Meer samenwerking nodig' iAMEL FILTER Bevrijd Djessore juicht Sikhs en Goerka's toe Strijd gaat hevig door leger VOL JOODSE NAAR ISRAEL Morgen 12 <t. verdienen. de grondstoffen uinister De Koster op NAVO-conferentie: Sluiting Volkswagen heeft verstrekkende gevolgen elders VLIEGTUIGEN EMIGRANTEN verraste Pakistanen WERELDBEROEMDE KWALITEIT. Indiase kpAG 9 DECEMBER 1971 BUITENLAND PAGINA 9 flanks oproep van Verenigde Naties Wajang-goudeerlijke plantenmargarine. DJESSORE (Oost Pakistan) (AP) - De komst van het Indiase leger betekende voor de bevolking van Djessore het eind van een maanden lange nachtmerrie. Met grote vreug de haalden zijn de Indiase "bevrij ders" binnen en uitten zij schreeu wend hun aanhankelijkheid aan "Bangla DesJ" (Vrij Bengalen). Door Dennis Neeld, correspondent van het Amerikaanse persbureau Associated Press. Overal wapperden de rood-groen- gouden vlaggen die de mensen sinds maart van dit Jaar hadden moeten verbergen. De vrouwen, die voor de Pakistaanse soldaten de vlucht had den genomen naar de kleine dorpjes in de rijstvelden, keerden terug naar hun woonplaats. Dinsdag had het Inidase leger de strategisch belangrijke stad aan de westgrens van Oost-Pakistan kunnen innemen na een razendsnelle ma- noevre, waarmee de Pakistaanse ver dedigingsmacht werd gespleten en op de vlucht gejaagd. Tientallen tanks en gepantserde personeels- voertuigen denderden langs de ar metierige huizen en winkeltjes, waar van de meeste gesloten en geblin deerd waren. De bevrijders, forse, bebaarde Sikks met tulbanden en kleine Goerka- fuseliers met donkerbruine gezichten, mengden zich gretig onder de fees tende menigte, die keer op keer "lang leve Bengalen" aanhief. Ook aanwezig waren de Moektl Bahini, de nationalistische guerrilla strijders die al acht maanden lang met sabotagedaden en hinderlagen het Pakistaanse leger van Jachja Chan hebben gehinderd. Zij droegen moderne automatische geweren die zij van India hebben gekregen. In hun kampen, in het oerwoud en de bananenplantages hadden zij ook mortieren en lichte machinegeweren, vertelden zij. Hoewel de Moekti Ba hini maar een bescheiden rol in de verovering van Djessore hebben ge speeld, toonden zij zich trots op de overwinning die op het Pakistaanse leger was behaald. Overal langs de bijna 30 kilometer lange route van de grens naar Djes sore passeerde men formaties bun kers en verdedigingswerken die zon der slag of stoot door de Pakistanen waren prijsgegeven. Indiase sappeurs waren druk be zig nieuwe wegen aan te leggen om de bruggen te vermijden die door de terugtrekkende Pakistanen zijn opgeblazen. De commandant van de negende Indiase divisie, generaal-majoor Dal- bir Singh, vertelde verslaggevers dat de strijd om Djessore op geruime afstand van de stad was geleverd en dat de Pakistanen nauwelijks tegen stand hadden geboden. Zijn verkla ring is in strijd met de communi que's die in Calcutta zijn verspreid en waarin van "hevige strijd" om en in de stad werd gerept. Volgens Singh hadden de Pakistanen een uitstekende verdedigingsgordel van bunkers en een anti-tankmuur op gebouwd. „Hadden zij met verstand gevochten dan hadden wü hier wel een maand kunnen vechten", zei Singh. Maar nadat de Indiërs erin geslaagd waren hun tegenstanders te verdelen en op de vlucht te Jagen, maakten de overgebleven Pakis taanse eenheden niet genoeg haast met het terugvallen op Djessore. Hun werd wederom de pas afgesneden door de Indiërs, die Djessore gemak kelijk konden bezetten. De meeste Pakistanen, die de strijd overleefd hebben trekken nu naar de haven stad Choelna. Op de vraag of hij met de Moekti Bahini samenwerkte ant- woorddde de generaal: „Zij luisteren naar mij. Zij hadden in de stad twee mensen doodgeschoten en daarop deelde ik hun mee dat er niemand meer neergeschoten mocht worden. Dat soort dingen kunnen zij doen als zij een eigen Bangla DesJ hebben". DEN HAAG Ook Nederland zal zich moeten bezinnen op het klemmende vraagstuk van het toe nemend beslag op schaarse grond stoffen. Nederland heeft, aldus mi nister drs. H. Langman, weinig ruimte voor een eigen beleid. Daarom zal er internationaal moe ten worden aangedrongen op een zorgvuldige afweging van korte en lange termijn overwegingen bij het nemen van beslissingen over het gebruik van schaarse grondstoffen. In de tweede plaats zal volgens minister Langman de aandacht ge richt moeten zijn op het vinden van vervangende middelen voor die schaarse grondstoffen. Voorts noem de de minister het technisch onder zoek van „recycling" (het opnieuw gebruiken van reeds gebruikte stoffen-red.) Korte vreugd Twee maanden ge leden won de 60 Jaar oude hotelpor tier Romeo Morin uit Cornwall (On tario, Canada) 100.000 dollar in een loterij. Hij zei toen zijn hele leven lang hard te hebben gewerkt en nog nooit zoveel geld bezeten te hebben. Gisteren is hij overleden. Morin nam ontslag als portier toen hij het geld ontving. Zijn vrouw, die op een poli tiebureau werkte, hield er eveneens mee op. Volgens een vriend stond al leen vast dat Morin van het geld een nieuwe auto had gekocht. J9SEL Meer samenwerking tussen de Europese l-landen op het gebied van defensieproduktie en logistiek •en grotere openheid tegenover de buitenwereld omtrent en zich binnen de Noordatlantische verdragsorganisatie lt: dit zijn de twee hoofdmotieven die de Nederlandse er van Defensie De Koster gisteren naar voren heeft :ht op de eerste dag van de NAVO-ministersconferentie Belgische hoofdstad. (Van onze correspondent) JERUZALEM Sinds de laatste vijf dagen komen twee vliegtuigen per dag met Russische Joden op het vliegveld van Tel Aviv aan. Als deze frequentie zo blijft, wat natuurlijk onzeker is, begint de emigratie van Russische Joden massale proporties aan te nemen. Uitgaande van 300 per dag houdt dat in, dat er 1000 tot 1500 per week komen, een aantal dat tot nu toe per maand werd bereikt. Per Jaar zou dat op 60.000 a 70.000 emi granten uit Sowjet-Rusland komen, tegen ongeveer 10.000 tot het einde van dit Jaar. Het ministerie van Immigratie noemde het aantal van twee vliegtui gen per dag "overdreven", maar be vestigde dat het aantal de laatste da gen was toegenomen. Op Russisch verzoek worden geen cijfers gepubli ceerd. Russische Joden die dinsdag in Israël aankwamen zeiden dat het op het ogenblik bijzonder gemakke lijk is een uitreisvisum te krijgen. Dat kan echter van de ene op de an dere dag veranderen", zo voegden zij eraan toe. Volgens de voorzitter van de Je wish Agency, Pinkus verwacht Is raël volgend Jaar ongeveer 50.000 Aangenomen Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gis teravond met 214 tegen 179 stemmen een wetsvoorstel inzake de hulp aan het buitenland voor een bedrag van drie miljard dollar aangenomen. Hierin wordt 400 miljoen voor Israël beschikbaar gesteld. Alle hulp aan India, Pakistan en Ecuador is opge schort. De maatregel ten aanzien van India en Pakistan geldt voor de duur van de oorlog. Het Huis haalde een streep door 15.5 miljoen dollar voor Ecuador omdat dit land herhaalde lijk Amerikaanse vissers arresteert die binnen de 200-mijlszone vissen. (Van onze oorrespondent) BONN (GPD) Als bij Volks wagen de lichten uitgaan, wordt het donker in Nedersaksen. Dat is een gevleugeld woord, waaraan toe gevoegd zou kunnen worden: de somberste plek in die deelstaat is dan het dicht bij de DDR-grens ge legen Wolfsburg, de stad waar de „kevers" 25 Jaar geleden hun ver overing van de wereld begonnen. Daar zegt burgemeester Hugo Bork: „Als de financiële ondersteuning van hogerhand er niet was, liepen we hier op onze laatste benen. U weet, we leven en sterven hier met de fabriek". Wolfsburg, met het „stamwerk" van Volkswagen, leeft voor zeker 70 procent van die ene autofabriek, waar sinds maandagavond alle acht lopende banden stilstaan, om dat in het zuidwesten van de bonds republiek de metaalarbeiders staken Volkswagen is zonder de produkten van zijn toeleveringsbedrijven (het heeft er ongeveer 6.000) mach teloos. Maar het staken van zijn autoproduktie treft weer toeleve ringsbedrijven buiten het stakings- gebied: een fabriek van schijfrem men in Frankfort, van banden in Hamburg en dichterbij bij voorbeeld een grote blikfabriek in Salzgitter. Zo grijpt de metaalverwerkende industrie in elkaar en registreert de deelstaat Nedersaksen. dat de toe komst op vele plaatsen met zorg wordt tegemoet gezien. Want ook zijn hoofdstad Hannover en Salz gitter bezitten Volkswagenfabrieken. Minister van Economische Zaken Greulich heeft optimistisch verkon digd: nu het werk gedwongen enige tijd stil ligt, behoeft het aangekon digde kortere werken in het begin van het komende Jaar niet door te gaan. Maar is dat werkelijk zo? De persdienst van Volkswagen in Wolfsburg houdt een slag om de arm. Men had de produktle wat lan ger op gang gehouden dan aan vankelijk was aangekondigd om nog zoveel mogelijk auto's te kunnen leveren voor de Amerikaanse markt (niet veel minder belangrijk dan de Duitse) Er is namelijk door ingrijpen van de regering in Washington een tachtigdaagse onderbreking van de havenarbeidersstaking aan de oostkust tot stand gekomen. Begin Januari is die pauze achter de rug en zal Volkswagen in zijn soori wellicht opnieuw worden geremd. Vijftig procent. Nee, in Wolfsburg oordeelt men voorzichtig en dat is een houding die eigenlijk ook bij de gedupeer de arbeiders het meest opvalt. Die arbeiders hebben de eerste schok ken verwerkt en vragen naar de gevolgen worden al gauw beant woord met 'n: de kerstcadeaus val len dit jaar kleiner uit. Dat is overi gens voor de stad als inkoopcen trum geen kleinigheid, want ver geleken met de Duitse kerstman ia de Nederlandse sinterklaas een zui nig baasje. Op de eerste koop-za terdagmiddag (alleen in deze tijd van het Jaar zijn de Westduitse winkels op zaterdagmiddag ge opend) boekte de Wolfsburgse mid denstand een omzet die 50 procent onder het niveau van 1970 lag! Zo ingrijpend zal de terugval echter niet blijven. Inmiddels heb ben namelijk de werkloze VW- arbeiders de geruststellende mede deling ontvangen, dat het overkoe pelende arbeidsbureau in Neuren berg akkkoord gaat met de uitke ring van werklozenvergoedingea, Ongeveer 70 procent van het netto loon zal worden uitbetaald. In Ja nuari zal er door gedwongen kor ter werken mogelijk ook nog een fi nanciële beperking blijven, maar een Wolfsburgs reisbureau kon niet temin tevreden vaststellen, dat de arbeiders voldoende vertrouwen in de toekomst hebben om hun voor genomen wintervakantdereizen nor maal te laten doorgaan. Er zou zelfs herhaaldelijk zijn verzocht het be gin van de reizen te vervroegen, gezien de onvrijwillige extra-vakan tie! Gastarbeider! De zes Volkswagenfabrieken in de bondsrepubliek sluiten de poor ten traditiegetrouw rond Kerstmi» en Jaarwisseling, dat wil zeggen van 23 december tot 3 januari In Wolfsburg vraagt men zich af hoe veel gastarbeiders daarna in de stad zullen terugkeren. Het Volkswagenbedrljf in Wolfs burg heeft 59.000 werknemers, van wie alleen de kantoormensen nog werk hebben (en dat is slechts één op de vijf). In de stad zelf wonen 27.000 arbeiders, de meeste anderen „forensen" over een afstand van hooogstens enkele tientallen kilo meters. Er zijn echter ook 6200 gastarbeiders uit Italië en Tune sië. In zekere zin is het conjuctuur- verloop af te lezen aan de gastar beidersstand. In mei 1971 werd een record bereikt met 7000. Nu zijn het er dus nog 6200, een gevolg van het niet aantrekken van nieuwelingen na aflopen van contracten met Italianen en Tunesiërs, die al ver trokken, omdat de lol er zonder overwerk en met korter werken in het vooruitzicht voor hen af was. Ongeveer 4000 Italianen gaan met kerstverlof naar huis. De kans ia groot, dat velen niet terugkomen. Overigens is een voorstel om eer der te vertrekken door vrijwel alle Italianen afgewezen, zodra bekend werd dat werkloosheidsuitkeringen zullen worden betaald. nieuwe emigranten. Als de huidige stroom doorzet zullen er uit Rusland alléén al meer dan 50.000 emigranten komen. Hoe kan Israël een mogelijke massale immigratie van Russische Joden opvangen? Een woordvoerder van het minister van Immigratie wil de op deze vraag niet al te diep in gaan. Hij noemde het vooralsnog hypothetisch. „In 1948, onder veel moeilijker omstandigheden hebben wij één miljoen emigranten opgeno men", zei hij. „Als de nood daar is zullen we ook nu een oplossing vin den". en van de 15 ministers van (omdat Frankrijk zich uit [aire gezamenlijkheid heeft 1 rokken) hebben het leeuwen - Henk Kolb i him beraadslagingen op- iwijd aan de mogelijkheden iuropese verdedigingsinspan- ie verbeteren, nadat zowel s-genera&l Luns als de voor- a het militaire comité, de se generaal Steinhoff, erop lewezen dat de vele zwakke in het verdedigingssysteem r veren. wederzijdse evenwichtige «ring van strijdkrachten is re gekomen en wederom is i >eklemtoond dat onderhan- met het oostblok daarover In hebben wanneer de NAVO n sterke positie kan onder- De ministers meenden dan iet noodzakelijk is de ver- linspanningen onverminderd aven. In die zin was het ook vol dat de VS-minister van Laird in de vergaderzaal en I zijn zijn ambtgenoot voor ïdse Zaken Rogers op het vliegveld in opdracht van Nixon meedeelden, dat de eenzijdige vermindering van pen in Europa van plan zijn. egde de ministers een plan voor om in de Middellandse Zee een permanente NAVO-vloot te vormen uit eenheden van de lidstaten in dat gebied. De huidige vloot wordt in noodgevallen op afroep samengesteld uit eenheden die normaal niet teza men zijn. Ook op de Atlantische Oceaan is dit het geval. De Amerikanen achten deze wijzi ging nodig in verband met de grote re en meer gespreide aanwezigheid van de Russische marine. Minister De Koster ziet, zo deelde hij na afloop op een persconferentie mee, voor Nederland vooral moge lijkheden in veel nauwere samenwer king met de Belgen en in het bijzon der waar het de landmacht betreft. Ook heeft de heer De Koster met de Belgen, Noren, Denen en Canadezen gesproken over een mogelijk gemeen schappelijk aankoopbeleid bij de ver vanging van de Starfighter-gevechts vliegtuigen. VI? DELHI-KARATSJI (AFP, De voorhoede van' de In- N>epen is de Oostpakistaanse d Dacca nu tot op 30 kilo- inaderd. In de stad zelf, die ïteisterd door voedselgebrek dagelijks wordt gebombar- oudt men ernstig rekening ingen van Indiase parachu- e stad die bijna 600.000 te elt ziet de prijzen van levens middelen dagelijks stijgen. De eva cuatie van de ruim 200 diplomaten die er verblijven, is onmogelijk door de bombardementen. Door de marine blokkade kunnen goederen de stad niet bereiken. Uit Karatsji is gisteren een Japans vliegtuig met 114 Japanse en andere evacué's vertrokken naar Teheran. Voor deze vlucht was een gevechts pauze overeengekomen van twee uur. CAMtLen CAMEL FILTER Aan de fronten gaat de strijd on verminderd door. India heeft al ge zegd de oproep van de Algemene Ver gadering om het vuren te staken een voudig naast zich neer te leggen. In het zuidwesten van Oost-Pakistan zijn de Indiase troepen duidelijk in het offensief. Ook na de val van Djessore gaat de opmars voort, ter wijl de Pakistanen volgens de In diase woordvoerders wanordelijk vluchtend nieuwe verdedigingsli nies opwerpen. Aan het westelijk front in Kasjmier daarentegen zijn de Pakistaanse troe pen aan de winnende hand. Indiase tanks werden vernietigd in de Pends- jaab. Felle gevechten woeden in zuid- Kasjmier bij de rivier de Tawi. Hard wordt ook gevochten bij het strate gische knooppunt Chamb. Als de Pa kistanen deze stad in handen krijgen en behouden is de verbinding tussen Nieuw Delhi en de hoofdstad van Kasjmier, Srinager, afgeneden. Het zelfde gebied was ook al strijdtoneel in de oorlog van 1965 tussen beide landen. Intussen maken de vluchtelingen uit Bangla DesJ aanstalten om terug te keren naar hun vaderland. Vanuit West-Bengalen zijn 3000 vluchtelin gen de rivier de Ichamati overge stoken op weg naar het district Choelna in Oost-Pakistan. De terug keer volgt na de verovering door In diase troepen van de belangrijkste stad Stachira. Het is steeds de poli tiek van mevrouw Gandhi geweest er op aan te dringen de vluchtelingen te laten terugkeren naar hun eigen land, omdat zij de economie van In dia in gevaar brengen. Minister De Koster wilde zich niet uitlaten over de vraag in hoeverre naar zijn mening 't opheffen van de tekortkomingen te de NAVO-striJd- kr ach ten zal moeten leiden tot een verhoging van de Nederlandse defen siebegroting „Ik wil niet via de dag bladen de commissie-Van Rijckvoor- sel beïnvloeden". Inmiddels heeft de Belgische rege ring besloten dat haar defensie-bud get jaarlijks met 4 pet zal goan stij gen. Aan de vooravond van de vandaag in Brussel begonnen mi nisterconferentie van de NAVO gaf de secretaris-generaal van de verdragsorganisatieonze land genoot mr. Luns, een -persconfe rentie. Tijdens deze conferentie werd deze foto gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1971 | | pagina 9