Enith 59,7 Brigitha pas aan staat het met in... Vog gebreken aan techniek van Curagaose zwemster 1 Ton van Thie: geschrokken eigen FC Den Haag MENEER X' NOG VERDER ONTMASKERD m ïs 1 c. Sijbrands en willen meer Wiersma startgeld Volledig Sc Lisse wordt kampioen" UJDAG 10 DECEMBER 1971 -r SPORT PAGINA 19 AMSTERDAM Typisch Nico van Dam om de onder de huut rage te relativeren. De huidige weelde van wereld- jen als 59,9 59,8 59.7 (op de 100 meter vrije slag) wim- hij af met: „Het is nog niet genoeg. Dit moet zich door ten. Ik richt me op 59,0. In de hoop, dat er straks in een (meter-bad 59,5 uitkomt". 'atuurlijk gloeit ook de kritisch geaarde bondscoach van [oening over de maar toenemende hoogconjunctuur in het «mmen. Hij waakt voor uitspattingen in de stemming. Voor dijk, omdat volgend seizoen een finish onder de minuut h uitzondering meer zal betekenen. „In het Olympisch jaar ,e Ig je de vanzelfsprekende stimulans. Dan heeft Amerika E drie in de 59 en Australië twee". Sehcis enkele weken poedelt Neder- al in de rijkdom van drie crawl- onder de magische streep: Anke Jers (de eerste), Hansje Bun- jen en Enith Brigitha. Ofwel jctievelijk 59,9 - 59,9 - 59,7. Bui- Ofce grenzen doorboorden slechts concurrentes de barrière. De ™te evenaren Australische Shane H (58,9) en de Amerikaantjes k Johnson (59,6) en Kim Pey- |(59.7). Op papier deelt Enith tha derhalve de derde plaats wereld-seizoenlij st. gf an( Muller jt h )br die graadmeter bedriegt de feit. Het Nederlandse drietal fs rukte in een 25 meter-bas- p. Door de de twee exta-keer- fo begunstigt d't de tijd met (conde. Hoewel dat voordeel r opgaat voor Enith Brigitha. likelt nog altijd gebrekkig. Nico t d Dam„In Voorburg werd het teapndanks een heel slecht keer- Haar trainster Wil Storm: is al verbeterd. En ook haar rif teraldo Becerra, speler op de ui vleugel bij Atletico de Ma- ^UlAaci erg lang haar. Na een AMtnt tijdens de wedstrijd At- Burgos veroordeelde trai- ax Merkel hem tot een be- o.an de kapper. En Beccera naar de haarsnijderMis- wel uit wraak liet hij zijn helemaal kaal scheren. Na- rl<|Door hem, dat Merkel zijn noofd op het veld nog beter gaten kan houden. En hij ook niet mooier op gewor- Peter Daland, die als coach van de Amerikaanse zwemploeg in Mün- chen zal optreden, voorspelt slechts twee ernstige concurrenten voor de overmacht van zijn land: de Au stralische Shane Gould en de Oost duitser Roland Matthes. Daarbij noemde hij nog wel enkele namen, die hij nauwlettend in het oog houdt. Onder hen zijn Enith Brigi tha. Anke Rijnders en Hansje Bun schoten, alsmede de vrije slag-esta fettes van Nederland en Oost-Duits- land. Eerste plan -|j| De bezwaren aan haar techniek beletten toch niet de opmars naar het eerste plan. Van Dam zag het aankomen, dat zij (onder meer) on der de minuut zou arriveren. En ook haar trainster had er zich op voorbereid. Wil Storm: „Ze maakte wel eens een honderdtje op Lijd na een zwaar programma. Dan had ze vier km. in de benen. Ik klokte dan txch 60.8. Dan heb je wel wat in je njars". Evenals Anke Rijnders en Hansje Bunschoten boekte Enith Brigitha spelenderwijs de historische winst. Wil Storm: „Het is niet geforceerd gebeurd. Na de prestaties van Anke en Hansje wilde Enith het ook wel eens proberen. Maar er zijn geen speciale voorzieningen getroffen. Toen ze in Voorburg 59.8 zwom, had ze zich geconcentreerd op een 400 meter. Daar bleek, dat ze kon uitwijken naar de 100 meter". Zes dagen later, ln Alphen, vor derde Enith Brigitha naar 59,7. Het was pal na de Sinterklaas-drukte. Als verkoopster tussen het speelgoed van de Hema stond ze midden in het vermoeiende gekrioel. Toch hield de progressie aan. Ofschoon die eigen lijk ook niet rijmde met de trainings- arbeid in dit Jaargetijde. Er worden veel lange afstanden afgelegd, waar tussendoor benen en armen afzon derlijk in beweging zijn Pas in ja nuari breekt de fase aan van de zuivere sprinttraining. Plan van tv Daarom ook gelooft geen insider, dat met 59,7 de grens is afgebakend. Temeer, omdat het drietal nog niet gezamenlijk de hegemonie heeft be twist. De tv heeft gepoogd die race voor dit weekeinde te organiseren. Maar Nico van Dam sprak zijn veto uit. „Dat lijkt me onverstandig, om dat je de gang van zaken dan wel opjaagt. Laten we dat nu maar be waren voor de winterkampioenschap pen". De vraag wie van de drie dan de gouden medaille oogst, doet dienst als affiche voor het toernooi. Boven dien spieden allen naar de electro- nische tijden. De getallen prijken nog wel tegen de achtergrond van een 25 meter- kuip. Wil Storm: „Allicht is het stre ven om wat nu geschiedt tenminste in een 50 meter-bad te realiseren". Van Dam: „Ik heb er wel vertrou wen in dat het ook in een 50 meter- bad lukt". Sinds liet zwemmen weer met de stroom mee deint, werd elke wintertopper in de zomer dik over troffen. Zodat het optimisme niet het broze karakter heeft van een zeepbel. Wil Storm: „In München ben Je nergens, als je niet onder de minuut blijft". En dan nog staat een persoonlijke medaille op de 100 vrij allerminst vast. De eerste drie plaat sen lijken bovendien het lokaas, waarin achter Shane Gould twee Amerikaantjes zullen bijten. Voor Nederland zit er meer fiducie in de vrije slag-estafette. Zilver daarop is verre van denkbeeldig. Van het (nog) unieke trio, dat dan door het water scheert, heeft Enith Brigitha zich als snelste losgemaakt. Het is zelfs mogelijk, dat de 16-Jarige Antilliaanse de kop voorlopig niet meer afstaat. Want ondanks de on- afgebouwde tactiek heeft zij het sterkste postuur. Wil Storm: „Ze heeft goede benen. Die gooit ze er dan op de laatste 25 meter in, waardoor de een geweldige eindsprint kan in zetten". Andere ideale eigenschap pen: een lange giystyl, het feit dat ze van nature twee kanten op ademt én de uitgesproken voorliefde voor de sprint. Wil Storm leidt haar ook op voor de 200 meter (beste tijd 2.12,2 limiet 2.11,0), zodat ze er wat bij doet. En omdat het de basis-conditie alleen maar verbreedt. In zee Toen Enith Brigitha vorig Jaar september bij het IJ binnenstapte, ontbrak de power voor grootse tij den. „Op Curasao was het niet se- 'M rieus. Er zijn maar twee baden, een met zoetwater, dat van de Shell is, en een met zout water. Vaak ook zwommen we in zee. Ik heb het daarin geleerd. We woonden vlakbij het strand. Mijn moeder vertelde me hoe ik de schoolslag moest uitvoeren. Echt les heb ik nooit gehad. Pas op mijn elfde deed ik uitsluitend de crawl, omdat de schoolslag niet snel genoeg ging". Waarna zich de vol gende curve als spoor aftekende: als elfjarige 1.16 12: 1.11 13: net onder de 1.10 14: 1.07 15: 1.04. Met die 1.04 verhuisde zij met haar moeder en vier broertjes van Wil lemstad naar Alkmaar. Wil Storm: „Door Toos Beumer was zij naar my toegestuurd. De zwembond helpt nog steeds meezoeken naar een woning ln Amsterdam". Het kan haar ver dere ontwikkeling beperken, indien zy tot aan München dagelyks maar doorpendelt. Zomers schiet ze door de avondtraining pas om elf uur in bed. Nu rest haar slechts anderhalf uur tussen de middag. Die ze opvult met drie tot vier km in het Amster damse Sportfondsenbad Oost. En dat dan nog dankzy het baantje, dat haar trainster voor haar in het na- bye warenhuis heeft versierd. In januari verandert zy overigens van betrekking naar een kantoor aan de ook al in enkele minuten te belopen Middenweg. Dat verruimt echter niet de gele genheid tot training. Wil Storm: „De enige oplossing is dat ze hier komt wonen. Er moet nog zoveel worden bygeschaafd". Het natuurtalent is in de twaalf maanden by het IJ al flink "aangesterkt". Wil Storm: „Ik zag meteen wat ik onder handen kreeg. Maar zonder moeite is het niet gegaan. Ze heeft wel eens uitge roepen, dat ze er teveel voor moest doen en dat ze daarom maar liever wilde handballen". Enit Brigitha Enith Brigitha «in april op 1.0-,4, maar pas in Bratislava 60,1 in de es tafette) boog niet af op de kruizing, waar het ongeduld wel al meer ta lent naar rechts dwong. Ook niet in de zomer, toen na een ziekte de re sultaten ver achter die van Anke Rynders en Hansje Bunchoten dre ven. De beloning ligt zonder twyfel nog wel een stuk onder de 59,7. VOETBAL De voetbalwedstryd DWSVitesse, in de eerste ronde om de KNVB-beker, wordt op 7 ja nuari in het Olympisch Stadion ge speeld. De reden hiervan is net feit dat Blauw Wit (tegen Feyenoord) op 9 januari, de datum van de eerste ronde, van het stadion gebruik maakt. ,Hele ploeg is onder niveau gezakt Van onze speciale verslaggever DEN HAAG Er zyn twee raadsels in de ere-divisie: PSV en FC Den Haag. Ton Thie, doelman van de laatste club: „Er is bij ons een domper op het spel. Maar vraag me niet naar de oorzaak". Thie (27) schrok zondag van zijn eigen ploeg. Van de tribune af treurde hij by het (onnodige) geiy- ke spel tegen Telstar, voor het eerst in zijn carrière immers was hij door de tuchtcommissie voor één wedstrijd op non--actief gesteld. Omdat hij tegen FC Utrecht de vrij oprukkende Steen Olsen uit balans stootte. Na de eerste zondag van het seizoen werd Israël (Feyenoord) voor het zelfde delict met een duel VOOR WAARDELIJK gevonnist. Thie „Dat heb ik aan de televisie te wij ten. Afgelopen zondag werd het weer vertoond". Het elftal heeft het echter opgeno men voor zijn doelman. Thie: „Ze willen, geloof ik, geld voor me inza melen. Nee. er heeft zich geen sup porter gemeld, die voor mij de boe te wil betalen. FC Den Haag heeft geen supporters". Door de klasse justitie van de tucht commissie kon Thie eens vanuit een andere „hoek" het sputterende FC Den Haag observeren. „Het was ontzettend slecht. Het is me zo te gengevallen. Het elkaar kunnen vinden, het aanvoelen van elkaar, daar schort het op dit moment aan". Slecht af „We kwamen al vlug met 10 voor. Toen werd de ploeg, onbe grijpelijk nerveus. Terwijl Telstar er na die 10 wel uit moest. Maar tegen RBC bleek het opnieuw scoren gaat ons slecht af". Waar mee Thie de voorhoede niet alleen met de schuld wil opschepen. Vol gens hem is de hele ploeg onder het niveau gezakt. „De doelcijfers geven wel aan, dat het ook voor de achterhoede geldt. We hebben er zestien tegen". Een Jaar terug had Thie er nog slechts negen geraapt. Het was één van de tekenen, dat (toen nog) ADO fier op kop voer. „De derde plaats was en is het maximum voor ons. Ajax en Feyenoord kunnen 34 wedstrijden lang minimaal op 70 percent draaien. Wy treffen altijd wel tegenslagen. Vorig seizoen mis ten wij bijvoorbeeld de kienheid, zoals bij Ajax, toen we toch nog verloren. Dit jaar hadden we dat moeten by schaven. Maar door een aantal slechte prestaties kom je er niet meer toe". Het „wangedrag" van FC Den Haag was nog wel het ergst bij MVV. Daar striemde een 20-nederlaag het gebrek aan inzet. Thie: „Mis schien is die ook minder op de training en in 'de daarop volgende wedstrijden. De laatste tijd spelen we thuis zwak, zonder overtuiging. Natuurlijk mist het op ons zijn uit werking niet, dat er maar zo weinig publiek komt. De mensen lopen niet warm voor ons. Ik denk, omdat er in Den Haag te wienig arbeiders wonen. Rondom Feyenoord zijn ge wone wijken. Dat trekt ontzettend. En dan zijn er in Den Haag teveel amateurclubs. We hebbem meteen vier- tot vijfduizend man meer, als de amateurs worden afgekeurd". Zo gist ook Ton Thie naar de pro blematiek achter FC Den Haag, dat zich toch niet sterker oprichtte uit de fusie. Thie: „We zouden moeten kopen. Ik denk dan aan twee spit sen". Manager Hartmann zou het liefst die wens onmiddellijk willen inwilligen. „Maar in Nederand kan je op dit moment niet terecht. En in het buitenland sla Je achterover van de hoge prijzen, die men rustig durft te vragen". Kortom, de leiding zoekt all er weg e naar een afdoend medicijn voor de VOETBAL Albert Roosens. ex- voorzitter van Anderlecht, is gister avond in Brussel gekozen tot secre taris-generaal van de Koninkiyke Belgische Voetbalbond. Op 31 de cember zal hy Jose Crahay ln deze functie opvolgen. Ton Thie geschrokken van eigen ploeg patiënt. Thie: „We zouden uit tegen Volendam en FC Den Bosch met 3—0 moeten winnen. Ik ben ervan overtuigd dat zoiets ons opkikkert". Zondag Volendam een nieuw be gin? Sterker nog dat: moet. DEN HAAG/LEIDEN Cy ril Speijer, van het Haagse reclame- en organisatiebu reau, Wavery Productions, wordt er volgens eigen zeg gen „doodziek" van. Hij zegt: „Ik word vaak opgebeld door mensen uit het hele land die vragen hoe het nou zat met die zaak rond de Leidse wie- lerzesdaagse. Daar zijn ook klanten bij die daarom geen zaken meer met ons bureau willen doen. Die zeggen: mooi bureau dat zich twee minu ten voor een vergadering te rugtrekt. Terwijl ik er niets mee te maken had, word ik nu toch het meest gedupeerd want er zijn ook klanten die me het artikel in uw krant onder de neus drukken en zich dan teruktrekken Dat is dan het artikel uit ons dag blad van 1 december waarin vermeld werd dat een meneer X Mens uit Ryswyk, werkzaam by een groot Haagse concern een spaak in het wiel van de Leidse zesdaagse had gestoken door weg te blijven van een zeer belangryke vergadering van be langhebbenden en verder niets meer van zich te laten horen. (Op die by- eenkomst zou in het byzyn van o.a. de Leidse wethouder van Economische Zaken de heer Lytenvertegen woordigers van de Leidse midden stand en de Vereniging van Indus- trieelen, de basis worden gelegd waar op de Leidse zesdaagse zou gaan stoelen: een soort evenementen Co mité Leiden.) Door Paul de Tombe En de aanwezigheid van Mens was zo belangryk omdat hy voor een groot aantal sponsors zou zorgen. Een uitspraak die geloofd werd om dat Mens steeds had beweerd te han delen als contactpersoon van het goed bekend staande reclamebureau Wavery Productions. Mens had de or ganisatoren (Riethoven, Kouwenho- ven. Groenoordhal-directeur Daey Ouwens) eind oktober ook al ver teld dat Speijer zes sponsors had ge vonden. Verzonnen „Allemaal verzonnen", zegt Cyril Speyer. "Ik wist toen nog van niets. Mens heeft dat allemaal alleen ge daan. Die heeft gedacht: ik maak dat zaakje even rond, vang dat geld en verder kunnen ze me wat. Ik had toen de woorden zesdaagse, Groen- oordihal, Daey Ouwens of Riethoven zelfs nog nooit uit zijn mond ge hoord. Pas op woensdag 24 novem ber!vertelde Mens me van die plannen. Toen vroeg hy me of ik 's maandags naar die vergadering in de Groenoordhal wilde gaan. Waar- schynlyk omdat het hem te link werd. Ik was die maandag inderdaad in de Groenoordhal en er werd om twee minuten voor tien gebeld dat Mens niet zou komen. Daar zat ik, ik wist j van niets en ik kreeg allerlei zaken j voor de voeten geworpen, ik kon als I een schooljongen vertrekken. Maar j deze week heb ik een gesprek gehad I met Daey Ouwens en daarin is me veel duidelyk geworden. Daaruit bleek by voorbeeld dat Mens ook gevraagd had om een Ïyst van 'Leidse' be- I drijven die vaker optraden als spon- sor voor evenementen in de Groen oordhal, toen hy die ïyst kreeg, heeft i hij gezegd: Mooi daar zitten ook klanten van Speijer bij. Ik heb die ïyst nooit gezien. Zwart maken Nu begryp ik wel waarom. Mens gaat op 1 februari van het volgend jaar weg by de EMS en dan gaat hy waarschynlyk zelf een bureau begin nen. Hy heeft gewoon geprobeerd de namen van eventuele klanten te ver zamelen. En dat mag rustig gepubli ceerd worden, daarvoor neem ik de verantwoording. Misschien strekt het zich ook verder uit, misschien wilde hy ons zwart maken tegenover Jan Derksen met wie wy (myn vader. Mens en ik) nog een ander evene ment zouden proberen te organise ren. Dat zou handelen over een Neder landse stad als startplaats voor de Tour de France 1973. Daarin zouden wy eventueel voor de sponsors gaan zorgen. Misschien was het wel de be doeling van Mens om Derksen te la ten geloven dat met ons niet te wer ken is. Maar ik ben niet van plan dit zomaar over me heen te laten gaan. Ik dacht dat ik met myn 2 jaar een aardig bureautje had opgebouwd volgend jaar organiseren we ook -verkiezingen langs de hele kust streek en dat wil ik ook houden. AMSTERDAM De Nederlandse grootmeesters Ton Sijbrands en Harm Wiersma zullen niet deelnemen aan het derde internationale suiker dam-toernooi, dat zaterdag 18 december in Amsterdam be gint. De twee dammers kwamen deze week op hun oorspronkelijke toezegging terug. Zij wilden een verhoging van de startgel den (Sij brands van f400 naar f500, Wiersma van f200 naar eveneens f500). Het organisatie-comité was unaniem van mening dat het inwilligen van deze eisen, die zo kort voor de aanvang door de spelers werden gesteld, een totale herziening van het systeem noodzakelijk zou maken. Reden voor het comité de eisen niet in te willigen. Voor de grootmeestergroep zijn voor de beide opengevallen plaat sen nu uitgenodigd de grootmeester drs. Piet Roozenburg en de internationale meester Wim van der Sluis. In de meestergroep heeft drs. Ed Holstvoogd zich solidair verklaard met beide grootmeesters en zich eveneens teruggetrokken. In de meestergroep wordt hij vervangen door Johan de Boer uit Amsterdam. De heer Mens is nog niet met me klaar. Ik ga myn raadsman consul teren en ik wil verder niets meer met die Mens te maken hebben. Ik zal wel met iedereen ruzie krygen, maar dat neem ik maar op de koop toe. Aan azyn kan toch mets meer zuur worden Co Janmaat: aanvoerder Co Janmaat LISSE Dezaterdagamateurs van SC Lisse worden de eerste titelhouders van de dit seizoen door de afdeling Leiden inge stelde tweede klasse. Tenminste, als je SC-Lisse aanvoerder «en rechtermiddenvelder) Co Jan maat mag geloven. Hij zegt: „We worden kampioen, daarvan zijn we overtuigd. En wij niet alleen. Bijna alle clubs tegen wie we al een keer gespeeld heb ben. vertellen na de wedstrijd, dat wy het sterkste elf tal van de afdeling hebben. En als we 'volledig' kunnen uitkomen, heb ben we ook het sterkste elf tal. Als we „volledig" zijn win nen we bijvoorbeeld met 80 van LSVV of met 0—6 van Meerburg. Tegen Sleutels (met wie SC Lisse in een nek-aan- nek-race n gewikkeld' telden we vijf invallers en we verloren met 10. Dat is het enige wat ons nog kan tegenhouden: te veel invallers. Leo Beyk brak zyn sletuelbeen tegen Meerburg, Jan in 't Veld kampte met een knieblessure «is inmiddels ge nezen), Jos van der Voort was "n tijdje geschorst en Rob Doffer- hof en Aad Verkampen zijn niet altyd beschikbaar wegens het vervullen van hun militaire dienstplicht. Na de (maand du- rende( winterstop zullen we ech ter weer volledig in het veld kunnen komen. Als een eenheid want de eenheid doet het bij SC Lisse. De grootste kracht schuilt in de sterke achterhoede en het sterke middenveld" de doel cijfers 50—7 uit 11 wedstrijden, getuigen ervan dat ook de aan val van wanten weet „wy heb ben trouwens ook 'n technischer elftal dan de meeste ploegen in die tweede klasse. Niet zo tech nisch als LSVV, maar die ploeg is te week en dan kom je er ook niet. Wij gaan er stevig tegen aan en dat is nodig ook. Want er wordt soms te hard (Meerburg) gevoetbald. Omdat het verschil tussen de ploeg ente groot is. Er zijn clubs Sint Bernardus bijvoorbeeld die week in week uit met zeven, acht nul verliezen. Er is maar een klein groepje, dat meedraait, maar met Sleutels,. SC Lisse. KRV, LSSW en Uni- tas «daar winnen we zaterdag met pakweg 4—0 van) houdt de kwaliteit wel op. Toch is iedereen bly dat die afdeling is ingesteld. Spelen in een standaardklas se immers, trekt veel meer dan wanneer Je in een afdeling tegen Ter Leede 4 of 5 moet aan treden. En er is een steeds gro tere tendens om op zaterdag te gaan voetballen, dus de kwali teit zal in de toekomst ook wel groter worden De voorspellingen van Co Jan maat. elektronicus by het far maceutisch laboratorium in Lei den: Voor de eerste klasse zater dag: Lisser Boys-Alphla 1, MVKV-Leiden 1. VWS-Wou- brugge 1, WSB-Kagia 1. Voor de tweede klasse: Sleu- tels-StompwiJkse Boys 1 en SC Lisse-Unitas Leiden 1.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 19