nodige kritiek: 0 Zunderman: Waarom moet het bij concerten altijd "op een koopje" gaan? Laat de gemeente liever de amateur-verenigingen steunen dan de concerten van het Residentie Orkest. Dirks: Het subsidie-systeem is verroest en ondoelmatig, de maatsta ven waarnaar subsidie al of niet verleend, wordt volkomen willekeu rig. De functionele raden werken niet goed. Een duidelijk, voor ons te toetsen beleid is er niet. 0 Houtman (prot. ohr.)Inderdaad is er geen duidelijke visie op de he le culturele ontwikkleing". Bols huldigt jubilarissen van Hartevelt LEIDEN Voor twee jubilarissen, die 25 jaar geleden bij de Distilleer derij „De Fransche Kroon" (Harte velt) in dienst traden, de heer P. v. d. Marei, procuratiehouder en J. Meijer, vertegenwoordiger, was het gisteren bij Bols in Nieuw Vennep feest. De nauwe samenwerking tus sen beide bedrijven was daar een uit vloeisel van. De „zilverlingen" wer den eerst toegesproken door de heer L. Woldendorp namens de Raad van Bestuur. De heer Woldendorp, die indertijd deel uitmaakte van de directie van Hartevelt, roemde de collegiale sa menwerking met beide jubilarissen, prees de verkoopkwaliteiten van de heer Meijer en had waardering voor het zakelijk inzicht van de heer v. d. Marei. Namens de directie bood spreker enveloppen met inhoud aan. In gelijke geest voerden het woord de heer Mous, directeur verkoop Neder land en de heer Van der Wal namens de jubileumcommissie. De dames van de jubilarissen werden verrast met een prachtige boeket bloemen en bonbons. Na afloop van de huldiging volgde een geanimeerde receptie, met in de avonduren een. feestelijk diner in „Nieuw Minerva". De oud- directeur van Hartevelt, de heer Van Dam, was hier één van de Vele collega's en vrienden deze dag voor een vriendschappelijk aandenken in de vorm van een ge schenk. LEIDEN Ondanks het slechte weer en de koopavond trok de buurt bijeenkomst gisteren georganiseerd door het wijk-comité Noord veel be-, langstelling. De avond droeg het ka rakter van een protest-meeting tegen de huurverhoging. Het bestuur van clubgebouw "De Zevensprong" had de sportzaal ter beschikking gesteld. De vergadering werd geopend door voorzitter J. Vervoorn die er de, na druk oplegde dat Leiden-Noord niet alleen één van de oudste maar bo vendien één van de armste buurten van Nederland is Als woordvoerder van het comité zei de, heer L. Cavé, dat de gemeen teraad in de zaak van de huurverho gingen ernstig heeft gefaald. Wet houder Menken heeft ons evenals een groot aantal raadsleden, voor de gek gehouden. Wanneer men eerst door het aannemen van een motie en een bezoek aan de wijk ver wachtingen gaat wekken die achter af op valse hoop blijken te berusten dan is men bij ons aan het verkeer de adres. Wat ons betreft stellen wij dan ook niet langer prijs op overleg met het gemeentelijke Maatschap pij Contact orgaan". Hij leverde ook kritiek op de fractie van de PvdA, die deels door absentie en onwil van de zijde van de heren In 't Veld en Verboom aanneming van de PAK- motie onmogelijk maakte. Overigens achtte hij steunverlening van de ge meenteraad niet doorslaggevend. 'Wat de bewoners van BESLOTEN LEIDEN Li aansluiting op de biografie van de heer B. M. Noach vernemen wij nader dat in verband met de beperkte plaatsruimte in sy nagoge en het gebouw van de Ne derlandse Israëlietische Gemeente Leiden de dienst en receptie een beslaten karakter dragen en uitslui tend bestemd zijn voor genodigden. LEIDEN Het Leidse Kerst- Innprogramma. dat in de afgelopen twee maanden door circa 75 enthou siaste Jongeren is voorbereid en dat plaatsvindt in de lokalen van het voormalige schoolgebouw aan de Boommarkt 1 en een tent op het schoolplein, met als uitwijkmogelijk heid 't Konvooi (Boommarkt 12), ziet er in grote iljnen als volgt uit: 24 december (8.30 uur nam.) Rand- stadspelerfe met koor en orkest, Jazz- ballet, muzikale groep Ordchi- dacaeae (10 uur nam.) oecumenische dienst, georganiseerd in samenwer king met ds. C. H. Bijl. Eerste kerstdag. In de ochtend uren creatief bezig zijn, in de mid daguren optreden van "De Leidse Sleuteltjes", het Leids Jeugd Ka merorkest en de gitaargroep Twynn 's avonds optreden van beat- en Jazz orkesten en diverse groepen. Tweede kerstdag. Elf uur speelt Evert Bronsting dam-simul- taan, 1 uur kindercircus Atleta, 3 uur bingo-middag, afgewisseld met het muzikaal optreden van de Man- tana's, cabaretgroep "Bellen blazen" experimenteel toneel Vormingscen trum Troef, ha de avonduren Leids Jeugd Kamerorkest piai«-recital Barbarra Duyfjes, met om 11 uur 'n groot slotfestival. De versiering wordt aangebracht door het vormingscentrum Troef en eerste jaarsstudenten in de kunst geschiedenis. Aan de'bezoekers wordt gratis koffie aangeboden, terwijl er op beide kerstdagen gelegenheid be staat om tegen matige prijzen een maaltijd, die in de keuken van Mi nerva wordt klaar gemaakt, te ge bruiken. Marokkanen belasten zich met die samenstelling van een na tionaal gerecht. Ook de drankjes worden tegen redelijke prijzen ver strekt. Hoewel de organisatoren de Stichting Integratie Leiden subsi die ontvangen van de gemeente, een aantal kerken en de universiteit, kunnen giften voor Kerst-Inn wor den overgemaakt op giro 2464262 tXL v. Anneke Zuidema, Hoofdstraat 345, in Sassenheim, met vermelding Leidse Kerst-Inn. Automobilisten, die op één van deze dagen het ver voer van bejaarden en gehandicap ten naar en van de Boommarkt voor hun rekening wensen te nemen, kun nen dit kenbaar maken via telefoon 26956 .(Leidse net). Schilderswijk en het Rotterdamse Oud-West kunnen, dat kunnen wij ook", zo zei de heer Cavé. Teleurgesteld Vervolgens kreeg het door het co mité uitgenodigde PSP-raadslld Kees Walle het woord. Hij verklaarde eveneens teleurgesteld te zijn over de houding van het merendeel van de gemeenteraad en deelde de op vatting dat van deze kant weinig viel te verwachten. Vervolgens ging hij in op d'e gevol gen van de komende huurharmoni- satie die in vele gevallen zal leiden tot huurverhogingen van vele tiental len guldens. Volgens sprekers weten de woningbouwvereniging er zelf niet goed raad mee en dit heeft er nu al toe geleid dat de voorbereidingen behoorlijk zijn vertraagd. Op een vraag uit de zaal hoe men de actie tegen de huurverhoging het best kan voeren, antwoordde Walle, <Jat naar zijn mening een zo groot mogelijke eensgezindheid een abso lute voorwaarde is. "Wanneer van Iedere straat slechts de helft van de bewoners zou weigeren, dan is dat al genoeg. De instanties beschikken in feite over geen enkel machtsmiddel. Men kan toch moeilijk drie- of vier honderd gezinnen op straat gaan zet ten". De vergadering besloot als eerste daad om een aantal affiches te laten drukken met een tekst die tegen de huxn-harmonisatie is gericht. Een aantal leden van de Bond van Huurders en Woningzoekenden dreig de de orde te verstoren. Na een scherpe diskussie gaf het merendeel van de buurtbewoners te kennen geen prijs te stellen. Op de aanwe zigheid van de BHW-ers. Overzicht van de raadzaal. (Foto Holvast) Acad. examens LEIDEN Aan de Leidse univer siteit zijn geslaagd: doet. ex. Ara bische taal- en letterkunde F. Schro der Leiden)doet. ex. Franse taai en letterkunde mevr. M. C. J. Le- maire-Mertens (Ubbergin); doet. kunstgeschiedenis P. G. Pulier (Delft). ADVERTENTIE Zaterdag DAF - DAG Geopend van 10.00—16.00 uur. DAF CENTRUM Leiden (GEBRS. VAN ULDEN) Showroom Verdamstraat 6, Leiden. Telefoon 23041 LEIDEN Ondanks het feit dat er nog niet heftig gedebat teerd werd tijdens de begrotings behandeling in de Leidse raad viel er gisteren zo af en toe best eens iets aardigs te beleven. PvdA-voorman Van Aken kreeg van burgemeester Vis die de vergadering ook dit keer bijtijds schorste twee minuten spreek tijd buiten de begrotingsbehande ling om. Van Aken mankte de raad erop attent dat assistent secretaris mej. Vink in het zie kenhuis is opgenomenwaar zij mctrgen haar verjaardag zal vie ren, en dat gemeentesecretaris v. d. Poel uit het ziekenhuis is ont slagen. Hij verzocht de raad hier aan aandacht te willen schenken en een bloemetje of een mand fruit aan beiden te sturen. Deze geste sloeg bij wethouder mevrouw Den Haan zo aan, dat zij overging tot een spontaan ap plaus, waarmee zij ijlings ophield toen geen van de andere Raads leden meeklapte. Van Aken nam nogmaals het woord en weer wilde mevrouw Den Haan ap- plaudiseren, maar weer kreeg zij geen medewerking van de overige raadsleden, waarop zij met een ontmoedigd gebaar afzag van verdere pogingen... Aardig intermezzo was ook de „operatie sigaarWethouder Lij ten zat al geruime tijd met ken nelijk genoegen aan een forse si gaar te zuigen. Dit ontsnapte niet aan de aandacht van KVP-er Driessen. Hij stapte doelbewust op de wethouder af om even later verheugd met een dikke bolknak terug te keren. Door Driessens succes aangespoord begaf ook KVP-er Cornelissens zich naar voren. Het kostte hem kennelijk iets meer overredingskracht, maar tenslotte kon ook hij, te vreden grijnzend naar Driessen, een sigaar opsteken. Een klein incident vond plaats toen mej. Kappeijne van de Cop pello het spreekgestoelte besteeg. De microfoon liet eerst een drei gend geloei horen, en toen mej Kappeijne zich hieraan niet wen ste te storen gaf het ding de pijp aan Maarten. Aanvankelijk leek het erop dat alleen het volume te laag stond, loaardoor In 't Veld opmerkte dat zij misschien iets meer op haar tenen moest gaan staan. Mej. Kappeijne antwoord de dat zij daar geen enkele be hoefte aan had. De microfoon bleek het uiteindelijk toch echt begeven te hebben. Wethouder Kr et stond onmiddellijk zijn mi crofoon af, die dankzij gezamen lijke inspanningen van Kret en Driessen snel op de standaard bij het spreekgestoelte kon w&rden gemonteerd. Onverstoorbaar be gon mej. Kappeijne haar betoog. BERT VAN DOMMELEN Elke dag lezen we weer in de krant hoe groot de financiële nood van Lei den is. Ja, Leiden is in last: zo erg zelfs, dat de regering in Den Haag moet bijspringen wamt wat wil je: zo'n oude stad kost kapitalen. Ook de burgerij moet meer gaan helpen om de nood te lenigen, zelfs de randgementen worden aangespoord ook bij te springen wantt Leiden heeft miljoenen guldens schuld. Leiden neemt inderdaad een cen trumfunctie in, maar dan in nega tieve zin: Geld. Ondertussen is er Leiden echter niets te bespeuren van tekorten. Lei den werkt harder dan ooit. Leiden bloeit! Huizen worden gesloopt, elders nieuwe toegewezen (geld voor mo dernisering van "krotten" is er niet!) Wegen worden doorgetrokken, groen stroken en perken aangelegd. Plan ningbureaus werken op volle toeren. Hoe meer er verandert hoe beter. Leiden schijnt geld genoeg te heb ben, ja zoveel, dat men met voor lopige aanleg van kruisingen b.v. Oegstgeesterweg-Willem de Zwijger laan kan voldoen, i Men legde daar voorlopig maar een dure vierbaans- weg aan met een perk in het midden grote lichtmasten, fietspaden. De lei ding naar de SL.F. kwam weer wat later. Natuurlijk na avonden beraad slagen en zeer goede planning. Wat gebeurt er echter? Ach. men veran dert het één en ander. Dat de vorige gecreëerde kruising levensgevaarlijk was, wist reeds iedereen voordat de weg klaar was Nog een voorbeeld. De promenade is er. De Haarlemmerstraat is snel afgezet, zelfs een verhoging is aange bracht, waaraan men kan zien dat het promenadegebied is. Natuurlijk goed besproken en gepland, want er was niet veel geld. Er is geld genoeg, ja (voorlopig) gaat men begin en eind betegelen. Ligt de prachtige dure asfaltlaag er nu ook al voor lopig? Zo kan iedereen im doolhof Leiden de ene verkwisting na de andere waarnemen. Leiden is en wordt een grote puinhoop met open plekken. Leiden heeft geen 100.000 inwoners meer, wie vindt dat gek? Ais een stad geen geld meer heeft, moet men daar naar leven en eerst bezuinigen op wat minder noodzake lijke luxe werken. Het kost de raads leden en planbureaus niets. Men moet wat minder leuteren en wat meer doen. Laat men eens gaan samenwerken met verschillende gemeentelijke in stanties om iets goeds en degelijks met het geld tot uitvoering te bren gen. Of is de afbraak (puinhoop) ook al binnen de vele vergaderzalen een feit geworden? Laat men eens toegeven dat Leiden zich niet meer kan besturen. Leiden moet zich verantwoorden voor de veel te hoge uitgaven tegenover de regering èn burgerij. Laat men aan de regering onpartijdige zekere ad viseurs vragen, die niets voorlopig beslissen, maar elke overbodige be slissing van de raad afkeuren. Leiden smijt blijkbaar met geld, dat niet aanwezig is. En wie draagt daar straks de verantwoording voor? Niet de raadsleden en adviseurs, die tre den gewóón af of nemen ontslag. Zy zullen echt niets zelf betalen om hun tekorten ongedaan te maken. Nee, U en ik in en buiten Leiden draaien de gewone mensen hiervoor op. Leiden moet dan ook niet de om liggende gemeenten proberen te an nexeren (hun begrotingen kloppen wel) maar laat dit stadsbestuur maar bidden, en smeken om een of an dere randgemeente die zo gek is om Leiden te willen annexeren want zelfs Leiden lykt nog maar "voor lopig" Leiden te heten. Leiden moet geholpen worden, want de kern van Leiden is een zieke bedoeling zonder medicynen en zal zichzelf vernietigen doordat geen zinnig mens graag hier zyn hand voor in het vuur durft te steken. Zo ziek is Leiden. Leiden is Leiden niet meer! Geschrokken Wat kan een mens toch schrikken. Als je nu ook al uit onze krant ver neemt, dat er in Cambodja naast de Cambodjaanse ook al Amsterdamse opperbevelhebbers aan de stryd deel nemen. Als wy nu daarvoor ook nog belasting moeten gaan betalen, ver huis ik toch maar liever naar Ame rika. D. de Mol. Katwijk. (Dit ingezonden stuk is een ge volg van het feit, dat er door een zetfout Amsterdamse in plaats van Amerikaanse opperbevelhebbers hl deze krant stond - Redactie). Harmonisatie wy leven tegenwoordig in een tyd van harmonisatie. De huurharmoni- satie wel te verstaan, die m.i.v. 1 juli 1971 door middel van een wet van kracht is geworden. Deze wet maakt het mogelyk de huren van "goede" oude woningen, ook als de huur daar van per 1 april 1971 reeds was ver hoogd, nog eens extra te verhogen. Deze extra verhoging gold voor: a.) vooroorlogse woningen b.) na-oorlogse woningwetwoningen, waarvoor het ryk geen subsidie meer geeft (in de meeste gevallen per 1 april 1972) c.) na-oorlogse particuliere huurwo ningen, gebouwd vóór 1960. Deze huurverhoggingen zyn niet verplicht. Wanneer de verhuurder een huurverhoging voorstelt, kan er nee gezegd worden, als de woning gebreken heeft, wanner het onder houd te wensen overlaat of wanneer men de woning zelf verbeterd heeft. Indien niet ingestemd wordt met de huurverhoging, kan de zgn. huur adviescommissie ingeschakeld worden die dan beoordeelt of de voorgestelde huurverhoging gerechtvaardigd is. Met dit advies kan de verhuurder naar de minister gaan, die tenslotte de huurverhoging al dan niet oplegt. De huurverhoging mag nimmer ho ger zyn dan de gemiddelde huurver hoging in guldens van de nieuw bouwwoningen (ongeveer f 13.- per maand). Deze 'harmoniserende" huurverhoging kan jaarlyks terug komen. Als men weigert met een huurverhoging in te stemmen, lykt het verstandig toch wat geld opzy te leggen, voor het geval de minister, geruime tyd later, besluit de huurver hoging met terugwerkende kracht op te leggen. de huurharmonisatie goedkope huizen, onnodig duur maakt waardoor er geen sprake kan zyn van doorstroming (iets waar de PSP ook al tegen is); mensen die geen hoge huur kun nen betalen, wanneer de oude wo ningen even duur worden als de nieuwe, geen enkele woning meer kunnen betalen; i de rykaards hierdoor, zonder er voor (in harmonie) te hoeven werken, veel meer geld binnen krygen, terwyl de huurder er wèl hard voor heeft moeten werken.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 3